Προς το περιεχόμενο

Η δυναμικη του ΟΧΙ κατα της λιτοτοτητας των μνημονιων θα αξιολογηθει οσονουπω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν φοβάμαι την πείνα, φοβάμαι το φόβο σας

10961949_332962486914880_1355492786_n1.jΑκούω τι θα γίνει αν έρθει η ρήξη και δεν έχουμε να φάμε, να πάρουμε φάρμακα, να βάλουμε βενζίνη. 

Ξέρετε, υπάρχουμε κι εμείς που όλα τα παραπάνω...

-άλλος λιγότερο, άλλος περισσότερο- τα έχουμε βιώσει.

Τι κάναμε;

Δεχτήκαμε και προσφέραμε αλληλεγγύη.

Έβαλα δυο ντομάτες εγώ και λίγο ψωμί μια φίλη και φάγαμε παρέα με γέλια και καλαμπούρι.

Πήγα μέσα στη νύχτα σε φίλη να πάρω ντεπόν για το άρρωστο παιδί μου.

Έδωσα φουστάνι καλό στη φίλη που δεν είχε να φορέσει στο γάμο του συγγενή της.

Κάνουμε γιορτές-γενέθλια και τα ταψιά όλων των φίλων γεμίζουν το τραπέζι της γιορτής.

Τα ρούχα των παιδιών μας περνάνε από τα μεγαλύτερα στα μικρότερα.

Κράτησα το παιδί φίλης για να δουλέψει και αυτή με τον τρόπο της μου το ανταπέδωσε. 

Συλλογικά και αλληλέγγυα τραβάμε το γολγοθά τόσα χρόνια και έτσι όπως μάθαμε θα το κάνουμε για όσο χρειαστεί. 

Δεν φοβάμαι την πείνα, φοβάμαι το φόβο σας.

Χρύσα Δουζένη facebook

 

Ωραία. Συνεπώς, μπορούμε να φτάσουμε όλοι σε αυτό το σημείο. Να ξεκινήσουμε πάλι από το 0. Να το κόψουμε το πόδι. Ας μην ασχοληθούμε καθόλου με την πιθανότητα να το σώσουμε. Δεν είμαι δημοσιογράφος των ΜΜΕ της διαπλοκής, ούτε έχω σχέση με τους τοκογλύφους δανειστές-εκβιαστές Ευρωπαίους. Θεωρώ όμως πως στο κακό κατά την γνώμη μου σενάριο το οποίο θα επέλθει εφόσον μείνει στα πράγματα η παρούσα κυβέρνηση, η οικονομική εξαθλίωση θα είναι τέτοια που ανάλογη δεν θα έχουμε ξαναζήσει ούτε εμείς αλλά ούτε και οι παππούδες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 464
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Και το θέμα είναι ποιός θα επικρατήσει;  Τουλάχιστον ας εκφράσουμε  ως έθνος τις απόψεις μας χωρίς διχασμούς,και εννοώ με διαθέσεις εκδίκησης ή αντεκδίκησης του γείτονα που δεν χωνεύουμε.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων με τη φράση "ποιος θα επικρατήσει"  δεν αναφερόμουν σε πολιτικό χώρο ή κόμμα ή πολιτικό πρόσωπο.

Επικράτηση μεταξύ πραγματικότητας και ιδεοληψίας.

 

Μας κλείσανε τα φράγκα οι Τράπεζες και χεστήκαμε απάνω μας σαν τις γριές; Που να δούμε τίποτα χειρότερα.

 

Δεν καταλαβαίνουμε τίποτα αδερφέ. 

Απόδειξη το ποστ παραπάνω του ΚΕΡΜΕΝ που αναδημοσιεύει κείμενο από το facebook

 

Σε ένα όλο και πιο περίπλοκο και ανταγωνιστικό οικονομικό περιβάλλον το 2015, συνεχίζουμε και μιλάμε λες και είμαστε σε χίπικο κοινόβιο του 1970 ή στην καλύτερη περίπτωση στο χωριό του παππού μας το 1950.

Μια σαλατούλα, ένα δανεικό ζακετάκι, ένα τσιπουράκι το βράδυ και λύσαμε τα προβλήματα μας.

 

Α ναι, μην ξεχάσω τη σύνδεση στο internet για να μπορούμε να ποστάρουμε στο facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Συνεπώς, μπορούμε να φτάσουμε όλοι σε αυτό το σημείο. Να ξεκινήσουμε πάλι από το 0. Να το κόψουμε το πόδι. Ας μην ασχοληθούμε καθόλου με την πιθανότητα να το σώσουμε. Δεν είμαι δημοσιογράφος των ΜΜΕ της διαπλοκής, ούτε έχω σχέση με τους τοκογλύφους δανειστές-εκβιαστές Ευρωπαίους. Θεωρώ όμως πως στο κακό κατά την γνώμη μου σενάριο το οποίο θα επέλθει εφόσον μείνει στα πράγματα η παρούσα κυβέρνηση, η οικονομική εξαθλίωση θα είναι τέτοια που ανάλογη δεν θα έχουμε ξαναζήσει ούτε εμείς αλλά ούτε και οι παππούδες μας.

 

Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΣΥΝΑΔΕΡΦΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΝΑΙ Ή ΜΕ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ Ή ΜΕ ΑΛΛΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ...

ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ....

ΑΠΟ ΤΟ 2008 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟΣΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΤΟΣΗ ΛΙΤΟΤΗΤΑ ΑΠΟ 120% ΤΟΥ ΑΕΠ ΧΡΕΟΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ 190%+

 

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ.....ΟΠΟΤΕ ....ΤΙ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΣΥΝΑΔΕΡΦΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΝΑΙ Ή ΜΕ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ Ή ΜΕ ΑΛΛΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ...

ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ....

