Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αλλαγές συντελεστών ΦΠΑ μετά την ψηφοφορία 15/7/2015


despina3

Ερώτηση

Συνάδελφοι,

 

Ποια ημερομηνία θα θεωρείται αρχή για την αλλαγή των συντελεστών ΦΠΑ ?   Είναι από σήμερα υποχρεωτικοί ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Kαλησπέρα,

 

Αλλοι μένουν και άλλοι μεταφέρονται.Ωμοί κυριώς που υπάρχουν στην κλάση 08 μένουν.Καρύδια,φουντούκια,αμύγδαλα,αποξηραμένα βερίκοκα κτλ.

 

Επίσης στην κλάση 1005 υπάρχει ο σπόρος για το ποπκορν.Και στην 0713 το ωμό το στραγάλι.Αυτά 13.

 

Απο εκεί και πέρα η μεταποιήση τους τους αλλάζει κλάση και πάνε στο 23.Επίσης πρόσεξε τα αποξηραμένα που μπορεί να έχουν προσθήκη ζάχαρης κτλ κλτ. πόμελο,ανανάς κτλ κλτ.

 

Προσοχή για εμένα θέλει στα σπόρια και στο αράπικο φιστίκι τα οποία λόγω της κλάσης του πάνε στο 23%.Προσοχή όχι το κελυφωτό ή η ψίχα κελυφωτού αυτά είναι στο 08.

 

για τους ξηρούς καρπούς βρήκα

 

Καρποί και φρούτα βρώσιμα κάθε είδους, νωπά, ξερά, αποξεραμένα ή κατεψυγμένα (Δ.Κ. 0801 έως 0813): 13% 

Καρποί ελαιώδεις και άλλα σπέρματα και καρποί (Δ.Κ. 1201-1209): 23%

Τις κλάσεις 1005 ( σπόρος για  ποπκορν) και  0713  (ωμό  στραγάλι) πως τα μετατάξατε στο 13% αφού δε τα αναφέρει η εγκύκλιος?

Επίσης υπάρχει διαφορά αν πρόκειται για χύμα ή συσκευασμένα-τυποποιημένα προϊόντα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τους ξηρούς καρπούς βρήκα

 

Καρποί και φρούτα βρώσιμα κάθε είδους, νωπά, ξερά, αποξεραμένα ή κατεψυγμένα (Δ.Κ. 0801 έως 0813): 13% 

Καρποί ελαιώδεις και άλλα σπέρματα και καρποί (Δ.Κ. 1201-1209): 23%

Τις κλάσεις 1005 ( σπόρος για  ποπκορν) και  0713  (ωμό  στραγάλι) πως τα μετατάξατε στο 13% αφού δε τα αναφέρει η εγκύκλιος?

Επίσης υπάρχει διαφορά αν πρόκειται για χύμα ή συσκευασμένα-τυποποιημένα προϊόντα ?

 

Ν.4334/2015

 

5. Λαχανικά, φυτά, ρίζες και κόνδυλοι, βρώσιμα. Εξαιρούνται τα προϊόντα της Δ.Κ. 0714 (Δ.Κ. 0701, 0702, 0703, 0704, 0705, 0706, 0707, 0708, 0709, 0710, 0711, 0712, 0713).

7. Δημητριακά (Δ.Κ. 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1006, 1007 και 1008).

 

Για τα συσκευασμένα ρώτησα και εγώ το πρωί στο τελωνείο και μου είπαν ότι δεν παίζει ρόλο αν είναι ή όχι συσκευασμένα.

Για π.χ.αν συσκευάζεις ωμά αμύγδαλα 13% ενώ αν συσκευάζεις ψημένα 23%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μεταβολή στο μητρώο..

 

10 μέρες από την έναρξη ισχύος των νέων διατάξεων..16/7 είναι 20/7 είναι,θα σε γελάσω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άρα καλαμάκια χοιρινά, κοτόπουλο κλπ σκέτα πακέτο 23%

πιτόγυρο-σάντουιτς πακέτο πάλι 23%

 

πρέπει να υποβάλουμε ένα ερώτημα στο υπουργείο για τα πιτόγυρα. Αφορά το 99% των Ελλήνων.

