Jump to content
Sign in to follow this  
235711

Αίτηση καταχώρισης αποδεικτικού φορολογικής δήλωσης

Recommended Posts

Βρε παλουκάρια (επειδή ότι θυμάμαι χαίρομαι :) )

 

Έχετε κανένα νέο από αυτό το στόρι ????

 

Έχετε στείλει τίπουτας;

 

Να σου πω κάτι?

Στην αρχή δεν μου άρεσε (η ιδέα)

Εκλαψα λίγο (από τα γέλια) αλλά στο τέλος έκατσα (κι έκανα μία αίτηση)

Μετά βαρέθηκα και βγήκα να πάρω λίγο αρέα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην υποκύψει κανείς και στείλει, δεν μπορούν να βάλουν πρόστιμα σε όλη την Ελλάδα για μη υποβολή όπως το ίδιο κάνουν και για τις ΕΠΕ ΙΚΕ ΑΕ , δεν βάζουν πρόστιμα !!!.

Ειδικά το συγκεκριμένο μέτρο είναι καθαρά εισπρακτικού χαρακτήρα επιτέλους ας αντιδράσουμε εμείς σε   τόσο προφανές απαράδεκτο μέτρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην στείλει κανείς !!

 

Πείτε ότι δεν υπάρχει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπάρχει!!! <_<

Ξανά πείτε το για να το εμπεδώσουμε καλά!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!

Και κρυπτογραφημένο μήνυμα τώρα??? Πιασάρικο!!

 

Είσαι πολύ μπροστά,λέμε!!! :D

 

 καλημέρα!!  :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημερα τελικα τι κανουμε? στελνουμε? και αν στελνουμε τι στελνουμε ολοκληρο το αρχειο Ε1 για ατομικες και Ε5 για εταιριες?

Προσωπικά όχι απλά δεν στέλνω, δεν υπάρχει αυτή η υποχρέωση για μένα. Ο λογιστής δεν έχει καμία σχέση με αυτό. Αν θέλουν τα Επιμελητήρια να ενημερώσουν τα μέλη τους και αυτά ας κάνουν ό,τι θέλουν. Δεν προκύπτει από πουθενά ότι αυτή η υποχρέωση αφορά στις υπηρεσίες που προσφέρει ο λογιστής.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω στείλει τίποτα και ούτε θα στείλω.

 

Τώρα τελευταία παίρνουν τηλ από το επιμελητήριο και ζητάνε να πληρωθεί η συνδρομή (του επιμελητηρίου όχι του ΓΕΜΗ). Τους λέω οτι έχει καταργηθεί, και απαντάνε οτι ισχύει κανονικά και υποχρεωτικά...

Οτι πιάσουνε!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πόσο απαραδεκτοι μπορει να είναι?....αυτο το ''Παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με το λογιστή σας για να ενημερωθείτε αν έχει ήδη υποβάλλει σχετική αίτηση για λογαριασμό της επιχείρησής σας.''
 
 
 
 
 
Το Επιμελητήριο Λάρισας ενημερώνει τις επιχειρήσεις για την υποχρέωση καταχώρησης στο ΓΕΜΗ του αποδεικτικού υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος. Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 5 της 79752/30-12-2014  Υπουργικής Απόφασης (ΦΕΚ 3623/Β/31-12-2014), η καταχώριση στο ΓΕΜΗ του αποδεικτικού υποβολής φορολογίας εισοδήματος είναι υποχρεωτική και αφορά τις προσωπικές επιχειρήσεις και λοιπούς υπόχρεους (Ο.Ε., Ε.Ε, ΣυνΠΕ, Ατομικές, Αστικές Εταιρίες, Κοινοπραξίες κτλ) πλην των κεφαλαιουχικών εταιριών (ΑΕ, ΕΠΕ, ΙΚΕ).
Η καταχώρηση του αποδεικτικού αυτού θα πρέπει να γίνει εντός δύο μηνών από την υποβολή της φορολογικής δήλωσης, με ηλεκτρονικό τρόπο από τον υπόχρεο με ταυτόχρονη την καταβολή του προβλεπόμενου ετήσιου τέλους καταχώρισης. Επισημαίνεται ότι η καταβολή του ετήσιου τέλους είναι υποχρεωτική και μπορεί να γίνει είτε με πιστωτική κάρτα, είτε με web banking είτε με κατάθεση σε τραπεζικό κατάστημα όπως αναφέρεται στο έντυπο πληρωμής που εκδίδεται από το σύστημα. Η καταχώρηση απαιτεί προς συμπλήρωση τον αριθμό του αποδεικτικού υποβολής φορολογικής δήλωσης που εκδίδει το σύστημα του Taxis μετά την οριστική υποβολή αυτής. Στην αίτηση παρέχεται η δυνατότητα στην επιχείρηση να επικαιροποιήσει τα στοιχεία επικοινωνίας της στο Γενικό Εμπορικό Μητρώο. Μετά την υποβολή από τον υπόχρεο και την εξόφληση των σχετικών τελών, η Υπηρεσία ΓΕΜΗ του Επιμελητήριου Λάρισας εκδίδει σχετική ανακοίνωση.
Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στο έντυπο οδηγιών.
 
Παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με το λογιστή σας για να ενημερωθείτε αν έχει ήδη υποβάλλει σχετική αίτηση για λογαριασμό της επιχείρησής σας.
 
 
=========================
Επιμελητήριο Λάρισας
----------------------------------------------
Διεύθυνση: Παπακυριαζή 44, ΤΚ 41222, Λάρισα
Τηλ.: 2410 549884, 255388

Fax: 2410 257522, 537767
email: [email protected]
web-site: www.larissa-chamber.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας με παρουν τηλ να τους ενημερωσω για το κοστος και τη διαδικασια.

 

Εγω εστειλα μονο το δικο μου και κεινο χωρις να πληρωσω το 30αρι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για ΟΕ,ΕΕ Κτλ τι αριθμό βάζουμε σύμφωνα με τις οδηγίες του ΓΕΜΗ του Ε1 σίγουρα?

με το αποδεικτικό πληρωμής των 80 και 10 ευρώ  θα είσαι ΟΚ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι τι κάνατε με αυτό?

 

Τα στείλαμε? Υφίσταται προσθεσμία και πρόστιμα? 

 

Μήπως γνωρίζετε?

Προσωπικά δεν ασχολήθηκα και δεν θα ασχοληθώ διότι δεν είναι θέμα που αφορά στο λογιστή. Καλή χρονιά!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...