Jump to content
  • 0

Ακίνητο σε υπεράκτια εταιρεια - offshore


dtrianta
 Share

Question

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Καλησπέρα,

ξέρετε αν ισχύει το 15% ειδικού φόρου σε ακίνητο που κατέχει κυπριακή offshore ή επειδή είναι δηλωμένος ο μέτοχος της εταιρείας απαλλάσσεται?

 

Το έχετε ψάξει πρώτα ή απλώς θέλετε μια γρήγορη απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Θα ηθελα αν ξερετε μια βοήθεια για το τι ισχύει... Ευχαριστώ

 

Δεν έχω αντίρρηση να το συζητήσουμε. Θα ήθελα όμως πρώτα να διαβάσετε αυτά που συζητήσαμε εδώ: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98965

 

Και μετά επανερχόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επίσης, σχετικά με τον τίτλο του θέματος σας, κάποτε - σε ένα παρόμοιο ερώτημα - σχολίασα ότι δεν πρέπει να λέμε πια "κυπριακή offshore".

Εμφανίστηκε τότε κάποια (αν δεν με απατά η μνήμη μου θηλυκού γένους δήλωνε) "συνάδελφος" και με "έλουσε" με χαρακτηρισμούς και ειρωνικά σχόλια για την ασχετοσύνη μου.

Οπότε μην δίνετε και πολλή σημασία στις απαντήσεις μου όταν πρόκειται για "υπεράκτιες". :D

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επίσης, σχετικά με τον τίτλο του θέματος σας, κάποτε - σε ένα παρόμοιο ερώτημα - σχολίασα ότι δεν πρέπει να λέμε πια "κυπριακή offshore".

Εμφανίστηκε τότε κάποια (αν δεν με απατά η μνήμη μου θηλυκού γένους δήλωνε) "συνάδελφος" και με "έλουσε" με χαρακτηρισμούς και ειρωνικά σχόλια για την ασχετοσύνη μου.

Οπότε μην δίνετε και πολλή σημασία στις απαντήσεις μου όταν πρόκειται για "υπεράκτιες". :D

Σχετικά με τον τίτλο έχετε απόλυτο δίκαιο ... Ωστόσο υπήρξε σκοπιμότητα γιατί έτσι είναι καθιερωμένη στο μυαλό των περισσοτέρων οι κυπριακές εταιρίες μέχρι τουλάχιστον το πρόσφατο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επίσης διάβασα τις χρήσιμες αναρτήσεις σας και σας συγχαίρω για τρία πράγματα... Α) την κατάρτιση Β) την υπομονή και Γ) τη διάθεση.

Ωστόσο διαβάζοντας κατέληξα στο αρχικό συμπέρασμα.. δηλαδή ότι εάν η κυπριακή εταιρεία έχει συσταθεί με σκοπό την αγορά, εκμ/ση ακινήτου κτλ κτλ και ο τελικό μέτοχος είναι φυσικό πρόσωπο με ελληνικό ΑΦΜ μπορεί να εξαιρεθεί από τον ΕΦΑ.

Στη περίπτωση που αφορά εμένα το ερώτημα που μου τέθηκε και προσπαθώ να ξεδιαλύνω είναι το εξής: εάν κάποιος (κύπριος σε καταγωγή αλλά έχει και ελληνικό ΑΦΜ ωστόσο τώρα διαμένει στην μόνιμα στην Κύπρο) θέλει να αγοράσει ένα ακίνητο στην Ελλάδα προς εκμ/ση τον συμφέρει να ενεργήσει ως φυσικό πρόσωπο ή να κάνει κυπριακή εταιρεία... ??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επίσης διάβασα τις χρήσιμες αναρτήσεις σας και σας συγχαίρω για τρία πράγματα... Α) την κατάρτιση Β) την υπομονή και Γ) τη διάθεση.

Ωστόσο διαβάζοντας κατέληξα στο αρχικό συμπέρασμα.. δηλαδή ότι εάν η κυπριακή εταιρεία έχει συσταθεί με σκοπό την αγορά, εκμ/ση ακινήτου κτλ κτλ και ο τελικό μέτοχος είναι φυσικό πρόσωπο με ελληνικό ΑΦΜ μπορεί να εξαιρεθεί από τον ΕΦΑ.

