Προς το περιεχόμενο

Η δυναμικη του ΟΧΙ κατα της λιτοτοτητας των μνημονιων θα αξιολογηθει οσονουπω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 464
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΛΕΜΜΕΝΟ.........

 

Οι 15 πραγματικές ερωτήσεις του δημοψηφίσματος

1. Θέλετε να πληρώσουμε τα χρέη γερμανικών και γαλλικών τραπεζών;

ΝΑΙ / ΟΧΙ

2. Θέλετε 300€ μισθό χωρίς ένσημα και να λέτε κι ευχαριστώ;

ΝΑΙ / ΟΧΙ

3. Θέλετε να μας αντιμετωπίζουν οι ανθέλληνες Σόιμπλε και Μέρκελ σαν ιθαγενείς που θα τους κάνουν όλα τα γούστα;

ΝΑΙ / ΟΧΙ

4. Θέλετε να δουλεύετε με 5μηνες συμβάσεις κάθε τρεις και λίγο;

ΝΑΙ / ΟΧΙ

5. Θέλετε να ΜΗΝ πληρώνουν φόρο τα κανάλια και οι εφοπλιστές;

ΝΑΙ / ΟΧΙ

6. Θέλετε να ΜΗΝ πληρώσουν οι ναζιστές για ότι έκαναν στη χώρα μας το ’40;

ΝΑΙ / ΟΧΙ

7. Θέλετε τα παιδιά του γρουσούζη επίτιμου στην εξουσία σε επόμενες εκλογές; (Αν ναι, αγοράστε ματάκια).

ΝΑΙ / ΟΧΙ

8. Θέλετε να πληρώσετε ένα χρέος που δεν έχει υποστεί λογιστικό έλεγχο; (Δηλαδή, θέλετε να πληρώσετε ένα
υποβρύχιο που γέρνει ας πούμε ;)

ΝΑΙ / ΟΧΙ

9. Θέλετε να πεθάνουν κι άλλα παιδιά από μαγκάλια, να βλέπετε αστέγους και να σας παίρνουν οι τράπεζες κάθε τρεις και λίγο;

ΝΑΙ / ΟΧΙ

10. Θέλετε να ΜΗ δώσετε ένα διαπραγματευτικό χαρτί στον Τσίπρα;

ΝΑΙ / ΟΧΙ

11. Προς γυναίκες: Θέλετε να σας ρωτάνε αν θα παντρευτείτε όταν πάτε για δουλειά;

ΝΑΙ / ΟΧΙ

12. Προς ερωτευμένα ζευγάρια: Θέλετε να κάνετε έρωτα δίπλα από το δωμάτιο των γονιών σας;

ΝΑΙ / ΟΧΙ

13. Θέλετε να περιμένετε την επόμενη δόση σαν το ναρκομανή, που πρέπει να κάνει πράγματα που δεν του αρέσουν για
να την αγοράσει, για πολλά-πολλά χρόνια;

ΝΑΙ / ΟΧΙ

14. Θέλετε να ζούμε με ταπείνωση σαν επαίτες που τους κλωτσάνε για λίγα φραγκοδίφραγκα εσαεί;

ΝΑΙ / ΟΧΙ

15. Θέλετε να μας επιβάλουν μνημόνια χωρίς να μας ρωτάνε πάλι;

ΝΑΙ / ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είσαι η Ντόιτσε Μπάνκ και δανείζεις την Ελλάδα για να αγοράζει βαγόνια από τη siemens που είναι ακατάλληλα για το σιδηροδρομικό της δίκτυο και υποβρύχια που γέρνουν από την HDW και ότι άλλο πουλά η γερμανική βιομηχανία πως λέγεσαι;

Τα παράπονά σας στους πρόθυμους Τσοχατζόπουλους και ψηφοφόρους Τσοχατζόπουλου (παντως άσχετο το θέμα με την τοκογλυφία)

 

Όταν εισαι η ΕΚΤ που θεσμικά έχεις υποχρέωση να φροντίζεις τη ρευστότητα και την ομαλότητα του τραπεζικού συστήματος σε κάθε χώρα και αγοράζεις κρατικά ελληνικά ομόλογα στο 40% της αξίας (για να ξεφορτώσει η Ντόιτσε Μπάνκ) και μετά απαιτείς από το χρεωκοπημένο κράτος που υποτίθεται πρέπει να στηρίξεις την αποπληρωμή τους στο 100% (με νέο δάνειο με επιτόκιο 2,5% που λες πως είναι χαμηλό) πώς λέγεσαι;

Άρα παραδέχεσαι ότι η Ντόιτσε Μπανκ έχασε το 60% της αξίας, είσαι όμως σίγουρος ότι τα κέρδη της ΕΚΤ και των διακρατικών δανείων δεν θα αποδοθούν με κάποιο τρόπο στην Ελλάδα?

 

Άρα δεν εννοείτε για τον πρόσφατο δανεισμό (όταν κανείς άλλος στον κόσμο δεν μας δάνειζε)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αφήσω στην άκρη τις μακροχρόνιες συνέπειες (φανερές πλέον) που είχαν οι προ εικοσαετίας επιλογές σου και θα σου απαντήσω:

 

Τότε τι σκας και γιατί μας κάνεις υποδείξεις;

Γιατί μας είπες :

 

 

 

Δεν είναι σαφής επιλογή αυτή; Αφού δεν θα ψηφίσεις γιατί μας το λές;

 

Ασε εμάς που ψηφίζουμε ανελλειπώς να αποφασίσουμε  μόνοι μας

Γιάννη 

Εχεις δίκιο

Με συγχωρείς πάρα πολύ που δεν πήρα την άδειά σου να διατυπώσω τις απόψεις μου και να απαντήσω σε συνάδελφο που απάντησε σε μένα.

Και βεβαίως δεν έκανα καμία υπόδειξη σε κανέναν 

Είδες πουθενά να λέω ψηφίστε αυτό ή το άλλο ?

Και βεβαίως δεν σας εμποδίζω "εσάς που ψηφίζετε ανελλιπώς" να αποφασίσατε . Αλλωστε και να το θέλω (που δεν το θέλω) δεν μπορώ.

 

Οχι μην αφήνεις στην άκρη τις προ 20ετίας επιλογές μου , και όχι μόνον αυτές αλλά και τίς άλλες κατά την διάρκεια του πελοπονησιακού πολέμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ype, on 30 Jun 2015 - 1:46 PM, said:snapback.png

Όταν είσαι η Ντόιτσε Μπάνκ και δανείζεις την Ελλάδα για να αγοράζει βαγόνια από τη siemens που είναι ακατάλληλα για το σιδηροδρομικό της δίκτυο και υποβρύχια που γέρνουν από την HDW και ότι άλλο πουλά η γερμανική βιομηχανία πως λέγεσαι;

Τα παράπονά σας στους πρόθυμους Τσοχατζόπουλους και ψηφοφόρους Τσοχατζόπουλου (παντως άσχετο το θέμα με την τοκογλυφία)

 

Όταν εισαι η ΕΚΤ που θεσμικά έχεις υποχρέωση να φροντίζεις τη ρευστότητα και την ομαλότητα του τραπεζικού συστήματος σε κάθε χώρα και αγοράζεις κρατικά ελληνικά ομόλογα στο 40% της αξίας (για να ξεφορτώσει η Ντόιτσε Μπάνκ) και μετά απαιτείς από το χρεωκοπημένο κράτος που υποτίθεται πρέπει να στηρίξεις την αποπληρωμή τους στο 100% (με νέο δάνειο με επιτόκιο 2,5% που λες πως είναι χαμηλό) πώς λέγεσαι;

Άρα παραδέχεσαι ότι η Ντόιτσε Μπανκ έχασε το 60% της αξίας, είσαι όμως σίγουρος ότι τα κέρδη της ΕΚΤ και των διακρατικών δανείων δεν θα αποδοθούν με κάποιο τρόπο στην Ελλάδα?

