Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
cathy

ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΟΡΟΛ.ΔΗΛΩΣΗ

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ..

ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ( ΑΝΩ 67 %) ΠΟΥ ΦΡΟΝΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΝΟΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΓΑ .

ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΙ ΕΚΑΝΕ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ .

ΧΤΕΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ " ΚΌΛΛΗΜΑ " , ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ;;

ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !

ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΆΓΙΑ .. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

25 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ..

ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ( ΑΝΩ 67 %) ΠΟΥ ΦΡΟΝΤΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΝΟΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΓΑ .

ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΙ ΕΚΑΝΕ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ .

ΧΤΕΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ " ΚΌΛΛΗΜΑ " , ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ;;

ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ ;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !

ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΆΓΙΑ .. 

 

αμα παιρνει πάνω απο 6000 κανει μονο του  δηλωση

 

και μπαίνει και στου πατερα πχ σαν προστατευόμενο μελος

 

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/Services/documents_polites/FOROLOG_ODIGOS_2015.pdf

 

σελιδα 44

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

6000,00 ευρω και ας ειναι επίδομα απο τα πρόνοια ;;;;

NAI,   ΓΙΑΤΙ   ΕΑΝ   ΕΙΝΑΙ  ΑΠΟ ΤΗΝ  ΠΡΟΝΟΙΑ   ΔΕΝ   ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ    ΣΤΟ  3,000  Ή   6,000  ΕΥΡΩ  ΓΙΑ  ΝΑ  ΕΙΝΑΙ  ΚΑΙ  ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ  ΜΕΛΟΣ,    ΟΠΟΤΕ  ΤΟΝ  ΒΑΖΕΙΣ

 

ΚΑΙ  ΣΑΝ  ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ    ΚΑΙ   ΚΑΝΕΙ  ΔΗΛΩΣΗ,,  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εχω καλλησει ....εννοεις οτι θα υποβαλλει μονος του δηλωση μαε τα ποσα απο τα προνοια ;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εχω καλλησει ....εννοεις οτι θα υποβαλλει μονος του δηλωση μαε τα ποσα απο τα προνοια ;;;

 

Ναι, και μόνος του δήλωση και προστατευόμενο μέλος, αναλόγως ΑΡΘΡΟ 11   4172/2013

 

1. Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται:

α) ο (η) σύζυγος, εφόσον δεν έχει ίδια φορολογητέα εισοδήματα οποιασδήποτε πηγής,

β) άγαμα τέκνα, εφόσον:

- είναι ανήλικα έως 18 ετών ή

- είναι ενήλικα έως 25 ετών και φοιτούν σε σχολές ή σχολεία ή ινστιτούτα επαγγελματικής εκπαίδευσης ή κατάρτισης της ημεδαπής ή αλλοδαπής ή

- είναι ενήλικα έως 25 ετών και είναι εγγεγραμμένα στα μητρώα ανέργων του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.) ή υπηρετούν τη στρατιωτική θητεία τους,

γ) τα παρακάτω φυσικά πρόσωπα με ποσοστό νοητικής ή σωματικής αναπηρίας τουλάχιστον 67%, εφόσον είναι άγαμα, διαζευγμένα ή σε χηρεία:

- τέκνα του φορολογούμενου,

- αδελφοί και αδελφές των δύο συζύγων.

δ) ανιόντες,

ε) ανήλικα ορφανά από πατέρα και μητέρα που έχουν έως τρίτου βαθμού συγγένεια με το φορολογούμενο ή τον/τη σύζυγο.

 

 

 

2. Τα φυσικά πρόσωπα που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' , δ' και ε' της παραγράφου 1 δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ και εφόσον συνοικούν με τον φορολογούμενο. Τα φυσικά πρόσωπα της περίπτωσης γ' της παραγράφου 1, δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000) ευρώ.

 

 

. Το εισόδημα των ανήλικων τέκνων προστίθεται στα εισοδήματα και φορολογείται στο όνομα του γονέα που ασκεί τη γονική μέριμνα και σε κάθε περίπτωση στο όνομα του συζύγου, ο οποίος θεωρείται κατ' αρχήν υπόχρεος για την υποβολή της δήλωσης. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται για τις ακόλουθες κατηγορίες εισοδημάτων σχετικά με τα οποία το ανήλικο τέκνο υπέχει δική του φορολογική υποχρέωση:

α) το εισόδημα που αποκτά το ανήλικο από εργασιακή σχέση, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 12,

β) συντάξεις που περιήλθαν στο ανήλικο τέκνο, λόγω θανάτου του πατέρα ή της μητέρας του.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εφόσον έχει εισόδημα από σύνταξη του ΟΓΑ υποχρεωτικά και μόνος του.

 

Αν είχε μόνο το επίδομα της πρόνοιας το οποίο κατά την γνώμη μου

δεν θεωρείται εισόδημα, σύμφωνα με το έγγραφο Δ12 Α 1117818 ΕΞ 2013

του Χάρη και την ΠΟΛ 1094/17-4-2015 της Κατερίνας, δεν είναι υποχρεωτικό

να κάνει.,

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εφόσον έχει εισόδημα από σύνταξη του ΟΓΑ υποχρεωτικά και μόνος του.

