Jump to content
  • 0

ΕΝΦΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΜΕ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΑ ΚΤΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟ Ε9


anika
 Share

Question

Οικοδομική ΄Αδεια 2008

50% οικοπεδούχος και 50% εργολάβος ( εργολαβικό αντάλλαγμα )

7ο/2010, ο εργολάβος ξεκίνησε να κάνει χρήση του εργολαβικού ανταλλάγματος ( χωρίς να έχει προηγηθεί σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας )

9ο/2010, ο οικοπεδούχος ξεκίνησε να μένει στα δικά του κτίσματα ( χωρίς να έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας )

 

Ο οικοπεδούχος απο το 2009, δήλωνε τα δικά του κτίσματα με κωδικό 99 ( υπο ανέγερση )

Σήμερα, 7ο/2015, ο συμβολαιογράφος για να κάνει τη σύσταση, υποστηρίζει ότι

ο οικοπεδούχος για το 2010 & 2011, πρέπει να δηλώνει το σύνολο των κτισμάτων ( οικοπεδούχου & εργολαβικού ανταλλάγματος ) και απο το 2012 και μετά μόνο τα δικά του κτίσματα.

Απο φορολογικής άποψης, βάσει νομοθεσίας, εφόσον ο εργολάβος έκανε χρήση πριν τη συμπλήρωση 4ετίας, απο την οικοδομική άδεια και την έναρξη των εργασιών, πρέπει να τα δηλώσει απο το έτος που τα έκανε χρήση. Δηλαδή απο το 2010 ο καθένας δηλώνει τα δικά του κτίσματα , αφού ο εργολάβος κάνει χρήση των δικών του κτισμάτων.

 

Η συμβολαιογράφος διαφωνεί ως προς τη φορολογική νομοθεσία.

Είναι δυνατόν, να χρησιμοποιεί ο εργολάβος τα διαμερίσματά του επι 1,5 έτος και να έχει υποχρέωση ο οικοπεδούχος να δηλώσει τα κτίσματα του εργολάβου;

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να διαφωτίσει το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Ανάλογο θέμα έχει ξανασυζητηθεί, πριν λίγες μέρες. Δεν έχω πρόχειρο το link.

 

Τότε ίσχυε 3 χρόνια από την έκδοση της άδειας για την 1/1/2011. Ν. 3842/2010, άρθρο 28, περ θ

 

"από το έτος 2011 και για κάθε επόμενο, υπόχρεος σε φόρο ακίνητης περιουσίας είναι ο εργολάβος, για ακίνητα τα οποία συμφωνήθηκε να μεταβιβασθούν και δεν έχουν μεταβιβαστεί από τον οικοπεδούχο στον εργολάβο ή σε τρίτα πρόσωπα που αυτός θα υποδείξει, εφόσον έχουν παρέλθει τρία έτη από την έκδοση της αρχικής οικοδομικής άδειας ή έχουν εκμισθωθεί ή χρησιμοποιηθεί με οποιονδήποτε τρόπο εντός των τριών αυτών ετών από τον εργολάβο."

 

Για το 2010, έτσι όπως το καταλαβαίνω, έχει δίκιο. Έπρεπε να δηλωθούν από τον οικοπεδούχο με κωδικό 99. Για το 2011 εφόσον κάνει χρήση ο εργολάβος δηλώνεται από τον εργολάβο.

 

Επίσης δεν νομίζω ότι χρειάζεται για το 2010, σίγουρα δεν χρειάζεται για μεταβιβάσεις-διατηρώ επιφύλαξη για τη σύσταση, σύμφωνα με τον 4330/2015 που τροποποίησε το άρθρο 54Α του 4174/2013.

 

Ας μας πει η συμβολαιογράφος σε ποιόν νόμο το στηρίζει αυτό. Καλοπροαίρετα πάντα και χωρίς διάθεση ειρωνείας για την συμβολαιογράφο!!!

 

Ελπίζω να σε βοήθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αυτά ίσχυαν τότε.

α) Κάθε εργολάβος για τα ακίνητα που συμφωνήθηκε να μεταβιβαστούν σʼ αυτόν από τον οικοπεδούχο αλλά δεν έχουν μεταβιβαστεί είτε σʼ αυτόν είτε σε τρίτα πρόσωπα, εφόσον έχει παρέλθει χρονικό διάστημα τριών ετών από την έκδοση της αρχικής οικοδομικής άδειας ή εφόσον τα ακίνητα έχουν εκμισθωθεί ή με οποιονδήποτε τρόπο έχουν χρησιμοποιηθεί από τον ίδιο τον εργολάβο εντός των τριών αυτών ετών.

β) Κάθε οικοπεδούχος, επί του οικοπέδου του οποίου ανεγείρονται κτίσματα από εργολάβο, για να διαγράψει τα ακίνητα που συμφωνήθηκε να μεταβιβαστούν και δεν έχουν μεταβιβαστεί στον εργολάβο ή σε τρίτα πρόσωπα, εφόσον έχουν παρέλθει τρία έτη από την έκδοση της αρχικής οικοδομικής άδειας ή τα ακίνητα έχουν χρησιμοποιηθεί ή έχουν εκμισθωθεί από τον εργολάβο μέσα στα τρία έτη.


 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σχετική ερώτηση... Οικοδομή με αντιπαροχή ολοκληρώθηκε το 2012. Πουλήθηκαν 5 διαμερίσματα (τα 2 εργολαβικό αντάλλαγμα), ενώ μένουν 3 απούλητα. Γι αυτά πληρώνει ΕΝΦΙΑ ο εργολάβος. Η ερώτηση είναι, απαλλάσσονται αυτά από τον συμπληρωματικό φόρο, καθώς "τα ακίνητα ιδιοχρησιμοποιούνται για την παραγωγή ή άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας", σαν προϊόν της παραγωγής, ή δεν απαλλάσσονται;

Link to comment
Share on other sites

  • 0
26 λεπτά πριν , thanar said:

Σχετική ερώτηση... Οικοδομή με αντιπαροχή ολοκληρώθηκε το 2012. Πουλήθηκαν 5 διαμερίσματα (τα 2 εργολαβικό αντάλλαγμα), ενώ μένουν 3 απούλητα. Γι αυτά πληρώνει ΕΝΦΙΑ ο εργολάβος. Η ερώτηση είναι, απαλλάσσονται αυτά από τον συμπληρωματικό φόρο, καθώς "τα ακίνητα ιδιοχρησιμοποιούνται για την παραγωγή ή άσκηση επιχειρηματικής δραστηριότητας", σαν προϊόν της παραγωγής, ή δεν απαλλάσσονται;

Οπως το έχετε διατυπώσει δεν υπάρχει απαλλαγή. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
On 20/1/2017 at 11:11 ΜΜ, SOTHRIS said:

Οπως το έχετε διατυπώσει δεν υπάρχει απαλλαγή. 

Καλησπέρα Σωτήρη. Πώς θα έπρεπε να το διατυπώσω για να υπάρχει απαλλαγή; Δεν είναι απόλυτο το αν υπάρχει, αλλά εξαρτάται από τη διατύπωση; Το απόσπασμα σε εισαγωγικά είναι από το σχετικό νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...