Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Pavleas2112

Φορος 20% η 3,6% για αποδειξη επαγγελματικης δαπανης ?

Question

Χαιρετιζω την παρεα. Ρε παιδια τι ισχυει τελικα για τον φορο στην αποδειξη δαπανης απο 1/1/2015 για υπηρεσιες που παρεχει καποιος ιδιωτης για ορισμενο χρονικο διαστημα σε μια εταιρια? Παρακρατηση 20% και 3,6% χαρτοσημο η μονο 3,6% χαρτοσημο μιας και δεν θεωρειτε επαγγελματικη δραστηριοτητα? Που τα αποδιδουμε και πως? Ευχαριστω προκαταβολικα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Χαρτόσημο έχει κανονικά. Στην ΔΟΥ με το έντυπο χαρτοσήμου στις ίδιες ημερομηνίες με την παρακράτηση.

Τώρα για το 20% με βάση προηγούμενη ανάρτηση στο site δεν έχει γιατί η παρακράτηση φόρου αφορά επιτηδευματίες.

Εγώ από την άλλη εξακολουθώ να την υπολογίζω και να την αποδίδω κανονικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Χαιρετιζω την παρεα. Ρε παιδια τι ισχυει τελικα για τον φορο στην αποδειξη δαπανης απο 1/1/2015 για υπηρεσιες που παρεχει καποιος ιδιωτης για ορισμενο χρονικο διαστημα σε μια εταιρια? Παρακρατηση 20% και 3,6% χαρτοσημο η μονο 3,6% χαρτοσημο μιας και δεν θεωρειτε επαγγελματικη δραστηριοτητα? Που τα αποδιδουμε και πως? Ευχαριστω προκαταβολικα

¨Ο,τι λέει το άρθρο 62 του 4172. Αναλόγως δλδ το αντικείμενο εργασιών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οπως είπε και ο συνάδελφος η παρακράτηση γίνεται με βάση το αντικέιμενο. Εάν το επάγγλεμα θεωρείτε περιστασιακό τότε έχει παρακράτηση σύμφωνα με τις μισθωτές υπηρεσίες υπολογίζοντας και το αφορολόγητο .(δηλαδή συνήθως μηδέν)  Εάν η απόδειξη δαπάνης κοπεί για αντικείμενο  που βρίσκεται μεταξύ των επαγγελμάτων της ΠΟΛ.1120/2014  τότε 20%.  (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18684/hl/1120)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ποιο επάγγελμα θεωρείται περιστασιακό; Αν δηλαδή ένας άνεργος ή φοιτητής κάνει μια μετάφραση ενός βιβλίου (περιστασιακά) και εκδοθεί απόδειξη δαπάνης, αυτό θεωρείται εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες μετά από συζήτηση με το ΥΟ, παρότι το επάγγελμα του "μεταφραστή' συμπεριλαμβάνεται στα πρώην ελευθέρια επαγγέλματα . 

Νομίζω ότι αυτό το θέμα δεν είναι απόλυτα ξεκαθαρισμένο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οπως είπε και ο συνάδελφος η παρακράτηση γίνεται με βάση το αντικέιμενο. Εάν το επάγγλεμα θεωρείτε περιστασιακό τότε έχει παρακράτηση σύμφωνα με τις μισθωτές υπηρεσίες υπολογίζοντας και το αφορολόγητο .(δηλαδή συνήθως μηδέν)  Εάν η απόδειξη δαπάνης κοπεί για αντικείμενο  που βρίσκεται μεταξύ των επαγγελμάτων της ΠΟΛ.1120/2014  τότε 20%.  (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18684/hl/1120)

το όριο από 5000 έχει πάει 10000 έτσι δεν είναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΠΟΛ 1120/2014

Πληρωμές υποκείμενες σε παρακράτηση

1. Με τις διατάξεις της περ. δ' της παρ. 1 του άρθρου 62 του ΚΦΕ (ν. 4172/2013) ορίζονται οι περιπτώσεις πληρωμών που αφορούν αμοιβές, οι οποίες υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου. 

