Προς το περιεχόμενο

Η δυναμικη του ΟΧΙ κατα της λιτοτοτητας των μνημονιων θα αξιολογηθει οσονουπω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως επειδή η απόφαση που θα πάρουμε είναι σοβαρή, θα ήταν καλό άνθρωποι πιο γνώστες του αντικειμένου από εμάς, να μας αναλύσουν τι σημαινει το ναι ή το όχι για την επόμενη μέρα, μηνα, έτος κτλ, Συγνώμη αλλά αμφιβάλω ακόμα και για τις δικές μου δυνατότητες να συλλάβει το μέγεθος και την έκταση αυτών των αλλαγών.

 

Επειδή το θέμα είναι σοβαρό, θα ήταν καλό το ναι ή το όχι να συμπεριλαμβάνει την ΠΛΗΡΗ κατανόηση του τι πάμε να κάνουμε. Και είναι ακριβώς αυτή την ενημέρωση που χρειάζεται να έχει ο κάθε νοήμων πολίτης για να αποφασίσει για το τι θα κάνει.

 

Όλοι θέλουμε την αλλαγή (προς το καλύτερο), αλλά φαντάζομαι θέλουμε να είμαστε και σίγουροι πως κάνουμε το σωστό.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν αρκετοί σήμερα (ακόμα και η φράση ελάχιστοι δεν μπορεί να καλύψει το πόσοι είναι αυτοί)

στην Ελλάδα που μπορούν να μας πουν γαι τις συνέπειες του οχι.

 

Για το ναι τα πράγματα είναι πιο απλά. Τα παιδιά των παιδιών μου (Γυμνάσιο και Λύκειο πάνε)

θα είναι πολύ χειρότερα από ότι είμαστε σήμερα εμείς.

 

Θα το θέσω όμως λίγο πιο ωμά.

 

Έχω σήμερα το αφεντικό μου (δυνάστη) που με βιάζει ανελειπώς, καθημερινά και υποφέρω.

 

Δεν αξίζει να δοκιμάσω κάτι άλλο μήπως γλιτώσω τον βιασμό ή στο κάτω κάτω βρε αδερφέ

να μου το κάνει τόσο καλά και να μου αρέσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 464
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρουμε - και δεν συμφωνούμε - αν θέλουμε το δημοψήφισμα, το αποτέλεσμα του οποίου θα έχει άγνωστες συνέπειες για το μέλλον.

Προς το παρόν οι πολίτες διχάζονται για το τι θα ψηφίσουν, μετά θα διχαστούν για το ποιοι ψήφισαν "σωστά", και όλα αυτά θα έχουν αντίκτυπο στο μέλλον των παιδιών μας και των παιδιών τους.

 

Το παραπάνω γεγονός ενέχει τεράστιο ρίσκο, το οποίο αγόγγυστα πολλοί αναλαμβάνουμε, και το οποίο μας μεταβίβασε (εν μία νυκτί) η κυβέρνηση.

 

Πείτε με δειλό. Όμως σήμερα ήταν η δεύτερη ημέρα που ξύπνησα νομίζοντας ότι έβλεπα εφιάλτη. 

 

Το ΝΑΙ στο κείμενο των δανειστών είναι κόντρα στη λογική, κόντρα στις ιδέες μου.

 

Το ΝΑΙ στο να γίνει δημοψήφισμα (και η ίδια η διενέργεια του δημοψηφίσματος), αυξάνει επικίνδυνα την εντροπία του παρόντος κοινωνικού συστήματος (όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι).

 

Και όσο φοβάμαι που μαζί με εμένα θα ψηφίσουν και όλοι αυτοί που άδειαζαν ράφια σούπερ-μάρκετ, βενζινάδικα και ΑΤΜ το Σαββατοκύριακο, άλλο τόσο φοβάμαι που θα πρέπει να ψηφίσω και εγώ ο ίδιος.

 

Θα τρέμει το χέρι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιίωσε ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας ότι θα παραιτηθεί η κυβέρνηση αν επικρατήσει το "ΝΑΙ" στο δημοψήφισμα της Κυριακής όπως τόνισε εμμέσως πλην σαφώς, πριν λίσο σε συνέντευξή του στην ΕΡΤ

 

γώ δεν είμαι πρωθυπουργός παντός καιρού. Δεν είμαι από αυτούς που γίνοντται από αριστεροί, δεξιοί ή από αριστεροί, νεοφιλελεύθεροι. Αν ο ελληνικός λαός απορρίψει την πρότασή μας, τότε θα έχει καταχηφιστεί η κυβέρνησή μας από τον λαό και την επόμενη ημέρα θα δρομολογήσουμε τις κατάλληλες διαδικασίες. Mας έκλεισαν τις τράπεζες για να μην πάμε σε κάλπες".

 

αρα: το επερχόμενο δημοψήφισμα δεν αφορά πλέον μόνο το ευρώ ή τη δραχμή αλλά την ίδια την κυβέρνηση και κατά πόσο το εκλογικό σώμα επικροτεί την μέχρι τώρα διαπραγματευτική της πολιτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διακήρυξη της ΚΕ του ΚΚΕ για τη διοργάνωση του δημοψηφίσματος

 

 

Το ΚΚΕ καλεί το λαό να αξιοποιήσει το δημοψήφισμα ως ευκαιρία, για να δυναμώσει η αμφισβήτηση στην ΕΕ, να δυναμώσει η πάλη για τη μοναδική ρεαλιστική διέξοδο από τη σημερινή βαρβαρότητα, που έχει μόνο ένα περιεχόμενο: ΡΗΞΗ - ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ, ΜΟΝΟΜΕΡΗΣ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΜΟΝΟΠΩΛΙΩΝ, ΕΡΓΑΤΙΚΗ - ΛΑΪΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ.

 

Με τη δράση και την επιλογή του να απαντήσει στην κοροϊδία του κάλπικου ερωτήματος που θέτει η κυβέρνηση και να απορρίψει τόσο την πρόταση των ΕΕ - ΔΝΤ - ΕΚΤ όσο και την πρόταση της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ. Και οι δύο προτάσεις περιέχουν βάρβαρα αντιλαϊκά μέτρα, που θα έρθουν να προστεθούν στα μνημόνια και τους εφαρμοστικούς νόμους των προηγούμενων κυβερνήσεων της ΝΔ - ΠΑΣΟΚ. Και οι δύο υπηρετούν τα συμφέροντα του κεφαλαίου και τα καπιταλιστικά κέρδη.

Το ΟΧΙ στο δημοψήφισμα θα μεταφραστεί από την ελληνική κυβέρνηση ως έγκριση της δικής της αντιλαϊκής πρότασης των 47+8 σελίδων. Το ΝΑΙ θα μεταφραστεί ως συγκατάθεση στα βάρβαρα μέτρα της τρόικας και "παραμονή στην ΕΕ με κάθε θυσία", όπως λένε η ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ, το ΠΟΤΑΜΙ. Και οι δύο απαντήσεις οδηγούν στο ΝΑΙ στην ΕΕ και την καπιταλιστική βαρβαρότητα.

