Προς το περιεχόμενο

Η δυναμικη του ΟΧΙ κατα της λιτοτοτητας των μνημονιων θα αξιολογηθει οσονουπω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν όλα τα συμφέροντα έχουν συστρατευτεί στο ΝΑΙ.

 

https://youtu.be/WfOmayVlves

 

Όσοι παρακολουθείτε τηλεόραση μετρήστε σε πόσα κανάλια θα παίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 464
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όταν όλα τα συμφέροντα έχουν συστρατευτεί στο ΝΑΙ.

 

https://youtu.be/WfOmayVlves

 

Όσοι παρακολουθείτε τηλεόραση μετρήστε σε πόσα κανάλια θα παίξει

Γιουνκερ-Μητσοτάκης-Λυμπεράκη-Παπαδημητρίου όλοι μαζί στον κουβά.

Ολα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω....

 

Φοβερή επιχειρηματολογία. Μεστή. Απλή και κατανοητή.

Οι φτωχοί και αξιοπρεπείς ψηφίζουν ΟΧΙ άρα οι υπόλοιποι είναι λεφτάδες και προσκυνημένοι. Εύκολο και απλό για το πόπολο.

 

Βέβαια βλέποντας τους όλους αυτούς δίπλα-δίπλα νιώθω λίγο άβολα, δε λέω.

Για φαντάσου όμως να δω κανένα -παρόμοιας αισθητικής και επιχειρηματολογίας- γιουτουμπάκι βλέποντας δίπλα-δίπλα (κρατηθείτε)....

 

Κανέλλη-Ραχήλ-Ζωή-Καμμένο-Μαδούρο-Λαφαζάνη-Μιχελογιαννάκη-Μιχαλολιάκο-Κασιδιάρη....

 

Θεός φυλάξοι !!!! 

 

υγ. Οι καπιταλιστές πουλάνε μέχρι και το σχοινί που θα κρεμαστούν (παλιό -καλό- ρητό).

Αυτό το βιντεάκι δεν θα παίξουν? Αρκεί να πληρωθούν φυσικά.

 

υγ.2  Οσο περνούν οι μέρες η πόλωση και οι εντάσεις εκτροχιάζονται. 

Εχουν βαλθεί να φαγωθούμε μεταξύ μας και ευθύνη υπάρχει σε όλες τις πλευρές.

Ο καθείς με τα "όπλα" του. Οι μεν με τους καναλάρχες και τους ξοφλημένους πολιτικούς, οι δε με τα ηρωικά γιουρούσια και τις πολεμικές ιαχές και τους ένδοξους προγόνους.

 

Οταν ο Χαριτόπουλος έγραψε -σε ποστ δικό σου το ανέρτησες συνάδελφε ype- να το βουλώσουν όλοι (για να αποφασίσουμε ανεπηρέαστοι) εννοούσε αυτό ακριβώς. Ολοι. 

Επίσης ο Χατζιδάκις όταν έγραψε για το τέρας που αρχίζουμε και του μοιάζουμε αν δεν μας τρομάζει πια, το έγραψε για τελείως διαφορετικούς λόγους.

Καταλαβαίνω το σκοπό που το έγραψες αλλά ελπίζω να θυμάσαι ότι το έγραψε σε -μαύρες- εποχές αποθέωσης του φτηνού και χυδαίου λαϊκισμού μέσα από φυλλάδες που φώναζαν δήθεν για τον λαό.

 

Ας κρατάμε μικρό καλάθι για τις προθέσεις και τις φωνές υπέρ του λαού. Απ' όπου κι αν προέρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΟΙ ΛΕΙΠΟΥΝ

 

provata-apo-indy.jpg

 

ΑΥΤΟΙ ΛΕΙΠΟΥΝ

 

provata-apo-indy.jpg

γηράσκω αεί διδασκόμενος φίλε μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άλλο που με ρωτάτε, θα μπορούσα να σας απαντήσω "άλλ΄αντ΄άλλων" θεωρώντας ότι δεν με ρωτάτε αυτό που γράψατε αλλά κάτι άλλο που θα ήθελα να με ρωτήσετε για να απαντήσω αυτό που έχω στο νού μου, όπως κάνετε εσείς απαντώντας στο ερώτημα που λένε άλλοι αλλά δεν έχει τεθεί σε ψηφοφορία.

 

Επειδή όμως δεν έχω ενδυασμούς και έχω ξεκάθαρη παγιωμένη θέση από το 1980 που μπήκαμε στην ΕΟΚ, η οποία μάλιστα έχει επιβεβαιωθεί από τις εξελίξεις των τελευταίων 35 ετών θα σας απαντήσω στο ερώτημα που κάνατε και όχι σε άλλο.

 

Μα αυτοί οι άλλοι δεν είναι αυτοί που λένε ότι το πραγματικό ερώτημα είναι διαφορετικό; Και σε αυτούς δε θέλουμε να δείξουμε ότι κάνουνε λάθος με τα μέτρα και άρα αν ψηφίσουμε όχι θα διαπραγματευτούμε καλύτερα; Δεν είναι λίγο διαστροφικό να λέμε ότι εμείς θα ορίσουμε τι καταλαβαίνουν, όταν όλος ο πλανήτης γη αντιλαμβάνεται κάτι άλλο;

'Οσο γι΄ αυτό με την επιβεβαίωση των τελευταίων 35 ετών...μπορείτε να μου αναφέρετε σε ποιο μοντέλο κράτους αναφέρεστε; Υπάρχει;

Συμφωνώ απόλυτα ότι οι επιδοτήσεις έχουν καταστρέψει την παραγωγικότητα, αλλά δε φταίνε αυτές αν εμείς δεν τις διαχειριστήκαμε σωστά (Με νυστέρι σκοτώνεις, αλλά κάνεις και εγχείρηση). Υπάρχουν συγκεκριμένα- ονομαστικά παραδείγματα ανθρώπων που χτίσανε περιουσίες μέσω επιδοτήσεων, την ίδια στιγμή που ιδεολογικά πολεμούσαν ότι είχε να κάνει με ΕΟΚ αρχικά και ΕΕ στη συνέχεια.