Συγκεκριμένα, σε παρακράτηση φόρου υπόκεινται οι πληρωμές για αμοιβές για τεχνικές υπηρεσίες, αμοιβές διοίκησης, αμοιβές για συμβουλευτικές υπηρεσίες και άλλες αμοιβές για παρόμοιες υπηρεσίες, ανεξάρτητα εάν έχουν παρασχεθεί στην Ελλάδα,
όταν ο λήπτης της αμοιβής είναι φυσικό πρόσωπο.

Βάσει της ανωτέρω διάταξης σε παρακράτηση φόρου υπόκεινται μόνο οι αμοιβές που λαμβάνουν τα φυσικά πρόσωπα που ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα, δηλαδή οι ατομικές επιχειρήσεις, καθώς και οι μη υπόχρεοι σε τήρηση βιβλίων και έκδοση στοιχείων του Κ.Φ.Α.Σ.που ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα, ανεξάρτητα εάν έχουν τη φορολογική τους κατοικία στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, τα οποία παρέχουν τις ανωτέρω υπηρεσίες σε υπόχρεους του άρθρου 61 του ίδιου νόμου (νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες, φυσικά πρόσωπα που ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα, φορείς γενικής κυβέρνησης, κ.λπ.).
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

το όριο από 5000 έχει πάει 10000 έτσι δεν είναι?

 

10000 είναι αλλά δεν είναι απλά τα πράγματα.

 

Ο ΚΦΑΣ οριοθετούσε το ύψος ακαθαρίστων εσόδων:

 

3. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης αποδείξεων λιανικής ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών φυσικό πρόσωπο, που πραγματοποίησε κατά την προηγούμενη ετήσια διαχειριστική περίοδο ακαθάριστα έσοδα μέχρι πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ από την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά.

O 4308 βάζει και άλλες προϋποθέσεις:

 

