Προς το περιεχόμενο
  • 0

Έλεγχος απο σεπε και αποδ. μισθοδοσίας , βιβλίο αδειών


ckosmopoulos

Ερώτηση

Καλημέρα σε έλεγχο από σεπε μου ζητάνε απο το 2003 τα παραπάνω. Από ψάξιμο βρήκα οτι για τις αποδείξεις μισθοδοσίας εχω 5ετια και για το βιβλίο αδειών καταργήθηκε η πενταετία οπότε μόνο το βιβλίο του 2014 και 2015. Σωστά?

 

Εκκαθαριστικά σημειώματα αποδοχών και αποδεικτικά καταβολής αποδοχών στους μισθωτούς λόγω του γεγονότος ότι οι μισθολογικές απαιτήσεις των εργαζομένων υπάγονται στην παραγραφή των διατάξεων 250-251 Α.Κ, είναι σκόπιμο να διατηρούνται επί πενταετία.

 

Με την διάταξη του άρθρου πρώτου, Υποπαρ. ΙΑ 5, περ.2, του Ν.4254/2014 αντικαταστάθηκε η παρ. 3 του άρθρου 4 του Α.Ν 539/1945, όπως είχε τροποποιηθεί με το άρθρο 6 του Ν.3762/2009, σχετικά με την υποχρέωση του εργοδότη για την τήρηση του βιβλίου αδειών.

.Aπαλείφεται το χρονικό όριο της πενταετίας (Ν.3762/2009), κατά το οποίο έπρεπε τα στοιχεία του βιβλίου αδειών να διατηρούνται στη διάθεση των οργάνων του ΣΕΠΕ.

Προφανώς τούτο δεν είναι απαραίτητο καθώς με την νέα υποχρέωση του εργοδότη για ηλεκτρονική υποβολή των αδειών που έλαβε ο μισθωτός για κάθε έτος (κατά τον μήνα Ιανουάριο),δημιουργείται βάση δεδομένων των στοιχείων αυτών στο σύστημα ΕΡΓΑΝΗ, που θα είναι στη διάθεση του ΣΕΠΕ στο διηνεκές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Βιβλίο αδειών όπως τα λες.

 

Αποδείξεις μισθοδοσίας έχεις υποχρέωση διαφύλαξης τελευταίου τριμήνου, και μάλιστα πρέπει να υπάρχουν στην επιχείρηση για τον επιτόπιο.

 

Από κει και πέρα, τα άλλα είναι δυνητικά. Ο ΑΚ θέλει 5ετία, ο Ικας θέλει 10ετία κτλ, όχι όμως εκ του νόμου υποχρέωση, αλλά τακτική κάθε επιχείρησης για να ανταπεξέλθει και να αποδείξει τα πεπραγμένη σε περίπτωση καταγγελίας ή ελέγχου του ΙΚΑ.

 

 

Έτσι όπως τα λες, δεν είναι απλός έλεγχος από ΣΕΠΕ, μάλλον εργατική διαφορά και μάλλον έχεις μπλέξει με σωματείο..... δικηγόρο βρήκες φαντάζομαι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπερα εργατική διαφορά στο σεπε  με δικηγόρο ο υπάλληλος χωρις σωματείο και με δικηγόρο ο δικός μου αλλα δεν τον βλέπω σαΐνι γιατί μου τα ζητούσε ολα από το 2003 και ψαχνω εγω τωρα να του αν ειναι σωστα τα παραπανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα

Σε επιτοπιο ελεγχο του ΕΠΥΕΑ εκδοθηκε δελτιο ελεγχου οπου αναγραφει ότι ο οδηγος δεν ειχε μαζι του τα ε3 ε4.

Δεν γραφουν πουθενα για προστιμο παρα μονο αυτό.

Υπαρχει η περιπτωση να ερθει κανα προστιμο?

Πρεπει μεσα στο φορτηγο να υπαρχουν οι πίνακες προσωπικου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπερα εργατική διαφορά στο σεπε  με δικηγόρο ο υπάλληλος χωρις σωματείο και με δικηγόρο ο δικός μου αλλα δεν τον βλέπω σαΐνι γιατί μου τα ζητούσε ολα από το 2003 και ψαχνω εγω τωρα να του αν ειναι σωστα τα παραπανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δε κάνω λάθος σε παρόμοια περίπτωση το πρόστιμο σε πελάτη μου ήταν 500 €.

 

Καλσπέρα.

 

Σωστά. Το πρόστιμο ανέρχεται στα 500 ευρώ για μη υπόδειξη-ανάρτηση πίνακα Ε4.