ΑΠΟ ΤΟ 2008 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟΣΑ ΜΕΤΡΑ ΜΕ ΤΟΣΗ ΛΙΤΟΤΗΤΑ ΑΠΟ 120% ΤΟΥ ΑΕΠ ΧΡΕΟΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ 190%+

 

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ.....ΟΠΟΤΕ ....ΤΙ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το σπίτι κρύο, τα καύσιμα πανάκριβα, δουλειά δυο ώρες την ημέρα, αλλά δεν πειράζει… Μένεις Ευρώπη.

 

Κατεβαίνεις τις σκάλες, απλήρωτα τα κοινόχρηστα, κομμένο το ρεύμα, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

...Θα μπεις στον κουβά σου, θα πας για καύσιμα, θα βάλεις ένα δεκάρικο για να σου βγάλει την απόσταση μέχρι τη δουλειά… Εχεις ακόμα εσύ κι άλλοι κάποιοι, όσοι δεν έχουν, κρίμα… Δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

…Δουλειά δωδεκάωρη, μισά ένσημα, 420 μαύρα, τα λοιπά στο χέρι, το μαγαζί πάει κατά διαόλου, δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

...Επιστρέφοντας, θα δεις το κηδειόχαρτο του γείτονά σου, που σάλταρε απ’ τον τρίτο, θα ρίξεις ένα βλέμμα στον άστεγο, μισό μέσα στον κάδο, δεν πειράζει, μένεις Eυρώπη.

 

…Κάνεις σκάιπ με τον αδελφό σου που έχει τώρα τρία χρόνια στη Γερμανία, οδηγός σε κάβα Τούρκου, μαθαίνεις για τα βρισίδια της Μπιλντ που σε λένε τεμπελχανά κι άχρηστο, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

…Θα ανοίξεις την εφημερίδα, την τιβί, θα ενημερωθείς για τους φίλους σου έξω που σε θέλουν Ευρωπαίο, θα χαρείς που στο Σίτι ανέβηκαν οι μετοχές και ο Νταξ πήρε μισή μονάδα απ’ τις δηλώσεις του Μπλουμ και του Γιουνκέρ… Και θα χαρείς διπλά που είσαι Ευρωπαίος και που μένεις Ευρώπη..

 

…Ο Μπάμπης του Σκαϊ στη θέση του, μαζί με τ’ άλλα παιδιά για την ενημέρωσή σου, με τ’ αφεντικά τους να χρωστούν ο καθένας δύο ΑΕΠ, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

Θα δεις και τα διαφημιστικά με τα καλούδια που δεν σου φτάνουν μια ζωή ν’ αγοράζεις, θα δεις τον τζάμπα να χτυπιέται για πάρτη σου, και τη ΔΕΗ  σου πουλημένη σε μικρή και μεγάλη που σου έστειλε λογαριασμό τρία μηνιάτικα, αλλά δεν πειράζει, μένεις Eυρώπη

 

 

ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ λοιπόν. Αλλά μην λες πως δεν σ’ αρέσει στα τέσσερα κι επαναληπτικώς εις αεί.

 

Αξίζει να προσπαθήσουμε λέω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mitsotakis.jpg

 

"Καλώ και τους παλιούς νεοδημοκράτες αγωνιστές, όπου κι αν βρίσκονται εξοργισμένοι από όσα συνέβησαν, στους ΑΝΕΛ, στο ΣΥΡΙΖΑ, ακόμα και στη Χρυσή Αυγή, να πυκνώσουν τις τάξεις μας."

 

KAΛΑ ΜΗΝ ΦΑΣ ΘΑ ΣΦΑΞΩ ΓΛΑΡΟ........

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΑΝΧΩΝΟΜΑΙ, ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΟΧΙ ΣΙΓΟΥΡΑ :lol:

 

ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΜΠΟΥΧΕΣΑΣ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑΙ

 

ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Ο ΕΒΡΑΙΟ ΣΗΜΙΤΗΣ…

 

ΒΡΕ ΟΥΣΤ ΚΩΠΡΟΣΚΥΛΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΙΧΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΜΟΥ :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το σπίτι κρύο, τα καύσιμα πανάκριβα, δουλειά δυο ώρες την ημέρα, αλλά δεν πειράζει… Μένεις Ευρώπη.

 

Κατεβαίνεις τις σκάλες, απλήρωτα τα κοινόχρηστα, κομμένο το ρεύμα, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

...Θα μπεις στον κουβά σου, θα πας για καύσιμα, θα βάλεις ένα δεκάρικο για να σου βγάλει την απόσταση μέχρι τη δουλειά… Εχεις ακόμα εσύ κι άλλοι κάποιοι, όσοι δεν έχουν, κρίμα… Δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

…Δουλειά δωδεκάωρη, μισά ένσημα, 420 μαύρα, τα λοιπά στο χέρι, το μαγαζί πάει κατά διαόλου, δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

...Επιστρέφοντας, θα δεις το κηδειόχαρτο του γείτονά σου, που σάλταρε απ’ τον τρίτο, θα ρίξεις ένα βλέμμα στον άστεγο, μισό μέσα στον κάδο, δεν πειράζει, μένεις Eυρώπη.

 

…Κάνεις σκάιπ με τον αδελφό σου που έχει τώρα τρία χρόνια στη Γερμανία, οδηγός σε κάβα Τούρκου, μαθαίνεις για τα βρισίδια της Μπιλντ που σε λένε τεμπελχανά κι άχρηστο, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

…Θα ανοίξεις την εφημερίδα, την τιβί, θα ενημερωθείς για τους φίλους σου έξω που σε θέλουν Ευρωπαίο, θα χαρείς που στο Σίτι ανέβηκαν οι μετοχές και ο Νταξ πήρε μισή μονάδα απ’ τις δηλώσεις του Μπλουμ και του Γιουνκέρ… Και θα χαρείς διπλά που είσαι Ευρωπαίος και που μένεις Ευρώπη..

