Προς το περιεχόμενο

Η δυναμικη του ΟΧΙ κατα της λιτοτοτητας των μνημονιων θα αξιολογηθει οσονουπω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 464
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εκλογές

 

Πιστεύετε ότι έχουν αλλάξει οι συνθήκες και οι πολιτικοί συσχετισμοί στην κοινωνία έχουν μεταβληθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να έχουμε "καλύτερο" αποτέλεσμα από αυτό του Γενάρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε ότι έχουν αλλάξει οι συνθήκες και οι πολιτικοί συσχετισμοί στην κοινωνία έχουν μεταβληθεί σε τέτοιο βαθμό ώστε να έχουμε "καλύτερο" αποτέλεσμα από αυτό του Γενάρη;

 

Πιστεύω ότι αυτή η κυβέρνηση έχει χάσει την εμπιστοσύνη μεγάλου μέρους των πολιτών και όλων των εταίρων, με τους οποίους πρέπει να συμφωνήσουμε την όποια συμφωνία (εκτός αν θέλουμε να αυτοκτονήσουμε...)

 

Επειδή από αυτή τη βουλή δεν υπάρχει δυνατότητα να προκύψει άλλη κυβέρνηση (π.χ. εθνικής ανάγκης), θεωρώ ότι οι συσχετισμοί στην κοινωνία θα έχουν αλλάξει τόσο - μέχρι την διενέργεια εκλογών - ώστε να προκύψει τουλάχιστον μία βουλή που θα μπορεί να δώσει μία κυβερνητική λύση.

 

Σε κάθε περίπτωση, αυτό το υποτιθέμενο δημοψήφισμα, δεν μπορεί να δώσει καμία λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίμενα πως και πως το Σ/Κ να έρθει να ξεκουραστώ λίγο. Αντ' αυτού είμαι από το πρωί του Σαββάτου με ένα στομάχι κόμπο και έχω τρελαθεί από την ανησυχία μου. Αλλιώς το περίμενα το μέλλον μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίμενα πως και πως το Σ/Κ να έρθει να ξεκουραστώ λίγο. Αντ' αυτού είμαι από το πρωί του Σαββάτου με ένα στομάχι κόμπο και έχω τρελαθεί από την ανησυχία μου. Αλλιώς το περίμενα το μέλλον μου...

πως το περιμενες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω καμία ικανοποίηση σε κανέναν Σόιμπλε και σε καμία Μέρκελ !!!!  

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να τους δώσω το δικαίωμα να νομίζουν οτι τους φοβάμαι. 

Και στο κάτω - κάτω σε ποια Ευρώπη να πω "ναι"?  "Της δημοκρατίας και της αλληλεγγύης των λαών"???

'Η στην Ευρώπη του Σόιμπλε και του Γιούνκερ??? No Thanks. 

 

Η ψυχή μας και η ζωή μας, έχει μεγαλύτερη αξία από ολα τα παλιόχαρτα του κόσμου!!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως το περιμενες?

περίμενα να έχω μια κανονική δουλειά, να κάνω οικογένεια, να πάρω δάνειο για σπίτι. Να κάνω τρία παιδιά. Χωρίς άγχος για το τι θα μου ξημερώσει, χωρίς plan B,C κτλ...Αν αύριο τα 800 ευρώ που έχω στη τράπεζα θα γίνουν δραχμές και δεν θα φτάνουν ούτε για το ενοίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI

 

Ενδεχόμενο "ναί", θα μας ισοπεδώσει για χρόνια, τα μέτρα θα περνούν αέρα με τη σφραγίδα του λαού...

 

υγ. ωστόσο αμφιβάλλω αν θα γίνει τελικά το δημοψήφισμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να πάρουν κάτι πίσω οι θεσμοί . Να ικανοποιηθεί η κυβέρνηση η οποία ωστόσο προτείνει μέτρα 8 δις και στην συνέχεια να προτείνει ναι για την Κυριακή.... Οπότε μέτρα και με την σφραγίδα του λαού.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίμενα να έχω μια κανονική δουλειά, να κάνω οικογένεια, να πάρω δάνειο για σπίτι. Να κάνω τρία παιδιά. Χωρίς άγχος για το τι θα μου ξημερώσει, χωρίς plan B,C κτλ...Αν αύριο τα 800 ευρώ που έχω στη τράπεζα θα γίνουν δραχμές και δεν θα φτάνουν ούτε για το ενοίκιο.

