Προς το περιεχόμενο
  • 0

ο κωδικός 312 στο νέο έντυπο ΦΠΑ πως συμπληρώνεται;


panagiotis

Ερώτηση

Βλέπω στο νέο έντυπο φπα κωδ. 312 - κύκλο εργασιών Φπα.

Στις οδηγίες βλέπω 

"Για τον προσδιορισμό του κύκλου εργασιών αφαιρέστε από το σύνολο των εκροών (φορολογητέων, απαλλασσόμενων και εξαιρούμενων) που έχουν περιληφθεί στους κωδικούς 301 έως και 310, τις πράξεις που δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του κύκλου εργασιών για σκοπούς Φ.Π.Α."

 

Αυτό τι ακριβώς σημαίνει;

Ποιές είναι οι πράξεις που δεν λαμβάνονται υπόψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κωδ. 312: Γράψτε τον κύκλο εργασιών για σκοπούς ΦΠΑ της φορολογικής περιόδου που χρησιμοποιείται για τις ανάγκες διακανονισμού του Φ.Π.Α. των εισροών. Για τον προσδιορισμό του κύκλου εργασιών αφαιρέστε από το σύνολο των εκροών (φορολογητέων, απαλλασσόμενων και εξαιρούμενων) που έχουν περιληφθεί στους κωδικούς 301 έως και 310, τις πράξεις που δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του κύκλου εργασιών για σκοπούς Φ.Π.Α. Ενδεικτικά:

• Την αξία πώλησης επενδυτικών αγαθών,

• Τις εργασίες της παραγρ. 3β' του άρθρου 31 του Κώδικα Φ.Π.Α., εφόσον είναι παρεπόμενες της κύριας δραστηριότητας,

• Τις αυτοπαραδόσεις αγαθών και ιδιοχρησιμοποιήσεις υπηρεσιών,

• Τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών, ενδοκοινοτικές λήψεις υπηρεσιών (άρθρο 14 παρ. 2 α') συμπεριλαμβανομένων των προκαταβολών που καταβάλατε για τις ενδοκοινοτικές λήψεις των υπηρεσιών σύμφωνα με το άρθρο 14 παρ. 2 α',

• Την αξία των αγορών σύμφωνα με την ΚΥΑ Π2869/1987 και την ΠΟΛ 1128/97,

• Την αξία των λοιπών πράξεων λήπτη.

Και μια επιβεβαίωση. Στον 361 κωδ πλέον μπαίνουν όλα τα έξοδα αγορές ακόμα κ χωρίς ΦΠΑ οπως πχ αγορές τσιγάρων η εισφορές οαεε ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μια επιβεβαίωση. Στον 361 κωδ πλέον μπαίνουν όλα τα έξοδα αγορές ακόμα κ χωρίς ΦΠΑ οπως πχ αγορές τσιγάρων η εισφορές οαεε ???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μια επιβεβαίωση. Στον 361 κωδ πλέον μπαίνουν όλα τα έξοδα αγορές ακόμα κ χωρίς ΦΠΑ οπως πχ αγορές τσιγάρων η εισφορές οαεε ???? 

Καλημέρα και καλή δύναμη.

 

ΠΟΛ 1082/6-4-2015

 

Κωδ. 361: Γράψτε την αξία των αγορών αγαθών (εμπορευμάτων, πρώτων και βοηθητικών υλών κλπ), λήψη υπηρεσιών, δαπανών, γενικών και λοιπών εξόδων, που πραγματοποιήσατε στο εσωτερικό της χώρας, οι οποίες έχουν επιβαρυνθεί με Φ.Π.Α. και για τις οποίες παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης. Σημειώνεται ότι η αγορά επενδυτικών αγαθών δεν περιλαμβάνεται στον κωδικό αυτό.

 

Οπότε, συμπεραίνω δεν μπαίνουν ΟΑΕΕ κλπ έξοδα χωρίς ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δείτε το παρακάτω link, μήπως και βοηθάει. Αφορά την αντιστοίχιση κωδικών παλιού και νέου εντύπου.

 

http://www.power-tax.gr/el/normal/35/4151/ViewArticle.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΤΣΙΓΑΡΩΝ ΣΤΟΝ 310  ναι

ΚΑΡΤΕΣ 349 Ο ΠΑΛΙΟΣ ΔΗΛΑΔΗ 309?  ναι

312 ? ΟΤΙ ΕΧΕΙ Ο 307?   δες την πολ.1082   τι αναφέρει για τον κωδ.312

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ιατρό, ενταγμένο σε ΦΠΑ λόγω σεμιναρίων κλπ, ο κωδικός 312 θα συμπεριλάβει και τις πράξεις εκτός πεδίου ΦΠΑ? 

 

Για έσοδα εκτός ΦΠΑ δεν ενημερώνω ούτε κωδ. 310 ούτε 349, είναι τελείως εκτός ΦΠΑ, αρα και ο κωδικος 312 δεν πρέπει να έχει ποσό, παρά μόνο τα έσοδα που υπάγονται στο ΦΠΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι έπαθε πάλι το Τάξις? Πατάω υποβολή για την περιοδική φπα και μου βγάζει μήνυμα:

 

Σας ζητάμε συγνώμη!
Δε μπορούμε να εμφανίσουμε την ιστοσελίδα που ζητήσατε (Κωδικός σφάλματος 500) Κάποιο πρόβλημα σχετικό με τη διεύθυνση (URL) ή τον εξυπηρετητή δικτύου εμποδίζει την εμφάνιση της ιστοσελίδας. Σας παρακαλούμε να προσπαθήσετε αργότερα. Σας ευχαριστούμε
<TAXISnet>   menuarr.gif Αρχική Σελίδα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ιατρό, ενταγμένο σε ΦΠΑ λόγω σεμιναρίων κλπ, ο κωδικός 312 θα συμπεριλάβει και τις πράξεις εκτός πεδίου ΦΠΑ? 

