Ειδήσεις Ανακοινώσεις Συλλόγων

Εθελοντική πρωτοβουλία δωρεάν σύνταξης φορολογικών δηλώσεων οικ. έτους 2012 από την ομάδα «Κοινωνικής Δράσης Λογιστών - Φοροτεχνικών»

ΕΝΩΣΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΑΘΗΝΩΝ-ΠΕΙΡΑΙΩΣ
Απ.Αναγ.Μον. Πρωτ. Αθηνών 5581/2009 ΑΜ: 27961/Ειδ. 5968/2009
Ρεθύμνης 17 Τ.Κ. 185-33 Πειραιάς – E-mail: [email protected]


ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΟΙΚ. ΕΤΟΥΣ  2012 ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ «ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΛΟΓΙΣΤΩΝ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ»

Μετά από πρωτοβουλία των μελών του Δ.Σ. της Ε.Φ.Ε.Ε.Α.Π., συστήθηκε ομάδα από έμπειρους λογιστές  για την συμπλήρωση των ετήσιων φορολογικών δηλώσεων αυτών των συνανθρώπων μας, οι οποίοι αδυνατούν να καλύψουν αυτήν την δαπάνη. 
Η ομάδα αποτελούμενη κυρίως από μη μέλη του συλλόγου, καλεί τους ενδιαφερόμενους να προσέλθουν στο Πνευματικό κέντρο του Ιερού Ναού Προφήτη Ηλιού (Λόφος Προφήτη Ηλία Καστέλας Πειραιά), (πρόσβαση με το 915 λόφος Βώκου-Προφήτης Ηλίας ), και από ώρα 11.00 π.μ. έως 18.00 μ.μ. στις κάτωθι ημερομηνίες:

1. 26-5-2012 ημέρα Σάββατο και 27-5-2012 ημέρα Κυριακή

2. 9-6-2012  ημέρα Σάββατο και 10-6-2012 ημέρα Κυριακή 

Επισημαίνουμε ότι η συμπλήρωση των δηλώσεων αφορά μόνο ΑΝΕΡΓΟΥΣ, ΑΠΟΡΟΥΣ και ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ με εισόδημα 8.000,00 ευρώ για τους ΑΓΑΜΟΥΣ, και 10.000,00 ευρώ για τους ΕΓΓΑΜΟΥΣ με παιδιά. Δεκτά περιουσιακά στοιχεία, 1 ΙΧ. και 1 κατοικία. Δηλώσεις επιτηδευματιών –εμπόρων, καθώς και Ε9 δεν συμπληρώνονται.

Προς αποφυγή συνωστισμού  και παρεξηγήσεων οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να έχουν μαζί τους τα εξής δικαιολογητικά:

1. ΔΕΛΤΙΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΟΣ

2.  ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ, ΑΝΕΡΓΙΑΣ , Κ.Λ.Π.

3. ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (ΠΛΗΡΗΣ Δ.Φ.Ε.)
 
4. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΓΟΡΑΣ, ΠΩΛΗΣΗΣ, ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ Ι.Χ.Ε. (εάν υπάρχει μεταβολή)
 
5. ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ (π.χ. Ληξιαρχική πράξη γέννησης, θανάτου κ.λπ.)
  
6. ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΡΟΙΣΜΕΝΕΣ 

7. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ, ΤΟ ΑΦΜ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ.



Το Δ.Σ.




Τα σχόλια και οι απόψεις που δημοσιεύονται δεν υιοθετούνται από τον κόμβο και εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή.
Θα παρακαλούσαμε πολύ να διατηρήσετε τα σχόλια σας ευγενικά, πολιτισμένα και ουσιώδη. Αποφύγετε χαρακτηρισμούς απέναντι σε άλλους σχολιαστές και προσπαθήστε οι συζητήσεις να γίνονται σε ευπρεπή πλαίσια.

Σχόλια με υβριστικό περιεχόμενο διαγράφονται αυτόματα χωρίς προειδοποίηση.




ΠΡΟΣΟΧΗ: Ο παρών ιστοχώρος και όλα τα κείμενα και δεδομένα που εμπεριέχονται σε αυτόν αποτελούν αντικείμενο ειδικής επεξεργασίας και πνευματικής δημιουργίας και προστατεύονται από την νομοθεσία περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας και Συγγενικών Δικαιωμάτων και δη από τους νόμους 2121/1993, 2557/1997, 2819/2000, τη Διεθνή Σύμβαση της Βέρνης (ν. 100/1975), τη Διεθνή Σύμβαση της Ρώμης (ν. 2054/1992) και τις Οδηγίες 91/100/ΕΟΚ, 92/100/ΕΟΚ, 93/83/ΕΟΚ, 93/98/ΕΟΚ ΚΑΙ 96/9/ΕΟΚ. Η ιδιοκτησία επ’ αυτών αποκτάται χωρίς καμία διατύπωση και χωρίς την ανάγκη ρήτρας απαγορευτικής των προσβολών της.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ : Η αναδημοσίευση και η με οποιονδήποτε τρόπο αναπαραγωγή, εξ’ ολοκλήρου, τμηματικά ή περιληπτικά, των οιωνδήποτε κειμένων ή δεδομένων περιλαμβάνονται στον παρόντα ιστοχώρο, χωρίς την έγγραφη άδεια της δικαιούχου εταιρείας.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ: H αναδημοσίευση μόνο των ελεύθερων ειδήσεων του κόμβου και όχι αυτών που η πρόσβαση επιτρέπεται αποκλειστικά στους συνδρομητές του (ένδειξη: αρθρο μόνο για συνδρομητές) με ΡΗΤΗ αναφορά στην πηγή και στον σχετικό σύνδεσμο του άρθρου/είδησης (url).

Παλαιότερα σχόλια

image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 11:33 π.μ. | Reply
παρακαλουνται οι 112 φορολογουμενοι που θα εξυπηρετηθουν (αισιοδοξο εως για γελια σεναριο ) να μην προβουν σε προκλητικα πανυγηρια μπροστα σε οσους δεν προλαβουν να εξυπηρετηθουν.
image description HaPi | Μαΐου 22, 2012 11:51 π.μ. | Reply
Καλό θα ήταν να "χειροκροτούμαι" αυτές τις κινήσεις.
ΛΙΓΗ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ !!!!!
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 5:26 μ.μ. | Reply
Και του χρόνου θα σου ερθει στο γραφειάκι σου ο τύπος και θα απαιτήσει να του τα φτιάξεις τσάμπα. Γιατι οι εθελοντές δεν θα βρίσκονται εκεί. Πόσο γελοίοι μπορούμε να γίνουμε;
image description kapa | Μαΐου 22, 2012 11:24 π.μ. | Reply
μαθετε να γραφετε χωρις ορθογραφικα λάθη ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΧΑΛΑΤΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΜΟΥ και αφηστε την πωληση πνευματος στους πνευματωδης!!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
image description VIK | Μαΐου 22, 2012 2:45 μ.μ. | Reply
στους πνευματώδΕΙς...
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 5:23 μ.μ. | Reply
στους πνευματώδΕΙΣ πανάθεμά με! κατά τα άλλα έχεις δίκιο...
image description kapa | Μαΐου 22, 2012 11:05 π.μ. | Reply
HaPi ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 12:50 μ.μ. | Reply
SIC
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 12:00 μ.μ. | Reply
Μετα τους γιατρους χωρις συνορα , ηρθαν και οι ευαισθητοι λογιστες!
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 5:39 μ.μ. | Reply
Λογιστές Χωρίς Σύνορα. Δηλώσεις τσάμπα και η ευθύνη όλη δική σας.
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 6:42 μ.μ. | Reply
Κάποια πράγματα καλό είναι να μην τα βάζουμε στο στόμα μας, όπως τους γιατρούς χωρίς σύνορα και να ειρωνευόμαστε. Γιατί θέλει μεγάλα αρχ...... να κάνεις αυτό που κάνουν αυτοί οι άνθρωποι. Βέβαια υπάρχει η σχετική παροιμία με την αλεπού...
image description Γιωργος | Μαΐου 23, 2012 1:02 π.μ. | Reply
Ακριβως γι αυτο αντιπαραθετω το ´γιατροι χωρις συνορά´ , δεν το ειπα με τονο υποτιμητικο... Υποτιμητικο ηταν το σχολιο μου για τους λογιστες χωρις αμοιβη...
image description Νίκος | Μαΐου 22, 2012 1:02 μ.μ. | Reply
Πιστεύω ότι ο Γιώργος ψηφίζει ΠΑΣΟΚ (Η Ελλάδα χάνει φόρους από αυτή την ωραία πρωτοβουλία), και είναι ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Επικριτική και ισοπεδωτική διάθεση για όλα τα μεγάλα κατορθώματα, όπως το Πανευρωπαϊκό)
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 1:24 μ.μ. | Reply
Τα πολιτικα μου πιστευω ασε φιλε μου Νικο να τα κραταω για τον εαυτο μου...Το θεμα ειναι σοβαρο. Δεν νομιζω να βγηκε κανεις που πουλαει φαρμακα για πραδειγμα να τα μοιραζει τσαμπα στους ανεργους της γειτονιας του . Αν θελεις να εξυπηρετησεις και να βοηθησεις καποιον που το εχει αναγκη κανε το . Δηλαδη αυτοι οι λογιστες δουλευουν απο χομπι και επειδη θελουν να γεμισουν το απλετο χρονο που τους μενει σαν λογιστες , θελουν να δουλευουν και τσαμπα επ αοριστο...οκ , παω πασο(κ) τοτε...και ναι ψηφιζω ΠΑΣΟΚ
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 6:01 μ.μ. | Reply
Εγώ θα προτιμούσα να είχαμε σύνορα στη χώρα και οι γιατροί αχρείαστοι θα' τανε. Ξέφραγο αμπέλι, μας σφάζουν κι εμείς καθομαστε και μετράμε τα μπακαλόχαρτα.
image description Χρήστος | Μαΐου 22, 2012 1:34 μ.μ. | Reply
Καλά κάνουν... Σε όποιον δεν αρέσει, ας μη συμμετέχει! Κριτές των πάντων...
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 6:14 μ.μ. | Reply
Οχι δεν κάνουν καλά. ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ. Γιατί τον δικό σου κόπο τον ευτελίζεις με το τσάμπα. Ειναι σαν να τους λες οτι η επιστήμη σου είναι απλή αιτησιογραφία. Κι έτσι να ειναι, πάλι λάθος είσαι: Μπορεί η δήλωση με τρεις κωδικούς ενός αλλοδαπού να σου πάρει μια ώρα και η δήλωση του πιο δύσκολου πελάτη σου με Ε2 και με μεταβολές, μόλις μισή. Οσο απλή και αν είναι η δουλειά σου, κάθε λάθος πληρώνεται. Είσαι υπεύθυνος, υπογράφεις, φαίνεσαι στην εφορία, αν εχει κανει καμια π..στιά ο άλλος και δεν τη μυριστείς το δικό σου αφτάκι θα τραβήξει το ΣΔΟΕ και άντε να τους εξηγήσεις μετά ότι εκανες εθελοντικά τη δουλειά σου και ο άλλος σου έφερε πλαστογραφημένες βεβαιώσεις. Εκτός κι αν είσαι ο "εγώ ο ίδιος" (κλασική υπογραφή απο λογιστή που δε θελει να φαίνεται....).
image description gkazan | Μαΐου 22, 2012 1:55 μ.μ. | Reply
Να δείτε πόσοι θα πάνε γιατί είναι ΤΣΑΜΠΑ και μετά θα βγούν και παραπονούμενοι... Περιμένω να δω ρεπορτάζ στο χαζοκούτι (είναι σαν τους πάγκους με δωρεάν δείγματα στο super market που πάει ο ένας, δοκιμάζει 5-6 και μετά ξαναπάει με γυναίκα και παιδιά και ξανατρώει)... Καλή η κίνηση, δυστυχώς στα τσίρκουλα που λέγονται Νεοέλληνες, θα μετρήσει όπως αναφέρω...
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 6:34 μ.μ. | Reply
Μπράβο ρε φίλε τα είπες όλα. ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. Και τσάμπα και παράπονα και το κυριότερο... όταν ερθει το μπουγιουρντί άντε να τους κάνεις και τσάμπα σεμινάριο για το φόρο, αντε πέρνα τίποτα αποδειξούλες που βρήκαν ξεχασμένες...
image description Νίκος | Μαΐου 22, 2012 1:32 μ.μ. | Reply
Πάντως το πρώτο το πέτυχα….είσαι ΠΑΣΟΚ! Τώρα όσο για το σχόλιο σου, οφείλω να σου πω ότι σε αυτή τη χώρα, έτσι όπως την κατάντησε το πολιτικό σας σύστημα, μόνο ιδιωτικές πρωτοβουλίες όπως αυτές μπορούν να στηρίξουν την κοινωνία. Με την ίδια λογική, παρέχοντας δωρεάν τις υπηρεσίες σου σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ που έχουν πραγματική αδυναμία να ανταπεξέλθουν οικονομικά σε ένα τέτοιο έξοδο, ούτος η αλλιώς, δεν θα έλυνες και το οικονομικό σου πρόβλημα εάν πληρωνόσουν. Προτιμώ λοιπόν τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο μου (που απ’ ότι διάβασες παραπάνω η πράξη γίνεται Σαβ-Κυρ ) να συνεισφέρω στο κοινωνικό μου σύνολο, με αυτό που μπορώ, παρά να δω από τον καναπέ μου την ήττα του Παναθηναϊκού για ακόμη μια φορά.
Φιλικά Νίκος από Πειραιά
image description gkazan | Μαΐου 22, 2012 6:43 μ.μ. | Reply
Το πρώτο που πέτυχες Νίκο από Πειραιά είναι την πρωτιά στην κουτοπονηριά και την προπετίαση. Εάν δεν κατάλαβες όσα είπα, μια ρεπετισιόν: ΕΚΤΟΣ από εκείνους που έχουν ανάγκη μια τέτοια κίνηση, θα πάνε και όσοι ανέφερα και με το σκεπτικό και την αιτιολογία που ανέφερα. Αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφει ο άλλος, δεν σου φταίει ουτε το ΠΑΣΟΚ, ούτε η ΝΔ, ούτε οι άλλες δημοκρατικές δυνάμεις. Δεν σου απαγόρευσαν τα λεγόμενά μου να παρέχεις δωρεάν τις υπηρεσίες σου όπου επιθυμείς, το ίδιο κάνω και εγώ ΟΠΟΥ ΚΡΙΝΩ... Γιατί και από "επιχειρηματίες" απόρους τύπου Ζαχου Δόγγανου (ξέρεις με το τρύπιο μπλουζάκι στον έλεγχο για να μην τους πιάσουν πολλά) ξέρω και εγώ.. Όπως και για αρκετούς "χαμηλοεισοδηματίες" που στο τσάμπα και εκβιαστικά θέλουν φορολογική κλπ ενημέρωση, δήλωση, εκκαθάριση, τρόπο μείωσης φόρου και μόλις τους μιλήσεις για αμοιβή, Λούηδες... Σε τελική όπως είπαμε, Internet έχουν ΟΛΟΙ, ας μπούν να συμπληρώσουν την δήλωσή τους και θα τους βγάλει και εκκαθάριση, έτσι να μην έχουμε υποχρεωση στον κακό λογιστή. Ας δώσουν και 13 ευρώ το χρόνο να πάρουν το Δηλώστε Έξυπνα και ένα πρόγραμμα εκκαθάρισης φόρου και ας ασχοληθούν. Προσωπικά, "χόρτασα" τους τσαμπατζήδες δήθεν φτωχούς.. Και παρεπιπτόντως έχω κάνει ΔΩΡΕΑΝ δήλωση σε άτομο που πηγαινοέρχεται στον ΟΚΑΝΑ 3-4 χρόνια που ερχόταν στο γραφείο μου...
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 1:50 μ.μ. | Reply
ωραια τα λες συναδελφε Nikos!!! εμεις θα ειμαστε εκει και ασε τους αλλους να μας χαζευουν απο το χαζοκουτι!!!
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 1:38 μ.μ. | Reply
Πιστεψε με κ εγω κανω δωρεαν σε μερικους ανθρωπους δηλωσεις αλλα δεν το βγαζω βουκινο στις ειδησεις γιατι μια τετοια κινηση θα μου γυρνουσε μπουμερανγκ .αν λοιπον φιλε Νικο , ακουσεις το βραδυ στις ειδησεις το συγκεκριμενο μην σου φανει παραξενο να κανεις τις μισες δηλωσεις απο οτι εκανες περυσι και τα προηγουμενα χρονια . Οσο για το πολιτικο συστημα οπως εχω και αλλες φορες αναφερει το ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΜΕ ετσι . Να χρησιμοποιουμε α πληθυντικο προσωπο οταν αναφερομαστε στο πολιτικο συτημα γιατι ειμαστε μερος αυτου και συνυπευθυνοι.....το σαββατοκυριακο ραντεβου για τσαμπα δηλωσεις λοιπον...οποιος ενδιαφερεται να μου στηλει μυνημα
image description ΣΠΥΡΟΣ | Μαΐου 22, 2012 1:42 μ.μ. | Reply
ΠΩΣ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ?
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 1:03 μ.μ. | Reply
φιλε Σπυρο δεν χρειαζεται να ψαχνεστε αδικα...εφ οσον ειστε τοσο υπερ αυτου του κινηματος "της δωρεαν φορολογικης δηλωσεις" (κατι δηλαδη σαν το κινημα της πατατας , βγαλτε μια ανακοινωση εξω απ το γραφειο οτι δεν θα περνεται χρηματα στον ανεργο που το 2011 δεν ειχε εισοδημα αλλα εχει 3 ακινητα στο Ε9 , εχει 2 ΚΕΝΑ στο Ε2 , ενα αυτοκινητο , και πρεπει να του κανεις και αναλωση κεφαλαιου επειδη τα τεκμηρια υπερβαινουν τα δηλωθεντα ανυπαρκτα εισοδηματα...πιστευω οτι ειναι απλα τα πραγμα....οποιος θελει λοιπον ας δουλευει τσαμπα
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 6:16 μ.μ. | Reply
αμα δεν πατανε πελάτες στο μαγαζί σου μην περιμενεις να βρεις καινούριους μεταξυ των τσαμπατζήδων. κλείστο καλύτερα. Φιλική συμβουλή χωρίς ίχνος ειρωνίας.
image description ΕΙΡΗΝΗ | Μαΐου 22, 2012 6:11 μ.μ. | Reply
Στέλνεις e-mail εδώ.... [email protected]
image description Γιωργος | Μαΐου 23, 2012 1:01 π.μ. | Reply
Αν θες περνα μια βολτα να δεις αν παταει πελατης η οχι...ελπιζω το ιδιο να συμβαινει και στο δικο σου, πραγματικα στο ευχομαι !προς θεου δεν το λεω ειρωνικα
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 1:42 μ.μ. | Reply
Λοιπον απο Δευτερα εως Παρασκευη η δηλωση 40€ + φπα και τα Σαββατοκυριακα δωρεαν!!!!! Προλαβετε!!!!!!

