Προς το περιεχόμενο
  • 0

αποδοση φορου μισθωτων υπηρεσιων και φορου επιχειρηματικων αμοιβων


klery

Ερώτηση

καλησπερα

 

αποδιδουμε φορο μισθωτων υπηρεσιων μηνιαια ,ανεξαρτητα απο την πληρωμη των δεδουλευμενων .

 

στις επιχειρηματικες αμοιβες επισης πρεπει με βασει την ημερομηνια του τιμολογιου η μπορουμε

με την καταβολη της αμοιβης?

επισης εαν μπορει να μου πει καποιος τι γινεται με το φορο σε αμοιβες που οφειλονται π.χ απο το 2010

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλησπερα

 

αποδιδουμε φορο μισθωτων υπηρεσιων μηνιαια ,ανεξαρτητα απο την πληρωμη των δεδουλευμενων .

 

στις επιχειρηματικες αμοιβες επισης πρεπει με βασει την ημερομηνια του τιμολογιου η μπορουμε

με την καταβολη της αμοιβης?

επισης εαν μπορει να μου πει καποιος τι γινεται με το φορο σε αμοιβες που οφειλονται π.χ απο το 2010

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

καλησπερα

 

αποδιδουμε φορο μισθωτων υπηρεσιων μηνιαια ,ανεξαρτητα απο την πληρωμη των δεδουλευμενων .

 

στις επιχειρηματικες αμοιβες επισης πρεπει με βασει την ημερομηνια του τιμολογιου να αποδιδουμε το φορο  η  μπορουμε

με την καταβολη της αμοιβης?

επισης εαν μπορει να μου πει καποιος τι γινεται με το φορο σε αμοιβες που οφειλονται π.χ απο το 2010

 

ευχαριστω

 

παρακαλω καποιος ας μου απαντησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

 

αποδιδουμε φορο μισθωτων υπηρεσιων μηνιαια ,ανεξαρτητα απο την πληρωμη των δεδουλευμενων .

 

στις επιχειρηματικες αμοιβες επισης πρεπει με βασει την ημερομηνια του τιμολογιου η μπορουμε

με την καταβολη της αμοιβης?

επισης εαν μπορει να μου πει καποιος τι γινεται με το φορο σε αμοιβες που οφειλονται π.χ απο το 2010

 

ευχαριστω

 

Για αμοιβές από επιχειρηματική δραστηριότητα:

 

Από τις αμοιβές που είχαν τιμολογηθεί το 2010, έπρεπε να είχε παρακρατηθεί και να είχε αποδοθεί φόρος τότε (βλ. άρθρα 55 και 58 Ν. 2238/1994 - παρακράτηση στο εισόδημα

 

Για τις αμοιβές που τιμολογούνται από 01/01/2014, η παρακράτηση διενεργείται κατά την πληρωμή και ο φόρος αποδίδεται με την δήλωση του μήνα της πληρωμής (βλ. άρθρα 62 και 64 Ν. 4172/2013 - παρακράτηση στην πληρωμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...