 

 

Σε κάθε ερώτημα λοιπόν υπέρ η κατά της ΕΕ εγώ θα φήφιζα κατά.

Αυτό ακριβώς θεωρώ απολύτως σεβαστό. Μια ξεκάθαρη άποψη, άσχετα αν διαφωνώ 100%. Μακάρι αυτοί που κυβερνούν να είχαν το θάρρος να διατυπώσουν τις πραγματικές τους επιθυμίες.

 

 

Είναι δικαίωμά σας να υπερασπίζεστε αυτή την ΕΕ και να πείτε ΝΑΙ στα μέτρα του Σόιμπλε (γιατί όπως και να το διαβάσετε εσείς αυτό είναι το ερώτημα και αυτό θα σας απαντούν αν επικρατήσει το ναι και φωνάζετε μετά) και είναι ατυχία για όλους εμάς που 35 χρόνια φωνάζουμε ενάντια στην ΕΕ να υφιστάμεθα τις συνέπειες των επιλογών όλων των υπολοίπων. Αλλά τι να κάνουμε. Αυτή είναι η αστική δημοκρατία η οποία εσχάτως δεν κρατά ούτε τα προσχήματα του ανθρωπισμού, του σεβασμού της διαφορετικότητας και της προστασίας των μειονοτήτων (και ημών με τη διαφορετική άποψη).

Υφιστάμεθα τη μοίρα που επιλέγετε εσείς για μας, παλεύουμε πάντα να την αλλάξουμε αλλά δεν θα πούμε ποτέ ότι συμφωνούμε με τις επιλογές σας.

Κάθε άλλο. Ακριβώς το αντίθετο. Το ΝΑΙ έχει να κάνει μόνο με διατήρηση του ευρώ και παραμονή εντός ΕΕ. Εμείς του ΝΑΙ τα ίδια ζόρια και την ίδια ανασφάλεια θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε μετά, όπως όλοι. Δεν ψηφίζουν ΝΑΙ οι βολεμένοι και οι ξένοιαστοι.

Ο Ρέντσι τους έκραξε άσχημα για την μετανάστευση, αλλά δεν είπε ότι σηκώνομαι και φεύγω αν δεν κάνετε αυτό που θέλω εγώ.

Μόνο από μέσα μπορούμε να αλλάξουμε προς το καλύτερο. Αλλιώς ας πει επιτέλους κάποιος, ποιό είναι το σχέδιο; Κλειστές τράπεζες; Δελτίο (αλλά Λαπαβίτσα); Όλα κρατικά και δίκαια αλλά ΕΡΤ; Ή μήπως είναι τόσο μυστικό και πρωτότυπο και θα το ζήσουμε ως πείραμα;;;

 

Και κάτι τελευταίο. Ευτυχώς που στη δημοκρατία αποφασίζουν οι περισσότεροι, δε θα μπορούσε να γίνει και αλλιώς. Δεν έχουν πάντα το σωστό κριτήριο και τις συνέπειες τις υφιστάμεθα όλοι. Το πρόβλημα ξεκινάει όμως από τη στιγμή που παραπλανούμε τους περισσότερους, υποσχόμενοι κάτι άλλο και εφαρμόζοντας τελικά κάτι διαφορετικό. Αυτό πιστεύω ότι πάει να συμβεί για ακόμη μια φορά στη χώρα μας και για αυτό το λόγο ζητάω παντελονάτες διατυπώσεις από τους ΤσιπροΒαρουφάκηδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ τον συνάδελφο απο την αρχική σελίδα που ανέβασε την παρακάτω διευθυνση για να αποδείξουμε αυτό το οποίο όλοι ξέρουμε αλλα τους αφήνουμε και επιβιώνουν, εκμεταλλευόμενοι το επάγγελμα μας.

 

 

 

ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ, ΑΣΧΕΤΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.

 

Αυτοί ρυθμίζουν το επαγγελμα μας

Ν 2515/97 ΠΔ 340/98

 

ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ, ΑΣΧΕΤΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.

 

ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ, ΑΣΧΕΤΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.

 

ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ, ΑΣΧΕΤΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιουνκερ-Μητσοτάκης-Λυμπεράκη-Παπαδημητρίου όλοι μαζί στον κουβά.

Ολα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω....

 

Φοβερή επιχειρηματολογία. Μεστή. Απλή και κατανοητή.

Οι φτωχοί και αξιοπρεπείς ψηφίζουν ΟΧΙ άρα οι υπόλοιποι είναι λεφτάδες και προσκυνημένοι. Εύκολο και απλό για το πόπολο.

 

Βέβαια βλέποντας τους όλους αυτούς δίπλα-δίπλα νιώθω λίγο άβολα, δε λέω.

Για φαντάσου όμως να δω κανένα -παρόμοιας αισθητικής και επιχειρηματολογίας- γιουτουμπάκι βλέποντας δίπλα-δίπλα (κρατηθείτε)....

 

Κανέλλη-Ραχήλ-Ζωή-Καμμένο-Μαδούρο-Λαφαζάνη-Μιχελογιαννάκη-Μιχαλολιάκο-Κασιδιάρη....

