Προς το περιεχόμενο

ΜΥΦ 2014 - είναι δυνατή η ετήσια υποβολή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επέλεξα να στείλω ετήσια δήλωση για το 2014. Είναι λάθος;

Με πήρε μια συνάδελφος και μου είπε πως αυτό είναι λανθασμένο επειδή έπρεπε να στείλω τις συναλλαγές στο τρίμηνο που ανήκουν και όχι όλες στο Δεκέμβρη. 

Η γνώμη των συναδέλφων;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω διαβάσει στις σχετικές ΠΟΛ δεν προκύπτει ετήσια υποβολή πλην εξαιρέσεων αγρότες ειδικού ως προς την λήψη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξα να στείλω ετήσια δήλωση για το 2014. Είναι λάθος;

Με πήρε μια συνάδελφος και μου είπε πως αυτό είναι λανθασμένο επειδή έπρεπε να στείλω τις συναλλαγές στο τρίμηνο που ανήκουν και όχι όλες στο Δεκέμβρη. 

Η γνώμη των συναδέλφων;

 

Η εφαρμογή δεν προβλέπει ετήσια υποβολή. Καταλαβαίνω ότι επέλεξες μήνα Δεκέμβριο 2014 και δήλωσες εκεί τα ετήσια στοιχεία. Αυτό σίγουρα είναι λάθος και θα έχεις σε όλα διαφορές εκτός μόνο σε όσα έχουν κίνηση μόνο στο Δ τρίμηνο. Οπότε αναγκαστικά το διορθώνεις - τα ξαναδηλώνεις σωστά στα τρίμηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστό δεν είναι ,σίγουρα.

 

αλλά δεν είναι και λάθος ως προς τις ετήσιες αποκλίσεις ,αφού στέλνονται κατόπιν εορτής.

 

υποτίθεται ότι με την τρίμηνη υποβολή κάνανε και έλεγχο στα δηλωθέντα έσοδα τουλάχιστον ανά τρίμηνο με τις περιοδικές ΦΠΑ.  

 

αν πας στις αποκλίσεις τριμήνου στα έσοδα στα 3 πρώτα σου γράφει από κάτω "έσοδα που δεν δηλώθηκαν" γιατί τα δήλωσαν οι άλλοι έξοδα.

 

Αμα θέλανε να διευκολύνουν ,μπορούσαν να πουν και αυτό δηλ. στείλτε τα πακέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα στις 14.00 το μεσημέρι με Υπουργείο Οικονομικών (210 - 3610030)

 

Έκανα το εξής ερώτημα : "Έστω ότι έχω 2 τιμολόγια στο Α τρίμηνο του 2014, άλλα 2 στο Β τρίμηνο, άλλα 2 στο Γ τρίμηνο και άλλα 2 στο Δ τριμηνο. Έχω υποβάλλει ΜΥΦ με 8 τιμόλογια όλα στο Δεκέμβρη. Δηλαδή όλου του έτους φάινονται στο τελευταίο τρίμηνο. Λάθος ή σωστό;"

 

Η απάντηση ήταν : "Δεν έχετε κανένα πρόβλημα κύριε"

 

Είπα " Σίγουρα; Δεν μιλάω για επιχείρηση που υποχρεούται μόνο σε ετήσια υποβολή, αλλά για επιχείρηση που υποχρεούται σε τρίμηνη υποβολή"

 

Απάντηση : "Περιμένε μισό λεπτό να το επιβεβαιώσω. Μην κλείσετε σας παρακαλώ πολύ"

 

1 λεπτό μετά

 

Απάντηση : " Κανένα πρόβλημα κύριε. Μην ανησυχείτε."