Ποια είναι η διαδικασία;-)

 

 

LAMMERGEIER, on 20 Jul 2015 - 10:44 AM, said:snapback.png

 

όλα 23% μέσα.

 

έξω 13% νερό, ψωμί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

άρα καλαμάκια χοιρινά, κοτόπουλο κλπ σκέτα πακέτο 23%

πιτόγυρο-σάντουιτς πακέτο πάλι 23%

 

πρέπει να υποβάλουμε ένα ερώτημα στο υπουργείο για τα πιτόγυρα. Αφορά το 99% των Ελλήνων.

Ποια είναι η διαδικασία;-)

 

 

LAMMERGEIER, on 20 Jul 2015 - 10:44 AM, said:snapback.png

 

 

άκου τι θα κάνεις για τα πιτόγυρα.

 

θα παραγγέλνεις και θα πας με το αυτοκίνητο να τα πάρεις.  θα το έχεις παρκάρει κοντά στο μαγαζί.

 

παίρνεις το πρώτο με απόδειξη. τρέχεις γρήγορα και το αφήνεις στο αυτοκίνητο και με την ίδια απόδειξη παραλαμβάνεις το δεύτερο ,το τρίτο κοκ.

 

κατά την μεταφορά προσέχουμε η απόδειξη να μην λερωθεί από λάδια και τζατζίκια.

 

στο τελευταίο κάνεις τον λογαριασμό και παίρνεις έκπτωση όσο η αύξηση του ΦΠΑ και αυτός γλιτώνει και το εισόδημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα η συντηρηση ανελκυστηρων παραμενει 13%?

 γκαβομαρααααα ακυρο παιδια ειναι ξεκαθαρο 23% απλα δεν το ειχα προσεξει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα . Φυστίκι τύπου Αιγίνης κελυφωτό ψημένο και συσκευασμένο ?   13% η 23%  ?  Επίσης το ωμό και παράλληλα πώληση χύμα σε ποιο συντελεστή? .Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα . Φυστίκι τύπου Αιγίνης κελυφωτό ψημένο και συσκευασμένο ?   13% η 23%  ?  Επίσης το ωμό και παράλληλα πώληση χύμα σε ποιο συντελεστή? .Ευχαριστώ.

Καλησπέρα,

 

Το αιγίνης και το κελυφωτό και η ψίχα κελυφωτού είναι στην 08 οπότε 13%.

 

Μπορείς να δεις λίγο πιο πάνω τι μου απάντησε το τελωνείο για τα συσκευασμένα.

 

Μετά την επεξεργασία τους δηλαδή το ψήσιμο θεωρώ ότι έχουν 23% χωρίς να ξέρω όμως να σου πω την δασμολογική κλάση.Από αυτά που είδαμε εμείς όλα τα ψημένα φεύγανε από την κλάση 08.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,,  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,,,   ΕΙΜΑΣΤΕ   ΟΛΟΙ   ΤΡΕΛΛΑΜΕΝΟΙ,,,   ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ   ΟΣΟ  ΜΠΟΡΟΥΜΕ ,, :angry:

 

ΝΑ   ΡΩΤΗΣΩ   ΚΑΙ  ΕΓΩ,,   ΑΝ   ΕΧΕΙ   ΚΑΠΟΙΟΣ   ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ,,

 

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ   ΕΝΟΙΚΙΑΣΗΣ    ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΚΩΝ   ΣΚΑΦΩΝ,,       ΗΤΑΝ   ΜΙΣΟ   6,5 % -  ΜΙΣΟ  0 % ΦΠΑ,,

 

ΤΩΡΑ   ???   ΕΧΕΙ   ΚΑΝΕΙΣ   ΙΔΕΑ  ??

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Το αιγίνης και το κελυφωτό και η ψίχα κελυφωτού είναι στην 08 οπότε 13%.

 

Μπορείς να δεις λίγο πιο πάνω τι μου απάντησε το τελωνείο για τα συσκευασμένα.

