Προς το περιεχόμενο

Υποχρέωση για υποβολή αποδεικτικού υποβολής δήλωσης Φ.Ε. στο Γ.Ε.ΜΗ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι κάνετε με αυτή την "υποχρέωση" όσον αφορά τις ΑΤΟΜΙΚΕΣ επιχειρήσεις;

Κάποιες έχουν πάρει αρ.ΓΕΜΗ από το 2011.Κάποιες όχι.

Είναι υπόχρεες οι ατομικές επιχειρήσεις για απογραφή;Και αν ναί ποιές;Όλες ή μόνο οι εμπορικές;

Είμαστε και εμείς οι Λογιστές;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα! με το εμπορικο επιμελητηριο που μιλησα προχθες εμαθα τα εξης:

 

- η προθεσμια ειναι 2 μηνες μετα την υποβολη φορολογ. δηλωσης... αποψη του υπαλληλου ηταν πως ειδικα για φετος δε θα υπαρξουν κυρωσεις αν παρελθει το διμηνο καθως πολλες επιχειρησεις-εταιρειες δε το εχουν ακουσει καν.καποια στιγμη ομως θα βεβαιωθει στην εφορια το 10 ευρω.

 

- η υποχρεωση αφορα μονο οσες επιχ.-εταιρειες εχουν υποχρεωση εγγραφης στο εμπορικο επιμελητηριο, αρα εμεις δεν εχουμε τετοια υποχρεωση.

 

- σχετικα με το ποιο εντυπο πρεπει να ανεβει οι αποψεις διιστανται... αλλοι λεει ανεβαζουν το Ε1 αλλοι το εκκαθαριστικο....

 

- τελος, αφου ανεβασεις το αρχειο, βγαινει ταυτοτητα πληρωμης για το 10ευρω και για το 30 ή 80 ευρω της ετησιας εισφορας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είμαστε και εμείς οι Λογιστές;

 

Αν έχεις γραφτεί στο επιμελητήριο ναι. Εγώ που έκανα έναρξη το 10/2014 με έδρα το σπίτι με υποχρέωσαν από τη ΔΟΥ για να προχωρήσει η έναρξη να γραφτώ στο επιμελητήριο και πήρα κανονικά αρ. ΓΕΜΗ.

Οπότε δε το γλιτώνω το 40€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι ποιοι το στελνουν αυτο πχ σχολη οδηγων ειναι γραμμενη στο επιμελητηριο , θα κανουν απογραφη και θ στειλουν αποδεικτικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις γραφτεί στο επιμελητήριο ναι. Εγώ που έκανα έναρξη το 10/2014 με έδρα το σπίτι με υποχρέωσαν από τη ΔΟΥ για να προχωρήσει η έναρξη να γραφτώ στο επιμελητήριο και πήρα κανονικά αρ. ΓΕΜΗ.

Οπότε δε το γλιτώνω το 40€.

σε ποιο επιμελητηριο ειστε εγγεγραμμενος; στο εμπορικο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αυτο ειναι σωστο;;

πληρωνετε συνδρομες σε δυο επιμελητηρια;;;

 

συγγνωμη αν μου διαφευγει κατι αλλα μου ακουγεται εντελως παραλογο αυτο....

 

(θα μου πεις Ελλαδα βεβαια...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα αυτο ειναι σωστο;;

πληρωνετε συνδρομες σε δυο επιμελητηρια;;;

 

συγγνωμη αν μου διαφευγει κατι αλλα μου ακουγεται εντελως παραλογο αυτο....

 

(θα μου πεις Ελλαδα βεβαια...)

 

Δυστυχώς ναι. Σε κανένα δε θα πρέπει να πληρώνουμε γιατί δε προσφέρουν τίποτα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Εγώ βιαζόμουν να τελειώσω με την έναρξη και δε το έψαξα πολύ. Είναι και άλλοι συνάδελφοι πάντως που είναι και στα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ναι. Σε κανένα δε θα πρέπει να πληρώνουμε γιατί δε προσφέρουν τίποτα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Εγώ βιαζόμουν να τελειώσω με την έναρξη και δε το έψαξα πολύ. Είναι και άλλοι συνάδελφοι πάντως που είναι και στα δύο.

