Προς το περιεχόμενο

Η δυναμικη του ΟΧΙ κατα της λιτοτοτητας των μνημονιων θα αξιολογηθει οσονουπω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Σαμαρας παραιτηθηκε

Βρε τους λαικιστες τον εφαγαν τον ανθρωπο.....!

Μπα... έμαθε οτι θα πρέπει να συναντήσει τον Τσίπρα. Για αυτό παραιτήθηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 464
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ κ. ΓΙΑΝΗ ΒΑΡΟΥΦΑΚΗ

Το δημοψήφισμα της 5ης Ιουλίου θα μείνει στην παγκόσμια ιστορία ως μοναδική στιγμή που ένας μικρός ευρωπαϊκός λαός όρθωσε το ανάστημά του εναντίον της Χρεοδουλοπαροικίας.
Όπως όλες οι δημοκρατικές κατακτήσεις, έτσι κι αυτή η ιστορική απόρριψη του τελεσίγραφου του Eurogroup της 25ης Ιουνίου έχει μεγάλο κόστος. Είναι λοιπόν απαραίτητο το κεφάλαιο του ΟΧΙ να επενδυθεί άμεσα ώστε να μετατραπεί σε ΝΑΙ σε κάποια έντιμη συμφωνία-επίλυση – με αναδιάρθρωση χρέους, με μειωμένη λιτότητα, με αναδιανομή υπέρ των μη εχόντων, με πραγματικές μεταρρυθμίσεις.
Λίγο μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του δημοψηφίσματος, μου κατέστη γνωστό ότι οι συμμετέχοντες στο Eurogroup, και λοιποί εταίροι, θα «εκτιμούσαν» την... απουσία μου από τις συνεδριάσεις του, κάτι που ο Πρωθυπουργός έκρινε ότι ίσως βοηθήσει στην επίτευξη συμφωνίας. Για αυτό και αποχωρώ από το Υπουργείο Οικονομικών.
Είναι καθήκον μου να βοηθήσω όσο μπορώ τον Αλέξη Τσίπρα να εκμεταλλευτεί, όπως εκείνος κρίνει, το κεφάλαιο που μας δώρησε ο ελληνικός λαός μέσω του δημοψηφίσματος.
Κι είναι τιμή μου η απαίτηση των δανειστών.
Η Αριστερά λειτουργεί συλλογικά και οι αριστεροί δεν αγαπάμε τις καρέκλες. Θα στηρίξω τον Αλέξη Τσίπρα, την νέα ηγεσία του Υπουργείου Οικονομικών, την κυβέρνηση της Αριστεράς.
Η υπερπροσπάθεια να τιμήσουμε τον γενναίο ελληνικό λαό, και το περίφημο ΟΧΙ που χάρισε χτες στους απανταχού δημοκράτες, μόλις ξεκινά!

Πηγή: http://www.taxheaven.gr 

 

Η πρώτη νίκη είναι γεγονός 

Κατατροπώσαμε τους Τοκογλύφους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πραγματικοί υποστηρικτές του ΌΧΙ η ΝΔ του σαμαρά και όχι η ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ ,  με τα κλειστά επαγγέλματα, με τους ΜΗΤΑΡΑΚΗΔΕΣ και τις συντεχνίες, κατάφεραν να δώσουν σε εναν συνταξιούχο φοιτητή την δύναμη να μας βγάλει απο την ΕΝΙΑΙΑ ΕΥΡΩΠΗ , Ενας τύπος που έκανε σημαία του τα χρυσά κοκκινα γάντια των καθαριστριών του ΥΠΕΘΟ με μισθούς πεινας 2500.

Ενίκησαν.

 

Οι καθαρίστριες κατηγορίας ΥΕ εγιναν η σημαία ενος εθνους..(αδεια ασκήσεως επαγγελματος Λ/Φ Α ταξης σας περιμένει.)

