Ειδήσεις Οικονομικές Ειδήσεις

Το ΣΔΟΕ σταμάτησε τους ελέγχους πολυτελών σκαφών λόγω έλλειψης προσωπικού.

Οι πολυδιαφημισμένοι έλεγχοι για την εκτεταμένη φοροδιαφυγή ιδιοκτητών θαλαμηγών έχουν καταντήσει υποτυπώδεις και έχουν ουσιαστικά σταματήσει.

Σταματούν οι έλεγχοι του ΣΔΟΕ στα πολυτελή σκάφη λόγω έλλειψης προσωπικού! Εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ από πρόστιμα και οικονομικούς διακανονισμούς, στους οποίους προχωρούσαν υπό την απειλή του ελέγχου οι ιδιοκτήτες σκαφών αναψυχής που δεν κατέβαλαν επί σειρά ετών τους αναλογούντες φόρους, φαίνεται ότι έγγραφονται πλέον στα χαμένα για τα δημόσια ταμεία.


Σύμφωνα με "Το Βήμα" από τους 12 υπαλλήλους του αρμοδίου τμήματος του ΣΔΟΕ, οι οποίοι είχαν αναλάβει τους σχετικούς ελέγχους στα έγγραφα και στα παραστατικά των θαλαμηγών έχουν παραμείνει στο πόστο τους μόλις δύο.
Οι υπόλοιποι είτε αποχώρησαν από το ΣΔΟΕ με τα νέα συνταξιοδοτικά προγράμματα, είτε τους ανατέθηκαν άλλα ελεγκτικά καθήκοντα όπως φερ' ειπείν οι συμβάσεις στην ΤΡΑΙΝΟΣΕ και άλλες σχετικές έρευνες.

Έτσι οι πολυδιαφημισμένοι έλεγχοι για την εκτεταμένη φοροδιαφυγή ιδιοκτητών θαλαμηγών έχουν καταντήσει υποτυπώδεις και έχουν ουσιαστικά σταματήσει.

Η κατάσταση αυτή, σύμφωνα με το δημοσίευμα, προκαλεί τη δυσφορία υψηλόβαθμων στελεχών του υπουργείου Οικονομικών που βλέπουν ότι η ανακατανομή προσωπικού σε διάφορες υπηρεσίες του ΣΔΟΕ δημιουργεί κωλύματα στην έρευνα για την επονομαζόμενη «επώνυμη» φοροδιαφυγή και την αύξηση των εσόδων του κράτους.

Μέχρι τους προηγούμενους μήνες είχαν γίνει περίπου 600 έλεγχοι σε σκάφη αναψυχής επί συνόλου 4.500 και είχαν εισπραχθεί φόροι ύψους περίπου 100.000.000 ευρώ, αφού υπολογίζεται ότι άλλοι περίπου 400 ιδιοκτήτες θαλαμηγών κ.λπ. είχαν εμφανισθεί οικειοθελώς για να τακτοποιήσουν τις οφειλές τους.

Τις τελευταίες εβδομάδες όμως λόγω της αποδυνάμωσης του αρμόδιου τμήματος του ΣΔΟΕ οι έλεγχοι είναι πλέον μερικές δεκάδες και τα έσοδα εξαιρετικά μειωμένα...

Πηγή Το Βήμα




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 1:42 μ.μ. | Reply
Οπότε για άλλη μία φορά ας πιούμε το αίμα του συνταξιούχου-μισθωτού........Ξεφτίλες.....
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 1:17 μ.μ. | Reply
ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΟΛΑ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΩΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ.ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ?ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΤΑΧΑ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.ΝΤΡΟΠΗ ΑΙΣΧΟΣ!!
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 1:50 μ.μ. | Reply
συμφωνώ και επαυξάνω και προσθέτω το μπάχαλο της μοναδικής αφρικανικής χώρας της ε.ε. όπου οι δημόσιοι υπάλληλοι ειναι υπεράριθμοι αλλά στα καίρια πόστα που μπορούν να ξελασπωσουν την χώρα δεν υπάρχει υπάλληλος για δείγμα. προιόν άραγε του παλιου ρουσφετιού που πήγαινε ο πατέρας στον βουλευτή και έλεγε "βάλε μωρε το γιό μου κάπου,κρίμα!" και απαντούσε ο βουλευτής "αφού δεν ξέρει γράμματα θα τον βάλω κάπου να κάθεται". αν από τους 4500 ιδιοκτήτες ελεγχθηκαν οι 600 και το δημοσιο έβγαλε 100.000.000 ευρώ τότε μιλάμε για ακόμα μια εθνικής προδοσίας θέμα η αποδυναμωση αυτού του σώματος.αφήστε λαμόγια τς θαλαμηγούς να τριγυρνάνε και τους συνταξιούχους να πεινάνε..
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 1:00 μ.μ. | Reply
Μάλλον έπεσε σφαλιάρα εξ άνωθεν.....μάλλον
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 1:16 μ.μ. | Reply
ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΣΚΑΦΗ Κ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΕΣ Κ ΑΣ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ
ΜΕ ΤΟ ΚΑΦΕΤΖΙ, ΓΑΛΑΚΤΟΠΩΛΗ, ΦΟΥΡΝΑΡΗ...........ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ. ΕΡΕ ΒΟΥΡΔΟΥΛΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ
image description IDO | Μαΐου 23, 2012 1:37 μ.μ. | Reply
Έτσι και αλλιώς σκάφη στις μαρίνες δεν υπάρχουν πλέον.