 

…Ο Μπάμπης του Σκαϊ στη θέση του, μαζί με τ’ άλλα παιδιά για την ενημέρωσή σου, με τ’ αφεντικά τους να χρωστούν ο καθένας δύο ΑΕΠ, αλλά δεν πειράζει, μένεις Ευρώπη.

 

Θα δεις και τα διαφημιστικά με τα καλούδια που δεν σου φτάνουν μια ζωή ν’ αγοράζεις, θα δεις τον τζάμπα να χτυπιέται για πάρτη σου, και τη ΔΕΗ  σου πουλημένη σε μικρή και μεγάλη που σου έστειλε λογαριασμό τρία μηνιάτικα, αλλά δεν πειράζει, μένεις Eυρώπη

 

 

ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ λοιπόν. Αλλά μην λες πως δεν σ’ αρέσει στα τέσσερα κι επαναληπτικώς εις αεί.

 

Αξίζει να προσπαθήσουμε λέω εγώ.

 

Έτσι είναι στο Βέλγιο, στη Δανία, στην Ολλανδία, στην Αυστρία, στη Σουηδία, στη Φινλανδία, στην Πολωνία, στην Τσεχία?

 

Γιατί δεν είναι κι εκεί έτσι?

 

Εκεί δεν έχουν κακή Ευρώπη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι στο Βέλγιο, στη Δανία, στην Ολλανδία, στην Αυστρία, στη Σουηδία, στη Φινλανδία, στην Πολωνία, στην Τσεχία?

 

Γιατί δεν είναι κι εκεί έτσι?

 

Εκεί δεν έχουν κακή Ευρώπη?

 

Θα το δουν μόλις τελειώσουν από μας.. αν τους αφήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι στο Βέλγιο, στη Δανία, στην Ολλανδία, στην Αυστρία, στη Σουηδία, στη Φινλανδία, στην Πολωνία, στην Τσεχία?

 

Γιατί δεν είναι κι εκεί έτσι?

 

Εκεί δεν έχουν κακή Ευρώπη?

 

να σου πώ... 

η Κίνα έχει πάρει τα πάνω της και σε λίγο δεν έχει τόσο φτηνό εργατικό δυναμικό να στέλνουν τα πάντα εκεί για κατασκευή

οι τρίτες χώρες της Αφρικής πέφτουν μακριά, τρομάζουν ίσως κι από τους Εμπολα κλπ δεινά

η Βουλγαρία από μόνη της δεν έφτανε

η Ελλαδίτσα μια χαρά βολεύει, άσε που έχει και γεωπολιτική αξία μεγαλύτερη, δεν είναι κακό , ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ συνάδελφε ype, πως εβλεπα πλάνα στο ΣΚΑΪ στις 29/6 από την συγκέντρωση;; :wacko: :wacko:

Είναι γνωστό ότι είναι το πιο σκληρό και φανατικό μνημονιακό κανάλι, αλλά το γράφημα μιας ιστοσελίδας δε αποδίδει και την πραγματικότητα. (Είμαι από αυτούς που πέρσι, μέσα σ΄αυτό εδώ το forum, έκραζα για τον ρόλο του συγκροτήματος ΣΚΑΙ, όταν ειρωνευόταν τη δουλειά μας.....για να μη παρεξηγηθώ)

 

Και μια άποψη εκ μέρους όσων υποστηρίζουμε το ΝΑΙ.

Εμείς δεν απαντάμε στο (ανύπαρκτο ουσιαστικά) ερώτημα του δημοψηφίσματος, αλλά σ΄ αυτό που διατυπώνει όλη η Ευρώπη. ΝΑΙ=ευρώ, ΟΧΙ=δραχμή.

Εσείς που λέτε ΟΧΙ.....σε τί ακριβώς λέτε όχι;

Και αν κάποιοι πιστεύουν σε εθνικό νόμισμα είναι απολύτως σεβαστό και έχουν κάθε δικαίωμα να το υποστηρίζουν.

Οι υπόλοιποι όμως;;;; Έχετε δει να υπάρχει κάποιο συγκροτημένο πλάνο από τη Δευτέρα και μετά; Ή προχωράμε βλέποντας και κάνοντας, από κυβέρνηση που άλλα λέει και άλλα πιστεύει κατά βάθος.

Και που στην τελική, στους 5μήνες έχει αλλάξει δεκάδες φορές απόψεις και στρατηγική και τις τελευταίες μέρες για ότι διαβεβαιώνει....καταρρέει μέσα σε λίγες ώρες.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Συντριπτικό ΝΑΙ: απεκδύεται κάθε ευθύνης, πάει "αναγκαστικά" σε εκλογές εντός Αυγούστου, με κλειστές τράπεζες, απλήρωτους υπαλλήλους και συνταξιούχους, νεκρή αγορά και πανικό. Χάνει, καταγγέλει το ευρωπαϊκό κατεστημένο που τον πολέμησε και αποδίδει το χάος ως απόρροια των μνημονιακών κυβερνήσεων της προηγούμενης πενταετίας και όχι βέβαια της πεντάμηνης διακυβέρνησης Συριζα υπό το στραγγαλισμό των δανειστών.

 

 

Ο Θεός και η Παναγία.....άν γίνει αυτό !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Θεός και η Παναγία.....άν γίνει αυτό !!!!!