 

Ο λαός να μην επιλέξει ανάμεσα στη Σκύλλα και τη Χάρυβδη.

 

Να σηκώσει το ανάστημά του και να εκφράσει, με όλα τα μέσα και τους τρόπους, στο δημοψήφισμα την αντίθεσή του στην ΕΕ και τα μνημόνια διαρκείας της.

Να "ακυρώσει" αυτό το δίλημμα, ψηφίζοντας στην κάλπη την πρόταση του ΚΚΕ.

 

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΩΝ ΕΕ - ΔΝΤ - ΕΚΤ

ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ

ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ, ΜΕ ΤΟ ΛΑΟ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ

 

Η κυβέρνηση με το δημοψήφισμα θέλει να εκβιάσει το λαό:

·         Να εγκρίνει τη δική της πρόταση προς την τρόικα, η οποία είναι η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος.

·         Να συναινέσει στους αντιλαϊκούς σχεδιασμούς της.

·         Να του "φορτώσει" τις νέες αντιλαϊκές επιλογές της, είτε αυτή είναι μια νέα δήθεν "βελτιωμένη" συμφωνία με τους ιμπεριαλιστικούς οργανισμούς είτε μια έξοδος από το ευρώ που θα κληθεί να πληρώσει ξανά ο λαός.

 

Κοροϊδεύει:

·         Όταν επικαλείται το σεβασμό της λαϊκής θέλησης. Η θέληση του λαού όλα αυτά τα χρόνια ήταν να απαλλαγεί από τα μνημόνια, τους εφαρμοστικούς νόμους, ενώ η ίδια με την πρότασή της προς τους τρεις θεσμούς τα διατηρεί και τα ενισχύει.

·         Όταν μιλάει για λαϊκή κυριαρχία, τη στιγμή που τα κλειδιά της οικονομίας τα κρατά στα χέρια της η άρχουσα τάξη, την οποία στηρίζει με την πολιτική της η κυβέρνηση.

·         Όταν ισχυρίζεται ότι εντός της ΕΕ και της καπιταλιστικής ανάπτυξης υπάρχει λύση προς όφελος του λαού, ότι μπορεί αυτή η λυκοσυμμαχία να αλλάξει.

 

Η κυβερνητική πλειοψηφία ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ είναι έκθετη, γιατί απέρριψε την πρόταση του ΚΚΕ - και ούτε καν την έθεσε σε ψηφοφορία στη Βουλή - να τεθούν στην κρίση του ελληνικού λαού τα εξής ζητήματα:

- ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΩΝ ΕΕ - ΕΚΤ - ΔΝΤ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ

- ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ - ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ ΚΑΙ OΛΩΝ ΤΩΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ

 

Ο ΣΥΡΙΖΑ, οι ΑΝΕΛ, αλλά και η ΝΔ, όπως και τα άλλα αστικά κόμματα, παρουσιάζουν τα διλήμματα του κεφαλαίου και των διαφόρων τμημάτων του ως διλήμματα του λαού. Είναι ψεύτικα και εκβιαστικά διλήμματα, προσπαθούν να εκφοβίσουν, για να μένει πάντα στο απυρόβλητο ο καπιταλιστικός δρόμος ανάπτυξης, ο οποίος, είτε με ευρώ είτε με δραχμή, οδηγεί σε κρίση, ανεργία, φτώχεια, πλούτο και προνόμια για τους λίγους.

 

ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΛΗΜΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ

Ή θα γίνει πρωταγωνιστής των εξελίξεων, με ισχυρό ΚΚΕ, αξιοποιώντας την πείρα του και τις ανεκμετάλλευτες δυνάμεις που έχει και τις οποίες δεν έχει ακόμη δοκιμάσει. Ή τα επόμενα χρόνια θα μετρήσει νέες απογοητεύσεις, νέες ήττες και μάλιστα σε μάχες που δεν θα έχει καν δοκιμάσει να δώσει. Γιατί είναι άλλο πράγμα να χάνεις μια μάχη, επειδή ο συσχετισμός είναι ακόμη αρνητικός, επειδή ακόμη ο αντίπαλός σου είναι πιο δυνατός και είναι άλλο, τελείως διαφορετικό, να χάνεις χωρίς να έχεις δώσει ποτέ αυτήν τη μάχη.

Η πρώτη επιλογή ανοίγει δρόμους και προοπτικές, δημιουργεί προϋποθέσεις και παρακαταθήκες για να αλλάξουμε το συσχετισμό σε μια πορεία, να αποσπάσουμε και κάποιες επιμέρους κατακτήσεις, η δεύτερη επιλογή είναι η πλήρης συνθηκολόγηση με τη βαρβαρότητα, οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια να ζήσουμε τα επόμενα χρόνια πολύ χειρότερα εμείς και τα παιδιά μας.

 

Τόσο η κυβέρνηση, με τις κινήσεις της, όσο και τα άλλα κόμματα, με τη στάση τους, δημιουργούν το κατάλληλο έδαφος, κλίμα φόβου, όπως δείχνουν οι ουρές στα ΑΤΜ, στα σούπερ μάρκετ κλπ., για να περάσουν το δίλημμα "συμφωνία ή χρεοκοπία", "ευρώ ή δραχμή", που έλεγαν τόσα χρόνια η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ και έχει μεγάλη ευθύνη ο ΣΥΡΙΖΑ, γιατί σήμερα τους δίνει τη δυνατότητα να εμφανίζονται δήθεν δικαιωμένοι για την καταστροφική για το λαό πολιτική τους.

Η κυβέρνηση στόχο έχει να κάμψει τις λαϊκές αντιδράσεις, τη συνεχώς ογκούμενη αγανάκτηση του ελληνικού λαού από τα βάρβαρα αντιλαϊκά μέτρα, που φτάνει μέχρι την ουσιαστική αμφισβήτηση των κυβερνητικών επιλογών, της ΕΕ, του ΔΝΤ.

 

Ούτε η πρόταση των ΕΕ - ΕΚΤ - ΔΝΤ, ούτε η κυβερνητική πρόταση των 47+8 συμπληρωματικών σελίδων διορθώνεται γιατί είναι γεμάτες βάρβαρα αντιλαϊκά μέτρα.

