Προς το περιεχόμενο
  • 0

φορολογηση κατοικων εξωτερικού


riatan

Ερώτηση

Καλημέρα,

Γνωρίζει κανείς σε περίπτωση μόνιμου κατοίκου στο εξωτερικό (όλο το 2014 για α'φορά), ενώ δεν έχει τίποτα στο ονομά του στην Ελλάδα, ούτε εισόδημα ούτε τεκμήρια,(μόνο ελάχιστους τόκους σε λογαριασμό με συνδικαιούχο που έχει δηλώσει όλους τους τόκους εκείνος) , χρειάζεται να κάνει δήλωση ή όχι ? Επίσης θα πρέπει να δηλωθεί η αλλαγή διεύθυνσή σου στην ΔΟΥ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα,

Γνωρίζει κανείς σε περίπτωση μόνιμου κατοίκου στο εξωτερικό (όλο το 2014 για α'φορά), ενώ δεν έχει τίποτα στο ονομά του στην Ελλάδα, ούτε εισόδημα ούτε τεκμήρια,(μόνο ελάχιστους τόκους σε λογαριασμό με συνδικαιούχο που έχει δηλώσει όλους τους τόκους εκείνος) , χρειάζεται να κάνει δήλωση ή όχι ? Επίσης θα πρέπει να δηλωθεί η αλλαγή διεύθυνσή σου στην ΔΟΥ ? 

 

Είναι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού ή απλά μετακόμισε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού ή απλά μετακόμισε?

Απ΄ότι μου είπαν δουλεύει εκεί, και είναι οκ με τον φόρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απ΄ότι μου είπαν δουλεύει εκεί, και είναι οκ με τον φόρο

 

Δεν με καταλάβατε, έχει μεταφερθεί στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν με καταλάβατε, έχει μεταφερθεί στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού?

Μαλλον όχι, και τώρα που το έψαξα λίγο είδα ότι θα έπρεπε να έχει γίνει η διαδικασία έως 8 Μαίου ε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι, μπορείτε και τώρα. Να σπεύσετε όμως (τα λέω σε εσάς για να τ' ακούω εγώ). 

οκ τοτε, θα το ακούσουμε και δύο !!!! Μετά όμως τι γίνεται δεν ξανακάνω δήλωση εκτός άν αλλάξει κάτι όσον αφορά τα τεκμήρια ή το εισόδημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον μεταφέρετε την φορολογική του κατοικία, και με τα δεδομένα που δώσατε αρχικά, δεν θα υποβάλει δήλωση για το 2014.

ευχαριστώ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

επειδή μου έτυχε μία δήλωση κατοίκου εξωτερικού και δεν έχω ξανακάνει τέτοιου είδους.............και έχω διαβάσει αρκετά μέχρι να καταλήξω κάπου, και δυστυχώς την ανέλαβα, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα εάν κάποιος συνάδελφος με βοηθήσει!!!! 

 

1. Ο σύζυγος κάτοικος εξωτερικού εκτός χώρας ευρωπαικής ένωσης ή εοχ

2. Η σύζυγος κάτοικος εξωτερικού (ελληνίδα) εκτός χώρας ευρωπαικής ένωσης ή εοχ, με βεβαίωση αποδοχών από το υπουργείο εξωτερικών της ελλάδας (εργαζόμενη δηλαδή στην πρεσβεία της αλλοδαπής.

 

έχω συμπληρώσει τους εξής κωδικούς:::::

 

1.Καταρχήν την δήλωση την υποβάλλει Ο συζυγος............. ΣΩΣΤΑ????

2. 327 ΚΑΙ 328

3. 319 ΚΑΙ 320

4. 016

5 023 ΚΑΙ 024

302 Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕ ΤΟΝ 314 316 334 προσυμπληρωμένοι.........................

660 επίδομα υπηρεσίας αλλοδαπής.......... το οποίο το συμπλήρωσα εγώ διότι δεν το βρήκα προσυμπληρωμένο (ήταν γραμμένο πάνω στην βεβαίωση αποδοχών)

 

 

Με αυτά τα δεδομένα βγαίνει φόρος 2.714 και αναρωτιέμαι εάν είναι σωστός............ ή μήπως δεν έχω συμπληρώσει κάτι σωστά!!!

 

Εάν όμως τσεκάρω και το 386 τότε ο φόρος πέφτει στο 615,00

 

Η ρωσία βέβαια δεν είναι ούτε στην ευρωπαική ένωση ούτε στην εοχ...........................σωστά????