 

Άρα δεν εννοείτε για τον πρόσφατο δανεισμό (όταν κανείς άλλος στον κόσμο δεν μας δάνειζε)...

 

 

Και το 1940 είχαμε συνεργάτες των γερμανών. Αυτό δε σημαίνει ότι αθωώνουμε τους ναζί που μας επιτέθηκαν επειδή εδώ υπήρχαν πρόθυμοι.

 

για τον πρόσφατο δανεισμό έγραψα στην τελευταία παράγραφο

η ΕΚΤ μας δάνεισε με (το χαμηλό λέτε) 2,5% για να πληρώσουμε στο 100% τα ομόλογα που είχε αγοράσει από τους άλλους τοκογλύφους στο 40-60%. Αρα εκτός του 2,5% έβγαλε και ένα 40% ακόμη.

Όσο για την Ντόιτσε μπανκ δεν είμα σίγουρος γιατί με τη διακίνηση των ομολόγων στη δευτερογενή και τα σύνθετα χρημ/κά προϊόντα που έστεισε πάνω σ' αυτά μάλλον κερδισμένη ήταν. Αλλά μην επεκταθούμε στα τεχνικά της νομισματικής και χρηματοοικονομικής κυκλοφορίας και πώς οι τράπεζες φτιάχνουν λογιστικό χρήμα.

 

Όμως τελικά τι σόι βοήθεια είναι αυτή όταν σου επιβάλλεται η πλήρης παραγωγική κατάρρευση;

πχ: κλείστε την ελληνική πολεμική βιομηχανία και αγοράζετε μόνο από μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όμως τελικά τι σόι βοήθεια είναι αυτή όταν σου επιβάλλεται η πλήρης παραγωγική κατάρρευση;

πχ: κλείστε την ελληνική πολεμική βιομηχανία και αγοράζετε μόνο από μας.

 

Σε αυτό συμφωνώ. Και προκύπτει από το γεγονός ότι ποτε δεν φτιάξαμε το δικό μας σχέδιο, παρά συρθήκαμε στο να δεχτούμε το σχέδιο των άλλων, το οποίο ήταν κατά 90% αυτονόητα πράγματα που θα έπρεπε να είχαν γίνει εδώ και χρόνια και κατά 10% εξυπηρετήσεις διαφόρων επιδιώξεων.

 

Πάντως η ευθύνη βαρύνει κατά 100% εμάς - εκάστοτε κυβερνώντες και πολίτες - και όποιος προσπαθεί να το διαστρεβλώσει ή να το αποκρύψει δεν προσφέρει καλές υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη 

Εχεις δίκιο

Με συγχωρείς πάρα πολύ που δεν πήρα την άδειά σου να διατυπώσω τις απόψεις μου και να απαντήσω σε συνάδελφο που απάντησε σε μένα.

Και βεβαίως δεν έκανα καμία υπόδειξη σε κανέναν 

Είδες πουθενά να λέω ψηφίστε αυτό ή το άλλο ?

Και βεβαίως δεν σας εμποδίζω "εσάς που ψηφίζετε ανελλιπώς" να αποφασίσατε . Αλλωστε και να το θέλω (που δεν το θέλω) δεν μπορώ.

 

Οχι μην αφήνεις στην άκρη τις προ 20ετίας επιλογές μου , και όχι μόνον αυτές αλλά και τίς άλλες κατά την διάρκεια του πελοπονησιακού πολέμου

 

 

1. Δεν είπα να πάρεις την άδειά μου. Λέω πως παίρνεις θέση (και καλά κάνεις) και μετά μας λές δεν ψηφίζεις.  Φάσκεις και αντιφάσκεις.

 

2. Κι εγώ δεν είπα σε κανένα τι να κάνει. Ούτε τι θα κάνω εγώ. Ειναι όμως νομίζω προφανής η επιλογή μου.

 

3. Δε σε είχα για τόσο μεγάλο και δεν μας έχεις πει τί έκανες στον Πελοποννησιακό πόλεμο.

Αλλά ο χρόνος στην ιστορία δεν έχει διαλείμματα. Η συνθήκη του Μάαστριχ δεν έγινε το 2009 που μας ήρθε η "κρίση" αλλά δεν μπορείς να ψάχνεις τι έφταιξε για το χάλι μας ξεκινώντας από το 2009.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι χθες είχαμε απλά την τρομοκρατία των ΜΜΕ, των Πορδοσάλτε, Μπάμπη καί λοιπών, πλέον περάσαμε σε άλλο στάδιο με τις επιχειρήσεις να εκβιάζουν και να φοβερίζουν ανοιχτά τους εργαζόμενους...ΑΙΣΧΟΣ ΑΛΗΤΕΣ

 

Το έχω ξαναπεί ότι ούτε το δημοψήφισμα (αν γίνει) με εκφράζει έτσι όπως τίθεται ούτε η εναλλακτική που προτείνει ο ΣΥΡΙΖΑ, μπορεί να γίνει αποδεκτή.

Ωστόσο ίδια ψήφο, με τους Λάτσηδες, Βαρδινογιάννηδες, Αλαφουζαίους καί τα τσιράκια τους στα ΜΜΕ, εγώ δε ρίχνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν είπα να πάρεις την άδειά μου. Λέω πως παίρνεις θέση (και καλά κάνεις) και μετά μας λές δεν ψηφίζεις.  Φάσκεις και αντιφάσκεις.

 

2. Κι εγώ δεν είπα σε κανένα τι να κάνει. Ούτε τι θα κάνω εγώ. Ειναι όμως νομίζω προφανής η επιλογή μου.

 

3. Δε σε είχα για τόσο μεγάλο και δεν μας έχεις πει τί έκανες στον Πελοποννησιακό πόλεμο.

Αλλά ο χρόνος στην ιστορία δεν έχει διαλείμματα. Η συνθήκη του Μάαστριχ δεν έγινε το 2009 που μας ήρθε η "κρίση" αλλά δεν μπορείς να ψάχνεις τι έφταιξε για το χάλι μας ξεκινώντας από το 2009.

Για στάσου βρε Γιάννη !!!!!

Με Μαλώνεις ?

Ετσι την αντιλαμβάνεστε την Δημοκρατία εσείς οι Αριστεροί ? 

Τι ακριβώς αριστερός είσαι δεν έχω καταλάβει 

Τήν μιά το παίζεις ΚΚΕ , την άλλη ΣΥΡΙΖΑ

Και πως θέλεις εσύ να έχεις προφανή επιλογή αλλά απαγορεύεις στους άλλους ?

 

Υ.Γ. Με συγχωρείς και επειδή έχω το χούι να απαντάω σε όλα σε αντιθεση με σένα που όλο τεχνιέντως "ξέχασες" (όπως το έχει κάνει και άλλες φορές)  το "Ζήλωσαν την δόξα του Σαμαρά",

παρέλειψα να σου πώ τί έκανα στον Πελοποννησιακό πολεμο

Δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά.............. όλο και κάτι αντιλαικό , προβοκατόρικο , φασιστικό , προδοτικό και τέλος πάντων αντιαριστερό θα έκανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό συμφωνώ. Και προκύπτει από το γεγονός ότι ποτε δεν φτιάξαμε το δικό μας σχέδιο, παρά συρθήκαμε στο να δεχτούμε το σχέδιο των άλλων, το οποίο ήταν κατά 90% αυτονόητα πράγματα που θα έπρεπε να είχαν γίνει εδώ και χρόνια και κατά 10% εξυπηρετήσεις διαφόρων επιδιώξεων.

 

Πάντως η ευθύνη βαρύνει κατά 100% εμάς - εκάστοτε κυβερνώντες και πολίτες - και όποιος προσπαθεί να το διαστρεβλώσει ή να το αποκρύψει δεν προσφέρει καλές υπηρεσίες.