Ο ελληνικός λαός πρέπει πιο αποφασιστικά να βροντοφωνάξει:

 

ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΝΕΧΕΙΑ - ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΤΩΣΑΜΕ

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΟΥΤΟΚΡΑΤΙΑ

 

ΤΕΡΜΑ ΠΙΑ, ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΣΤΕ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΕΣΑΣ

 

Η κυβέρνηση κοροϊδεύει ωμά και προκλητικά το λαό με το παραμύθι της "κοινωνικής δικαιοσύνης", ότι δήθεν "τα δικά της μέτρα έχουν αναδιανεμητικό χαρακτήρα και μεταφέρουν τα βάρη στα υψηλότερα στρώματα", αφού:

·         Δεν καταργεί τις προκλητικές φοροαπαλλαγές και επιδοτήσεις που έχει.

·         Χαρίζει χρέη και πρόστιμα και μάλιστα με Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου.

·         Διευκολύνει το κεφάλαιο να νομιμοποιήσει αδήλωτα εισοδήματα.

·         Δεν καταργεί τους νόμους που τσάκισαν μισθούς, συντάξεις, δικαιώματα, για να στηρίξουν τα κέρδη του κεφαλαίου.

 

Το κάλπικο ΟΧΙ που προτείνει η κυβέρνηση

είναι ένα μεγάλο ΝΑΙ στο μνημόνιο ΣΥΡΙΖΑ,

είναι ΝΑΙ στην κλιμάκωση της επίθεσης σε βάρος του λαού

 

Τα μέτρα που προτείνει η κυβέρνηση, όπως κι αυτά των ΕΕ - ΕΚΤ - ΔΝΤ, έρχονται να προστεθούν στους περίπου 500 εφαρμοστικούς νόμους που παραμένουν σε ισχύ, στη στάση πληρωμών που έχει επιβάλει η κυβέρνηση σε νοσοκομεία, Πανεπιστήμια, κοινωνικές υπηρεσίες, στον αναγκαστικό εσωτερικό δανεισμό των ταμειακών διαθέσιμων ασφαλιστικών ταμείων, δημόσιων οργανισμών και φορέων.

Πίσω από τις πατριωτικές κορόνες του ΣΥΡΙΖΑ και των άλλων αστικών κομμάτων κρύβεται σήμερα η διαπάλη ανάμεσα στη Γερμανία, στο ΔΝΤ, στις ΗΠΑ, σε τμήματα της αστικής τάξης, για το μέλλον της Ευρωζώνης και τη θέση της καπιταλιστικής Ελλάδας σε αυτήν, αλλά και για τις εξελίξεις στην ευρύτερη περιοχή που οδηγούν το λαό σε νέες περιπέτειες.

Είναι απάτη ο ισχυρισμός της κυβέρνησης ότι μπορεί η ΕΕ, αυτό το οικοδόμημα των ευρωπαϊκών μονοπωλίων να γίνει φιλολαϊκό. Οι αντιπαραθέσεις στην ΕΕ και στην Ευρωζώνη δεν είναι για να γίνει η "ΕΕ των λαών", αλλά για να είναι πιο ενιαία και αποτελεσματική η αντιδραστική πολιτική της ενάντια στους λαούς.

 

Γι’ αυτό η ΕΕ προχωρά στην "ολοκλήρωση της ΟΝΕ στην Ευρωζώνη", που σημαίνει:

·         Παραπέρα ενίσχυση του δημοσιονομικού συμφώνου, των εποπτικών ελέγχων, των αναβαθμισμένων μνημονίων διαρκείας, που ισχύουν σε ολόκληρη τη λυκοσυμμαχία της ΕΕ και μάλιστα με ειδικές ρήτρες για τα κράτη που υπάγονται σε "μηχανισμούς στήριξης", όπως είναι η Ελλάδα.

 

Η Ευρωπαϊκή Ένωση:

·         Ενισχύει την "οικονομική διακυβέρνηση", με ενιαία κριτήρια και ελέγχους για όλα τα κράτη-μέλη.

·         Προχωρά στο ευρωπαϊκό "δημοσιονομικό συμβούλιο", το οποίο αυτόματα θα υπαγορεύει μέτρα για να τηρηθούν οι αντιλαϊκοί στόχοι των κρατικών προϋπολογισμών. Μάλιστα, η συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ έχει καταθέσει ήδη στους "θεσμούς" πρόταση για συγκρότηση ελληνικού "δημοσιονομικού συμβουλίου", το οποίο θα προχωρά σε "αυτόματες οριζόντιες μειώσεις" όλων των κρατικών δαπανών (συντάξεις, μισθοί, επιδοτήσεις κλπ.), σε περιπτώσεις αποκλίσεων από τους αντιλαϊκούς στόχους.

Είναι τεράστια η ευθύνη του ΣΥΡΙΖΑ, γιατί την ώρα που παζάρευε τις δικές της αντιλαϊκές προτάσεις με αυτές των δανειστών, την ίδια στιγμή καλούσε σε συλλαλητήρια το λαό για να τη στηρίξει, για να εγκλωβίσει όποιον αρχίζει να σκέφτεται ριζοσπαστικά, όποιον αγαναχτεί με την ΕΕ. Τόσο τα "αντιπολιτευτικά" συλλαλητήρια όσο και τα φιλοκυβερνητικά έχουν στόχο να υπονομεύσουν το κίνημα, να κάνουν το λαό χειροκροτητή της ΕΕ. Τα μεν με το σύνθημα «Μένουμε ΕΕ πάση θυσία» και τα άλλα με το απατηλό σύνθημα «Να αλλάξουμε την ΕΕ.

 

Τώρα πρέπει να δυναμώσει η λαϊκή αμφισβήτηση για την ΕΕ

και να συναντηθεί με την αντικαπιταλιστική - αντιμονοπωλιακή γραμμή πάλης που προτείνει το ΚΚΕ

 

Εργατοϋπάλληλοι, αυτοαπασχολούμενοι, άνεργοι, αγρότες, συνταξιούχοι, νέοι και γυναίκες των λαϊκών οικογενειών,

 

Όσοι σήμερα καταφέρατε να ξεφύγετε από τα δόκανα του "παλιού" δικομματισμού της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ και ακολουθήσατε τον ΣΥΡΙΖΑ, πιστεύοντας ότι κάτι θα γίνει, έχετε τη δυνατότητα να αντιτάξετε τη μεγάλη δύναμή σας, που δεν την έχετε χρησιμοποιήσει ως τώρα, που τη βάλατε σε δεύτερη μοίρα, με την ελπίδα ότι μέσα από τις εκλογές, όπως αυτές του Γενάρη, μπορούσε να αλλάξει ριζικά ή έστω προς το καλύτερο η ζωή σας.

 

Επιβεβαιώνεται η εκτίμηση του ΚΚΕ ότι ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θα μπορούσε να ανοίξει δρόμο φιλολαϊκό, αφού εκφράζει συμφέροντα του κεφαλαίου, ντόπιου και ξένου, ανεξάρτητα από την όξυνση των αντιθέσεων μέσα στην Ευρωζώνη.

