Προς το περιεχόμενο

Ανάρτηση αποδεικτικού υποβολής δήλωσης φόρου εισοδήματος και ενημέρωση ΟΕΕ


xarispro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω καταλαβα οτι πρεπει να στειλουμε αποδεικτικα υποβολης δηλωσεων για ολες τις ατομικες επιχειρησεις πλην των πρωην ελευθερων επαγγελματιων που ειναι γραμμενοι σε αλλο επιμελητηριο(και οι λογιστες εννεοιται) και παραλληλα να τους εγγραψουμε για να πληρωθει η ετησια συνδρομη?και δε στελνουνε γραμματα και αυτοι απο την αρχη της χρονια ?

 Η απαίτηση της ανωτέρω ΚΥΑ υλοποιήθηκε στο πληροφοριακό σύστημα του ΓΕΜΗ με την καταχώριση του αριθμού του αποδεικτικού φορολογικής δήλωσης και μόνο, ενώ προαιρετικά μπορεί να συνυποβληθεί εκτύπωση του ίδιου του αποδεικτικού.
Πηγή:  http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/25451
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους ζήτησες την σχετική απόφαση????

Δεν υπάρχει απόφαση. Ας το πούμε "εσωτερική πληροφόρηση"....

Επίσης είπαν ότι δεν χρειάζεται να επισυνάπτουμε αποδεικτικό παρά μόνο να γράψουμε τον αριθμό δήλωσης.

ΥμΗ. Υποθέτω πως οι πελάτες μας θα μας πληρώσουν για αυτή την εργασία.....: lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, απ ο,τι καταλαβα απο την τελευταια ανακοινωση, μπορουμε ΑΝ τελικα υποβαλλουμε 

να ΜΗΝ πληρωσουμε αμεσα την συνδρομη και το 10αρικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)για όσους έχουν κάνει διακοπή εργασιών με 31/12/2014 προφανώς ισχύει το ίδιο έ?

 

2) στην ουσία αφορά τις ατομικές που στο Ε3 τους  έχουν τσεκάρει τον κωδικό 597(εμπορική ιδιότητα). Οποιος δεν έχει εμπορική ιδιότητα δεν υποβάλλει στο ΓΕΜΗ τίποτα,σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)για όσους έχουν κάνει διακοπή εργασιών με 31/12/2014 προφανώς ισχύει το ίδιο έ?

 

2) στην ουσία αφορά τις ατομικές που στο Ε3 τους  έχουν τσεκάρει τον κωδικό 597(εμπορική ιδιότητα). Οποιος δεν έχει εμπορική ιδιότητα δεν υποβάλλει στο ΓΕΜΗ τίποτα,σωστά?

1) Η απάντηση τελικά είναι μάλλον ότι δεν ισχύει για αυτούς αφού το 2015 δεν ήταν ενεργοί αρα δεν έχουν να πληρώσουν συνδρομή. Εξ' ού και με πετάει έξω όταν πάω να κάνω εγγραφή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

θα μπορούσα να έχω μια δεύτερη γνώμη για το ότι "δεν" υποβάλουμε αποδεικτικό για :

  • πρακτορείο  ΠΡΟΠΟ
  • σχολή οδηγών

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

εγω ουτε μια δεν υπεβαλλα ουτε και εχω ενημερωσει , αφου οι περισσοτερες ατομικες επιχειρησεις ειναι γραμμενες ηδη σε επιμελητηρια, δεν ξερω εδω και ενα χρονο θα μπορουσαν να παρουν τηλεφωνα ή να στειλουν ειδοποητηρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ..........................................................ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.....................  ΟΙ ΤΩΝ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΩΝ  ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΗΣΥΧΟΥΣ......................... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν κατάλαβα τα περί συνδρομής από 1.1.2015. Γράφει στο ΓΕΜΗ ότι πχ οι συνδρομές των ατομικών κυμαίνονται από 30-50 ευρώ!!!!! δηλαδή θα μας τρελλάνουν!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Αν μια ατομική έκανε έναρξη μέσα στο 2015 υποχρεούται σε καταχώρηση του αποδεικτικού υποβολής φορολογικής δήλωσης φορολογικού έτους 2014;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Αν μια ατομική έκανε έναρξη μέσα στο 2015 υποχρεούται σε καταχώρηση του αποδεικτικού υποβολής φορολογικής δήλωσης φορολογικού έτους 2014;;;;;

 

Καλησπέρα

Ήταν γραμμένη στα μητρώα του Γ.Ε.ΜΗ. το 2014; Είχε μερίδα σ' αυτό το έτος;

Δε νομίζω ότι έχει καμία υποχρέωση.

Και να είχε βέβαια... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

τί κάνετε εσείς???στέλνετε???

 

Εγώ το έχω βάλει σε high priority ... μαζί με τα αρχεία του TEAYEK ... και με κόκκινο θαυμαστικό δίπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
29 minutes ago, lami said:

να το επαναφέρω ???

στέλνετε???

Οτι ήταν να στείλουμε το στείλαμε . Με τα καινούργια θα δούμε . Εχουμε καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, SOTHRIS said:

Οτι ήταν να στείλουμε το στείλαμε . Με τα καινούργια θα δούμε . Εχουμε καιρό.

όταν λες καινούργια εννοείς ...το αποδεικτικό φορολογικής δήλωσης???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, lami said:

όταν λες καινούργια εννοείς ...το αποδεικτικό φορολογικής δήλωσης???

MA ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,,

ΔΕΝ  ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ   ΜΕ   ΜΑ..ΚΑΚΙΕΣ,,   ΔΕΝ  ΕΣΤΕΙΛΑ   ΟΥΤΕ  ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ !!!!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

Κανένα δεν έστειλα πέρυσι, ούτε φέτος θα στείλω. Αν υπάρξει απειλή προστίμου θα το ξανασκεφτώ...

Επίσης συμβουλέυω να μην πληρώνουν συνδρομή επιμελητηρίου (αφού δεν είναι υποχρεωτική) εκτός και αν θέλουν κάποια βεβαίωση. Κατά τη γνώμη μου και σε περίπτωση βεβαίωσης πρέπει να πληρώνεις ΜΟΝΟ το κόστος της αίτησης, αλλά δεν βγάζεις άκρη με δάυτους...

Ελλάς μπ!@#$%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά βρε σεις ,τι πρόστιμα λέτε?

με ποια δικαιοδοσία θα επιβάλλει πρόστιμο το επιμελητήριο και γιατί? τι δουλειά έχει με την φορολογική δήλωση και το αποδεικτικό της.

από αλλού μπορούν να βρουν άκρη για να μαζέψουν χρήμα.

από τους θεωρητικούς των ΕΛΠ μέσω της Β6 και καλά πρέπει να αναρτάται για να είναι σύμφωνη η επιχείρηση με τον νόμο.

αλλά με τόσο κράξιμο που φάγανε και αυτοί -για τα υπόλοιπα- φοβούνται να το περάσουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...