Και ρωταω εγω , θα ερθει κανεις τις καθυμερινες?...αν ειναι δυνατον ..
και αναρωτιεμαι ....ο πατατάς , τα supermarket , οι κομμωτες , ο ηλεκτρολογος , ο υδραυλικος και ανα σωρο αλλα επαγγελματα και συνδεσμοι θα εκαναν το ιδιο οταν εγω θα μεινω χωρις δουλεια απ την στιγμη που θα δουλευω τσαμπα?

οχι πειτε μου
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 6:11 μ.μ. | Reply
40 ειναι η απόλυτη ξεφτίλα. Το κατώτατο όριο. Πόσο κάνουν τα μελάνια του εκτυπωτή σας; το ρεύμα που ξοδεύετε; το νοίκι σας; πόσα από τα 40 θα μείνουν στην τσεπη σας συνάδελφοι, εφόσον βέβαια κόψετε και απόδειξη διότι θα σας έρθουν με λίστα πελατών από το ΣΔΟΕ για έλεγχο, όχι με το τί έχετε υπογράψει αλλά με την ip. address, ο νοών νοείτω. Δήλωση με 40 ευρώ είναι ήδη φιλανθρωπία εκτός αν κάθε φορά που θα σας πάρει τηλέφωνο ο πελάτης για οποιοδήποτε θέμα του, το χρεώνετε ξεχωριστά.
image description elezia | Μαΐου 23, 2012 9:26 μ.μ. | Reply
Λυπαμαι που στο λεω αλλα θα μεινεις αν βασιζεσαι στις δηλωσεις .........γιατι και εγω που ειμαι μισθωτη ειμαι το Νο1 υποψηφια στην ΑΝΕΡΓΙΑ ,και εχω και ενα βαρεμα στον εγκεφαλο δεν περνω χρηματα για δηλωσεις χρονια τωρα, για να περναω την ωρα μου θα δηλωσω στον Αυτια που εχει μεγαλο ρευμα στα παπουδια οτι κανω ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΔΩΡΕΑΝ ΟΧΙ ΓΙΑ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΑ ΓΙΑ SHOPING THERAPY.

Να εισαι καλα Γιωργο αν δεν ησουν εσυ μπορει και να μην το σκεφτομανε!

Ελενη
image description DAS | Μαΐου 22, 2012 2:09 μ.μ. | Reply
Σε ανάγκασε κάποιος φίλε Γιώργο να συμμετέχεις στο κίνημα της πατάτας , όπως το αναφέρεις ???????
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 2:50 μ.μ. | Reply
Αυτο καταλαβες απ οσα ειπα? λυπαμαι .
σε λιγο θα λυπαστε κ εσεις οταν η δουλεια μας θα εχει απαξιωθει τελειως και θα υπαρχουν λογικες του τυπου "εμενα περυσι μου την εκαναν τσαμπα"...ηδη τοσα χρονια παλευουμε να αποκτεισουμε ενα κυρος και ενα σεβασμο σε αυτο που κανουμε αλλα δυστηχως τους "βολεμενους" δεν τους αγκιζει το συγκεκριμενο θεμα
image description Νίκος | Μαΐου 22, 2012 2:51 μ.μ. | Reply
Μιλόντας με τον φίλο Γιώργο, έχω την αίσθηση ότι συνομιλώ με τον κο. Πάγκαλο (Μαζί τα φάγαμε), και ταυτόχρονα και με αντιπρόσωπο της ιεραποστολικής λέσχης, η οποία ακολουθεί το δόγμα «Κάνε το καλό και ρίχτω στο γιαλό» χωρίς να το ξέρει κανένας άλλος, διότι χάνεται η αξία της πράξης.
Φίλτατε Γιώργο….(Πασοκτζή)….να σου πω ότι τέτοιες πρωτοβουλίες πρέπει να προβάλλονται από το Μ.Μ.Ε. για να δουν κάποιοι Έλληνάρες που ακόμα κοιμούνται ή πως κάνουν ότι κοιμούνται, για να εξυπηρετήσουν πρόσκαιρα τα μικρά τους συμφέροντα, ότι η κοινωνία άρχισε να αντιδράει προς όφελος του κοινού συμφέροντος.
Φυσικά, δεν είπε κανείς ότι θα έκανε τη δήλωση δωρεάν στον κο. Βαρδινογιάννη….! Αν και σε κόβω φίλε Γιώργο… να έτρεχες πρώτος σε μια τέτοια πρόταση………..!
Υπάρχουν κριτήρια σε αυτή την πρωτοβουλία, αλλά από ότι φαίνεται δε διάβασες φίλε Γιώργο όλο το κειμενάκι που προηγείται των σχολίων.
Τρέχεις φίλε Γιώργο…..τρέχεις να καταδικάσεις να ειρωνευτείς και να επικρίνεις. Τελικά το πράσινο χρώμα………… είναι το χρώμα της μούχλας.
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 2:38 μ.μ. | Reply
το παραδειγμα σου "φιλε" Νικο ειναι ακρως αποτυχημενο και αυτο διχνει ποσο ασχετος πρεπει να εισαι . Το να κανεις δηλωση φετος ακομα και σε ανεργο εχει μεγαλη ευθυνη και απαιτει ιδιατερη προσοχη . Για οδηγιες παρε ενα δηλωστε εξυπνα για να ξεκινησεις και μετα αν δεις οτι την βρισκεις με το "τσαμπα" αγορασε και κανα βιβλιο της προκοπης . Και για να σε βοηθησω να ξεκινησεις οτι τσαμπα εχω θα το στειλω σε εσενα τα σαββατοκυριακα . να σαι καλα , καλη δυναμη "φιλε"
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 2:09 μ.μ. | Reply
Κινησεις εντυπωσιασμου.. Καθημερινα συναδερφοι φτιαχνουν χιλιαδες δηλωσεις δωρεαν σε συνανθρωπους μας.. Δεν βγαινουν να το βροντοφωναζουν... Τους τελωνες και τους φαρισαιους τους ξερετε;
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 2:25 μ.μ. | Reply
πες τα φιλε μου γιατι μαλλον εγω ειμαι τρελος
image description tasos | Μαΐου 22, 2012 2:00 μ.μ. | Reply
ΜΑΛΙΣΤΑ. ΕΙΔΕΣ ΜΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕΣ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΧΡΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΚΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕΙΣ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ. ΤΕΤΟΙΑ ΦΩΤΕΙΝΑ ΜΥΑΛΑ ΛΕΙΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 2:25 μ.μ. | Reply
μη γνωτω η δεξιά σου τι ποιεί η αρειστερά σου !
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 2:28 μ.μ. | Reply
Τασσουλη , που δουλευεις φιλε μου ? σε καμια εταιρια? σε καμια τραπεζα?
η λεξη "λογιστικο γραφειο" σου λεει κατι?

αντι να βγειτε και να υπερασπισετε τον κλαδο μας επικροτειτε μια κινηση που ουτως η αλλως την εφαρμοζαμε ολοι.αν νομιζετε οτι αυτο που χρειαζομαστε ειναι η προβολη του "κανω το καλο" τοτε ακολουθειστε την ...εμπρος λοιπον τα σαββατοκυριακα ολοι τσαμπα δηλωσεις στους ανεργους ..αφου λοιπον ειστε υπερ , ακολουθειστε το και καντε το πραξη!...εγω θα ειμαι στην απεναντι , ευχαριστω
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 2:26 μ.μ. | Reply
θα τσακωθουμε τωρα για το ποιος ειναι περισσοτερο φιλανθρωπος? αυτο ειναι το θεμα κατα τη γνωμη σου? νισαφι ρε ελληνα
image description HARYS | Μαΐου 22, 2012 2:47 μ.μ. | Reply
Για ακόμα μια φορά υποβαθμίζουν το επάγγελμα του λογιστή. Και όχι για το τσάμπα αλλά γιατί βγάζουν ντουντούκα για την ενέργεια αυτή. Και όπως είπε και κάποιος άλλος ζήτω οι λογιστές του κόσμου, καιρός να επεκταθούν κι αυτοί και στο εξωτερικό. Ντροπή πάντως κάποιοι να δουλεύουν για να βγάλουν το ψωμάκι τους και κάποιοι άλλοι να δουλεύουν για την ψυχή της μανούλας τους.
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 2:39 μ.μ. | Reply
ντρέπομαι που έχω συναδέλφους που δυσανασχετούν με το να προσφέρουμε δωρεάν υπηρεσίες σε ανεργους κλπ.
Ντροπή σας
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 6:03 μ.μ. | Reply
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. Η ρακοσυλλέκτρια με τις προθεσμιακές καταθέσεις σε συνάλλαγμα σας λέει τίποτα; Νομίζετε είναι μόνο αυτή; Αν τον γνωρίζεις τον άλλον μπορείς να κρίνεις αν έχει ανάγκη από βοήθεια δωρεάν, αν κρεμάσεις ταμπέλα θα σου μαζευτεί κάθε καρυδιάς καρύδι ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ: Την υπογράφεις τη δήλωσή του ναι ή όχι; Την ευθύνη την παίρνεις, δωρεάν ξεδωρεάν. Μαγκιά θα ήταν οι σύλλογοι λογιστών να επιδοτήσουν κατά κάποιο τρόπο έκπτωση σε τέτοιες περιπτώσεις που θα τις κρίνεις εσύ ο ιδιος, δείχνοντας πόσο επαγγελματίας είσαι. Το να στήνεις ένα παγκο τσάμπα είναι καταστροφή και γελοιότητα. Το να πεις στον πελάτη σου "προσφορά του συλλόγου μας, από 50 δίνεις 20" είναι σωστό, ηθικό, δίκαιο.
image description tasos | Μαΐου 22, 2012 2:36 μ.μ. | Reply
ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΟΡΓΗ ΣΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΛΛΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΩΡΕΑΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΕ ΑΝΕΡΓΟΥΣ Η ΡΙΖΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ. ΝΙΣΑΦΙ. ΛΥΣΑΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ?
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 7:36 μ.μ. | Reply
Λοιπόν εγώ θα παίρνω 20 ευρώ από τους άνεργους, θα κάνουν τούμπες και μετά θα στελνω τα χαρτιά να συντάξουν τις δηλώσεις οι φιλάνθρωποι. 20 ευρώπουλα χωρίς να κουνήσω δαχτυλάκι, καλό? ? ? ? ? :)))))))
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 2:36 μ.μ. | Reply
Τι να λέμε τώρα, μάλλον ντροπή και αίσχος σε αυτούς οι οποίοι θέλουν να δείξουν την φιλανθρωπία τους δουλεύοντας τζάμπα και υποβαθμίζοντας την πραγματική δουλειά των υπολοίπων. Μπράβο ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΟΙ!
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 2:20 μ.μ. | Reply
Ντρεπομαι που εχω συναδελφους που υποκρινονται και κρυβονται πισω απ το δακτυλο τους .