 

Θεός φυλάξοι !!!! 

 

υγ. Οι καπιταλιστές πουλάνε μέχρι και το σχοινί που θα κρεμαστούν (παλιό -καλό- ρητό).

Αυτό το βιντεάκι δεν θα παίξουν? Αρκεί να πληρωθούν φυσικά.

 

υγ.2  Οσο περνούν οι μέρες η πόλωση και οι εντάσεις εκτροχιάζονται. 

Εχουν βαλθεί να φαγωθούμε μεταξύ μας και ευθύνη υπάρχει σε όλες τις πλευρές.

Ο καθείς με τα "όπλα" του. Οι μεν με τους καναλάρχες και τους ξοφλημένους πολιτικούς, οι δε με τα ηρωικά γιουρούσια και τις πολεμικές ιαχές και τους ένδοξους προγόνους.

 

Οταν ο Χαριτόπουλος έγραψε -σε ποστ δικό σου το ανέρτησες συνάδελφε ype- να το βουλώσουν όλοι (για να αποφασίσουμε ανεπηρέαστοι) εννοούσε αυτό ακριβώς. Ολοι. 

Επίσης ο Χατζιδάκις όταν έγραψε για το τέρας που αρχίζουμε και του μοιάζουμε αν δεν μας τρομάζει πια, το έγραψε για τελείως διαφορετικούς λόγους.

Καταλαβαίνω το σκοπό που το έγραψες αλλά ελπίζω να θυμάσαι ότι το έγραψε σε -μαύρες- εποχές αποθέωσης του φτηνού και χυδαίου λαϊκισμού μέσα από φυλλάδες που φώναζαν δήθεν για τον λαό.

 

Ας κρατάμε μικρό καλάθι για τις προθέσεις και τις φωνές υπέρ του λαού. Απ' όπου κι αν προέρχονται.

 

συνάδελφε ειδικά τα δημοψηφίσματα θέλουν πολίτες με πολύ μεγάλο καλάθι ...

 

θέλει πολίτες με ενισχυμένο ιδεώδες ...

τουτέστιν πολίτες με θέσεις ...

 

ψήφισε ναι!!! χωρίς καλαθάκια ...

δεν σου χρειάζονται  ...

 

τα επιχειρήματα δεν προσφέρονται ... 

τα βρίσκεις μόνος σου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ τον συνάδελφο απο την αρχική σελίδα που ανέβασε την παρακάτω διευθυνση για να αποδείξουμε αυτό το οποίο όλοι ξέρουμε αλλα τους αφήνουμε και επιβιώνουν, εκμεταλλευόμενοι το επάγγελμα μας.

 

 

 

ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ, ΑΣΧΕΤΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.

 

Αυτοί ρυθμίζουν το επαγγελμα μας

Ν 2515/97 ΠΔ 340/98

 

ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ, ΑΣΧΕΤΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.

 

ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ, ΑΣΧΕΤΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.

 

ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ, ΑΣΧΕΤΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.

Αξιότιμε Κύριε καμμένο γιατί ρωτάς τον κύριο συνέχεια και συνέχεια αν ο κυριος γνωρίζει και οδηγείς την κουβέντα στο να φανεί οτι στον ΟΕΕ ειναι αγράμματοι , ασχετοι ηλιθιοι.(δεν το υιοθετω, αυτό συνάγεται απο τις τοποθετησεις) Δεν εχει ιδέα πραγματικά ο κύριος ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ...ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ, ΕΔΩΣΕ Ο ΥΠΟΔΙΚΟΣ ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΧΙΕΡΕΑ ΤΗΣ ΔΙΑΠΛΟΚΗΣ ΣΗΜΙΤΗ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΛΟΥΚΕΤΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΑΜ.....ΚΑ. ΝΑ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΟ ΤΑΞΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ, αυτός βεβαια ειναι αυτός που βγήκε στα παράθυρα, που να δεις τους προηγούμενους, ΕΚΕΙ ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ Η ΚΟΥΤΣΗ ΜΑΡΙΑ. Μερικοί συνάδελφοι γνωρίζουν αρκετούς που το ΚΟΛΛΙΑ ειναι πταισμα μπροστα τους.

 

ΑΚΟΜΑ Ο ΟΕΕ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ? ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΧΕΤΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΝ?

Ο ΜΥΤΑΡΑΚΗΣ ΑΚΟΜΑ ΚΥΒΕΡΝΑΕΙ ΜΕΣΩ ΟΕΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά αλλά έχω την εντύπωση οτι εμείς τους ψηφίζαμε κάθε φορά αυτούς και μάλιστα κάποιους όχι μόνο σε μία εκλογική αναμέτρηση. Ωραίο και βολικό είναι για όλους μας να αποποιούμαστε των ευθυνών μας και να διαγράφουμε απο την μνήμη μας οτι δεν μας συμφέρει. Δεν τάσσομαι υπέρ της μίας ή της άλλης πλευράς και μην παρεξηγηθώ. Απλά προσπαθώ να δω αντικειμενικά κάποια πράγματα έχοντας γνώση των ευθυνών μου και να μην επιρρίπτω τα δικά μου λάθη σε όλους τους άλλους εκτός απο τον εαυτούλη μου. Αυτή την παιδεία μου μεταλαμπαδεύσανε οι γονείς μου και θα προσπαθήσω να δώσω κι εγώ στα παιδιά μου. Να αναλαμβάνω τις δικες μου ευθύνες και να απολογούμαι για τα δικά μου λάθη είτε είναι στη δουλειά μου, είτε σε προσωπικό επιπεδο είτε σε πολιτικό.

