Προς το περιεχόμενο

Η δυναμικη του ΟΧΙ κατα της λιτοτοτητας των μνημονιων θα αξιολογηθει οσονουπω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βέβαια, δεν ξέρω μωρέ, αλλά είναι φορές που νιώθω οτι πας μη Συριζας, βάρβαρος....

Δεν το έχετε και εσείς παρατηρήσει οτι  όταν ακούγετε μια διαφορετική άποψη που δεν συμπνέει με τις γραμμές του κόμματος (της εκάστοτε ημέρας) κατευθείαν ανάγετε σε:

- Παραπληροφόρηση

- Προπαγάνδα

- Κακή μετάφραση

- Παρανόηση 

- Εξυπηρέτηση συμφερόντων

 

Με κάνουν να νιώθω ,μερικές φορές, οτι αυτοί κατέχουν την απόλυτη αλήθεια και δεν αφήνουν σε κανέναν το δικαίωμα στην διαφορετική άποψη ή της αμφισβήτησης.

 

Δεν ξέρω μπορεί όλα να είναι ιδέα μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 464
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βέβαια, δεν ξέρω μωρέ, αλλά είναι φορές που νιώθω οτι πας μη Συριζας, βάρβαρος....

Δεν το έχετε και εσείς παρατηρήσει οτι  όταν ακούγετε μια διαφορετική άποψη που δεν συμπνέει με τις γραμμές του κόμματος (της εκάστοτε ημέρας) κατευθείαν ανάγετε σε:

- Παραπληροφόρηση

- Προπαγάνδα

- Κακή μετάφραση

- Παρανόηση 

- Εξυπηρέτηση συμφερόντων

 

Με κάνουν να νιώθω ,μερικές φορές, οτι αυτοί κατέχουν την απόλυτη αλήθεια και δεν αφήνουν σε κανέναν το δικαίωμα στην διαφορετική άποψη ή της αμφισβήτησης.

 

Δεν ξέρω μπορεί όλα να είναι ιδέα μου :)

 

 

Μην το παίρνεις τόσο βαριά συνάδελφε.

Κι εγώ δεν είμαι σύριζας αλλά δε αισθάνομαι και βάρβαρος.

και φυσικά σου αφήνω το δικαίωμα στη διαφορετική άποψη παρότι κατέχω την απόλυτη αλήθεια :P  :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, δεν ξέρω μωρέ, αλλά είναι φορές που νιώθω οτι πας μη Συριζας, βάρβαρος....

Δεν το έχετε και εσείς παρατηρήσει οτι  όταν ακούγετε μια διαφορετική άποψη που δεν συμπνέει με τις γραμμές του κόμματος (της εκάστοτε ημέρας) κατευθείαν ανάγετε σε:

- Παραπληροφόρηση

- Προπαγάνδα

- Κακή μετάφραση

- Παρανόηση 

- Εξυπηρέτηση συμφερόντων

 

Με κάνουν να νιώθω ,μερικές φορές, οτι αυτοί κατέχουν την απόλυτη αλήθεια και δεν αφήνουν σε κανέναν το δικαίωμα στην διαφορετική άποψη ή της αμφισβήτησης.

 

Δεν ξέρω μπορεί όλα να είναι ιδέα μου :)

Ε ναί λοιπόν ναί !!!!!!!!!!!

Είσαι - είμαι Βάρβαρος - Βαρβαρότατος

Μήν σου πώ οτι εγώ είμαι και προβοκάτορας , εγκάθετος , πράκτορας του εχθρού , Εχθρός , του λαού , Γερμανοτσολιάς , Χίτης , δεξιός ,Φασίστας , αντιαριστερός , προδότης κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εξακολουθώ να αναρωτιέμαι!

 

Το δικαίωμα στο ΟΧΙ, ανήκει αποκλειστικά στους οπαδούς του Σύριζα ή άλλων πρεσβευτών και υποστηρικτών του και σε κανέναν άλλον ;

 

Καλημέρα καλό μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναί λοιπόν ναί !!!!!!!!!!!

