Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες - παρατηρήσεις από την εγκατάσταση των Windows 10


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή σας ημέρα,

 

Κανένας γενναίος που έβαλε τα windows 10?

 

Τι έχει να μας πει από την εμπειρία του;

 

Ειδικά σε σχέση και αναφορικά με τις εφαρμογές της epsilon.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προγράμματα τις epsilon net δεν έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα. ¨Ενα μικρό πρόβλημα εμφανίζεται αν έχεις αγγλική έκδοση το οποίο εύκολα μπορείς να το λύσεις αν μιλήσεις με το support. Καλό είναι να περιμένεις 2-3 μηνές και μετά να τα βάλεις. Θα βγάλει και επίσημη ανακοίνωση η epsilon net για την αναβάθμιση χωρίς προβλήματα. Σαν λειτουργικό θα έλεγα ότι είναι πιο καλό και από 7 κ από 8. Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι η αυτόματη αναβάθμιση με αποτέλεσμα να μην χάνεις κανένα δεδομένο και καμία εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o υπολογιστης  κρασαρε αδιακοπα 

επισης το antivirus βρηκε spyware μεσα στα ιδια τα windows

 

εχασα 2 μερες γεματες προβληματα,  ευτυχως υπαρχει επιλογη να επιστρεψεις στα προηγουμενα windows

 

για το αν επιρρεαζει προγραμμα της epsilon δεν ξερω.. δεν εφτασα ποτε εως εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thx... οπότε ας το αφήσουμε να ωριμάσει ... να του δώσουμε μια παρατασούλα.... μετά τις εκλογές κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι με τη συλλογή των προσωπικών δεδομένων, κάτι με τα αυτόματα updates, κάτι με την απαγόρευση πρόσβασης σε μη αυθεντικά παιχνίδια, κάτι με την απαγόρευση χρήσης μη εγκεκριμένου harware, κάτι με το ότι τα δίνει τσάμπα για ένα χρόνο, κάτι ότι είναι windows και μάλιστα νέα version, λέω να μείνω στα 7pro.........

 

Εξάλλου, ως γνωστόν, όποιος καλά του κάθεται και πιο καλά γυρεύει, ο διάολος του κώλου του κουκιά του μαγειρεύει.................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω οτι θα μας πάει (η microsoft) στα 10... κ μετά θα μας αρμέγει συνδρομητικά (εφόσον δεν θέλουμε διαφημίσεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι με τη συλλογή των προσωπικών δεδομένων, κάτι με τα αυτόματα updates, κάτι με την απαγόρευση πρόσβασης σε μη αυθεντικά παιχνίδια, κάτι με την απαγόρευση χρήσης μη εγκεκριμένου harware, κάτι με το ότι τα δίνει τσάμπα για ένα χρόνο, κάτι ότι είναι windows και μάλιστα νέα version, λέω να μείνω στα 7pro.........

Εξάλλου, ως γνωστόν, όποιος καλά του κάθεται και πιο καλά γυρεύει, ο διάολος του κώλου του κουκιά του μαγειρεύει.................

Σχεδόν τίποτα από αυτά που αναφέρεις δεν ισχύει. Τα ελληνικά site πληροφορικής κάνανε σωστά την δουλειά τους στην παρα πληροφόρηση του κόσμου. Από την apple να τα επερναν τέτοιες ειδήσεις δεν θα γράφανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό τα κρατάω..

Και εγώ τα κρατάω αλλά αισθάνομαι μία ανασφάλεια , σαν να έχω μείνει στην ίδια τάξη , ένα αλλόκοτο συναίσθημα . Ο τεχνικός μου επιμένει να μου βάλει windows 8 και παρόλο που τα δουλεύω σε εταιρείες , στο δικό μου το γραφείο δεν τα έχω αλλάξει.  Μία περίεργη εξάρτηση.... Πρέπει να πάω σε ψυχίατρο τελικά <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την πρώτη εγκατάσταση σε win 10 η οποία δούλεψε δέκα μέρες , η εγκατάσταση κτύπησε με αποτέλεσμα να μην μπορεί να επανέλθει το σύστημα με τίποτα. Ούτε και στην προηγούμενη έκδοση μπορούσε να γυρίσει.

 

Ευτυχώς έχω multi boot και δεν χρησιμοποιώ το δεκάρια για τις λογιστικές εργασίες οι οποίες βρίσκονται σε άλλο δίσκο με xp.

 

Έγινε ξανά εγκατάσταση αρχικά σε επτάρια , αναβαθμίσεις και μετά στα δεκάρια.

Μέχρι τώρα πάει καλά , είναι πιο γρήγορα από τα επτάρια , σαφώς και από τα xp , εξαιρετικός απλός ο edge ο νέος browser τολμώ να πω και εφάμιλλα γρήγορος με firefox - chrome. 

Διαχείριση θεμάτων πολύ καλή με συνολική αλλαγή χρωμάτων κάτι που μέχρι τώρα μόνο στο linux συναντούσα.

Εξαιρετικές δυνατότητες διαχείρισης δίσκων με δημιουργία ειδώλων σκληρού δίσκου έτσι ώστε ότι και να πάθει να μπορεί να επανέλθει το σύστημα όπως το έχεις στημένο.