 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο που διαβάσατε το μνμ μου και εύχομαι να με βοηθήσει κάποιος συνάδελφος!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταρχήν στο μητρώο πώς φαίνονται;!!! Είναι, όντως, εγγεγραμμένοι φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού;!! Ξεκίνα από εκεί. Αυτό είναι το βασικό!!! Γιατί το ότι δουλεύει στη πρεσβεία δεν την κάνει κάτοικο εξωτερικού!!!Επίσης αν ο σύζυγος δεν έχει Ελληνικό ΑΦΜ και είναι ξένος υπήκοος, δεν υποχρεούται σε κοινή δήλωση με την σύζυγο και δύναται να μην δηλωθεί καν ο γάμος τους!! Άλλες χρονιές δεν είχαν υποχρέωση υποβολής δήλωσης και συμπληρώνεις τους 327-328 (ειδικά η σύζυγος);! Άλλο θέμα αν αμέλησαν και δεν κάναν ποτέ!!! Για να έχει βεβαίωση από το Ελληνικό δημόσιο, δύσκολο να ναι και κάτοικος εξωτερικού και δύσκολο να μην υποχρεούταν σε δήλωση όσα χρόνια εργάζεται!!! Έκαναν τις διαδικασίες αλλαγής φορολογικής κατοικίας;!!!Ψάξε το γιατί κάτι δε μου πάει!!! Έστω ότι είναι δηλωμένοι στην εφορία κάτοικοι εξωτερικού και ισχύουν τα δεδομένα που παραθέτεις. Τον 386, δε καταλαβαίνω γιατί τον εμπλέκεις;!!! 023-024 σε κατοίκους εξωτερικού δεν μπαίνει (τουλάχιστον εγώ δεν βάζω). Ο κάτοικος εξωτερικού δεν απαλλάσσεται από την προσκόμιση αποδείξεων. Απλά δεν δικαιούται αφορολόγητο και κατ' επέκταση δεν προσκομίζει αποδείξεις. 024, εφόσον εργάζεται σε πρεσβεία σωστά το τσέκαρες, αν και λίγη σημασία έχει καθώς ο ένας από τους 2 να δηλωθεί στη δήλωση κάτοικος εξωτερικού, χάνεται το δικαίωμα αποδείξεων και για τους 2!!! Τα υπόλοιπα είναι προσυμπληρωμένα δεν χρίζουν περαιτέρω ανάλυσης!!!

 

Πάντως έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι (βάσει τα λίγα που μας παραθέτεις).έχεις περίπτωση υπαλλήλου υπουργείου εξωτερικού (φορολογικός κάτοικος Ελλάδος-πιθανότατα) που παντρεύτηκε κάποιον αλλοδαπό υπήκοο, ο οποίος δεν έχει καμία υποχρέωση, φορολογική τουλάχιστον, στην Ελλάδα και το πιθανότερο σενάριο είναι να κάνει η σύζυγος μόνη της δήλωση ως φορολογικός κάτοικος Ελλάδος!!!

 

Συμπέρασμα: Δες τί ισχύει στο μητρώο τους!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταρχήν στο μητρώο πώς φαίνονται;!!! Είναι, όντως, εγγεγραμμένοι φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού;!! Ξεκίνα από εκεί. Αυτό είναι το βασικό!!! Γιατί το ότι δουλεύει στη πρεσβεία δεν την κάνει κάτοικο εξωτερικού!!!Επίσης αν ο σύζυγος δεν έχει Ελληνικό ΑΦΜ και είναι ξένος υπήκοος, δεν υποχρεούται σε κοινή δήλωση με την σύζυγο και δύναται να μην δηλωθεί καν ο γάμος τους!! Άλλες χρονιές δεν είχαν υποχρέωση υποβολής δήλωσης και συμπληρώνεις τους 327-328 (ειδικά η σύζυγος);! Άλλο θέμα αν αμέλησαν και δεν κάναν ποτέ!!! Για να έχει βεβαίωση από το Ελληνικό δημόσιο, δύσκολο να ναι και κάτοικος εξωτερικού και δύσκολο να μην υποχρεούταν σε δήλωση όσα χρόνια εργάζεται!!! Έκαναν τις διαδικασίες αλλαγής φορολογικής κατοικίας;!!!Ψάξε το γιατί κάτι δε μου πάει!!! Έστω ότι είναι δηλωμένοι στην εφορία κάτοικοι εξωτερικού και ισχύουν τα δεδομένα που παραθέτεις. Τον 386, δε καταλαβαίνω γιατί τον εμπλέκεις;!!! 023-024 σε κατοίκους εξωτερικού δεν μπαίνει (τουλάχιστον εγώ δεν βάζω). Ο κάτοικος εξωτερικού δεν απαλλάσσεται από την προσκόμιση αποδείξεων. Απλά δεν δικαιούται αφορολόγητο και κατ' επέκταση δεν προσκομίζει αποδείξεις. 024, εφόσον εργάζεται σε πρεσβεία σωστά το τσέκαρες, αν και λίγη σημασία έχει καθώς ο ένας από τους 2 να δηλωθεί στη δήλωση κάτοικος εξωτερικού, χάνεται το δικαίωμα αποδείξεων και για τους 2!!! Τα υπόλοιπα είναι προσυμπληρωμένα δεν χρίζουν περαιτέρω ανάλυσης!!!