Είσαι - είμαι Βάρβαρος - Βαρβαρότατος

Μήν σου πώ οτι εγώ είμαι και προβοκάτορας , εγκάθετος , πράκτορας του εχθρού , Εχθρός , του λαού , Γερμανοτσολιάς , Χίτης , δεξιός ,Φασίστας , αντιαριστερός , προδότης κλπ κλπ

 

πας γυρεύοντας....

 

όλα τα άλλα δεν μπορω να σου τα αποδώσω.....

αυτό το έχεις κερδίσει επάξια.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπιστευτική συμβουλή σε επιχειρηματίες.

 

Πληρώστε όλες τις υποχρεώσεις σας από τους καταθετικούς λογαριασμούς όψεως μέσω web banking.

 

Το Bail in (κούρεμα) που έρχεται (ότι και να βγεί ΝΑΙ ή ΟΧΙ) θα είναι τόσο μεγάλο που θα καταστρέψει πολλούς!

 

Υ.Γ

αν μπορείτε, προπληρώστε μισθούς, εξοφλείστε δάνεια, πληρώσετε φόρους κ.λ.π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπιστευτική συμβουλή σε επιχειρηματίες.

 

Πληρώστε όλες τις υποχρεώσεις σας από τους καταθετικούς λογαριασμούς όψεως μέσω web banking.

 

Το Bail in (κούρεμα) που έρχεται (ότι και να βγεί ΝΑΙ ή ΟΧΙ) θα είναι τόσο μεγάλο που θα καταστρέψει πολλούς!

 

Υ.Γ

αν μπορείτε, προπληρώστε μισθούς, εξοφλείστε δάνεια, πληρώσετε φόρους κ.λ.π

 Αυτό δεν έχει σχέση με την απόφαση για το  ΟΧΙ ή το ΝΑΙ , ίσως είναι καλύτερα να το βάλεις αλλού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί Γιάννη 

Το αφήνω

Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω οτι εσύ "ήρξασο χειρών αδίκων" 

 

Ήρξατο μωρέ, ήρξατο.....

 

Από τους Πελοπονησιακούς η ατάκα....??????

 

 

Υγ: ΟΧΙ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτό δεν έχει σχέση με την απόφαση για το  ΟΧΙ ή το ΝΑΙ , ίσως είναι καλύτερα να το βάλεις αλλού 

η μοναδική σχέση με το ΝΑΙ ή με το ΟΧΙ (ώσων έγραψα παραπάνω) είναι ότι,

δεν έχει καμία σημασία ποιό θα επικρατήσει, στην συνέχεια της συναρπαστικής μας ζωής...

 

Bail in (κούρεμα)

Περιορισμοί στην κίνηση κεφαλαίων (εκτίμηση τουλάχιστο δύο χρόνια)

εκτίναξη της ανεργίας ή διαθεσιμότητας

εξαέρωση των μισθών και συντάξεων (οι προηγούμενες ρήτρες και ο σημερινός κατώτατος μισθός θα φαντάζουν σε λίγο πολυτέλεια)

ύφεση (εκτίμηση πάνω από 3%)

λουκέτα σε ΜΜΕ

προσδιορισμός σχέσεων οικονομικών μεγεθών από μηδενική βάση (συμβάσεις, συντάξεις κ.λ.π)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας γυρεύοντας....

 

όλα τα άλλα δεν μπορω να σου τα αποδώσω.....

αυτό το έχεις κερδίσει επάξια.. :P

Αν και "ξύνεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη"  έχεις απόλυτο δίκιο

Αν ο Τσίπρας , ο Κατρούγκαλος , ο Βαρουφάκης , ο Τσακαλώτος , ο Σταθάκης , ο Μηλιός , ο Φλαμπουράρης ο Λαπαβίτσας κλπ κλπ , προστιθεμένων και των μετακομισάντων λαμογίων του ΠΑΣΟΚ , είναι αριστεροί ,

τότε ναί είμαι αντιαριστερός και παρααντιαριστερός .

 

Και επ' ευκαιρία , μήπως μπορείς να μου λύσεις μιά απορία ?

Τώρα που κλείσανε οι Τράπεζες , εκείνος ο αγωνιστής Βογιατζής (Επώνυμο της Μάνας του) γιός του πρώτου τη τάξη Υπουργού ,

τί θα ληστεύει τώρα ?