 

Καμιά κυβέρνηση εντός των τειχών της ΕΕ, των μονοπωλίων δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τις αντιθέσεις, μέσα ή έξω από το ευρώ και με στόχο την καπιταλιστική ανταγωνιστικότητα, χωρίς να πάρει άμεσα ή έμμεσα μέτρα υποτίμησης του εργατικού - λαϊκού εισοδήματος.

 

Γι’ αυτό το εργατικό - λαϊκό κίνημα οφείλει να ανασυνταχθεί, να αντεπιτεθεί για τα δικά του συμφέροντα, άμεσα και με προοπτική. Με ακλόνητο στυλοβάτη το ΚΚΕ μπορούν να συσπειρωθούν πρωτοπόρες εργατικές - λαϊκές δυνάμεις, οι νέοι και οι νέες.

 

Συσπείρωση με το ΚΚΕ σε όλα τα μέτωπα πάλης, με όλες τις μορφές αγώνα, σε κάθε πολιτική αναμέτρηση και με οποιαδήποτε εκλογική μορφή της.

Θέση του ΚΚΕ είναι η ρήξη με το κεφάλαιο, την εξουσία του, με την ΕΕ. Και αυτή θα προκύψει από τη θέληση και δράση του εργατικού - λαϊκού κινήματος, σε συσπείρωση με το ΚΚΕ.

 

Ο δρόμος σύγκρουσης και ρήξης, που περιλαμβάνει και την έξοδο από την ΕΕ, είναι φιλεργατικός - φιλολαϊκός όταν στηρίζεται σε άλλα κίνητρα παραγωγής, οικονομίας, καθορισμού εσόδων - εξόδων, για τις κοινωνικές ανάγκες, δηλαδή όταν στηρίζεται στην κοινωνική ιδιοκτησία και τον κεντρικό σχεδιασμό.

 

Αυτή είναι η λύση για την ικανοποίηση των λαϊκών αναγκών και όχι το Grexit, η καπιταλιστική Ελλάδα της δραχμής, που την άρχουσα τάξη θα στηρίζουν άλλα ιμπεριαλιστικά κέντρα και ο λαός θα συνεχίσει να ματώνει.

 

Το ΚΚΕ συνεχίζει να πρωτοστατεί στην πάλη για την υπεράσπιση των εργαζομένων, για μέτρα ανακούφισης, για διεκδίκηση των απωλειών από την κρίση, για υπεράσπιση του εργατικού - λαϊκού εισοδήματος. Κυρίως να κατευθύνεται αυτή η κοινή πάλη των εργατικών και άλλων λαϊκών δυνάμεων, η κοινωνική συμμαχία, στη συνολική ρήξη και αποδέσμευση από την ΕΕ, την εξουσία του κεφαλαίου και των μονοπωλιακών ομίλων, με την εργατική τάξη, το λαό στην εξουσία.

Καλούμε το λαό, σε συμπόρευση με το ΚΚΕ, να γυρίσει την πλάτη του στα κόμματα της ΕΕ, του κεφαλαίου, να απομονώσει τη ναζιστική εγκληματική Χρυσή Αυγή.

 

ΔΕΝ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΜΝΗΜΟΝΙΟ

 

ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΩΝ ΕΕ - ΕΚΤ - ΔΝΤ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΠΟΥ ΣΥΓΚΛΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΦΑΓΗ ΤΟΥ ΛΑΟΥ

 

ΛΕΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΝΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΤΙΛΑΪΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ

 

ΝΑΙ ΣΤΗ ΡΗΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΕ, ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ

 

ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΑΤΟ, ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ, ΤΗ ΜΟΝΟΜΕΡΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ, ME ΤΟ ΛΑΟ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΞΟΥΣΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον PONZI στην εκτίμηση της παρούσας κατάστασης. Αλήθεια σκέφτηκε κανείς ποτέ οτι τα δημοψηφίσματα ανέκαθεν αποτελούν σημείο διχασμου? Δεν ξέρω τι θα βγάλει η κάλπη αλλά τουλάχιστον ελπίζω να παραμείνουμε ενωμένοι, σε κάθε ενδεχόμενο. Αυτό χρειάζεται η χώρα πιο πολύ αυτές τις ώρες.

 

παραθέτω και την χθεσινή άποψη του Μίκη Θεοδωράκη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή ειλικρινά εκπλήσομαι με  ορισμένους συναδέλφους  οι οποίοι , ως έχοντες οικονομική παιδεία και γνώση της αγοράς , ενώ θα περίμενε κανείς να διατυπώνουν πιο τεκμηριωμένες απόψεις  και , κατά κάποιο τρόπο , να παίζουν τον ρόλο "καθοδηγητή" , αντιθέτως διατυπώνουν απόψεις "Λεβέντικες" , "Παληκαρίστικες" , "Νταηλίδικες" , "Τσαμπουκαλίδικες" καί "Καραμπουζουκλίδικες" , θα προσπαθήσω να διατυπώσω την δική μου ταπεινή άποψη.

Προσωπικώς λοιπόν και επειδή δεν είμαι ήρωας , προτιμώ να κρατηθώ στην ζωή έστω και με βαριά λαβωμένη την αξιοπρέπεια και υπερηφάνειά μου , επειδή τότε θα έχω τουλάχιστον την ευκαιρία να αγωνιστώ και να παλέψω για την μερική ή ολική ανάκτησή της , παρά να αυτοκτονήσω θεωρώντας ότι έτσι τιμωρώ τους κακούς Ελληνες ή Ξένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρουμε - και δεν συμφωνούμε - αν θέλουμε το δημοψήφισμα, το αποτέλεσμα του οποίου θα έχει άγνωστες συνέπειες για το μέλλον.

Προς το παρόν οι πολίτες διχάζονται για το τι θα ψηφίσουν, μετά θα διχαστούν για το ποιοι ψήφισαν "σωστά", και όλα αυτά θα έχουν αντίκτυπο στο μέλλον των παιδιών μας και των παιδιών τους.

 

Το παραπάνω γεγονός ενέχει τεράστιο ρίσκο, το οποίο αγόγγυστα πολλοί αναλαμβάνουμε, και το οποίο μας μεταβίβασε (εν μία νυκτί) η κυβέρνηση.

 

Πείτε με δειλό. Όμως σήμερα ήταν η δεύτερη ημέρα που ξύπνησα νομίζοντας ότι έβλεπα εφιάλτη. 

 

Το ΝΑΙ στο κείμενο των δανειστών είναι κόντρα στη λογική, κόντρα στις ιδέες μου.

 

Το ΝΑΙ στο να γίνει δημοψήφισμα (και η ίδια η διενέργεια του δημοψηφίσματος), αυξάνει επικίνδυνα την εντροπία του παρόντος κοινωνικού συστήματος (όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι).