 

 

Όπως έγραψα και πριν, ο ιστορικός χρόνος δεν έχει διαλείμματα.

 

Αν θες να βρείς τα αίτια θα πρέπει να πας ως το 1821.

Με τη λήξη του 2ου παγκ.πολέμου είχαμε την ευκαρία για μια νέα αρχή.

Οπότε μπορείς να αρχίσεις κι από εκεί. Πως στήθηκε το ελληνικό κράτος μετά τον πόλεμο και ποιοί πήραν τον έλεγχο. Ποιά τζάκια προέκυψαν από τους ταγματαλήτες και τους συνεργάτες των ναζί, ποιές συνέπειες είχε η είσοδος στην ΕΟΚ και τι έφερε η νομισματική ένωση. Ποιά θέση μας προσφέρθηκε στον διεθνή και ευρωπαϊκό καταμερισμό και πόσο βιώσιμο ήταν ένα μοντέλο βασισμένο σε υπηρεσίες χωρίς 1γενή και 2γενή τομέα.

 

 

Όσο για το ίδιο το χρέος όπως το ακούμε τα τελευταία 5 χρόνια. άποψη μου είναι πως αν το 2009 είχε εκδοθεί ένα 10ετές ομόλογο με 3%-4% επιτόκιο τα 240 δις που φύγανε θα είχανε εξοφλήσει το 80%  και το χρέος θα είχε μεταβληθεί σε εσωτερικό. Η Ιαπωνία έχει χρέος πάνω από 200% αλλά είναι κυρίως εσωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στάσου βρε Γιάννη !!!!!

Με Μαλώνεις ?

Ετσι την αντιλαμβάνεστε την Δημοκρατία εσείς οι Αριστεροί ? 

Τι ακριβώς αριστερός είσαι δεν έχω καταλάβει 

Τήν μιά το παίζεις ΚΚΕ , την άλλη ΣΥΡΙΖΑ

Και πως θέλεις εσύ να έχεις προφανή επιλογή αλλά απαγορεύεις στους άλλους ?

 

 

πάλι δε με καταλαβαίνεις.......

δεν σου απαγορεύω να έχεις άποψη (με την οποία διαφωνώ κάθετα) αλλά δεν βρίσκω λογικό να εκφράζεις την όποια άποψη να φωνάζεις τον προβληματισμό σου και μετά να μας λες δεν ψηφίζω. Τότε γιατί μας τα λες; για να ψηφίσουμε εμείς για 'σένα;

 

Επίσης δεν το "παίζω" μια έτσι και μια αλλιώς. Το έχω δηλώσει άλλωστε πολλές φορές. Προσπαθώ κάθε μέρα να είμαι κομμουνιστής.

Ποτέ δεν είπα ότι είμαι γενικά αριστερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500008880

 

Στην «Επιτροπή για το ΝΑΙ» συμμετέχουν μέχρι στιγμής:

Οικονομικό Επιμελητήριο Ελλάδας

 

Το επιμελητήριό , που μας εκπροσωπεί και θέλει την ύπαρξη του κλάδου, συμφωνεί δηλαδη με την 100% προκαταβολή επόμενου έτους και την αύξηση του φόρου από 26% σε 28% ??

 

Είναι για το καλό μας δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάλι δε με καταλαβαίνεις.......

δεν σου απαγορεύω να έχεις άποψη (με την οποία διαφωνώ κάθετα) αλλά δεν βρίσκω λογικό να εκφράζεις την όποια άποψη να φωνάζεις τον προβληματισμό σου και μετά να μας λες δεν ψηφίζω. Τότε γιατί μας τα λες; για να ψηφίσουμε εμείς για 'σένα;

 

Επίσης δεν το "παίζω" μια έτσι και μια αλλιώς. Το έχω δηλώσει άλλωστε πολλές φορές. Προσπαθώ κάθε μέρα να είμαι κομμουνιστής.

Ποτέ δεν είπα ότι είμαι γενικά αριστερός.

Με προβληματίζεις τώρα

Τόσο βλάξ είμαι πιά που δεν σε καταλαβαίνω ?

Το να διαφωνεις με την άποψή μου κάθετα , οριζόντια , και διαγώνια είναι δικαίωμά σου , μόνο που μου δίνεις την εντύπωση οτι  η κομμουνιστική σου αντίληψη σε κάνει να ζορίζεσαι άν κάποιος διαφωνεί με την δική σου άποψη.

Και γιατί παρακαλώ δεν βρίσκεις λογικά αυτά που δεν βρίσκεις ?

Επαναλαμβάνω !!!!

Να αιτούμαι την άδειά σου ?

Και πότε σας είπα να ψηφίσετε εσείς για μένα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα σημείο των εξελίξεων το οποίο λίγοι θυμούνται -και ακόμη λιγότεροι γνωρίζουν τη σημασία του- ήταν η αγορά, από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, των ελληνικών ομολόγων που κατείχαν οι ξένες τράπεζες (κυρίως  γαλλικές και γερμανικές). Μεταξύ του 2010 και του 2011 αγοράστηκαν ομόλογα συνολικού ύψους 75 δισ. ευρώ, λήξεως από το 2012 έως το 2016, τα οποία "ξελάφρωσαν” τα χαρτοφυλάκια των (ξένων) τραπεζών και μείωσαν τον κίνδυνο για τα τραπεζικά συστήματα των χωρών τους. Τα ομόλογα αυτά δεν "κουρεύτηκαν” στο PSI και κατέληξαν να είναι σήμερα ένα σημαντικό "όπλο πίεσης” των δανειστών προς τη χώρα μας. Ας δούμε το πώς.


 


Στις 10 Μαΐου 2010 τέθηκε σε λειτουργία ο "μηχανισμός στήριξης” που δημιούργησαν το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, η Ευρωπαϊκή Ένωση και η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα για τη δανειοδότηση της χώρας. Την ίδια μέρα, χωρίς καμία προηγούμενη ένδειξη ή προειδοποίηση, η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα ανακοίνωσε την έναρξη της λειτουργίας του "Προγράμματος Αγορών Τίτλων” (Securities Market Programme). Με το πρόγραμμα αυτό, η ΕΚΤ θα μπορούσε να αγοράζει κρατικά ομόλογα χωρών μελών της Ευρωζώνης "για να διασφαλίζει το βάθος και τη ρευστότητα στα τμήματα εκείνα της αγοράς, τα οποία δυσλειτουργούν” όπως ανακοινώθηκε. Από πολλούς, καταγγέλθηκε ότι η ενέργεια αυτή παραβίαζε τους κανόνες και το Καταστατικό της (το οποίο απαγορεύει την οποιαδήποτε μορφή χρηματοδότησης δημοσιονομικών ελλειμμάτων ή τη συμμετοχή της σε αναδιάρθρωση χρέους των κρατών του Ευρωσυστήματος).


 


Την περίοδο εκείνη, η ελληνική κρίση συνιστούσε το μεγαλύτερο πρόβλημα της Ευρώπης. Μία "άτακτη” χρεοκοπία της Ελλάδας θα προκαλούσε μία τεράστια βλάβη στο ευρωπαϊκό τραπεζικό σύστημα, αφού οι ευρωπαϊκές τράπεζες διακρατούσαν το 80% του ελληνικού χρέους, που -τότε- έφθανε στα 310 δισεκατομμύρια ευρώ.