 

Αααααααααα και κείνη την άλλη απορία 

Τί έγινε με κείνα τα σαπάκια αερόπλανα που θα αναβαθμίσουμε κατά 2020 και θα πληρώσουμε 500 εκατομύρια δολάρια ?

Βγήκε καμια προμηθειούλα ( μίζα στην αργκό) ή μας πιάσανε "Κώτσους" ?

 

 

Στην Ανεργία το παιδί , στην ανεργία !!!!!!??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μοναδική σχέση με το ΝΑΙ ή με το ΟΧΙ (ώσων έγραψα παραπάνω) είναι ότι,

δεν έχει καμία σημασία ποιό θα επικρατήσει, στην συνέχεια της συναρπαστικής μας ζωής...

 

Bail in (κούρεμα)

Περιορισμοί στην κίνηση κεφαλαίων (εκτίμηση τουλάχιστο δύο χρόνια)

εκτίναξη της ανεργίας ή διαθεσιμότητας

εξαέρωση των μισθών και συντάξεων (οι προηγούμενες ρήτρες και ο σημερινός κατώτατος μισθός θα φαντάζουν σε λίγο πολυτέλεια)

ύφεση (εκτίμηση πάνω από 3%)

λουκέτα σε ΜΜΕ

προσδιορισμός σχέσεων οικονομικών μεγεθών από μηδενική βάση (συμβάσεις, συντάξεις κ.λ.π)

Είναι εκτιμήσεις με πολύ μεγάλες πιθανότητες . Η Ζωή είναι συναρπαστική είναι άδικη είναι απρόβλεπτη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέτρα εσύ που έβγαλες το πανεπιστήμιο.. :P

 

Εγώ είχα την ιδέα. Δεν μπορώ να τα κάνω όλα.  ;)

 

Να μετρήσεις εσύ που είσαι ο έξυπνος!  :P  :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ζωή είναι συναρπαστική είναι άδικη είναι απρόβλεπτη . 

 

Παρακαλώ μην το γράφετε με κεφαλαίο Ζ γιατί μου έρχεται αναγούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως ο Παπαδημούλης ψηφίζει ΝΑΙ...

 

Η κυβερνητική πρόταση για συμφωνία χωρίς ΔΝΤ και με λύση για το χρέος, αλλάζει το τοπίο. Τώρα επείγει το Ναι, στην πρόταση, "μέσα" κ "έξω".

 

 

 

 

 

ουπς... λάθος....

 

Ναι στην κυβερνητική πρόταση για συμφωνία με τον ESM. Όσοι το διαστρεβλώνουν, ως δήθεν Ναι στο δημοψήφισμα της 5/7, είναι κοινοί συκοφάντες.

 

 

Αμάν ρε Παπαδημούλη. Μας τρέλανες. Είναι ώρα τώρα για τέτοια ?

 

υγ. je suis προβοκάτορας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρξατο μωρέ, ήρξατο.....

 

Από τους Πελοπονησιακούς η ατάκα....??????

 

 

Υγ: ΟΧΙ......

 

ἠρξάμην

ἤρξω

ἤρξατο

ἠρξάμεθα

ἤρξασθε

ἤρξαντο

 

 

Αν και "ξύνεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη"  έχεις απόλυτο δίκιο

Αν ο Τσίπρας , ο Κατρούγκαλος , ο Βαρουφάκης , ο Τσακαλώτος , ο Σταθάκης , ο Μηλιός , ο Φλαμπουράρης ο Λαπαβίτσας κλπ κλπ , προστιθεμένων και των μετακομισάντων λαμογίων του ΠΑΣΟΚ , είναι αριστεροί ,

τότε ναί είμαι αντιαριστερός και παρααντιαριστερός .

 

Και επ' ευκαιρία , μήπως μπορείς να μου λύσεις μιά απορία ?

Τώρα που κλείσανε οι Τράπεζες , εκείνος ο αγωνιστής Βογιατζής (Επώνυμο της Μάνας του) γιός του πρώτου τη τάξη Υπουργού ,

τί θα ληστεύει τώρα ?

 

Αααααααααα και κείνη την άλλη απορία 

Τί έγινε με κείνα τα σαπάκια αερόπλανα που θα αναβαθμίσουμε κατά 2020 και θα πληρώσουμε 500 εκατομύρια δολάρια ?

