Προς το περιεχόμενο

Τροποιητική δηλώση με αναδρομικά προηγουμένων ετών από μισθούς ή συντάξεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 month later...

ερώτηση κρίσεως...έχω έναν ιδιώτη πελάτη συνταξιούχος σήμερα(από το 2012 βασικά) και πρώην υπάλληλος του ΟΣΕ όπου πρέπει να κάνει 6 συμπληρωματικές δηλώσεις για αναδρομικά των ετών 1999,2000,2001,2002 και 2012,2013 εκ των οποίων για τα 4 πρώτα έτη(1999-2002) πρόκειται για αναδρομικά αποδοχών από τον ΟΣΕ και για τα 2 τελευταία για αναδρομικά συντάξεων...και ρωτώ...αν δεν κάνω για τα πρώτα 4 έτη έχω κάποιο πρόβλημα? δεν έχουν παραγραφεί αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωματικές 1999-2002 δεν μπορείς να υποβάλεις. Μπορείς αν θες να τα δηλώσεις όλα (99-02) στο οικ. 2010. Δες μήπως και συμφέρει (από το καθόλου) που δεν νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωματικές 1999-2002 δεν μπορείς να υποβάλεις. Μπορείς αν θες να τα δηλώσεις όλα (99-02) στο οικ. 2010. Δες μήπως και συμφέρει (από το καθόλου) που δεν νομίζω...

κάτι μικροποσά είναι ούτε 100 ευρώ τη χρονιά με κάτι ψιλολόγια από παρακρατήσεις....δεν αξίζει τον κόπο να μπώ στη διαδικασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

πάει γνωστή μου πρόσφατα στην αμαρτωλή ΔΟΥ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ για να υποβάλλει 2 δηλώσεις οικ.2013-2014 για αναδρομικές συντάξεις και η υπάλληλος στο τμήμα φορολ.εισοδήματος δεν τις παρέλαβε γιατί έπρεπε λέει να έχει μαζί της η γυναίκα τις βεβαιώσεις από τα ταμεία για τις αναδρομικές αποδοχές(δεν της αρκούσε δηλ. το χαρτί από το taxis που εκτύπωσα με την υποβολή της φετινής δήλωσης όπως φαντάζομαι κάναμε όλοι). Και με παίρνει μετά από το σπίτι της και μου το λέει και γίνομαι έξω φρενών!!!!!! της λέω έπρεπε να πάς από τον διευθυντή και να με πάρεις τηλέφωνο!!!!!!!!!!!!!!! σε καμμία άλλη ΔΟΥ δεν μου το έχουν πεί αυτό!!!!ούτως η άλλως όλες οι πληροφορίες που χρειάζονται για τα αναδρομικά είναι μέσα σε αυτή την εκτύπωση. Και μιλάω για αποδοχές δημοσίου όχι του ΙΚΑ που εκτυπώνονται από το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάει γνωστή μου πρόσφατα στην αμαρτωλή ΔΟΥ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ για να υποβάλλει 2 δηλώσεις οικ.2013-2014 για αναδρομικές συντάξεις και η υπάλληλος στο τμήμα φορολ.εισοδήματος δεν τις παρέλαβε γιατί έπρεπε λέει να έχει μαζί της η γυναίκα τις βεβαιώσεις από τα ταμεία για τις αναδρομικές αποδοχές(δεν της αρκούσε δηλ. το χαρτί από το taxis που εκτύπωσα με την υποβολή της φετινής δήλωσης όπως φαντάζομαι κάναμε όλοι). Και με παίρνει μετά από το σπίτι της και μου το λέει και γίνομαι έξω φρενών!!!!!! της λέω έπρεπε να πάς από τον διευθυντή και να με πάρεις τηλέφωνο!!!!!!!!!!!!!!! σε καμμία άλλη ΔΟΥ δεν μου το έχουν πεί αυτό!!!!ούτως η άλλως όλες οι πληροφορίες που χρειάζονται για τα αναδρομικά είναι μέσα σε αυτή την εκτύπωση. Και μιλάω για αποδοχές δημοσίου όχι του ΙΚΑ που εκτυπώνονται από το σύστημα.

Και της Σπάρτης το ίδιο.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάει γνωστή μου πρόσφατα στην αμαρτωλή ΔΟΥ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ για να υποβάλλει 2 δηλώσεις οικ.2013-2014 για αναδρομικές συντάξεις και η υπάλληλος στο τμήμα φορολ.εισοδήματος δεν τις παρέλαβε γιατί έπρεπε λέει να έχει μαζί της η γυναίκα τις βεβαιώσεις από τα ταμεία για τις αναδρομικές αποδοχές(δεν της αρκούσε δηλ. το χαρτί από το taxis που εκτύπωσα με την υποβολή της φετινής δήλωσης όπως φαντάζομαι κάναμε όλοι). Και με παίρνει μετά από το σπίτι της και μου το λέει και γίνομαι έξω φρενών!!!!!! της λέω έπρεπε να πάς από τον διευθυντή και να με πάρεις τηλέφωνο!!!!!!!!!!!!!!! σε καμμία άλλη ΔΟΥ δεν μου το έχουν πεί αυτό!!!!ούτως η άλλως όλες οι πληροφορίες που χρειάζονται για τα αναδρομικά είναι μέσα σε αυτή την εκτύπωση. Και μιλάω για αποδοχές δημοσίου όχι του ΙΚΑ που εκτυπώνονται από το σύστημα.