 


Στις αρχές Μαΐου 2010, η ελληνική κοινωνία, παγωμένη, παρακολουθούσε  την ψήφιση του Μνημονίου στη Βουλή, την εκταμίευση της πρώτης δόσης και τον τραγικό θάνατο των υπαλλήλων της Marfin στις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας, λίγες μέρες πριν. Έτσι, τα ελληνικά ΜΜΕ ασχολήθηκαν ελάχιστα με το ζήτημα της παρέμβασης της ΕΚΤ στις αγορές των ομολόγων (ενώ ποτέ δεν απαντήθηκε εάν η Ελληνική Κυβέρνηση είχε ενημερωθεί γι' αυτή την ενέργεια). Όμως, υπήρξε πλούσια αρθρογραφία στα ΜΜΕ του εξωτερικού, στα οποία περιγράφηκε η ουσία της απόφασης:


 


"Banks dump Greek debt on the ECB as eurozone flashes credit warnings” (Καθώς η Ευρωζώνη εκπέμπει σήματα πιστωτικού κινδύνου, οι τράπεζες ξεφορτώνουν στην ΕΚΤ τα ελληνικά ομόλογα) ήταν ο τίτλος της εφημερίδας "The Telegraph”. Ο δε υπότιτλος ανέφερε: "Οι ξένοι κάτοχοι των ελληνικών και πορτογαλικών ομολόγων εκμεταλλεύονται την ξαφνική παρέμβαση της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας για να ρευστοποιήσουν τις θέσεις τους”.


 


Το γερμανικό Der Spiegel, στις 30/5/2010 έγραφε ότι "σύμφωνα με δηλώσεις στελεχών της Bundesbank, η αγορά των ελληνικών κρατικών ομολόγων από την ΕΚΤ εξυπηρετεί κυρίως τις γαλλικές τράπεζες” και ότι "με το πρόγραμμα αγοράς ελληνικών ομολόγων η ΕΚΤ κρατά τις τιμές τους τεχνητά σε υψηλά επίπεδα. Από αυτό επωφελούνται κυρίως οι γαλλικές τράπεζες που πωλούν τα ελληνικά τους ομόλογα στην ΕΚΤ για να "καθαρίσουν” έτσι τους ισολογισμούς τους από τα τοξικά χαρτιά”. "Η ΕΚΤ κάνει τον πυροσβέστη της ελληνικής κρίσης” έγραφε η γερμανική οικονομική εφημερίδα Handelsblatt στις 29/6/2010 και ανέφερε ότι "με τις παρεμβάσεις της ΕΚΤ αποφεύγονται οι μεγάλες απώλειες για τις τράπεζες, αφού τα ομόλογά τους απορροφώνται άμεσα” σε ικανοποιητικές τιμές.


 


Συνεπώς, γιατί δημιούργησε η ΕΚΤ το "Πρόγραμμα Αγορών Τίτλων”; Για να... στηρίξει τις τιμές των ελληνικών ομολόγων; Και ποιός ο λόγος να τις στηρίξει; Αφού, ούτως ή άλλως, η Ελλάδα είχε ήδη βρεθεί εκτός αγορών.


Ή μήπως το πρόγραμμα έγινε για να υπάρξει ένας αγοραστής με απύθμενη ρευστότητα, ο οποίος θα απορροφούσε, "γρήγορα και σε υψηλές” τιμές τα ομόλογα των ευρωπαϊκών τραπεζών;


Και μόνον την πρώτη βδομάδα εφαρμογής του προγράμματος, η ΕΚΤ αγόρασε ομόλογα αξίας 16,5 δισεκατομμυρίων ευρώ! Και, η παρέμβασή της αυτή, ώθησε τις τιμές προς τα πάνω. Έτσι, ενώ η τιμή των 10ετών ελληνικών ομολόγων, στα τέλη Απριλίου, είχε υποχωρήσει στο 72, αμέσως μετά την παρέμβαση της ΕΚΤ ανέβηκαν στο 87, για να κλείσουν το μήνα Μάιο στο 85.


 


Με τον τρόπο αυτό, οι ευρωπαϊκές τράπεζες μπόρεσαν και "ξεφορτώθηκαν” ομόλογα αξίας δεκάδων δισεκατομμυρίων ευρώ, σε πολύ καλύτερες τιμές, μειώνοντας έτσι τις ζημιές τους (και βεβαίως, αποφεύγοντας το "κούρεμα” που έγινε ενάμιση χρόνο μετά).


 


Οι ελληνικές τράπεζες δεν εκμεταλλεύθηκαν την ευκαιρία να πουλήσουν τα δικά τους ομόλογα στην ΕΚΤ και μάλιστα σε ψηλές τιμές. Αντίθετα, καθ όλο το διάστημα της κρίσης και εντελώς ανεξήγητα... αγόραζαν (!) ελληνικά ομόλογα, υπογράφοντας τη δική τους καταδίκη, αλλά και την αύξηση του χρέους της χώρας. Οι ελληνικές τράπεζες, αύξησαν τις θέσεις τους σε ελληνικά ομόλογα, από  20 δισεκατομμύρια ευρώ στις αρχές του 2009, σε περίπου 48 δισεκατομμύρια κατά το 2011.


 


Υπολογίζεται ότι, με το πρόγραμμα αυτό, η ΕΚΤ αγόρασε ομόλογα συνολικής ονομαστικής αξίας 70 έως 75 δισεκατομμυρίων ευρώ, διαθέτοντας περίπου 50 δισεκατομμύρια ευρώ.


Μετά από συμφωνία με την ελληνική Κυβέρνηση και την ψήφιση του νόμου 4050/2012 (24/2/2012), τα ομόλογα που αγόρασε η ΕΚΤ, δεν κουρεύτηκαν στο PSI ("κούρεμα”) του Μαρτίου 2012. Από την εξέλιξη αυτή, το Ελληνικό Δημόσιο, έχασε τουλάχιστον 37,4 δισ. ευρώ, αφού αν αυτά τα ομόλογα των 70 έως 75 δισεκατομμυρίων είχαν παραμείνει στους αρχικούς τους κατόχους (ξένες τράπεζες), θα κουρεύονταν σε ποσοστό 53,5%).


 


Όμως, δεν είναι μόνον αυτές οι απώλειες. Τα ομόλογα αυτά, πολλά από τα οποία εξακολουθεί να διακρατά η ΕΚΤ (και οι κεντρικές τράπεζες του Ευρωσυστήματος), η Ελλάδα είναι υποχρεωμένη να τα εξοφλεί κανονικά και είναι υποχρεωμένη να καταβάλλει κανονικά τους τόκους τους που υπολογίζονται στο επιτόκιο που είχαν στην έκδοσή τους, δηλαδή από 4,5% έως και 6,2%! 


 


Από τα αρχικά ομόλογα των 75 δισ. ευρώ, έχουν απομείνει περίπου 27,2 δισ. ευρώ. Στα ομόλογα αυτά, μόνον από τη διαφορά του επιτοκίου (αυτό που φέρουν τα ομόλογα σε σχέση με αυτό που πληρώνει σήμερα η χώρα στους δανειστές), η Ελλάδα χάνει περίπου 700 εκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο, ενώ οι απώλειες ήταν σαφώς μεγαλύτερες στο παρελθόν, όταν τα ομόλογα αυτά ήταν περισσότερα. 


 


Παράλληλα, η υποχρέωση της χώρας να εξοφλήσει στη λήξη τους τα ομόλογα δημιουργεί σήμερα τα "χρηματοδοτικά κενά”. Θυμόμαστε από τα προηγούμενα χρόνια πόσο πολύ ταλαιπώρησαν τις ελληνικές Κυβερνήσεις αυτά τα κενά. Και σήμερα βλέπουμε ότι τα ομόλογα αυτά χρησιμοποιούνται ως ένα εργαλείο πίεσης στις διαπραγματεύσεις της παρούσας Κυβέρνησης με τους δανειστές. 


 


Κανείς δεν υποστηρίζει ότι η χώρα δεν πρέπει να πληρώνει τις υποχρεώσεις της. Όμως, οι υποχρεώσεις αυτές υπάρχουν ακριβώς επειδή η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, για να διασώσει τις ευρωπαϊκές τράπεζες, επενέβη στις αγορές και αγόρασε ελληνικά ομόλογα! Και στη συνέχεια επέβαλε στην τότε Κυβέρνηση (Πρωθυπουργός ο Λ. Παπαδήμος και Υπουργός Οικονομικών ο Ευάγ. Βενιζέλος) να μην "κουρευτούν”.