Βγήκε καμια προμηθειούλα ( μίζα στην αργκό) ή μας πιάσανε "Κώτσους" ?

 

 

Στην Ανεργία το παιδί , στην ανεργία !!!!!!??????

 

 

Αν οι αιχμές σου ήταν μόνο προς αυτούς (οι οποίοι στα δικά μου τα μάτια δεν έχουν και καμιά ομοιογένεια για να τους τσουβαλιάσω ιδεολογικά) θα έλεγα ότι είσαι απλά αντι-συριζα,

Αλλά δεν έχω δεί πουθενά δημοσίευσή σου που να υπερασπίζεσαι την "αλλη αριστερά"  ή έστω γενικότερα την αριστερά ως ιδέα

 

Αυτόν δεν τον υπερασπίστηκε (για την πράξη του) ούτε ο πατέρας του. Μην περιμένεις να τον υπερασπιστώ εγώ.

 

Για αυτό μπορείς να ρωτήσεις τον Πάνο τον μπουρλοτιέρη. Ο οποίος παρεμπιπτόντως είπε ότι θα γινόταν (δεν το βλέπω) με διακρατική συμφωνία, χωρίς μεσάζοντες και χωρίς μίζες.

Όχι ότι έχω καμιά εκτίμηση στον Καμμένο αλλά στην παρούσα συγκυρία υποθέτω ότι ήταν ειλικρινής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EΛΑ ΡΕ ΣΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑ ΣΥΡΙΖΑ ΕΓΙΝΕ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ  

 

 

Η Ελλάδα θα αποδεχθεί όλες τις μεταρρυθμίσεις στο φορολογικό σύστημα, με την εξαίρεση του 30% στα νησιά και αλλαγή των ορίων συνταξιοδότησης στα 67 από τον Οκτώβριο 

122122.jpg

 

Ο εκβιασμός συνεχίζεται καθώς πριν από λίγο μπήκε μπλόκο από το ΔΝΤ στις πληρωμές των ξενοδόχων από τους tour operator, ενώ τα γερμανικά ΜΜΕ άρχισαν να ζητούν "κούρεμα" καταθέσεων στη χώρα.
 
Επανάληψη στην Ελλάδα του σεναρίου της Κύπρου με κούρεμα καταθέσεων, μετά τις κλειστές τράπεζες, βλέπουν Γερμανοί αναλυτές, που αναφέρουν στη Deutsche Welle τις πιθανότητες για Grexit και για συμφωνία.
 
Υπάρχει ο κίνδυνος Grexit ή θα επέλθει τελικά συμφωνία; Οι εξελίξεις των επομένων ημερών ενδέχεται να ακολουθήσουν το σενάριο που γράφτηκε πριν από δυο χρόνια στην Κύπρο, εκτιμούν γερμανοί αναλυτές.
 
«Δεν συντρέχουν λόγοι ανησυχίας», καθησύχαζε τη Δευτέρα εκπρόσωπος του γερμανικού υπ. Οικονομικών. Στις ευρωπαϊκές χρηματαγορές όμως η ανάγνωση των γεγονότων ήταν διαφορετική. Οι δείκτες των χρηματιστηρίων υποχωρούσαν εν μέρει δραματικά. Κατά τη διάρκεια της ημέρας όμως επέστρεψε η ομαλότητα. Όπως σχολιάζει ο αναλυτής της Baader Bank Ρόμπερτ Χάλβερ:
 
«Οι αγορές υποχωρούν, ωστόσο δεν πρόκειται για κραχ. Εντέλει το σοκ περί επαπειλούμενης χρεοκοπίας και ενδεχόμενης εξόδου από το ευρώ δεν ήρθε εν μία νυκτί».
 
Σοκαρισμένοι ήταν αναμφίβολα οι υπ. Οικονομικών της ευρωζώνης όταν ενημερώθηκαν για τα σχέδια της ελληνικής κυβέρνησης να προχωρήσει σε δημοψήφισμα. Και αυτό όμως δεν ήταν κεραυνός εν αιθρία. Ήδη τον Απρίλιο ο Αλέξης Τσίπρας είχε πει ότι εν ανάγκη θα αποφασίσει ο λαός. Κανείς, όμως, δεν φαίνεται να είχε λάβει σοβαρά υπόψη τη δήλωση αυτή.
 