ΑΝ το προσεξατε , ειπα οτι το κανω κ ΕΓΩ και πιστευω και αλλοι συναδελφοι , με την διαφορα οτι δεν το βγαζω στις ειδησεις ... δειδαγματα ηθικης συγνωμη δεν δεχομαι
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 2:20 μ.μ. | Reply
your name 2:36
Πράγματι αίσχος που δεν παίρνουμε λεφτά από ανεργους.
Α βρε λιγούρια
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 2:07 μ.μ. | Reply
μαθήματα όμως ορθογραφίας να δεχτείς
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 3:26 μ.μ. | Reply
Προτεινω σε οσους καλοψυχους συναδελφους ενδιαφερονται , να τους κανω δωρεαν συσταση ενα σωματειο μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα ωστε να εγγραφονται σαν μελη σε αυτο ολοι οι 1200000 , για να προσφερω κ εγω με τον τροπο μου ωστε να μην με κακολογειτε
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 3:00 μ.μ. | Reply
δεν εχω μαζι μου το λεξικο του Μπαμπινωτη

.βαλε πρωτα το ονοματακι σου διπλα και μετα ελα κανε μου ιδιαιτερα , ασχετε , "εξυπνακια" , ..μηπως θες να βαζω και τονους για να μην ενοχλεισαι?
image description DAS | Μαΐου 22, 2012 3:00 μ.μ. | Reply
Ποιά υποβάθμιση μωρέ και μπούρδες τσαμπουνάτε εδω πέρα??????? Υποβάθμιση του επαγγέλματος είναι η συμπλήρωση μερικών φορολογικών δηλώσεων σε ανθρώπους που δεν έχουν να φάνε ???? Αυτούς τους πελάτες περιμένετε να κανετε τις δηλώσεις για να αναβαθμίσετε τις υπηρεσίες σας???? Οσο για τις ντροπές και τα αίσχη , ας τα κρατήσει ο κάθε άνωνυμος σχολιαστής για την προσωπική του εικόνα .
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 7:20 μ.μ. | Reply
Αισχος είναι όταν γίνεται στο στυλ της "δωρεάν φιλανθρωπικής πρωτοβουλίας".
Αν ήθελε η ένωση να βοηθήσει, ας τους έδινε κουπόνια έκπτωσης να πάνε σε οργανωμένα γραφεία - μέλη της, τα οποία κουπόνια θα εξαργυρώσουν ως συνδρομή ή δεν ξέρω με ποιόν άλλο τρόπο.
`Ετσι και φιλανθρωπία θα κάνεις και πελατεία θα μαζέψεις και - το κυριότερο - δεν θα βάλεις το επάγγελμα σου σε κίνδυνο.
Πως θα σου φαινόταν αν ο Σκλαβενίτης έβαζε ταμπέλα "με 150 ευρώ ψώνια, δώρο η φορολογική δήλωση;". Για σκέψου το λιγάκι, συνάδελφε. Δύσκολο? Δε νομίζω. Για κοίτα ποιοί "πήραν" όλους τους ταρίφες κοψοχρονιά και θα καταλάβεις.
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 3:30 μ.μ. | Reply
Τα λιγούρια φιλαράκο είναι αυτοί που διαφημίζουν την φιλανθρωπία τους και μάλιστα με αυτόν τον τρόπο προσπαθώντας να βρουν μελλοντικά πελατάκια για αργότερα!
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 6:15 μ.μ. | Reply
Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ . Αλλα η φιλική συμβουλή μου προς αυτούς γιατί είμαι παλιός στο επάγγελμα, είναι ότι καμμία τσάμπα εξυπηρέτηση στη δουλειά μας δεν έχει ανταπόκριση, αλλά το αντίθετο. Ακόμα και εκείνοι που ΣΚΙΖΕΣΑΙ να τους γλιτώσεις 6.000 ευρώ φόρο νόμιμα επειδή πήγαν στον κόπανο τον κουμπάρο τους και τους έκαψε, μετά γίνονται γύφτοι για τριάντα ευρώ παραπάνω που τους ζήτησες. Οι "τσάμπα" είναι χειρότεροι, απλώς θα κάνουν τη δουλίτσα τους και του χρόνου θα σου πρήξουν τα αρχ. δια για να τους δώσεις τους κωδικούς, τον κλειδάριθμο και όσα έγγραφα τους λείπουν και πιστεύουν ότι τα έχεις πάρει εσύ.
ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ, ότι αυτά που εμείς πηδιόμαστε για να πετύχουμε και να πάρουμε 50 ευρώ, οι δικηγόροι τα χρεώνουν 500 ευρώ και χωρίς αποδείξεις. Αφού βέβαια βρουν κανα λιγούρη λογιστάκο για να του τα πασάρουν. ΞΥΠΝΗΣΤΕ λοιπόν, αυτος που σας πληρώνει για χρόνια δικαιούται και μια φορά τσάμπα αν εχει δυσκολίες, οι υπόλοιποι ας πάνε στο ΚΕΠ ή στην τράπεζα ή στο μπάρμπα τους τον εφοριακό. Είναι θέμα τιμής και όχι χρημάτων. Εδώ παίζεται η αξία των γνώσεών σας, αν δεν είμαι κατανοητός, άσχετα πόσο δύσκολη είναι η δουλειά που καλείστε να κάνετε κάθε φορά. Επειδή η συμπεριφορά σας χαρακτηρίζει τον κλάδο ολόκληρο, γίνετε επαγγελματίες. Κι εγώ ξέρω να βάφω, να μαγειρεύω, να κλαδεύω αλλά ούτε μπογιατζής ούτε κηπουρός ούτε σεφ είμαι και από το επάγγελμά μου μου αρέσει να πληρώνομαι έστω κι αν πρόκειται για τον αδερφό μου. Γιατί ο φιλότιμος δεν δέχεται τσάμπα τίποτα, ο τσαμπατζής παίρνει ό, τι του δίνεις και όταν τελειώσει το τσάμπα ψάχνει αλλού για 'δωρεάν διάθεση'. Φιλικά και καλές δουλειές σε όλους.
image description ΤΕΟ70 | Μαΐου 22, 2012 3:34 μ.μ. | Reply
Μαλιστα...
Αφου λοιπον και εσυ συναδελφε Γιωργο συμπληρωνεις δωρεαν δηλωσεις σε ευπαθεις ομαδες,στειλε μας την διευθυνση του γραφειου σου να στειλουμε -με απολυτη εχεμυθεια-οσους δεν προλαβουμε εμεις.
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 3:01 μ.μ. | Reply
ΤΕΟ70 ...ΟΧΙ αγορινα μου , οταν καποιον τον γνωριζω και ξερω οτι εχει αναγκη να τον βοηθησω θα το κανω..και δυστηχως ειναι αρκετοι , ειτε συγγενεις ειτε φιλοι και το κανω χωρις να λεω "ΕΛΑΤΕ ΟΛΟΙ ΕΔΩ" ...
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 5:37 μ.μ. | Reply
Εγώ λέω να τους πάρω ένα 30άρι και να τα μαζέψω πακέτο να τα πάω να τα φτιάξουν τα παιδιά τσάμπα. Εργολαβία. ΚΟΡΟΙΔΑ, ή είσαι επαγγελματίας ή δεν είσαι. Κανε το τσάμπα σ' αυτόν που στα ακουμπάει τα προηγούμενα δέκα χρόνια. Αλλα ακόμα κι αυτός αν έχει φιλότιμο, δεν θα ξανάρθει στο μαγαζί σου, αν δεν έχει θα σου κουβαλήσει κι άλλους τσαμπατζήδες.
Και όταν ακούσετε να μοιράζουν σε κανενα σουπερμαρκετ τσάμπα τρόφιμα φωνάξτε με κι εμένα.
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 3:22 μ.μ. | Reply
ρε γίωργο σντε να δουλέψεις και λίγο μετά δεν σου φταίνε οι τσάμπα δηλώσεις
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 3:30 μ.μ. | Reply
Εχω αλλους να δουλευουνε για μενα . ευχαριστω για την υποδειξη...στην ορθογραφια με τους τονους , τοπαλευεις , εισαι καλος , αλλα στην πληκτρολογηση υστερεις ασχετακο , διανοουμενε , φιλοσοφε της εποχης . σντε λοιπον δουλεψε τσαμπα τωρα για να βοηθησεις τους συνανθρωπους ανεργους συμπολιτες σου και ασε με εμενα να γραφω μυνηματακια
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 3:48 μ.μ. | Reply
Δεν βγαζουμε νοημα , αποχορω..ας κανει ο καθενας οτι θελει , ειστε υπολογοι των πραξεων σας ....θα εχει ενδιαφερον μετα απο 3-4 χρονια που δεν θα κανουμε πλεον καμια δηλωση , να δω τι θα λετε
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 4:17 μ.μ. | Reply
ΦΙΛΕ ΜΟΥ "ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΤΑ" ..φαε λιγο απ την κρεμουλα σου και πηγναινε για υπνο , ειναι μεσημερι! μαμ κ@κ@ και υπνο , γρηγορα σε παρακαλω!!!..και αλλη φορα να βαζεις τονους γιατι εμας τους αγραμματους μας δυσκολευεις...
image description ΦΟΡΟ_ΛΟΓΟ_ | Μαΐου 22, 2012 4:31 μ.μ. | Reply
πιστευα ότι στο site μπενουν μονο λογιστές!!
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 5:10 μ.μ. | Reply
Το "μπενουν" με αι γιατι ο "μην μας κανεις ντα" προσβαλεται απο τετοια ορθογραφικα λαθη..!προσοχη!