Και εαν λέτε οτι προδωθήκαμε και πιαστήκαμε κορόιδα τότε πρέπει να παραδεχτούμε οτι είμαστε ένας διανοητικά καθυστερημένος λαός αφού συνέχως πιάνεται κορόιδο και εμπιστεύεται για τόσες δεκαετίες το μέλλον του στον κάθε λαικιστή πολιτικό απατεώνα.

Εύχομαι στο κάδρο των πολιτικών προδοτών που ο σοφός ελληνικός λαός ανεβοκατέβαζε στις κυβερνήσεις να μην προστεθεί και η τελευταία εκλογική επιλογή γιατί θα είναι και η ταφόπλακα του έθνους όπως το ξέραμε ως σήμερα.

Με εκτίμηση.

jim1970, on 02 Jul 2015 - 1:05 PM, said:snapback.png

2015-07-02_022716.png

Eκείνο το παχουλό παληκάρι που είναι ?

Το προστατεύει κάποιο "φιλαράκι" ?

Αντ'  αυτού Ο Λαλιώτης .?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Το δίλημμα που τίθεται είναι:  να καθίσουμε να μας δαγκώσει το φίδι ή να μας πη.@@@@ξει ο γαίδαρος? Το ένα είναι θάνατος (αλλά μπορεί και να τον προλάβεις αν κάποιος έχει ένα μαχαιράκι , σκίσει το δέρμα και ρουφήξει το δηλητήριο) και το άλλο είναι ένα διαρκές μαρτύριο (που στο τέλος θα το αποδεχθούμε και θα το θεωρούμε φυσιολογική κατάσταση).

Όλοι πρέπει να πάρουμε μία απόφαση. Σωστή ή λάθος κανείς δεν μπορεί με ασφάλεια  εκ των προτέρων να πει.  Όλοι όσοι υποστηρίζουν την μία ή την άλλη πλευρά κρίνουν με τον τρόπο που εκείνοι βλέπουν τα πράγματα, μέσα από τα ερεθίσματα που δέχονται, μέσα από την ιδεολογία που υποστηρίζουν κλπ. 

Είναι στιγμή για σιωπή και βαθιά περισυλλογή

Εύχομαι η απόφασή μου να μην καταδικάσει τα παιδιά μου , τα παιδιά σας και αυτό που σήμερα ζούμε ως κακό όνειρο να μην εξελιχθεί ως εφιάλτης όποιο αποτέλεσμα και να βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Το δίλημμα που τίθεται είναι:  να καθίσουμε να μας δαγκώσει το φίδι ή να μας πη.@@@@ξει ο γαίδαρος? Το ένα είναι θάνατος (αλλά μπορεί και να τον προλάβεις αν κάποιος έχει ένα μαχαιράκι , σκίσει το δέρμα και ρουφήξει το δηλητήριο) και το άλλο είναι ένα διαρκές μαρτύριο (που στο τέλος θα το αποδεχθούμε και θα το θεωρούμε φυσιολογική κατάσταση).

Όλοι πρέπει να πάρουμε μία απόφαση. Σωστή ή λάθος κανείς δεν μπορεί με ασφάλεια  εκ των προτέρων να πει.  Όλοι όσοι υποστηρίζουν την μία ή την άλλη πλευρά κρίνουν με τον τρόπο που εκείνοι βλέπουν τα πράγματα, μέσα από τα ερεθίσματα που δέχονται, μέσα από την ιδεολογία που υποστηρίζουν κλπ. 

Είναι στιγμή για σιωπή και βαθιά περισυλλογή

Εύχομαι η απόφασή μου να μην καταδικάσει τα παιδιά μου , τα παιδιά σας και αυτό που σήμερα ζούμε ως κακό όνειρο να μην εξελιχθεί ως εφιάλτης όποιο αποτέλεσμα και να βγει.

 

Νομίζω ότι είναι το πιο σωστό σχόλιο όλες αυτές τις μέρες. Κι εγώ αυτό που ελπίζω είναι η απόφασή μου να μην καταδικάσει το παιδί μου.

Αν και έχω αρχίσει να αμφιβάλλω αν τελικά παίζει τόσο σπουδαίο ρόλο η επιλογή της μιας ή της άλλης άποψης για το μέλλον της χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλα αυτά που διάβασα,σκέφτηκα οτι δεν υπάρχει κάποιος εισαγγελέας ,που να βάζει 200 χρόνια φυλακή ,όποιον πολιτικό

άλλα λέει προεκλογικά ,για να αρπάξει την εξουσία,και άλλα πράττει μετεκλογικά?έτσι για την τάξη και αναφέρομαι σε όλους μα σε όλους τους 

νυν και τους τέως.

Και εσείς μου κάθεστε και μου λέτε για το ΝΑΙ και το ΟΧΙ, λές και όλοι δεν ξέρουμε τι σημαίνει το ένα και τι το άλλο.

Τι σημαίνουν κατά την ταπεινή μου άποψη,το ένα ξαφνικό θάνατο,χωρίς να μπορείς να παλέψεις-αντιδράσεις και το άλλο  αργό θάνατο που όμως

αν έχεις στοιχειώδη λογική να το παλέψεις, ίσως στο τέλος νικήσεις.Εμείς όμως όλοι κοιτάμε να προστατέψουμε τον κώλο μας ο καθένας και τι κάνει ο΄άλλος

χεστήκαμε,το μόνο που θέλουμε όλοι να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλα αυτά που διάβασα,σκέφτηκα οτι δεν υπάρχει κάποιος εισαγγελέας ,που να βάζει 200 χρόνια φυλακή ,όποιον πολιτικό

άλλα λέει προεκλογικά ,για να αρπάξει την εξουσία,και άλλα πράττει μετεκλογικά?έτσι για την τάξη και αναφέρομαι σε όλους μα σε όλους τους 

νυν και τους τέως.

