Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πληρωμές Υποχρεώσεων και Κλειστές Τράπεζες


Manolo250

Ερώτηση

Από Δευτέρα 29 Ιουνίου 2015, σύμφωνα με τις τελευταίες ειδήσεις, οι τράπεζες παραμένουν σε αργία με ελέγχους κεφαλαίου σε ισχύ.

Τι γίνετε με τις πληρωμές σε μισθούς, σε ΙΚΑ, σε φόρους , σε τιμολογια, και λοιπές υποχρεώσεις;

Τι κάνουμε με τις δηλώσεις ΦΠ και ΝΠ;

Τι συμβουλεύουμε εταιρείες, ΦΠ και λοιπούς που ήδη έσπασαν τα τηλέφωνα το σαβ/κο;

Γενικώς οι σκέψεις και ιδέες ευπρόσδεκτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πριν από λίγο άκουσα την Κα Βαλαβάνη να λέει ότι τα ταμεία των Δ.Ο.Υ. και του Ι.Κ.Α. θα είναι ανοιχτά και θα δέχονται τα πάντα όλα.

Το πρόβλημα είναι ότι στην επαρχία δεν υπάρχουν πια ΔΟΥ και ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΤΑΣΗ:

Επειδή οι μέρες που θα περάσουμε είναι δύσκολες, προτείνω.

  • Πληρωμη με internet banking, ότι μπορεί να πληρωθεί, αν είναι πελατών και ειδικά αν αφορά ρύθμιση.

Υπάρχει, πάντα η πιθανότητα, να μην δώσουν παράταση σε τίποτα, ειδικά τώρα που οι εισπράξεις για το δημόσιο είναι ιδιαίτερα απαραίτητες...

 

Ηδη, παραπάνω συνάδελφος, ανέφερε πως πολλά ΑΤΜς κάνουν την κατάθεση real time. Αυτό σημαίνει πως μετά την κατάθεση η πληρωμή μπορεί να γίνει κανονικά μεσω internet banking.

Ρυθμίσεις τύπου ΟΓΑ που δεν γίνονται μεσω internet banking, αλλά μόνο στην Αγροτική, νυν Πειραιώς, μάλλον ατύχησαν...

 

:blink:  :blink:  :blink:  :blink:  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

5. Δεν θα οφείλεται τόκος υπερημερίας για τη διάρκεια της τραπεζικής αργίας σε ό,τι αφορά απαιτήσεις που καθίστανται απαιτητές κατά τη διάρκειά της.

αυτο δεν σας καλυπτει ? δεν σας αρεσει ?  

δεν υπαρχει θεμα μεχρι να ανοιξουν οι τραπεζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΤΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ (ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ 1η ΔΟΣΗ ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ) ΘΑ ΔΟΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το νοημα των ελληνικων λεξεων το εχετε σαν αθλημα ? 

γιατι ολες αυτες οι ερωτησεις ? σαν παπουδες κανετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το νοημα των ελληνικων λεξεων το εχετε σαν αθλημα ? 

γιατι ολες αυτες οι ερωτησεις ? σαν παπουδες κανετε .

ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ, ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΟΓΝΟΡΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΤΑΣΗ:

Επειδή οι μέρες που θα περάσουμε είναι δύσκολες, προτείνω.

  • Πληρωμη με internet banking, ότι μπορεί να πληρωθεί, αν είναι πελατών και ειδικά αν αφορά ρύθμιση.

Υπάρχει, πάντα η πιθανότητα, να μην δώσουν παράταση σε τίποτα, ειδικά τώρα που οι εισπράξεις για το δημόσιο είναι ιδιαίτερα απαραίτητες...

 

Ηδη, παραπάνω συνάδελφος, ανέφερε πως πολλά ΑΤΜς κάνουν την κατάθεση real time. Αυτό σημαίνει πως μετά την κατάθεση η πληρωμή μπορεί να γίνει κανονικά μεσω internet banking.

Ρυθμίσεις τύπου ΟΓΑ που δεν γίνονται μεσω internet banking, αλλά μόνο στην Αγροτική, νυν Πειραιώς, μάλλον ατύχησαν...

 

:blink:  :blink:  :blink:  :blink:  :blink:

Real time στα ΑΤΜ δεν ισχύει.. τώρα μίλησα με υπάλληλο τραπέζης και το ποσό αν κατατεθεί σε ΑΤΜ δεσμευεται μόνο, δεν φαίνεται στο λογαριασμό σου αν δεν ανοίξει η τράπεζα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το νοημα των ελληνικων λεξεων το εχετε σαν αθλημα ? 

