Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΡΟΣ ΤΕΚΝΑ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ ΣΥΖΥΓΟ


ARMAGEDON

Ερώτηση

Προς επιβεβαίωση ...

 

Φέτος δεν αναγράφουμε στο Ε1 τυχόν διατροφή που κατέβαλε φορολογούμενος προς τέκνα και πρώην σύζυγο ...

 

Αναγράφεται μόνο η διατροφή που εισέπραξε η πρώην σύζυγος στον κωδ. 659-660 στην δήλωσή της ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Προς επιβεβαίωση ...

 

Φέτος δεν αναγράφουμε στο Ε1 τυχόν διατροφή που κατέβαλε φορολογούμενος προς τέκνα και πρώην σύζυγο ...σωστά..

 

Αναγράφεται μόνο η διατροφή που εισέπραξε η πρώην σύζυγος και τέκνων στον κωδ. 659-660 στην δήλωσή της ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από βιβλιαράκι οδηγιών του Υπ. Οικονομικών ...

Κωδ. 659-660

.....

β) η διατροφή που λαμβάνει δικαιούχος με δικαστική απόφαση ή σμβολαιογραφική πράξη συμπληρώνοντας τον Α.Φ..Μ. του καταβάλλοντος τη διατροφή (περ. β’ της παρ. 2 του άρθρου 14),

 

Από που προκύπτει για τα τέκνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην ανάλυση των κωδικών στον 659-660, αναφέρει: "διατροφή συζύγου και τέκνων".

Μήπως απο εκεί?

 

Το μόνο που αναφέρεται στο φετινό βιβλιαράκι οδηγιών είναι αυτό που έγραψα ανωτέρω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στην ανάλυση του κωδ.659 του Ε1 αναφέρονται και τα τέκνα..

 

εκ παραδρομής κατά την άποψή σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ούτως ή άλλως μέχρι και πέρσι η διατροφή υπέρ τέκνων δεν δηλώνονταν ...

 

Υπήρχαν οι κωδικοί :

505-506 - Ποσό διατροφής που έχει εισπραχθεί από σύζυγο (εκτός των παιδιών)

089-090 - Ποσό που κατέβαλε ο ένας σύζυγος στον άλλο ... 

 

Έχει αλλάξει κάτι ?

Μπορείτε να μου αναφέρετε κάποιο νόμο ή απόφαση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μου απαντάτε όμως..

 

ΥΓ. τι σχέση έχει το "μέχρι και πέρσι" με τον 4172?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν μου απαντάτε όμως..

 

ΥΓ. τι σχέση έχει το "μέχρι και πέρσι" με τον 4172?

 

Εσεις είχατε την καλοσύνη να απαντήσετε στην δημοσίευση μου και αναφέρατε και την διατροφή προς τέκνα ...

Και σας ρωτώ, σε ποιο νόμο ή απόφαση βασίζετε την αναφορά σας αυτή ?

 

Μπορείτε να μου πείτε ο Ν. 4172 που επικαλείσθε που αναφέρει για διατροφή προς τέκνα ?  

Υπάρχει κάποιος άλλος νόμος ή απόφαση ?

Για να μαθω σας ρωτω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο φορολογούμενος υποχρεούται να δηλώνει όλα τα εισοδήματά του, φορολογούμενα ή απαλασσόμενα. Δεν έχω αντιληφθεί να χαρακτηρίζεται η διατροφή προς τέκνα ότι δεν αποτελεί εισόδημα. Αντιθέτως, στον 2238 η διατροφή προς τέκνα ρητά οριζόταν ότι δεν αποτελεί εισόδημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2.Στο εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων περιλαμβάνεται και κάθε αμοιβή που καταβάλλεται:

...

δ) Στη σύζυγο ή στο σύζυγο λόγω διατροφής, η οποία επιδικάστηκε σε αυτούς ή συμφωνήθηκε με συμβολαιογραφική πράξη. Το ποσό της διατροφής που καταβάλλεται σε τέκνα, από οποιαδήποτε αιτία, δεν θεωρείται εισόδημα τους.

 

Άρθρο 48 ν.2238/94 (έως 31/12/13).

 

2. Οι ακόλουθες κατηγορίες εισοδήματος από μισθωτή εργασία και συντάξεις απαλλάσσονται από το φόρο:

...

β) Η διατροφή που λαμβάνει ο/η δικαιούχος, σύμφωνα με δικαστική απόφαση ή συμβολαιογραφική πράξη.