 

Μετά την επεξεργασία τους δηλαδή το ψήσιμο θεωρώ ότι έχουν 23% χωρίς να ξέρω όμως να σου πω την δασμολογική κλάση.Από αυτά που είδαμε εμείς όλα τα ψημένα φεύγανε από την κλάση 08.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Το αιγίνης και το κελυφωτό και η ψίχα κελυφωτού είναι στην 08 οπότε 13%.

 

Μπορείς να δεις λίγο πιο πάνω τι μου απάντησε το τελωνείο για τα συσκευασμένα.

 

Μετά την επεξεργασία τους δηλαδή το ψήσιμο θεωρώ ότι έχουν 23% χωρίς να ξέρω όμως να σου πω την δασμολογική κλάση.Από αυτά που είδαμε εμείς όλα τα ψημένα φεύγανε από την κλάση 08.

 

Παναγιώτη καλησπέρα

 

Τα φυστίκια γενικά (ωμά ή ψημένα) στην 2008 δεν είναι?

 

Δεν παίζει αυτό που συμβαίνει, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστόοος!!! :D

 

άκου τι θα κάνεις για τα πιτόγυρα.

 

θα παραγγέλνεις και θα πας με το αυτοκίνητο να τα πάρεις.  θα το έχεις παρκάρει κοντά στο μαγαζί.

 

παίρνεις το πρώτο με απόδειξη. τρέχεις γρήγορα και το αφήνεις στο αυτοκίνητο και με την ίδια απόδειξη παραλαμβάνεις το δεύτερο ,το τρίτο κοκ.

 

κατά την μεταφορά προσέχουμε η απόδειξη να μην λερωθεί από λάδια και τζατζίκια.

 

στο τελευταίο κάνεις τον λογαριασμό και παίρνεις έκπτωση όσο η αύξηση του ΦΠΑ και αυτός γλιτώνει και το εισόδημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και μια δική μου απορία μέσα στο γενικό τρελάδικο...

 

στην ανακύκλωση απορριμάτων εντάσονται και τα παλιοσίδερα  (SCRAP)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παναγιώτη καλησπέρα

 

Τα φυστίκια γενικά (ωμά ή ψημένα) στην 2008 δεν είναι?

 

Δεν παίζει αυτό που συμβαίνει, έτσι?

Σπύρο καλησπέρα,

 

Όσον αφορά τα φιστίκια τα ωμά έχουμε στην δασμολ.κλάση 080251-52 τα φιστίκια αιγίνης.Άρα 13%.

 

Στην 120241-42 έχουμε τα αράπικα φιστίκια οπότε αυτά 23%.

 

Τώρα ψήνοντας όλα αυτά φεύγουν και πηγαίνουν σε άλλες κλάσεις όπως λες και εσύ στην 2008 όπου είναι τα καβουρδισμένα οπότε 23%.

 

Τέτοιο μπέρδεμα ούτε στα χειρότερα όνειρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μεταβολή στο μητρώο..

 

10 μέρες από την έναρξη ισχύος των νέων διατάξεων..16/7 είναι 20/7 είναι,θα σε γελάσω.. 

 

Καλημέρα φίλε.

Γιατί έχουμε αμφιβολία για την ημερομηνία έναρξης ισχύος ;

Η άποψή μου είναι, ότι αυτή είναι η 20η Ιουλίου.

 

Καλή συνέχεια Τζιμάκο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

21069098Παρασκευάσματα διατροφής   Συμπυκνώματα πρωτεϊνών  και ουσίες πρωτεϊνικής

                        σύστασης Που  δεν   περιέχουν   λιπαρές   ύλες  που προέρχονται   από   το   γάλα,   ζαχαρόζη,

                       ισογλυκόζη, γλυκόζη,  άμυλα  κάθε είδους ή που  περιέχουν  κατά  βάρος  λιγότερο  του

                         1,5 % λιπαρές ύλες  που προέρχονται από το  γάλα,   λιγότερο   του   5 %   ζαχαρόζη  ή

                         ισογλυκόζη,  λιγότερο  του  5 %  γλυκόζη ή  άμυλα κάθε είδους 

 

                        στα συμπληρώματα αυτά το ΦΠΑ ήταν 13% παραμένει ?