 

ΖΗΤΩΣΑΝ ΑΙ ΕΝΟΠΛΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑΙ

ΖΗΤΩ Ο ΚΟΛΛΙΑΣ

ΖΗΤΩ Ο ΟΕΕ

ΚΑΛΗ ΔΡΑΧΜΗ

ασε  τις παπαπαρες και τρεχα σημερα στις θυριδες . εχθες ετρεχες ΑΤΜ .αυριο μπορει να πας και ολυμπιακους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω έκπληκτος απο τα μεστα επιχειρήματα , τα περίπλοκα και δαιδαλώδη συμπεράσματα , και αδυνατώ να παρακολουθήσω τον ορθολογισμό κάποιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σαμαρας παραιτηθηκε

Βρε τους λαικιστες τον εφαγαν τον ανθρωπο.....!

ο Σαμαράς γιατί παραιτήθηκε, δεν το κατάλαβα ???

 

Τους υπαλλήλους του (παπαγαλάκια) έπρεπε να απολύσει ...

 

 

Today is another day. 

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα:

50% των ψηφοφόρων του ΚΚΕ, ψήφισε ΟΧΙ

8% των ψηφοφόρων του ΚΚΕ, ψήφισε ΝΑΙ.

Ιστορικό γεγονός. Για πρώτη φορά ο ΓΓ του ΚΚΕ είναι μειοψηφία ακόμα και στο ίδιο του το κόμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ κ. ΓΙΑΝΗ ΒΑΡΟΥΦΑΚΗ

Το δημοψήφισμα της 5ης Ιουλίου θα μείνει στην παγκόσμια ιστορία ως μοναδική στιγμή που ένας μικρός ευρωπαϊκός λαός όρθωσε το ανάστημά του εναντίον της Χρεοδουλοπαροικίας.

Όπως όλες οι δημοκρατικές κατακτήσεις, έτσι κι αυτή η ιστορική απόρριψη του τελεσίγραφου του Eurogroup της 25ης Ιουνίου έχει μεγάλο κόστος. Είναι λοιπόν απαραίτητο το κεφάλαιο του ΟΧΙ να επενδυθεί άμεσα ώστε να μετατραπεί σε ΝΑΙ σε κάποια έντιμη συμφωνία-επίλυση – με αναδιάρθρωση χρέους, με μειωμένη λιτότητα, με αναδιανομή υπέρ των μη εχόντων, με πραγματικές μεταρρυθμίσεις.

Λίγο μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του δημοψηφίσματος, μου κατέστη γνωστό ότι οι συμμετέχοντες στο Eurogroup, και λοιποί εταίροι, θα «εκτιμούσαν» την... απουσία μου από τις συνεδριάσεις του, κάτι που ο Πρωθυπουργός έκρινε ότι ίσως βοηθήσει στην επίτευξη συμφωνίας. Για αυτό και αποχωρώ από το Υπουργείο Οικονομικών.

Είναι καθήκον μου να βοηθήσω όσο μπορώ τον Αλέξη Τσίπρα να εκμεταλλευτεί, όπως εκείνος κρίνει, το κεφάλαιο που μας δώρησε ο ελληνικός λαός μέσω του δημοψηφίσματος.

Κι είναι τιμή μου η απαίτηση των δανειστών.

Η Αριστερά λειτουργεί συλλογικά και οι αριστεροί δεν αγαπάμε τις καρέκλες. Θα στηρίξω τον Αλέξη Τσίπρα, την νέα ηγεσία του Υπουργείου Οικονομικών, την κυβέρνηση της Αριστεράς.

Η υπερπροσπάθεια να τιμήσουμε τον γενναίο ελληνικό λαό, και το περίφημο ΟΧΙ που χάρισε χτες στους απανταχού δημοκράτες, μόλις ξεκινά!

Πηγή: http://www.taxheaven.gr 

 

Η πρώτη νίκη είναι γεγονός 

Κατατροπώσαμε τους Τοκογλύφους

Κανένα Σχόλιο ?

Οι αδούλωτοι ξιφουλκήσαντες και πλειοδοτήσαντες σε χαρακτηρισμούς εναντίον όσων εξέφραζαν κριτική άποψη διαφορετική απο τους κυβερνώντες που είναι ?

