Jump to content
  • 0
rachi

ΦΠΑ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΜΙΣΘΩΣΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ

Question

Γνωρίζετε ποια είναι η διαδικασία για την υπαγωγή επαγγελματικής μίσθωσης σε ΦΠΑ; Η μίσθωση είναι ενεργή και θα τροποποιηθεί σχετικά. Η τροποποίηση πρέπει να προηγηθεί της αίτησης στην αρμόδια ΔΟΥ ή θα έπεται???

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΟΛ ΤΗΝ ΞΕΡΩ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΠΡΩΤΑ Η ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗ ΔΟΥ Η' ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΤΟ ΟΚ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ. ΣΤΗ ΔΟΥ ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Προς ενημέρωση όποιου τυχόν ενδιαφέρεται: προηγείται η τροποποίηση του μισθωτηρίου και η ηλεκτρονική υποβολή του, η αίτηση προς τη ΔΟΥ είναι ουσιαστικά γνωστοποίηση, οπότε δεν τίθεται θέμα έγκρισης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα σε ολους,

Μια ΕΠΕ νοικιαζει (ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΕΚΜΙΣΘΩΣΗΣ) ένα σπιτι από καποιον ιδιωτη με σκοπο την υπεκμισθωση του σε καποιον τριτο.

Μετα από ένα διαστημα βρισκει ενοικιαστη - ιδιωτη και το υπεκμισθωνει σε αυτόν.

Η ΕΠΕ δινει ενοικιο στον ιδιοκτητη του ακινητου 100,00 €(εξοδο στα βιβλια) και το υπεκμισθωνει στον τριτο-ιδιωτη 200,00 € (δηλωση στο Ε2 και μεταφορα στα λοιπα εσοδα του Ε3) .

Τα ενοικια θα φορολογηθουν στα λοιπα εσοδα της δηλωσης της ΕΠΕ ΜΟΝΟ αν προκυψουν κερδη  στο τελος της χρονιας.(θελω αν πω ότι δεν θα φορολογηθουν με την κλιμακα των ενοικιων 15% κτλ)

Το ερωτημα είναι (με την προυποθεση ότι η παραπανω διαδικασια είναι σωστη)

α)αν πρεπει στην υπεκμισθωση που κανει η ΕΠΕ να χρεωσει ΦΠΑ 24%παρολο που ο μισθωτης είναι ιδιώτης και η μισθωση αστικη και

β) αν πρεπει να πληρωνει φπα  24% (η ΕΠΕ) για την μισθωση που κανει με τον ιδιοκτητη σαν μισθωτρια???

 

Ευχαριστω...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 ώρα πριν, MAKIS74 είπε

Καλησπέρα σε ολους,

Μια ΕΠΕ νοικιαζει (ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΕΚΜΙΣΘΩΣΗΣ) ένα σπιτι από καποιον ιδιωτη με σκοπο την υπεκμισθωση του σε καποιον τριτο.

Μετα από ένα διαστημα βρισκει ενοικιαστη - ιδιωτη και το υπεκμισθωνει σε αυτόν.

Η ΕΠΕ δινει ενοικιο στον ιδιοκτητη του ακινητου 100,00 €(εξοδο στα βιβλια) και το υπεκμισθωνει στον τριτο-ιδιωτη 200,00 € (δηλωση στο Ε2 και μεταφορα στα λοιπα εσοδα του Ε3) .

Τα ενοικια θα φορολογηθουν στα λοιπα εσοδα της δηλωσης της ΕΠΕ ΜΟΝΟ αν προκυψουν κερδη  στο τελος της χρονιας.(θελω αν πω ότι δεν θα φορολογηθουν με την κλιμακα των ενοικιων 15% κτλ)

Το ερωτημα είναι (με την προυποθεση ότι η παραπανω διαδικασια είναι σωστη)

α)αν πρεπει στην υπεκμισθωση που κανει η ΕΠΕ να χρεωσει ΦΠΑ 24%παρολο που ο μισθωτης είναι ιδιώτης και η μισθωση αστικη και αυτη αποφασιζει αν το κανει με φπα η χωρις .

β) αν πρεπει να πληρωνει φπα  24% (η ΕΠΕ) για την μισθωση που κανει με τον ιδιοκτητη σαν μισθωτρια??? πως θα τις χρέωση φ.π.α ο ιδιοκτήτης αφού ειναι φυσικό πρόσωπο; 

 

Ευχαριστω...

παρε δευτερη γνωμη αλλα ..

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/28543

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
16 λεπτά πριν, 125883623 είπε

παρε δευτερη γνωμη αλλα ..