 

Και όσο φοβάμαι που μαζί με εμένα θα ψηφίσουν και όλοι αυτοί που άδειαζαν ράφια σούπερ-μάρκετ, βενζινάδικα και ΑΤΜ το Σαββατοκύριακο, άλλο τόσο φοβάμαι που θα πρέπει να ψηφίσω και εγώ ο ίδιος.

 

Θα τρέμει το χέρι μου...

 

κράτησέ το με το άλλο χέρι.

 

 

Αποφασίζουν αυτοί ,ρωτάς "γιατί χωρίς εμένα?"

 

Σου λένε αποφάσισε "ίσως η ερώτηση είναι διχαστική ,ίσως ξέρω γω ,οι άλλοι δεν έχουν ωριμότητα και αφού οι άλλοι τότε και εγώ."  "δεν ξέρω τι να κάνω" ,"ναι αλλά ,μπορεί μετά και αν αργότερα..."

 

Εκτίμησή μου κανείς δεν θα τολμήσει να κάνει κάτι. Εάν τολμήσει θα υποστούμε τις συνέπειες και θα ξεκινήσουμε από το ΜΗΔΕΝ "0" ,με αξιοπρέπεια ,στηριζόμενοι στις δικές μας πλάτες.

 

Μπαίνουμε σε αχαρτογράφητα νερά ,ΚΑΝΕΙΣ δεν εγγυάται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ponzi ,δίνουμε μία "μάχη" στα πλαίσια του συστήματος μεταξύ νεοφιλελεύθερων και κευνσιανιστών.

 

που να σε βάζαμε εσένα με τον TSAMOULATO και το ΚΚΕ που λένε "επικοινωνιακά τρύκ" τι μάχη δίνετε? Βέβαια το ΚΚΕ είναι σαν την Λίτσα Πατέρα λέει τα ζώδια και τα μελλούμενα και μετά υπόγειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και ΝΑΙ.

Δεν θέλω να πηγαίνω σε σεμινάρια περί συναλαγματικών ισοτιμιών.

Ναι, αυτό είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα !!!! 

Πως να μετατρέψουμε όλα αυτά τα ποσά που περνάμε στις φορολογικές δηλώσεις των πελατών μας?

Ταμεία ανεργίας, κοινωνικά μερίσματα, επιδόματα θέρμανσης, επιδόματα "φτώχιας"

Πως να μετατρέψουμε τις ζημιές των πελατών με τα ελάχιστα μικρομάγαζα που απέμειναν.

Ναι, το συμφέρον μας είναι όλα αυτά να τα καταγράφουμε σε "ευρώ"

για να μην αναγκαστούμε να πηγαίνουμε σε σεμινάρια περί συναλλαγματικών ισοτιμιών !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κράτησέ το με το άλλο χέρι.

 

 

Αποφασίζουν αυτοί ,ρωτάς "γιατί χωρίς εμένα?"

 

Σου λένε αποφάσισε "ίσως η ερώτηση είναι διχαστική ,ίσως ξέρω γω ,οι άλλοι δεν έχουν ωριμότητα και αφού οι άλλοι τότε και εγώ."  "δεν ξέρω τι να κάνω" ,"ναι αλλά ,μπορεί μετά και αν αργότερα..."

 

Εκτίμησή μου κανείς δεν θα τολμήσει να κάνει κάτι. Εάν τολμήσει θα υποστούμε τις συνέπειες και θα ξεκινήσουμε από το ΜΗΔΕΝ "0" ,με αξιοπρέπεια ,στηριζόμενοι στις δικές μας πλάτες.

 

Μπαίνουμε σε αχαρτογράφητα νερά ,ΚΑΝΕΙΣ δεν εγγυάται τίποτα.

 

Πού ξανακούστηκε δημοψήφισμα για "κρίσιμο εθνικό θέμα", όπου οι πολίτες θα τοποθετηθούν επί δύο τεχνικών κειμένων 25 σελίδων που θα πρέπει να κατεβάσουν από το internet, να τα διαβάσουν και να τα κατανοήσουν μέσα σε πέντε ημέρες (ενώ η ειδική διαπραγματευτική ομάδα της κυβέρνησης τα διαπραγματεύεται επί πέντε μήνες)?

 

Είναι αυτό δημοκρατία?

 

Είναι αυτό λαϊκή κυριαρχία?

 

Τέρμα το παραμύθι, είναι απλή προσπάθεια υφαρπαγής της ψήφου των πολιτών και εκ των υστέρων ερμηνεία της κατά το δοκούν. Απλά και καθαρά.

 

Γι'αυτό επιμένω ότι το λεγόμενο δημοψήφισμα δεν πρέπει να γίνει. Μετά η κατάσταση θα είναι μη αναστρέψιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίμενα να έχω μια κανονική δουλειά, να κάνω οικογένεια, να πάρω δάνειο για σπίτι. Να κάνω τρία παιδιά. Χωρίς άγχος για το τι θα μου ξημερώσει, χωρίς plan B,C κτλ...Αν αύριο τα 800 ευρώ που έχω στη τράπεζα θα γίνουν δραχμές και δεν θα φτάνουν ούτε για το ενοίκιο.

καλα με 800 ευρω περιμενεις να σωθεις??και αυτος που θα λαβει το ενοικιο σε δραχμες θα πληρωθει μην στεναχωριεσε!  ΤΟ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού ξανακούστηκε δημοψήφισμα για "κρίσιμο εθνικό θέμα", όπου οι πολίτες θα τοποθετηθούν επί δύο τεχνικών κειμένων 25 σελίδων που θα πρέπει να κατεβάσουν από το internet, να τα διαβάσουν και να τα κατανοήσουν μέσα σε πέντε ημέρες (ενώ η ειδική διαπραγματευτική ομάδα της κυβέρνησης τα διαπραγματεύεται επί πέντε μήνες)?

 

Είναι αυτό δημοκρατία?

 

Είναι αυτό λαϊκή κυριαρχία?

 

Τέρμα το παραμύθι, είναι απλή προσπάθεια υφαρπαγής της ψήφου των πολιτών και εκ των υστέρων ερμηνεία της κατά το δοκούν. Απλά και καθαρά.

 

Γι'αυτό επιμένω ότι το λεγόμενο δημοψήφισμα δεν πρέπει να γίνει. Μετά η κατάσταση θα είναι μη αναστρέψιμη.