Και εσείς μου κάθεστε και μου λέτε για το ΝΑΙ και το ΟΧΙ, λές και όλοι δεν ξέρουμε τι σημαίνει το ένα και τι το άλλο.

Τι σημαίνουν κατά την ταπεινή μου άποψη,το ένα ξαφνικό θάνατο,χωρίς να μπορείς να παλέψεις-αντιδράσεις και το άλλο  αργό θάνατο που όμως

αν έχεις στοιχειώδη λογική να το παλέψεις, ίσως στο τέλος νικήσεις.Εμείς όμως όλοι κοιτάμε να προστατέψουμε τον κώλο μας ο καθένας και τι κάνει ο΄άλλος

χεστήκαμε,το μόνο που θέλουμε όλοι να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα.

 

στη κατσίκα είσαι εσύ ακόμα!

γείτονας: ψόφησε! (η κατσίκα)   :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκεμπελιστικες μεθοδοι πλυσης εγκεφαλου σε εξελιξη.....

Σωστα. Αναμενομενο αλλωστε.

Το ιδιο ισχυει και για τη χρηση του μηχανισμου του κρατους , με το ιδιο αντικειμενο , απο την αντιθετη πλευρα

Περιμενα απο σας να το διαπιστωσετε και για τους 2

Δυστυχως. επεσα εξω..

Καλημερα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω οτι με καποιο τροπο η Χρυσα να βγηκε απο αυτην την κατασταση

Πιστευω ομως οτι δεν θα το ηθελε , τα παιδια της να ζησουν με αυτο τον τροπο

 

Δεν μπορει να ειναι ετσι το μελλον που θελουμε, δεν ειναι θεμα φοβου.

Οταν μπεις στο χορο, θα χορεψεις και συ μαζι με τους αλλους.

Ολοι θα τα κανουν αυτα , αμα μπουμε στο χορο

 

Δεν βλεπω ομως, πως θα ειναι καλυτερο το μελλον μ αυτο τον τροπο, και ΚΥΡΙΩΣ πως δεν θα ξαναγινουν τα ιδια

Γιατι αμα ειναι να χορεψω το χορο, να τον χορεψω,

Οχι ομως επειδη ο ΚΑΘΕ πρωθυπουργος και η κυβερνηση του αποφασιζουν να κανουν αχρειαστα εξοδα και υποπτες συμβασεις με τους φορους που πληρωνω εγω

Αυτοι δεν μου λενε τιποτα για το ΟΧΙ που οδηγει στο μελλον

Μου λενε πολλα για το ΝΑΙ, αναφερομενοι στο παρελθον

 

Ε λοιπον ΦΤΑΝΕΙ ΚΥΡΙΟΙ

 

Εγω θα πω ΝΑΙ στο μελλον, οσο κι αν θελετε να αναφερεστε στο παρελθον

Θελετε να ψηφισω. Θα ψηφισω λοιπον

ΝΑΙ στο μελλον

Υ.Γ. Οταν θα τελειωσουν οι αορατοι εχθροι που χρησιμοποιουν ΠΑΝΤΑ , ΟΛΕΣ οι κυβερνησεις και μαζι και αυτη του ΣΥΡΙΖΑΤΟΤΕ θα αρχισουν τα δυσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το σπίτι κρύο, τα καύσιμα πανάκριβα, δουλειά δυο ώρες την ημέρα, αλλά δεν πειράζει… Μένεις Ευρώπη.

 

Κατεβαίνεις τις σκάλες, απλήρωτα τα κοινόχρηστα, κομμένο το ρεύμα, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

...Θα μπεις στον κουβά σου, θα πας για καύσιμα, θα βάλεις ένα δεκάρικο για να σου βγάλει την απόσταση μέχρι τη δουλειά… Εχεις ακόμα εσύ κι άλλοι κάποιοι, όσοι δεν έχουν, κρίμα… Δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

…Δουλειά δωδεκάωρη, μισά ένσημα, 420 μαύρα, τα λοιπά στο χέρι, το μαγαζί πάει κατά διαόλου, δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

...Επιστρέφοντας, θα δεις το κηδειόχαρτο του γείτονά σου, που σάλταρε απ’ τον τρίτο, θα ρίξεις ένα βλέμμα στον άστεγο, μισό μέσα στον κάδο, δεν πειράζει, μένεις Eυρώπη.

 

…Κάνεις σκάιπ με τον αδελφό σου που έχει τώρα τρία χρόνια στη Γερμανία, οδηγός σε κάβα Τούρκου, μαθαίνεις για τα βρισίδια της Μπιλντ που σε λένε τεμπελχανά κι άχρηστο, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

…Θα ανοίξεις την εφημερίδα, την τιβί, θα ενημερωθείς για τους φίλους σου έξω που σε θέλουν Ευρωπαίο, θα χαρείς που στο Σίτι ανέβηκαν οι μετοχές και ο Νταξ πήρε μισή μονάδα απ’ τις δηλώσεις του Μπλουμ και του Γιουνκέρ… Και θα χαρείς διπλά που είσαι Ευρωπαίος και που μένεις Ευρώπη..