 


Κάποιος θα αντιτείνει ότι, σήμερα η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα επιστρέφει στη χώρα μας ένα μέρος από τα κέρδη που αποκόμισε από τη διαχείριση των ελληνικών ομολόγων που αγόρασε. Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Επιστρέφεται ένα μικρό μέρος το οποίο ουδείς γνωρίζει το πώς υπολογίζεται, ενώ όπως αποδείχθηκε πρόσφατα (η περίπτωση των 1,2 δισ. ευρώ που μας "οφείλεται” από τα "κέρδη”), ακόμη και αυτά δίδονται κατά το δοκούν.


 


Παράλληλα, με την πρόφαση ότι η ΕΚΤ ήδη διακρατά ένα μεγάλο μέρος ελληνικών ομολόγων, η Ελλάδα έμεινε έξω από την εξέλιξη της ρευστότητας που προσφέρεται αφειδώς στα κράτη της Ευρωζώνης, μέσω του προγράμματος ποσοτικής χαλάρωσης.


 


Με δυο λόγια, η αγορά των ελληνικών ομολόγων από την ΕΚΤ ήταν μία από τις "σκοτεινές” πλευρές της διαχείρισης της ελληνικής κρίσης, τόσο από τους Ευρωπαίους εταίρους μας, όσο και από τους Έλληνες πολιτικούς. Μία διαχείριση η οποία στοίχισε στη χώρα μας δεκάδες δισεκατομμύρια ευρώ και που εξακολουθεί ακόμη και σήμερα να την ταλαιπωρεί, μέσω των "χρηματοδοτικών κενών” που προκύπτουν. Είναι μια ιστορία υποτέλειας και ντροπής, τα αποτελέσματα της οποίας θα ταλαιπωρούν τη χώρα για ακόμη πολλές δεκαετίες. Μια ιστορία άγνωστη σε πολλούς, για την οποία κανείς δε μιλάει. Και για την οποία, οι εμπλεκόμενοι πολιτικοί, δε θέλουν ούτε να ακούσουν.


* Ο κ. Γιάννης Σιάτρας, είναι οικονομολόγος και επικεφαλής του Κινήματος Πολιτών "Έλληνες Φορολογούμενοι” και συγγραφέας του βιβλίου "Οι ζημιές μας, κέρδη τους – Η λεηλασία της Ελλάδας”.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήσαμε την κυριαρχία του Κρατισμού και την επικράτηση του Δημοσιουπαλληλισμού. Ζήσαμε τον θρίαμβο του λαικισμού και την νεκρανάσταση του Σοβιετικού ονείρου. Ζήσαμε την προσπάθεια εξόδου από την πραγματικότητα. 

Τώρα, ζούμε την ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

Το πρόβλημα δεν λύνεται γιατί κανείς, ποτέ και πουθενά δεν μπορεί να είναι σε μία διαρκή ρήξη με την πραγματικότητα χωρίς τελικά να υποστεί τις συνέπειες. Την πραγματικότητα την… αληθινή, την αδήριτη, όχι την «ελληνική πραγματικότητα», όχι την πραγματικότητα που βολεύει λοβοτομημένους και αλαζόνες πολιτικούς και τους ακολούθους τους, όχι εκείνη που τόσο καιρό εξαιρούμε και αρνούμαστε, όχι τη «δική μας» κομματική πραγματικότητα την… «μαιμού», αλλά… την σκληρή πραγματικότητα, εκείνη που επιμένουμε να αγνοούμε προκλητικά και ανεύθυνα, είτε από λαμογιά, είτε από συμφέρον, είτε από ΜΟΥΣΕΙΑΚΕΣ ιδεοληψίες.

 

Μας εκδικείται επειδή την αγνοούμε ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΑ όταν δήθεν πιστεύουμε πως μία χώρα που δεν παράγει, που δεν εξάγει, που δεν επενδύει ούτε ευρώ σε έρευνα και ανάπτυξη θα μπορεί να ευημερεί δίνοντας ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΡΟΠΕΛΑΣ, ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΧΕΡΙΩΝ και ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΦΑΚΕΛΟΥ σε υπαλλήλους του Κράτους και εξακολουθούμε να αγνοούμε υπονοώντας αλλά και δηλώνοντας ΕΠΙΣΗΜΩΣ πως πρέπει να αλλάξει ΕΚΕΙΝΗ και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ, πως εμείς πρέπει να παραμείνουμε οι ίδιοι και τα πράγματα θα φτιάξουν τελικά με κάποιον τρόπο μαγικό.

 

Την αγνοούμε επιδεικτικά όταν διορίζουμε κατά συρροή κάθε λογής κομματόσκυλα και τακτικούς… επισκέπτες των πολιτικών γραφείων πολιτικών νάνων και όταν δημιουργούμε και κρατάμε εν ζωή ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ τους γελοιωδέστερους οργανισμούς, παντελώς άχρηστους, απλά για να βολέψουμε αφισοκολλητές, πελάτες και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ.

 

Την αγνοούμε προκλητικά σαν κοινωνία όταν επιτρέπουμε σε μία χρεοκοπημένη χώρα την συνύπαρξη υποσιτισμένων παιδιών και άγαμων θυγατέρων, ανθρώπων που στερούνται τα βασικά και προνομιούχων ομάδων, οικογενειών που δεν διαθέτουν αρκετά χρήματα για να εξασφαλίσουν… τρόφιμα και συνταξιούχων εφήβων που λαμβάνουν τέσσερις, πέντε… σαράντα πέντε συντάξεις πολλαπλάσιες του βασικού, που κοστίζουν 2,5 δις ετησίως.

 

 Την αγνοούμε όταν επιμένουμε ηλιθιωδώς να μην μειώνουμε το Κράτος και να αυξάνουμε φόρους, εισφορές, ρεύματα, ενεργειακά κόστη και μετά… να μιλάμε για απώλεια ανταγωνιστικότητας και όταν οι προτεραιότητες μας είναι η ΕΡΤ, οι καφέδες της ΔΕΗ, το 1 λίτρο γάλα την ημέρα των Δημοσίων Υπαλλήλων, τα εφάπαξ και μετά… να μιλάμε για ανθρωπιστική κρίση.

 

Την αγνοούμε όταν είμαστε τόσο γελοίοι που το ΕΣΥ κάλυπτε νοσήλια για δάγκωμα από καγκουρό, όταν θέλαμε να φορολογήσουμε με 15% τα μαύρα του εξωτερικού αλλά με 30% τα μαύρα του εσωτερικού, τη στιγμή που φορολογούμε με 50% τα νόμιμα και όταν με χαριστικές διατάξεις απαλλάσσουμε από ποινικές ευθύνες καταχραστές δημοσίου χρήματος.

 

Την αγνοούμε όταν κανείς, ποτέ, δεν ενδιαφέρεται για το κόστος εξαγωγής, για τις επιδόσεις μας στον Δείκτη Εμπορίου, για την τεχνολογική αναβάθμιση της παραγωγής και επικρατεί η ηλίθια πίστη πως μπορεί να υπάρξει διατηρήσιμη ανάπτυξη χωρίς εξαγωγές, χωρίς επενδύσεις, αρκεί να στηριχτούμε στους διορισμούς, στις συνταξιοδοτήσεις, στην φοροεπιδρομή και στον Κρατισμό.