 

Άρθρο 14 ν.4172/13, χωρίς αναφορά σε ποιόν αφορά (σύζυγο ή τέκνα) και καταβάλλεται η διατροφή (δηλαδή διατροφή γενικά).

Επίσης, η διατροφή που καταβάλλεται σε ανήλικα τέκνα, δεν λαμβάνεται υπόψη για τον χαρακτηρισμό τους σαν εξαρτώμενα μέλη και δηλώνεται σαν αφορολόγητο εισόδημα, στο όνομα του γονέα που ασκεί τη γονική μέριμνα (άρθρο 11 ν.4172/13).

 

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον δε συγκεντρώνει τα εννοιολογικά χαρακτηριστικά του εισοδήματος ----------- >>  Κωδικός 781 χωρίς πολλά πολλά.

 

Δεν συμφωνώ. Η διατροφή πλέον, αφενός αποτελεί απαλλασσόμενο του φόρου εισόδημα και αφετέρου, δεν απαλλάσσεται από την εισφορά αλληλεγγύης (με βάση τον ν.3986/11).

Το ίδιο συνέβαινε (αποτελούσε εισόδημα) και για τις προηγούμενες χρήσεις, αλλά μόνο αυτή που καταβαλλόταν σε σύζυγο και όχι σε τέκνα.

Π.χ. για τη χρήση 2013, διατροφή που καταβαλλόταν σε σύζυγο, φορολογούταν σαν εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα (26%, προκαταβολή κλπ εφόσον ήταν πάνω από 5000,00€).

Η διαφοροποίηση αυτή (αν δίνετε σε σύζυγο ή τέκνο) δεν αναφέρεται στο νέο ΚΦΕ που ισχύει από 1/1/14.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από βιβλιαράκι οδηγιών του Υπ. Οικονομικών ...

Κωδ. 659-660

.....

β) η διατροφή που λαμβάνει δικαιούχος με δικαστική απόφαση ή σμβολαιογραφική πράξη συμπληρώνοντας τον Α.Φ..Μ. του καταβάλλοντος τη διατροφή (περ. β’ της παρ. 2 του άρθρου 14),

 

Από που προκύπτει για τα τέκνα ?

 

πρόλαβε και απάντησε ο μπάμπης (όχι δε θα προλάβαινε) ..καλησπέρα φίλε.. :)

 

θα απαντήσω για το τυπικό το θέματος..

 

προκύπτει από αυτό ακριβώς..στο αρθ.14 παρ.2β αναφέρεται ο/η δικαιούχος και όχι σύζυγος ή τέκνα όπως γινόταν με τον 2238..

 

ΥΓ..γι αυτό σας ρώτησα τι σχέση έχει το πέρσι με τον 4172..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Δεν συμφωνώ. Η διατροφή πλέον, αφενός αποτελεί απαλλασσόμενο του φόρου εισόδημα και αφετέρου, δεν απαλλάσσεται από την εισφορά αλληλεγγύης (με βάση τον ν.3986/11).

Το ίδιο συνέβαινε (αποτελούσε εισόδημα) και για τις προηγούμενες χρήσεις, αλλά μόνο αυτή που καταβαλλόταν σε σύζυγο και όχι σε τέκνα.

Π.χ. για τη χρήση 2013, διατροφή που καταβαλλόταν σε σύζυγο, φορολογούταν σαν εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα (26%, προκαταβολή κλπ εφόσον ήταν πάνω από 5000,00€).

Η διαφοροποίηση αυτή (αν δίνετε σε σύζυγο ή τέκνο) δεν αναφέρεται στο νέο ΚΦΕ που ισχύει από 1/1/14.

 

Δε διαφωνώ!!

Ο ρόλος του φόρουμ όπως πρέπει να είναι κανονικά, είναι να εκφράζονται απόψεις. Με αποτέλεσμα αυτός που ερωτά να παίρνει τις απόψεις να τις ψάχνει μέσα στο φορολογικό λαβύρινθο, να τις τεκμηριώνει και να καταλήγει σε μια δική του απόφαση.

 

Εγώ κατέληξα σε αυτή την απόφαση βάση του βιβλίου που έχω σαν οδηγό. Κι όταν θα έρθει η ώρα (που δε πρόκειται ποτέ) να αντιδικήσω με τον υπάλληλο της ΔΟΥ τότε θα τεκμηριώσω την άποψη αυτή βάση των σημειώσεων από τα βιβλία και τους Νόμους. Κι όποιος κερδίσει....γιατί εκεί έχουμε καταντήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφόσον δε συγκεντρώνει τα εννοιολογικά χαρακτηριστικά του εισοδήματος ----------- >>  Κωδικός 781 χωρίς πολλά πολλά.

