Προς το περιεχόμενο

Αμοιβή λογιστή για 7 εταιρείες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ώντας νέος στο χώρο, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις αμοιβές. Πρόσφατα είχα πρόταση να κρατήσω τα βιβλία 7 εταιρειών. 4 οε, 2 αε και 1 επε. Θα γίνει πρόσληψη 4ωρη, πενθημερη και μισθός 250. Αξίζει τον κόπο; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 250 € όλα αυτά?

Μήπως να τους πληρώσεις κιόλας...

Συνάδελφε εχοντας υποψιν οτι είμαι. Β τάξης και θα γίνεται έλεγχος απο άλλον πόσα περίπου πρέπει να ζητήσω ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 250? Κανεις πλακα ετσι? Μηπως εννοεις 2500?

Καθόλου πλάκα δεν κάνω. Του είπα οτι είναι πολύ λίγα αλλα δε ξέρω πόσα να του ζητήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου πλάκα δεν κάνω. Του είπα οτι είναι πολύ λίγα αλλα δε ξέρω πόσα να του ζητήσω

Aν τα βάλεις με το κομμάτι έρχεται 35 ευρώ περίπου το κομμάτι το μήνα ή 1,70 ευρώ περίπου την ημέρα 

Καλά αυτός λέει χονδρομ......ίες

Εσύ πώς τις αποδέχεσαι ?

Και κάτι άλλο

7 εταιρίες με 4ωρο ? θα προλαβαίνεις ? 

Εκτός και άν είναι αδρανείς .

Αλλά τότε δεν θα χρειαζόταν 4ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τα βάλεις με το κομμάτι έρχεται 35 ευρώ περίπου το κομμάτι το μήνα ή 1,70 ευρώ περίπου την ημέρα 

Καλά αυτός λέει χονδρομ......ίες

Εσύ πώς τις αποδέχεσαι ?

Και κάτι άλλο

7 εταιρίες με 4ωρο ? θα προλαβαίνεις ? 

Εκτός και άν είναι αδρανείς .

Αλλά τότε δεν θα χρειαζόταν 4ωρο.

Εννοειται πως δεν αποδέχτηκα τη συγκεκριμένη πρόταση και περιμένει να ακούσει τη δικιά μου αντιπρόταση. Όλες ειναι ενεργές άλλα με ελαχιστες κινήσεις μηνιαίως εκτος από τη μια που εχει αρκετές κινησεις και μισθοδοσία. Γιαυτο σας ρωτάω ποια θα πρεπει να είναι η δικιά μου αντιπρόταση όσον αφορά το μισθό. Σας ευχαριστω πάντως για το χρόνο σας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι είναι πολύ λίγα αλλά αναρωτιέμαι..... Αφού θα γίνει πρόσληψη 4ωρο 5θήμερο ποιος είναι ο μισθός ενός υπαλλήλου; Υποθέτω (δεν ξέρω γιατί δεν απασχολώ προσωπικό) πως άλλοι κάνουν περισσότερα για τα ίδια χρήματα. Εσείς τι δίνετε (τι θα δίνατε) στους βοηθούς σας;

Χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας απλά αναρωτιέμαι γιατί πραγματικά δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν πας να δουλέψεις εργάτης? Ή ντιλιβεράς? Πιο πολλά θα παίρνεις. Σπούδασες πέντε χρόνια για να πάρεις όσα και ο ανειδίκευτος. Και αυτά που ξόδεψαν οι γονείς σου πως θα τους τα ανταποδώσεις? Με καρδιακά επεισόδια? Δεν πάμε καλά.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΕΑΝ ΗΣΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΕΣ 1500-2000 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΛΟΓΙΣΟΥ ΠΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανεις μονο λογιστικες εργασιες με τα 250 ? η πλυσιμο ,σιδερο, κλπ ?

αν κανεις μονο λογιστικα μια χαρα ειναι

:o :o :o :o :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε να δεις κάτι. όλοι οι επιχειρηματίες λένε το ίδιο παραμύθι ....δεν έχω μώρε πολλά δυο τιμολόγια καθε δέκα μέρες ή ένα το μηνά κλπ......Στεναχώρια μας!!!

 

Οι λογιστικές εργασίες είναι ίδιες ακριβώς!!! δηλώσεις , φπα, ,μυφ, συμφωνίες κλπ...........εγώ αυτό τους λέω..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Κι εγώ Β τάξης είμαι. Να στείλω βιογραφικό στον κ. Ανοικτοχέρη?