 

Η δικαιολογία είναι ήδη έτοιμη, δες εδώ τι λέει ο έμπιστος υπουργός (κατά της διαφθοράς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2015-07-02_022716.png

Ωραία όλα αυτά αλλά έχω την εντύπωση οτι εμείς τους ψηφίζαμε κάθε φορά αυτούς και μάλιστα κάποιους όχι μόνο σε μία εκλογική αναμέτρηση. Ωραίο και βολικό είναι για όλους μας να αποποιούμαστε των ευθυνών μας και να διαγράφουμε απο την μνήμη μας οτι δεν μας συμφέρει. Δεν τάσσομαι υπέρ της μίας ή της άλλης πλευράς και μην παρεξηγηθώ. Απλά προσπαθώ να δω αντικειμενικά κάποια πράγματα έχοντας γνώση των ευθυνών μου και να μην επιρρίπτω τα δικά μου λάθη σε όλους τους άλλους εκτός απο τον εαυτούλη μου. Αυτή την παιδεία μου μεταλαμπαδεύσανε οι γονείς μου και θα προσπαθήσω να δώσω κι εγώ στα παιδιά μου. Να αναλαμβάνω τις δικες μου ευθύνες και να απολογούμαι για τα δικά μου λάθη είτε είναι στη δουλειά μου, είτε σε προσωπικό επιπεδο είτε σε πολιτικό.

Και εαν λέτε οτι προδωθήκαμε και πιαστήκαμε κορόιδα τότε πρέπει να παραδεχτούμε οτι είμαστε ένας διανοητικά καθυστερημένος λαός αφού συνέχως πιάνεται κορόιδο και εμπιστεύεται για τόσες δεκαετίες το μέλλον του στον κάθε λαικιστή πολιτικό απατεώνα.

Εύχομαι στο κάδρο των πολιτικών προδοτών που ο σοφός ελληνικός λαός ανεβοκατέβαζε στις κυβερνήσεις να μην προστεθεί και η τελευταία εκλογική επιλογή γιατί θα είναι και η ταφόπλακα του έθνους όπως το ξέραμε ως σήμερα.

Με εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαγράφηκε από την ΚΟ των ΑΝΕΛ ο "αντάρτης" Κωνσταντίνος Δαμαβολίτης Μετά τις πρόσφατες δηλώσεις του ότι θα ψηφίσει ΝΑΙ στο δημοψήφισμα, αντίθετα με τη γραμμή του κόμματος
damavolitis%20anel_b2.jpg

 Mε ανακοίνωσή τους οι Ανεξάρτητοι Έλληνες αποκάλυψαν ότι ο βουλευτής Ηρακλείου Κωνσταντίνος Δαμαβολίτης διαγράφεται από την ΚΟ του κόμματος μετά και τις πρόσφατες δηλώσεις του ότι θα ψηφίσει ΝΑΙ στο δημοψήφισμα, αντίθετα με τη γραμμή του κόμματος.

"Θα ψηφίσω ναι", δήλωσε στο MEGA ο βουλευτής, διότι το "ναι" είναι σε μέτρα επώδυνα και δύσκολα που δεν ξέρει καν αν θα τα σηκώσει η κοινωνία αλλά το "όχι" μπορεί να οδηγήσει στη δραχμή και αυτό υποστήριξε "θα είναι η αυτόματη καταστροφή της χώρας κάτι στο οποίο δεν θέλω εγώ να συναινέσω".

"Μετά τις πρόσφατες δηλώσεις του ο βουλευτής Ηρακλείου Κωνσταντίνος Δαμαβολίτης διαγράφεται από την ΚΟ των ΑΝΕΛ και καλείται να παραδώσει την έδρα του όπως δημόσια δεσμεύτηκε", αναφέρει η ανακοίνωση.

ΝΑΙ στο δημοψήφισμα έχουν δηλώσει ότι θα ψηφίσουν ακόμα τρεις βουλευτές των ΑΝΕΛ, ο Δημήτρης Καμμένος, ο Βασίλης Κόκκαλης και ο Νίκος Μαυρογάνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ συνάδελφε ype, πως εβλεπα πλάνα στο ΣΚΑΪ στις 29/6 από την συγκέντρωση;; :wacko: :wacko:

Είναι γνωστό ότι είναι το πιο σκληρό και φανατικό μνημονιακό κανάλι, αλλά το γράφημα μιας ιστοσελίδας δε αποδίδει και την πραγματικότητα. (Είμαι από αυτούς που πέρσι, μέσα σ΄αυτό εδώ το forum, έκραζα για τον ρόλο του συγκροτήματος ΣΚΑΙ, όταν ειρωνευόταν τη δουλειά μας.....για να μη παρεξηγηθώ)

 

Και μια άποψη εκ μέρους όσων υποστηρίζουμε το ΝΑΙ.

Εμείς δεν απαντάμε στο (ανύπαρκτο ουσιαστικά) ερώτημα του δημοψηφίσματος, αλλά σ΄ αυτό που διατυπώνει όλη η Ευρώπη. ΝΑΙ=ευρώ, ΟΧΙ=δραχμή.

Εσείς που λέτε ΟΧΙ.....σε τί ακριβώς λέτε όχι;

Και αν κάποιοι πιστεύουν σε εθνικό νόμισμα είναι απολύτως σεβαστό και έχουν κάθε δικαίωμα να το υποστηρίζουν.

Οι υπόλοιποι όμως;;;; Έχετε δει να υπάρχει κάποιο συγκροτημένο πλάνο από τη Δευτέρα και μετά; Ή προχωράμε βλέποντας και κάνοντας, από κυβέρνηση που άλλα λέει και άλλα πιστεύει κατά βάθος.

Και που στην τελική, στους 5μήνες έχει αλλάξει δεκάδες φορές απόψεις και στρατηγική και τις τελευταίες μέρες για ότι διαβεβαιώνει....καταρρέει μέσα σε λίγες ώρες.    

 

Δεν ξέρω τι πλάνα βλέπατε, εγώ δεν ασχολούμαι με την τηλεόραση και μάλιστα με το σκάι.

Υποθέτω ωστόσο ότι μια απάντηση δίνεται στο δεξί λευκό τραπεζοειδές πλαίσιο στην εικόνα :

Λέει ότι δεν περιλαμβάνει στη χρονομέτρηση πλάνα από τη συγκέντρωση αλλά συνδέσεις και ρεπορταζ.