Από το ΙΚΑ να το καταλάβω, αλλά δημοσίου που τις εκτυπώνεις από το Τάξις? Ό,τι να'ναι. Κλασική Δου Π. Φαλήρου. Ανεξάρτητο κρατίδιο!

Βάλτα σε ένα φάκελο και στείλτα συστημένα. Και ας τις εκκαθαρίσουν όποτε θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το ΙΚΑ να το καταλάβω, αλλά δημοσίου που τις εκτυπώνεις από το Τάξις? Ό,τι να'ναι. Κλασική Δου Π. Φαλήρου. Ανεξάρτητο κρατίδιο!

Βάλτα σε ένα φάκελο και στείλτα συστημένα. Και ας τις εκκαθαρίσουν όποτε θέλουν.

ακριβώς αυτό θα κάνω και να πάνε από εκεί που ήρθανε!!!!!θα πάω όμως από εκεί σύντομα για να διαμαρτυρηθώ στον έφορο και για τον υπάλληλο του πρώην ΚΒΣ στο ισόγειο γιατί μας τα έχει κάνει τσουρέκια!!!!!!!!!!!φαντάζομαι και σε πολλούς από εσάς!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς αυτό θα κάνω και να πάνε από εκεί που ήρθανε!!!!!θα πάω όμως από εκεί σύντομα για να διαμαρτυρηθώ στον έφορο και για τον υπάλληλο του πρώην ΚΒΣ στο ισόγειο γιατί μας τα έχει κάνει τσουρέκια!!!!!!!!!!!φαντάζομαι και σε πολλούς από εσάς!!!!!!!!!!!

Οι χειρότερες ήταν στο Μητρώο. Ξερόλες, είρωνες και δεν εξυπηρετούσαν. Δεν ξέρω αν τις έχουν αλλάξει τώρα γιατί έχω καιρό να πάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις θέλουν παιδιά τις βεβαιώσεις.

να τις κάνουν τί? και στο ΙΚΑ μπήκα να δώ μιά περίπτωση και δεν έχουν ξεχωριστά για τις αναδρομικές αποδοχές ποσά, είναι μιά συνολική βεβαίωση για όλα τα ποσά!!!!!!!!!!!! έλεος!!!!!!!

 

υ.γ. βάλτε τα όλα ηλεκτρονικά για να ψοφήσουν οι δημόσιοι υπάλληλοι από την πείνα!!!!!!! την ημέρα που θα γίνει αυτό θα αναφωνήσω " ζήτω η Ελλάς ζήτω το έθνος"!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βιάζεσαι για εκκαθάριση (κοινώς να πρέπει να εισπράξεις χρήμα από παρακράτηση) φάκελλος συστημένος στην ΓΓΠΣ και άστους να κουρεύονται κράτα και κανένα αποδεικτικό της αποστολής έλεος με τους καρεκλοκένταυρους   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωματικές 1999-2002 δεν μπορείς να υποβάλεις. Μπορείς αν θες να τα δηλώσεις όλα (99-02) στο οικ. 2010. Δες μήπως και συμφέρει (από το καθόλου) που δεν νομίζω...

Για συμπληρωματικές δηλωσεις ετών 2004-2008 που υποβλήθησαν στη ΔΟΥ πριν 2 μήνες και αφορούν αποδοχές από δικαστική απόφαση αναφερόμενες στο taxis στη φετεινή ανάλυση αποδοχών ως "Αναδρομικά αποδοχών εκτός συντάξεων που φορολογούνται στο έτος που ανάγονται" μπορεί να γίνει ανάκληση τους ώστε να μην εκκαθαρισθούν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βιάζεσαι για εκκαθάριση (κοινώς να πρέπει να εισπράξεις χρήμα από παρακράτηση) φάκελλος συστημένος στην ΓΓΠΣ και άστους να κουρεύονται κράτα και κανένα αποδεικτικό της αποστολής έλεος με τους καρεκλοκένταυρους   