και μη χειροτερα!!

 

και δλδ εσεις ενω ειστε λογιστης θα πρεπει να αναρτησετε το αποδεικτικο αυτο στο ΓΕΜΗ και να πληρωσετε τα 40 ευρω επειδη ειστε εγγεγραμμενος στο εμπορικο επιμελητηριο, ενω εγω επειδη δεν ετυχε να μου ζητησουν εγγραφη στο εμπ. επιμελητηριο αλλα μονο στο οικονομικο, τη γλιτωσα;;

 

τι κρατος ειναι αυτο;;;;  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι είναι, κι εγω που έκανα έναρξη το 2005 με υποχρέωσαν και στα 2 επιμελητήρια εγγραφή, ειδάλλως δεν προχωρούσε η έναρξη

 

αλλά κάπου εδώ βρήκα αυτό το άρθρο που δεν ξέρω τελικά αν μας απαλλάσει  :

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/22084

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επαγγελματικο και το οικονομικο βεβαια ειμαι γραμμενος εγω (λογιστης + ασφαλειες)

 

Χθες πηρα τηλ στο επαγγελματικο και μου επιβεβαιωσαν οτι δεν εχει ΓΕΜΗ το οικονομικο επιμεληρητιο

και αρα, κατα τη γνωμη τους, οσοι ειναι σκετο :P λογιστες την γλυτωνουν...

 

Το εμπορικο τωρα απο που προκυπτει δε ξερω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινή κουβέντα που ήμουν στο επιμελητήριο για άλλη δουλειά με κάποιον άλλο: Η υποχρέωση αφορά όλες τις επιχειρήσεις ανεξάρτητα εάν έχουν επιμελητήριο ή όχι το ΓΕΜΗ δλδ είναι ανεξάρτητο από επιμελητήριο. Όταν βρώ χρόνο θα το κοιτάξω κι αυτό το ενδεχόμενο. Προς το παρόν δέν με αφορά   :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το οικονομικό και το επαγγελματικό επιμελητήριο γιατί το είχα ψάξει.

Αν είσαι απο ΤΕΙ και άρα δεν μπορείς να είσαι μέλος του οικονομικού επιμελητηρίου τότε πρεπει να γραφτείς στο επαγγελματικό και στο οικονομικό να πληρώνεις μόνο για την άδεια.

Αν είσαι απο ΑΕΙ ή εχεις μεταπτυχιακό σε ΑΕΙ τότε μπορείς να είσαι μέλος και άρα γράφεσαι μόνο στο οικονομικό.

Εσυ λογιστής μπορεί να είσαι δηλαδή αλλά άλλος κατούρησε στο πηγάδι και άλλος όχι. αν άλλαξε κάτι μετα το 2009 δεν το γνωρίζω διότι δεν το ξαναέψαξα μιας και κάποια στιγμή μπήκαν και οι ασφάλειες στο παιχνίδι οπότε έπρεπε θέλοντας και μη να είμαι και στο επαγγελματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το οικονομικό και το επαγγελματικό επιμελητήριο γιατί το είχα ψάξει.

Αν είσαι απο ΤΕΙ και άρα δεν μπορείς να είσαι μέλος του οικονομικού επιμελητηρίου τότε πρεπει να γραφτείς στο επαγγελματικό και στο οικονομικό να πληρώνεις μόνο για την άδεια.

Αν είσαι απο ΑΕΙ ή εχεις μεταπτυχιακό σε ΑΕΙ τότε μπορείς να είσαι μέλος και άρα γράφεσαι μόνο στο οικονομικό.