 

Στο άλλο που με ρωτάτε, θα μπορούσα να σας απαντήσω "άλλ΄αντ΄άλλων" θεωρώντας ότι δεν με ρωτάτε αυτό που γράψατε αλλά κάτι άλλο που θα ήθελα να με ρωτήσετε για να απαντήσω αυτό που έχω στο νού μου, όπως κάνετε εσείς απαντώντας στο ερώτημα που λένε άλλοι αλλά δεν έχει τεθεί σε ψηφοφορία.

 

Επειδή όμως δεν έχω ενδυασμούς και έχω ξεκάθαρη παγιωμένη θέση από το 1980 που μπήκαμε στην ΕΟΚ, η οποία μάλιστα έχει επιβεβαιωθεί από τις εξελίξεις των τελευταίων 35 ετών θα σας απαντήσω στο ερώτημα που κάνατε και όχι σε άλλο.

 

Είμαι από εκείνους που το 1980 φώναζαν το "ΕΟΚ & ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο". Εξακολουθώ

Θα ήθελα να έχει τεθεί το ερώτημα της εισόδου στην ΕΟΚ από τότε και να έχει πάρει την απάντηση που θα έπαιρνε τότε ώστε να μη φτάσουμε εδώ.

Η είσοδός μας στην ΕΟΚ διέλυσε την γεωργία, την αλιεία, την (όποια είχαμε) βιομηχανία και κατέστρεψε ολοκληρωτικά τον παραγωγικό ιστό της χώρας.

Αυτό έγινε με σχέδιο και μεθοδικά, φυσικά με τη σύμπραξη των εγχώριων συμφερόντων που έτσι κι αλλιώς ανέκαθεν παρασιτικά ζούσαν και θησαύριζαν.

Στον ευρωπαϊκο καταμερισμό εργασίας για μας μοίρασαν υπηρεσίες μόνο. Όμως το εισόδημα από υπηρεσίες είναι απλά μέρισμα από την παραγωγή. Χωρίς παραγωγή δεν υπάρχει μέρισμα......

Και έγινε γιατί η ΕΟΚ και τώρα η ΕΕ είναι μια υπερεθνική ένωση καπιταλιστών η οποία προώθησε τη συγκέντρωση και συγκεντροποίηση του κεφαλαίου ώστε συνολικά αυτό να καταστεί ισχυρότερο απέναντι στις λαϊκές-εργατικές διεκδικήσεις.

(οι ενδοκαπιταλιστικές φαγωμαρες δεν αλλάζουν το σκηνικό)

Αφού το πέτυχε αυτό προχώρησε στην συγκέντρωση της πολιτικής δύναμης σε απόλυτα ελεγχόμενους "θεσμικούς" οργανισμούς που άλλοτε ως εκλεγμένα όργανα (ευρωκοινοβούλιο), άλλοτε ως διορισμένα (κομισιόν) κι άλλοτε ως "ανεξάρτητες" αρχές (ΕΚΤ) ασκούν εξουσία (σημειώστε ότι το εκλεγμένο έχει μικρότερη εξουσία από το διορισμένο και το "ανεξάρτητο") σε όφελος του κεφαλαίου και σε βάρος της εργατικής τάξης. Αυτό μάλιστα γίνεται πλέον και με την χρήση μέσων οικονομικής ασφυξίας και ελέγχου. αλλά και με ευρεία χρήση των δυνάμεων καταστολής σε περίπτωση αντιδράσεων.

Εχετε εικόνες από την αντιμετώπιση των διαδηλώσεων επι σαμαροβενιζέλων, έχετε και των τελευταίων ημερών. Κάνετε τις συγκρίσεις.

Εχετε αντίστοιχες εικόνες και από την Ευρώπη. Δείτε και το θέμα του "νόμου φίμωτρου" που τέθηκε από χθές σε ισχύ στην Ισπανία.

Είναι προφανές ότι η δημοκρατία και ο ανθρωπισμός στην ευρώπη καθίστανται είδος εν ανεπαρκεία, ενώ η ΕΕ απροκάλυπτα στηρίζει ναζιστικά μορφώματα στην Ουκρανία και ανθρωπιστικούς πολέμους στην μέση ανατολή και βόρειο αφρική και μετά πνίγει τους πρόσφυγες στη μεσόγειο.

 

Σε κάθε ερώτημα λοιπόν υπέρ η κατά της ΕΕ εγώ θα φήφιζα κατά.

 

Όσον αφορά αφορά στην τακτική της παρούσας κυβέρνησης έχω πολλές φορές πει ότι ήδη έχει χάσει, έχει παγιδευτεί με τις επιλογές της.

Και δεν εννοώ τις ενδυματολογικές επιλογές της. Εννοώ ότι ήταν πολύ διαλακτική εξ αρχής ελπίζοντας να εκτιμηθεί η "καλή" της πρόθεση.

Θα έπρεπε να είχε σχέδιο ήδη από το 2012-2014 ώστε να πάει σ΄αυτή τη μάχη. Αυτά τα "δεν έχουμε plan B και θα τους πείσουμε" δε μου δημιουργούσαν καμιά αισιοδοξία.  Όπως έγραψα από χθες, υπήρχε η εμπειρία του Αλλιέντε και έπρεπε "ως αριστεροί" να ξέρουν ότι στη μάχη ο εχθρός δε θα σου χαριστεί. Επρεπε να ξέρουν ότι είναι εχθρός κι όχι εταίροι και είμαστε σε πόλεμο. Όχι πόλεμο με την έννοια "ξένοι vs Έλληνες" . αλλά "κεφάλαιο vs εργασία".

 

Επι του δημοψηφίσματος τώρα θα σας πω ότι στην ΕΕ η δημοκρατική έκφραση προκαλεί αλλεργία.