image description thanos10 | Μαΐου 22, 2012 6:52 μ.μ. | Reply
μπράβο σε όλους σας...αύριο-μεθαύριο που θα είμαστε άνεργοι πλέον λογιστές, αφού όλα θα γίνονται τζάμπα, θα ψάχνουμε λογιστή να μας κάνει και τη δική μας δήλωση τζάμπα. Μου στερείτε με αυτόν τον τρόπο κάποιο σημαντικό έσοδο για να μπορέσω να πληρώσω τις υποχρεώσεις μου στη διάρκεια του έτους.....αφού πολλοί πελάτες μου θα προτιμήσουν φυσικά το τζάμπα. Και δεν αναφέρομαι για μένα προσωπικά που είμαι από επαρχία .......αλλά κοντός ψαλμός αλλ.......
image description ΕΙΡΗΝΗ | Μαΐου 22, 2012 6:48 μ.μ. | Reply
Το ποιός είναι λιγούρι, δεν νομίζω ότι χρειάζεται και υψηλό iq για να το καταλάβει κανείς.. Αν αναβάθμιση είναι η συμπλήρωση δηλώσεων, ε τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Και όχι τίποτα άλλο, με αυτά που γράφετε, το μόνο που καταφέρνετε είναι να επιβεβαιώνετε το λεχθέν από τα ΜΜΕ , το Υ.Ο. κλπ... Τα λαμόγια οι λογιστές,!!! Εκτός από το ΕΓΩ υπάρχει και το ΕΜΕΙΣ, αλλά αυτό μάλλον είναι ψιλά γράμματα για κάποιους εγωπαθείς. Όποιος θέλει συμπορεύεται, όποιος δεν θέλει απλά δεν ασχολείται, αυτό έμαθα εγώ στο σπίτι μου.... Τα υπόλοιπα χρήζουν ανάλυσης από άλλη ειδικότητα, όχι αυτή του λογιστή-φοροτέχνη.
image description Giorgos K. | Μαΐου 22, 2012 6:51 μ.μ. | Reply
Η κίνηση της ομάδας των λογιστών σίγουρα δείχνει λίγη ανθρωπιά ειδικά αυτόν τον καιρό. Πιστεύω θα έπρεπε να κατέβαζαν στις 7000 το όριο εισοδήματος. Πάντως λογικό και αναμενόμενο είναι να προκαλέσει και μερικές αντιδράσεις αυτή η κίνηση.
image description Γιωργος | Μαΐου 22, 2012 6:04 μ.μ. | Reply
Χαιρομαι που εστω και αργα βγηκαν καποιοι πραγματικοι συναδελφοι και πηραν το μερος μου . Απλα σας λεω ξυπνηστε , γιατι ειμαι χρονια στην αγορα . Βγαινει ενας υποτιθεμενος συνδεσμος και λεει οτι τα κανει ολα δωρεαν .Μα συγνωμη δεν εχουν μονο αναγκη οι ανεργοι εως 8000euro εισοδημα αναγκη , με ενα αυτοκινητο κτλ.....αναγκη μπορει να εχει και ενας με πολλα αυτοκινητα και πολλα ακινητα ο οποιος του εχουν σκασει 3 επιταγες και παει το μαγαζι του για κλησιμο.Αν λοιπον εισαι φιλοπτωχο ταμειο , με φιλανθρωπικο εργο κανε το τσαμπα σε ΟΛΟΥΣ οσους αδυνατουν να πληρωσουν 40 ευρω το χρονο για μια δηλωση!!! Εμενα προσωπικα πισω απ ολο αυτο το προσωπειο μυριζομαι ανθρωπους "συναδελφους" οι οποιοι δεν εχουν τι να κανουν , ψαχνουν για πελατεια και υπο την ψευτικη αιγιδα του "τσαμπα" πανε να εισχωρισουν στον χωρο. Ξερω και κατι επιχειρησεις και οικογενειες με πιο πολυπλοκες δηλωσεις που εχουν αναγκη , να ερθουν και αυτοι λοιπον . Αρα στα παραπανω προσθετω πως οι παραπανω "συναδελφοι " εκτος απο υποκινητες θα ειναι και ελλιπους γνωσεων μιας και γνωριζουν την δηλωση μονο εως 8000€ και με ενα αυτοκινητο...τα πιο πολυπλοκα που εχουν και αυτα αναγκη γιατι λοιπον να μην τα κανει αυτος ο συνδεσμος η οτι τελος παντων ειανι τσαμπα?
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 6:00 μ.μ. | Reply
Μπράβο συνάδελφε, εμείς είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος. ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ότι η δουλειά σου αξίζει, πάρε όσα πρέπει. Μια τυπική δήλωση με Ε2 για μένα δεν πέφτει κάτω από 60 ευρώ (80 προ 4ετίας) αλλά τον πελάτη μου τον ξέρω σαν τη μάνα μου, τον προφυλάσσω από τις κακοτοπιές και έρχεται η ώρα που χάρη στη δική μου τη μαγκιά και τις γνώσεις τα λεφτά που μου' δινε θα τα βγάλει δεκαπλάσια (νόμιμα πάντοτε). `Οποιος συνάδελφος νομίζει ότι η δήλωση του ιδιώτη είναι πατάτα και πάει με το κιλό ή με το κομμάτι, σύντομα θα στέλνει βιογραφικά στην Αγγλία. Αλλά ούτε κι εκεί δεν έχουν θεσούλες για αποτυχημένους greek accountants.
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 7:42 μ.μ. | Reply
Αντε πέστα μωρε στους αΜλάκες... Φέτος δωρεάν, του χρόνου δωρεάν, αλλά αφού εχεις και Εψιλον Ενιά πέρνα από το μαγαζί μας να πληρώσεις τη διαφορά... Αθέμιτος ανταγωνισμός με σκοπό το μονοπώλιο. Δε μιλάω ειδικά για την συγκεκριμένη πρωτοβουλία, προς θεού ούτε τους ξέρω για να τους κρίνω.
Εχω όμως υπόψη μου τότε που τα σιντί έκαναν 40 ευρώ, οι μαύροι τα πούλαγαν 10 ευρώ, μετά οι τιμές έγιναν 25 και 5, μετά τα μοίραζαν με περιοδικά στα περίπτερα, τώρα μόνο στο μαύρο βρίσκεις σιντί, στις καφετέριες και τα δισκάδικα έχουν κλείσει όλα. Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι δε μπορει να συμβεί και στα γραφεία σας; Η ζημιά "ο αλλος πέρσι μου πήρε 20 ευρώ" είναι τεράστια, ειδικά όταν τα 20 ευρώ του έβγαλαν φόρο επι 40 επειδή ο σκιτζής τον έκαψε αλλα για να το καταλαβει αυτό ο πελάτης σου θέλει σεμινάριο και ούτως ή άλλως είναι ήδη καμένο χαρτί.
image description thanos10 | Μαΐου 22, 2012 6:14 μ.μ. | Reply
Μπράβο Σταύρο, συμφωνώ και επαυξάνω
image description ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ | Μαΐου 22, 2012 6:24 μ.μ. | Reply
ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ...ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ???....Η ΜΗΠΩΣ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΩΡΕΑΝ.
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΔΑΠΑΝΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙ 'ΑΥΤΟΥΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ? ΕΝΤΑΞΕΙ ,ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ .
image description ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ | Μαΐου 22, 2012 6:37 μ.μ. | Reply
ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΖΑΜΠΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ...ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ???....Η ΜΗΠΩΣ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΔΩΡΕΑΝ.
ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΔΑΠΑΝΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙ 'ΑΥΤΟΥΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ? ΕΝΤΑΞΕΙ ,ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΙΜΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ .
image description ΦΟΥΡΝΕΛΟ | Μαΐου 22, 2012 7:26 μ.μ. | Reply
ΣΩΣΤΟΣ ................Ο ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 6:20 μ.μ. | Reply
Η ΠΡΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!! ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΣΤΑΙ "ΠΑΛΛΙΟΙ" ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΙΣΩ!!!ΕΙΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ!!! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ 50 ΑΡΙΚΑ !! ΛΕΤΕ ΑΜΑ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΑΣ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΟΜΩς ΑΜΑ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΣΙΝΑ!!! ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΛΕΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ....ΣΕ ΛΙΓΟ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΜΕ ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ!!! ΤΟΣΟ ΜΑΙΝΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΛΙΓΟ ΜΗΝ ΠΑΘΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ !!!
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 7:33 μ.μ. | Reply
οχι αγορι μου. δεν θα του παρεις ούτε τα περσινά. Κάνεις μέγα λάθος. "Ελα ρε πέρσι δεν μου πήρες τίποτα, τα ίδια έχω και φέτος... άντε, καλά, τσάκω ένα τάληρο για τον κόπο σου".
Αν θες να δουλευεις έτσι μαγκιά σου, εγώ θα προτιμούσα να βγω στη λεωφόρο να καθαρίζω παρμπριζ, τουλάχιστον ουτε ΤΕΒΕ θα πλήρωνα και το τάλληρο θα μου μεινει ολόκληρο στην τσέπη. Είμαστε παλιοί, δεν είμαστε όμως και σαν την Ακρόπολη. Ακούτε μας για να μαθαίνετε.
image description Νίκος | Μαΐου 22, 2012 7:14 μ.μ. | Reply
gkazan η απάντηση μου ήταν προς τον φίλο Γιώργο. Αλλά παρεμπίπτοντος να σου πω ότι η λογική σου είναι σωστή. Μιας και ενεφανίσθη ο φίλτατος Γιώργος….να τοποθετηθώ χωρίς ύφος ειρωνείας και να παρακινήσω καινούριο κύκλο αντιμαχίας.
Δε διαφώνησα ποτέ ότι η τζάμπα υπηρεσία δεν εκτιμάτε απόλυτα από αυτόν που την λαμβάνει, και φυσικά δεν είμαστε αυτοί που θα αλλάξουν τον κόσμο. Άλλοι αποφασίζουν. Το παιχνίδι είναι στημένο και όλοι λίγο πολύ κάτι έχουμε καταλάβει…… Εκείνο όμως που λέω, είναι ότι το να βοηθήσεις, πάντα με κριτήρια, κάποιους ανθρώπους που η οικονομική τους ζωή είναι κατεστραμμένη, δε θα τσαλακώσει την εικόνα του επαγγελματία λογιστή-φοροτέχνη, αλλά δε θα επηρεάσει και το επαγγελματικό του μέλλον.
Ο κλάδος μάχεται καθημερινά κάτω από συνθήκες δύσκολες, εκτελώντας κάθε φορά τα καπρίτσια του κάθε υπουργού, ή της κάθε επιτροπής της τρόικας…. Δες το όπως θέλεις. Δε νομίζω λοιπόν ότι μια τέτοια πρωτοβουλία αποτελεί απειλή για το επάγγελμα…Τώρα αυτοί που νομίζουν ότι σε τέσσερις μέρες που θα διατεθούν για αυτό τον σκοπό, είναι αρκετές να καταστρέψουν το μέλλον του επαγγέλματος, με εκπλήσσει σε τέτοιο βαθμό, που απορώ όταν οι συνθήκες γίνουν χειρότερες….. που θα γίνουν χειρότερες στον επόμενο χρόνο, θα ζητάμε χρήματα και από τον επαίτη, αντί ν του δίνουμε εμείς ???
image description gkazan | Μαΐου 23, 2012 8:14 π.μ. | Reply
Να σου παραθέσω πραγματικό γεγονός που συνέβη σήμερα το πρωί και έτυχε να το δω στο χαζοκούτι: Ο Παπαδάκης (που ο Αυτίας για χρόνια έγλυφε ώς ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ του, μόλις εφυγε από ANT1 και πήγε ALTER) με καλεσμένο τον Θεοχάρη x 2 της ΓΓΠΣ, εξανίστατο οτι με την πολυπλοκότητα των δηλώσεων και με τόσους πτωχούς και αγράμματους ανθρώπους, εάν κάποιος έχει όφελος 200 ευρώ από τις αποδείξεις, θα πληρώσει 400 ευρώ την δήλωση στον λογιστή!!!..... Ακόμα ασχολείται με το θέμα των αποδείξεων και την συλλογή τους με βάση το πραγματικό ή τεκμαρτό εισόδημα... Μιλάμε για μεγάλο Μ@ΛΑΚΑ... Αν ακούσεις την παραπάνω πρωτοβουλία των δωρεάν δηλώσεων, να μου γράψεις.... Υπογραφή: Ο λογιστής των 400 ευρώ/φορολογική δήλωση...Απορώ γιατί υπάρχουν δημοσιογράφοι ακόμη, κοινοί προπαγανδιστές και παπαγαλάκια είναι, άχρηστοι στην κοινωνία, την ίδια χρησιμότητα με τον ανώτατο λειτουργό της "δημοκρατίας" μας...
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 7:50 μ.μ. | Reply
Ημουν σε ένα χωριό προχτές και συζητούσα με έναν νέο άνεργο.Μου έλεγε για τα προβλήματα που του δημιουργεί η ανεργία αλλά και για την τυχη του να μενει σε μικρό χωριό που οι άνθρωποι έχουν αλληλεγγύη μεταξύ τους και δεν αφηνουν συνανθρωπους τους χωρις φαγητο ή ρουχα ή γενικα ειδη πρωτης αναγκης. Αλλοτριωθήκαμε πολύ στις μεγάλες πόλεις μου φαινεται...
Για να κουλάρουμε λιγάκι. Μια εθελοντική προσπάθεια είναι για καλό σκοπό και θέλει τρέλλα και ενθουσιασμό για να πραγματοποιηθεί. Μιζέρια και γκρίνια δεν χωράει.Εμείς οι εθελοντές αυτον τον τροπο βρήκαμε να βοηθήσουμε Αν ξέρετε άλλον καλύτερο υπάρχει email για τις προτάσεις σας όλες καλοδεχούμενες.Προσωπικα για να μην μακρυγορω άλλο ξέρω ένα πράγμα: Οταν καίγεται το σπιτι του διπλανου μου παίρνω νερό και παλεύω να το σβήσω γιατι είμαι άνθρωπος και γιατι η φωτιά θαρθεί και στο δικό μου.Αν καποιος κλεισμένος στο πυρίμαχο γραφειάκι του απολαμβάνει την στάχτη και την μπουρμπερη δεν με αφορά.
image description Roxanne | Μαΐου 22, 2012 7:34 μ.μ. | Reply
ξεχασα να βαλω το ονομα μου ειμαι η Your name 7:50μ.μ.
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 7:07 μ.μ. | Reply
Και φυσικά όπως σε όλη την επαρχία, ο αντιπραγματισμός σε όλο του το μεγαλείο δεν αφήνει πεντάρα στο κράτος, αφού παίρνεις λεφτά για να βάψεις αλλά μπογιατζής δεν είσαι, πληρώνεις σε αυγά και σε ραδίκια αλλά αποδείξεις δεν κόβεις, τελικά μόνο εμείς οι αθηναίοι είμαστε οι λαμάκες που συντηρούμε και τους υπόλοιπους συν τα 3.000.000 των αλλοδαπών - χωραφοεργατών τους, πληρώνοντας τα άντερά μας, για να μας τη λέει ο καραγκιοζάκος και να μας αποκαλεί απατεώνες γιατί λέει παίρνουμε 50 ευρώ το Ε1 στην Αθήνα κι αυτός παιρνει 25 λέει στις Σέρρες. Ελα ρε παλικάρι Σερραίο, να μου πεις πόσο σου ήρθε η ΔΕΗ με το χαράτσι γιατι ό,τι και να μου πεις, εμένα μου το βάζουν με τιμή ζώνης 2.000 κι εσένα στο βάζουν με 480, αν βέβαια έχεις δηλώσει το σπίτι που έχτισες μέσα στα 100 στρέμματά σου. αντε να χαθείτε τεμπέληδες βολεψάκηδες, μόνο να κρίνετε ξέρετε.
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 7:38 μ.μ. | Reply
πολύ φασαρία για το τίποτα..τα άτομα που θα πάνε στους δωρεάν λογιστές πιστεύω είναι τα άτομα που όντως δεν έχουν τα 30-40-50 ευρώ που θα τους παρουμε εμείς οι υπόλοιποι.όλα ξεκινάνε από το "θέλω να κάνω δήλωση".ο κόσμος αλλάζει όταν ο καθένας μας βάζει και ένα λιθαράκι.καλά κανουν οι λογιστές που προσφέρουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους αρκει να το κάνουν δίνοντας και την επαγγελματική τους κάρτα έτσι ώστε όταν θα τους χρειασ΄τει ο φορολογούμενος να τους βρεί.το θέμα δεν είναι πόσα λεφτά χανουμε με τις δωρεάν δηλώσεις.από κα΄ποιον που δεν έχει λεφτά δεν θα πάρεις.και εννοείται ο φορολογούμενος προτιμά να πάει στον λογιστή που έχει γραφειο ,έχει τηλέφωνο κτλ. εαν δεν έχει να τον πληρώσει είναι καλό που υπάρχει αυτό . σίγουρα να μην ξεχνάμε όμως τους αγαπητούς πελάτες οι οποίοι νομίζουν ότι με 40 ευρώ της δήλωσης έχουν λογιστή για 12 μήνες.99 στις 100 περιπτώσεις η δήλωση είναι το τελευταίο που κάνουμε στον καθένα γιατί μέσα στην χρονιά θα μας ζαλίσουν πενήντα φορές για να του εξηγήσουμε τι γινεται με τους νεους νόμους ,μέτρα ,τι άκουσαν στον Αυτιά ,τι να κάνουν με το σπίτι ,πως να ξεμπλέξουν με την εφορία, για τα ιχ τους , τα χωράφια τους και το γνωστό "μίλα λίγο με ενα ξαδερφάκι μου να του εξηγήσεις κάτι!" όσο για την ανθρωπιά μας πρέπει να την δειχνουμε σε αυτούς που πρέπει ,και εμεις ως λογιστές τους (ειδικα στην επαρχία) ξέρουμε που πρέπει να κανουμε κατι δωρεάν και που όχι.καμιά φορά η εκτίμηση του άλλου είναι η καλύτερη πληρωμή.προσωπικά διαφωνώ με την δωρεαν δήλωση που κάνει η ενωση φοροτεχνικών(μπορώ να πώ ότι μου μυρίζει κιόλας) αλλά όπως και σε πολλά άλλα θέματα δεν θεωρ'ω τον εαυτό μου αυθεντία.μου αρέσει να υποστηρίζω την άποψη μου αλλά και να σέβομαι των άλλων.
image description ΕΙΡΗΝΗ | Μαΐου 22, 2012 9:22 μ.μ. | Reply
Η μυρωδιά μάλλον από την όλη συζήτηση θα πρέπει να προέρχεται... Όχι φίλε μου, δεν θα δώσουμε την επαγγελματική μας κάρτα, γιατί δεν ψάχνουμε πελάτες. Έχουμε ξεκαθαρίσει ότι δεν θα κάνουμε σε επαγγελματίες. Αλλά μάλλον ο καθένας ότι γουστάρει διαβάζει, και όπως βολεύει την άποψη του ερμηνεύει...
image description ΜΑΡΙΑ | Μαΐου 22, 2012 7:59 μ.μ. | Reply
ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΆΩ ΣΤΟ ΤΣΑΜΠΑ. ΕΧΩ ΦΙΛΟΤΙΜΟ ΑΛΛΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ 10 ΕΥΡΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΣΑΜΠΑ. ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΟΥ ΑΥΤΗ.
ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.
ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΕΚΤΗΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΗΛΩΣΗ.
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 7:23 μ.μ. | Reply
Ορίστε κύριοι! τη χάσαμε την πελάτισσα! ούτε τσάμπα!
Θα σε βοηθήσουμε εμείς, ONLINE.
Ιδού η Ρόδος συνάδελφοι.
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 9:58 μ.μ. | Reply
Μάλλον έχεις μπερδέψει την υπερηφάνεια με το φιλότιμο. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Καλά και τα δύο, αλλά με μέτρο...
image description elezia | Μαΐου 22, 2012 10:29 μ.μ. | Reply
Ακριβως Μαρια Η ΟΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ σαν εσενα ανωνυμα και απλα .Σε κατανοω και εμενα με απογοητευουν καθημερινα οι ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΙ μου και οπως βλεπω αυτο που ηθελαν το καταφεραν .Εσυ να αισθανεσαι τσαμπατζου αυτοι που προσπαθουν να βοηθουσουν ποταποι .
Παντα πιστευα οτι την βοηθεια στην ζητανε μεχρι που εκανα Α βοηθειες στον ΕΣ,ι εκει ο ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΣ δεν μπορει να σου ζητησει ΤΙΠΟΤΑ πρεπει να προσφερεις αλλιως σε 10ΛΕΠΤΑ ΕΦΥΓΕ!
Ετσι λοιπον Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!
Ελπιζω να πας χωρις να φοβασαι αν θα θεωρηθεις τζαμπατζου αυτο θα το κρινεις εσυ αν εισαι η οχι και οχι ο καθενας εδω μεσα που ειναι 100δηλωσεις χ 40€=4000.Δηλαδη το 1/4 του μισθου σου σε λιγοτερο απο 1εβδομαδα (αν ειδες την ανακοινωση οι προυποθεσεις ειναι περιορισμενες και για πολλους αυτες οι προυποθεσεις ειναι ΑΕΡΑ ΛΕΦΤΑ).και μεταξυ μας αμεσα γιατι κανενας δεν θα γινει γυφτος για 40€ οποτε καταλαβενεις και το μεγεθος της αντιδρασης.
Αλλα και ετσι να ειναι Μαρια και να πανε οι τζαμπατζηδες και εσυ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ .

Μετα Τιμης
Ελένη
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 8:06 μ.μ. | Reply
Μαΐου 22, 2012 6:18 μ.μ. Ενώ το να πέρνεις 60€ απο αστυνομικους που εχουν το μισθο τους και το ενοίκιο τους εσυ το βρισκεισ τελοιως λογικό... Και το αν ζει η επαρχεία απο την Αθήνα ή το αντίθετο αστο καλυτερα γιατι υπαρχετε εις βαρος της επαρχειας... Επίσης το οτι εχεις 25 χρονια στη δουλεια εμενα δε μου λεει τπτ γιατι μεχρι σημερα οι εποχες ηταν ευκολες και οπως τις ηθελε ο καθενας για τον εαυτο του... και οταν λεω για 30€ πιστευω οτι καταλαβαινεις οτι εννοω για μια απλη δηλωση και ασε τις θεωρειες περι αναλωσεων... εκτος ανα εισαι ανισοροπος στον εγκεφαλο.. Σταυρος απο Σερρες και μακαρι να εγραφες και το ονομα σου να ξερω σε πιον μιλαω...
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 9:51 μ.μ. | Reply
Φυσικά και είναι δύσκολο, αφού όλοι τα τελευταία 12 χρόνια αποφάσισαν να γίνουν λογιστές, γιατροί και δικηγόροι για να κονομήσουν, και όχι γιατί τους άρεσε το επάγγελμα. Πρίν από 25 χρόνια δεν υπήρχαν λογιστές και λογιστικά γραφεία που τα έσοδα τους να προέρχονταν κύρια από δηλώσεις. Τότε οι λογιστές τηρούσαν χειρόγραφα βιβλία, χειρόγραφες καρτέλλες αποθήκης και, και... Εν ολίγοις, τότε για να αμοιφθείς καλά, χάλαγες πολύ μελάνι και ...μανίκια...
image description GEORGE ST | Μαΐου 22, 2012 8:33 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙΔΙΚΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ?.ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ.Η ΕΠΑΡΧΙΑ ΖΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΜΟΙΒΩΝ.ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΑΣΧΕΤΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΚΑΦΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΝ.ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΕΚΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΑΞΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΩΣ.
ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΜΠΟΝΕΣΕ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΥΘΥΝΕΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ, Ο ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΟΠΠΥ,Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ,Κ.Λ.Π Κ.Λ.Π ---Κ.ΛΠ ΚΑΙ ΟΥΚ ΕΣΤΕ ΤΕΛΟΣ.
ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΔΩΡΕΑΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΕ ΦΙΛΟΥΣ,ΞΑΔΕΛΦΙΑ,ΠΕΛΑΤΕΣ,ΓΕΙΤΟΝΕΣ.ΛΙΓΟΙ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΦΙΛΟΤΙΜΙΑΣ ΜΑΣ. ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΛΩΣ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΤΖΑΜΠΑ.
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ.ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ
image description GEORGE ST | Μαΐου 22, 2012 8:13 μ.μ. | Reply
ΑΝΤΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΦΙΛΟΤΙΜΙΑΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ
image description TITI | Μαΐου 22, 2012 9:17 μ.μ. | Reply
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΜΕ ΤΟ TAXIS
image description Your Name | Μαΐου 22, 2012 10:42 μ.μ. | Reply
Δεν ειμαι στην Αθηνα και δεν με επιρεαζει αυτη η κινηση.. Θα πω ομως οτι ειναι καθαρα κινηση εντυπωσιασμου που μονο κακο μπορει να κανει στον κλαδο... Εχω πελατη με θερμοκηπια "αγροτη" που τζιραρει το χρονο 500.000 ευρω και παιρνει επιστροφη φοα πανω απο 50.000 ευρω... Καθε χρονο με τρελενει στο παζαρει και προσπαθει να μου κοψει εστω και 5 ευρω... Αν ησασταν στην πολη μου θα του κανατε την δηλωση δωρεαν... Θα κανετε πολλες δηλωσεις εκκατομυριουχων να εισαστε σιγουροι..
Καθε χρονο κανω 20 δωρεαν δηλωσεις και αλλες 20 με 10 ευρω... Δεν λεω ομως το ονομα μου..
image description ΕΙΡΗΝΗ | Μαΐου 22, 2012 11:22 μ.μ. | Reply
Ο πελάτης σου, και ίσως όλοι αυτοί που περιγράφεις είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ!!! Εκτός αν δεν γνωρίζεις τη διαφορά μεταξύ επαγγελματία και μισθωτού!!! Και πλέον έλεος, κανείς μας δεν λέει πόσες δηλώσεις κάνει δωρεάν κάθε χρόνο. Φέτος η ανεργία έχει χτυπήσει κόκκινο, οι άνθρωποι που είναι κάτω από το όριο της φτώχειας είναι υπερβολικά πολλοί. Αυτή η κίνηση είναι κάτι διαφορετικό, και εάν αυτό δεν σου λέει τίποτα, ε δεν μπορώ να σου ανοίξω και το κεφάλι. Δεν σε υποχρέωσε κανείς να μετέχεις. Όσο για το ποιός κάνει κακό στον κλάδο, ας μην το σκαλίζουμε καλύτερα, γιατί πράγματι βρωμάει πολύ... Γιατί θέλει πράγματι αρετή και τόλμη η ελευθερία, κυρίως η πνευματική...
image description elezia | Μαΐου 22, 2012 11:44 μ.μ. | Reply
Και το θέμα είναι πια ακριβώς αυτό: όχι απλώς να βελτιώσουμε την τιμή μας, αλλά να τελειώνουμε με την προϊστορία της ανθρωπότητας. Να ξεριζώσουμε μια για πάντα το σκοτεινό μας ένστικτο που μας κάνει να βλέπουμε τον «άλλο» όχι ως είδωλο του εαυτού μας, ως σύντροφό μας στην ανθρώπινη περιπέτεια, αλλά σαν μια μερίδα κρέας προς κατανάλωση...

ΚΙΜΠΙ



Αγαπητε χωρις Επωμυνο γιατι ονομα μπορεις να πεις ,

και εγω που δεν εχω γραφειο ουτε αδεια στο e-mail μου εχω 10 κωδικους απο φιλους και γειτονους που τους κανω την δηλωση με την δικη μου IP που ειναι και σταθερη.
Και κανω και της συναδελφου που μονο τα εκτος εδρας της ειιναι περισοτερα απο το δικο μου εκκαθαριστικο ...................Θα μου πεις εισαι ΜΑΛΑΚΑΣ και ισως να εχεις δικιο αλλα με πληρωνει μου φερνει καθε χρονο 1 πακετο μπισκοτα amarreti γιατι ειναι ιταλιδα ............ο καθενας καθοριζει την τιμη του λοιπον!

Ευχαριστω
Ελενη
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 1:40 π.μ. | Reply
Ειρηνη ο αγροτης που ειπα δηλωνει ανεργος με μηδεν εισοδημα.. Τα τιμολογια κοβονται στο ονομα του γιου του ο οποιος δηλωνει με το αντικειμενικο συστημα ... Κι αν δεν ειναι κινηση εντυπωσιασμου οι 300 δηλωσεις που θα φτιαχτουν ενω οι αποροι στην Ελλαδα ειναι 3.000.000 τοτε τι ειναι; Αυτος που πηρε 8.000 ευρω συνταξη θα βρει να σου δωσει 30 ευρω.. Εσυ παρε τα και δωσε τα σε καποιον που πηναει..
αλλα ξερω τι ωραια που θα νιωσετε να κανετε δωρεαν δηλωσεις και να σας λενε ευχαριστω... Εγω ( και λεω την λεξη εγω γιατι δεν ξερετε ποιος ειμαι) οταν κανω δωρεαν δηλωσεις ντρεπομαι να κοιταξω στα ματια τους ανθρωπους αυτους...


image description SARAKINOS | Μαΐου 22, 2012 11:35 μ.μ. | Reply
Διάβασα με προσοχή την ανακοίνωση της Ε.Φ.Ε.Ε.Α-Π και θέλω να κάνω δυο -τρεις ερωτήσεις, αφού δηλώσω εξ αρχής ότι δεν μπορώ να συμμετάσχω, αφ΄ενός για καθαρά δεοντολογικούς κανόνες και αφ΄ετέρου λόγω αποστάσεως, αφού μένω και εργάζομαι σε νησί των Κυκλάδων. Και εξηγώ : Οι κανόνες δεοντολογίας στο επάγγελμα, που από λίγους τηρούνται, αναφέρουν για σεβασμό του απορρήτου του κάθε πελάτη, απέναντι στους άλλους και για νόμιμη και ασφαλή εξάσκηση του επαγγέλματός μας. Τήρηση του Κώδικα και της Φορολογικής νομοθεσίας, απόδειξη για την παροχή υπηρεσίας και βιοποριστική κάλυψη των δικών μας αναγκών αλλά και για αυτών που εργάζονται για μας στα γραφεία μας. Η δωρεάν παροχή συνηθίζεται στα συγγενικά μας πρόσωπα και συνήθως οι έλεγχοι τα παραβλέπουν. Ακόμα μπορούμε να κάνουμε δωρεάν δήλωση στην χήρα κάποιου που πέθανε, αφήνοντας πίσω του παιδιά, χωρίς οικονομική κάλυψη. Δεν είμαστε φιλανθρωπικό ίδρυμα.
Η πρώτη ερώτηση είναι : Η κίνησή σας είναι τοπική (Καστέλλα) ή πανελλαδική ; Αν είναι τοπική, πολύ κάνετε και προσπαθείστε να εξυπηρετήσετε τους αποδεδειγμένα αναξιοπαθείς συμπολίτες σας, αφού θα γνωστοποιήσετε την κίνηση αυτή και στις ελεγκτικές αρχές, για να μην έχουν δυσάρεστες εκπλήξεις όσοι συμμετέχουν. Αν είναι πανελλαδική, πρέπει να πείσετε , όχι τον καθένα από μας χωριστά, αλλά τους τοπικούς συλλόγους, ή καλύτερα τις ανωτεροβάθμιες οργανώσεις, για να σας παράσχουν την κάλυψη που αναφέρω πιο πάνω.
Η δεύτερη ερώτηση είναι : Ζητάτε ένα σωρό αποδεικτικά, που αμφιβάλλω αν καταφέρετε να συγκεντρώσετε, για ασφαλώς τα θέλετε για την φορολογική κάλυψή σας. Πλέον έχουμε καθαρή υπέρβαση (δεν λέω παράβαση) με την χρήση προσωπικών δεδομένων, που περιέχονται σε γνώση πολλών και όχι του καθ’ ενός από μας, που είμαστε υπέυθυνοι για τους πελάτες μας. Προσωπικά εγώ, πριν 25 χρόνια, όταν η τότε ΥΠΕΔΑ εισέβαλλε στον Σύνδεσμο Επαγγελματιών στην Αθήνα, που ήμουν υπεύθυνος του Λογιστηρίου, αρνήθηκα να παραδώσω τις καρτέλες των μελών, γιατί δεν είχαν ένταλμα ελέγχου και έμεινα παρέα με 6 ελεγκτλες και παρουσία εισαγγελέως ,να καλύπτω τα ονομαστικά στοιχεία των μελών στις καρτέλες, για να πάρουν απλώς το σύνολο των εργασιών τους. Και σεις θα δίνετε σε κοινή θέα όλα αυτά τα στοιχεία;
Και τέλος τα κριτήρια που βάζετε δεν θεωρούνται ότι είναι όρια φτώχειας, Υπολογίστε τα τεκμήρια και πείτε μου τι θα κάνετε όταν φορτωθούν με φόρους και σας ζητούν και τα ρέστα για την δωρεάν βοήθειά σας ;
Οσο για τα σχόλια, λυπάμαι για ορισμένους συναδέλφους που ανακάτεψαν Πολιτική, ποδόσφαιρο, καναπέδες , τηλεόραση και δεν ξέρω τι άλλα, ξεχνώντας τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε εμείς οι ίδιοι, που -λίγοι ευτυχώς - καταλογίζουν ιδιοτέλεια σε μια αξιόλογη, αλλά ανεδαφική προσπάθεια σαν την δική σας. Δεν βλέπουμε την θύελλα που έρχεται, σαν τους Αβδηρίτες , που δεν έβλεπαν το τέλος που ερχόταν.
Φοβάμαι ότι θα πρέπει να προχωρήσετε μόνοι σας. Εύχομαι κάθε επιτυχία…
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 12:08 π.μ. | Reply
Your name Μαΐου 22, 2012 8:06 μ.μ.

Τι μας λές ρε φιλαράκο που η Αθήνα ζεί εις βάρος της επαρχίας. Άντε πήγαινε να κάνεις καμιά βολτούλα στα σοκάκια του χωριού σου να πάρεις λίγο αέρα.
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Μαΐου 23, 2012 1:49 π.μ. | Reply
Άξιες προσοχής οι αντιδράσεις, δε λέω....

Εξαγωγή αποτελεσμάτων και ετυμηγορίες…
Κάτι σαν κινηματογραφική ταινία…

Άφωνος.

Βρέθηκαν οι υπαίτιοι καταστροφής του επαγγέλματος.
Ίσως να είναι υπαίτιοι και των υπολοίπων δεινών..

Για καλό και για κακό … Λιθοβολισμός.
Κάτι σαν κινηματογραφική ταινία…

Άφωνος.

Οι συνάδελφοι που έκαναν το λάθος να σκεφτούν, να ενδιαφερθούν, να δημιουργήσουν….
Να λάβουν πρωτοβουλίες που δεν έχει νόημα αν είναι σωστές ή λάθος, γιατί είναι απλές κινήσεις της στιγμής και της καρδιάς... Διότι αν ήταν κάτι άλλο έπρεπε να ήταν οργανωμένο ώστε να μαζέψουν πελάτες με αποταμιεύσεις και όχι πολίτες με οικονομικές δυσκολίες….

Οι συνάδελφοι που έκαναν το λάθος να σκεφτούν, να ενδιαφερθούν, να δημιουργήσουν… Ότι μπορούσαν… . Να λάβουν πρωτοβουλίες …

Αυτούς σκέφτομαι και λυπάμαι…
Σκέφτομαι τι γνώμη θα σχηματίσουν για τις κοινές δράσεις, για τις πρωτοβουλίες, για την συμμετοχή.. Τι θα σκεφτούν όταν θα έρθει η επόμενη στιγμή όπου θα πρέπει να προσφέρουν κάτι άλλο. (σωστό ή λάθος δεν έχει σημασία όταν είναι προσφορά…) Τι θα θυμηθούν; Τι θάρρος θα αποκτήσουν;

Λιθοβολισμός.
Κάτι σαν κινηματογραφική ταινία…

Άφωνος.