Γαργάρα έκαναν την απόλυση ενός Υπουργού απο τους Σόιμπλε κλπ ?

Και πιο πολύ Γαργάρα την υπακοή του αδούλωτου Πρωθυπουργού ?

Προσωπικώς άν και δεν είμαι με τον ΣΥΡΙΖΑ με ενοχλεί αφάνταστα η παρέμβαση οποιουδήποτε ξένου παράγοντα στον σχηματισμό ή ανασχηματισμό οποιασδήποτε Κυβέρνησης.

Και πιο πολύ με ενοχλούν οι εντός των τειχών συμπράττοντες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριχνει τους τονους για να πετυχει συμφωνια.

Ετσι κι αλλιως, ο Βαρουφακης εξω επαιζε μπαλα... Εχει κανει και κανα δυο αντικανονικα, οποτε λογικο ειναι να το δουν ως κινηση για να ηρεμησουν τα πνευματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα ρε Αντρεα, ολη την ωρα κριτικη, βαρια κριτικη, και δεν σε ειχα συνηθισει με την προηγουμενη συγκυβερνηση σε αυτους τους τονους....

Δε λεω, δικαιωμα σου....

Αλλα αν σταβωνε η δουλεια με το τιμονι στα χερια του Βαρουφακη, θα κριτικαρες τον Τσιπρα οτι δεν τον αλλαξε στο σωστο timing και χασαμε το παιχνιδι;

Θελω να πω οτι στην πολιτικη τα πραγματα ειναι απο που τα κοιταζεις... Παντα θα εχουν - τουλαχιστον 2 οψεις, τεκμηριωμενες.. Την απολυτη αληθεια δεν την εχει κανεις...

Το θεμα ειναι το αποτελεσμα...

Υπομονη λιγο ακομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε κάνεις λάθος

Δεν χαρίστηκα ποτέ στην προηγούμενη συγκυβέρνηση όταν γινόταν συζήτηση. Την ίδια βαριά και βαρύτερη κριτική έκανα.

Δηλαδή με θεωρείς τόσο αφελή να θέλω να πληρώνω (όποιος και να κυβερνά) απο τα χρήματα που δεν μου χαρίζει κανένας και τά δουλεύω μέχρι και το τελευταίο λεπτό ? 

Και να σου πώ 

Παρ' ολο που δεν ψήφισα τους κυβερνώντες (ούτε και κανέναν άλλον εδώ και πολλά χρονια) είχα μια κρυφή ελπίδα οτι κάτι καλλίτερο θα κάνουν.

Και τί θα πεί  "αν στραβωνε η δουλεια με το τιμονι στα χερια του Βαρουφακη" ?

Ηταν "ίσια" δηλαδή ? ή "ίσιωσε τώρα" ?

Και επι πλέον εγώ δεν κριτίκαρα τον Βαρουφάκη .

Κριτίκαρα τους πάσης φύσεως "επαναστάτες" και πρωτίστως  τον Πρωθυπουργό των Ελλήνων ( των Ελλήνων επαναλαμβάνω και τονίζω) οι οποίοι θεώρησαν λογικό και αξιοπρεπές να απολύουν Υπουργούς ή να αλλάζουν Κυβερνήσεις οι ξένοι και όχι ο Ελληνικός Λαός.

Επίσης ακούω συνεχώς απο τους Κυβερνώντες να επικαλούνται τα προηγούμενα 40 χρόνια διακυβέρνησης ( Ορθώς , ορθότατα , ως ένα σημείο) για να δικαιολογήσουν την δική τους παταγώδη ( μέχρι τώρα τουλάχιστον ) αποτυχία.

Σωστά λοιπόν . Ναι οι προηγούμενοι τα έιχαν κάνει σκ....ά.

Ομως το γνωρίζανε (ή τουλάχιστον αυτό λέγανε) , και ζήτησαν την ψήφο του Ελληνικού Λαού με την υπόσχεση οτι θα διορθώσουν τα κακώς κείμενα.