Μετά τη διακοπή των διαπραγματεύσεων η ΕΚΤ αρνήθηκε να αυξήσει το όριο παροχής έκτακτης ρευστότητας. Με τον τρόπο αυτό η ελληνική κυβέρνηση αναγκάστηκε να επιβάλει ελέγχους στην κίνηση κεφαλαίων.
 
Η ΕΚΤ δεν είχε άλλη επιλογή, εκτιμά ο Ρόμπερτ Χάλβερ: «Η ΕΚΤ δεν επιτρέπεται να αποκτήσει τη φήμη ότι βάζει τον εαυτό της πάνω από πολιτικές διαπραγματεύσεις, λέγοντας ότι ‘εμείς θα συνεχίσουμε να χρηματοδοτούμε την Ελλάδα. Δεν είναι αυτή η εντολή της, τουναντίον θα ήταν παράνομο».
Εντούτοις, ακόμη κι έτσι η ευρωτράπεζα ασκεί πολιτική, σχολιάζει ο οικονομολόγος της Bayer LB Γιοχάνες Μάιρ. Έχοντας τη δυνατότητα να μην αυξήσει ή και να σταματήσει τελείως την παροχή έκτακτης ρευστότητας, η κεντρική τράπεζα είναι εκ των πραγμάτων σε θέση να ασκεί τρομερές πιέσεις, όπως λέει σε συνέντευξή του προς τη Deutsche Welle.
 
«Η περίπτωση της Κύπρου κατέδειξε ότι η ΕΚΤ έχει στα χέρια της ένα αποφασιστικής σημασίας εργαλείο για να αναγκάσει κυβερνήσεις να επιστρέψουν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων και να αποφασιστούν μεταρρυθμιστικά μέτρα».
 
Οι παραλληλισμοί με την Ελλάδα είναι έντονοι. Και στην Κύπρο οι διαπραγματεύσεις με τους διεθνείς δανειστές διήρκεσαν αρκετό καιρό μέχρι τελικά που τον Μάρτιο του 2013 το κοινοβούλιο απέρριψε τα προτεινόμενα μέτρα περικοπών.
Αντιδρώντας η ΕΚΤ απείλησε με διακοπή της έκτακτης ρευστότητας. Την επόμενη μέρα η αντίσταση των βουλευτών είχε καμφθεί. Αποδέχθηκαν το πρόγραμμα και το υλοποίησαν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέψεων συνέχεια..

 

αυτό το 30/6 λήξη του προγράμματος μου φέρνει σαν ισολογισμό που έληξε

και αυτό το 01/07 μου φέρνει σαν έναρξη της εκκαθάρισης..

 

άραγε ο ισολογισμός λύσης και εκκαθάρισης θα δημοσιευθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

EΛΑ ΡΕ ΣΥ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΨΗΦΙΖΑ ΣΥΡΙΖΑ ΕΓΙΝΕ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ  

 

 

Η Ελλάδα θα αποδεχθεί όλες τις μεταρρυθμίσεις στο φορολογικό σύστημα, με την εξαίρεση του 30% στα νησιά και αλλαγή των ορίων συνταξιοδότησης στα 67 από τον Οκτώβριο 

122122.jpg

 

Ο εκβιασμός συνεχίζεται καθώς πριν από λίγο μπήκε μπλόκο από το ΔΝΤ στις πληρωμές των ξενοδόχων από τους tour operator, ενώ τα γερμανικά ΜΜΕ άρχισαν να ζητούν "κούρεμα" καταθέσεων στη χώρα.
 
Επανάληψη στην Ελλάδα του σεναρίου της Κύπρου με κούρεμα καταθέσεων, μετά τις κλειστές τράπεζες, βλέπουν Γερμανοί αναλυτές, που αναφέρουν στη Deutsche Welle τις πιθανότητες για Grexit και για συμφωνία.
 
Υπάρχει ο κίνδυνος Grexit ή θα επέλθει τελικά συμφωνία; Οι εξελίξεις των επομένων ημερών ενδέχεται να ακολουθήσουν το σενάριο που γράφτηκε πριν από δυο χρόνια στην Κύπρο, εκτιμούν γερμανοί αναλυτές.
 