Εσυ λογιστής μπορεί να είσαι δηλαδή αλλά άλλος κατούρησε στο πηγάδι και άλλος όχι. αν άλλαξε κάτι μετα το 2009 δεν το γνωρίζω διότι δεν το ξαναέψαξα μιας και κάποια στιγμή μπήκαν και οι ασφάλειες στο παιχνίδι οπότε έπρεπε θέλοντας και μη να είμαι και στο επαγγελματικό.

στο οικονομικό πλέον εγγράφονται όσοι μπορούν να αποκτήσουν την όποιου βαθμού άδεια ακόμη και από ΙΕΚ με προυπηρεσία ώς βοηθοί. Πάντως και εγώ είμαι γραμμένος και στο Ο.Ε.Ε. και στο βιοτεχνικό επιμελητηριο του Πειραιά όπου την έναρξη στην κάνουν με φάξ παρακαλώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βγάλουν μία απόφαση και να μας ενημερωσουν ποιοι είναι υπόχρεοι και ποιοι όχι στην ανάρτηση στο γεμη. Δεν μπορεί κάποιος θα είναι υπέυθυνος γι'αυτό το θέμα.

Το υπουργείο ? το ΓΕΜΗ? το επιμελητήριο? ο παπάς της ενορίας μου? κάποιος π....ς θα είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιομηχανικό? τι σχεση εχει ο λογιστής με το βιομηχανικό. εννοείτε οτι στο οικονομικό πρέπει να γραφτούμε... το επαγγελματικό είναι το επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία μου με το ΓΕΜΗ, μου είχαν πει οτι υποχρέωση έχουν μόνο όσοι είναι εγγεγραμένοι στα Μητρώα του ΓΕΜΗ. Δηλαδή, αν πας να κάνεις εγγραφή και σου πει οτι δεν βρίσκει τον υπόχρεο στα αρχεία του ΓΕΜΗ, δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι,

 

-έχω τρεις Ο.Ε. εγεγραμμένες φυσικά στο ΓΕΜΗ. αυτές έχουν υποχρέωση ανάρτησης σωστά? Άρα εγγραφη της εταιρείας κωδικοί για το site κλπ........σωστά?

-έχω μερικούς ελεύθερους επαγγελματίες ...μηχανικούς και φυσικά εμένα ......λογιστή (αυτοί δεν κάνουν κάτι σωστά?)

 

Τέλος έχω ατομικές με εμπορική ιδιότητα (ταξί, καφέ, εκτελωνιστές, μαραγκός, υδραυλικός κλπ ) . Για αυτούς που δεν έχουν ΓΕΜΗ τι κάνουμε? αυτό δεν έχω καταλάβει!!

Τους γράφουμε ΓΕΜΗ παίρνουν κωδικούς και όλα αυτά για να αναρτήσουμε την 1η σελίδα από το Ε1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αναλυθεί και σε προηγούμενα post.

 

Όλες οι υπόχρεες-ατομικές, έχουν ήδη απογραφεί. Δες https://www.businessregistry.gr/Publicity.aspx .Εκεί με το ΑΦΜ θα δεις αν είναι ή δεν είναι καταγεγραμμένες και τον αριθμό ΓΕΜΗ τους!!!

 

Ακόμα πρόστιμα δεν έχουν βάλει και δεν έχουν προβλέψει σε κάποια απόφαση τους!!!

 

Ζητάει και την ετήσια συνδρομή ΓΕΜΗ (όχι που θα την άφηνε-ανάλογα τη μορφή της εταιρείας), εκτός από το 10 ευρω δημοσίευσης.

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η ανάρτηση του αρχείου της δήλωσης, σύμφωνα και με τις οδηγίες από το παρακάτω link:

 

http://www.forologikanea.gr/data/docs/%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3.pdf

 

Καλό κουράγιο σε όλους μας!!!!

 

Αν έχει βγει κάτι νέο, παρακαλώ να μας ενημερώσει κάποιος συνάδελφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...