γιατι ολες αυτες οι ερωτησεις ? σαν παπουδες κανετε .

 

To νόημα το καταλαβαίνουμε, απόλυτα.

Αλλά εδώ είναι Ελλάδα.. και γνωρίσεις πολύ καλά, πως πάρα πολλές φορές, οι "εγκύκλιοι" άλλο γράφουν, άλλο εννούν και άλλο θέλουν να πούν...

 

Κάλιο γαϊουδόδενε........

 

:rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι μπορει να παει καποιος με την ταυτοτητα οφειλης σε ενα ατμ και να πληρωσει την δοση ?

γινετε αυτο πρακτικα?

ρωταω γιατι δεν το εχω ξανακανει και με ρωτανε οι πελατες αν γινεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι μπορει να παει καποιος με την ταυτοτητα οφειλης σε ενα ατμ και να πληρωσει την δοση ?

γινετε αυτο πρακτικα?

ρωταω γιατι δεν το εχω ξανακανει και με ρωτανε οι πελατες αν γινεται ?

να πας να  κανεις δοκιμη και να ερθεις να μας πεις και μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να πας να  κανεις δοκιμη και να ερθεις να μας πεις και μας

πως δεν πας εσυ ρε κιτσο ?

εγω εδω που ειμαι ουτε ατμ δεν εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι μπορει να παει καποιος με την ταυτοτητα οφειλης σε ενα ατμ και να πληρωσει την δοση ?

γινετε αυτο πρακτικα?

ρωταω γιατι δεν το εχω ξανακανει και με ρωτανε οι πελατες αν γινεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πως δεν πας εσυ ρε κιτσο ?

εγω εδω που ειμαι ουτε ατμ δεν εχει...

απλα εμενα δεν με απασχολει το θεμα . εσυ το εβαλες σαν ερωτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας δείξουμε λίγη ψυχραιμία. Κάνουμε σαν να εξαρτάται όλη μας η ύπαρξη απο το άνοιγμα ή το κλείσιμο των τραπεζών. 

 

1. Οι οφειλές μπορούν να πληρωθούν και στα ΕΛΤΑ, αν κάποιος θέλει.

 

2. Οι καταθέσεις στα ΑΤΜ εμφανίζονται μεν στο λογαριασμό αλλά δεν είναι διαθέσιμες μέχρι να πιστοποιηθούν απο την τράπεζα. Με εξαίρεση τα ΑΤΜ νέου τύπου που δέχονται καταθέσεις όχι μέσα σε φάκελο, αλλά απευθείας τα χαρτονομίσματα.

 

3. Πληρωμή στα μηχανήματα που έχουν εντός των καταστημάτων και οι οποίες πιστώνονται άμεσα, δεν μπορεί να γίνει καθώς τα καταστήματα είναι κλειστά.

 

Για μένα το θέμα είναι με όσους δεν έχουν αναληπτικές κάρτες, βλέπε συνταξιούχους, οι οποίοι δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση σε μετρητά. Φαντάζομαι πως θα υπάρξει κάποια μέριμνα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας δείξουμε λίγη ψυχραιμία. Κάνουμε σαν να εξαρτάται όλη μας η ύπαρξη απο το άνοιγμα ή το κλείσιμο των τραπεζών. 

 

1. Οι οφειλές μπορούν να πληρωθούν και στα ΕΛΤΑ, αν κάποιος θέλει.

 

2. Οι καταθέσεις στα ΑΤΜ εμφανίζονται μεν στο λογαριασμό αλλά δεν είναι διαθέσιμες μέχρι να πιστοποιηθούν απο την τράπεζα. Με εξαίρεση τα ΑΤΜ νέου τύπου που δέχονται καταθέσεις όχι μέσα σε φάκελο, αλλά απευθείας τα χαρτονομίσματα.

 

3. Πληρωμή στα μηχανήματα που έχουν εντός των καταστημάτων και οι οποίες πιστώνονται άμεσα, δεν μπορεί να γίνει καθώς τα καταστήματα είναι κλειστά.

 

Για μένα το θέμα είναι με όσους δεν έχουν αναληπτικές κάρτες, βλέπε συνταξιούχους, οι οποίοι δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση σε μετρητά. Φαντάζομαι πως θα υπάρξει κάποια μέριμνα.