39.1.4 Με την υποπαράγραφο (1β) του άρθρου 39 δεν έχουν υποχρέωση εφαρμογής του παρόντος νόμου τα φυσικά πρόσωπα τα οποία ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες, εφόσον το εισόδημα που αποκτούν από τις συναλλαγές αυτές δεν υπερβαίνει τις 10.000 ευρώ ετησίως. 39.1.5 Ως ευκαιριακή παρεπόμενη δραστηριότητα χαρακτηρίζεται η δραστηριότητα που δεν ασκείται κατά σύστημα και αποδεικνύεται από τα πραγματικά περιστατικά. Τέτοια πραγματικά περιστατικά αποτελούν ιδίως η συνέχεια ή μη της άσκησης της δραστηριότητας αυτής, η ύπαρξη ιδιαίτερης επαγγελματικής εγκατάστασης, η ύπαρξη ιδιαίτερου εξοπλισμού και μηχανικών μέσων για την παροχή των υπηρεσιών αυτών ή την παραγωγή των αγαθών ή απόκτηση αγαθών με σκοπό τη μεταπώληση, και γενικότερα το εάν η παροχή των υπηρεσιών αυτών ή των αγαθών, έχει τα χαρακτηριστικά της οργανωμένης επιχείρησης. 39.1.6 Ενδεικτικές περιπτώσεις που εμπίπτουν στην περίπτωση (β) της παραγράφου 1 του άρθρου 39 είναι: α) Τα φυσικά πρόσωπα όπως φοιτητές, νοικοκυρές, άνεργοι κλπ, που συμβάλλονται με εταιρείες ερευνών με συμβάσεις έργου ή όχι. β) Τα φυσικά πρόσωπα που διενεργούν πωλήσεις με το σύστημα της κατ’ οίκον επίδειξης, ως αντιπρόσωποι πωλητές (dealers). γ) Οι ιδιωτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι, φοιτητές, μεταπτυχιακοί φοιτητές, υποψήφιοι διδάκτορες κ.λ.π οι οποίοι μετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα επιχορηγούμενα ή μη, τα οποία εκτελούνται τόσο από πρόσωπα υπόχρεα του νόμου αυτού, όσο και από διάφορους φορείς. δ) Οι διερμηνείς ή μεταφραστές. 39.1.7 Με την υποπαράγραφο (1γ) του άρθρου 39 δεν έχουν υποχρέωση εφαρμογής του παρόντος νόμου οι δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι ή συνταξιούχοι που είναι συγγραφείς ή εισηγητές εκπαιδευτικών προγραμμάτων (π.χ. μεταπτυχιακά) και σεμιναρίων (π.χ. ημερίδες), εφόσον δεν ασκούν άλλη επιχειρηματική δραστηριότητα. 39.1.8 Η οντότητα προς την οποία παρέχεται υπηρεσία ή πωλούνται τα αγαθά από τα υπό 39.1.4 και 39.1.7 πρόσωπα [περιπτώσεις (β) και (γ) της παραγράφου 1 του άρθρου 39] οφείλει να εκδίδει το προβλεπόμενο παραστατικό από τις διατάξεις του παρόντος νόμου, ώστε να διασφαλίζεται η υποβολή των εισοδημάτων αυτών σε φορολογία. 39.1.9 Τα φυσικά πρόσωπα που παρέχουν υπηρεσίες ή πωλούν αγαθά λιανικά αποκτώντας εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα είναι υπόχρεα εφαρμογής των λογιστικών προτύπων, καθότι η διενέργεια αυτών δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ευκαιριακή. Διευκρινίζεται ότι η συμπτωματική πώληση προσωπικών περιουσιακών στοιχείων (ακίνητα, αυτοκίνητα, οικοσκευή, κλπ.) σε καμία περίπτωση δεν συνεπάγεται υποχρεώσεις σε σχέση με τον παρόντα νόμο. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άρα με την 1047/2015 ορίζεται ότι όσοι είναι στην περίπτωση β', παρ.2, άρθρο 12 του 4172 διενεργείται παρακράτηση σύμφωνα με το άρθρο 60 του 4172 (κλίμακα μισθωτών δηλαδή).

Φυσικά θεωρώ ότι αν κάνεις παρακράτηση 20% δεν έχεις πρόβλημα αλλά το σωστό είναι χωρίς παρακράτηση μέχρι τι (περίπου) 9500 που είναι και το αφορολόγητο.  

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

10000 είναι αλλά δεν είναι απλά τα πράγματα.

 

Ο ΚΦΑΣ οριοθετούσε το ύψος ακαθαρίστων εσόδων:

 

3. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση τήρησης βιβλίων και έκδοσης αποδείξεων λιανικής ο υπόχρεος απεικόνισης συναλλαγών φυσικό πρόσωπο, που πραγματοποίησε κατά την προηγούμενη ετήσια διαχειριστική περίοδο ακαθάριστα έσοδα μέχρι πέντε χιλιάδες (5.000) ευρώ από την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών, αθροιστικά ή διαζευκτικά.

O 4308 βάζει και άλλες προϋποθέσεις:

 