 

…Ο Μπάμπης του Σκαϊ στη θέση του, μαζί με τ’ άλλα παιδιά για την ενημέρωσή σου, με τ’ αφεντικά τους να χρωστούν ο καθένας δύο ΑΕΠ, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

Θα δεις και τα διαφημιστικά με τα καλούδια που δεν σου φτάνουν μια ζωή ν’ αγοράζεις, θα δεις τον τζάμπα να χτυπιέται για πάρτη σου, και τη ΔΕΗ  σου πουλημένη σε μικρή και μεγάλη που σου έστειλε λογαριασμό τρία μηνιάτικα, αλλά δεν πειράζει, μένεις Eυρώπη

 

 

ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ λοιπόν. Αλλά μην λες πως δεν σ’ αρέσει στα τέσσερα κι επαναληπτικώς εις αεί.

 

Αξίζει να προσπαθήσουμε λέω εγώ.

-Καλημερα σας , διευθυντα της Εθνικης Τραπεζας.

-Καλημερα σας Κε Τασο

-Εγω και η οικογενεια μου ψηφισαμε οτι δεν θελουμε να σας χρωσταμε αλλο , το δανειο που μας δωσατε

-Και τι προτεινετε να γινει Κε Τασο ?

- Θα μου μειωσετε το δανειο 30%, θα μου δωσετε αλλες 20.000 € και δεν θα με ξαναενοχλησετε για 2 χρονια

-Αφου ετσι αποφασισε η οικογενεια σας Κε Τασο, περαστε στο ταμειο να πληρωθειτε

 

 

Τετοια ΑΣΤΕΙΑ κειμενα, μπορω να γραψω και γω ΧΙΛΙΑΔΕΣ

Αυτη την ενισχυση ζηταει ο Τσιπρας , με το δημοψηφισμα, αφου σημερα στη συνεντευξη του στον Αnt1  παραδεχθηκε οτι εχασε στη διαπραγματευση.

Κανενας δεν απανταει στο τι θα γινει με το ΟΧΙ

Οταν αποφασισουν να μας απαντησουν, ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΤΕ ΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροστά στον πρωθυπουργό, ο υπουργός Άμυνας είπε ότι οι Ένοπλες Δυνάμεις διασφαλίζουν τη σταθερότητα της χώρας στο εσωτερικό! - Δεν τον άκουσε ή δεν θέλησε να τον διορθώσει ο κ. Τσίπρας

Αίσθηση προκαλεί η εισαγωγική τοποθέτηση του υπουργού Εθνικής Άμυνας και κυβερνητικού εταίρου, Πάνου Καμμένου, κατά τις κοινές του δηλώσεις με τον πρωθυπουργό, Αλέξη Τσίπρα, που επισκέφθηκε σήμερα το Πεντάγωνο.

 

«Για τις δύσκολες στιγμές που περνά η πατρίδα μας, είναι σημαντικό να πούμε ότι οι ένοπλες δυνάμεις διασφαλίζουν τη σταθερότητα στο εσωτερικό...» είπε ο κ. Καμμένος, προκαλώντας αίσθηση και ερωτήματα, καθώς είθισται οι Ένοπλες Δυνάμεις να εγγυώνται την εδαφική ακεραιότητα της χώρας από εξωτερικές απειλές -και όχι στο εσωτερικό.

 

Τί ακριβώς εννοεί ή υπονοεί  ο κ. Πάνος ?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιουνκερ-Μητσοτάκης-Λυμπεράκη-Παπαδημητρίου όλοι μαζί στον κουβά.

Ολα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω....

 

Φοβερή επιχειρηματολογία. Μεστή. Απλή και κατανοητή.

Οι φτωχοί και αξιοπρεπείς ψηφίζουν ΟΧΙ άρα οι υπόλοιποι είναι λεφτάδες και προσκυνημένοι. Εύκολο και απλό για το πόπολο.

 

Βέβαια βλέποντας τους όλους αυτούς δίπλα-δίπλα νιώθω λίγο άβολα, δε λέω.

Για φαντάσου όμως να δω κανένα -παρόμοιας αισθητικής και επιχειρηματολογίας- γιουτουμπάκι βλέποντας δίπλα-δίπλα (κρατηθείτε)....

 

Κανέλλη-Ραχήλ-Ζωή-Καμμένο-Μαδούρο-Λαφαζάνη-Μιχελογιαννάκη-Μιχαλολιάκο-Κασιδιάρη....

 

Θεός φυλάξοι !!!! 

 

...

 

Ειλικρινά θα ήθελα να μου δείξετε τις ιδεολογικές διαφορές  Γιουνκερ-Μητσοτάκη-Λυμπεράκη-Παπαδημητρίου που σας κάνουν να πιστεύετε ότι θέλουν ο καθένας τον κουβά του.

 

Και αυτό το "τσουβάλιασμα" το θεωρείτε αντίστοιχο με την ιδεολογική γραμμή του "ακραίου νεοφιλελεύθερου κέντρου" να βάζει στην ίδια πλευρά κομμουνιστές και ναζί με ολίγη (έως πολλή) γελοιότητα και πολλή προπαγάνδα για το τι συμβαίνει σε μια άλλη χώρα που δίνει τη δική της μάχη σε μια άλλη γωνιά του πλανήτη. (σας αναγνωρίζω ωστόσο ότι δεν φταίτε εσείς που εντάσσετε την Κανέλλη στους κομμουνιστές)

 

όσο για το

 

 

Φοβερή επιχειρηματολογία. Μεστή. Απλή και κατανοητή.

Οι φτωχοί και αξιοπρεπείς ψηφίζουν ΟΧΙ άρα οι υπόλοιποι είναι λεφτάδες και προσκυνημένοι. Εύκολο και απλό για το πόπολο.