 

                        επίσης τα φυτώρια (σπόροι ,φυτά, δένδρα )παραμένουν στο 13%

                        ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα φίλε.

Γιατί έχουμε αμφιβολία για την ημερομηνία έναρξης ισχύος ;

Η άποψή μου είναι, ότι αυτή είναι η 20η Ιουλίου.

 

Καλή συνέχεια Τζιμάκο μου.

δε ξέρω τι να προτιμήσω ρε συ..

 

βάσει νόμου είναι η 16η, βάσει Δ.Τ είναι η 20η..

 

 

 

11117169_644253309042173_5984901_n.jpg

 

 

φιλαράκι.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2e4ma1h.jpg

 

:rolleyes:

Κορόιδευε εσύ όσο θέλεις εμάς μας βγήκε η Παναγία να τα ξεχωρίσουμε.

 

Θα βάλω το φιλαράκι μου από την Πτολεμαίδα να σε κανονίσεις εσένα. :P  :P  :D  :D  :D

 

Καλημέρα Μπάμπη.Φιστίκι Αιγίνης άψητο κελυφωτό ή όχι 13%. :D  :D  :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κορόιδευε εσύ όσο θέλεις εμάς μας βγήκε η Παναγία να τα ξεχωρίσουμε.

 

Θα βάλω το φιλαράκι μου από την Πτολεμαίδα να σε κανονίσεις εσένα. :P  :P  :D 

 

Καλημέρα Μπάμπη.Φιστίκι Αιγίνης άψητο κελυφωτό ή όχι 13%. :D  :D 

 

Γιατί παιδεύεστε φίλε ; Κι εσύ και ο Πτολεμαίος φίλος μου ;

Υπάρχει τύπος λέμεεεεεεε :P

 

Όσο παγώνει, ο φόρος μεγαλώνει... :lol: 

 

 

Καλημέρααααααααααααααααα :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δε ξέρω τι να προτιμήσω ρε συ..

 

βάσει νόμου είναι η 16η, βάσει Δ.Τ είναι η 20η..

 

 

 

11117169_644253309042173_5984901_n.jpg

 

 

φιλαράκι.. :)

 

Μα είναι απλό φίλε!

Όταν υπάρχει Δελτίο τύπου, κανένας νόμος δεν ισχύει λέμεεεεεεε  :lol:

 

Α)

N.4334 Επείγουσες ρυθμίσεις για τη διαπραγμάτευση και σύναψη συμφωνίας με τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Στήριξης (Ε.Μ.Σ.) (ΦΕΚ Α' 80/16-07-2015)

...

Άρθρο 1. Φορολογικά μέτρα

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

1.

α) Η παρ. 1 του άρθρου 21 του ν. 2859/2000 (Α' 248) αντικαθίσταται ως ακολούθως:

...

δ) Οι προβλεπόμενες στις παραγράφους 4, 5 και 6 του άρθρου 21 του ν. 2859/2000 (Α' 248) μειώσεις των συντελεστών καταργούνται σταδιακά ως ακολούθως:

αα) Από 1.10.2015 στα αναπτυγμένα τουριστικά νησιά με το υψηλότερο κατά κεφαλή εισόδημα και από 1.6.2016 στα λιγότερο αναπτυγμένα νησιά. Εξαιρούνται της καταργήσεως και παραμένουν σε ισχύ έως την 31.12.2016 οι ισχύοντες σήμερα συντελεστές Φ.Π.Α. για τα πλέον απομακρυσμένα νησιά.

Με κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης και Οικονομικών ορίζονται ειδικότερα τα υπαγόμενα στις παραπάνω ρυθμίσεις νησιά της παρ. 4 του άρθρου 21 του ν. 2859/2000 (Α'248).

2.

Στο άρθρο 20 του ν. 3842/2010 προστίθεται παράγραφος 7 ως εξής:

32.