39.1.4 Με την υποπαράγραφο (1β) του άρθρου 39 δεν έχουν υποχρέωση εφαρμογής του παρόντος νόμου τα φυσικά πρόσωπα τα οποία ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες, εφόσον το εισόδημα που αποκτούν από τις συναλλαγές αυτές δεν υπερβαίνει τις 10.000 ευρώ ετησίως. 39.1.5 Ως ευκαιριακή παρεπόμενη δραστηριότητα χαρακτηρίζεται η δραστηριότητα που δεν ασκείται κατά σύστημα και αποδεικνύεται από τα πραγματικά περιστατικά. Τέτοια πραγματικά περιστατικά αποτελούν ιδίως η συνέχεια ή μη της άσκησης της δραστηριότητας αυτής, η ύπαρξη ιδιαίτερης επαγγελματικής εγκατάστασης, η ύπαρξη ιδιαίτερου εξοπλισμού και μηχανικών μέσων για την παροχή των υπηρεσιών αυτών ή την παραγωγή των αγαθών ή απόκτηση αγαθών με σκοπό τη μεταπώληση, και γενικότερα το εάν η παροχή των υπηρεσιών αυτών ή των αγαθών, έχει τα χαρακτηριστικά της οργανωμένης επιχείρησης. 39.1.6 Ενδεικτικές περιπτώσεις που εμπίπτουν στην περίπτωση (β) της παραγράφου 1 του άρθρου 39 είναι: α) Τα φυσικά πρόσωπα όπως φοιτητές, νοικοκυρές, άνεργοι κλπ, που συμβάλλονται με εταιρείες ερευνών με συμβάσεις έργου ή όχι. β) Τα φυσικά πρόσωπα που διενεργούν πωλήσεις με το σύστημα της κατ’ οίκον επίδειξης, ως αντιπρόσωποι πωλητές (dealers). γ) Οι ιδιωτικοί ή δημόσιοι υπάλληλοι, φοιτητές, μεταπτυχιακοί φοιτητές, υποψήφιοι διδάκτορες κ.λ.π οι οποίοι μετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα επιχορηγούμενα ή μη, τα οποία εκτελούνται τόσο από πρόσωπα υπόχρεα του νόμου αυτού, όσο και από διάφορους φορείς. δ) Οι διερμηνείς ή μεταφραστές. 39.1.7 Με την υποπαράγραφο (1γ) του άρθρου 39 δεν έχουν υποχρέωση εφαρμογής του παρόντος νόμου οι δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι ή συνταξιούχοι που είναι συγγραφείς ή εισηγητές εκπαιδευτικών προγραμμάτων (π.χ. μεταπτυχιακά) και σεμιναρίων (π.χ. ημερίδες), εφόσον δεν ασκούν άλλη επιχειρηματική δραστηριότητα. 39.1.8 Η οντότητα προς την οποία παρέχεται υπηρεσία ή πωλούνται τα αγαθά από τα υπό 39.1.4 και 39.1.7 πρόσωπα [περιπτώσεις (β) και (γ) της παραγράφου 1 του άρθρου 39] οφείλει να εκδίδει το προβλεπόμενο παραστατικό από τις διατάξεις του παρόντος νόμου, ώστε να διασφαλίζεται η υποβολή των εισοδημάτων αυτών σε φορολογία. 39.1.9 Τα φυσικά πρόσωπα που παρέχουν υπηρεσίες ή πωλούν αγαθά λιανικά αποκτώντας εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα είναι υπόχρεα εφαρμογής των λογιστικών προτύπων, καθότι η διενέργεια αυτών δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ευκαιριακή. Διευκρινίζεται ότι η συμπτωματική πώληση προσωπικών περιουσιακών στοιχείων (ακίνητα, αυτοκίνητα, οικοσκευή, κλπ.) σε καμία περίπτωση δεν συνεπάγεται υποχρεώσεις σε σχέση με τον παρόντα νόμο. 

 

ναι πολύ σωστά. Άρα να κάνουμε και μία προσθήκη ΚΑΔ στις δραστηριότητές μας ώς "ντετέκτιβ ύψους ακαθαρίστων εσόδων βάσει του 4308/14"..καλό ε?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το τιμολογιο που κοβει η εταιρια στον ιδιωτη για υπηρεσιες που παρεχει ειναι αυτο http://www.plaisio.gr/stylo-molivia/block-tetradio-imerologio/apodeikseis/typotrust-Timologio-Lipshs-Ypiresiwn-50x3-19x20-284.htm  ?? Πρεπει να υπογραφει και συμφωνητικο τιτλου κτησης μεταξυ τους?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οπως είπε και ο συνάδελφος η παρακράτηση γίνεται με βάση το αντικέιμενο. Εάν το επάγγλεμα θεωρείτε περιστασιακό τότε έχει παρακράτηση σύμφωνα με τις μισθωτές υπηρεσίες υπολογίζοντας και το αφορολόγητο .(δηλαδή συνήθως μηδέν)  Εάν η απόδειξη δαπάνης κοπεί για αντικείμενο  που βρίσκεται μεταξύ των επαγγελμάτων της ΠΟΛ.1120/2014  τότε 20%.  (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18684/hl/1120)