 

Σωστά. Πρέπει όμως να έχει στο αρχείο τα δικαιολογητικά που ορίζονται στην ΠΟΛ 1114/2011, τα οποία πρέπει να έχουν εκδοθεί εγκαίρως.

Στη περίπτωση που αφορά εμένα το ερώτημα που μου τέθηκε και προσπαθώ να ξεδιαλύνω είναι το εξής: εάν κάποιος (κύπριος σε καταγωγή αλλά έχει και ελληνικό ΑΦΜ ωστόσο τώρα διαμένει στην μόνιμα στην Κύπρο) θέλει να αγοράσει ένα ακίνητο στην Ελλάδα προς εκμ/ση τον συμφέρει να ενεργήσει ως φυσικό πρόσωπο ή να κάνει κυπριακή εταιρεία... ??

 

Αν για παράδειγμα το φυσικό πρόσωπο  αγοράσει ακίνητο το οποίο στη συνέχεια θα εκμισθώσει, θα φορολογείται ως κάτοικος εξωτερικού με την κλίμακα του άρθρου 40 του ΚΦΕ.

 

Αν έρθει να το αγοράσει η κυπριακή εταιρεία, το καθαρό κέρδος από την δραστηριότητα της εκμίσθωσης φορολογείται ως κέρδος από επιχειρηματική δραστηριότητα. Εκπίπτουν βέβαια δαπάνες και αποσβέσεις. Δείτε την ΠΟΛ 1138/2015

Τέλος, η αλλοδαπή εταιρεία θα πρέπει να τηρεί βιβλία. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Επίσης διάβασα τις χρήσιμες αναρτήσεις σας και σας συγχαίρω για τρία πράγματα... Α) την κατάρτιση Β) την υπομονή και Γ) τη διάθεση.

Ωστόσο διαβάζοντας κατέληξα στο αρχικό συμπέρασμα.. δηλαδή ότι εάν η κυπριακή εταιρεία έχει συσταθεί με σκοπό την αγορά, εκμ/ση ακινήτου κτλ κτλ και ο τελικό μέτοχος είναι φυσικό πρόσωπο με ελληνικό ΑΦΜ μπορεί να εξαιρεθεί από τον ΕΦΑ.

 

Σωστά. Πρέπει όμως να έχει στο αρχείο τα δικαιολογητικά που ορίζονται στην ΠΟΛ 1114/2011, τα οποία πρέπει να έχουν εκδοθεί εγκαίρως.

Στη περίπτωση που αφορά εμένα το ερώτημα που μου τέθηκε και προσπαθώ να ξεδιαλύνω είναι το εξής: εάν κάποιος (κύπριος σε καταγωγή αλλά έχει και ελληνικό ΑΦΜ ωστόσο τώρα διαμένει στην μόνιμα στην Κύπρο) θέλει να αγοράσει ένα ακίνητο στην Ελλάδα προς εκμ/ση τον συμφέρει να ενεργήσει ως φυσικό πρόσωπο ή να κάνει κυπριακή εταιρεία... ??

 

Αν για παράδειγμα το φυσικό πρόσωπο  αγοράσει ακίνητο το οποίο στη συνέχεια θα εκμισθώσει, θα φορολογείται ως κάτοικος εξωτερικού με την κλίμακα του άρθρου 40 του ΚΦΕ.

 

Αν έρθει να το αγοράσει η κυπριακή εταιρεία, το καθαρό κέρδος από την δραστηριότητα της εκμίσθωσης φορολογείται ως κέρδος από επιχειρηματική δραστηριότητα. Εκπίπτουν βέβαια δαπάνες και αποσβέσεις. Δείτε την ΠΟΛ 1138/2015

Τέλος, η αλλοδαπή εταιρεία θα πρέπει να τηρεί βιβλία. 

Ευχαριστώ

Ευχαριστώ πολύ... είστε πολύ ενημερωμένος σχετικά με το θέμα. Σας συγχαίρω και για τη διάθεση σας να βοηθήσετε

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλημερα

Εταιρια εξωτερικου εκμεταλλευσης ακινητων αγορεσε ακινητο σε αλλη περιοχη της ΔΟΥ που ανηκει. Γνωριζεται για τυχον υποχρεωση καταθεσης του συμβολαιου αγοραπωλησιας σε ΔΟΥ και αν ναι σε ποια και ποιο τμημα ;

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...