Προς το περιεχόμενο
  • 0

capital controls μεταφορά κεφαλαίων πώληση ακινήτου


DIMSAK

Ερώτηση

μπορεί να πωληθεί ακίνητο για την προεξόφληση στεγαστικού δανείου ;

ο αγοραστής μεταφέρει το ποσό αγοράς σε λογαριασμό του πωλητή και

μετά ο πωλητής προεξοφλεί το δάνειο του.

μπορεί ??

προφορικά η τράπεζα λέει όχι.

γραπτά  περιμένω 20 μέρες τώρα............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

μπορεί να πωληθεί ακίνητο για την προεξόφληση στεγαστικού δανείου ;

ο αγοραστής μεταφέρει το ποσό αγοράς σε λογαριασμό του πωλητή και

μετά ο πωλητής προεξοφλεί το δάνειο του.

μπορεί ??

προφορικά η τράπεζα λέει όχι.

γραπτά  περιμένω 20 μέρες τώρα............

 

Όχι.

 

ΠΝΠ 18/07/2015 (όπως ισχύει)

 

8. Απαγορεύεται η πρόωρη, μερική ή ολική, εξόφληση δανείου σε πιστωτικό ίδρυμα με εξαίρεση

α) την αποπληρωμή με μετρητά ή έμβασμα από το εξωτερικό και

β) την αποπληρωμή μέσω χορήγησης νέου δανείου, με σκοπό την αναδιάρθρωση, υπό την προϋπόθεση ότι το ποσό του νέου δανείου είναι ίσο τουλάχιστον με το ποσό του ανεξόφλητου κεφαλαίου του αρχικού δανείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 η αρχική  σύμβαση  μεταφέρεται   και  στον   αγοραστή     γιατί  η  τράπεζα    κάπου  αλλού   τα  επένδυσε  

 

θα πωληθεί άλλο ακίνητο,   όχι το υποθηκευμένο με το στεγαστικό δάνειο ακίνητο.

 

αποφεύγει η τράπεζα τη γραπτή απάντηση για κάποιο λόγο ;  

 

μετρητά θα μπουν στο λογαριασμό του πωλητή από λογαριασμό του αγοραστή  ( μεταφορά μετρητών είναι ).

 

δεν προεξοφλείται  το στεγαστικό δάνειο του πωλητή   με  χρήματα από λογαριασμό  του πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα πωληθεί άλλο ακίνητο,   όχι το υποθηκευμένο με το στεγαστικό δάνειο ακίνητο.

 

αποφεύγει η τράπεζα τη γραπτή απάντηση για κάποιο λόγο ;  

 

μετρητά θα μπουν στο λογαριασμό του πωλητή από λογαριασμό του αγοραστή  ( μεταφορά μετρητών είναι ).

 

δεν προεξοφλείται  το στεγαστικό δάνειο του πωλητή   με  χρήματα από λογαριασμό  του πωλητή.

 

Δεν αποπληρώνονται δάνεια. Πόσο πιο καθαρά να το γράψει? Μετρητά εννοούμε τα μετρητά.

Τι γραπτή απάντηση να δώσει η τράπεζα?

Αποπληρώνονται μόνο με μετρητά στη βαλίτσα, με χρήματα από το εξωτερικό ή με νέο δάνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή :   έχω   καταθέσεις ,    και  έχω   δάνειο που θέλω να προεξοφλήσω 

Πάω  στην  τράπεζα και ζητάω προεξόφληση  δανείου ποσό 1.680€   (420 x 4 εβδομ= 1.680 )  

  Απαντά  η  τράπεζα  …   κάπιταλ κοντρόλ δεν μπορώ                                           

Πάω στην τράπεζα     κάθε βδομάδα    και κάνω ανάληψη 420 €.                                                

Παίρνω  τα  μετρητά  420 €  στα χέρια μου και αμέσως  τα δίνω στον ταμεία   για προεξόφληση   420 € 

έναντι… στο λογαριασμό δανείου  ………….  τότε  μπορώ; 

Με τον τρόπο αυτό  προεξοφλεί    δάνειο ο πωλητής κατά   1.680 €  το μήνα   …..  σωστά ;           

Μου θυμίζει την κωμωδία  του Ψαθά με την τσάντα και το τσαντάκι.  