Εμείς αυτούς λιθοβολούμε.
Όχι τα λαμόγια… Ά… όχι τα λαμόγια…
Γιατί τα λαμόγια αυτά τα πράγματα τα προσέχουν….
Δεν κάνουν τέτοιες ερασιτεχνικές κινήσεις …. Είναι οργανωμένοι, αθόρυβοι, και αν τους βρεις, τρομοκρατούν…Εκεί δεν περνάει ο τσαμπουκάς μας και δεν έχει πλάκα….
Αυτούς ας τους αφήνουμε να αλωνίζουν και εμείς να κυνηγάμε την καταστροφή του επαγγέλματος σε μικρές πρωτοβουλίες χαράς (για λίγα λεπτά…) μιας παρέας…


Άφωνος.
Αλλά συνάδελφοι να ξέρετε πως το χέρι μου δεν είναι άφωνο διότι μπορεί να γράφει..
image description Νικος | Μαΐου 23, 2012 1:25 π.μ. | Reply
Σταυρουλακη βαλαμε τα κλαμματα... Το forum εχει χιλιαδες μελη.. Τα περισσοτερα μελη αν τους ζητουσατε 5-10 ευρω θα μαζευοταν πολλες χιλιαδες ευρω... Τα οποια θα πιαναν τοπο, οι ανθρωποι που δεν εχουν να φανε θελουν φαγητο.. Ε1... Ετσι θα φαινοταν οι σωστοι λογιστες.. Σημερα ηρθε ενας πελατης με εισοδημα 6000 και του ζητησα οπως εδω και χρονια 40 ευρω απο τα οποια τα 8 ειναι ΦΠΑ και τα 15 φορος εισοδηματος... Και ξερετε τι μου ειπε; Στον Πειραια την φτιαχνουν τσαμπα κι εσυ μου ζητας 40 ευρω; Για πες μου τι επρεπε να απαντησω σε αυτον τον πελατη που φυσικα εφυγε και ειχε δικιο που εφυγε κυριε Σταυρουλακη;;; Εγω πως θα πληρωσω το ενοικιο την υπαλληλο το ρευμα το φπα το φορο εσοδηματος το φαγητο του παιδιου μου το ενοικιο του σπιτιου μου κυριε Σταυρουλακη; Εμενα που δηλωνω 20.000 κερδος ενω το πραγματικο μου κερδος ειναι 5000 ευρω γιατι δε μου φτιαχνετε την δηλωση κυριε Σταυρουλακη; Οπου " κυριε Σταυρουλακη" βαλτε " καθε υποστηρικτη αυτης της ιδεας"
image description Γιωργος | Μαΐου 23, 2012 1:17 π.μ. | Reply
Για να Κανουμε τα σχολια 100 λοιπον , θα πω τελος πως ελπιζω ο Σταυρουλακης να εχει και λεφτα στην τσεπη , γιατι χωρις λεφτα το χερι καποια στιγμη θα κουραστει να γραφει . ... Αφωνος! Η καλυτερα να χρησιμοποιουσες την λεξη Αφραγκος ... Ας κανει ο καθενας μας οτι καταλαβαινει , εγω απ την μερια μου τους ανθρωπους που πραγματικα εχουν αναγκη θα συνεχισω να τους βοηθω , δεν θα το κανω ομως με φωτεινη επιγραφη ουτε μεσω καποιου κινηματος ... Λυπαμαι αλλα με τα οσα εχω δει δυσπιστω
image description SARAKINOS | Μαΐου 23, 2012 6:12 π.μ. | Reply
Συνάδελφε Κώστα Σταυρουλάκη γράφεις οργισμένα και εν θερμώ και έχεις δίκαιο. Ισως θα πρέπει να ξεχωρίσεις τους αμνούς από τα ερίφια της στήλης αυτής και να δεις πιο καθαρά τους λόγους που οι περισσότεροι από τους συναδέλφους εναντιώθηκαν στην πρόταση της ΕΦΕΕΑΠ. Δεν αναφέρομαι στους υβριστές, που οι περισσότεροι καλύπτονται από την ανωνυμία τους και δεν ξέρω και αν είναι Λογιστές. Εσύ και οι συνάδελφοί σου από τα Χανιά κάνατε κάτι πολύ σημαντικό: Εναντιωθήκατε στην αυθαιρεσία της κρατικής μηχανής, άσχέτως αν η κίνηση αυτή έμπλεξε στα γρανάζια της βραδυκίνητης δικαιοσύνης και εκφυλίσθηκε, παρά την συμμετοχή εκατοντάδων συναδέλφων. Ομως στην συγκεκριμμένη περίπτωση, εξήγησα παρπάνω τους λόγους που και εγώ δεν συμμετέχω, αλλά επικροτώ την πρόταση της ΕΦΕΕΑΠ. Μόνο που θα έπρεπε να γίνει πιο αθόρυβα,με προσωπικές επαφές, με προσωπικά e-mails και προσκλήσεις συμμετοχής στους συλλόγους, ώστε να μη βρουν ευκαιρία οι επαγγελματίες συκοφάντες και διασπαστές του κλάδου να ξιφουλκήσουν, επικαλούμενοι ανυπόστατες δικαιολογίες. Εμείς στο νησί μας κάνουμε δωρεάν δηλώσεις, αλλά δεν φωνάζουμε για λόγους που καταλαβαίνεις. Θα χρειαστεί να συνεργασθούμε στο άμεσο μέλλον για σημαντικά θέματα του κλάδου, γι΄ αυτό κράτα την ενέργειά σου. Θα επανέλθω...
image description mina | Μαΐου 23, 2012 1:20 π.μ. | Reply
Εχω την εντυπωση οτι αυτη την προσπαθεια πρεπει να την υποστηριξουν ανεργοι λογιστες.Αμφιβαλλω οτι μπορει να συμβαλλει ενας ελευθερος επαγγελματιας 'η το προσωπικο του κυριως λογω χρονου ( ξερετε πολυ καλα πως δεν μας φτανει ακομα και με τις παρατασεις).
Αρα απο ανεργους προς ανεργους κανενα προβλημα ετσι μπορει να αποκτηθει και μελλοντικη πελατεια.
... παντως ωραια η φιλανθρωπια αρκει να ειναι ειλικρινης,ταπεινη,χωρις "μεγαλοσταυρους" και πανω απο ολα ανιδιοτελης. Τι θα λεγατε τελος να συμπληρωνε τις δηλωσεις των ευπαθων ομαδων το ιδιο το κρατος που τους καταντησε ετσι ?
image description Γιωργος | Μαΐου 23, 2012 2:18 π.μ. | Reply
Νικος με αντιπροσωπευεις 100% ... Πραγματικα τι δεν καταλλλλαβαινετε απο αυτα που σας λεμε?τι δεν καταλλλαβαινετε? ....Αφραγκος........προσωπικα μου ερχεται να παω εκει και να φωναζω οτι εγω θα κανω τσαμπα οχι μονο τους εως 8000 εισοδημα αλλα ολους οσους αδυνατουν ...θα σας αρεσε τοτε ?....Αφραγκος ...... θα ηταν εντιμο ? και να τους εδινα την καρτουλα μου ωστε του χρονου να με πρωτιμησουν επειδη τους βοηθησα στα δυσκολα ....κα ι θα τους δινω και μια πιτσα δωρο .....Αφραγκος
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Μαΐου 23, 2012 2:03 π.μ. | Reply
Νίκο, δεν μιλώ αν η κίνηση των συναδέλφων ήταν σωστή η λάθος. Εγώ μπορεί να συμφωνώ εσύ να διαφωνείς. Δεν αντιδρώ για αυτό προς θεού. Αντιδρώ για αυτό που γίνεται εδώ.. Χωρίς να γνωρίζουν τις προθέσεις των συναδέλφων γράφονται λόγια που μόνο θλίψη μπορούν να δώσουν, λες και αυτοί δίδουν την καταστροφή. Ειλικρινά, σε παρακαλώ πες μου θεωρείς σωστό αυτό που γίνεται εδώ χωρίς να ξέρουν τις προθέσεις; Δεν σε ρωτώ αν ήταν σωστή η λάθος η πρωτοβουλία τους. Σε ρωτώ αν είναι αωστό αυτό που γίνεται εδώ χωρίς να γνωρίζουν τις προθέσεις τους. Μπορείς να σκεφτείς πως θα νιώθουν αν τελικά οι προθέσεις τους δεν ήταν αυτές που νομίζατε; Μπορείς να σκεφτείς τι ζημιά κάνουν τα λαμόγια στην δουλειά μας και εμείς εδώ κάνουμε επίθεση σε πρωτοβουλίες κοινωνικές, έστω και αν θα μπορούσαν να γίνουν με άλλον τρόπο;
image description Νικος | Μαΐου 23, 2012 1:23 μ.μ. | Reply
Κυριε σταυρουλακη ποτε δεν κοιταμε μονο την προθεση αλλα και το αποτελεσμα... Η προθεση του Γεωργιου Παπαδοπουλου ηταν σιγουρα να σωσει την Ελλαδα...
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Μαΐου 23, 2012 2:04 π.μ. | Reply
Νίκο, δεν μιλώ αν η κίνηση των συναδέλφων ήταν σωστή η λάθος. Εγώ μπορεί να συμφωνώ εσύ να διαφωνείς. Δεν αντιδρώ για αυτό προς θεού. Αντιδρώ για αυτό που γίνεται εδώ.. Χωρίς να γνωρίζουν τις προθέσεις των συναδέλφων γράφονται λόγια που μόνο θλίψη μπορούν να δώσουν, λες και αυτοί δίδουν την καταστροφή. Ειλικρινά, σε παρακαλώ πες μου θεωρείς σωστό αυτό που γίνεται εδώ χωρίς να ξέρουν τις προθέσεις; Δεν σε ρωτώ αν ήταν σωστή η λάθος η πρωτοβουλία τους. Σε ρωτώ αν είναι αωστό αυτό που γίνεται εδώ χωρίς να γνωρίζουν τις προθέσεις τους. Μπορείς να σκεφτείς πως θα νιώθουν αν τελικά οι προθέσεις τους δεν ήταν αυτές που νομίζατε; Μπορείς να σκεφτείς τι ζημιά κάνουν τα λαμόγια στην δουλειά μας και εμείς εδώ κάνουμε επίθεση σε πρωτοβουλίες κοινωνικές, έστω και αν θα μπορούσαν να γίνουν με άλλον τρόπο;
image description Γιωργος | Μαΐου 23, 2012 2:27 π.μ. | Reply
Και καλες να ειναι οι προθεσεις θα επρεπε να μην βγει ανακοινωση απο την ΕΦΕΕΑΠ . Το κακο που θα κανουν στον κλαδο οταν αυτο ακουστει και γινει γνωστο εσεις οι συνεσταλμενοι γνωριζεται ποιο θα ειναι? γνωριζει ο αλλοςμτι θα πει εισοδημα εως 8000 και μια εγγραφη σο πινακα των αυτοκινητων ? αυτο που μενει ειναι η τσαμπα δηλωση και ετσι θα φτασει στα αυτια καποιων . Η λεξη σιωπηρα σας λεει κατι? κατι σαν τμερικες παρατασεις που μας δινουν ....θα μπορουσε να γινει και ετσι ...
image description alex | Μαΐου 23, 2012 2:07 π.μ. | Reply
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΤΕ ΚΑΙ ΚΥΛΟΤΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ?ΞΕΦΤΙΛΕΣ.
image description alexandra | Μαΐου 23, 2012 3:16 π.μ. | Reply
Tis pires oles esy alex den afises kammia kylotta kai gia mas nisafi pia adelfoula
image description alex | Μαΐου 23, 2012 11:55 μ.μ. | Reply
ΕΣΥ ΠΡΟΜΗΘΕΥΕΙΣ ΤΙΣ ΚΥΛΟΤΕΣ ΜΩΡΗ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΟΥ
image description Mike | Μαΐου 23, 2012 3:10 π.μ. | Reply
Εμεις στον Δήμο μας εφαρμόζουμε απο τα πέρσι δωρεάν υπηρεσίες.Και αφίσες και ανακοινώσεις έχουμε βγάλει δημόσια για δωρεάν παροχές και υπηρεσίες στα πλαίσια κοινωνικής αλληλεγγύης απο πολλά είδη επαγγελματιών μηχανικών δικηγόρων λογιστων καθηγητων κ.α..Επίθεση δεχθήκαμε μόνο απο φροντιστήρια. Δεν γράφω ποιό δήμο γιατι εδω μέσα έχετε μεγάλη κακία.
image description JJ | Μαΐου 23, 2012 8:41 π.μ. | Reply
Έρχονται δύσκολοι καιροί και η αλληλεγγύη είναι απαραίτητη. Σήμερα μπορεί να είσαι λογιστής και αύριο να είσαι άνεργος. Τι θα λέγατε τότε , όλοι όσοι επικρίνετε τέτοιες κινήσεις , για δωρεάν παροχή υπηρεσιών από ένα γιατρό ή ένα δικηγόρο;
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 10:22 π.μ. | Reply
ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΤΩΝ 51 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΚΟΥΡΜΠΕΤΙ 23. ΔΥΟ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ.
Α. Η ΚΙΝΗΣΗ "ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΩΡΑΝ " ΔΕΝ ΥΠΟΝΟΕΙ ΕΜΜΕΣΩΣ ΠΛΗΝ ΣΑΦΩΣ "ΕΛΑΤΕ ΣΕ ΕΜΑΣ ΔΩΡΕΑΝ, ΓΙΑΤΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΗΓΑΙΝΑΤΕ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ ΛΕΦΤΑ"??? ΑΠΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΡΕ ΠΑΛΟΥΚΑΡΙΑ (ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ , ΤΟ ΕΝΝΟΩ ΠΑΛΟΥΚΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ). ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΒΑΛΕΤΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ?
Β ΠΡΟΣ ΤΟΝ/ΤΗΝ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ" (ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ )ΠΟΥ ΤΑΞΙΝΟΜΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΑΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΜΑΔΕΣ :
1) ΕΞΕΣΤΙ ΚΛΑΖΟΜΕΝΙΟΙΣ ΑΣΧΗΜΟΝΕΙΝ (ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ)
2)Η ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ (ΕΤΣΙ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ,,,,,,,, ΑΥΤΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ......) ΕΙΝΑΙ ΝΑΖΙΣΜΟΣ!!!
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 11:49 π.μ. | Reply
ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΤΩΝ 35 ΣΤΟ ΚΟΥΡΜΠΕΤΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ . ΜΕ 12 ΩΡΕΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ……..ΚΑΙ 24 ΩΡΕΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΗΜΟΥΝ.
Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΓΕΝΙΑ 51-ΧΡΟΝΕ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ. ΝΑ ΧΑΙΣΩ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ. ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΛΕΤΕ. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΖΩΗ ΘΕΛΕΙ. ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΩ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...ΓΙΑΤΙ ΕΖΗΣΕΣ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΛΑΜΟΓΙΑΣ….ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ. ΑΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΜΠΕΚΙΑΣΕ ΣΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΤΙΣΕΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΑΥΡΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΣΑΣ….ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΝΑ ΞΕΒΡΟΜΙΣΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ.
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 11:17 π.μ. | Reply
ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΣΟΥ, ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΖΑΜΠΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ..!
image description gkazan | Μαΐου 23, 2012 10:28 π.μ. | Reply
Φίλοι Νίκο, Γιώργο, Σταυρουλάκη, Roxanne, Your Name (είσαι παντού ρε φίλε! ) και λοιποί... Η λύση είναι απλούστατη: Ρωτάμε τον φορολογούμενο που έρχεται στο γραφείο μας, εάν ψήφιζε ένα από τα μνημονιακά κόμματα ή ένα από τα αντιμνημονιακά (όχι τα καινούργια, τα τσικό). Τον ρωτάμε επίσης εάν είχε ζητήσει ποτέ ρουσφέτι από βολευτή. Εάν μας πει ναι στα μνημονιακά και στο ρουσφέτι (ή και χωρίς αυτό), τότε για ΠΑΣΟΚ και ΝΔ του λέμε να απευθυνθεί σε εκείνο που του έκανε το ρουσφέτι ή να ζητήσει τα λεφτά που θα του χρεώσουμε να τα δώσει ο Άκης. Εάν είναι από τα άλλα αντιμνημονιακά κόμματα, τον παραπέμπουμε αναλόγως, πχ ΣΥΡΙΖΑ-ΚΚΕ στην ΑΣΟΕΕ (στην πηγή), ΛΑΟΣ στον Πρόεδρα τον ΠΑΤΑΤΑ & ΦΑΚΕΣ, για τα κόμματα που δεν είχαν εκπροσώπηση στην προηγούμενη βουλή δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, μπορεί κάλλιστα να πάει κάποιος Άγιο Παντελεήμωνα εάν ψήφισε Χρυσή Αυγή ή να πάρει λίγο χόρτο για να την βρίσκει ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ....
image description gkazan | Μαΐου 23, 2012 10:29 π.μ. | Reply
Τον Παντελεήμονα με όμικρον, όπως το τυρί....
image description Νίκος Τζάμπας | Μαΐου 23, 2012 10:58 π.μ. | Reply
Ο Νίκος παραπάνω είπε:
Σταυρουλακη βαλαμε τα κλαμματα... Το forum εχει χιλιαδες μελη.. Τα περισσοτερα μελη αν τους ζητουσατε 5-10 ευρω θα μαζευοταν πολλες χιλιαδες ευρω... Τα οποια θα πιαναν τοπο, οι ανθρωποι που δεν εχουν να φανε θελουν φαγητο.. Ε1... Ετσι θα φαινοταν οι σωστοι λογιστες.. Σημερα ηρθε ενας πελατης με εισοδημα 6000 και του ζητησα οπως εδω και χρονια 40 ευρω απο τα οποια τα 8 ειναι ΦΠΑ και τα 15 φορος εισοδηματος... Και ξερετε τι μου ειπε; Στον Πειραια την φτιαχνουν τσαμπα κι εσυ μου ζητας 40 ευρω; Για πες μου τι επρεπε να απαντησω σε αυτον τον πελατη που φυσικα εφυγε και ειχε δικιο που εφυγε κυριε Σταυρουλακη;;; Εγω πως θα πληρωσω το ενοικιο την υπαλληλο το ρευμα το φπα το φορο εσοδηματος το φαγητο του παιδιου μου το ενοικιο του σπιτιου μου κυριε Σταυρουλακη; Εμενα που δηλωνω 20.000 κερδος ενω το πραγματικο μου κερδος ειναι 5000 ευρω γιατι δε μου φτιαχνετε την δηλωση κυριε Σταυρουλακη; Οπου " κυριε Σταυρουλακη" βαλτε " καθε υποστηρικτη αυτης της ιδεας

