Jump to content
  • 0

Αγορά εκπροθεσμα εργόσημο για ασφάλεια


Question

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Νομίζω ότι δεν γίνεται. Αφενός το εργόσημο ισχύει για 4 μήνες από την ημερομηνία έκδοσης του, αφετέρου μετράει για τον εργαζόμενο στον μήνα που το εξαργυρώνει.

 

Δείτε την εγκύκλιο του ΙΚΑ 43/2013

Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημερα, μπορει να μου εξηγησει καποιος... ενας μισθωτος ή ενας ασφαλισμενος στον οαεε μπορει να βγαλει εργοσημο?

 

 

IV. ΝΕΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ & ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ (ΜΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΦΟΡΕΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ) Σύμφωνα με την παράγραφο 6 του άρθρου 21 του Ν.3863/2010 (τ.Α'/115) όπως ισχύει μετά την τροποποίησή της από την παρ. 8 Α' του άρθρου 76 του Ν.3996/2011 (τ. A'/170) και αντικαταστάθηκε από το άρθρο 74 του Ν. 4144/2013 (τ.Α'/88) οι διατάξεις του άρθρου 39 του Ν.2084/1992 (ΦΕΚ 165/ τ.Α') δεν έχουν εφαρμογή για τα πρόσωπα που υπάγονται στο καθεστώς του «Εργοσήμου». Συνεπώς Νέοι Ασφαλισμένοι (υπαχθέντες για πρώτη φορά στην ασφάλιση οποιουδήποτε φορέα μετά την 1/1/1993) που παράλληλα ασφαλίζονται σε άλλο φορέα λόγω ιδιότητας ή παρεχόμενης εργασίας, δεν δύνανται να επιλέξουν φορέα ασφάλισης. Συνεπώς δεν χορηγείται βεβαίωση για εξαίρεση από άλλον φορέα (π.χ. Ο.Α.Ε.Ε.) ούτε δεχόμαστε βεβαιώσεις του Ν.2084/1992 άλλων φορέων προκειμένου να εξαιρέσουμε από τους κοινούς κλάδους ασφάλισης.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/circular/16846
© Taxheaven
Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημερα, μπορει να μου εξηγησει καποιος... ενας μισθωτος ή ενας ασφαλισμενος στον οαεε μπορει να βγαλει εργοσημο?

 

 

 

IV. ΝΕΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ & ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ (ΜΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΦΟΡΕΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ) Σύμφωνα με την παράγραφο 6 του άρθρου 21 του Ν.3863/2010 (τ.Α'/115) όπως ισχύει μετά την τροποποίησή της από την παρ. 8 Α' του άρθρου 76 του Ν.3996/2011 (τ. A'/170) και αντικαταστάθηκε από το άρθρο 74 του Ν. 4144/2013 (τ.Α'/88) οι διατάξεις του άρθρου 39 του Ν.2084/1992 (ΦΕΚ 165/ τ.Α') δεν έχουν εφαρμογή για τα πρόσωπα που υπάγονται στο καθεστώς του «Εργοσήμου». Συνεπώς Νέοι Ασφαλισμένοι (υπαχθέντες για πρώτη φορά στην ασφάλιση οποιουδήποτε φορέα μετά την 1/1/1993) που παράλληλα ασφαλίζονται σε άλλο φορέα λόγω ιδιότητας ή παρεχόμενης εργασίας, δεν δύνανται να επιλέξουν φορέα ασφάλισης. Συνεπώς δεν χορηγείται βεβαίωση για εξαίρεση από άλλον φορέα (π.χ. Ο.Α.Ε.Ε.) ούτε δεχόμαστε βεβαιώσεις του Ν.2084/1992 άλλων φορέων προκειμένου να εξαιρέσουμε από τους κοινούς κλάδους ασφάλισης.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.../circular/16846

© Taxheaven

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...