Το ζήτημα δεν νομίζω ότι αφορά αν μπορούν να πληρώσουν υποχρεώσεις προς το Δημόσιο μέσω ΕΛΤΑ ή μέσω PAYPAL....

Το ζήτημα είναι ότι δεν μπορούν να γίνουν εισπράξεις (επιταγές, κλπ) ώστε να μπορέσουν οι επιχειρήσεις να πληρώσουν προσωπικό, φόρους, εισφορές, τέλη, λογαριασμούς, προμηθευτές, και λοιπά...ορισμένες δε επιχειρήσεις ειδικά στο χονδρεμπόριο που μιλάω με επιχειρηματίες από το πρωί, έχει συμπέσει το τέλος του μήνα και έχουν μπλοκάρει εντελώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάντως τα αντανακλαστικά του Υ.Ο. είναι πολύ αργά...ώς είθισται δηλ. Θα έπρεπε από χθές να ανακοινώσουν 10ημερη παράταση στις πληρωμές όλων των δόσεων στα ταμεία τις ΔΟΥ κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λύσεις για να κινηθεί η εγχώρια αγορά υπάρχουν , ίσως με έναν βαθμό δυσκολίας συγκριτικά με πριν, ωστόσο υπάρχουν.

Το ζητούμενο είναι να πάψουν οι ακρότητες και οι κερδοσκοπικές σκέψεις από τους "ελληνάρες" για να μην γίνει η κατάσταση σοβαρότερη απ όσο στην πραγματικότητα είναι.

Προσωπικά σε κάθε περίπτωση στον περίγυρό μου συνιστώ ψυχραιμία, δεν υπάρχει κανένας λόγος πανικού! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγχαρητήρια για τη ψυχραιμία σας κύριοι

και για την αντίληψη της πραγματικότητας.

 

αυτό θα το κάνω αφίσα στο γραφεί μου

Λύσεις για να κινηθεί η εγχώρια αγορά υπάρχουν , ίσως με έναν βαθμό δυσκολίας συγκριτικά με πριν, ωστόσο υπάρχουν.

Το ζητούμενο είναι να πάψουν οι ακρότητες και οι κερδοσκοπικές σκέψεις από τους "ελληνάρες" για να μην γίνει η κατάσταση σοβαρότερη απ όσο στην πραγματικότητα είναι.

Προσωπικά σε κάθε περίπτωση στον περίγυρό μου συνιστώ ψυχραιμία, δεν υπάρχει κανένας λόγος πανικού! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω κι εγώ με τις πληρωμές λογαριασμών ΔΕΚΟ τι γίνεται?Για παράδειγμα ο ΟΤΕ κόβει το τηλέφωνο σε εκπρόθεσμους λογαριασμούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποθέτω ότι κανείς δεν θα προβεί σε τέτοιες κινήσεις , να κόψει δηλαδή τηλέφωνο-ρευμα-συνδεση κλπ

Αν παρόλα αυτά βιάζεται κάποιος να πληρώσει, ξαναλέω λύσεις υπάρχουν!

Κτθ μέσω ATM στον λογαριασμό και στη συνέχεια πληρωμή μέσω web (λογαριασμό του ιδίου ή και τρίτου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από ''ανακοίνωση'' (κυκλοφορεί σε πολλά site, αλλά δεν την έχω βρει σε κάτι επίσημο, αν κάποιος συνάδελφος έχει βρει την επίσημη ανακοίνωση ας βοηθήσει) του  Υ.Ο. με ερωτήσεις και απαντήσεις όσον αφορά το capital control: 


1. Τι σημαίνει τραπεζική αργία;


Τραπεζική αργία σημαίνει ότι οι τράπεζες θα παραμείνουν κλειστές για λίγες μέρες.


2. Πότε θα ανοίξουν ξανά οι τράπεζες;


Οι τράπεζες θα ανοίξουν ξανά την Τρίτη 7 Ιουλίου.


3. Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματά μου ή να «κουρευτούν» οι καταθέσεις μου;


Οι καταθέσεις είναι διασφαλισμένες. Οι ελληνικές τράπεζες είναι φερέγγυες και έχουν περάσει πρόσφατα με επιτυχία τις αξιολογήσεις της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.


4. Όσο διαρκεί, τα ΑΤΜ θα είναι ανοιχτά;


Τα ΑΤΜ θα ανοίξουν το αργότερο έως το μεσημέρι της Δευτέρας, και θα παραμείνουν ανοιχτά κατά τη διάρκεια της ολιγοήμερης τραπεζικής αργίας.