 

Πάντως έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι (βάσει τα λίγα που μας παραθέτεις).έχεις περίπτωση υπαλλήλου υπουργείου εξωτερικού (φορολογικός κάτοικος Ελλάδος-πιθανότατα) που παντρεύτηκε κάποιον αλλοδαπό υπήκοο, ο οποίος δεν έχει καμία υποχρέωση, φορολογική τουλάχιστον, στην Ελλάδα και το πιθανότερο σενάριο είναι να κάνει η σύζυγος μόνη της δήλωση ως φορολογικός κάτοικος Ελλάδος!!!

 

Συμπέρασμα: Δες τί ισχύει στο μητρώο τους!!!!

Καταρχήν θα ήθελα να σ΄ευχαριστήσω για τον χρόνο σου.

 

Στο μητρώο φαίνονται και οι δύο κάτοικοι εξωτερικού. 

 

Ο σύζυγος έχει αφμ και η εικόνα τους στο μητρώο είναι σωστή (έγγαμοι, με φορολογικό εκπρόσωπο από 1/1/2014, κτλ κτλ)

 

'Αλλες χρονιές δεν είχε υποβληθεί φορολογική δήλωση γι΄αυτό έχω τσεκάρει τον 327,328 (δεν ήξερε λέει ότι έπρεπε να υποβάλλει και φέτος τους "υποχρέωσε" το υπουργείο!!!........))))

 

Το 386 τον έμπλεξα διότι αν συμπληρωθεί πέφτει ο φόρος στο 614..... από 3000+

 

Συμπέρασμα: αν έχω καταλάβει σωστά με την εικόνα τους όπως είναι στο μητρώο......  

 

πρέπει να κάνω μεταβολή στο μητρώο για την σύζυγο και να την κάνω φορολογικό κάτοικο Ελλάδας????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταρχήν θα ήθελα να σ΄ευχαριστήσω για τον χρόνο σου.

 

Στο μητρώο φαίνονται και οι δύο κάτοικοι εξωτερικού. 

 

Ο σύζυγος έχει αφμ και η εικόνα τους στο μητρώο είναι σωστή (έγγαμοι, με φορολογικό εκπρόσωπο από 1/1/2014, κτλ κτλ)

 

'Αλλες χρονιές δεν είχε υποβληθεί φορολογική δήλωση γι΄αυτό έχω τσεκάρει τον 327,328 (δεν ήξερε λέει ότι έπρεπε να υποβάλλει και φέτος τους "υποχρέωσε" το υπουργείο!!!........))))

 

Το 386 τον έμπλεξα διότι αν συμπληρωθεί πέφτει ο φόρος στο 614..... από 3000+

 

Συμπέρασμα: αν έχω καταλάβει σωστά με την εικόνα τους όπως είναι στο μητρώο......  

 

πρέπει να κάνω μεταβολή στο μητρώο για την σύζυγο και να την κάνω φορολογικό κάτοικο Ελλάδας????

 

ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ!!!!

 

Τσεκάρεις μόνο τους κωδικούς που αφορούν τους κατοίκους εξωτερικού (319-320). Σε συμβουλεύω να μην τσεκάρεις τον κωδικό 386, μη βρει και κανένα μπελά σε έλεγχο. Ούτε 327, 328 γιατί και προηγούμενες χρονιές έπρεπε να υποβάλει δήλωση (το παραδέχτηκε και η ίδια - όπως λες).

 

Δεν βλέπω να γλυτώνουν το μεγάλο φόρο, αλλά εσύ θα τα δεις αυτά!!!

 

Αυτά εν ολίγοις!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ!!!!

 

Τσεκάρεις μόνο τους κωδικούς που αφορούν τους κατοίκους εξωτερικού (319-320). Σε συμβουλεύω να μην τσεκάρεις τον κωδικό 386, μη βρει και κανένα μπελά σε έλεγχο. Ούτε 327, 328 γιατί και προηγούμενες χρονιές έπρεπε να υποβάλει δήλωση (το παραδέχτηκε και η ίδια - όπως λες).