 

 

Δεν συμφωνώ. Η διατροφή πλέον, αφενός αποτελεί απαλλασσόμενο του φόρου εισόδημα και αφετέρου, δεν απαλλάσσεται από την εισφορά αλληλεγγύης (με βάση τον ν.3986/11).

Το ίδιο συνέβαινε (αποτελούσε εισόδημα) και για τις προηγούμενες χρήσεις, αλλά μόνο αυτή που καταβαλλόταν σε σύζυγο και όχι σε τέκνα.

Π.χ. για τη χρήση 2013, διατροφή που καταβαλλόταν σε σύζυγο, φορολογούταν σαν εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα (26%, προκαταβολή κλπ εφόσον ήταν πάνω από 5000,00€).

Η διαφοροποίηση αυτή (αν δίνετε σε σύζυγο ή τέκνο) δεν αναφέρεται στο νέο ΚΦΕ που ισχύει από 1/1/14.

 

 

Δε διαφωνώ!!

Ο ρόλος του φόρουμ όπως πρέπει να είναι κανονικά, είναι να εκφράζονται απόψεις. Με αποτέλεσμα αυτός που ερωτά να παίρνει τις απόψεις να τις ψάχνει μέσα στο φορολογικό λαβύρινθο, να τις τεκμηριώνει και να καταλήγει σε μια δική του απόφαση.

 

Εγώ κατέληξα σε αυτή την απόφαση βάση του βιβλίου που έχω σαν οδηγό. Κι όταν θα έρθει η ώρα (που δε πρόκειται ποτέ) να αντιδικήσω με τον υπάλληλο της ΔΟΥ τότε θα τεκμηριώσω την άποψη αυτή βάση των σημειώσεων από τα βιβλία και τους Νόμους. Κι όποιος κερδίσει....γιατί εκεί έχουμε καταντήσει....

 

Δε διαφωνείτε με τη διαφωνία μου, άρα συμφωνείτε μ' αυτή.

Δεν καταλαβαίνω βέβαια σε ποιο βιβλίο αναφέρεστε, όταν λέτε ότι έχετε σαν οδηγό αλλά δεν έχει σημασία αυτό...

 

Όσον αφορά τον ρόλο της κοινότητας, επιτρέψτε μου να έχω άλλη αντίληψη. Αυτός που απαντάει, αφού έχει τη βούληση και "μπαίνει" στη διαδικασία να το πράξει, φέρει το "βάρος" της τεκμηρίωσης και όταν αυτό δεν είναι εφικτό, θα πρέπει να αναφέρει ότι είναι η προσωπική του άποψη-προσέγγιση.

Σε κάθε περίπτωση όμως, προσωπικά δεν θα απαντούσα ποτέ με φράση σαν την : "χωρίς πολλά πολλά". Προφανώς όμως κι αυτό δεν έχει καμία σημασία για κανέναν.

 

Τέλος, η τεκμηρίωση βάσει αποφάσεων, νόμων, θέσεων κλπ, σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ ότι πρόκειται για κάποιου είδους παιχνίδι και όταν έχω τα παραπάνω σαν "όπλο", δεν τίθεται κανένα θέμα, για το ποιος θα είναι ο "νικητής"...

 

Καλημέρα, καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 λεπτά πριν , asteras5 said:

Καλησπέρα,

Τελικά η διατροφή δηλώνεται με τον 4172? Πρόκειται για την σύζυγο που την εισέπραξε.

καλησπέρα..

έχει αναφορά στον κωδ.659..

Κωδικοί 659-660

Στους κωδικούς 659-660 συμπληρώνονται από το φορολογούμενο εισοδήματα που απαλλάσσονται του φόρου ή φορολογούνται με ειδικό τρόπο και εμφανίζεται πίνακας στον οποίο αναλύονται ανάλογα με την προέλευσή τους αφού αφαιρεθεί ο τυχόν παρακρατηθείς φόρος. Για τα εισοδήματα αυτά δεν υπάρχει ηλεκτρονική πληροφόρηση και είναι τα παρακάτω:  Τα εισοδήματα φορολογικών κατοίκων αλλοδαπής που εργάζονται σε πρεσβείες, προξενεία, κ.λπ.  Διατροφή συζύγου και τέκνων κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ 1034/2017

ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 659 ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΤΟ ΑΡΘΡΟ 14 ΤΟΥ 4172 ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...