Aν δε γίνει το δημοψήφισμα,τότε η κυβέρνηση θα πρέπει μέχρι σήμερα 30/6 να παει και να αποδεχθεί το τελεσίγραφο των δανειστών.Η εντολή που ελαβε από τα λαό αυτή η κυβέρνηση ήταν να κάνει καλή διαπραγμάτευση και να μην υπογράψει μνημόνια.Επειδή δεν έχει την εντολή να υπογράψει τέτοια πρόταση δανειστών,θέτει την πρόταση στον εντολέα της το λαό και περιμένει την εντολή του για να προχωρησει.Τι ποιο απλό?Την πρόταση των δανειστών την γνωριζουν όλοι οι έλληνες.Ακόμη και τα μικρά παιδιά.Τα ΜΜΕ όλο το χρονικό διάστημα της διαπραγμάτευσης ανακοίνωναν χαιρέκακα τις ολοένα αυξημένες απαιτήσεις των δανειστών μέχρι και το τελεσίγραφό.Πως είναι δυνατόν λοιπόν να μη γνωρίζουν ποια είναι η πρόταση?Και δεν τίθεται θέμα ναι η όχι στο ευρώ και στην ευρώπη.Αν ο λαός πεί όχι στη πρόταση τότε η κυβέρνηση θα πάει στις διαπραγματεύσεις έχοντας ένα ισχυρό όπλο στα χέρια της,την ετυμηγορία του λαού.Αν πέι ναι ο λαός τότε θα γίνει αποδεκτή η πρόταση των δανειστών,αλλά σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να βρεί κατάλληλη κυβέρνηση που να έχει στο αίμα της το dna της υποτέλειας ώστε να μεταφέρει την εντολή αυτή στους δανειστές.Γιατί το ναι σημαίνει υποτέλεια και εξευτελισμό.Στο αίμα αυτής της κυβέρνησης δεν κυκλοφορεί αυτό το dna.Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως αναδοχος του θεματος και επειδη εκφραζονται και αιτιολογιες για το ΟΧΙ η το ΝΑΙ ξεκαθαριζω οτι το ΟΧΙ το δικο μου ειναι ΟΧΙ σε ολα.Ενα γνωριζω οτι ο αποπληθωρισμος ευνοει τους δανειστες.Τωρα πως καταφερνουν στον αποπληθωρισμο οι τιμες αντι να πεφτουν να αυξανονται ας μας το εξηγησουν τα μεγαλα μυαλα.Και κατι ακομη που ειπωθηκε περι οξυγονου....

Ειναι χημικη ενωση υδρογονου και οξυγονου το δε υδρογονο παραγει ενεργεια...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δε γίνει το δημοψήφισμα,τότε η κυβέρνηση θα πρέπει μέχρι σήμερα 30/6 να παει και να αποδεχθεί το τελεσίγραφο των δανειστών.Η εντολή που ελαβε από τα λαό αυτή η κυβέρνηση ήταν να κάνει καλή διαπραγμάτευση και να μην υπογράψει μνημόνια.Επειδή δεν έχει την εντολή να υπογράψει τέτοια πρόταση δανειστών,θέτει την πρόταση στον εντολέα της το λαό και περιμένει την εντολή του για να προχωρησει.

 

Δηλαδή αν στή πρόταση Τσίπρα 8 δισ.η Τρόικα έλεγε ΝΑΙ,τότε είχε εξουσιοδότηση ο ΣΥΡΙΖΑ απο το λαό ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν οι πολίτες διχάζονται για το τι θα ψηφίσουν, μετά θα διχαστούν για το ποιοι ψήφισαν "σωστά", και όλα αυτά θα έχουν αντίκτυπο στο μέλλον των παιδιών μας και των παιδιών τους.Ponzi

 

O καθένας θα ψηφίσει σύμφωνα με τα δικά του πιστεύω και τις δικές του ιδέες.Κάθε αποτέλεσμα σεβαστό.Αυτό όμως που λέει ο Ponzi είναι η ουσία.

Οι πολίτες διχάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήσαμε την κυριαρχία του Κρατισμού και την επικράτηση του Δημοσιουπαλληλισμού. Ζήσαμε τον θρίαμβο του λαικισμού και την νεκρανάσταση του Σοβιετικού ονείρου. Ζήσαμε την προσπάθεια εξόδου από την πραγματικότητα. 
Τώρα, ζούμε την ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

Το πρόβλημα δεν λύνεται γιατί κανείς, ποτέ και πουθενά δεν μπορεί να είναι σε μία διαρκή ρήξη με την πραγματικότητα χωρίς τελικά να υποστεί τις συνέπειες. Την πραγματικότητα την… αληθινή, την αδήριτη, όχι την «ελληνική πραγματικότητα», όχι την πραγματικότητα που βολεύει λοβοτομημένους και αλαζόνες πολιτικούς και τους ακολούθους τους, όχι εκείνη που τόσο καιρό εξαιρούμε και αρνούμαστε, όχι τη «δική μας» κομματική πραγματικότητα την… «μαιμού», αλλά… την σκληρή πραγματικότητα, εκείνη που επιμένουμε να αγνοούμε προκλητικά και ανεύθυνα, είτε από λαμογιά, είτε από συμφέρον, είτε από ΜΟΥΣΕΙΑΚΕΣ ιδεοληψίες.
 
Μας εκδικείται επειδή την αγνοούμε ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΑ όταν δήθεν πιστεύουμε πως μία χώρα που δεν παράγει, που δεν εξάγει, που δεν επενδύει ούτε ευρώ σε έρευνα και ανάπτυξη θα μπορεί να ευημερεί δίνοντας ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΠΡΟΠΕΛΑΣ, ΠΛΥΣΙΜΑΤΟΣ ΧΕΡΙΩΝ και ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΦΑΚΕΛΟΥ σε υπαλλήλους του Κράτους και εξακολουθούμε να αγνοούμε υπονοώντας αλλά και δηλώνοντας ΕΠΙΣΗΜΩΣ πως πρέπει να αλλάξει ΕΚΕΙΝΗ και ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ, πως εμείς πρέπει να παραμείνουμε οι ίδιοι και τα πράγματα θα φτιάξουν τελικά με κάποιον τρόπο μαγικό.
 
Την αγνοούμε επιδεικτικά όταν διορίζουμε κατά συρροή κάθε λογής κομματόσκυλα και τακτικούς… επισκέπτες των πολιτικών γραφείων πολιτικών νάνων και όταν δημιουργούμε και κρατάμε εν ζωή ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ τους γελοιωδέστερους οργανισμούς, παντελώς άχρηστους, απλά για να βολέψουμε αφισοκολλητές, πελάτες και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ.
 
Την αγνοούμε προκλητικά σαν κοινωνία όταν επιτρέπουμε σε μία χρεοκοπημένη χώρα την συνύπαρξη υποσιτισμένων παιδιών και άγαμων θυγατέρων, ανθρώπων που στερούνται τα βασικά και προνομιούχων ομάδων, οικογενειών που δεν διαθέτουν αρκετά χρήματα για να εξασφαλίσουν… τρόφιμα και συνταξιούχων εφήβων που λαμβάνουν τέσσερις, πέντε… σαράντα πέντε συντάξεις πολλαπλάσιες του βασικού, που κοστίζουν 2,5 δις ετησίως.
 