«Δεν συντρέχουν λόγοι ανησυχίας», καθησύχαζε τη Δευτέρα εκπρόσωπος του γερμανικού υπ. Οικονομικών. Στις ευρωπαϊκές χρηματαγορές όμως η ανάγνωση των γεγονότων ήταν διαφορετική. Οι δείκτες των χρηματιστηρίων υποχωρούσαν εν μέρει δραματικά. Κατά τη διάρκεια της ημέρας όμως επέστρεψε η ομαλότητα. Όπως σχολιάζει ο αναλυτής της Baader Bank Ρόμπερτ Χάλβερ:
 
«Οι αγορές υποχωρούν, ωστόσο δεν πρόκειται για κραχ. Εντέλει το σοκ περί επαπειλούμενης χρεοκοπίας και ενδεχόμενης εξόδου από το ευρώ δεν ήρθε εν μία νυκτί».
 
Σοκαρισμένοι ήταν αναμφίβολα οι υπ. Οικονομικών της ευρωζώνης όταν ενημερώθηκαν για τα σχέδια της ελληνικής κυβέρνησης να προχωρήσει σε δημοψήφισμα. Και αυτό όμως δεν ήταν κεραυνός εν αιθρία. Ήδη τον Απρίλιο ο Αλέξης Τσίπρας είχε πει ότι εν ανάγκη θα αποφασίσει ο λαός. Κανείς, όμως, δεν φαίνεται να είχε λάβει σοβαρά υπόψη τη δήλωση αυτή.
 
Μετά τη διακοπή των διαπραγματεύσεων η ΕΚΤ αρνήθηκε να αυξήσει το όριο παροχής έκτακτης ρευστότητας. Με τον τρόπο αυτό η ελληνική κυβέρνηση αναγκάστηκε να επιβάλει ελέγχους στην κίνηση κεφαλαίων.
 
Η ΕΚΤ δεν είχε άλλη επιλογή, εκτιμά ο Ρόμπερτ Χάλβερ: «Η ΕΚΤ δεν επιτρέπεται να αποκτήσει τη φήμη ότι βάζει τον εαυτό της πάνω από πολιτικές διαπραγματεύσεις, λέγοντας ότι ‘εμείς θα συνεχίσουμε να χρηματοδοτούμε την Ελλάδα. Δεν είναι αυτή η εντολή της, τουναντίον θα ήταν παράνομο».
Εντούτοις, ακόμη κι έτσι η ευρωτράπεζα ασκεί πολιτική, σχολιάζει ο οικονομολόγος της Bayer LB Γιοχάνες Μάιρ. Έχοντας τη δυνατότητα να μην αυξήσει ή και να σταματήσει τελείως την παροχή έκτακτης ρευστότητας, η κεντρική τράπεζα είναι εκ των πραγμάτων σε θέση να ασκεί τρομερές πιέσεις, όπως λέει σε συνέντευξή του προς τη Deutsche Welle.
 
«Η περίπτωση της Κύπρου κατέδειξε ότι η ΕΚΤ έχει στα χέρια της ένα αποφασιστικής σημασίας εργαλείο για να αναγκάσει κυβερνήσεις να επιστρέψουν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων και να αποφασιστούν μεταρρυθμιστικά μέτρα».
 
Οι παραλληλισμοί με την Ελλάδα είναι έντονοι. Και στην Κύπρο οι διαπραγματεύσεις με τους διεθνείς δανειστές διήρκεσαν αρκετό καιρό μέχρι τελικά που τον Μάρτιο του 2013 το κοινοβούλιο απέρριψε τα προτεινόμενα μέτρα περικοπών.
Αντιδρώντας η ΕΚΤ απείλησε με διακοπή της έκτακτης ρευστότητας. Την επόμενη μέρα η αντίσταση των βουλευτών είχε καμφθεί. Αποδέχθηκαν το πρόγραμμα και το υλοποίησαν.

 

 

βάλε "Μάντελ ο δημιουργός του ευρώ".