Ήρθε η ώρα να καταλάβεις ότι αυτό που περίμενες δεν είναι αυτό που ήθελες αλλά αυτό που σου μάθανε . Το πρόβλημα εδώ κ χρόνια δεν είναι οικονομικό αλλά αξιακό κ ίσως ήρθε η ώρα που με ένα σοκ μπορεί οι άνθρωπο να αλλάξουν αξίες . Μπορεί όμως τον φόβο σου κ την ανασφάλεια σου κ το κυριότερο αυτό που χαρακτηρίζει τους Έλληνες -την μετατώπιση των ευθυνών σε τρίτους (ευρωπαίους κτλ)- να την εκμεταλλευτούν άνθρωποι τυχοδιώκτες κ να είναι πολύ χειρότερα . Όπως και να χει η κατάσταση είναι ρευστή ,όποιος δεν φοβάται την "άλλη" μέρα είναι είτε ψεύτης είτε κατεστραμμένος  αλλά πιστεύω πως μετά από ένα μεταβατικό στάδιο όλα θα είναι καλά γιατί ο άνθρωπος δεν θέλει κ πολλά για να περνάει όμορφα,να έχει οικογένεια και φίλους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να πάρουν κάτι πίσω οι θεσμοί . Να ικανοποιηθεί η κυβέρνηση η οποία ωστόσο προτείνει μέτρα 8 δις και στην συνέχεια να προτείνει ναι για την Κυριακή.... Οπότε μέτρα και με την σφραγίδα του λαού.....

 

ότι και να πει η κυβέρνηση, ως άτομο που σέβεται τον εαυτό του και τους συμπολίτες μου, πάλι ΟΧΙ θα ψηφίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίμενα να έχω μια κανονική δουλειά, να κάνω οικογένεια, να πάρω δάνειο για σπίτι. Να κάνω τρία παιδιά. Χωρίς άγχος για το τι θα μου ξημερώσει, χωρίς plan B,C κτλ...Αν αύριο τα 800 ευρώ που έχω στη τράπεζα θα γίνουν δραχμές και δεν θα φτάνουν ούτε για το ενοίκιο.

Στο να μην πετύχετε αυτά που λέτε συγνώμη αν φανώ ωμή αλλα δεν φταίει μονο το πολιτικό σύστημα. .υπάρχει κάποιος άλλος που γελαει όταν κανουμε σχεδια όπως λεει και ο λαος…

Προσωπικά.. χωρις σπίτι… μισθωτή των 600 € .. χωρις καταθέσεις με πολλα έξοδα στο να καταφέρω να κανω ΕΝΑ παιδι …. Θα πω ΟΧΙ…!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα δεν θα παω να ψηφισω, το ερωτημα ειναι γελοιο και προσβαλει την νοημοσυνη μας, ειναι δυνατον καποιος να πει ναι στους φορους ναι στα μνημονια?? ας πουνε ναι ή οχι στο ευρω αυτο ειναι αλλο ομως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα δεν θα παω να ψηφισω, το ερωτημα ειναι γελοιο και προσβαλει την νοημοσυνη μας, ειναι δυνατον καποιος να πει ναι στους φορους ναι στα μνημονια?? ας πουνε ναι ή οχι στο ευρω αυτο ειναι αλλο ομως!

Συμφωνω απολυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικα δεν θα παω να ψηφισω, το ερωτημα ειναι γελοιο και προσβαλει την νοημοσυνη μας, ειναι δυνατον καποιος να πει ναι στους φορους ναι στα μνημονια?? ας πουνε ναι ή οχι στο ευρω αυτο ειναι αλλο ομως!

 

Το ερώτημα ΝΑΙ ή ΟΧΙ  στο ευρώ θα έπρεπε να το κάνουν το 2000.  

Τότε όμως πανηγύριζαν και κουνούσαν τα 10ευρα στο atm αν θυμάσαι... 

Δεν μας ρώτησε κανένας τότε...γιατι δεν το έκαναν τότε??? 

Τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα. 

 

Αλλά ακόμα και αν ρωτήσουν ναι ή όχι στο ευρώ, (το οποίο προϋποθέτει "φορους και μνημόνια" όπως λες)  

πιστεύει κάποιος οτι το "ναι" θα φέρει ανάπτυξη και κοινονική ευημερία??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινάμε από το ότι το δημοψήφισμα είναι η επιτομή αυτού που λέμε αντιπροσωπευτική δημοκρατία ,και μακάρι να χρησιμοποιείται πιο συχνά...το πραγματικό ερώτημα -που κάνουν τα "καλα" κανάλια ότι ψα΄χνουν είναι αν θα στηρίξουμε την κυβέρνηση ή θα επιστρέψουμε στους προσκυνημένους που το τριήμερο που πέρασε ήταν στις Βρυξέλλες και έκαναν σχέδια για το μέλλον μας (βλ.ΑΝτωνάκης ,Φωφώ και προθυπουργός ο Σταυράκος) Αν  πο΄υμε ναι σε αυτή την παρωδία δημοκρατίας που θα μας επιβάλλει μια νέα μη εκλεγμένη κυβέρνηση ,είμαστε για μένα άξιοι να ονομαζόμαστε Γραικία (greece) .Αλλά αν μη τι άλλο η απάντηση θα δοθεί -τελευταία ίσως φορά? - με δημοκρατικό τρόπο ,τον απόλυτο δημοκρατικό τρόπο του δημοψηφίσματος ,τον οποίο ας θυμηθούμε λίγο ότι τον χρησιμοποιούσαν οι πρόγονοί μας σε κάτι που λεγόταν εκκλησία του δήμου ,αλλά τότε έιχαν το θάρρος να αναλαμβάνουν και την ευθύνη αυτού που ψήφιζαν και όχι μόνο να εκλέγουν άλλους γι αυτο....καλή ψήφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά , ειλικρινά πιστεύει κανείς ότι με οποιαδήποτε κυβέρνηση θα μπορούσαν να περάσουν αυτές οι προτάσεις των δανειστών ?

