Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
L-Sailing

Χαρτόσημο δοσοληπτικού λογαριασμού

Question

Καλημέρα συναδελφοι,
 Θέλω να ρωτήσω κάτι το οποίο από ότι βλέπω, ο νόμος 4172/13 δεν το έχει ακόμα διευκρινίσει. Ο κώδικας φορολογίας εισοδήματος 4172/13 αναφέρει, ότι στον δοσοληπτικό λογαριασμό πχ ενός εταίρου σε μιας Ο.Ε. (33.08), θα πρέπει να επιβάλλεται φόρος εισοδήματος στον λήπτη αφού θα υπολογίζεται σαν παροχή σε είδος (βάσει το άρθρου 13), σε περίπτωση που δεν υπάρχει έγγραφη σύμβασης (δανείου).
Εδώ δημιουργείτε το ερώτημα, αν τα προοδευτικά υπόλοιπα που έρχονται στον δοσολητπικό λογαριασμό από τις προηγούμενες χρήσεις, θα επηρεαστούν από τον νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος 4172/13, όπως προαναφέρθηκε.
Αν και ο νομοθέτης όπως βλέπω το έχει παραβλέψει, χωρίς όμως να το εξαιρέσει ρητά , ο φορολογικός έλεγχος μπορεί να πατήσει στο άρθρο 15 παρ. 5γ το οποίο αναφέρει ότι το « χρεωστικόν ή πιστωτικόν υπόλοιπο λογαριασμού τινος μεταφερόμενων εις την επόμενην  διαχειριστικήν περίοδον θεωρείται ως νέα κατάθεσις (δάνειον) δια την εξεύρεσιν του μεγαλίτερου ύψουν της περιόδου ταύτης».
Συν τοις άλλοις, αν ξέρει κανείς, όταν ένας δοσοληπτικός λογαριασμός δεν κινείται καθόλου μέσα σε δύο χρήσεις, απλά μεταφέρεται το υπόλοιπο του, υπόκειται το υπόλοιπο αυτό σε χαρτοσήμανσή? Να αναφέρω εδώ ότι ο λογαριασμός αυτός δεν αφορά δάνειο, παρά μόνο ταμειακή διευκόλυνσης (αναλήψεις – καταθέσεις).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Καλησπέρα. Ως προς το πρώτο σκέλος (της φορολογίας εισοδήματος) δεν γνωρίζω τι θα ισχύσει. Ως προς το δεύτερο σκέλος (αυτό του χαρτοσήμου) κατά την γνώμη μου την οποία στηρίζω σε αυτή http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/4317 την απόφαση του Στε, δεν θα επιβληθεί χαρτόσημο στο υπόλοιπο του δοσοληπτικού λογαριασμού που έρχεται εκ μεταφοράς και το οποίο δεν έχει δοθεί στα πλαίσια δανειακής σύμβασης. Κατά επέκταση δεν έχει εφαρμογή η διάταξη του κώδικα ΤΧ περί μεγαλύτερου υπολοίπου. Ούτε κατά την επιστροφή του ποσού από τον οφειλέτη οφείλεται χαρτόσημο. Το τέλος χαρτοσήμου οφείλεται μία φορά κατά την πληρωμή και την εγγραφή στα βιβλία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα συναδελφοι,

 Θέλω να ρωτήσω κάτι το οποίο από ότι βλέπω, ο νόμος 4172/13 δεν το έχει ακόμα διευκρινίσει. Ο κώδικας φορολογίας εισοδήματος 4172/13 αναφέρει, ότι στον δοσοληπτικό λογαριασμό πχ ενός εταίρου σε μιας Ο.Ε. (33.08), θα πρέπει να επιβάλλεται φόρος εισοδήματος στον λήπτη αφού θα υπολογίζεται σαν παροχή σε είδος (βάσει το άρθρου 13), σε περίπτωση που δεν υπάρχει έγγραφη σύμβασης (δανείου).

Εδώ δημιουργείτε το ερώτημα, αν τα προοδευτικά υπόλοιπα που έρχονται στον δοσολητπικό λογαριασμό από τις προηγούμενες χρήσεις, θα επηρεαστούν από τον νέο Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος 4172/13, όπως προαναφέρθηκε.

Αν και ο νομοθέτης όπως βλέπω το έχει παραβλέψει, χωρίς όμως να το εξαιρέσει ρητά , ο φορολογικός έλεγχος μπορεί να πατήσει στο άρθρο 15 παρ. 5γ το οποίο αναφέρει ότι το « χρεωστικόν ή πιστωτικόν υπόλοιπο λογαριασμού τινος μεταφερόμενων εις την επόμενην  διαχειριστικήν περίοδον θεωρείται ως νέα κατάθεσις (δάνειον) δια την εξεύρεσιν του μεγαλίτερου ύψουν της περιόδου ταύτης».

Συν τοις άλλοις, αν ξέρει κανείς, όταν ένας δοσοληπτικός λογαριασμός δεν κινείται καθόλου μέσα σε δύο χρήσεις, απλά μεταφέρεται το υπόλοιπο του, υπόκειται το υπόλοιπο αυτό σε χαρτοσήμανσή? Να αναφέρω εδώ ότι ο λογαριασμός αυτός δεν αφορά δάνειο, παρά μόνο ταμειακή διευκόλυνσης (αναλήψεις – καταθέσεις).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλησπέρα,

 

ρίξε μια ματιά σε αυτό.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18400

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι το έχω διαβάσει το άρθρο του κ. Ασημάκη, αλλά όπως σωστά αναγράφει αναγράφει είναι ακόμα ασαφές σε πολλά σημεία. Εκεί πατάνε οι ελεγκτές και ο καθένας το ορίζει όπως θέλει….για να τρέχει ο λογιστής!!!

Νομίζω είναι η ώρα να ξεκαθαρίσει αυτό το θέμα, γιατί είναι όλα στον αέρα ακόμα στον αέρα από ότι βλέπω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...