Θυμηθείτε ότι για το ευρωσύνταγμα είχαν προβλέψει δημοψηφίσματα για την έγκρισή του. Το απέρριψαν Γαλλοι, Ισπανοί και  Ολλανδοί και δεν έκαναν άλλα. Πήγαν στη συνθήκη της Λισσαβώνας για να κάνουν αυτό που θέλουν χωρίς να μπλέκουν με τους "ενοχλητικούς" λαούς.

 

Είναι δικαίωμά σας να υπερασπίζεστε αυτή την ΕΕ και να πείτε ΝΑΙ στα μέτρα του Σόιμπλε (γιατί όπως και να το διαβάσετε εσείς αυτό είναι το ερώτημα και αυτό θα σας απαντούν αν επικρατήσει το ναι και φωνάζετε μετά) και είναι ατυχία για όλους εμάς που 35 χρόνια φωνάζουμε ενάντια στην ΕΕ να υφιστάμεθα τις συνέπειες των επιλογών όλων των υπολοίπων. Αλλά τι να κάνουμε. Αυτή είναι η αστική δημοκρατία η οποία εσχάτως δεν κρατά ούτε τα προσχήματα του ανθρωπισμού, του σεβασμού της διαφορετικότητας και της προστασίας των μειονοτήτων (και ημών με τη διαφορετική άποψη).

Υφιστάμεθα τη μοίρα που επιλέγετε εσείς για μας, παλεύουμε πάντα να την αλλάξουμε αλλά δεν θα πούμε ποτέ ότι συμφωνούμε με τις επιλογές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υφιστάμεθα τη μοίρα που επιλέγετε εσείς για μας, παλεύουμε πάντα να την αλλάξουμε αλλά δεν θα πούμε ποτέ ότι συμφωνούμε με τις επιλογές σας.

 

Κάποιες φορές πραγματικά ζηλεύω τους κομμουνιστές και τους θρησκευόμενους.

 

Λένε την προσευχή τους, πάνε στην εκκλησία και ελπίζουν στη Δευτέρα Παρουσία (επανάσταση). Κι έχουν ήσυχη τη συνείδησή τους και όλα τακτοποιημένα στο μυαλό τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες φορές πραγματικά ζηλεύω τους κομμουνιστές και τους θρησκευόμενους.

 

Λένε την προσευχή τους, πάνε στην εκκλησία και ελπίζουν στη Δευτέρα Παρουσία (επανάσταση). Κι έχουν ήσυχη τη συνείδησή τους και όλα τακτοποιημένα στο μυαλό τους...

 

Αν αυτό καταλάβατε, είτε δεν ημουν σαφής ή μου κάνετε πλάκα.

Δεν έκανα την προσευχή μου περιμένοντας τη δευτέρα παρουσία. Εγραψα σαφώς ότι παλεύουμε να την αλλάξουμε.

Εκτός αν δε σας άρεσε το "υφιστάμεθα τη μοίρα μας" και περιμένατε ως απάντηση ότι "θα πάρω ένα μπαζούκας και θα πάω στο στρασβούργο" ή "όπου σας βρώ, μαύρη σας μοίρα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό καταλάβατε, είτε δεν ημουν σαφής ή μου κάνετε πλάκα.

Δεν έκανα την προσευχή μου περιμένοντας τη δευτέρα παρουσία. Εγραψα σαφώς ότι παλεύουμε να την αλλάξουμε.

Εκτός αν δε σας άρεσε το υφιστάμεθα τη μοίρα μας και περιμένατε ως απάντηση ότι θα πάρω ένα μπαζούκας και θα πάω στο στρασβούργο

 

Όχι καθόλου. Μάλλον ήταν λάθος που το συνδύασα με τη συγκεκριμένη φράση σας.

Το εννοώ ως παρατήρηση για τη γενικότερη στάση των υποστηρικτών του ΚΚΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Υπουργός Υγείας....προτρέπει(απειλεί!!!!!!)ι τα ..μέλη του(νοσοκομεία κλπ) να ψηφίσουν ΟΧΙ.Το ίδιο και το Υπουργρίο Οικονομικών.Ο κρατικός ...στρατός

στη διάθεση του κ.Τσίπρα.ΝΤΡΟΠΗ....ΝΤΡΟΠΗ....ΑΙΣΧΟΣ

ενω τα καναλια και ολοι οι αποτυχειμενοι πολιτικοι που παρελαυνουν και τρομοκραατουν τον κοσμο τι κανουν!ΝΤΡΟ ΝΤΡΟΠΗ ΑΙΣΧΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λείπει ένας ακόμα.

λείπουν περισσότεροι του ενός συνάδελφε..

 

να και η συνέχεια..

 

Τον Ιανουάριο του 2010 ο πρωθυπουργός Γ.Παπανδρέου δήλωνε από το Νταβός: «Δε θέλουμε αυτή η κρίση να χτυπήσει και να πληρώσει ο μέσος Έλληνας»!!!

Ο πρώην πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ, Φ. Κουβέλης πριν βάλει την «υπογραφή» του στη συγκυβέρνηση, δήλωνε: «Πρέπει με σαφήνεια αγαπητέ φίλε να σου πω στην προωθούμενη συνεργασία ΠΑΣΟΚ ΝΔ, η Δημοκρατική Αριστερά δεν θα έχει συμμετοχή και δε θα δώσει το δημοκρατικό αριστερό άλλοθι σε μία συγκυβέρνηση αυτών των δύο κομμάτων, της Νέας Δημοκρατίας και του ΠΑΣΟΚ που είναι και οι μεγάλοι ένοχοι για την κατάντια που βρίσκεται η χώρα και για τον τεμαχισμό της κοινωνίας»

 

Ο πρώην πρωθυπουργός Α. Σαμαράς με απίστευτο στόμφο έλεγε για το Μνημόνιο: «Να συναινέσω σε τι;  Σ’ αυτό που διαφωνώ, σ’ αυτό που διαλύει τη χώρα μου; Ενότητα στο σωστό επιβάλλεται, ενότητα στο λάθος απαγορεύεται. Δε θα ήταν ενότητα, θα ήταν συνενοχή»!!!