 

Συγνώμη για την ειρωνεία, αλλά είναι τραγικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 οε, 2 αε και 1 επε με 250 ευρώ;;;; Ε όχι ρε φίλε. Και 1000 να παίρνεις λίγα θα είναι. Να προσέχεις στις ΑΕ και ΕΠΕ τι και που υπογράφεις, μπορεί να μπλέξεις αν δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ώντας νέος στο χώρο, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις αμοιβές. Πρόσφατα είχα πρόταση να κρατήσω τα βιβλία 7 εταιρειών. 4 οε, 2 αε και 1 επε. Θα γίνει πρόσληψη 4ωρη, πενθημερη και μισθός 250. Αξίζει τον κόπο; σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Συνάδελφε εχοντας υποψιν οτι είμαι. Β τάξης και θα γίνεται έλεγχος απο άλλον πόσα περίπου πρέπει να ζητήσω ;

 

Πάμε να το δούμε λίγο λογικά.

 

Ο άνθρωπος είναι νέος. Φαντάζομαι, μόλις έβγαλε την άδεια, μόλις μπήκε στην αγορά εργασίας. Συνεχίζω να φαντάζομαι ότι δεν θα έχει ιδέα από υποχρεώσεις Ανωνύμων Εταιριών και θα κατευθύνεται από τον εξωτερικό λογιστή. Πιθανόν και στις εγγραφές.

 

Οπότε, δεν λέμε "μου προτάθηκε να κρατήσω τα βιβλία 7 εταιριών" γιατί παραπέμπεις σε λογιστή που υπογράφει.

 

Πάμε παρακάτω.

 

Ο επιχειρηματίας θεωρεί ότι ένα 4ώρο φτάνει. 500 ευρώ ο μισθός βάσει της ΠΥΣ, άρα τα μισά 250. Ανειδίκευτο τον πάει δλδ.

 

Αν ισχύουν όλα τα ανωτέρω που έγραψα, και αν όντως η εργασία σου θα είναι ένα 4ώρο, μιλώντας πάντα για πρόσληψη στο ΙΚΑ και όχι με ΤΠΥ, η άποψή μου είναι ότι:

- το χιλιάρικο και τα 2,5χιλιάρικα είναι υπερβολή που γράφετε

- ο εργοδότης είτε είναι πολύ επιφυλακτικός είτε είναι πολύ μεγάλος καραγκιόζης, διότι εξομειώνει την εργασία του βοηθού λογιστή με αυτή του ανειδίκευτου εργάτη.

- μην περιμένεις από κανένα να σου πει πόσο δικαιούσαι ή αξίζεις να ζητήσεις. Αξιολόγησε την εργασία που θα προσφέρεις, την εμπειρία και τις σπουδές σου, συνεκτίμησε τις εναλλακτικές ευκαιρίες που έχεις, την εμπειρία και τις συνέργειες που θα αποκτήσεις στην προτεινόμενη εργασία, τις δυνατότητες εξέλιξης από κει μέσα και βρες ένα νούμερο που θα είσαι ικανοποιημένος στο 8ώρο για να λες ότι αξίζει η εργασία που προσφέρεις (πχ 800€). Διαίρεσέ το διά του 2 και αυτή είναι η αμοιβή σου για 4ώρη απασχόληση.

 

Η όλη διαδικασία πως θα το διαπραγματευτείς έχει πολύ μεγάλη σημασία γιατί σηματοδοτεί τι χαρακτήρας είσαι και πως θα εξελιχθεί η μετέπειτα συνεργασία σας.

 

Ξανά η άποψή μου είναι πως: αναφέρεις ότι τα 250 αφορούν τον ανειδίκευτο, η εργασία που σου ζητάνε δεν είναι ανειδίκευτη, αλλά καταλαβαίνεις ταυτόχρονα ότι δεν σε γνωρίζουν, ζορίζονται κτλ οπότε προτείνεις 325 για τους πρώτους 3 μήνες προκειμένου να γνωριστείτε και από κει και πέρα 400 καθαρά πλέον την ασφάλισή σου.

 

Τα νούμερα είναι τελείως ενδεικτικά, εσύ δες τα και βάλε αυτά που θες.

 

Πληροφοριακά, η σσε των β. λογιστών χωρίς προϋπηρεσία, άγαμοι ήταν στα 1.054,68€ (καθαρά περί των 885,91€), πλέον τυχόν επιδομάτων Ανώτατης σχολής, διαχειριστικών λαθών, λογιστικής μηχανής, προϊσταμένου λογιστηρίου και ο βασικός βάσει ΕΓΣΣΕ ήταν στα 751,39€ (καθαρά περί των 631,17€). Αυτά πριν τη κρίση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τη λογική του Στέφανου εξ' ολοκλήρου.

 

Αν δεν υπήρχε εξωτερικός λογιστής, προφανώς η αμοιβή είναι απίστευτα μικρή. Και σίγουρα ο εξωτερικός λογιστής μόνο για την επίβλεψη θα παίρνει πολλά παραπάνω.

Αλλά τα 2.500 για (λογικά) τις περισσότερες εξ αυτών ανενεργές εταιρείες είναι υπερβολή.