 

Μην κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε. Διαφημιστικό σποτ είναι. Δεν κάνει διαπίστωση. Προτροπή είναι προς τους φτωχούς  να ψηφίσουν ΟΧΙ χωρίς να σημαίνει ότι όλοι θα ανταποκριθούν φυσικά.

 

Θυμάμαι εκείνη τη διαφήμιση που έλεγε "οι ξύπνιοι οδηγούν Renault".

 

Θα σας είχε εκνευρίσει φαντάζομαι εκτός αν έχετε ρενώ ή είσασταν πολύ μικρός και δεν την θυμάστε.

 

Εν τω μεταξύ ο Καραμανλής ξαναβρήκε τη φωνή του επιβεβαιώνοντας πως ένα ισχυρό σοκ μπορεί να επαναφέρει τις αισθήσεις

 

Άσε που προστίθενται συνεχώς νέοι υποστηριχτές του ναι

 

 

Και ο «βασιλιάς» υπέρ του ΝΑΙ

02/07/2015

Όσοι πίστευαν ότι η εκστρατεία υπέρ του ΝΑΙ θα αρκούνταν στον Μητσοτάκη της Αποστασίας, τον Βορίδη του δικτάτορα Παπαδόπουλου και άλλες αντιδημοκρατικές δυνάμεις, διαψεύδονται για άλλη μια φορά.

Η πρώην βασιλική οικογένεια, που έχασε το προηγούμενο δημοψήφισμα και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει ταπεινωμένη τη χώρα, επιστρέφει για να προσφέρει τη στήριξή της στο ΝΑΙ.

Όπως διαβάζουμε στο Ποντίκι «ο γιος του Κωνσταντίνου Γλύξμπουργκ, του ανθρώπου που ο Ελληνικός λαός έστειλε μια και καλή στην άκρη της ιστορίας, με ένα δημοψήφισμα, αποφάσισε, από τα ανάκτορα της συζύγου του Μαρί- Σαντάλ, να πάρει θέση για το δημοψήφισμα.

Ο Παύλος Γλύξμπουργκ, με την «τεράστια εμπειρία» του στα πολιτικά δρώμενα, σε συνέντευξη που έδωσε στο δίκτυο CNBC, τάχθηκε υπέρ ενός ΝΑΙ και δήλωσε: ««φοβάμαι ότι το ΟΧΙ δεν θα μας επιτρέψει να διαπραγματευτούμε»

Ο εγγονός της Φρειδερίκης, πρίγκιπας στο επάγγελμα, με το απόσταγμα της πολυετούς πολιτικής του σοφίας, γνωρίζει από διχασμούς και για τον λόγο αυτό είπε ότι: «πρέπει να διαφυλαχθεί η ενότητα του έθνους, καθώς το δημοψήφισμα μπορεί να διαιρέσει τους πολίτες.»

http://info-war.gr/2015/07/%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%AD%CF%81-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B1%CE%B9/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ισχύς και Απόφαση ο Κονδύλης ορίζει την απόφαση (de-cisio, Entscheidung http://www.etymonline.com/index.php?term=decide ) «ως την πράξη ή τη διαδικασία αποκοπής ή αποχωρισμού, από την οποία προκύπτει μια κοσμοεικόνα κατάλληλη να εγγυηθεί την ικανότητα προσανατολισμού την αναγκαία για την αυτοσυντήρηση».

Στο ίδιο βιβλίο στον επίλογο αναφέρει:

“Το περιεχόμενο της απόφασης, το οποίο προσδιορίζει λεπτομερέστερα το Δέον και επιτάσσει στο υποκείμενο τη συμπεριφορά του, επαφίεται λοιπόν, παρ” όλη την επήρεια των αμυντικών μηχανισμών της κοινωνίας, στο γούστο του ίδιου αυτού υποκειμένου -και λέγοντας εδώ «γούστο» δεν εννοούμε αστάθμητες επίνοιες και αρέσκειες, αλλά τις βαθύτερες κλίσεις και προσδοκίες της ύπαρξης, δηλαδή κάτι πολύ σοβαρό, παρά τα όσα υποδηλώνει η τρέχουσα χρήση της λέξης. Ακόμα και η απόφαση να μην υποκύψει κανείς στο άμεσο δέλεαρ του γούστου είναι ζήτημα («λεπτότερου» ή «ανώτερου») γούστου. Η διαφορά έγκειται απλώς στο αν κάποιος είναι διατεθειμένος να μετατρέψει ή όχι το γούστο του σε περισσότερο ή λιγότερο περιεκτική θεωρία για τον κόσμο και τον άνθρωπο.

Οφείλει πάντως να το κάμει οπωσδήποτε αν θέλει να συμμετάσχει στο παιγνίδι του κοινωνικού αγώνα για ισχύ. Με το γεγονός, ότι οι αξιολογήσεις και οι νοηματοδοσίες, οι ηθικές δεοντολογίες και καθηκοντολογίες αποτελούν σε έσχατη ανάλυση ζητήματα γούστου, μπορεί να συμφιλιωθεί μονάχα όποιος παραμένει ως παρατηρητής στο περιθώριο. Το ίδιο αυτό γεγονός όμως δεν μπορούν και δεν επιτρέπεται να το αναγνωρίσουν όσοι ενδιαφέρονται, με οποιαδήποτε (κατά κανόνα ηθικά) πρόσημα, να εξαντικειμενικεύσουν την απόφαση τους και να την παρουσιάσουν ως δεσμευτική για την κοινωνία.