 

Τσέκαρε όμως και τα δηλωμένα ωράρια διότι εάν ο έλεγχος πραγματοποιήθηκε εντός μη δηλωμένων ωραρίων το πρόστιμο αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλσπέρα.

 

Σωστά. Το πρόστιμο ανέρχεται στα 500 ευρώ για μη υπόδειξη-ανάρτηση πίνακα Ε4.

 

Τσέκαρε όμως και τα δηλωμένα ωράρια διότι εάν ο έλεγχος πραγματοποιήθηκε εντός μη δηλωμένων ωραρίων το πρόστιμο αλλάζει.

Καλησπέρα , μήπως γνωρίζεις πόσο είναι το πρόστιμο σε περίπτωση ελέγχου σε μη δηλωμένο ωράριο? Συγκεκριμμένα τον βρήκαν να εργάζεται Τρίτη αντί Τετάρτης που ήταν στον πίνακα ΣΕΠΕ.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπερα εργατική διαφορά στο σεπε  με δικηγόρο ο υπάλληλος χωρις σωματείο και με δικηγόρο ο δικός μου αλλα δεν τον βλέπω σαΐνι γιατί μου τα ζητούσε ολα από το 2003 και ψαχνω εγω τωρα να του αν ειναι σωστα τα παραπανω ?

 

Όπως και στο επάγγελμά μας, άμα δεν είναι δουλειά του τα εργατικά, καλλιά του να λείπει....

 

Εφόσον διεκδικεί μισθούς, ναι, σας πάει πενταετία πίσω. Από κει και πέρα, διακυβεύονται πολλά, βρείτε ένα δικηγόρο που να μιλάτε την ίδια γλώσσα. Άμα ξέρεις εσύ πιο πολλά από αυτόν (άσε το τεχνικό κομμάτι), υπάρχει θέμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα , μήπως γνωρίζεις πόσο είναι το πρόστιμο σε περίπτωση ελέγχου σε μη δηλωμένο ωράριο? Συγκεκριμμένα τον βρήκαν να εργάζεται Τρίτη αντί Τετάρτης που ήταν στον πίνακα ΣΕΠΕ.Ευχαριστώ.

 

Από τις περιπτώσεις που έχω διαβάσει εδώ στο taxheaven είναι από 500 έως 3000 ευρώ.

Δεν έκοψαν δελτίο ελέγχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όπως και στο επάγγελμά μας, άμα δεν είναι δουλειά του τα εργατικά, καλλιά του να λείπει....

 

Εφόσον διεκδικεί μισθούς, ναι, σας πάει πενταετία πίσω. Από κει και πέρα, διακυβεύονται πολλά, βρείτε ένα δικηγόρο που να μιλάτε την ίδια γλώσσα. Άμα ξέρεις εσύ πιο πολλά από αυτόν (άσε το τεχνικό κομμάτι), υπάρχει θέμα....

ΟΚ ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς άλλες παραβάσεις στο ιστορικό, το πρόστιμο σε μη δηλωμένο ωράριο είναι 1050 με μία εκπτωση που βάζουν στο "ντούκου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χωρίς άλλες παραβάσεις στο ιστορικό, το πρόστιμο σε μη δηλωμένο ωράριο είναι 1050 με μία εκπτωση που βάζουν στο "ντούκου"

 

Ανακριβές.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι πραγματι περασα σημερα από το ΕΥΠΕΑ  500 εθρω είναι τελικα και εντος 10 ημερων 350...

Σας ευχαριστω

 

Τώρα το είδα......

 

Ξανά ανακριβές..........

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/11964

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13336

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17023

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15489

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, 1HAIDEMENOS είπε

Τελικα πρεπει να κραταμε το βιβλιο αδειων για δυο χρονια η στο διηνεκες?Εχω μπερδευτει

"Συμπέρασμα με την νέα διάταξη το χρονικό όριο της πενταετίας που αναφέρεται στο άρθρο 6 του Ν.3762/2009 κατά το οποίο ο εργοδότης είχε την υποχρέωση διατηρήσεις απαλείφεται, όχι όμως και η υποχρέωση τα στοιχεία αυτά να βρίσκονται στην διάθεση του Σ.ΕΠ.Ε , όπως επίσης απαλείφεται και από τα στοιχεία που απαιτούντο ο αύξων αριθμός , η ειδικότητα, η προϋπηρεσία, οι παρατηρήσεις και η υπογραφή του μισθωτού." 

Λογικά εναρμονίζεται με πιθανές διεκδικήσεις του εργαζόμενου που παραγράφονται μετά από 5 έτη. Άρα πενταετία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...