Δηλ. 40 - 8 ΦΠΑ= 32 καθαρα
Φόρος 15 € δηλ.φορολογική επιβάρυνση 46,87%
Δηλώννει 20.000 €

Μπορεί κάποιος από τους συναδέλφους να μου "δέσει" τα παραπάνω νούμερα του "συναδέλφου"΄;
image description ΑΝΕΣΤΗΣ | Μαΐου 23, 2012 10:25 π.μ. | Reply
επίσης από το 20.000 κέρδη, (όχι τζίρος) που σημαίνει ότι έχουν υπολογιστεί όλες οι δαπάνες, πραγματικό κέρδος 5.000 ευρώ.... μπράβο συνάδελφε...
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 11:43 π.μ. | Reply
Εγώ φίλε μου σε άνθρωπο με εισόδημα 6.000,00 ευρώ δλδ 500,00 ευρώ το μήνα δεν θα έπαιρνα αμοιβή.Είναι κάτω από το όριο της φτώχειας, αν το ξέρεις... Και κάτι άλλο, τα κέρδη μας (δλδ εσοδα-πραγματικές επαγγελματικές δαπάνες), είναι ότι το καθαρό εισόδημα για τους μισθωτούς. Τώρα πως τα 20.000,00 ευρώ γίνονται 5.000,00, αυτό ανάγεται σε άλλες σφαίρες. Εκτός αν κάνεις 375 δωρεάν δηλώσεις (40χ375=15.000).!!!
image description Νικος | Μαΐου 23, 2012 1:04 μ.μ. | Reply
Ενταξη συγνωμη ο φορος ειναι 10 και οχι 15 . Μη με εμπειστευτεις για λογιστη σου.. Οσο για το οτι δηλωνω 20.000 ενω το κανονικο κερδος μου ειναι 5.000 γινεται γιατι ειμαι μλκας και θελω να ειμαι νομιμος και κοβω αποδειξεις και οταν δεν με πληρωνουν.. Εσυ που δεν εισαι μλκας δηλωνεις οτι βγαζεις ή και λιγοτερα.
image description ΕΙΡΗΝΗ | Μαΐου 23, 2012 11:56 π.μ. | Reply
Διαβάζω και εγώ Κωστή, αλλά δεν είμαι άφωνη, γιατί το περίμενα, όπως περιμένω και χειρότερα. Στους δύσκολους καιρούς , δυστυχώς οι άνθρωποι βγάζουν το χειρότερο εαυτό τους. Επιστολές εκεί που αναφέρεις φίλε Σαρακηνέ έχουν σταλλεί... Μην με ρωτάς για απάντηση.... Αν θέλαμε να κάνουμε θόρυβο, θα βγαίναμε στο ραδιόφωνο και στα κανάλια, και δεν θα το κάνουμε παρόλο που μας ζητήθηκε. Η Αθήνα δεν έχει καμμία σχέση με την επαρχία, και πολλοί δεν το καταλαβαίνουν αυτό, η κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν. Τα 10 και 20 ευρώ που κάποιοι επικαλούνται, είναι το γάλα και το ψωμί της εβδομάδας για χιλιάδες ανθρώπους εδώ. Τα ειρηνοδικεία είναι γεμάτα από αιτήσεις για διακανονισμό η διαγραφή χρεών , και κανείς δεν επιτέθηκε στον ΔΣΑ, που μέλη του δεν αμείβονται για τις υπηρεσίες τους!!! Δυστυχώς εμείς σαν κλάδος καμμία σχέση δεν έχουμε... Δεν υπάρχει συλλογικότητα, παρά μόνο το εγώ... Και το μόνο που ξέορουμε όλοι είναι να φωνάζουμε για παρατάσεις και να βρίζουμε τους συλλόγους γιατί δεν κάνουν κάτι.... Είμαστε άξιοι της μοίρας μας, οι αντικαταστάτε;ς της κρατικής μηχανής, λες και η δουλειά του λογιστή είναι να κάνει μόνο δηλώσεις. Αντί να συσπειρωθούμε που την δουλειά μας την παίρνουν οι ορκωτοί, και οι μεγάλες ελεκτικές εταιρείες, εμείς βγάζουμε τα ματάκια μας. Υστ. Δεν συγκρίναμε εαυτούς με τους γιατρούς χωρίς σύνορα, και πως να γίνει αυτό; Είδατε εσείς κανένα γιατρό να επιτίθεται σε αυτούς γιατί τους παίρνουν το ψωμί τους; Γιατί σε εβδομαδιαία βάση εξετάζουν ΔΩΡΕΑΝ ασθενείς με κλιμάκια εδώ στην Αθήνα...
image description FAFOUTIS | Μαΐου 23, 2012 12:32 μ.μ. | Reply
Τελικά δεν "παιζόμαστε" με τίποτα. Είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσουμε 100 ανθρώπους τι χρώμα έχει ο ουρανός,δεν θα πουν όλοι το ίδιο χρώμα. Έτσι είμαστε οι άνθρωποι. Όμως βρε συνάδελφοι,τουλάχιστον εσείς,που δεν γνωρίζετε τους συνάδελφους,που ανέλαβαν αυτή την πρωτοβουλία,μην τους καταλογίζετε δίκη προθέσεων. Μακάρι να μπορούσατε όλοι να τους γνωρίσετε ένα-ένα και μία-μία για να διαπιστώσετε από μόνοι σας ότι για τα τέσσερα (4) Σ/Κ που θα αφιερώσουν αυτοί και και κάποιοι άλλοι συνάδελφοι εθελοντές δεν πρόκειται να πέσει ο ουρανός στα κεφάλια των λογιστών. Άλλα είναι αυτά που μας έχουν φέρει σαυτή την άσχημη κατάσταση,η οποία θα επιδεινωθεί ακόμα περισσότερο και όχι η ευαισθησία αυτών των συναδέλφων.

image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 12:29 μ.μ. | Reply
καντε καμια δηλωση με 25,00 ευρω οχι τωρα εδω και 3 χρονια και μετα εχετε δικαιωμα ολοι να μιλατε.... τρεια χρονια εχω αυτες τις τιμες γιατι εχω γραφειο σε φτωχογειτονεια ακου 40,00 και παπαρολογιες να περνα η ωρα ξυπνατε συναδελφοι εχουμε πολλα χαλια ξυπνατε!!!!!!!!!!!!!!!!!!
image description Your Name | Μαΐου 23, 2012 12:38 μ.μ. | Reply
Χα χα χα χα. Και μετά θέλουμε να βρούμε άκρη με τις εκλογές. Εδώ για τα απλά και τα αυτονόητα τρωγόμαστε. Δεν χρειάζεται να είσαι χριστιανός ή ιδιοφυΐα για να καταλάβεις ότι το "βοηθάτε αλλήλους" είναι το σωστό.
image description CAP | Μαΐου 23, 2012 2:28 μ.μ. | Reply
Για τις επιθέσεις που δέχεται η πρωτοβουλία αυτή από "παλιούς" θα πω μόνον το γνωστό Κ.Β.Σ. Ξέρετε εσείς. Για τους νεότερους απλά λυπάμαι....Δεν φταίτε όμως εσείς , αλλά η γενιά μας , που δεν φρόντισε να σας γαλουχήσει αλλά και να σας θωρακίσει όπως θα έπρεπε ! Κάπως έτσι χάθηκαν τα ιδανικά της φυλής μας , αφού ως ιδάλματα της νεολαίας προβάλλονταν ΜΟΝΟΝ οτι μας (και σας) σερβίριζαν τα ΜΜΕ. Καληνύχτα Ελλάδα.... Σε όσους αρέσουμε , για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε.
image description Roxanne | Μαΐου 23, 2012 2:41 μ.μ. | Reply
Θεριά οι ανθρώποι, δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν...
Χίλιες φορές να γεννηθείς, τόσες θα σε σταυρώσουν.
Κώστας Βάρναλης, 1883-1974, Ποιητής
image description ΤΕΟ70 | Μαΐου 23, 2012 3:53 μ.μ. | Reply
Είπαν: " Η φιλαργυρία είναι πιο αντίθετη στην οικονομία από τη γενναιοδωρία. "
Λα Ροσφουκώ
image description KALYMNOS07 | Μαΐου 23, 2012 3:59 μ.μ. | Reply
Και μετά θέλουμε αναγνωρίσει του επαγγέλματος αφού εμείς οι ίδιοι το υποτιμάμε και δίνουμε δικαίωμα για ποιο πολλούς τζαμπατζήδες.
Δεν περιμέναμε αυτούς του κύριους και τις κύριες να μας το μας πουν τι να κάνουμε, είμαστε άνθρωποι και ξέρουμε να κρίνουμε κάποιον που έχει πρόβλημα
image description ΚΩΣΤΗΣ ΒΑΚΡΙΝΟΣ | Μαΐου 23, 2012 4:26 μ.μ. | Reply
- Γράφει κάποιος : Κάντε το σιωπηρά. Όλοι το κάνουμε άλλωστε… ΝΑΙ όλοι (ή σχεδόν) το κάνουμε. Η σιωπή όμως τελείωσε. Όλα στο φως. Για να μετρήσουμε τελικά και την χρέωση και την πίστωση… για να φανεί και η γύμνια των αστέρων του χώρου… γιατί η αλληλεγγύη πρέπει και να μαθευτεί και να εξαπλωθεί. Γιατί από αυτή όλοι παίρνουμε κουράγιο.
- Άλλος γράφει : Ας γίνει ατομικά η προσπάθεια. ΟΧΙ. Είπαμε να δράσουμε πια σε άλλο επίπεδο. ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ.
- Αναρωτιέσαι, αντιλαμβάνομαι πως μάλλον σε ώτα μη ακουόντων, φίλε Κωνσταντίνε Σταυρουλάκη, «πώς θα νιώθουμε …» : Μην στεναχωριέσαι. Περήφανοι και χαμογελαστοί είμαστε και θα είμαστε, μέσα σε φόντο μιζέριας και γκρίνιας. Και την περηφάνια αυτή και το χαμόγελο θα μας το φιλέψουν, γιατί ακριβώς αυτοί το έχουν σε υπερεπάρκεια, οι άνεργοι και οι χαμηλοσυνταξιούχοι που θάρθουν.
Θαρρείτε πως σκιαχτήκαμε από τις καταγγελίες πως ψάχνουμε πελάτες μέσα από… τις τάξεις των ανέργων ; Το μόνο που κάνατε είναι να αναρωτιόμαστε για το : πόση χολή ακόμα ψάχνει για διέξοδο ; Βγάλτε όση ακόμα θέλετε. Είναι πολύ λίγη για να μας πνίξει. Αντέχουμε. Το ξέραμε άλλωστε καλά, πως όποιος κοιτάει προς τον ήλιο, αφήνει πίσω του σκιά. Συνεχίστε κι’ άλλο. Όσο το κάνετε, τόσο μεγαλώνει η λίστα των εθελοντών, αγαπητοί μας συνεργάτες. Για αυτό και σας ευχαριστούμε.
Και κάτι τελευταίο : Πάνω από 20 φορές κατηγορηθήκαμε για δήθεν «φιλανθρωπία». Ανεπαρκής η κρίση σας. Δεν μπορώ να ξέρω αν για σας, αυτό, είναι μικρά πενηνταράκια, αλλά δεν δηλώσαμε φιλάνθρωποι. ΑΝΘΡΩΠΟΙ δηλώσαμε. Κατανοητό ;
image description Σαλονικιός | Μαΐου 23, 2012 6:56 μ.μ. | Reply

Για τον Τεό70

«Τα γεράματα είναι ένας τύραννος που απαγορεύει με ποινή θανάτου όλες τις τέρψεις της νεότητας."

Φρανσουά Ντε Λα Ροσφουκό (1613 – 1680)
image description Σαλονικιός | Μαΐου 23, 2012 6:54 μ.μ. | Reply
Για τον Τεό70...επίσης "Εμπιστέψου όχι όσους σε επαινούν για κάθε τι που κάνεις ή που λες, αλλά όσους σε επιπλήττουν για τα σφάλματά σου."
Ισοκράτης Ο (436 π.Χ-338 π.Χ.)
image description Dimitris | Μαΐου 23, 2012 7:44 μ.μ. | Reply
Για τον συνάδελφο που ανέφερε πρίν οτι μπήκε πελάτης στο γραφείο του και όταν του ζήτησε 40ευρώ αυτός είπε στον Πειραιά οι λογιστές εκεί τα κάνουν τζάμπα και μετά έφυγε.

Να του απαντούσες συνάδελφε οτι δεν σε ενδιαφέρει αυτό και αν θέλει μπορεί να πάει εκεί να του τα κάνουν τζάμπα. Αυτοί που το κάνουν προσφέρουν κάποιου είδους φιλανθρωπικό έργο, εσύ εγώ και Χ λογιστής ΕΛ.ΕΠ δεν κάνει φιλανθρωπίες. Μπορούσες να πείς στον πελάτη αν θέλετε μπορώ να σας κάνω κάποια έκπτωση στην τιμή από εκεί και πέρα υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές για αυτόν. Δεν λέω σέβομαι τον άνθρωπο που τα βγάζει δύσκολα οικονομικά αλλά δεν είναι μόνο αυτός που ζεί έτσι, είμαι και εγώ και είναι και άλλοι. Το τζάμπα αλλού λοιπόν.
image description ΤΕΟ70 | Μαΐου 23, 2012 8:54 μ.μ. | Reply
Για τον Σαλονικιο:"Είναι αρκετά δύσκολο να είσαι αποτελεσματικός χωρίς να είσαι αντιπαθητικός." Kin Hubbard ( 1868-1930 , Αμερικανός χιουμορίστας)

image description Roxanne | Μαΐου 23, 2012 9:23 μ.μ. | Reply
Μέχρι την Παρασκευή θα έχει ολοκληρωθεί η συγκρότηση της ομάδας δικηγόρων από τον Δικηγορικό Σύλλογο Κορίνθου, οι οποίοι θα προφέρουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους στους πολίτες που θέλουν να προσφύγουν στην Δικαιοσύνης για το χαράτσι και αδυνατούν να προσλάβουν δικηγόρο λόγω της οικονομικής κρίσης.
http://www.pelopsnews.gr/news.php?id=1005
Ο Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Κορίνθου, Παν. Νικολόπουλου, ανέφερε:

«Πρόκειται για μια κίνηση , κοινωνική προσφορά του συλλόγου μας. Οι Κορίνθιοι πολίτες θα μπορούν από Δευτέρα ν απευθύνονται στην γραμματεία του Δικηγορικού Συλλόγου για την δωρεάν παροχή νομικής στήριξης και τους δικηγόρους που την προσφέρουν.»
image description Roxanne | Μαΐου 23, 2012 9:54 μ.μ. | Reply
Ο Βρετανός που αντί για μιζέρια, είδε ελπίδα στην Ελλάδα
http://www.iefimerida.gr/node/42387

Ηρθε στην Ελλάδα ως ρεπόρτερ της βρετανικής εφημερίδας «Guardian» και αντί καταγράψει κρίση, μιζέρια και θυμό ο Τζον Χένλεϊ μετέφερε την εικόνα μιας Ελλάδας αλληλεγγύης, δημιουργίας και καινοτομίας.