για το α) αποφασιζει σε περιπτωση που οι αντισμβαλλομενοι είναι επιτιδευματιες (νομιζω) τωρα τι να δωσει φπα σε ιδιωτη??? αυτος που θα το εκπεσει- αποδωσει???

Και οι δυο που συναλλασοντε με την εταιρεια είναι ιδωτες και ο πρωτος που εκμισθωνει στην ΕΠΕ και ο δευτερος μισθωνει από την ΕΠΕ

Β.Επαγγελματικές μισθώσεις ακινήτων

Περαιτέρω με τις διατάξεις του άρθρου 17 του ν.4110/2013 τροποποιήθηκαν οι διατάξεις της περίπτωσης δ΄ της παρ. 2 του άρθρου 8 και της παρ. 3 του άρθρου 33 του κώδικα ΦΠΑ, προβλέποντας τη δυνατότητα επιλογής υπαγωγής στο ΦΠΑ των επαγγελματικών μισθώσεων ακινήτων με παράλληλη έκπτωση του φόρου εισροών που επιβαρύνει την κατασκευή και τη συντήρηση των εν λόγω ακινήτων.

Ειδικότερα με τις νέες διατάξεις από 1.1.2013 παρέχεται η δυνατότητα υπαγωγής στο ΦΠΑ όλων των επαγγελματικών μισθώσεων ακινήτων, σε αντίθεση με την προηγούμενη διάταξη με την οποία η επιλογή φορολόγησης ίσχυε μόνο για τα εμπορικά κέντρα και τα εμπορευματικά κέντρα, υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Ως «επαγγελματική μίσθωση» θεωρείται κάθε μίσθωση ακινήτου για την άσκηση οικονομικής δραστηριότητας από μισθωτή υποκείμενο στο φόρο.

 

Δεν μπορω να βρω λογο για να μπει φπα.....
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις ‎26‎/‎11‎/‎2018 στις 6:46 ΜΜ, MAKIS74 είπε

για το α) αποφασιζει σε περιπτωση που οι αντισμβαλλομενοι είναι επιτιδευματιες (νομιζω) τωρα τι να δωσει φπα σε ιδιωτη??? αυτος που θα το εκπεσει- αποδωσει???

Και οι δυο που συναλλασοντε με την εταιρεια είναι ιδωτες και ο πρωτος που εκμισθωνει στην ΕΠΕ και ο δευτερος μισθωνει από την ΕΠΕ

Β.Επαγγελματικές μισθώσεις ακινήτων

Περαιτέρω με τις διατάξεις του άρθρου 17 του ν.4110/2013 τροποποιήθηκαν οι διατάξεις της περίπτωσης δ΄ της παρ. 2 του άρθρου 8 και της παρ. 3 του άρθρου 33 του κώδικα ΦΠΑ, προβλέποντας τη δυνατότητα επιλογής υπαγωγής στο ΦΠΑ των επαγγελματικών μισθώσεων ακινήτων με παράλληλη έκπτωση του φόρου εισροών που επιβαρύνει την κατασκευή και τη συντήρηση των εν λόγω ακινήτων.

Ειδικότερα με τις νέες διατάξεις από 1.1.2013 παρέχεται η δυνατότητα υπαγωγής στο ΦΠΑ όλων των επαγγελματικών μισθώσεων ακινήτων, σε αντίθεση με την προηγούμενη διάταξη με την οποία η επιλογή φορολόγησης ίσχυε μόνο για τα εμπορικά κέντρα και τα εμπορευματικά κέντρα, υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Ως «επαγγελματική μίσθωση» θεωρείται κάθε μίσθωση ακινήτου για την άσκηση οικονομικής δραστηριότητας από μισθωτή υποκείμενο στο φόρο.

 

Δεν μπορω να βρω λογο για να μπει φπα.....
 

????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Μόλις τώρα, MAKIS74 είπε

????

ποια ειναι η απορία σου; για ποιο λόγο να επιλέξει το φ.π.α;επειδη έτσι περνάει όλα τα έξοδα  και δεν έχει υποχρέωση prorata 

σκέψου το σαν το παράδειγμα με συμφέρει να έχω ένα ακίνητο με  βραχυχρόνιαoνια μίσθωσή  η με έναρξη; ανάλογα  τα δεδομένα .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για να πω την αληθεια μου ΔΕΝ θελω να εχει φπα.

Απλα σκέφτομαι μηπως για καποιο λογο πρεπει να εχει ΦΠΑ και μου ξεφυγει τιποτα.....

Ευχαριστω.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×