Τότε που έλεγε ότι η Ελλάδα θα σταθεί μόνη της στα πόδια της χωρίς το ΔΝΤ.

Την εποχή εκείνη, η επίσημη ανεργία βρισκόταν στο 26,8% κατατάσσοντας τη χώρα μας σε μία θέση με τις χειρότερες επιδόσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Όμως, οι μισθοί δεν είχαν πειραχθεί ακόμη και οι συνταξιούχοι έπαιρναν το δώρο τους.

Λίγο πριν ο Γιώργος Παπανδρέου ετοιμάσει τα επιχειρήματά του για τη διάσωση της Ελλάδας στο Νταβός, τιμά στο Ζάππειο τις πρώτες εκατό ημέρες διακυβέρνησης της χώρας από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Η κατάσταση είναι δραματική, αλλά το κρύβει...

Τι είχε απαντήσει τότε ο πρώην πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου; «Πρώτα απ’ όλα δεν υπάρχει περίπτωση ούτε να φύγουμε από το ευρώ, ούτε να προσφύγουμε στις ανάγκες αυτές όπως είπατε, διεθνές νομισματικό ταμείο. Δεν το’ χουμε ανάγκη...»

Η εφημερίδα Ελευθεροτυπία αποκάλυπτε (συνέντευξη Ζωής Γεωργαντά μέλους της Επιτροπής της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής) πως το έλλειμμα της χώρας για το 2009 σκοπίμως παρουσιάστηκε στο 15,4% από την Eurostat. Γιατί; Διότι έπρεπε να φανεί μεγαλύτερο από αυτό της Ιρλανδίας που ήταν 14% για να παρθούν έτσι δυσβάσταχτα μέτρα κατά της χώρας μας.

Μέσα Μαρτίου του 2010, ο Γ.Παπανδρέου βρίσκεται στην Ουγγαρία και δηλώνει πως αν η χώρα μας δε λάβει στήριξη από τη Σύνοδο Κορυφής της 25ης Μαρτίου, θα καταφύγει στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο.

Το χαλί για την εποχή του Μνημονίου αρχίζει να στρώνεται. Η κάθε κίνηση για σωστό στρώσιμο αυτού του χαλιού, προϋποθέτει και νέα μέτρα.

Περικοπές στον 13ο και 14ο μισθό των δημοσίων υπαλλήλων, των συνταξιούχων, περικοπή 12% των επιδομάτων του Δημοσίου, μείωση 7% στις αποδοχές υπαλλήλων του ευρύτερου δημόσιου τομέα, αύξηση 15% στο φόρο της βενζίνης, επαναφορά τεκμηρίων διαβίωσης σε όλα ανεξαιρέτως τα αυτοκίνητα, ο ΦΠΑ στο 23% και η ζωή στο απόσπασμα...

Στη Σύνοδο Κορυφής των Βρυξελλών αποφασίζεται η ενεργοποίηση του μηχανισμού στήριξης. Ένα μήνα μετά έρχεται και το ΔΝΤ με αρχή το Καστελόριζο.

«Είναι ανάγκη εθνική και επιτακτική να ζητήσουμε και επισήμως από τους εταίρους μας στην ευρωπαϊκή ένωση την ενεργοποίηση του μηχανισμού στήριξης που από κοινού δημιουργήσαμε. Έχω ήδη δώσει εντολή στον υπουργό οικονομικών να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες. Οι εταίροι μας θα συνδράμουν ουσιαστικά ώστε να παράσχουν στην Ελλάδα το απάνεμο λιμάνι που θα μας επιτρέψει να ξαναχτίσουμε το σκάφος μας με γερά και αξιόπιστα υλικά», δηλώνει από το Καστελόριζο ο Γ.Παπανδρέου.

Η ελληνική κοινωνία έχει καταλάβει πια καλά πως βαδίζει σε έναν ασφυκτικό θάλαμο χωρίς εξαερισμό και δίχως πόρτα διαφυγής. Η χώρα οδηγείται στην εντατική.

Στην ομιλία του στη Βουλή, ένας ακόμη «στυλοβάτης» των κυβερνήσεων των Μνημονίων, ο Γ.Καρατζαφέρης, δηλώνει: «Δεν ξέρουμε εμείς πως υπάρχει πολιτικό κόστος ότι θα μας φωνάζουνε οι άνθρωποι ότι εμείς ψηφίσαμε για να τους κοπεί ο μισθός και η σύνταξη; Δεν το ξέρουμε; Και θα πρέπει να εξηγούμε σε κάθε έναν που συναντάμε ότι υπήρχε κίνδυνος να τα χάσεις όλα γι’ αυτό περιορίσου σ’ αυτό που σου δίνουν;»

Σ’ αυτήν την καθ’ όλα αυθόρμητη τοποθέτηση του Γιώργου Καρατζαφέρη στη Βουλή η οποία στο δρόμο αποκαλύφθηκε σε μη αυθόρμητη, θα μπορούσε να συμπτυχθεί η μέχρι τώρα προσπάθεια των υποστηρικτών του Μνημονίου να πείσουν την ελληνική κοινωνία να δεχθεί, αλλά και να επωμιστεί μια σειρά αρνητικών αποφάσεων στη ζωή της.

Το πρώτο Μνημόνιο γίνεται νόμος του κράτους με ψήφους του ΠΑΣΟΚ. Σημειώνονται διαρροές. Θα μπορούσαν αυτές οι διαρροές να σώσουν εκείνη τη στιγμή τη χώρα; Όχι. Ωστόσο, οι μικρής σημασίας επομένως διαφοροποιήσεις, οδηγούν σε πολιτική αναταραχή με τον Παπανδρέου να αναζητά συμμάχους. Ο μέχρι τότε εμφανιζόμενος ως αντιμνημονιακός Σαμαράς δε θέλει να συγκυβερνήσει, αλλά να κυβερνήσει. Γίνεται ανασχηματισμός. Αντιπρόεδρος και υπουργός Οικονομικών ο Ευάγγελος Βενιζέλος, δεύτερος αντιπρόεδρος ο Θεόδωρος Πάγκαλος. Ο Παπανδρέου παραμένει πρωθυπουργός.

