Jump to content
  • 0

δημοσιος υπαλληλος και αμοιβη με συμβαση


dodos

Question

δημοσιος υπαλληλος μπορει να υπογραψει συμβαση για αμοιβη αξιας εως 5000

χωρις να κανει εναρξη επαγγελματος ?

θα πληρωθει με αποδειξη δαπανης ?

εχετε την σχετικη πολ?

Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

δημοσιος υπαλληλος μπορει να υπογραψει συμβαση για αμοιβη αξιας εως 5000

χωρις να κανει εναρξη επαγγελματος ?

θα πληρωθει με αποδειξη δαπανης ?

εχετε την σχετικη πολ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

αυτη ειναι ερωτηση για την επιτροπη που δινει τις αδειες απασχολησης στους δημοσιους υπαλληλους

εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις υπαλληλων που για εργασιες βαση συμβασης πληρωνονται με απ.δαπανης σαν περιστασιακα

απασχολουμενοι

Link to post
Share on other sites
  • 0

 

δημοσιος υπαλληλος μπορει να υπογραψει συμβαση για αμοιβη αξιας εως 5000

χωρις να κανει εναρξη επαγγελματος ?

θα πληρωθει με αποδειξη δαπανης ?

εχετε την σχετικη πολ?

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις υπαλληλων που για εργασιες βαση συμβασης πληρωνονται με απ.δαπανης σαν περιστασιακα

απασχολουμενοι

 

 

Εχεις ακούσει ? Είναι επιχείρημα αυτό ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο ίδιος με τι ιδιότητα θα συνάψει τη σύμβαση;

Ρωτάω γιατί αν χαρακτηρίζεται ελευθέριο επάγγελμα, αυτόματα αποκλείεται από την απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης.

 

3. Ελευθέρια Επαγγέλματα, σύμφωνα με τον Νόμο 2238/1994 άρθρο 48 παράγραφο 1, είναι τα παρακάτω :

«Εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων είναι οι αμοιβές από την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος του ιατρού, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, δικολάβου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου, κοινωνικού λειτουργού και εμπειρογνώμονα».

 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο ίδιος με τι ιδιότητα θα συνάψει τη σύμβαση;

Ρωτάω γιατί αν χαρακτηρίζεται ελευθέριο επάγγελμα, αυτόματα αποκλείεται από την απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης.

λογικα σαν ερευνητης ...αρα τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

Link to post
Share on other sites
  • 0

διαβάζω και αυτό:

 

7. Σύμφωνα με το άρθρο 21 της παραγράφου 3, του Νόμου 4172/2013, για το κριτήριο της επαναλαμβανόμενης συναλλαγής αναφέρονται τα παρακάτω :«Ως επιχειρηματική συναλλαγή θεωρείται κάθε μεμονωμένη ή συμπτωματική πράξη με την οποία πραγματοποιείται συναλλαγή ή και συστηματική διενέργεια πράξεων στην οικονομική αγορά με σκοπό την επίτευξη κέρδους. Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων. 
8. Τέλος, σύμφωνα με τα Ε.Λ.Π. που ισχύουν από 1/1/2015, Νόμος 4308/2014, άρθρο 39, (σε συνάρτηση με την ΠΟΛ 1003/31-12-2014), ισχύουν τα παρακάτω :

«1. Δεν υπόκεινται στις ρυθμίσεις αυτού του νόμου τα παρακάτω φυσικά πρόσωπα που εμπίπτουν στην παράγραφο 2γ του άρθρου 1.  
α) Οι αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α. του ν. 2859/2000, βάσει ύψους ακαθάριστων εσόδων τους από την πώληση αγροτικών προϊόντων παραγωγής τους και την παροχή αγροτικών υπηρεσιών ή του ποσού των δικαιωμάτων ενιαίας ενίσχυσης που λαμβάνουν, ανά φορολογικό έτος. Τα ποσοτικά όρια της παραγράφου αυτής ορίζονται με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Δημοσίων Εσόδων.  
β) Τα φυσικά πρόσωπα, τα οποία, ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση, πωλούν προϊόντα ή παρέχουν υπηρεσίες, εφόσον οι συναλλαγές αυτές στο σύνολό τους δεν υπερβαίνουν το ποσό των 10.000 ευρώ ετησίως.  
γ) Δημόσιοι ή ιδιωτικοί υπάλληλοι ή συνταξιούχοι που είναι συγγραφείς ή εισηγητές εκπαιδευτικών προγραμμάτων και σεμιναρίων, εφόσον δεν ασκούν άλλη επιχειρηματική δραστηριότητα.  

 

 

αν νομίζετε ότι μπορεί να χαρακτηριστεί ως τέτοιο το αντικείμενο της σύμβασης κατ εμέ μπορεί να πληρωθεί με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης

Link to post
Share on other sites
  • 0

διαβάζω και αυτό:

 

 

αν νομίζετε ότι μπορεί να χαρακτηριστεί ως τέτοιο το αντικείμενο της σύμβασης κατ εμέ μπορεί να πληρωθεί με απόδειξη επαγγελματικής δαπάνης

ευχαριστω παρα παρα πολυ ,καλη σου μερα

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...