Στο ρεπορτάζ του περιγράφει δράσεις αλληλεγγύης και «έξυπνες» ομάδων πολιτών που δουλεύουν για να ξεπεράσουν την κρίση. Μίλησε με τους καθηγητές που κάνουν δωρεάν μαθήματα σε παιδιά, αλλά και με γιατρούς στη Θεσσαλονίκη που προσφέρουν δωρεάν υπηρεσίες υγείας. Σε αντίθεση με άλλα ρεπορτάζ ξένων συναδέλφων του που μεταφέρουν εικόνες εξαθλίωσης και μιζέριας από την Ελλάδα, εκείνος προσπάθησε να μεταφέρει ιστορίες ελπίδας και αισιοδοξίας.

«Αυτό που αποκόμισα από τα ρεπορτάζ που έκανα σε Αθήνα, Βόλο και Θεσσαλονίκη κατά την 7ήμερη παραμονή μου στην Ελλάδα είναι ότι οι Ελληνες γίνονται εφευρετικοί, δημιουργικοί, καινοτόμοι προκειμένου να ξεπεράσουν την κρίση. Αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό», λέει στα «ΝΕΑ» από το Λονδίνο πλέον, όπου επέστρεψε την περασμένη Δευτέρα, ο Χένλεϊ.

Είχε ξαναεπισκεφτεί την Αθήνα τον περασμένο Οκτώβριο και αυτό που θυμάται είναι ο διάχυτος θυμός που επικρατούσε. «Σίγουρα οι πολίτες εξακολουθούν να είναι πολύ θυμωμένοι διότι υποφέρουν – αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν οι δάσκαλοι να παίρνουν μισθό 600-700 ευρώ – αλλά επικεντρώθηκα στις κινήσεις αλληλεγγύης των Ελλήνων. Σε καινοτόμες και έξυπνες δράσεις που έχουν οργανώσει για να ξεπεράσουν τις δυσκολίες και να βοηθήσουν ο ένας τον άλλον».

Ο ρεπόρτερ της εφημερίδας «Guardian» κατέγραψε σχεδόν όλες τις σημαντικές δράσεις αλληλεγγύης που υλοποιούνται αυτές τις μέρες στη χώρα μας. Ενδεικτικό είναι ότι έγραψε 16 ρεπορτάζ μέσα σε 7 ημέρες.

Από όλα όσα είδε ξεχωρίζει «το «Μπορούμε», μια κίνηση πολιτών οι οποίοι συλλέγουν φαγητά που περισσεύουν από εστιατόρια και τα δίνουν σε ιδρύματα και οργανισμούς. Γνώρισα επίσης την ομάδα Tutorpool, τους εθελοντές εκπαιδευτικούς που προσφέρουν δωρεάν μαθήματα στους μαθητές. Είναι μια κίνηση που οργανώθηκε μέσω του twitter και σήμερα έχει φτάσει τους 500 εθελοντές, όχι μόνο από την Ελλάδα αλλά και από το εξωτερικό μέσω skype. Είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα προσπάθεια».

Στη Θεσσαλονίκη επισκέφτηκε για ρεπορτάζ το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος. «Εκεί υπάρχει το πρότζεκτ οι πολίτες, αντί για εισιτήριο, να δίνουν τρόφιμα, τα οποία στη συνέχεια προσφέρονται σε οργανώσεις και ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη. Η αλληλεγγύη στην Ελλάδα της κρίσης εμφανίζεται σε απροσδόκητα σημεία αυτές τις ημέρες», γράφει ο κ. Χένλεϊ για την εκεί δράση.

Πιο εντυπωσιακό όμως για τον Βρετανό δημοσιογράφο ήταν η επιμονή αρκετών νέων να παραμείνουν στην Ελλάδα. «Συνάντησα πολλούς νέους επαγγελματίες, μορφωμένους, που έλεγαν “ναι, θα μπορούσα να φύγω για μια καλύτερη ζωή στο εξωτερικό” αλλά τελικά επέλεξαν να μείνουν στην Ελλάδα διότι αισθάνονται ότι πρέπει να βοηθήσουν τη χώρα τους».
image description SARAKINOS | Μαΐου 23, 2012 10:08 μ.μ. | Reply
Φίλη Roxanne, καλό το ρεπορτάζ και ελπιδοφόρο, καλό και το κείμενο για τους Δικηγόρους, αλλά εδώ έχουμε πλέον το κίνημα της πατάτας, που εκφυλίστηκε, το κίνημα του λαδιού που εξαφανίστηκε εν τη γενέσει του και τώρα θα αρχίσει το κίνημα του taxis... Είμαι μεγάλος, έχω ζήσει τα συσσίτια της μετακατοχικής περιόδου, όταν περιμέναμε με τις καραβάνες να μας βάλουν λίγο γάλα (σκόνη) από το καζάνι στην μέση της κρύας σχολικής αίθουσας, και λίγο σταφιδόψωμο για συμπλήρωμα. Δυστυχώς έζησα τόσο , όσο για να ξαναδώ τα συσσίτια και την πείνα και τα αποφάγια των σκουπιδιών.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά από την κοινωνική αλληλεγγύη με την διανομή τροφίμων, με την ανταλλαγή σε είδος (μακαρόνια και κονσέρβες αντί για εισιτήριο) μέχρι την δωρεάν συμπλήρωση των δηλώσεων. Τις αντιρρήσεις μου τις εξέφρασα παραπάνω και μου απάντησε η ΕΙΡΗΝΗ . Επιμένω ότι τα ηθικά κίνητρα αυτής της προσπάθειας είναι αξιέπαινα, αλλά ανεδαφικά. Μη συγκρίνεις τους Δικηγόρους με εμάς. Εχουν ισχυρότατη οργάνωση και κανόνες δεοντολόγίας δρακόντιους. Διάβασε σήμερα την είδηση για ένα φιλανθρωπικό σωματείο στην Κρήτη (αν δεν κάνω λάθος) που του επιβλήθηκε πρόστιμο 7.000 ευρώ από την Δ.Ο.Υ., ενώ αυτό έκανε αυτό που θέλει να κάνει η ΕΦΕΕΑΠ. Τα συμπεράσματα δικά σου.
image description ΕΙΡΗΝΗ | Μαΐου 23, 2012 11:37 μ.μ. | Reply
«Ο Δήμος Χανίων μας έβγαλε ένα ποσό 2.000 ευρώ ως επιχορήγηση για τις ανάγκες των συσσιτίων. Για να πάρουμε, όμως, τη δωρεά έπρεπε να βγάλουμε φορολογική ενημερότητα. Πήγα, λοιπόν, στην Εφορία, ζήτησα να την πάρουμε και μου είπαν ότι χρωστούσαμε φόρους ακίνητης περιουσίας για το 2011 και το 2012. Το 2009 είχαμε καταβάλει στην Εφορία το ποσό των 471 ευρώ και το 2010 το ποσό των 612 ευρώ. Τώρα για να έχουμε φορολογική ενημερότητα χρειαζόμαστε 7.448,78 ευρώ, πράγμα αδύνατο."
Εμείς ούτε ακίνητη περιουσία έχουμε, δεν χρωστάμε και έχουμε υποβάλλει εμπρόθεσμα όλες τις δηλώσεις του συλλόγου. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια σχέση. Και στον Πειραιά ο Δικηγορικός σύλλογος προσφέρει δωρεάν υπηρεσίες. Και ναι συμφωνώ ότι έχουν πολύ ισχυρό κώδικα δεοντολογίας, μόνο που έχουν αρχίσει και αυτοί να έχουν κρούσματα δυστυχώς...
image description SARAKINOS | Μαΐου 23, 2012 11:11 μ.μ. | Reply
Σε αυτό ακριβώς αναφέρθηκα συναδέλφισα. ΟΙ δεινόσαυροι δεν εξαφανίστηκαν. Μεταλλάχθηκαν σε κρατικές υπηρεσίες. Δεν αναφέρομαι σε πρόσωπα. Αλλά πως να προχωρήσουμε έτσι; Η απάντηση είναι μόνο μία : Συσπείρωση !
image description Υποψήφιος λογιστής | Μαΐου 23, 2012 11:13 μ.μ. | Reply
Τώρα κατάλαβα τι φταίει για τα κακώς κείμενα του επαγγέλματος.
Η ανυπαρξία αλληλεγγύης,και η αδυναμία συνεννόησης.
image description LK | Μαΐου 24, 2012 10:03 π.μ. | Reply
ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΜΕΡΙΔΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΘΡΑΣΟΣ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΧΑΝΟΥΝ ΤΑ 20 ΕΥΡΩ /ΔΗΛΩΣΗ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΠΑΚΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ -ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ..

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗΣ ΕΦΕΕΑΠ ΠΟΥ ΤΗΝ ΔΑΧΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ ΣΑΠΙΛΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΗ ΣΤΟ ΚΛΑΔΟ.
image description diba | Μαΐου 24, 2012 2:16 μ.μ. | Reply
Eπειδη τυχαινει να γνωριζω καποιους απο την πρωτοβουλια , μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι δεν εχουν αναγκη την μια η δυο δηλωσεις παραπανω , ωστε να τους κατηγορειτε για μια κινηση αλτρουισμου που αποφασισαν να κανουν .
Μαλιστα μερικοι απο αυτους απεχθανονται μονο και μονο το εντυπο του Ε1 να βλεπουν .
Εαν εχουμε φτασει στο σημειο να κατακρινουμε μια προσπαθεια καποιων ανθρωπων να προσφερουν αφιλοκερδως , τι να πω , θλιβομαι.
Απο την αλλη κατανοω και γιατι ο κλαδος ειναι τοσο απαξιωμενος κοινωνικα
Ντρεπομαι να υπαρχουν συναδελφοι που κατακρινουν αυτην την προσπαθεια .Ντρεπομαι να σας αποκαλω συναδελφους , αλλα πανω αποολα ανθρωπους.
Θα εξυπηρετηθουν συμπολιτες μας που το κολοκρατος που ζουμε απαιτει απο αυτους να δηλωσουν ενα κενο Ε1 διοτι εχουν χασει την δουλεια τους και ετυχε να εχουν ενα αυτοκινητο οταν δουλευαν και μαλιστα τους καλει να πληρωσουν και φορο , να πληρωσουν λογιστη να τουε φτιαξει ενα εντυπο παρωδια ενω μπορει να μην εχουν φανε .
ΝΤΡΟΠΗ μας ρε ΝΤΡΟΠΗ μας , ανθρωποφαγοι γιναμε ?

image description Roxanne | Μαΐου 24, 2012 3:46 μ.μ. | Reply
Φίλοι μου καλοί πολύ ασχοληθήκαμε νομίζω.Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω δεν βλέπω κανένα μέλος του forum να κατηγορεί ή να λοιδωρεί. Οσοι ρίχνουν λάσπη και χολή δεν υπογράφουν κρύβονται πίσω απο μικρα ονοματα ή το your name.Ποιος μου λέει εμενα ότι δεν είναι το ίδιο άτομο που βαριέται αφόρητα και θελει να κανει κακόγουστη πλάκα; Οσοι έχουν το θάρρος και άλλα που δεν λέγονται εδω ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥΣ
image description SARAKINOS | Μαΐου 24, 2012 8:59 μ.μ. | Reply
Roxanne, έχεις δίκαιο, Βλέπεις το αυτονόητο. Το Your Name μου θυμίζει τους κουκουλοφόρους που έκαψαν την Αθήνα και την Marfin. Θυμάμαι τον "συνάδελφο" που ερωτούσε και απαντούσε ο ίδιος στα 6-7 ονόματα που χρησιμοποιούσε. Ξεσκεπάστηκε, εξαφανίστηκε. Μήπως η διαχείριση μπορεί να ερευνήσει την την υποψία σου ;
image description ΕΙΡΗΝΗ | Μαΐου 24, 2012 5:35 μ.μ. | Reply
"Να είσαι ευγενικός σε αγενείς ανθρώπους. Πιθανότατα αυτοί το χρειάζονται παραπάνω. "
Ashleigh Brilliant
image description ΤΕΟ70 | Μαΐου 25, 2012 1:56 μ.μ. | Reply

Προς ολους : "Οι ανθρωποι υπαρχουν για να αγαπιουνται
τα πραγματα υπαρχουν για να χρησιμοποιουνται
το σημερινο χαος της κοινωνιας οφειλεται στο οτι....
αγαπησαμε περισσοτερο τα πραγματα χρησιμοποιωντας τους ανθρωπους"

Αυριο το πρωι θα ειμαστε ολοι στο πιο ομορφο σημειο του Πειραια ελπιζοντας να δωσουμε λιγη χαρα και ανακουφιση στους δοκιμαζομενους απο την οικονομικη κριση συμπολιτες μας.
Οσοι συναδελφοι θελησουν, δεν εχουν παρα να κανουν μια βολτα προς τα κει να τους κερασουμε καφε,να γνωριστουμε , να συζητησουμε,να ανταλλαξουμε εμπειριες και να γινουμε φιλοι. Θα χαρουμε πολυ να μοιραστουμε μαζι σας το χαμογελο και την ευγνωμοσυνη ολων αυτων των απλων ανθρωπων που θα μας επισκεφθουν.Ειμαι σιγουρος οτι πολλοι απο 'σας, μεθαυριο Κυριακη, θα ξαναρθετε με τα στυλο σας ετοιμοπολεμα.
Καλο σαββατοκυριακο σε ολους.
image description ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Μαΐου 26, 2012 2:43 μ.μ. | Reply
Καλή επιτυχία παιδιά !!
image description Roxanne | Μαΐου 28, 2012 7:10 μ.μ. | Reply
Ευχαριστούμε Κωστή! Η επιτυχία ήταν μεγάλη και η ηθική ικανοποίηση που λάβαμε βοηθώντας τους ανθρώπους γέμισε...μπαταρίες για την δύσκολη αυτη εβδομάδα. Αντι να δώσουμε εμεις δωρεάν..τελικά πήραμε ένα σπάνιο δώρο!
Email:
Θέμα:
Μήνυμα:
 
Δημιουργία νέας κατηγορίας

Your Categories

  • ΑΓΡΟΤΕΣ
Up
Close
Close
Κλείσιμο