 Την αγνοούμε όταν επιμένουμε ηλιθιωδώς να μην μειώνουμε το Κράτος και να αυξάνουμε φόρους, εισφορές, ρεύματα, ενεργειακά κόστη και μετά… να μιλάμε για απώλεια ανταγωνιστικότητας και όταν οι προτεραιότητες μας είναι η ΕΡΤ, οι καφέδες της ΔΕΗ, το 1 λίτρο γάλα την ημέρα των Δημοσίων Υπαλλήλων, τα εφάπαξ και μετά… να μιλάμε για ανθρωπιστική κρίση.
 
Την αγνοούμε όταν είμαστε τόσο γελοίοι που το ΕΣΥ κάλυπτε νοσήλια για δάγκωμα από καγκουρό, όταν θέλαμε να φορολογήσουμε με 15% τα μαύρα του εξωτερικού αλλά με 30% τα μαύρα του εσωτερικού, τη στιγμή που φορολογούμε με 50% τα νόμιμα και όταν με χαριστικές διατάξεις απαλλάσσουμε από ποινικές ευθύνες καταχραστές δημοσίου χρήματος.
 
Την αγνοούμε όταν κανείς, ποτέ, δεν ενδιαφέρεται για το κόστος εξαγωγής, για τις επιδόσεις μας στον Δείκτη Εμπορίου, για την τεχνολογική αναβάθμιση της παραγωγής και επικρατεί η ηλίθια πίστη πως μπορεί να υπάρξει διατηρήσιμη ανάπτυξη χωρίς εξαγωγές, χωρίς επενδύσεις, αρκεί να στηριχτούμε στους διορισμούς, στις συνταξιοδοτήσεις, στην φοροεπιδρομή και στον Κρατισμό.
 
Την αγνοούμε όταν μειώνουμε τον αριθμό του παραγωγικού πληθυσμού αυξάνοντας τον καταναλωτικό, όταν επιτρέπουμε την περίπτωση να βγαίνει στη σύνταξη ο γιος και ο πατέρας του να δουλεύει ακόμα, όταν η κα Τμηματάρχης βγαίνει στην σύνταξη στα 35 λες και είναι η… Ζιζέλ και όταν τα κόμματα παίρνουν χρηματοδοτήσεις με εγγύηση το απόλυτο τίποτα ή όταν χρηματοδοτούμε αστείες και σκοτεινές ΜΚΟ αλλά τα χρήματα καταλήγουν στις βαθιές τσέπες λαμογιών.
 
 Την αγνοούμε όταν αποφασίζουμε πως για να αδειοδοτηθεί μία επιχείρηση πρέπει να περάσει από διψήφιο αριθμό Υπουργείων την ίδια στιγμή που αποφασίζουμε πως είμαστε δήθεν φιλικοί με την επιχειρηματικότητα και όταν ανεχόμαστε ένα αργοκίνητο δικαστικό σύστημα που απαιτεί μία δεκαετία ώστε να τελεσιδικήσει μία αντιδικία.
 
Την αγνοούμε όταν επιμένουμε να πληρώνουμε τις στρατιές των σφραγιδοφόρων όντας χρεοκοπημένοι, όταν είμαστε το «Κράτος Με Σήμα Τη Σφραγίδα» την εποχή της πληροφορικής, το έτος 2015 και όταν βλέπουμε, για παράδειγμα, τους Ιταλούς να παράγουν 1200% περισσότερο…. αλάτι από εμάς, εμάς που έχουμε την διπλάσια ακτογραμμή από εκείνους, εμάς που δεν μπορούμε καν να καλύψουμε την εγχώρια ζήτηση.
 
Την αγνοούμε όταν οι καθυστερήσεις στην Δικαιοσύνη αγγίζουν τα όρια της αρνησιδικίας, όταν πειθαρχικά συμβούλια δεν συγκροτούνται ούτε με σφαίρες με αποτέλεσμα επίορκοι, παιδεραστές, καταχραστές, να μην απολύονται και να πληρώνονται κανονικά και όταν αντί για… κανονικά πλυντήρια παράγουμε πλυντήρια ξεπλύματος επιόρκων.
 
Την αγνοούμε όταν η λέξη «εξωστρέφεια» είναι άγνωστη λέξη αλλά η λέξη «ρουσφέτι» πασίγνωστη, όταν το «άνοιγμα της οικονομίας» είναι άγνωστη φράση σε αντίθεση με την «πρόωρη συνταξιοδότηση» που την ξέρουν ακόμα και οι πέτρες και όταν με την ανοχή και την αδιαφορία των εκλεγμένων «ηγετών» έχει χαθεί κάθε ίχνος ισορροπίας στην κοινωνία και την οικονομία.
 
Την αγνοούμε διαχρονικά όταν καταστρέφουμε την βιομηχανία μας και την αντικαθιστούμε με την Ελληνική Βιομηχανία Νόμων, Υπ Αποφάσεων και Διατάξεων με 115.000 υπουργικές αποφάσεις (1 κάθε 3 ώρες) και όταν η εξυπηρέτηση διαπλεκόμενων συμφερόντων μετετράπη στο απόλυτο ζητούμενο ενός σάπιου συστήματος.
 
Την αγνοούμε όταν νοικιάζουμε ακίνητα αχυρανθρώπων για την στέγαση διαφόρων Υπηρεσιών του Δημοσίου αμφιβόλου χρησιμότητας παρόλο που το Δημόσιο είναι ο μεγαλύτερος ιδιοκτήτης αλλά αφήνει αναξιοποίητα τα εκατοντάδες ακίνητα που κατέχει και όταν μονίμως, τις κρισιμότερες στιγμές, επιλέγουμε για σωτήρες μας ανθρώπους που αποπνέουν την εντονότερη αίσθηση πολιτικής ανεπάρκειας, ανήμπορους να διαχειριστούν την κρίση, ανίκανους να υλοποιήσουν τις επιβεβλημένες μεταρρυθμίσεις, επιβεβαιώνοντας την απόλυτη «Κυριαρχία Των Αναξίων».

 Επί δεκαετίες αγνοούμε την πραγματικότητα χτίζοντας το άντρο του Κρατισμού, της αθάνατης γραφειοκρατίας, της απίστευτης πολυνομίας, της ηλίθιας κομματοκρατίας, χτίζουμε μία κοινωνία όπου θα κυριαρχεί η αναξιοκρατία, καθοδηγούμενη από κίνητρα ρουσφετιού και ανταλλαγής με μοναδικό στόχο την αύξηση της εκλογικής πελατείας, χτίζουμε την χώρα όπου οι νέοι θα μεταναστεύουν λόγω έλλειψης εργασίας, έλλειψης ελπίδας, έλλειψης προοπτικής.