Και ο Σαμαράς με τον Βενιζέλο να ήταν κυβέρνηση και να το προσπαθούσαν , την άλλη μέρα θα έπεφταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά , ειλικρινά πιστεύει κανείς ότι με οποιαδήποτε κυβέρνηση θα μπορούσαν να περάσουν αυτές οι προτάσεις των δανειστών ?

Και ο Σαμαράς με τον Βενιζέλο να ήταν κυβέρνηση και να το προσπαθούσαν , την άλλη μέρα θα έπεφταν.

Ποιες προτάσεις Δανειστών 

Περίπου ίδιες υπέβαλε και η κυβέρνηση

Και οι οποίες βεβαίως δεν περιλαμβάνουν

Κατάργηση του ΕΝΦΙΑ

Αφορολόγητο 12.000 

Κατώτερο Μισθό 751 

13 Μισθό στους συνταξιούχους

Ελεύθερες συλλογικές διαπραγματεύσεις

Κατάργηση-σκίσιμο μνημονίων και εφαρμοστικών νόμων με ένα νόμο και ένα άρθρο 

ως και λοιπές μπαρουφολογίες με τις οποίες κέρδισε τις εκλογές.

Αν οι λεβέντες δεν είναι ικανοί να κυβερνήσουν και να αποφασίσουν τότε θα ήταν πιο έντιμο να παραιτηθούν.

Οχι λουφάρουμε  πίσω απο τον λαό και τις δήθεν δημοκρατικές διαδικασίες , για να κρατήσουμε την εξουσία.

Και με τους Δανειστές , οι οποίοι οταν μας δανείζουν είναι τοκογλύφοι και όταν δεν μας δανείζουν είναι εκβιαστές , τί γίνεται ?

Πως θέλουμε να χορέψουν Πεντοζάλη ? τους διδάξαμε ?

Προσωπικώς πιστεύω οτι η διενέργεια  δημοψηφίσματος συγκεντρώνει πολύ λιγες πιθανότητες .

Και επίσης πιστεύω οτι ο Τσίπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ θα έχουν την τύχη του Γιωργάκη και του ΠΑΣΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες προτάσεις Δανειστών 

Περίπου ίδιες υπέβαλε και η κυβέρνηση

Και οι οποίες βεβαίως δεν περιλαμβάνουν

Κατάργηση του ΕΝΦΙΑ

Αφορολόγητο 12.000 

Κατώτερο Μισθό 751 

13 Μισθό στους συνταξιούχους

Ελεύθερες συλλογικές διαπραγματεύσεις

Κατάργηση-σκίσιμο μνημονίων και εφαρμοστικών νόμων με ένα νόμο και ένα άρθρο 

ως και λοιπές μπαρουφολογίες με τις οποίες κέρδισε τις εκλογές.

Αν οι λεβέντες δεν είναι ικανοί να κυβερνήσουν και να αποφασίσουν τότε θα ήταν πιο έντιμο να παραιτηθούν.

Οχι λουφάρουμε  πίσω απο τον λαό και τις δήθεν δημοκρατικές διαδικασίες , για να κρατήσουμε την εξουσία.

Και με τους Δανειστές , οι οποίοι οταν μας δανείζουν είναι τοκογλύφοι και όταν δεν μας δανείζουν είναι εκβιαστές , τί γίνεται ?

Πως θέλουμε να χορέψουν Πεντοζάλη ? τους διδάξαμε ?

Προσωπικώς πιστεύω οτι η διενέργεια  δημοψηφίσματος συγκεντρώνει πολύ λιγες πιθανότητες .

Και επίσης πιστεύω οτι ο Τσίπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ θα έχουν την τύχη του Γιωργάκη και του ΠΑΣΟΚ.

Φίλε Agrevelos , εγώ δεν λέω για το τι είπε ή τι θα έκανε κάποιο κόμμα στην Ελλάδα.

Εγώ λέω ότι τελικά 1,5 χρόνο με Σαμαρά και 5 μήνες με Τσίπρα , δεν άλλαξε σε τίποτα την στάση των Ευρωπαίων.

Τα ίδια πάνω-κάτω ζητούσαν με το mail χαρδούβελη , τα ίδια ζητούν και τώρα. Άρα δεν είναι το θέμα ποιός είναι εδώ κυβέρνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...