 

Την αγνοούμε όταν μειώνουμε τον αριθμό του παραγωγικού πληθυσμού αυξάνοντας τον καταναλωτικό, όταν επιτρέπουμε την περίπτωση να βγαίνει στη σύνταξη ο γιος και ο πατέρας του να δουλεύει ακόμα, όταν η κα Τμηματάρχης βγαίνει στην σύνταξη στα 35 λες και είναι η… Ζιζέλ και όταν τα κόμματα παίρνουν χρηματοδοτήσεις με εγγύηση το απόλυτο τίποτα ή όταν χρηματοδοτούμε αστείες και σκοτεινές ΜΚΟ αλλά τα χρήματα καταλήγουν στις βαθιές τσέπες λαμογιών.

 

 Την αγνοούμε όταν αποφασίζουμε πως για να αδειοδοτηθεί μία επιχείρηση πρέπει να περάσει από διψήφιο αριθμό Υπουργείων την ίδια στιγμή που αποφασίζουμε πως είμαστε δήθεν φιλικοί με την επιχειρηματικότητα και όταν ανεχόμαστε ένα αργοκίνητο δικαστικό σύστημα που απαιτεί μία δεκαετία ώστε να τελεσιδικήσει μία αντιδικία.

 

Την αγνοούμε όταν επιμένουμε να πληρώνουμε τις στρατιές των σφραγιδοφόρων όντας χρεοκοπημένοι, όταν είμαστε το «Κράτος Με Σήμα Τη Σφραγίδα» την εποχή της πληροφορικής, το έτος 2015 και όταν βλέπουμε, για παράδειγμα, τους Ιταλούς να παράγουν 1200% περισσότερο…. αλάτι από εμάς, εμάς που έχουμε την διπλάσια ακτογραμμή από εκείνους, εμάς που δεν μπορούμε καν να καλύψουμε την εγχώρια ζήτηση.

 

Την αγνοούμε όταν οι καθυστερήσεις στην Δικαιοσύνη αγγίζουν τα όρια της αρνησιδικίας, όταν πειθαρχικά συμβούλια δεν συγκροτούνται ούτε με σφαίρες με αποτέλεσμα επίορκοι, παιδεραστές, καταχραστές, να μην απολύονται και να πληρώνονται κανονικά και όταν αντί για… κανονικά πλυντήρια παράγουμε πλυντήρια ξεπλύματος επιόρκων.

 

Την αγνοούμε όταν η λέξη «εξωστρέφεια» είναι άγνωστη λέξη αλλά η λέξη «ρουσφέτι» πασίγνωστη, όταν το «άνοιγμα της οικονομίας» είναι άγνωστη φράση σε αντίθεση με την «πρόωρη συνταξιοδότηση» που την ξέρουν ακόμα και οι πέτρες και όταν με την ανοχή και την αδιαφορία των εκλεγμένων «ηγετών» έχει χαθεί κάθε ίχνος ισορροπίας στην κοινωνία και την οικονομία.

 

Την αγνοούμε διαχρονικά όταν καταστρέφουμε την βιομηχανία μας και την αντικαθιστούμε με την Ελληνική Βιομηχανία Νόμων, Υπ Αποφάσεων και Διατάξεων με 115.000 υπουργικές αποφάσεις (1 κάθε 3 ώρες) και όταν η εξυπηρέτηση διαπλεκόμενων συμφερόντων μετετράπη στο απόλυτο ζητούμενο ενός σάπιου συστήματος.

 

Την αγνοούμε όταν νοικιάζουμε ακίνητα αχυρανθρώπων για την στέγαση διαφόρων Υπηρεσιών του Δημοσίου αμφιβόλου χρησιμότητας παρόλο που το Δημόσιο είναι ο μεγαλύτερος ιδιοκτήτης αλλά αφήνει αναξιοποίητα τα εκατοντάδες ακίνητα που κατέχει και όταν μονίμως, τις κρισιμότερες στιγμές, επιλέγουμε για σωτήρες μας ανθρώπους που αποπνέουν την εντονότερη αίσθηση πολιτικής ανεπάρκειας, ανήμπορους να διαχειριστούν την κρίση, ανίκανους να υλοποιήσουν τις επιβεβλημένες μεταρρυθμίσεις, επιβεβαιώνοντας την απόλυτη «Κυριαρχία Των Αναξίων».

 Επί δεκαετίες αγνοούμε την πραγματικότητα χτίζοντας το άντρο του Κρατισμού, της αθάνατης γραφειοκρατίας, της απίστευτης πολυνομίας, της ηλίθιας κομματοκρατίας, χτίζουμε μία κοινωνία όπου θα κυριαρχεί η αναξιοκρατία, καθοδηγούμενη από κίνητρα ρουσφετιού και ανταλλαγής με μοναδικό στόχο την αύξηση της εκλογικής πελατείας, χτίζουμε την χώρα όπου οι νέοι θα μεταναστεύουν λόγω έλλειψης εργασίας, έλλειψης ελπίδας, έλλειψης προοπτικής.

Το… «όλα πάνε καλά, αν εξαιρέσουμε την πραγματικότητα», που κυριάρχησε στη χώρα, πέθανε. Η πραγματικότητα θα μείνει ίδια, απλά, εμείς δεν θα είμαστε μέσα σε αυτή.

 

Η πραγματικότητα εκδικείται.

 

Για ποιό από τα παραπάνω φταίνε οι δανειστές, το ευρώ, τα μνημόνια?

 

Γιατί και αυτή η κυβέρνηση, έστω στους πέντε πρώτους μήνες της διακυβέρνησής της, δεν έκανε ούτε μία συμβολική κίνηση να διορθώσει έστω κάτι?

 

Σε τι από τα παραπάνω θα βοηθήσει το δημοψήφισμα?

 

 

(Υ.Γ. το κυρίως κείμενο δεν είναι δικό μου, το αλίευσα από σχόλιο σε κάποιο forum, όμως το υιοθετώ πλήρως)

http://www.kathimerini.gr/821305/article/proswpa/synentey3eis/sxedio-v-gia-thn-ellada

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το Ναι και τι είναι το Όχι του δημοψηφίσματος ;

Το ΟΧΙ στο δημοψήφισμα θα μεταφραστεί από την ελληνική κυβέρνηση ως έγκριση της δικής της αντιλαϊκής πρότασης των 47+8 σελίδων. Το ΝΑΙ θα μεταφραστεί ως συγκατάθεση στα βάρβαρα μέτρα της τρόικας και «παραμονή στην ΕΕ με κάθε θυσία», όπως λένε η ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ, το ΠΟΤΑΜΙ.

Δείτε συνοπτικά τι περιλαμβάνουν οι δύο προτάσεις στον παρακάτω πίνακα, δείτε πως ελάχιστες διαφορές έχουν

 

491168.jpg?t=1435578185

 

Και οι δύο απαντήσεις οδηγούν στο ΝΑΙ στην ΕΕ και την καπιταλιστική βαρβαρότητα.

Ο λαός να μην επιλέξει ανάμεσα στη Σκύλλα και τη Χάρυβδη.

Να σηκώσει το ανάστημά του και να εκφράσει, με όλα τα μέσα και τους τρόπους, στο δημοψήφισμα, την αντίθεσή του στην ΕΕ και τα μνημόνια διαρκείας της.

Να «ακυρώσει» αυτό το δίλημμα, ψηφίζοντας στην κάλπη την πρόταση του ΚΚΕ.

 

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΩΝ ΕΕ - ΔΝΤ - ΕΚΤ
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ

ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ, ΜΕ ΤΟ ΛΑΟ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ

 

http://www.rizospastis.gr/page.do?publDate=30/6/2015&id=15875&pageNo=13

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί και αυτή η κυβέρνηση, έστω στους πέντε πρώτους μήνες της διακυβέρνησής της, δεν έκανε ούτε μία συμβολική κίνηση να διορθώσει έστω κάτι?