 

Για έσοδα εκτός ΦΠΑ δεν ενημερώνω ούτε κωδ. 310 ούτε 349, είναι τελείως εκτός ΦΠΑ, αρα και ο κωδικος 312 δεν πρέπει να έχει ποσό, παρά μόνο τα έσοδα που υπάγονται στο ΦΠΑ???

Εχω την εντύπωση ,οτι στον 310 πάνε τα πάντα όλα,απαλασσόμενα-εξαιρούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω την εντύπωση ,οτι στον 310 πάνε τα πάντα όλα,απαλασσόμενα-εξαιρούμενα.

 

Τοτε και στο 361 πρέπει να πάνε όλα τα έξοδα και να κάνω προρατα... το οποίο θέλω δεν θέλω διότι δεν έχω κοινές εισροές.

Ολα τα έξοδα αφορούν την απαλλασσόμενη δραστηριότητα και όταν έχω έσοδα υπαγόμενα σε ΦΠΑ αποδίδω όλο το ΦΠΑ και τέλος.

 

Μπορώ να εχω στο έντυπο ΦΠΑ μόνο τα ποσά που αφορούν την δραστηριότητα υπαγόμενη σε ΦΠΑ και οχι τα υπόλοιπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τοτε και στο 361 πρέπει να πάνε όλα τα έξοδα και να κάνω προρατα... το οποίο θέλω δεν θέλω διότι δεν έχω κοινές εισροές.

Ολα τα έξοδα αφορούν την απαλλασσόμενη δραστηριότητα και όταν έχω έσοδα υπαγόμενα σε ΦΠΑ αποδίδω όλο το ΦΠΑ και τέλος.

 

Μπορώ να εχω στο έντυπο ΦΠΑ μόνο τα ποσά που αφορούν την δραστηριότητα υπαγόμενη σε ΦΠΑ και οχι τα υπόλοιπα ?

Κωδ. 361: Γράψτε την αξία των αγορών αγαθών (εμπορευμάτων, πρώτων και βοηθητικών υλών κλπ), λήψη υπηρεσιών, δαπανών, γενικών και λοιπών εξόδων, που πραγματοποιήσατε στο εσωτερικό της χώρας, οι οποίες έχουν επιβαρυνθεί με Φ.Π.Α. και για τις οποίες παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης. Σημειώνεται ότι η αγορά επενδυτικών αγαθών δεν περιλαμβάνεται στον κωδικό αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την βοήθειά σας παρακαλώ

Στο κωδικό 312 του εντύπου φπα μπαίνουν οι εξαγωγές σε τρίτες χώρες (κωδ.348) και

οι ενδοκοινοτικές εξαγωγές(κωδ.342) ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και όμως μπαίνουν στον κωδικό 312 οι πωλήσεις (ενδοκοινοτικές)  και οι πωλήσεις πρός  τρίτες χώρες.
Αυτή ήταν η απάντηση που πήρα σήμερα το πρωί από το Υπουργείο στην Διεύθυνση ΦΠΑ από την Κα Καρύδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για συνηθισμένες περιπτώσεις στον 312 έχουμε πωλήσεις πραγματικές πάσης φύσης.

 

δηλ. ομάδα 7 + έκτακτα έσοδα .

 

ΔΕΝ μπαίνουν ενδοκοινοτικές αποκτήσεις -πωλήσεις παγίων- ιδιοπαραγωγή 78 κλπ.   όπως εδώ ΔΕΝ μπαίνει και ο δημοτικός φόρος που εμπεριέχεται στις πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά όπως καταλαβαίνω στο νέο έντυπο ΦΠΑ δηλώνουμε ότι δηλώναμε και στο προηγούμενο αλλά σε διαφορετικούς κωδικούς.

Δεν δηλώνουμε δαπάνες χωρίς ΦΠΑ που παλιότερα δηλώναμε μόνο στην εκκαθαριστική μέχρι να καταργηθεί.

Συμφωνείτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για παροχή υπηρεσιών μηχανικού που αφορά ακίνητο σε τρίτη χώρα, μέχρι τώρα τα έσοδα απο τα τιμολόγια που έκοβε έμπαιναν στον 308. Τώρα με το νέο έντυπο, θα μπούν στον 349 και στον 312??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά όπως καταλαβαίνω στο νέο έντυπο ΦΠΑ δηλώνουμε ότι δηλώναμε και στο προηγούμενο αλλά σε διαφορετικούς κωδικούς.

Δεν δηλώνουμε δαπάνες χωρίς ΦΠΑ που παλιότερα δηλώναμε μόνο στην εκκαθαριστική μέχρι να καταργηθεί.

Συμφωνείτε ?

Συμφωνώ. Και εγώ έτσι το έχω καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για παροχή υπηρεσιών μηχανικού που αφορά ακίνητο σε τρίτη χώρα, μέχρι τώρα τα έσοδα απο τα τιμολόγια που έκοβε έμπαιναν στον 308. Τώρα με το νέο έντυπο, θα μπούν στον 349 και στον 312??

Δεν υπήρχε αντίστοιχος κωδικός  (312) στο παλιό έντυπο. Σ' αυτή την περίπτωση μπαίνουν και εκεί τα έσοδα? Ή μόνο στον 349?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...