Προς το περιεχόμενο
  • 0

Τροποποιητική δήλωση ε1 2015 ηλεκτρονικά ή από ΔΟΥ;


ramones

Ερώτηση

Καλησπέρα

 

 Δηλώθηκαν από λάθος ποσά στους κωδικούς 409 και 611 και πρέπει να μηδενιστούν, η δήλωση είναι σε κατάσταση ελέγχου χωρίς να έχει περάσει το 15νθήμερο και φυσικά να υπάρχει βεβαίωση παρακράτησης φόρου να στείλουμε για τα παραπάνω ποσά. Τροποποιητική δήλωση ε1 2015 γίνεται ηλεκτρονικά ή μόνο από την ΔΟΥ πλέον;

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΣΕ ΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΓΠΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΥΠΕΒΑΛΑΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ  ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ  ΜΕ ΦΟΡΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ  ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΒΑΖΟΝΤΑΝ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ  ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Oμοίως...

Έκδοση νέας πράξης διοικητικού προσδιορισμού Φ.Ε. φορ. έτους 2014 (ΠΟΛ 1217/2015)‏

Φοιτητής υποβάλει μόνος του  Δήλωση Φορολογικού  Έτους 2014 με 0,03 λεπτά τόκο ως μοναδικό εισόδημα στις 14/06/2015.Δηλώνει  φιλοξενούμενος στους γονείς του και 1 σπιτάκι στο χωριό 45 τ.μ. ως  ΚΕΝΟ στο Ε2. και απολύτως τίποτα άλλο. Η αρχική εκκαθάριση  τότε του βγάζει 0 (μηδέν) φόρο και εκτύπωσε ο άνθρωπος και το εκκαθαριστικό του.Σήμερα λαμβάνει το γνωστό e-mail περί ''Έκδοσης νέας πράξης δοικητικού προσδιορισμού του Φ.Ε. φορ.έτους 2014 (ΠΟΛ 1217/2015) με 65,99 ευρώ φόρο ΔΙΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΑΝΤΕΨΕΙ ΤΟΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙ 300,00 ΕΥΡΩ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!!ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 049!!!

 

Όνειρο ζω δεν το πιστεύω...μην με ξυπνάτε!!!

 

Υ.Γ.

Αν κάνει μία  2η τροποποιητική και βάλει στον 049 π.χ. 300,00 ευρώ θα πάει για μαλλί και θα βγει κουρεμένος;;; Τί εννοώ; Θα μηδενίσει τον Φόρο των 65,99 Ευρώ και θα του επιβληθεί το πρόστιμο του ΚΦΔ των 100,00 ευ

 το ιδιο συνεβη κα σε δικο μου και πως θα τους το πουμε? οταν εγινε η υποβολη δεν ηταν υποχρεοι αποδειξεων οι ανεργοι, τωρα το θυμηθηκαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΣΕ ΕΠΟΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΓΠΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΥΠΕΒΑΛΑΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ  ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ  ΜΕ ΦΟΡΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ  ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΒΑΖΟΝΤΑΝ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ  ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ

το δοκιμασες συναδελφε? να το κανουμε δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΘΕΣΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ .................... ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΚΑΝ  ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ............................................   ΛΕΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι θα γινει τελικα με τις τροποποιιτικες που βγαζουν φορο λογο αποδειξεων? να στειλουμε νεες με αυξηση των αποδειξεων? και με το προστιμο του ΚΦΔ των 100 ευρω που θα βγει...τι κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το taxis μου απάντησαν ότι δεν θα έχει πρόστιμο.Να υποβάλλουμε τροποποιητικές με το 10 % των αποδείξεων και όλα οκ.

Όταν τους ρώτησα αν θα βγάλουν ανακοίνωση- δελτίο τύπου ή οτιδήποτε τέλος πάντων για να είμαστε καλυμμένοι, μου είπε ότι δεν έχουν τέτοια ενημέρωση. 

Οπότε τι κάνουμε? υποβάλλουμε ή περιμένουμε κάτι πιο επίσημο?

και θα υπάρχει προθεσμία για τις διορθώσεις πχ 10 μέρες μετά την εκκαθάριση, τέλος του έτους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, 

 

έχει κάποιος τελικά κάποια περαιτέρω ενημέρωση σχετικά με την συμπληρωματική προκειμένου να περαστούν αποδείξεις και το αν θα υπάρξει πρόστιμο ??? 