 

αυτό ακριβώς λέει ...αυτοί οι σιχαμένοι πολιτικοί αφού δεν θα ελέγχουν το νόμισμα ,η μόνη λύση που θα έχουν είναι να αποδεχτούν την  διάλυση εργασιακών σχέσεων -κατάργηση κοινωνικού κράτους .....

 

στην φάση που είμαστε ,η οικονομία είναι πάνω από την πολιτική και την ελέγχει απόλυτα.

 

για αυτό και ο Τσίπρας έλεγε "εμείς (οι πολιτικοί) θα βαράμε τα νταούλια και οι αγορές θα χορεύουν" και δεν τα σκέφτηκε μόνος του,από πίσω είναι άλλοι πέραν του ατλαντικού. Αρκεί να μην τον αδειάσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΙΝ 30 λεπτά

 

«Financial Times»: Ο Αλ. Τσίπρας αποδέχθηκε τους όρους των δανειστών
Δημοσίευση: Τετ, 01/07/2015 - 12:30
Τελευταία Ενημέρωση: Τετ, 01/07/2015 - 12:48
 
ftimes-twitter.jpg?itok=OhT5_ifa
Η επιστολή του Αλ. Τσίπρα που ανάρτησε μέσω του twitter o δημοσιογράφος των FT

Σύμφωνα με δημοσίευμα των «Financial Times», ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας απέστειλε επιστολή στους «θεσμούς», δηλώνοντας ότι αποδέχεται όλους τους όρους των δανειστών, με ελάχιστες μόνο αλλαγές. 

Σύμφωνα, με την επιστολή που επικαλείται το ρεπορτάζ των «Financial Times», η κυβέρνηση δέχεται τη συμφωνία των «θεσμών» ως μέρος τόσο της παράτασης του προγράμματος όσο και του νέου προγράμματος που αιτήθηκε χτες για δάνειο από τον Ευρωπαϊκό Μηχανισμό Σταθερότητας. 

Οι μοναδικές τροποποιήσεις σε σχέση με την πρόταση των δανειστών είναι η διατήρηση του μειωμένου ΦΠΑ στα νησιά, η αλλαγή των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης στα 67 έτη από τον Οκτώβρη και η κατάργηση του ΕΚΑΣ έως τον Δεκέμβρη του 2019.

Η επιστολή που δημοσιεύουν οι «Financial Times» αναφέρει: «Η Ελληνική Κυβέρνηση είναι έτοιμη να δεχθεί το staff-level agreement (τεχνική συμφωνία σε επίπεδο εμπειρογνωμόνων) που υπόκειται στις ακόλουθες τροποποιήσεις, προσθήκες ή επεξηγήσεις, ως ένα τμήμα της επέκτασης του εκπνέοντος προγράμματος διάσωσης και της νέας (τρίτης) δανειακής συμφωνίας για την οποία εστάλη αίτημα σήμερα, Τρίτη 30 Ιουνίου 2015. Όπως θα παρατηρήσετε οι προσθήκες μας είναι συγκεκριμένες και σέβονται απολύτως την ευρωστία και την αξιοπιστία του σχεδιασμού του συνολικού προγράμματος».

 

 

http://www.902.gr/eidisi/politiki/70732/financial-times-o-al-tsipras-apodehthike-toys-oroys-ton-daneiston

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είμαστε στο σημείο όπου η κυβέρνηση δέχεται όρους μιας πρότασης που, πλέον, δεν της κάνει κανείς.

 

Είμαστε ήδη στη φάση όπου θα πάμε να συζητήσουμε για ένα νέο πρόγραμμα διάσωσης, υπό νέες οικονομικές συνθήκες, με νέους όρους (+ανακεφαλαιοποίηση τραπεζών).

 

Ξεχάστε το χθες (κυριολεκτικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ήταν αυτό στην φωτογραφία με την γιαγιά? χαχαχα! 

Ξεκίνησα με τη συνείδηση μου να λέει ΟΧΙ, μετά το μυαλό μου έλεγε ΝΑΙ και η καρδιά μου ΟΧΙ, και πλέον μετά από αρκετό διάβασμα και πολύ σκέψη κατέληξα στο ΟΧΙ με καθαρή συνείδηση. 

καλά τώρα που αποφάσισα το ΟΧΙ? Ο Τσίπρας λέει ΝΑΙ? <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...