Γιατί μηδέν; Γιατί τέτοιου είδους αμοιβές δεν θεωρούνται πρόσθετες και δεν φορολογούνται με την παρ 5 του αρ 60 (20%); Πώς μπορείς να κάνεις αναγωγή μιας έκτακτης αμοιβής σε ετήσια για να διαπιστώσεις ότι είναι κάτω από το αφορολόγητο κλπ; Η ένστασή μου έγκειται στο ότι δεν μπορώ να καταλάβω από πού προκύπτει ότι μια αμοιβή με τίτλο κτήσης η οποία ακόμα και αν δεν δίνεται σε υπάλληλο της εταιρίας και δεν αφορά τα επαγγέλματα της ΠΟΛ 1120/2014, εντάσσεται στην παρακράτηση σύμφωνα με την παρ. 1. του αρ 60 και όχι σύμφωνα με την παρ. 5. του ίδιου άρθρου. Αν έρθω να σας καθαρίσω μια φορά τα τζάμια, και με πληρώσετε με τίτλο κτήσης, αυτό δεν αποτελεί μηνιαίο εισόδημα, αλλά μια εφάπαξ παροχή η οποία δεν συμπεριλαμβάνεται στις τακτικές αποδοχές. Γιατί αν ήμουν υπάλληλος της εταιρίας θα μου γινόταν παρακράτηση ΦΜΥ με 20% ενώ αν δεν είμαι δεν μου γίνεται; Συζητώντας με συναδέλφους υποστηρίζω ότι έχουν παρακράτηση 20% λόγω αυτών των διατάξεων. Και το αντεπιχείρημα είναι ότι 1. ο νόμος εννοεί εφάπαξ παροχές και πρόσθετες αμοιβές σε εργαζόμενους με τακτικές. 2. ο Gus λέει όχι. Το ξέρω ότι ο Gus έχει πάντα δίκιο. Αλλά γιατί;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άρα με την 1047/2015 ορίζεται ότι όσοι είναι στην περίπτωση β', παρ.2, άρθρο 12 του 4172 διενεργείται παρακράτηση σύμφωνα με το άρθρο 60 του 4172 (κλίμακα μισθωτών δηλαδή).

Φυσικά θεωρώ ότι αν κάνεις παρακράτηση 20% δεν έχεις πρόβλημα αλλά το σωστό είναι χωρίς παρακράτηση μέχρι τι (περίπου) 9500 που είναι και το αφορολόγητο.  

Άν στη απόδειξη δαπάνης,κάνεις παρακράτηση 20% ,τότε στην συγκεντρωτική ΦΜΥ θα πάει σαν αμοιβή απο μισθωτές υπηρεσίες ή όχι ?????????????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 18/11/2015 at 6:28 ΜΜ, SOTPAR said:

Άν στη απόδειξη δαπάνης,κάνεις παρακράτηση 20% ,τότε στην συγκεντρωτική ΦΜΥ θα πάει σαν αμοιβή απο μισθωτές υπηρεσίες ή όχι ?????????????