Τό έκαναν ? ή τουλάχιστον διαφαίνεται απο τις μέχρι τώρα ενέργειές τους οτι θα υπάρξει , σχετικά σύντομα , κάποια βελτίωση ?

Και τί "κουκί" ήταν το Δημοψήφισμα παρωδία όπου ή όποια απάντηση (ΝΑΙ ή ΟΧΙ) εκλαμβάνεται (σώνει και καλά) ως ΝΑΙ.΄?

Και γιατί χρειαζόταν ?

Δέν ΖΗΤΗΣΑΝ απο τον Λαό να τους εκλέξει να κυβερνήσουν και να πάρουν αποφάσεις ?

Ε λοιπόν τους εξέλεξε.  Γιατί δεν κυβερνούν και δεν παίρνουν αποφάσεις παρα έρριξαν το μπαλάκι στον Λαό?

Και αφου ο Λαός υπερψήφισε με συντριπτική-συντριπτικότατη πλειοψηφία τίς θέσεις τους , γιατί ζητήσανε την βοήθεια - συνευθύνη ( για τίς όποιες αποφάσεις θα λάβουν )  της αντιπολίτευσης η οποία έχει διαφορετικές θέσεις και απόψεις ?

Και γιατί δεν επεδίωκαν αυτή την συνεννόηση ( την οποία μάλιστα τους προσέφεραν) εδώ και μερικούς μήνες ?

Στέφανε θα μπορούσα να γράψω και άλλα πολλά , αλλά σταματώ εδώ . 

 

Καλημέρα 

 

Y.Γ.

Πάρε και αυτό 

Απο Δημοσίευση του Stavr 

 

 

11700807_1678621409023827_39924696753988

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη η Τρίτη πέρασε με τράπεζες κλειστές.

 

Πιστεύει κανείς ότι θα ανοίξουν οι τράπεζες εντός της εβδομάδας?

Πιστεύει κανείς ότι το όριο αναλήψεων θα παραμείνει το ίδιο? Μήπως ότι θα αυξηθεί?

Πιστεύει κανείς ότι το πακέτο μέτρων θα είναι ελαφρύτερο?

Πιστεύει κανείς ότι δεν θα έχουμε μειώσεις σε συντάξεις, μισθούς, απολύσεις και περικοπές δαπανών?

Πιστεύει κανείς ότι το 2015 θα αποφύγουμε περαιτέρω ύφεση?

Πιστεύει κανείς ότι το 2015 θα μειωθεί η ανεργία?

 

Ο λαός ψήφισε ΟΧΙ και δεν τρομοκρατήθηκε... ο τρόμος θα ακολουθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη η Τρίτη πέρασε με τράπεζες κλειστές.

 

Πιστεύει κανείς ότι θα ανοίξουν οι τράπεζες εντός της εβδομάδας?

Πιστεύει κανείς ότι το όριο αναλήψεων θα παραμείνει το ίδιο? Μήπως ότι θα αυξηθεί?

Πιστεύει κανείς ότι το πακέτο μέτρων θα είναι ελαφρύτερο?

Πιστεύει κανείς ότι δεν θα έχουμε μειώσεις σε συντάξεις, μισθούς, απολύσεις και περικοπές δαπανών?

Πιστεύει κανείς ότι το 2015 θα αποφύγουμε περαιτέρω ύφεση?

Πιστεύει κανείς ότι το 2015 θα μειωθεί η ανεργία?

 

Ο λαός ψήφισε ΟΧΙ και δεν τρομοκρατήθηκε... ο τρόμος θα ακολουθήσει...

- Ο Ατρόμητος Λαός ψήφισε ΟΧΙ κατόπιν προτροπής της Κυβέρνησης

- Η Κυβέρνηση  αποφάσισε να πεί ΝΑΙ , σε αυτό που ζήτησε να ψηφίσει ο Λαός ΟΧΙ

- Ο περήφανος Λαός Πανηγυρίζει που η κυβέρνησή του Λέει ΝΑΙ σε αυτό που του ζήτησε να πεί ΟΧΙ

 

Απόλυτη παράνοια ?