Οχι δε βιάζομαι ,αλλά μήπως αν την στείλω στην ΓΓΠΣ δεν εκκαθαριστούν ποτέ και βρούμε τον μπελά μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάει γνωστή μου πρόσφατα στην αμαρτωλή ΔΟΥ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ για να υποβάλλει 2 δηλώσεις οικ.2013-2014 για αναδρομικές συντάξεις και η υπάλληλος στο τμήμα φορολ.εισοδήματος δεν τις παρέλαβε γιατί έπρεπε λέει να έχει μαζί της η γυναίκα τις βεβαιώσεις από τα ταμεία για τις αναδρομικές αποδοχές(δεν της αρκούσε δηλ. το χαρτί από το taxis που εκτύπωσα με την υποβολή της φετινής δήλωσης όπως φαντάζομαι κάναμε όλοι). Και με παίρνει μετά από το σπίτι της και μου το λέει και γίνομαι έξω φρενών!!!!!! της λέω έπρεπε να πάς από τον διευθυντή και να με πάρεις τηλέφωνο!!!!!!!!!!!!!!! σε καμμία άλλη ΔΟΥ δεν μου το έχουν πεί αυτό!!!!ούτως η άλλως όλες οι πληροφορίες που χρειάζονται για τα αναδρομικά είναι μέσα σε αυτή την εκτύπωση. Και μιλάω για αποδοχές δημοσίου όχι του ΙΚΑ που εκτυπώνονται από το σύστημα.

δεν λενε οι εκτυπωσεις απο το taxis το ετος που αφορουν. οσων ετων αναδρομικα και αν αναφερονται στο πινακακι του taxis γραφει αναδρομικα συνταξεων στον χρονο που αναγονται ( χωρις αναφορα σε ποιο ετος).οποτε αναγκαστικα πρεπει να τους πας βεβαιωση απο το φορεα. που να ξερει ο υπαλληλος για ποιο ετος αναφερονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λενε οι εκτυπωσεις απο το taxis το ετος που αφορουν. οσων ετων αναδρομικα και αν αναφερονται στο πινακακι του taxis γραφει αναδρομικα συνταξεων στον χρονο που αναγονται ( χωρις αναφορα σε ποιο ετος).οποτε αναγκαστικα πρεπει να τους πας βεβαιωση απο το φορεα. που να ξερει ο υπαλληλος για ποιο ετος αναφερονται.

τί λές φίλε μου,πλάκα μας κάνεις? έχεις δεί τις εκτυπώσεις καθόλου ή έτσι μιλάς? φυσικά και γράφουν το έτος που αφορούν,διαφορετικά θα είχαν δίκιο οι όποιοι υπάλληλοι ζητούνε τις βεβαιώσεις!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λενε οι εκτυπωσεις απο το taxis το ετος που αφορουν. οσων ετων αναδρομικα και αν αναφερονται στο πινακακι του taxis γραφει αναδρομικα συνταξεων στον χρονο που αναγονται ( χωρις αναφορα σε ποιο ετος).οποτε αναγκαστικα πρεπει να τους πας βεβαιωση απο το φορεα. που να ξερει ο υπαλληλος για ποιο ετος αναφερονται.

Δεν κατάλαβες. Δεν εννοεί τις εκτυπώσεις που βγαίνουν όταν πας να στείλεις Ε1. Εννοεί τη Βεβαίωση αποδοχών που βγαίνει από το Τάξις στην καρτέλα Μισθοί- Συντάξεις/ Προσωπ. Πληροφόρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί τη Βεβαίωση αποδοχών που βγαίνει από το Τάξις στην καρτέλα Μισθοί- Συντάξεις/ Προσωπ. Πληροφόρηση.

Η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν ανήκει στην πλατφόρμα του Taxis (στην οποία έχουν πρόσβαση οι ΔΟΥ), αλλά πρόκειται για ξεχωριστή πλατφόρμα του ΓΛΚ που φιλοξενεί η ΓΓΔΕ-GSIS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες. Δεν εννοεί τις εκτυπώσεις που βγαίνουν όταν πας να στείλεις Ε1. Εννοεί τη Βεβαίωση αποδοχών που βγαίνει από το Τάξις στην καρτέλα Μισθοί- Συντάξεις/ Προσωπ. Πληροφόρηση.

 τωρα ειδα οτι λεει για δημοσιο. του ΙΚΑ που βγαινουν οταν πας να στειλεις τη δηλωση οπως λες δεν λενε ετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

και στέλνει mail στο ΙΚΑ ο συνταξιούχος και τους λέει ότι βρε παιδιά σας παρακαλώ πολύ κάντε μου μία ανάλυση των αναδρομικών στα έτη που αφορά για να μπορέσω να υποβάλλω τις φορολογικές μου δηλώσεις για τα προηγ.έτη και του λέει το ΙΚΑ ότι πολύ ευχαριστως θα μπείτε μέσα στο σάιτ του ικα και θα τις βρείτε...ε ένα μήνα μετά τίποτα!!!!!!!!!!!! τους πηδάς ή δεν τους πηδάς?????? και μιλάμε για 15000 ευρώ συνολικά καθαρές αποδοχές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...