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Δικηγορική εταιρεία συνεργάστηκε με δικαστικό για μια υπόθεση διαιτησίας. Του πλήρωσε την αμοιβή και απέδωσε και τον φόρο 20% τον Αύγουστο. Τώρα του ζητάει το τιμολόγιο και της λέει είμαι συνταξιούχος, δεν μπορώ να εκδόσω τιμολόγιο. Τι πρέπει να κάνουμε τώρα? Να εκδόσει απόδειξη δαπάνης η εταιρεία και να πληρώσει και χαρτόσημο 3,6%? Το χαρτόσημο δηλώνεται χειρόγραφα ή ηλεκτρονικά? Επίσης, έχει υποχρέωση η εταιρεία να πληρώσει και ΕΦΚΑ του συνταξιούχου 26,95%? Όποιος μπορεί ας βοηθήσει παρακαλώ πολύ επειδή δεν μου έχει ξανατύχει. Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

για να μπει εφκα στις αποδειξεις επαγγελματικής δαπάνης δεν έχει βγει ακόμα η εγκύκλιος, επεξεργάζεται..

Αυτός σαν συνταξιούχος είναι επικίνδυνος να του κοπεί η σύνταξη επειδή ανέλαβε επιχειρηματική δραστηριότητα..να δούμε πως θα το ρυθμίσουν αυτό και με ποιον τρόπο θα κόβεται και για πόσο?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το χαρτόσημο αποδίδεται χειρόγραφα..

Με τις διατάξεις του άρθρου 30 του π.δ. 99/1977 «περί τροποποιήσεως, συμπληρώσεως και κωδικοποιήσεως εις ενιαίον κείμενον των διατάξεων περί τηρήσεως βιβλίων και στοιχείων» (34Α΄), οριζόταν ότι οι εκδίδοντες τιμολόγια, αποδείξεις κ.α. στοιχεία του Κώδικα αυτού, υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. δήλωση απόδοσης των αναλογούντων τελών χαρτοσήμου, επί της αξίας των κατά το προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο εκδοθέντων στοιχείων, καθώς και της εισφοράς δακοκτονίας, μέχρι και της εικοστής των μηνών Φεβρουαρίου, Μαΐου, Αυγούστου και Νοεμβρίου εκάστου έτους.


Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17105

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, kotlistianos said:

Το χαρτόσημο αποδίδεται χειρόγραφα..

Με τις διατάξεις του άρθρου 30 του π.δ. 99/1977 «περί τροποποιήσεως, συμπληρώσεως και κωδικοποιήσεως εις ενιαίον κείμενον των διατάξεων περί τηρήσεως βιβλίων και στοιχείων» (34Α΄), οριζόταν ότι οι εκδίδοντες τιμολόγια, αποδείξεις κ.α. στοιχεία του Κώδικα αυτού, υποβάλλουν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. δήλωση απόδοσης των αναλογούντων τελών χαρτοσήμου, επί της αξίας των κατά το προηγούμενο ημερολογιακό τρίμηνο εκδοθέντων στοιχείων, καθώς και της εισφοράς δακοκτονίας, μέχρι και της εικοστής των μηνών Φεβρουαρίου, Μαΐου, Αυγούστου και Νοεμβρίου εκάστου έτους.


Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17105

Με ποιο έντυπο αποδίδεται? Επίσης, η απόδειξη δαπάνης έχει κάποια ιδιαιτερότητα ως προς την καταχώρηση στα βιβλία? Με τα ΕΛΠ λέγεται τίτλος κτήσης, σωστά? Υπάρχει μπλοκ στα βιβλιοπωλεία? Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 said:

Με ποιο έντυπο αποδίδεται? Επίσης, η απόδειξη δαπάνης έχει κάποια ιδιαιτερότητα ως προς την καταχώρηση στα βιβλία? Με τα ΕΛΠ λέγεται τίτλος κτήσης, σωστά? Υπάρχει μπλοκ στα βιβλιοπωλεία? Ευχαριστώ.

Καλησπέρα, 

Το χαρτόσημο απόδειξης δαπάνης για αμοιβή περιστασιακής απασχόλησης, αποδίδεται με το παλιό έντυπο της προσωρινής ΦΜΥ, χειρόγραφα στο εισόδημα,  στις προθεσμίες του ΦΕΕ (με τον μήνα δηλαδή). Η καταχώριση κανονικά (61, 54, 53 κλπ). Δεν χρειάζεται να πάρετε μπλοκ, μπορείτε να φτιάξετε στο excel. Υπάρχει πάντως και στα βιβλιοπωλεία.

