Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΗΡΗΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ


stavr

Ερώτηση

   Καλημέρα σας συνάδελφοι, τώρα με αυτά που γίνονται με τις τράπεζες διάφορες εταιρείες θέλουν να βρουν τρόπους για να εξασφαλίσουν τα λεφτά τους με τις συναλλαγές που έχουν με το εξωτερικό.

   Συγκεκριμένα έχω πελάτη που κάνει εξαγωγές, υπάρχει τρόπος να έχει ως εταιρεία εταιρικό λογαριασμό σε άλλη χώρα όπως Βουλγαρία , Τουρκία ή Αγγλία ? αυτός ο λογαριασμός μπορεί να είναι σε άλλο νόμισμα πχ δολάρια ?

Τέλος όταν θα κάνει την εξαγωγή πχ Κίνα θα κόβει το invoice στην Κίνα και ο Κινέζος θα μπορεί να στείλει το έμβασμα στον λογαριασμό μας σε άλλη χώρα και αυτό θα θεωρείται ότι εξοφλήθηκε ? ή θα υπάρχει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα έχουμε timing είμαι τώρα στο υπουργείο για αυτό το θέμα και πρέπει να κάνω γραπτό ερώτημα διότι δεν το έχουν εξετάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, κουράγιο σε όλους, έχω πελάτη που κόβει παροχή υπηρεσιών σε εταιρεία του εξωτερικού, μπορεί να έχει λογ/σμό στο εξωτερικό? Ολοι το ίδιο πρόβλημα!!

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Γιατί να μην μπορεί.?Αρκεί να είναι όψεως με δικαιούχο την εταιρεία την Ελληνική. Εγώ δεν βρίσκω πουθενά να μην επιτρέπεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα έχουμε timing είμαι τώρα στο υπουργείο για αυτό το θέμα και πρέπει να κάνω γραπτό ερώτημα διότι δεν το έχουν εξετάσει.

Παρακαλώ ενημέρωσε μας για την απάντηση του υπουργείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

από την στιγμή που ο λογαριασμός είναι της εταιρείας τι πρόβλημα υπάρχει?

 

πέρα που λόγω των εκτάκτων καταστάσεων και του μετόχου να είναι χρήση θα κάνει η εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

   Καλημέρα σας συνάδελφοι, τώρα με αυτά που γίνονται με τις τράπεζες διάφορες εταιρείες θέλουν να βρουν τρόπους για να εξασφαλίσουν τα λεφτά τους με τις συναλλαγές που έχουν με το εξωτερικό.

   Συγκεκριμένα έχω πελάτη που κάνει εξαγωγές, υπάρχει τρόπος να έχει ως εταιρεία εταιρικό λογαριασμό σε άλλη χώρα όπως Βουλγαρία , Τουρκία ή Αγγλία ? αυτός ο λογαριασμός μπορεί να είναι σε άλλο νόμισμα πχ δολάρια ?

Τέλος όταν θα κάνει την εξαγωγή πχ Κίνα θα κόβει το invoice στην Κίνα και ο Κινέζος θα μπορεί να στείλει το έμβασμα στον λογαριασμό μας σε άλλη χώρα και αυτό θα θεωρείται ότι εξοφλήθηκε ? ή θα υπάρχει πρόβλημα?

 

Πολλά τα ζητηματα . Ρωτηστε σε πρωτη φαση την τράπεζα να σας πει τι έγγραφα χρειαζονται για να ανοιχθει λογαριασμός στο εξωτερικό.

Απο εκει και και περα και σε σχέση με τις εξαγωγές θα πρεπει να δουμε τι θα γινει συνολικά με τη χώρα μας. Αν συνεχίσουν να υπάρχουν δηλαδή έλεγχοι στις κινήσεις κεφαλαίων , σε ποιλ βαθμο θα ειναι αυτοι κλπ κλπ κλπ Πιθανόν να υπάρχει υποχρεωση εισαγωγής του ποσού απο την εξαγωγή . Μένει να τα δουμε όλα αυτά στην πραξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα απο το υπουργείο μου είπαν οτι δεν το έχουν σκεφτεί αν μπορεί να γίνει κατάθεση σε τράπεζα του εξωτερικού και θα προσπαθήσουν να βγάλουν κάποια πολ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα απο το υπουργείο μου είπαν οτι δεν το έχουν σκεφτεί αν μπορεί να γίνει κατάθεση σε τράπεζα του εξωτερικού και θα προσπαθήσουν να βγάλουν κάποια πολ. 

Στις γενικές περιπτώσεις δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολλά τα ζητηματα . Ρωτηστε σε πρωτη φαση την τράπεζα να σας πει τι έγγραφα χρειαζονται για να ανοιχθει λογαριασμός στο εξωτερικό.

Απο εκει και και περα και σε σχέση με τις εξαγωγές θα πρεπει να δουμε τι θα γινει συνολικά με τη χώρα μας. Αν συνεχίσουν να υπάρχουν δηλαδή έλεγχοι στις κινήσεις κεφαλαίων , σε ποιλ βαθμο θα ειναι αυτοι κλπ κλπ κλπ Πιθανόν να υπάρχει υποχρεωση εισαγωγής του ποσού απο την εξαγωγή . Μένει να τα δουμε όλα αυτά στην πραξη.