 

Μπάμπηδες (όχι εσείς εδώ) ας κλείσει η συμφωνία και θα δούμε. γιατί 5 μήνες δεν το βουλώσατε 1 μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξτο μια ματιά στην πρώτη ευκαιρία, οι απαντήσεις προέρχονται από έναν άνθρωπο των γραμμάτων, ο οποίος "φαίνεται'' να κατέχει και το ιστορικό γίγνεσθαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το Ναι και τι είναι το Όχι του δημοψηφίσματος ;

Το ΟΧΙ στο δημοψήφισμα θα μεταφραστεί από την ελληνική κυβέρνηση ως έγκριση της δικής της αντιλαϊκής πρότασης των 47+8 σελίδων. Το ΝΑΙ θα μεταφραστεί ως συγκατάθεση στα βάρβαρα μέτρα της τρόικας και «παραμονή στην ΕΕ με κάθε θυσία», όπως λένε η ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ, το ΠΟΤΑΜΙ.

Δείτε συνοπτικά τι περιλαμβάνουν οι δύο προτάσεις στον παρακάτω πίνακα, δείτε πως ελάχιστες διαφορές έχουν

 

491168.jpg?t=1435578185

 

Και οι δύο απαντήσεις οδηγούν στο ΝΑΙ στην ΕΕ και την καπιταλιστική βαρβαρότητα.

Ο λαός να μην επιλέξει ανάμεσα στη Σκύλλα και τη Χάρυβδη.

Να σηκώσει το ανάστημά του και να εκφράσει, με όλα τα μέσα και τους τρόπους, στο δημοψήφισμα, την αντίθεσή του στην ΕΕ και τα μνημόνια διαρκείας της.

Να «ακυρώσει» αυτό το δίλημμα, ψηφίζοντας στην κάλπη την πρόταση του ΚΚΕ.

 

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΩΝ ΕΕ - ΔΝΤ - ΕΚΤ
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ

ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ, ΜΕ ΤΟ ΛΑΟ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ

 

http://www.rizospastis.gr/page.do?publDate=30/6/2015&id=15875&pageNo=13

 

 

ωραία την εκφράσαμε ,πείτε μας παρακάτω.

 

να μπούμε στην εξουσία ως λαός ? δείξτε μας τον δρόμο ,από που είναι.

 

θα κάνουμε επανάσταση ,θα πάμε με το σταυρό στο χέρι? 

 

για εκκίνηση θέλετε το 10 των ψήφων ,το 50% ,το 150%?

 

έχετε όπλα ,΄έχετε σχέδιο? βγείτε και πείτε το.

 

Σε  όλα ναι.

 

Βγείτε έξω και οδηγείστε τον κόσμο. να δούμε πόσοι θα έλθουν και που θα τους πάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί και αυτή η κυβέρνηση, έστω στους πέντε πρώτους μήνες της διακυβέρνησής της, δεν έκανε ούτε μία συμβολική κίνηση να διορθώσει έστω κάτι?

 

Μπάμπηδες (όχι εσείς εδώ) ας κλείσει η συμφωνία και θα δούμε. γιατί 5 μήνες δεν το βουλώσατε 1 μέρα.

 

Αυτό πάντως δεν μας εμπόδισε για την ΕΡΤ, τις καθαρίστριες, τα εκτός έδρας των στρατιωτικών, την επέκταση των 100 δόσεων με διαγραφή προσαυξήσεων σε εκατομμυριούχους (Μπόμπολας, Σαββίδης, Nammos, κλπ)  έτσι?

 

 

 

(Ελπίζω ότι η προσφώνηση δεν απευθυνόταν σε μένα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασ' το Ανδρέα.

Εκτρέπουμε τη συζήτηση.

Ναί Γιάννη 

Το αφήνω

Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω οτι εσύ "ήρξασο χειρών αδίκων" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήσαμε την κυριαρχία του Κρατισμού και την επικράτηση του Δημοσιουπαλληλισμού. Ζήσαμε τον θρίαμβο του λαικισμού και την νεκρανάσταση του Σοβιετικού ονείρου. Ζήσαμε την προσπάθεια εξόδου από την πραγματικότητα. 

Τώρα, ζούμε την ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

Το πρόβλημα δεν λύνεται γιατί κανείς, ποτέ και πουθενά δεν μπορεί να είναι σε μία διαρκή ρήξη με την πραγματικότητα χωρίς τελικά να υποστεί τις συνέπειες. Την πραγματικότητα την… αληθινή, την αδήριτη, όχι την «ελληνική πραγματικότητα», όχι την πραγματικότητα που βολεύει λοβοτομημένους και αλαζόνες πολιτικούς και τους ακολούθους τους, όχι εκείνη που τόσο καιρό εξαιρούμε και αρνούμαστε, όχι τη «δική μας» κομματική πραγματικότητα την… «μαιμού», αλλά… την σκληρή πραγματικότητα, εκείνη που επιμένουμε να αγνοούμε προκλητικά και ανεύθυνα, είτε από λαμογιά, είτε από συμφέρον, είτε από ΜΟΥΣΕΙΑΚΕΣ ιδεοληψίες.

 

Μας εκδικείται επειδή την αγνοούμε ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΑ όταν δήθεν πιστεύουμε πως μία χώρα που δεν παράγει, που δεν εξάγει, που δεν επενδύει ούτε ευρώ σε έρευνα και ανάπτυξη θα μπορεί να ευημερεί δίνοντας ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΡΟΠΕΛΑΣ, ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΧΕΡΙΩΝ και ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΦΑΚΕΛΟΥ σε υπαλλήλους του Κράτους και εξακολουθούμε να αγνοούμε υπονοώντας αλλά και δηλώνοντας ΕΠΙΣΗΜΩΣ πως πρέπει να αλλάξει ΕΚΕΙΝΗ και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ, πως εμείς πρέπει να παραμείνουμε οι ίδιοι και τα πράγματα θα φτιάξουν τελικά με κάποιον τρόπο μαγικό.

 

Την αγνοούμε επιδεικτικά όταν διορίζουμε κατά συρροή κάθε λογής κομματόσκυλα και τακτικούς… επισκέπτες των πολιτικών γραφείων πολιτικών νάνων και όταν δημιουργούμε και κρατάμε εν ζωή ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ τους γελοιωδέστερους οργανισμούς, παντελώς άχρηστους, απλά για να βολέψουμε αφισοκολλητές, πελάτες και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ.

 

Την αγνοούμε προκλητικά σαν κοινωνία όταν επιτρέπουμε σε μία χρεοκοπημένη χώρα την συνύπαρξη υποσιτισμένων παιδιών και άγαμων θυγατέρων, ανθρώπων που στερούνται τα βασικά και προνομιούχων ομάδων, οικογενειών που δεν διαθέτουν αρκετά χρήματα για να εξασφαλίσουν… τρόφιμα και συνταξιούχων εφήβων που λαμβάνουν τέσσερις, πέντε… σαράντα πέντε συντάξεις πολλαπλάσιες του βασικού, που κοστίζουν 2,5 δις ετησίως.

 

 Την αγνοούμε όταν επιμένουμε ηλιθιωδώς να μην μειώνουμε το Κράτος και να αυξάνουμε φόρους, εισφορές, ρεύματα, ενεργειακά κόστη και μετά… να μιλάμε για απώλεια ανταγωνιστικότητας και όταν οι προτεραιότητες μας είναι η ΕΡΤ, οι καφέδες της ΔΕΗ, το 1 λίτρο γάλα την ημέρα των Δημοσίων Υπαλλήλων, τα εφάπαξ και μετά… να μιλάμε για ανθρωπιστική κρίση.

 

Την αγνοούμε όταν είμαστε τόσο γελοίοι που το ΕΣΥ κάλυπτε νοσήλια για δάγκωμα από καγκουρό, όταν θέλαμε να φορολογήσουμε με 15% τα μαύρα του εξωτερικού αλλά με 30% τα μαύρα του εσωτερικού, τη στιγμή που φορολογούμε με 50% τα νόμιμα και όταν με χαριστικές διατάξεις απαλλάσσουμε από ποινικές ευθύνες καταχραστές δημοσίου χρήματος.