Το χαρτόσημο αγοράς από ιδιώτη πάει με το τρίμηνο και υποβάλλεται στον παλιό ΚΒΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
14 ώρες πριν, ponzi said:

Καλησπέρα, 

Το χαρτόσημο απόδειξης δαπάνης για αμοιβή περιστασιακής απασχόλησης, αποδίδεται με το παλιό έντυπο της προσωρινής ΦΜΥ, χειρόγραφα στο εισόδημα,  στις προθεσμίες του ΦΕΕ (με τον μήνα δηλαδή). Η καταχώριση κανονικά (61, 54, 53 κλπ). Δεν χρειάζεται να πάρετε μπλοκ, μπορείτε να φτιάξετε στο excel. Υπάρχει πάντως και στα βιβλιοπωλεία.

Το χαρτόσημο αγοράς από ιδιώτη πάει με το τρίμηνο και υποβάλλεται στον παλιό ΚΒΣ

Ευχαριστώ πολύ. Για να καταλάβω, ο φόρος πληρώνεται έτσι και αλλιώς στο Τάξις και το χαρτόσημο στη ΔΟΥ? Επειδή πλήρωσαν τον φόρο νομίζοντας ότι είναι ελεύθερος επαγγελματίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
20 λεπτά πριν , HURRICANE33 said:

Ευχαριστώ πολύ. Για να καταλάβω, ο φόρος πληρώνεται έτσι και αλλιώς στο Τάξις και το χαρτόσημο στη ΔΟΥ? Επειδή πλήρωσαν τον φόρο νομίζοντας ότι είναι ελεύθερος επαγγελματίας.

Καλησπέρα αν σε βοηθάει αυτό.Εγώ πρόσφατα πήγα για χαρτόσημο που αφορούσε αμοιβή ελεγκτή νομαρχίας αλλά το φόρο 20% μέσω τάξις τον έστειλα.ΕΝΤΥΠΟ-ΑΠΟΔΟΣΗΣ-ΤΕΛΩΝ-ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ (2).doc.Αργότερα όταν ανεβάσεις τις βεβαιώσεις αποδοχών το βάζεις με κωδικό 6.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
26 λεπτά πριν , musabelis said:

Καλησπέρα αν σε βοηθάει αυτό.Εγώ πρόσφατα πήγα για χαρτόσημο που αφορούσε αμοιβή ελεγκτή νομαρχίας αλλά το φόρο 20% μέσω τάξις τον έστειλα.ΕΝΤΥΠΟ-ΑΠΟΔΟΣΗΣ-ΤΕΛΩΝ-ΧΑΡΤΟΣΗΜΟΥ (2).doc.Αργότερα όταν ανεβάσεις τις βεβαιώσεις αποδοχών το βάζεις με κωδικό 6.

Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
15 ώρες πριν, ponzi said:

Καλησπέρα, 

Το χαρτόσημο απόδειξης δαπάνης για αμοιβή περιστασιακής απασχόλησης, αποδίδεται με το παλιό έντυπο της προσωρινής ΦΜΥ, χειρόγραφα στο εισόδημα,  στις προθεσμίες του ΦΕΕ (με τον μήνα δηλαδή). Η καταχώριση κανονικά (61, 54, 53 κλπ). Δεν χρειάζεται να πάρετε μπλοκ, μπορείτε να φτιάξετε στο excel. Υπάρχει πάντως και στα βιβλιοπωλεία.

Το χαρτόσημο αγοράς από ιδιώτη πάει με το τρίμηνο και υποβάλλεται στον παλιό ΚΒΣ

Επίσης, ξέχασα να αναφέρω ότι το ποσό είναι μεγάλο, 40000,00 ευρώ. Το όριο για απόδειξη δαπάνης δεν είναι 10000,00? Το πρόβλημα το έχει ο συνταξιούχος, η εταιρεία ή και οι δύο? Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...