Τρικυμία εν Κρανίω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη η Τρίτη πέρασε με τράπεζες κλειστές.

 

Πιστεύει κανείς ότι θα ανοίξουν οι τράπεζες εντός της εβδομάδας? 

Πιστεύει κανείς ότι το όριο αναλήψεων θα παραμείνει το ίδιο? Μήπως ότι θα αυξηθεί?

Πιστεύει κανείς ότι το πακέτο μέτρων θα είναι ελαφρύτερο?

Πιστεύει κανείς ότι δεν θα έχουμε μειώσεις σε συντάξεις, μισθούς, απολύσεις και περικοπές δαπανών?

Πιστεύει κανείς ότι το 2015 θα αποφύγουμε περαιτέρω ύφεση?

Πιστεύει κανείς ότι το 2015 θα μειωθεί η ανεργία?

 

Ο λαός ψήφισε ΟΧΙ και δεν τρομοκρατήθηκε... ο τρόμος θα ακολουθήσει

 

 

 

 

Και θα αφορά μόνο εμάς και καθόλου εσάς;

Μην φοβάστε συνέλληνες θα περάσουμε μεγάλη φουρτούνα, στο τέλος θα πάνε όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα αφορά μόνο εμάς και καθόλου εσάς;

Μην φοβάστε συνέλληνες θα περάσουμε μεγάλη φουρτούνα, στο τέλος θα πάνε όλα καλά.

Που βασίζεται η αισιοδοξία σου ?

Στην διαίσθηση ?

Στό Ενστικτο ?

Η το έχει προφητεύσει κάποιος Γέροντας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που βασίζεται η αισιοδοξία σου ?

Στην διαίσθηση ?

Στό Ενστικτο ?

Η το έχει προφητεύσει κάποιος Γέροντας ?;O

Όταν άκουγα με τα αυτιά μου για πρώτη φορά πριν καμιά 35ριά χρόνια για αυτά που ζούμε σήμερα και για αυτά που θα ζήσουμε, προφανώς δεν ήσουν εκεί κοντά ούτε ήσουν μαζί με αυτούς που τα άκουγαν. Και προφανώς ούτε είχες ούτε έχεις τις ίδιες αναζητήσεις και προβληματισμούς με εμένα.  Ξέρεις υπάρχει και Θεός..  και υπάρχουν και άνθρωποι του Θεού.......και του Διαβόλου επίσης.

Κάπου απο εκεί αρχίζουν όλα και εκεί ....τελειώνουν 

Κι αν θές βραχυχρονίως βεβαίως δεν φαίνεται τίποτα αισιόδοξο στον ορίζοντα. Μήπως φταίει το ΟΧΙ; Τίποτα άλλο δεν σας φταίει  και απο πολλών χρόνων;  Η Νεμεσις έρχεται ότι έσπειρε ο καθένας και θα θερίσει,( Συμπαντικός νόμος) πανικό έσπειρες πανικό θα θερίσεις. ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν άκουγα με τα αυτιά μου για πρώτη φορά πριν καμιά 35ριά χρόνια για αυτά που ζούμε σήμερα και για αυτά που θα ζήσουμε, προφανώς δεν ήσουν εκεί κοντά ούτε ήσουν μαζί με αυτούς που τα άκουγαν. Και προφανώς ούτε είχες ούτε έχεις τις ίδιες αναζητήσεις και προβληματισμούς με εμένα.  Ξέρεις υπάρχει και Θεός..  και υπάρχουν και άνθρωποι του Θεού.......και του Διαβόλου επίσης.