 

Εφόσον υπάρχει εξωτερικός λογιστής και ο συνάδελφος είναι νέος, η αμοιβή είναι απλά μικρή.

Απλώς λέω ότι η αμοιβή αυτή είναι νόμιμη εφόσον συνοδεύεται και από την αντίστοιχη ασφάλιση και ελπίζω σε όχι καταστρατήγηση του ωραρίου και με τα δεδομένα τα σημερινά και χάρις στο καταπληκτικό 2ο μνημόνιο, είναι μέσα στο παιχνίδι. Το ότι μπορεί ο συνάδελφος να διεκδικήσει παραπάνω βάζοντας στη διαπραγμάτευση τα πτυχία του και την όποια εμπειρία του μπορεί. Πάντως να θεωρείται δεδομένο ότι υπάρχουν πολλοί που θα δεχόντουσαν με αυτά τα χρήματα και ότι πλέον η μισθολογική διαπραγμάτευση ξεκινάει από εκεί.

 

 

Σε περίπτωση δικιά μου όπου εγώ είμαι εξωτερικός λογιστής και κάνω μόνο μισθοδοσία και υποβολές αλλά όχι καταχωρήσεις και πηγαίνω εκεί μια φορά το τρίμηνο (κατά βάσει μιλάω τηλεφωνικα και με mails) σε 1 ΟΕ με Γ', 2 ΟΕ με Β' και 3 ατομικές πρακτικά ανενεργές (σύνολο 6 επιχειρήσεις μαζεμένες - μισθοδοσία σε 3 εταιρείες, οι 2 εξ' αυτών πολύ απλές) - η αμοιβή μου είναι σχεδόν 3πλάσια από αυτή που κουβεντιάζουμε παραπάνω. Και δεν έχω καθόλου χαρτούρες και διαδικασίες με Γ.Σ ΑΕ και ΕΠΕ κτλ - και γενικά το θεωρώ απλή περίπτωση σε σχέση με την παραπάνω.

 

 

Ο εσωτερικός (και εξαιρετικός συνάδελφος) λογιστής που δουλεύει 8ώρο (τουλάχιστον) αμοίβεται σχετικά καλά (1.100 + υπερωρίες αν χρειαστεί + ασφάλιση), αλλά εκτός από τις καταχωρίσεις κάνει άλλα 1000 πράγματα στην κυριολεξία και 100 δουλειές εκτός γραφείου. Η ενημέρωση των παραστατικών άντε να είναι 4ωρο (πολύ χαλαρό) κατά μέσο όρο.

Αλλά όταν πρωτοπήγε εκεί ξεκίνησε με 800 καθαρά και είχε και μπόλικη προυπηρεσία... Και πήγε προ κρίσης έχει κλείσει 6ετία αν δεν κάνω λάθος. 

 

Είναι θέμα πως θα διαπραγματευτεί ο καθένας ειλικρινά, θα πρόκρινα τη γενικότερη λογική του Στέφανου με καλύπτει παντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 οε, 2 αε και 1 επε με 250 ευρώ;;;; Ε όχι ρε φίλε. Και 1000 να παίρνεις λίγα θα είναι. Να προσέχεις στις ΑΕ και ΕΠΕ τι και που υπογράφεις, μπορεί να μπλέξεις αν δεν ξέρεις.

Θα ηθελα καποιος να μου δειξει που εβαλε την υπογράφη του σε λογιστικα βιβλια και δεν ηξερε και βρηκε μπελα!! μια περιπτωση μονο και το βουλωνω μεχρι θανατου

 

Οι μισοί ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΙ στο ΦΕΚ ειναι ΛΑΘΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα καποιος να μου δειξει που εβαλε την υπογράφη του σε λογιστικα βιβλια και δεν ηξερε και βρηκε μπελα!! μια περιπτωση μονο και το βουλωνω μεχρι θανατου

 

Οι μισοί ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΙ στο ΦΕΚ ειναι ΛΑΘΟΣ

προφανώς δεν παρακολουθεις , πολλοί συνάδελφοι έχουν βρεθε'ι κατηγορούμενοι 

όσο για τους ισολογισμούς στο ΦΕΚ , ε, κόψε κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα του εδινα 150 ευρω και θα ελεγε και ναι βαζεις στοιχημα?

 

Προφανώς αναφέρεστε στον συνάδελφο που ρώτησε (τον divnick) ε?

Που το ξέρετε αυτό, τον γνωρίζετε?

Πώς βγάζετε δηλαδή αυτό το συμπέρασμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αναφέρεστε στον συνάδελφο που ρώτησε (τον divnick) ε?

Που το ξέρετε αυτό, τον γνωρίζετε?

Πώς βγάζετε δηλαδή αυτό το συμπέρασμα

Eχω πολύ μεγαλο..μυαλο//ολα τα γνωριζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...