5. Πόσα χρήματα θα μπορώ να πάρω από το ΑΤΜ;


Το ημερήσιο όριο ανάληψης είναι 60 € ανά κάρτα.


6/ Αν σε μία κάρτα είναι συνδεδεμένοι περισσότεροι λογαριασμοί, τι ισχύει;


Σε κάρτες με περισσότερους συνδεδεμένους λογαριασμούς το ημερήσιο όριο είναι 60 €.


7. Αν ένας λογαριασμός έχει περισσότερους δικαιούχους τι ισχύει;


Σε λογαριασμούς με περισσότερους δικαιούχους και περισσότερες κάρτες το ημερήσιο όριο είναι 60 € για κάθε κάρτα δικαιούχου. Για παράδειγμα σε ένα λογαριασμό με δύο δικαιούχους που έχουν από μία κάρτα, το ημερήσιο όριο είναι 60€ ανά κάρτα, δηλαδή 120€ για το λογαριασμό.


8. Εάν ένας λογαριασμός έχει έναν δικαιούχο αλλά περισσότερες συνδεδεμένες κάρτες αναλήψεων, τι ισχύει;


Σε αυτή την περίπτωση το ημερήσιο όριο 60€ αφορά συνολικά όλες τις κάρτες. Για παράδειγμα, ένας λογαριασμός με έναν δικαιούχο και δύο συνδεδεμένες κάρτες έχει ημερήσιο όριο 60€.


9. Μπορώ να κάνω ανάληψη μετρητών με την πιστωτική μου κάρτα;


Ανάληψη μετρητών με πιστωτική κάρτα γίνεται μέχρι το ημερήσιο όριο (60€). Η συναλλαγή αυτή επιβαρύνεται με το επιτόκιο και προμήθεια που ορίζονται από τη σύμβαση με την Τράπεζα που εξέδωσε την πιστωτική κάρτα.


10.Θα μπορώ να κάνω υπερανάληψη από τρεχούμενο λογαριασμό ή από λογαριασμό καταναλωτικού δανείου;


Υπερανάληψη γίνεται με βάση το ημερήσιο όριο εφόσον επιτρέπεται από τη σύμβαση με την Τράπεζα.


11. Θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική ή τη χρεωστική μου κάρτα για να κάνω αγορές;


Οι πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες μπορούν να χρησιμοποιούνται κανονικά για αγορές εντός Ελλάδας, μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή μου με την Τράπεζα.


12. Θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική ή τη χρεωστική μου κάρτα για να κάνω αγορές στο ίντερνετ;


Οι πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες μπορούν να χρησιμοποιούνται κανονικά για αγορές από ηλεκτρονικά καταστήματα που διατηρούν λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα.


13. Θα μπορώ να πληρώσω με προπληρωμένη κάρτα (pre-paid);


Οι πληρωμές με προπληρωμένες κάρτες θα γίνονται μέχρι το όριο που είχαν πριν την έκδοση της Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου. Οι προπληρωμένες κάρτες δεν μπορούν να επαναφορτιστούν, και δεν θα εκδίδονται νέες.


14. Θα μπορώ να μεταφέρω χρήματα μέσω ίντερνετ/web banking, ή διά της τηλεφωνίας (phone banking κλπ);


Μεταφορές χρημάτων μέσω ίντερνετ ή τηλεφώνου θα γίνονται κανονικά εφόσον ο λογαριασμός στον οποίο μεταφέρονται τα χρήματα είναι στην Ελλάδα.


15. Θα μπορώ να κάνω πληρωμές μέσω ίντερνετ/web banking, ή διά της τηλεφωνίας (phone banking κλπ);


Πληρωμές μέσω ίντερνετ ή τηλεφώνου θα γίνονται κανονικά και απεριόριστα εφόσον ο λογαριασμός στον οποίο μεταφέρονται τα χρήματα είναι στην Ελλάδα.


16. Τι θα ισχύσει για τις πάγιες εντολές πληρωμής (λογαριασμούς ΔΕΚΟ, δάνειο, ενοίκιο);


Οι πάγιες εντολές πληρωμής θα εκτελούνται κανονικά, εφόσον αφορούν πληρωμές προς λογαριασμούς στην Ελλάδα.