Κάπου απο εκεί αρχίζουν όλα και εκεί ....τελειώνουν 

Κι αν θές βραχυχρονίως βεβαίως δεν φαίνεται τίποτα αισιόδοξο στον ορίζοντα. Μήπως φταίει το ΟΧΙ; Τίποτα άλλο δεν σας φταίει  και απο πολλών χρόνων;  Η Νεμεσις έρχεται ότι έσπειρε ο καθένας και θα θερίσει,( Συμπαντικός νόμος) πανικό έσπειρες πανικό θα θερίσεις. ΤΕΛΟΣ

Αμήν !!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν άκουγα με τα αυτιά μου για πρώτη φορά πριν καμιά 35ριά χρόνια για αυτά που ζούμε σήμερα και για αυτά που θα ζήσουμε, προφανώς δεν ήσουν εκεί κοντά ούτε ήσουν μαζί με αυτούς που τα άκουγαν. Και προφανώς ούτε είχες ούτε έχεις τις ίδιες αναζητήσεις και προβληματισμούς με εμένα.  Ξέρεις υπάρχει και Θεός..  και υπάρχουν και άνθρωποι του Θεού.......και του Διαβόλου επίσης.

Κάπου απο εκεί αρχίζουν όλα και εκεί ....τελειώνουν 

Κι αν θές βραχυχρονίως βεβαίως δεν φαίνεται τίποτα αισιόδοξο στον ορίζοντα. Μήπως φταίει το ΟΧΙ; Τίποτα άλλο δεν σας φταίει  και απο πολλών χρόνων;  Η Νεμεσις έρχεται ότι έσπειρε ο καθένας και θα θερίσει,( Συμπαντικός νόμος) πανικό έσπειρες πανικό θα θερίσεις. ΤΕΛΟΣ

ΠΟΣΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΕ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειλικρινά έρχομαι σε δύσκολη θέση να απαντώ σε συναδέλφους και να φαίνεται ότι προσπαθώ να υπερασπιστώ την τακτική του σύριζα.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι η σημερινή κατάσταση είναι κάτι που χτίστηκε για πολλά χρόνια και δεν είναι κάτι που δημιουργήθηκε τους τελευταίους 5 μήνες.

Με λάθη ή χωρίς λάθη, πιο γρήγορα ή πιο αργά στο τέλος εμείς θα σηκώσουμε τη νέα σκλαβιά αν δεν αντιδράσουμε.

Η ουσιαστικότερη κριτική μου προς το συριζα είναι πως θα έπρεπε να γνωρίζει τον πόλεμο που πρόκειται να δεχθεί όχι για να μην δώσει τη μάχη αλλά για να προετοιμάσει αντίστοιχα το λαό που πα μπορούσε να είναι το μόνο του στήριγμα αν ήξερε κι εκείνος τι θέλει.

 

Αυτό που πιο πολύ προσπαθώ να δείξω με τις δημοσιεύσεις μου είναι τον πόλεμο που δέχεται κάθε διαφορετική άποψη από την κυρίαρχη και οδηγεί σε αποτυχία που στο τέλος χρεώνεται αυτός που σκάει στα χέρια του η αποτυχία.

 

πχ. Κυκλοφορεί σήμερα:

 

 

το πρωτότυπο εδώ για όσους ξέρουν γερμανικά

 

 

Με ενοχλεί αφάνταστα να μας λέει η ΕΕ τι κυβέρνηση θα έχουμε εδώ.

Θέλω να ψηφίζουμε εμείς κι ας κάνουμε και λάθος.

 

 

Τελικά ο Τσακαλώτος δεν είπε αυτό που λέτε:

 

Αρκετά με τη διαστρέβλωση. Αυτό που είπα στον ΣΚΑΪ είναι ότι η πρόταση των θεσμών δεν θα περνούσε από τη Βουλή, όχι η δική μας.

Η υπολοιπη αποψη σας ειναι δεκτη.

Το τι λεει ΤΩΡΑ ο Τσακαλωτος για το τι ΕΙΠΕ λιγη σημασια εχει

http://www.naftemporiki.gr/story/973959/eu-tsakalotos-pigame-se-dimopsifisma-giati-tha-epefte-i-kubernisi

Εδω ειναι αυτο που ειπε.