Εκ των πραγμάτων, ασχέτως με το αν επιτρέπεται στην Ελλάδα ή όχι, όλοι όσοι κάνουν εξαγωγές  θα ανοίξουν λογαριασμούς στο εξωτερικό και  ας έχουν και κυρώσεις γιατί οι επιχειρήσεις δεν παίζουν.  Τέλος απο τις μέχρι τώρα πληροφορίες σε κάποιες τράπεζες μπορεί να ανοιχτεί όψεως απο Ελληνική επιχείρηση στο εξωτερικό γιατί ζητάνε τα νομιμοποιητικά έγγραφα. Και στην τελική το πολύ πολύ να ανοίξουμε υποκατάστημα στο εξωτερικό για την διεκπεραίωση των χρηματοοικονομικών υπηρεσιών της μονάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε προχώρα στο άνοιγμα και άφησε τις ΠΟΛ.

 

γιατί θα σου χρειαστούν τα χρήματα των πελατών εξωτερικού για να εισάγεις πρώτες ύλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμείς σαν εταιρεία το έχουμε ήδη κάνει αρκετά πριν ξεκινήσουν τα capital controls διότι τα πράγματα έδειχναν ξεκάθαρα ότι όδευαν προς τα εκεί. Ανοίξαμε λογαριασμούς όψεως σε ευρώ και σε δολάρια σε ελληνική τράπεζα στο εξωτερικό αφού προηγουμένως συμπληρώσαμε και αποστείλλαμε ένα σωρό δικαιολογητικά και δεχόμαστε τα εμβάσματα των πελατών μας  που ούτως ή άλλως είναι σε δολάρια εκεί. Σήμερα επίσης για πρώτη φορά θα πληρώσω και προμηθευτές μου από αυτούς τους λογαριασμούς.  Ο νόμος μιλά για τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής. Δεν διευκρινίζει αν είναι εντός ή εκτός της χώρας. 

Επίσης δεν μπορεί να σταματήσει το εμπόριο επειδή κάποιοι αποφασίζουν να ρισκάρουν στην πιο κρίσιμη φάση της οικονομίας, ούτε να απολυθούν και όλοι όσοι έχουν απομείνει να εργάζονται.  Η συγκεκριμένη εταιρεία έχει μόνο απαλλασσόμενες πωλήσεις. Αγοράζει από το εξωτερικό , πουλάει στο εξωτερικό . Θέλει ο επιχειρηματίας και φέρνει τα κέρδη στην Ελλάδα, θα μπορούσε να κάνει τη δουλειά του σε οποιαδήποτε άλλη χώρα.  Όπως πάει όμως το πράγμα θα φύγουν όλοι έξω και στο τέλος θα κοιταζόμαστε μεταξύ μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα απο το υπουργείο μου είπαν οτι δεν το έχουν σκεφτεί αν μπορεί να γίνει κατάθεση σε τράπεζα του εξωτερικού και θα προσπαθήσουν να βγάλουν κάποια πολ. 

Στο υπουργείο γενικώς δεν σκέφτονται. Όταν τους φέρεις αντιμέτωπους με την πραγματικότητα και με πράγματα που δεν έχουν προβλέψει σου λένε να υποβάλεις ερώτημα για να σου απαντήσουν σε ένα χρόνο. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο υπουργείο γενικώς δεν σκέφτονται. Όταν τους φέρεις αντιμέτωπους με την πραγματικότητα και με πράγματα που δεν έχουν προβλέψει σου λένε να υποβάλεις ερώτημα για να σου απαντήσουν σε ένα χρόνο. :angry:

Στο υπουργείο γενικώς δεν σκέφτονται. Όταν τους φέρεις αντιμέτωπους με την πραγματικότητα και με πράγματα που δεν έχουν προβλέψει σου λένε να υποβάλεις ερώτημα για να σου απαντήσουν σε ένα χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα πήγα χτες πάλι στο υπουργείο και μου είπαν προφορικά φυσικά οτι τραπεζικό μέσο πληρωμής είναι και οι τράπεζες του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα πήγα χτες πάλι στο υπουργείο και μου είπαν προφορικά φυσικά οτι τραπεζικό μέσο πληρωμής είναι και οι τράπεζες του εξωτερικού.

Σε ευχαριστούμε, πάντως με έναν έφορο ΔΟΥ που μίλησα μου είπε προβληματισμένος πως θα γίνει ο έλεγχος της τράπεζας ? εαν ζητήσουμε τα στοιχεία ?  εγώ του είπα πως θα γίνει κανονικά όπως και στην Ελλάδα ότι ζητηθούν θα σας δοθούν. Και η γνώμη του ήταν οτι δεν πιστεύει ότι είναι σωστό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Ατομική θέλει να ανοίξει λογαριασμό όψεως στο εξωτερικό. Μπορεί να ανοίξει? Αν ναι, πώς θα γίνονται οι πληρωμές στην Ελλάδα? Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος αυτό? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 λεπτά πριν , Lefteris7 said:

Μπορεί να ανοίξει όσους θέλει.

Οι πληρωμές θα γίνονται μέσω internet banking.  

Ευχαριστώ. Μήπως ξέρεις αν υπάρχει κάποια σχετική ΠΟΛ? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...