Οι δημοσκοπήσεις καταγράφουν πολιτική απαξίωση. Κάποιοι μιλούν για έλλειμμα αντιπροσώπευσης. Ο κόσμος έχει αρχίσει να μην πιστεύει τα όσα του υπόσχονται. Η αναντιστοιχία λόγων και πράξεων εξοργίζει. Άραγε ζούμε το τέλος μιας εποχής;

Η πίεση που ασκείται στο κυβερνών κόμμα είναι εκρηκτική. Δεν είναι τυχαία η δήλωση του Θεόδωρου Πάγκαλου τον Σεπτέμβρη του 2010 στη Βουλή: «Μαζί τα φάγαμε». Συμμέτοχοι και συνένοχοι, δηλαδή...

Παρά τα μέτρα και το πρώτο Μνημόνιο, η ελληνική οικονομία δε δείχνει να συνέρχεται. Τα στοιχεία επιμένουν σε δημοσιονομική ανισορροπία. Την ώρα που σε μία ακόμη σκληρά δοκιμαζόμενη χώρα της Μεσογείου όπως η Ισπανία, ο κόσμος έχει κατακλύσει τις κεντρικές πλατείες με τους Indignados να φωνάζουν συνθήματα εναντίον του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, στην Ελλάδα δεν έχει ακόμη γεννηθεί ένα μαζικό κίνημα. Αυτό γίνεται λίγο μετ’ αφ’ ότου ένα πανό των Ισπανών κάνει τον γύρο του κόσμου μέσα από τα διεθνή τηλεοπτικά δίκτυα: «Κάντε ησυχία μην ξυπνήσουν οι Ελληνες!». «Σωπάτε, σωπάτε, ο έλληνας κοιμάται».

Γεννιέται το Κίνημα των Αγανακτισμένων.

Υπάρχει κομματική κηδεμονία στην αντίδραση χιλιάδων ανθρώπων που για εβδομάδες κατέκλυσαν την πλατεία Συντάγματος απλά ως Αγανακτισμένοι; Όχι. Το ζητούμενο είναι η αληθινή Δημοκρατία. Σιγά-σιγά, όμως, η πλατεία αρχίζει να χωρίζεται σε πάνω και κάτω. Στην πάνω πλατεία εκτοξεύονται συνθήματα και ύβρεις κατά των πολιτικών, εκφράζεται οργή. Στην κάτω πλατεία πραγματοποιούνται συνελεύσεις με έναν πυρήνα προοδευτικών πολιτών που αγωνιούν για την επόμενη μέρα της χώρας.

Εκείνη την περίοδο η κυβέρνηση ψηφίζει το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα. Λιτότητα και σκληρές περικοπές. Τίθεται θέμα αξιοποίησης της δημόσιας περιουσίας, γίνεται λόγος για αναδιάρθρωση ή κούρεμα του χρέους.

Για λίγο καιρό η οργή της πλατείας Συντάγματος αντέχει. Μπορεί άραγε η αγωνία και ο θυμός αυτών των ανθρώπων να αποτελέσουν το σπόρο για τη γέννηση ενός ισχυρού μαζικού κινήματος το οποίο θα είχε τη δύναμη να αντιταχθεί στις πολιτικές του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου και τις όποιες εσωτερικές αντιμνημονιακές δυνάμεις; Δε θα το μάθουμε ποτέ.

Το Κίνημα των Αγανακτισμένων σβήνει το Φθινόπωρο του 2011.

Ο Θεόδωρος Πάγκαλος εμφανίζεται στην εκπομπή "Le Monde en Marche" του γαλλικού τηλεοπτικού σταθμού France 5 και χαρακτηρίζει τους Αγανακτισμένους “Φασίστες, Κομμουνιστές και Μαλάκες”.

Το χαράτσι της ΔΕΗ

Τον Σεπτέμβριο του 2011 οι διαπραγματεύσεις του τότε υπουργού Οικονομικών Ευάγγελου Βενιζέλου με τους εκπροσώπους της τρόικα, δεν πάνε καλά. Η τρόικα επιβάλλει επιπλέον μέτρα ύψους 1% του ΑΕΠ. Ακολουθεί η Σύνοδος Κορυφής όπου αποφασίζεται το κούρεμα του δημοσίου χρέους κατά 50% και νέα μέτρα για την Ελλάδα. Είναι η περίοδος που ο υπουργός Οικονομικών Βαγγέλης Βενιζέλος αποφασίζει το γνωστό σε όλους μας χαράτσι μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ, ενώ λίγους μήνες πριν το έχει απορρίψει ως εισπρακτικό μέτρο.

 

Με το περιβόητο χαράτσι τα έβαλε προεκλογικά ο τότε αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης και μετέπειτα πρωθυπουργός Α. Σαμαράς.

Κατά τη διάρκεια των προεκλογικών του δεσμεύσεων, υποστήριζε μεταξύ άλλων πως:«Θα αντικαταστήσουμε επίσης το περιβόητο χαράτσι με έναν ενιαίο νόμο για την ακίνητη περιουσία όπως το ΕΤΑΚ που η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ κατάργησε. Το νέο ΕΤΑΚ θα είναι πιο δίκαιο πιο ελαφρύ για όλους και πιο αποδοτικό για το κράτος, χώρια που το χαράτσι του κυρίου Βενιζέλου έβλαψε και τις εισπράξεις της ίδιας της ΔΕΗ».

 

 

Φυσικά, το χαράτσι επέζησε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...