17. Μπορώ να κάνω διατραπεζικές πληρωμές;


Διατραπεζικές πληρωμές γίνονται κανονικά, εφόσον αφορούν πληρωμές προς λογαριασμούς στην Ελλάδα.


18. Τι θα συμβεί αν δεν μπορώ να πληρώσω τους λογαριασμούς μου/ την εφορία/ το δάνειό μου κλπ;


Οι πληρωμές αυτές θα μπορούν να γίνονται ηλεκτρονικά μέσω web banking, phone banking, ή από τα ΑΤΜ. Σε κάθε περίπτωση εάν δεν πραγματοποιηθούν οι πληρωμές, δεν θα οφείλεται τόκος υπερημερίας.


19. Αν υπάρξουν καθυστερήσεις σε πληρωμές προς το Δημόσιο ή σε τράπεζες στο πλαίσιο ρυθμισμένων δόσεων, θα υπάρχει απώλεια της ρύθμισης;


Οι πληρωμές αυτές θα μπορούν να γίνονται ηλεκτρονικά μέσω web banking, phone banking, ή από τα ΑΤΜ. Σε κάθε περίπτωση εάν δεν πραγματοποιηθούν οι πληρωμές, δεν θα υπάρχει απώλεια της ρύθμισης.


20. Κινδυνεύω να χάσω το ασφαλιστήριο μου συμβόλαιο (ασφάλιση αυτοκινήτου, συμβόλαια υγείας);


Οι πληρωμές αυτές θα μπορούν να γίνονται ηλεκτρονικά μέσω web banking, phone banking, ή από τα ΑΤΜ.


21. Πως θα μπορέσω να στείλω έμβασμα στο εξωτερικό (έμβασμα σε φοιτητές, χρήματα για λόγους υγείας);


Για αυτή την περίπτωση αρμόδια θα είναι η Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών στο Γενικό Λογιστήριο του Κράτους.


22. Οι πιστωτικές κάρτες ξένων τραπεζών θα χρησιμοποιούνται κανονικά;


Πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες ξένων τραπεζών εφόσον έχουν εκδοθεί στο εξωτερικό θα χρησιμοποιούνται κανονικά. Για πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες ξένων τραπεζών που έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα ισχύει ό,τι και για τις κάρτες των ελληνικών τραπεζών.


23. Οι συντάξεις θα καταβληθούν κανονικά; Θα μπορέσω να πάρω τα χρήματά μου;


Οι συντάξεις θα πιστώνονται κανονικά στους λογαριασμούς. Οι αναλήψεις θα γίνονται με βάση το ημερήσιο όριο.


24. Η μισθοδοσία θα καταβάλλεται κανονικά;


Ναι, εφόσον ο εργοδότης καταβάλλει τη μισθοδοσία με ηλεκτρονικό τρόπο.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει κανεις ενημερωση σχετικα με τις υποχρεωσεις προς το ΙΚΑ? (ρυθμισεις και τρεχοντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει κανεις ενημερωση σχετικα με τις υποχρεωσεις προς το ΙΚΑ? (ρυθμισεις και τρεχοντα).

ΙΚΑ  πληρώσαμε κανονικά σήμερα ρύθμιση στο περιφεριακό ΚΕΑΟ με επιταγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΙΚΑ  πληρώσαμε κανονικά σήμερα ρύθμιση στο περιφεριακό ΚΕΑΟ με επιταγή...

νομιζω οτι το κυριο θεμα μας ειναι οχι το οτι υπαρχουν τροποι να πληρωσουμε το ικα πχ υποκαταστημα ικα , ελτα κτλ αλλα η αδυναμια μας να εχουμε προσβαση στα χρηματα μας στην τραπεζα αρα και η αδυναμια μας να πληρωσουμε το ικα.νομιζω οτι η γενικη ανακοινωση για τις πληρωμε προς το δημοσιο μας καλυπτει ,αν και μια επισημη ενημερωση απο το ικα δεν θα ηταν ασχημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουν ήδη πολλοί είναι η εξαργύρωση τυχόν επιταγών της 30/6/15, με τις οποίες υπολόγιζαν σε έσοδα για κάλυψη υποχρεώσεων.

Επί πλέον, δεδομένου ότι επικρατεί μεγάλη ανασφάλεια για το τι μέλλει γενέσθαι, και λίγα μετρητά να έχεις στην τράπεζα, δύσκολα θα κάνεις

πληρωμές σε προμηθευτές μέχρι να δεις τι θα γίνει. Οπότε δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...