Μιλησε για την υπο διαπραγματευση προταση

Απο τη βουλη "υποθετικα" θα περνουσε λεω ΕΓΩ ( κι αυτο μικρη σημασια εχει) γιατι οι υπολοιποι θα το ψηφιζαν

Λεει ομως και την αληθεια

"Είχαμε μια επιλογή. Να 'ρθει στη Βουλή και να μην περάσει.Κατά την άποψή μου δεν περνούσε από τον ΣΥΡΙΖΑ και από την κυβέρνηση". Απο τον ΣΥΡΙΖΑ λεει και απο την Κυβερνηση

Τι απο αυτα ειναι διαστρεβλωση δεν καταλαβα.

Η τοτε αποψη του ή η τωρα ?

 

Υ.Γ. Γιατι εχει τοση σημασια το τι λενε οι εξω για μας και το προβαλουμε , και δεν εχει σημασια το τι λενε οι δικοι μας ΣΕ εμας, ποτε δεν το καταλαβα.

ΑΝ αυριο βγει ο ..Μπλουμ και πει οτι ειστε χονδροι και δε σας γουσταρω, ποση σημασια εχει ? Αφου και μεις δεν γουσταρουμε αυτον και του το λεμε. Οση σημασια εχει η δικη μας αποψη , αλλη τοση εχει και η δικη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άλλαξε ο τίτλος του θέματος;Ο προηγούμενος μου άρεσε περισσότερο. Είχε μεγαλύτερη δυναμική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομη αποτίμηση της στάσης Τσίπρα, σε σχέση με το δημοψήφισμα:

 

Τι μας είπε:

- Οι τράπεζες θα ανοίξουν την Τρίτη

- Θα φέρω συμφωνία σε 48 ώρες

- Το ΟΧΙ θα ενισχύσει τη διαπραγματευτική μας θέση

- Κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει την επιλογή μας για το ευρώ

- Δεν δεχόμαστε τελεσίγραφα

 

Άρα, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι:

α. Είπε ψέματα στον κόσμο

ή

β. Δεν ξέρει τι του γίνεται

 

 

Εγώ που ψήφισα ΝΑΙ, μπορώ να πω ότι βλέπω να επιβεβαιώνεται η εκτίμησή μου ότι η πρόταση που απορρίφθηκε θα ήταν καλύτερη από τις εναλλακτικές που έχουμε τώρα.

 

Όσοι ψηφίσατε ΟΧΙ, σε τι ακριβώς νιώθετε ότι επιβεβαιωθήκατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.iskra.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=21238:synodos&catid=81:kivernisi&Itemid=198

...από εξελίξεις που «υποχρεωτικά» θα σπρώξουν την Ελλάδα σε τροχιά εθνικού νομίσματος

 

Με λένε Ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω......

Πότε πήρατε νομιμοποίηση για κάτι τέτοιο;!;!;!;;;;;

 

Όταν λέγαμε για το δημοψήφισμα ότι το ΝΑΙ=ευρώ και το ΟΧΙ=δραχμή, για κάποιους ήμασταν εκτός θέματος και για κάποιους άλλους "προσκυνημένοι" και "τρομολάγνοι"....

 

Πόσο θράσος έχουν κάποιοι, να επικαλούνται ένα "περήφανο" ΟΧΙ για να πετύχουν τις φαντασιώσεις τους....

Ρωτήστε στα ίσια τον κόσμο τί θέλει.

Οι "παγίδες δημοκρατίας" θα έχουν τραγικές επιπτώσεις σ΄αυτούς που τις επινόησαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί άλλαξε ο τίτλος του θέματος;Ο προηγούμενος μου άρεσε περισσότερο. Είχε μεγαλύτερη δυναμική.

Ακολουθείται η τακτική των παραζαλισμένων κυβερνώντων 

μιά έτσι , μιά αλλιώς , μιά παραλλιώς , κάτι σαν τον σκύλο που κυνηγάει την ουρά του.

 

ή 

Φτιάχνει ο βλάχος το τσαρούχι και όπου βάλει ο Θεός την μύτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...