 

 

Συμπεράσματα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα στις 14.00 το μεσημέρι με Υπουργείο Οικονομικών (210 - 3610030)

 

Έκανα το εξής ερώτημα : "Έστω ότι έχω 2 τιμολόγια στο Α τρίμηνο του 2014, άλλα 2 στο Β τρίμηνο, άλλα 2 στο Γ τρίμηνο και άλλα 2 στο Δ τριμηνο. Έχω υποβάλλει ΜΥΦ με 8 τιμόλογια όλα στο Δεκέμβρη. Δηλαδή όλου του έτους φάινονται στο τελευταίο τρίμηνο. Λάθος ή σωστό;"

 

Η απάντηση ήταν : "Δεν έχετε κανένα πρόβλημα κύριε"

 

Είπα " Σίγουρα; Δεν μιλάω για επιχείρηση που υποχρεούται μόνο σε ετήσια υποβολή, αλλά για επιχείρηση που υποχρεούται σε τρίμηνη υποβολή"

 

Απάντηση : "Περιμένε μισό λεπτό να το επιβεβαιώσω. Μην κλείσετε σας παρακαλώ πολύ"

 

1 λεπτό μετά

 

Απάντηση : " Κανένα πρόβλημα κύριε. Μην ανησυχείτε."

 

 

Συμπεράσματα;;

 

δεν του είπες "δεν βγάζετε και μία ανακοίνωση να είμαστε οκ?"   εκτός αν κατέγραψες την συνομιλία!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τηλεφωνο σηκωσαν και απαντηση-λυση εδωσαν και μαλιστα χωρις να τους καλυπτει ο νομος?

 

Παραξενο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω συνάδελφοι.. Εγώ θα τα αφήσω έτσι όπως τα έχω κάνει. Λάθος μεν, όμως χωρίς πρόβλημα κατά τα λεγόμενα του Υπουργείου.

Σκέφτηκα να καταγράψω και τη συνομιλία αλλά ήταν αργά. Είχα ήδη λάβει τις απαντήσεις.

Αν θέλει κάποιος ας κάνει αυτό που έκανα εγώ ή αν είναι κοντά, ας πάει από εκεί για να διασταυρώσουμε την πληροφορία. Μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους να το κάνουν έτσι για λόγους ταχύτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέσα στον χαμό των δηλώσεων δεν πρόλαβα να ενημερωθώ όπως έπρεπε...

τί σημαίνει "περίοδος αναφοράς" ?????

 

 

 

τα καταχώρησα όλα λάθος από τον Ιανουάριο έως και τον Δεκέμβριο από όλους τους πελάτες μου γιατί δεν πρόσεξα την περίοδο αναφοράς.... :( :( :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε μια επικοινωνια μου με την υποστηριξη του προγραμματος που εχω,

μου ειπανε οτι οι ΜΥΦ εγιναν ετησιες...

 

Αλλα ποσο παραπανω να ξερουν αυτοι απο εμας?

 

Επειδη ειναι το 'παλουκι' της εποχης και πρεπει να τις στειλουμε,

ας ρωτησουν οι εκπροσωποι μας τι ισχυει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μη τα πειραξεις...μια χαρα τους τα εδωσες ετησια...αποκλισεις δε θελουν ? εσυ αποκλισεις μηδεν ! τελεια, αει στο διαλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OI ΑΓΡΟΤΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ ΜΕ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΜΥΦ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΕΤΗΣΙΑ ή ΤΡΙΜΗΝΙΑΙΑ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μη τα πειραξεις...μια χαρα τους τα εδωσες ετησια...αποκλισεις δε θελουν ? εσυ αποκλισεις μηδεν ! τελεια, αει στο διαλο....

 

Παρεπιπτόντως, έτσι μου απάντησαν και στο 210-3610030 (Χωρίς τα βρισίδια βέβαια)

 

Πως αφού ετησίως διασταυρώνονται, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Εχουμε κάτι νεότερο πάνω σε αυτό?

Έχω κάποιες υποβολές ετήσιες (κυρίως χειρόγραφα) αν προλάβω να τις αλλάξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...