 

Την αγνοούμε όταν κανείς, ποτέ, δεν ενδιαφέρεται για το κόστος εξαγωγής, για τις επιδόσεις μας στον Δείκτη Εμπορίου, για την τεχνολογική αναβάθμιση της παραγωγής και επικρατεί η ηλίθια πίστη πως μπορεί να υπάρξει διατηρήσιμη ανάπτυξη χωρίς εξαγωγές, χωρίς επενδύσεις, αρκεί να στηριχτούμε στους διορισμούς, στις συνταξιοδοτήσεις, στην φοροεπιδρομή και στον Κρατισμό.

 

Την αγνοούμε όταν μειώνουμε τον αριθμό του παραγωγικού πληθυσμού αυξάνοντας τον καταναλωτικό, όταν επιτρέπουμε την περίπτωση να βγαίνει στη σύνταξη ο γιος και ο πατέρας του να δουλεύει ακόμα, όταν η κα Τμηματάρχης βγαίνει στην σύνταξη στα 35 λες και είναι η… Ζιζέλ και όταν τα κόμματα παίρνουν χρηματοδοτήσεις με εγγύηση το απόλυτο τίποτα ή όταν χρηματοδοτούμε αστείες και σκοτεινές ΜΚΟ αλλά τα χρήματα καταλήγουν στις βαθιές τσέπες λαμογιών.

 

 Την αγνοούμε όταν αποφασίζουμε πως για να αδειοδοτηθεί μία επιχείρηση πρέπει να περάσει από διψήφιο αριθμό Υπουργείων την ίδια στιγμή που αποφασίζουμε πως είμαστε δήθεν φιλικοί με την επιχειρηματικότητα και όταν ανεχόμαστε ένα αργοκίνητο δικαστικό σύστημα που απαιτεί μία δεκαετία ώστε να τελεσιδικήσει μία αντιδικία.

 

Την αγνοούμε όταν επιμένουμε να πληρώνουμε τις στρατιές των σφραγιδοφόρων όντας χρεοκοπημένοι, όταν είμαστε το «Κράτος Με Σήμα Τη Σφραγίδα» την εποχή της πληροφορικής, το έτος 2015 και όταν βλέπουμε, για παράδειγμα, τους Ιταλούς να παράγουν 1200% περισσότερο…. αλάτι από εμάς, εμάς που έχουμε την διπλάσια ακτογραμμή από εκείνους, εμάς που δεν μπορούμε καν να καλύψουμε την εγχώρια ζήτηση.

 

Την αγνοούμε όταν οι καθυστερήσεις στην Δικαιοσύνη αγγίζουν τα όρια της αρνησιδικίας, όταν πειθαρχικά συμβούλια δεν συγκροτούνται ούτε με σφαίρες με αποτέλεσμα επίορκοι, παιδεραστές, καταχραστές, να μην απολύονται και να πληρώνονται κανονικά και όταν αντί για… κανονικά πλυντήρια παράγουμε πλυντήρια ξεπλύματος επιόρκων.

 

Την αγνοούμε όταν η λέξη «εξωστρέφεια» είναι άγνωστη λέξη αλλά η λέξη «ρουσφέτι» πασίγνωστη, όταν το «άνοιγμα της οικονομίας» είναι άγνωστη φράση σε αντίθεση με την «πρόωρη συνταξιοδότηση» που την ξέρουν ακόμα και οι πέτρες και όταν με την ανοχή και την αδιαφορία των εκλεγμένων «ηγετών» έχει χαθεί κάθε ίχνος ισορροπίας στην κοινωνία και την οικονομία.

 

Την αγνοούμε διαχρονικά όταν καταστρέφουμε την βιομηχανία μας και την αντικαθιστούμε με την Ελληνική Βιομηχανία Νόμων, Υπ Αποφάσεων και Διατάξεων με 115.000 υπουργικές αποφάσεις (1 κάθε 3 ώρες) και όταν η εξυπηρέτηση διαπλεκόμενων συμφερόντων μετετράπη στο απόλυτο ζητούμενο ενός σάπιου συστήματος.

 

Την αγνοούμε όταν νοικιάζουμε ακίνητα αχυρανθρώπων για την στέγαση διαφόρων Υπηρεσιών του Δημοσίου αμφιβόλου χρησιμότητας παρόλο που το Δημόσιο είναι ο μεγαλύτερος ιδιοκτήτης αλλά αφήνει αναξιοποίητα τα εκατοντάδες ακίνητα που κατέχει και όταν μονίμως, τις κρισιμότερες στιγμές, επιλέγουμε για σωτήρες μας ανθρώπους που αποπνέουν την εντονότερη αίσθηση πολιτικής ανεπάρκειας, ανήμπορους να διαχειριστούν την κρίση, ανίκανους να υλοποιήσουν τις επιβεβλημένες μεταρρυθμίσεις, επιβεβαιώνοντας την απόλυτη «Κυριαρχία Των Αναξίων».

 Επί δεκαετίες αγνοούμε την πραγματικότητα χτίζοντας το άντρο του Κρατισμού, της αθάνατης γραφειοκρατίας, της απίστευτης πολυνομίας, της ηλίθιας κομματοκρατίας, χτίζουμε μία κοινωνία όπου θα κυριαρχεί η αναξιοκρατία, καθοδηγούμενη από κίνητρα ρουσφετιού και ανταλλαγής με μοναδικό στόχο την αύξηση της εκλογικής πελατείας, χτίζουμε την χώρα όπου οι νέοι θα μεταναστεύουν λόγω έλλειψης εργασίας, έλλειψης ελπίδας, έλλειψης προοπτικής.

Το… «όλα πάνε καλά, αν εξαιρέσουμε την πραγματικότητα», που κυριάρχησε στη χώρα, πέθανε. Η πραγματικότητα θα μείνει ίδια, απλά, εμείς δεν θα είμαστε μέσα σε αυτή.

 

Η πραγματικότητα εκδικείται.

 

Για ποιό από τα παραπάνω φταίνε οι δανειστές, το ευρώ, τα μνημόνια?

 

Γιατί και αυτή η κυβέρνηση, έστω στους πέντε πρώτους μήνες της διακυβέρνησής της, δεν έκανε ούτε μία συμβολική κίνηση να διορθώσει έστω κάτι?

 

Σε τι από τα παραπάνω θα βοηθήσει το δημοψήφισμα?

 

 

(Υ.Γ. το κυρίως κείμενο δεν είναι δικό μου, το αλίευσα από σχόλιο σε κάποιο forum, όμως το υιοθετώ πλήρως)

http://tvxs.gr/news/%CE%AD%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%88%CE%B1%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B1%CE%BD/%C2%AB%CE%BC%CE%B1%CE%B6%CE%AF-%CF%84%CE%B1-%CF%86%CE%AC%CE%B3%CE%B1%CE%BC%CE%B5%C2%BB-%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83-%CF%83%CF%84%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%87-%CE%BC%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία την εκφράσαμε ,πείτε μας παρακάτω.

 

να μπούμε στην εξουσία ως λαός ? δείξτε μας τον δρόμο ,από που είναι.

 

θα κάνουμε επανάσταση ,θα πάμε με το σταυρό στο χέρι? 

 

για εκκίνηση θέλετε το 10 των ψήφων ,το 50% ,το 150%?

 

έχετε όπλα ,΄έχετε σχέδιο? βγείτε και πείτε το.

 

Σε  όλα ναι.

 

Βγείτε έξω και οδηγείστε τον κόσμο. να δούμε πόσοι θα έλθουν και που θα τους πάτε. Που έξω να βγούμε βρε συνάδελφε ? έξω απο το καβούκι σου είμαστε ... σε καλούμε και σένα  να βγεις έξω, πλάι μας - δίπλα μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...