Τρομερό μενού σε περίπτωση που το σύστημα δεν ξεκινάει έτσι ώστε να γίνουν οι διορθώσεις. Βέβαια σε μένα δεν ξέρω τι πήγε στραβά αλλά τίποτα από αυτά δεν δούλεψαν την πρώτη φορά. Τώρα όμως με τα αρχεία που έχουν δημιουργηθεί σε περίπτωση που παρουσιαστεί πρόβλημα νομίζω ότι θα έχω έτοιμη την λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Μίλησα χθες με την epsilon και μου είπαν ότι αν έχω Microsoft sql 2008 και μετά, τότε δε θα χουν πρόβλημα τα προγράμματα.Αν έχω 2005 και πίσω τότε δε θα τρέχουν σωστά. Για να το δει αυτό κάποιος πάει start-programs.

Παρόλα αυτά εγώ ακόμα θα περιμένω, γιατί διαβάζοντας λίγο για τα windows 10 και όπως πάντα γίνεται στην αρχή, βγάζουν μικρά προβληματάκια.H Microsoft τα λύνει άμεσα,άλλα για κάποιον επαγγελματία που δε μπορεί να ξεμείνει λεπτό από pc, είναι θέμα.

Οπότε καλύτερα υπομονή μέχρι να λύσει όλα τα θέματά της η Microsoft.

 

Στο σπίτι που τα έβαλα από windows 7,μπορώ να πω είναι εξαιρετικά εκτός από ένα πρόβλημα που βγήκε στην πορεία με το σταρτ και το οποίο λύθηκε άμεσα,αλλά το μισαωράκι μου το έφαγα μέχρι να λυθεί.Πιστεύω θα βγουν κι άλλα τέτοια προβληματάκια, αλλά το καλό με τα 10 είναι ότι ενημερωνονται συνεχώς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εβαλα σε ενα Pc στο γραφειο για 15 μερες και ξαναγυρισα στα 7 γιατι κρασαρανε!!!στο σπιτι τα εβαλα σε ενα λαπτοπ ετσι να υπαρχουν!!!windows 7 και chrome!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνατε το μυαλό κουρκούτι

Οπότε , και προς το παρόν τουλάχιστον , συντάσσομαι με την άποψη του Στέφανου.

Δέν ..... μου αρέσουνε και τά κουκκιά.... :D  :D  :D  :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εβαλα σε ενα Pc στο γραφειο για 15 μερες και ξαναγυρισα στα 7 γιατι κρασαρανε!!!στο σπιτι τα εβαλα σε ενα λαπτοπ ετσι να υπαρχουν!!!windows 7 και chrome!!!

καλό το chrome κ μου αρέσει ... δεν υποστηρίζει όμως όλες τις εφαρμογές του taxisnet ... οπότε έχε λίγο από όλα για παν ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήντα γράφετε επαέ βρε κοπέλια;

Η καλύτερη έκδοση των Windows είναι αυτή που κατέει και λειτουρζεί ο Στεφ... :P:D

 

33tjkhv.jpg

 

Σας το λέω με μεγάλη σιγουριά! Η καλύτερη ever λέμεεεεεε... :D

Αυτή να προτιμήσετε. Κι αν έχετε άλλη, αλλάξτε γρήγορα σ' αυτήν.

Ότσεϊιιιιιιιιιιιι ; :D

Καλημέραααααααααα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft SQL Server γενικά δεν παίζει...

Το 2005 δεν παίζει, το 2008 λέει ο συνάδελφος ότι παίζει, η Microsoft γράφει ότι έχει θέμα και προτείνει τον SQL 2014...

 

Στο γραφείο τα έχω βάλει σε όλα τα PCs αλλά όλοι δουλεύουν με remote desktop σε server 2008r2 οπότε δεν υπήρχε θέμα. Πήγα να βάλω τα 10άρια σε πελάτη και λόγω SQL έκανα rollback στα windows 7....

 

Γενικά είναι πολύ καλά πάντως σε γενικές εντυπώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τα εβαλα την παρασκευη εχασα ενα πρωινο ειναι η αληθεια οσον αφορα το Install,

στην αρχη ενω πετουσε και ο mozilla to ιδιο η ram μια χαρα , δεν ειδα ''δεν αποκρινεται'' για ενα 5ωρο !!!

 

καποια στιγμη αρχισε να κρασαρει η οθονη και μπηκα και ειδα προυποθεσεις για καρτα γραφικων και ημουν τελευταιος στη λιστα (αλλα περιλάμβανονταν)

κατεβασα καινουργια catalyst και αυτο ηταν .

ειδικα της επσιλον το προγραμμα πεταει σαν πουπουλο !!!

 

anyway πρεπει να κανω μια προσληψη πριν τις 09:00 σορρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, 

Τελικά το έκανα το βήμα...

Όλα καλά.

 

Πρώτα upgrade σε sql 2014 και εν συνεχεία windows 10.

 

so far so good

 

Σειρά θα πάρουν σε λίγο καιρό τα τερματικά.

 

υ.γ.

 

Έκανε κάποια τσαλιμάκια με την μισθοδοσία (έβγαλε κινέζικα) αλλά με αλλαγή στα regional setting σε Αγγλία κ πάλι Ελλάδα, όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...