Το… «όλα πάνε καλά, αν εξαιρέσουμε την πραγματικότητα», που κυριάρχησε στη χώρα, πέθανε. Η πραγματικότητα θα μείνει ίδια, απλά, εμείς δεν θα είμαστε μέσα σε αυτή.
 
Η πραγματικότητα εκδικείται.

 

Για ποιό από τα παραπάνω φταίνε οι δανειστές, το ευρώ, τα μνημόνια?

 

Γιατί και αυτή η κυβέρνηση, έστω στους πέντε πρώτους μήνες της διακυβέρνησής της, δεν έκανε ούτε μία συμβολική κίνηση να διορθώσει έστω κάτι?

 

Σε τι από τα παραπάνω θα βοηθήσει το δημοψήφισμα?

 

 

(Υ.Γ. το κυρίως κείμενο δεν είναι δικό μου, το αλίευσα από σχόλιο σε κάποιο forum, όμως το υιοθετώ πλήρως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 'οσους λενε και τα αλλα σεναρια περι εξόδου από το ευρω σε ενα ναι.
 
Τι δήλωσε ο υπουργός Οικονομικών στη βρετανική Telegraph για τη χρήση όλων των νομικών δικαιωμάτων της Ελλάδας από την ελληνική κυβέρνηση
 

«Η Ελλάδα θα κάνει χρήση όλων των νομικών δικαιωμάτων της» διότι «η θέση της χώρας στην ευρωζώνη είναι αδιαπραγμάτευτη και αρνούμαστε να διανοηθούμε έξοδο από το ευρώ» δήλωσε ο υπουργός Οικονομικών, Γιάνης Βαρουφάκης στην εφημερίδα Telegraph.

Μάλιστα, είπε ο υπουργός, η χώρα ασφαλώς θα σκεφτεί και την περίπτωση δικαστικών μέτρων στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια.

Το συγκεκριμένο απόσπασμα της δήλωσης του κ. Βαρουφάκη, όπως έγινε γνωστό από το υπουργείο Οικονομικών, είναι το εξής:

ADVERTISEMENT

«Η Ελλάδα θα κάνει χρήση όλων των νομικών δικαιωμάτων της. Λαμβάνουμε νομικές συμβουλές και ασφαλώς θα σκεφτούμε την περίπτωση δικαστικών μέτρων στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια. Οι Συνθήκες της ΕΕ δεν προβλέπουν έξοδο από το ευρώ, την οποία αρνούμαστε να διανοηθούμε. Η θέση μας στην ευρωζώνη είναι αδιαπραγμάτευτη».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα πως γίνεται αυτό?

Ότι σας συμφέρει είστε μου φαίνεται...

Με δεδομενο οτι εισαι με 0 χρηματοδοτηση...

Να πως γινεται.

Καταργηση Ενφια,

φπα στο 11% και στο 21%,

αφορολογητο 8400 για ολους,

flat tax 15% για ολους,

50 ευρω αυξηση στις συνταξεις μεχρι 650 €.

Συμαζεμα στα οικονομικα μας (εξοδα).

Λιγη υπομονη ( 5-6 μηνες) ακομα....( απο ολους, κρατος, εμπορους, συνταξιουχους, απαντες)

 

Τα ψηφιζεις ΣΗΜΕΡΑ ( πριν το δημοψηφισμα ) και η αγορα ΓΥΡΝΑΕΙ σε 5-6 μηνες.

 

Οποιος εχει κανει ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ στην αγορα γνωριζει οτι η αγορα δεν χρειαζεται απαραιτητα δανεικα για να παρει μπρος.

Χρειαζεται κλιμα ομαλοτητας και εμπιστοσυνης.

Τα παραπανω μετρα ειναι ακρως ΑΝΤΙυφεσιακα  για την αγορα και δινουν την ελπιδα που χρειαζεται ο κοσμος ( αντιθετα με τη δραχμη)

 

Μπροστα στο αγνωστο του ΟΧΙ και στο ασχημο ΝΑΙ ( ψευτικο διλημμα) , αυτη ειναι μια λυση για να παρει μπρος η αγορα

Δεν χρειαζομαστε φορους που δεν μπορουμε να εισπραξουμε .

Τα δανεικα δεν πληρωνονται με δανεικα.

Πληρωνονται με αναπτυξη και πολλη δουλεια απ ολους

Δεν χρειαζομαστε προσληψεις στην ΕΡΤ. χρειαζομαστε προσληψεις στο ΣΔΟΕ, στα νοσοκομεια.

5 μηνες δεν κουνησαμε ουτε δαχτυλακι σαν υπευθυνη κυβερνηση, περιμενοντας τα δανεικα...

Οτι και να γινει , ΜΟΝΟ με δουλεια , αλλαζει η κατασταση , οχι με πολεμικα εμβατηρια και "ΑΕΡΑ" μπροστα σε ανεμομυλους

Κουραστηκα απο ψευτικες υποσχεσεις και ΑΟΡΙΣΤΕΣ ελπιδες.

Τερμα τα ψεμματα...

Οποιον του αρεσουν οι ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ελπιδες, μαλιστα να ψηφισει ΟΧΙ

Οσοι βλεπουν οτι κανενας δεν κανει τιποτα για το σωστο, ας σκεφτουν τα παραπανω

Και για να δειτε ποσο μας θεωρουν δεδομενους, δεν μας ρωτησανε για το κατ εξοχην εθνικο θεμα της ιθαγενειας, αλλα θελουν να δωσουμε πανω απο 55% στον κυριο ΤΙΠΟΤΑ 5 μηνες τωρα)

Με ολο το σεβασμο....

Καλημερα Συναδελφοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους οπαδούς του   attachicon.gifΝαι.pdf ...

 

Ένα βροντερό ΌΧΙ!!!!

Αυτο ειναι και ενα μερος του προβληματος , συναδελφε.

Το οτι δεν εχουμε τιποτα να προτεινουμε για το ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για όλα φταίνε αυτοί οι κακοί... Ευρωπαίοι που ...γουστάρουν να πίνουν το αίμα ....ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ???

 

Όχι ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ και των υπόλοιπων "φτωχών", δες Πορτογαλία, Ισπανία, Ιταλία σε λίγο κλπ.....

Για μένα είναι πολύ πιο απλά .... Με μια νέα πρόταση που θα περιέχει ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ και από τους Εταίρους για 2 πραγματάκια .... Χρέος και Αναπτυξιακά μέτρα .... Τότε ΝΑΙ .

 

Διαφορετικά σε κάθε άλλη σκέψη επιλέγουμε πως γίνουμε φτωχοί .... :)

 

Και για να μη ξεχνιόμαστε .....

Και γιατί να εμπιστευθούμε τους εταίρους; κάθε τρεις και λίγο μας προσθέτουν κάτι νέο που πρέπει να υλοποιήσουμε.Σήμερα αυτά, αύριο άλλα ακόμη πιο πολλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...