Με αποφάσεις του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, που θα εκδοθούν έως τις 31 Ιουλίου 2015, ρυθμίζονται θέματα εφαρμογής των προηγούμενων άρθρων, που αφορούν τους όρους ένταξης ταμείων ή τομέων στο Ενιαίο Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης τις λεπτομέρειες, καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια.

 

Άρθρο 2.

Η ισχύς του παρόντος νόμου αρχίζει από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στις επιμέρους διατάξεις του.

 

Β)

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ  

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ  

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

Νίκης 5-7  

10180 Αθήνα 

Tηλ.:210-3332553/4  

Fax: 210-3332559 

e-mail: [email protected] 

Πέμπτη, 16 Ιουλίου 2015 

 

Δελτίο Τύπου 

Προκειμένου να διασφαλιστεί η ομαλή μετάβαση στο νέο καθεστώς του ΦΠΑ, το Υπουργείο Οικονομικών θα προχωρήσει στις απαραίτητες ενέργειες ώστε η εφαρμογή των νέων διατάξεων να ξεκινήσει από τη Δευτέρα 20/7/2015.

 

Γ)

ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

Επείγουσες ρυθμίσεις για τη θέσπιση περιορισμών στην ανάληψη μετρητών και τη μεταφορά κεφαλαίων και τις τροποποιήσεις των νόμων 4063/2012, 4172/2013, 4331/2015 και 4334/2015. (ΦΕΚ Α' 84/18-07-2015)

Άρθρο τρίτο. Θέματα Φ.Π.Α.

1. Στο τέλος του σημείου 2 του κεφαλαίου Β. Υπηρεσίες του Παραρτήματος ΙΙΙ του Ν. 2859/2000 (Α' 248), όπως τροποποιήθηκε με την περίπτωση γ' της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του Ν. 4334/2015 (Α' 80) προστίθεται η εξής φράση:

«και έως την ημερομηνία αυτή ο εφαρμοζόμενος συντελεστής, για τις υπηρεσίες της περίπτωσης αυτής, ορίζεται σε 6%».

2. Στο τέλος της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του Ν. 4334/2015 (Α' 80) προστίθεται εδάφιο ως εξής:

«Η ισχύς των διατάξεων της παραγράφου αυτής αρχίζει από 20 Ιουλίου 2015».

 

Δ)

Τελικά η παράγραφος 1 του άρθρου 1 του ν.4334/15 διαμορφώνεται σε :

 

1.

α) Η παρ. 1 του άρθρου 21 του ν. 2859/2000 (Α' 248) αντικαθίσταται ως ακολούθως:

...

γ) Το Παράρτημα III του ν. 2859/2000 αντικαθίσταται ως ακολούθως:

...

δ) Οι προβλεπόμενες στις παραγράφους 4, 5 και 6 του άρθρου 21 του ν. 2859/2000 (Α' 248) μειώσεις των συντελεστών καταργούνται σταδιακά ως ακολούθως:

αα) Από 1.10.2015 στα αναπτυγμένα τουριστικά νησιά με το υψηλότερο κατά κεφαλή εισόδημα και από 1.6.2016 στα λιγότερο αναπτυγμένα νησιά. Εξαιρούνται της καταργήσεως και παραμένουν σε ισχύ έως την 31.12.2016 οι ισχύοντες σήμερα συντελεστές Φ.Π.Α. για τα πλέον απομακρυσμένα νησιά.

Με κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης και Οικονομικών ορίζονται ειδικότερα τα υπαγόμενα στις παραπάνω ρυθμίσεις νησιά της παρ. 4 του άρθρου 21 του ν. 2859/2000 (Α'248).

 

Η ισχύς των διατάξεων της παραγράφου αυτής αρχίζει από 20 Ιουλίου 2015.

 

Καλημέραααααααααα φίλεεεεεεεε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι απλά τα πράγματα λέμεεεεεεε :D

 

https://www.youtube.com/watch?v=M_g2MfxSyYI

 

1% ΦΠΑ χωρίς απόδειξη λέμεεεεε :D

Απλά και Π.Φ.Α. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...