 

 

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναμένουμε

το θέμα είναι εκτός του ότι αναμένουμε, για ποιούς αναμένουμε? από τη στιγμή που δεν μας ειδοποιεί η ΓΓΔΕ μέσω mail για αυτές τις περιπτώσεις,πώς θα ξέρουμε εμείς ποιούς αφορά? μιλάω για τα 66 ευρώ επιπλέον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι εκτυπβσεις των εκκαθαριστικων ειναι μπλοκαρισμενες εδω και 3η μερα, ποτε θα ανοιξουν ξερει κανεις?Με το ΕΝΦΙΑ τις εκτυπωσεις??επισης επιδομα πετρελαιου θερμανσης θα βγει τιποτα ή καταργειται φετος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑ  ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΙΤΗΣΤΗ ΜΕ ΑΡΧΙΚΟ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ 2860,34  Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΣΕ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ 3844,36 ΑΠΙΘΑΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ  ΧΩΡΙΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ  Η ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΤΟ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟ

ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΗΡΘΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΟΙΚ. ΕΤΟΣ 2013 ,ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΑΝ (ΛΑΘΟΣ ) ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΑΥΤ/ΤΩΝ  ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ.

ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΦΕΡΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΜΟΡΦΗ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ Η ΣΩΣΤΗ. ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΑΓΟΡΟΠΩΛΗΣΙΑΣ ΑΥΤ/ΤΩΝ (ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ) ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να σου πώ εγώ ένα άλλο κορυφαίο ανέκδοτο που μου είπαν χθές στην ΔΟΥ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ? ότι αν δεν έχεις υποβάλλει(ξέχασες βρέ παιδί μου ,σου διέφυγε,αποφάσισες να δηλώσεις ένα εισόδημα επιχειρ.που είχες αποφασίσει στην αρχή ότι δεν θα το δηλώσω κλπ) με την αρχική ηλεκτρονική δήλωση Ε3 και με την προυπόθεση ότι η εκκαθάριση της αρχικής έγινε στη ΔΟΥ ,δεν μπορούν να σου παραλάβουν στο εισόδημα τροποποιητική δήλωση Ε1-Ε3. Δεν θα υπήρχε πρόβλημα αν η εκκαθάριση είχε γίνει αυτόματα(μίλησα και με το τάξις) αλλά δυστυχώς λόγω αναπηρίας μας κάλεσαν εντός 15 ημερών στη ΔΟΥ..

 

προσωπικά δεν πιστεύω ότι μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο και είμαι διατεθειμένος να φτάσω μέχρι το Υ.Ο. για να καταγγείλω τον συγκεκριμένο υπάλληλο αν αυτό που μου είπε δεν ευσταθεί. Ακούω γνώμες.

 

υ.γ.    στο Υ.Ο. πήρα αλλά μέχρι τώρα δεν απαντάει κανείς.

υ.γ.2  στον έφορο δεν πήγα ακόμη,αλλά θέλω πρώτα να έχω κάποια απάντηση επίσημη να του την τρίψω στη μούρη

Ξέρουμε τίποτα για αυτό το ζήτημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει κάνει κανείς τροποιητική να δηλώσει ποσό αποδείξεων σε μηδενικές δηλώσεις που στέλθηκαν νέα εκκαθαριστικά?

Είχαν πρόστιμο?

 

Έχει ακόμα βγεί κάποια επίσημη απόφαση-ανακοίνωση για το αν θα υπάρξει πρόστιμο ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο άνεργος, ο τόκος των 0,26 ευρώ και ο φόρος που...εξόργισε τον Μιχελογιαννάκη!

Ήταν ένα γράμμα ενός νέου άνεργου, από τη Θεσσαλονίκη, ο οποίο; με...μηδέν εισοδήματα καλείται να πληρώσει φόρους επειδή είχε εισόδημα από....τόκους 0,26 ευρώ! Όταν πήρε είδηση ότι το έκαναν αυτό επειδή δεν έβαλε αποδείξεις έκανε τροποποιητική και τώρα του ετοιμάζουν...πρόστιμο πάνω από τον αρχικό φόρο!

"Ένας άνεργος είναι δυνατόν σήμερα στην ελλάδα να έχει αυτή την αντιμετώπιση; Πείτε μου που γίνονται αυτά! Δεν είμαστε σοβαροί! Δεν είμαστε κράτος πια! Δεν αντέχει κανένας αυτό που γίνεται. Η κυβέρνηση μια και καλή πρέπει να δώσει λύσεις" είπε ο βουλευτής που προσπαθεί κι εκείνος να καταλάβει τον τραγέλαφο που ζούμε...

Ο ίδιος σχολιάζοντας σε δήλωση του ανέφερε «Είναι ντροπή για ένα ποσό 0,26 λεπτά του ευρώ ένας άνεργος φιλοξενούμενος, χωρίς σπίτι, χωρίς αυτοκίνητο να καλείται να πληρώσει 65,99 ευρώ και επειδή δεν κατάφερε εμπρόθεσμα να δώσει αποδείξεις που να δικαιολογούν τα 0,26 λεπτά να κινδυνεύει και με πρόστιμο λόγω καθυστέρησης της κατάθεσης της τροποποιητικής. Ντροπή.»