Πήραν 100 μπορούσαν να πάρουν άλλα τόσα, αλλά ακόμη δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι έχασαν.
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 1:54 μ.μ. | Reply
ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΑΝΕ ΟΛΟΥΣ ΕΞΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΛΕΓΧΟ ΑΝ ΚΟΒΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.ΜΕ ΤΑ ΣΚΑΦΗ ΘΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ? ΤΙ ΛΕΤΕ ΤΩΡΑ,ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! ΨΕΥΤΕΣ ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΛΗΤΕΣ
image description LitsaKanakari | Μαΐου 23, 2012 2:49 μ.μ. | Reply
Eλλας το μεγαλειο σου για ακομα μια φορα!!!!!!
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 2:39 μ.μ. | Reply
Βρε παιδία τα σκάφη δικά μου και δικά σας είναι???????
Απο τους ιδιοκτήτες των ΜΜΕ είναι που μας κάνουν πλύση εγκεφάλου τώρα και μέχρι της 17 Ιουνίου .
Κάτι δίνεις κάτι παίρνεις.......λογικό
image description ΛΕΥΤΕΡΗΣ | Μαΐου 23, 2012 3:36 μ.μ. | Reply
ΘΑ ΧΥΘΕΙ ΑΠΛΕΤΟ ΦΩΣ...... ΚΑΙ ΘΑ ΦΘΑΣΕΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΤΟ ΚΟΚΚΑΛΟ !!!!!
ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΚΑΡΧΑΡΙΕΣ + ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑΝ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ - ΕΘΝΙΚΟΦΡΩΝΕΣ........ΜΕΣΩ ΕΛΒΕΤΙΑΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ - ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΩ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΤΩΝ .... ΚΑΙ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΩΝ ..... ΠΟΥ
ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ

image description doctor | Μαΐου 23, 2012 3:11 μ.μ. | Reply
No problem. Κόψε 15% τις επικουρικές συντάξεις και καθάρισες.
Απλά πράγματα στην Μπανανία...
image description doctor | Μαΐου 23, 2012 3:11 μ.μ. | Reply
No problem. Κόψε 15% τις επικουρικές συντάξεις και καθάρισες.
Απλά πράγματα στην Μπανανία...
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 4:51 μ.μ. | Reply
Ο τίτλος του άρθρου θα έπρεπε να είναι "ΤΗΛΕΦΏΝΗΜΑ ΕΚ ΤΩΝ ΤΑΔΕ..... ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ". Παιδιά κάτι άλλο έχουμε να πούμε......... Ολοκληρώστε κάτι, οτιδήποτε, απλά ολοκληρώστε........... που μου θέλετε και CD από Ελβετικές τράπεζες........ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΔΕΣ......... ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ......
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 4:13 μ.μ. | Reply
ΟΥΣΤ.............................. Κάποιος Εισαγγελέας βρε παιδιά.................
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 5:27 μ.μ. | Reply
ΣΔΟΕ.ΠΡΟΟΣΟΧΗ.ΕΡΧΟΝΑΤΙ ΟΙ ΣΚΑΦΑΤΟΙ.
ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΑΜΟΙΡΟΙ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΚΟΒΕΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΕΙΣΠΡΑΚΤΑ
image description pezoporos | Μαΐου 23, 2012 6:22 μ.μ. | Reply
Δεν πειράζει θα αναλάβει η οκονομική αστυνομία!
Πολύ καλή είδηση, ευκαιρία να μην πληρώσουμε όσα μας καταλόγησε το κράτος. για να αφήσουμε και τίποτα στην άκρη. Να πληρώσει ο μισθωτός των 500ευρώ, εμείς φτωχεύσαμε.
image description PLAPOUTAS | Μαΐου 23, 2012 7:41 μ.μ. | Reply
Η κατάσταση που επικρατεί στις υπηρεσίες του ΣΔΟΕ ειναι αποτέλεσμα ενός σχεδίου που εδώ και χρόνια σταδιακα υλοποιείται και σκοπό έχει την διάλυση του φοροελεγκτικού μηχανισμού.
Ο στόχος των διαφόρων ανόμων συμφερόντων, μέσα και έξω από τη χώρα μας, της αποδιοργάνωσης των ελεγκτικών υπηρεσιών επιτεύχθηκε πλήρως, γιατί το μόνο που θέλουν είναι η κατάργηση του ουσιαστικού φορολογικού ελέγχου ή την πραγματοποίηση του από άσχετους και ανίκανους υπαλλήλους για να αποδυναμώσουν τελείως τα δημόσια έσοδα με αποτέλεσμα να ξεπουληθεί η δημόσια και η ιδιωτική περιουσία με Βουλγαροποίηση των μισθών και των συντάξεων και φτωχοποίηση των Ελλήνων γενικά.
Η ηγεσία του Υπουργείου Οικονομικών υπέκυψε στον Γκαιμπελίστικο διασυρμό των εφοριακών ελεγκτών ότι «είναι όλοι διεφθαρμένοι» από διάφορα κέντρα ανόμων συμφερόντων και προχώρησε στην ολέθρια λύση της διάλυσης των ΠΕΚ από 1-2-2012, αφού για χρόνια τα είχε αδρανοποιήσει, με απώλειες δημοσίων εσόδων δισεκατομμυρίων ΕΥΡΩ και με «Παγκόσμια Πρώτη» ετοιμάζεται να παραδώσει το φορολογικό έλεγχο εξ ολοκλήρου σε ιδιωτικές εταιρείες δημιουργώντας έτσι τους σύγχρονους «ΚΟΤΖΑΜΠΑΣΗΔΕΣ» για να συνεχισθεί πλέον το «άγριο πάρτυ της φοροδιαφυγής και της φοροαπάτης», στην κρίσιμη αυτή στιγμή που η χώρα καταρρέει από την μη ουσιαστική πάταξη της φοροδιαφυγής με αποτέλεσμα την μη είσπραξη των δημοσίων εσόδων αλλά και την παράνομη επιστροφή ΦΠΑ δισεκατομμυρίων ευρώ ετησίως.
image description Your Name | Μαΐου 24, 2012 8:53 π.μ. | Reply
Συμφωνώ και επαυξάνω, αλλά σε ώτα μη ακουόντων παλεύουμε εις μάτην.
Ο αναρχικός λογιστής
image description Thalis | Μαΐου 23, 2012 8:45 μ.μ. | Reply
Για να κάνουν έλεγχο στους σκαφάτους και τους κοτεράτους δεν έχουν προσωπικό... στους πελάτες μου όμως μπορούν να πάνε μια φορά το δίμηνο... Ρε ποιούς κοροϊδεύετε;;; Απλά έπεσε παντόφλα γιατί εκεί δεν μπορείς να πας να απλώσεις χέρι! ΔΑΓΚΩΝΕΙ!
image description SARAKINOS | Μαΐου 23, 2012 9:03 μ.μ. | Reply
Κάποιος ελεγκτής του ΣΔΟΕ μου είπε πριν λίγα χρόνια, όταν ήλθε στο νησί για έλεγχο, ότι η μεγάλη φοροδιαφυγή γίνεται στα ... σουβλατζίδικα! Να λοιπόν η αιτία που σταμάτησαν οι έλεγχοι στα σκάφη. Να μείνει χρόνος να συλλάβουν τους σουβλατζήδες. Αλλωστε τα σκάφη προκαλούν ναυτία. Μην τους παρεξηγείτε. Δεν είναι παντοδύναμοι, ούτε απόγονοι του Οδυσσέα.
image description Jimner | Μαΐου 23, 2012 11:01 μ.μ. | Reply
Συμφωνώ και επαυξάνω Πλαπούτα. Υπάρχει σχέδιο. Δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση. Γιατί για να είναι τόσο ανόητοι και να διαθέτουν τους λίγους έτσι και αλλιώς ελεγκτές που έχουν στα σουβλατζίδικα ξεπερνάει κάθε όριο βλακείας.
image description Κοτεροtroll | Ιουνίου 4, 2012 6:23 μ.μ. | Reply
Ευτυχώς. άντε να συλλάβουμε κανένα φούρναρη τώρα. Άμα συλλάβουν αρκετούς, καμιά 20ριά θα βγάλουν τη διαφορά!
Και οι υπάλληλοι του ΣΔΟΕ κοστίζουν, καλύτερα να είναι συνταξιούχοι να τους πληρώνουν χωρίς να κάνουν τίποτα. έτσι είναι πιο οικονομικό.

Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • Δηλώσεις 2017
Up
Close
Close
Κλείσιμο