 

ΠΑΝΕΞΥΠΝΕ  ΕΛΛΗΝΑ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή :   έχω   καταθέσεις ,    και  έχω   δάνειο που θέλω να προεξοφλήσω 

Πάω  στην  τράπεζα και ζητάω προεξόφληση  δανείου ποσό 1.680€   (420 x 4 εβδομ= 1.680 )  

  Απαντά  η  τράπεζα  …   κάπιταλ κοντρόλ δεν μπορώ                                           

Πάω στην τράπεζα     κάθε βδομάδα    και κάνω ανάληψη 420 €.                                                

Παίρνω  τα  μετρητά  420 €  στα χέρια μου και αμέσως  τα δίνω στον ταμεία   για προεξόφληση   420 € 

έναντι… στο λογαριασμό δανείου  ………….  τότε  μπορώ; 

Με τον τρόπο αυτό  προεξοφλεί    δάνειο ο πωλητής κατά   1.680 €  το μήνα   …..  σωστά ;           

Μου θυμίζει την κωμωδία  του Ψαθά με την τσάντα και το τσαντάκι.  

 

ΠΑΝΕΞΥΠΝΕ  ΕΛΛΗΝΑ  

 

Άλλη είναι η σκοπιμότητα αλλά τέλος πάντων, ναι μπορείτε να το κάνετε αυτό το "κόλπο" (αν και δεν κατάλαβα τι νόημα έχει το ακραίο παράδειγμα σας). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τιτλοποιημένα δεν είναι τα δάνεια?

θα μπορούσες να γράψεις τι εννοείς ;

η σκοπιμότητα η δική μου είναι να βρίσκω απλές και εύκολες λύσεις στους πελάτες μου  για να μην τους χάσω.  

δεν είναι κόλπο,  είναι δυνατότητα 

επίσης υπάρχει και κάτι άλλο που  θα  γράψω  στη  συνέχεια γιατί θέλει το χρόνο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα μπορούσες να γράψεις τι εννοείς ;

η σκοπιμότητα η δική μου είναι να βρίσκω απλές και εύκολες λύσεις στους πελάτες μου  για να μην τους χάσω.  

δεν είναι κόλπο,  είναι δυνατότητα 

επίσης υπάρχει και κάτι άλλο που  θα  γράψω  στη  συνέχεια γιατί θέλει το χρόνο του

 

Τα δάνεια είναι τιτλοποιημένα και έχουν εκχωρηθεί σε κάτι "εταιρείες" plc του εξωτερικού και αηδίες.

Τι θα συμβεί αν προεξοφληθεί ένα δάνειο?

Η σκοπιμότητα (μην παρεξηγήστε) είναι να μείνουν τα κεφάλαια στην Ελλάδα. Να προστατεύσουμε τις αμαρτωλές "κόρες" μας, τις τράπεζες, από τον ίδιο τον εαυτό τους. Σχολίασα το παράδειγμα σας, γιατί δεν τους ενδιαφέρει να σηκώνει κάποιος 400άρια και να πληρώνει τα δάνεια του. Φανταστείτε όμως τι θα γινόταν αν κάποιος μετέφερε (με το φόβο του κουρέματος) 100χιλ από λογαριασμό καταθετικό σε δάνειο. Που θα κατέληγαν αυτά τα χρήματα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ισχύει  ότι  μπορεί  να γίνει ανάληψη 420€ απο κάθε τράπεζα ανα βδομάδα ή άλλαξε ?

δλδ έχω 3 λογαριασμούς σε 3 διαφορετικές τράπεζες...... 3 x 420 = 1.260€     

ή

όσους λογαριασμούς αν έχω σε διαφορετικές τράπεζες..........   420€ θα πάρω ?

άλλαξε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...