το μειλ

Το μειλ που πήρε από τον Θεσσαλονικιό άνεργο ο γιατρός αναφέρει επί λέξη:

"Κύριε Μιχελογιαννάκη,

το 2013 και 2014 ήμουνα άνεργος, φιλοξενούμενος, χωρίς σπίτι και χωρίς αυτοκίνητο (της πινακίδες της παρέδωσα τέλος του 2012).

Έκανα την δήλωσή μου 3/6/2015 και ο φόρος είναι 0. Στις 19/10/2015 βλέπω στην μερίδα μου και βλέπω ότι το σύστημά σας μου κάνει τροποποιητική και μου βγάζει φόρο να πληρώσω 65,99. Αυτό το έκανε διότι είχα δηλωθέν εισόδημα από τόκους 0,26 και δεν έβαλα Αποδείξεις, (στην δήλωση που έκανα δεν μου ζητούσε αποδείξεις). Εγώ μόλις το είδα έκανα τροποποιητική με αποδείξεις και βγάζει 0 φόρο ,αλλά μάλλον θα μου βάλετε πρόστιμο παραπάνω από 65,99 σαν εκπρόθεσμη. Τα έδειξα στην εφορεία και ο υπάλληλος έβαλε τα γέλια.

Έκανα αγώνα για να ξαναβγείτε, διότι είχα την εντύπωση ότι θα βοηθήσετε τους φτωχούς. Μάλλον έκανα λάθος και θα κάνετε χειρότερα από τους προηγούμενους.

Σας παρακαλώ θέλω να με απαντήσετε.

Υστ. Σας στέλνω και την πρώτη φορ. Δήλωση"

Πηγή: cretalive.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρες

 

Σχετικά με το κωδικό 655 για μείωση προκ/λης φόρου τι γίνεται? Κανονικά οι οδηγίες λένε με τροποποιητική στη ΔΟΥ για να γίνει η εκκαθάριση από το προιστάμενο της ΔΟΥ.

 

Τώρα τι? Ηλεκτρονικά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρες

 

Σχετικά με το κωδικό 655 για μείωση προκ/λης φόρου τι γίνεται? Κανονικά οι οδηγίες λένε με τροποποιητική στη ΔΟΥ για να γίνει η εκκαθάριση από το προιστάμενο της ΔΟΥ.

 

Τώρα τι? Ηλεκτρονικά?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

αφού ηλεκτρονικά είπαν όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το στραβό της υπόθεσης είναι ότι αν δεν ανοίξουν το σύστημα για τροποποιητικές στη ΔΟΥ μέχρι 31-12-2015, το εναπομείναν ποσό της προκαταβολής φόρου θα καταστεί ληξιπρόθεσμο και ο φορολογούμενος δε θα μπορεί να κουνήσει.χώρια το πιθανό μπλοκάρισμα λογαριασμού τραπέζης...

 

τι ωραία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το στραβό της υπόθεσης είναι ότι αν δεν ανοίξουν το σύστημα για τροποποιητικές στη ΔΟΥ μέχρι 31-12-2015, το εναπομείναν ποσό της προκαταβολής φόρου θα καταστεί ληξιπρόθεσμο και ο φορολογούμενος δε θα μπορεί να κουνήσει.χώρια το πιθανό μπλοκάρισμα λογαριασμού τραπέζης...

 

τι ωραία...

μίλησα με μιά εφοριακό και μου είπε ότι τους είπαν από το ΚΕΠΥΟ πώς θα ανοίξει μέχρι τέλους του Οκτώβρη...οπότε είδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΜΥΦ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΤΕΙ ΣΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ,ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΜΥΦ ,ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 250 ΓΙΑ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ Η ΟΧΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει κάνει κανείς τροποποιητική να δηλώσει ποσό αποδείξεων σε  δηλώσεις που στάλθηκαν νέα εκκαθαριστικά?


Είχαν πρόστιμο?


 


Έχει ακόμα βγεί κάποια επίσημη απόφαση-ανακοίνωση για το αν θα υπάρξει πρόστιμο ή όχι?


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Έχει κάνει κανείς τροποποιητική να δηλώσει ποσό αποδείξεων σε  δηλώσεις που στάλθηκαν νέα εκκαθαριστικά?

Είχαν πρόστιμο?

 

Έχει ακόμα βγεί κάποια επίσημη απόφαση-ανακοίνωση για το αν θα υπάρξει πρόστιμο ή όχι?

 

Το θέμα δεν είναι μόνο αυτό...είναι κατ' αρχάς πώς θα ξέρουμε ποιοί είναι αυτοι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ   ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ...............................

 

εμενα μου ειπαν οτι το πρόστιμο θα ειναι 5001,36 ευρω αλλα λεω να βγαλω μια πολ τηλεφωνικη

 

 

τιποτα δεν θα κανουμε μεχρι να αποφασίσουν , οτι θα το φτιαξουν οι ιδιοι κι οχι εμεις να ψαχνουμε εναν εναν που ειναι το λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...