 

Δεν βλέπω να γλυτώνουν το μεγάλο φόρο, αλλά εσύ θα τα δεις αυτά!!!

 

Αυτά εν ολίγοις!!!!

 

 

.......αλλά εσύ θα τα δεις αυτά!!! 

τι εννοείς?????  εγώ βλέπω ότι βγαίνει φόρος 2700............... μήπως υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει??????????  (έχεις ανάλογη περίπτωση κατοίκου εξωτερικού με τόσο μεγάλο φόρο???? κάτι δεν μου κολλάει στην όλη υπόθεση......................... είμαι πολύ προβληματισμένη...............

 

 

όπως και να χει πάντως .......Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

 

Αν σου διαφεύγει κάτι παραπάνω ή όχι, δε μπορώ να το ξέρω γιατί δε ξέρω τα πλήρη δεδομένα της δήλωσης. Πιθανότατα βγαίνει τόσος φόρος γιατί χάνουν το αφορολόγητο και άρα από το πρώτο ευρώ φορολογούνται. Είχα ανάλογη περίπτωση, με μισθούς και μεγάλο φόρο, ο λόγος είναι ότι χάναν το αφορολόγητο (κάτοικοι ΗΠΑ).

 

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ αν ξέρει να με βοηθήσει κάποιος συνάδελφος.

Ελλήνας που μετακόμισε  το 2008 , παντρεύτηκε, δουλεύει , φορολογείται κανονικά στην Αμερική, απέκτησε και την υπηκοότητα δεν έχει γνωστοποιήσει από αμέλεια στην ΔΟΥ όλες  αυτές τις αλλαγές στο μητρώο και τώρα σκεφτεται να ξαναγυρίσει Ελλάδα. Εδώ φαίνεται ανύπανδρος και ότι φιλοξενείται από τους γονείς του, με μηδενικό εισόδημα όλα αυτά τα χρόνια. Τι χρειάζεται για να γνωστοποιήσει τις αλλαγές? Θα έχει κάποιο πρόστιμο?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ αν ξέρει να με βοηθήσει κάποιος συνάδελφος.

Ελλήνας που μετακόμισε  το 2008 , παντρεύτηκε, δουλεύει , φορολογείται κανονικά στην Αμερική, απέκτησε και την υπηκοότητα δεν έχει γνωστοποιήσει από αμέλεια στην ΔΟΥ όλες  αυτές τις αλλαγές στο μητρώο και τώρα σκεφτεται να ξαναγυρίσει Ελλάδα. Εδώ φαίνεται ανύπανδρος και ότι φιλοξενείται από τους γονείς του, με μηδενικό εισόδημα όλα αυτά τα χρόνια. Τι χρειάζεται για να γνωστοποιήσει τις αλλαγές? Θα έχει κάποιο πρόστιμο?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

από τη στιγμή που το 2009 δεν μετεφέρθη ώς φορολογικός κάτοικος εξωτερικού και τώρα επαναπατρίζεται δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μπείς στη διαδικασία αυτή παρά μόνο εάν εμβάσει ποσά από τις ΗΠΑ ή αλλού σε λογαριασμούς του σε ελληνικές τράπεζες. Αν έχει αυτή την επιθυμία τότε θα πρέπει να κάνεις εκπρόθεσμα τη διαδικασία και νομίζω ότι μπορείς να φτάσεις μέχρι και 5 χρόνια πίσω ήτοι οικ.έτη 2014-2013-2012-2011 και 2010.Το πρόστιμο είναι αυτοτελές αλλά δεν ξέρω το πόσο ακριβώς. Πάντως δεν είναι κάτι το εξωπραγματικό(πχ 100-200 ευρώ πάνω κάτω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ αν ξέρει να με βοηθήσει κάποιος συνάδελφος.

Ελλήνας που μετακόμισε  το 2008 , παντρεύτηκε, δουλεύει , φορολογείται κανονικά στην Αμερική, απέκτησε και την υπηκοότητα δεν έχει γνωστοποιήσει από αμέλεια στην ΔΟΥ όλες  αυτές τις αλλαγές στο μητρώο και τώρα σκεφτεται να ξαναγυρίσει Ελλάδα. Εδώ φαίνεται ανύπανδρος και ότι φιλοξενείται από τους γονείς του, με μηδενικό εισόδημα όλα αυτά τα χρόνια. Τι χρειάζεται για να γνωστοποιήσει τις αλλαγές? Θα έχει κάποιο πρόστιμο?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=99393&page=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...