Αν έτσι γίνονται ευτυχέστεροι από τους άλλους, αποτελεί επίσης ζήτημα γούστου, που δεν χρειάζεται να εξετασθεί εδώ. Εν πάση περιπτώσει η αξίωση τους γεννά αργά ή γρήγορα ανταγωνισμούς και έτσι η προβολή της, κι ακόμα και η ικανοποίηση της, απλώς διαιωνίζει την κατάσταση που μακροπρόθεσμα ήθελε να καταργήσει. Δεν υπάρχει λοιπόν καμιά τελειωτική λύση και καμιά ευτυχία που να μη διατρέχει κινδύνους. Όποιος πιστεύει στην ύπαρξη τελειωτικών λύσεων φοβάται απλώς ότι θα χάσει τη βεβαιότητα μιας ευτυχίας χωρίς κινδύνους.

Αυτή είναι η «έσχατη πραγματικότητα», όπως τη συλλαμβάνει η αξιολογικά ελεύθερη περιγραφική θεωρία της απόφασης. Σχεδόν όλοι οι άνθρωποι αναμφίβολα δεν θα επιθυμούσαν να ζουν «σ” έναν τέτοιο κόσμο» μολονότι αυτό κάνουν στην πραγματικότητα. Η απέχθεια ενάντια σ’ έναν τέτοιο κόσμο πρέπει στ’ αλήθεια να είναι ζωηρή και ειλικρινής, αλλιώς οι άνθρωποι δεν θα είχαν επινοήσει την ηθική και τη μεταφυσική για να εξωραϊσουν τον κόσμο τους και να τον κάμουν κατοικήσιμο -και επί πλέον για να συμφιλιωθούν κάπως με τον θάνατο, ο οποίος δεν είναι κάτι που θα συμβεί μια φορά στο μέλλον, αλλά αποτελεί μέρος της καθημερινής ζωής, και δεν συνίσταται απλώς στο βιολογικό τέλος, αλλά και στον αμείλικτα πεπερασμένο και σχετικό χαρακτήρα όλων των ανθρώπινων εγχειρημάτων. Ωστόσο και η δυσφορία απέναντι σ’ έναν κόσμο δίχως αξία και νόημα παραμένει ζήτημα γούστου. Στα δικά μου μάτια και για τις δικές μου θεωρητικές περιέργειες ο κόσμος έτσι όπως είναι παρουσιάζει άπειρον ενδιαφέρον.

Βρίσκω συγκλονιστικό και συναρπαστικό το ότι πάνω σ’ αυτόν τον πλανήτη η ύλη ή ενέργεια -όπως θέλει κανείς- απόκτησε συνείδηση του εαυτού της, ότι υπάρχουν όντα που επιδιώκοντας να διευρύνουν την ισχύ τους παράγουν το «πνεύμα» σ” όλη την ποικιλία των μορφών και των εκπληκτικών παιγνιδιών του και που αλληλοεξοντώνονται επικαλούμενα κατά προτίμηση άρθρα πίστεως και θεωρίες….”…

 

https://kondylis.wordpress.com/2013/07/01/sam08/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........

'Οσο γι΄ αυτό με την επιβεβαίωση των τελευταίων 35 ετών...μπορείτε να μου αναφέρετε σε ποιο μοντέλο κράτους αναφέρεστε; Υπάρχει;

.........

 

 

Αναφέρομαι στην Ελλάδα και τις συνέπειες που είχε η ένταξη στην ΕΕ τις οποίες έγραψα αμέσως παρακάτω για την καταστροφή που επήλθε σ' αυτά τα 35 χρόνια.

 

 

ype, on 02 Jul 2015 - 3:59 PM, said:snapback.png
 
Σε κάθε ερώτημα λοιπόν υπέρ η κατά της ΕΕ εγώ θα φήφιζα κατά.

 

 

 

Αυτό ακριβώς θεωρώ απολύτως σεβαστό. Μια ξεκάθαρη άποψη, άσχετα αν διαφωνώ 100%. Μακάρι αυτοί που κυβερνούν να είχαν το θάρρος να διατυπώσουν τις πραγματικές τους επιθυμίες.

 

 

Ωραία το κόψατε. Έτσι που να φαίνεται πως είμαι κατά της ΕΕ από βίτσιο χωρίς την προηγούμενη τεκμηρίωση.

 

 

 

Μα αυτοί οι άλλοι δεν είναι αυτοί που λένε ότι το πραγματικό ερώτημα είναι διαφορετικό; Και σε αυτούς δε θέλουμε να δείξουμε ότι κάνουνε λάθος με τα μέτρα και άρα αν ψηφίσουμε όχι θα διαπραγματευτούμε καλύτερα; Δεν είναι λίγο διαστροφικό να λέμε ότι εμείς θα ορίσουμε τι καταλαβαίνουν, όταν όλος ο πλανήτης γη αντιλαμβάνεται κάτι άλλο;

 

Μήπως είναι περισσότερο διαστροφικό να γράφετε τις απαντήσεις των αρχαίων στο διαγώνισμα των μαθηματικών επειδή θέλετε να κάνετε καλή εντύπωση στη φιλόλογο όταν θα τις διαβάζουν στο γραφείο και θα γελάνε που είστε εκτός θέματος;

 

Αλλά αν είχε λίγο χιούμορ ο Τσίπρας έπρεπε να αλλάξει την ερώτηση σε:

 

"Καταψηφίζετε την πρόταση των θεσμών;"

 

Να ψηφίσουμε όλοι ΝΑΙ να κάνουμε και τη χάρη στο Γιουνκερ που μας λέει "΄΄Οποιο κι αν είναι το ερώτημα, ψηφίστε ναι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...