 

Αν είχε μόνο το επίδομα της πρόνοιας το οποίο κατά την γνώμη μου

δεν θεωρείται εισόδημα, σύμφωνα με το έγγραφο Δ12 Α 1117818 ΕΞ 2013

του Χάρη και την ΠΟΛ 1094/17-4-2015 της Κατερίνας, δεν είναι υποχρεωτικό

να κάνει.,

κι όμως ανέβασαν στο ταξις τα προνοιακά επιδόματα και τα έβαλαν στον προσυμπληρωμένο κωδικό 617

άρα το θεωρούν εισόδημα, και ο ανάπηρος με μόνο αυτό το εισόδημα, υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση.

Τώρα αν το ποσό αυτό είναι κάτω από το όριο, θεωρείται και εξαρτώμενο μέλος και δηλώνεται και στη δήλωση των γονιών του.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

κι όμως ανέβασαν στο ταξις τα προνοιακά επιδόματα και τα έβαλαν στον προσυμπληρωμένο κωδικό 617

άρα το θεωρούν εισόδημα, και ο ανάπηρος με μόνο αυτό το εισόδημα, υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση.

Τώρα αν το ποσό αυτό είναι κάτω από το όριο, θεωρείται και εξαρτώμενο μέλος και δηλώνεται και στη δήλωση των γονιών του.

 

Έχω 4 περιπτώσεις και δεν υπάρχει ποσό σε κανέναν.

Είναι από τον νομό Αχαίας.

Για ποιό νομό μιλάμε ότι έχουν στείλει στον κωδ 617 ?

στείλει?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έχω 4 περιπτώσεις και δεν υπάρχει ποσό σε κανέναν.

Είναι από τον νομό Αχαίας.

Για ποιό νομό μιλάμε ότι έχουν στείλει στον κωδ 617 ?

στείλει?

Δήμος Αθηναίων

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα. Τέκνο φορολογούμενου, 37 ετών, με αναπηρία "νοητική διπολική διαταραχή" 67% έχει εισόδημα από συντάξεις 5625,20. Θα υποβάλλει ξεχωριστή φορολογική δήλωση. Δεν έχει παρακρατηθεί καθόλου φόρος και δεν προκύπτει φόρος για πληρωμή. Μπορεί ο πατέρας να την βάλει προστατευόμενο μέλος; Δικαιούται ο πατέρας να πάρει την έκπτωση των 200 ευρώ λόγω αναπηρίας του εξαρτώμενου μέλους;;;;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

άγαμο Ενήλικο τέκνο  με αναπηρία 67% λαμβάνει προνοιακό επίδομα άνω των 6000. εκτός του οτι θα κάνει δήλωση μόνο του μπορεί να μπει και προστατευόμενο μέλος στην δήλωση του πατέρα του?? αν ναι τότε θα προστεθεί και το επίδομα του τέκνου στα εισοδήματα του πατέρα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

άγαμο Ενήλικο τέκνο  με αναπηρία 67% λαμβάνει προνοιακό επίδομα άνω των 6000. εκτός του οτι θα κάνει δήλωση μόνο του μπορεί να μπει και προστατευόμενο μέλος στην δήλωση του πατέρα του?? μπορεί.αν ναι τότε θα προστεθεί και το επίδομα του τέκνου στα εισοδήματα του πατέρα?  όχι αφού θα τα δηλώσει στη δική του..

καλημέρα..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα..

από την ΔΟΥ πρίν από λίγο μου είπαν ότι ή θα κάνει δήλωση μόνη της η κόρη με το επίδομα ή θα συμπεριληφθεί στην δήλωση του πατέρα της και στην οποία θα γραφεί και το επίδομα...όχι και τα δύο

και το κακο είναι ότι έστειλα την δήλωση της κόρης...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

η κόρη μπορεί να κάνει δική της δήλωση ως ενήλικη και προφανώς θα συμπεριλάβει το επίδομα..

 

το αν μπορεί να είναι και εξαρτώμενο μέλος το ορίζει το αρθ.11..

 

1. Ως «εξαρτώμενα μέλη» του φορολογούμενου, θεωρούνται:

 

γ) τα παρακάτω φυσικά πρόσωπα με ποσοστό νοητικής ή σωματικής αναπηρίας τουλάχιστον 67%, εφόσον είναι άγαμα, διαζευγμένα ή σε χηρεία:

 

- τέκνα του φορολογούμενου,

 

Τα φυσικά πρόσωπα της περίπτωσης γ ́ της παραγράφου 1, δεν θεωρούνται εξαρτώμενα μέλη, εάν το ετήσιο εισόδημά τους υπερβαίνει το ποσό των έξι χιλιάδων (6.000) ευρώ.

 

3. Κατά την εφαρμογή της παραγράφου 2, δεν λαμβάνονται υπόψη οι παρακάτω κατηγορίες εισοδήματος:

α) διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο τέκνο με δικαστική απόφαση ή με συμβολαιογραφική πράξη ή με ιδιωτικό έγγραφο,

β) εξωϊδρυματικό επίδομα ή προνοιακά επιδόματα αναπηρίας που χορηγούνται από το κράτος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

οπότε αφου έκανα την δήλωση της κόρης με το επίδομά της να την βάλω και στην δήλωση του πατέρα χωρίς να συμπεριλάβω το επίδομα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εφόσον έχει εισόδημα από σύνταξη του ΟΓΑ υποχρεωτικά και μόνος του.

 

Αν είχε μόνο το επίδομα της πρόνοιας το οποίο κατά την γνώμη μου

δεν θεωρείται εισόδημα, σύμφωνα με το έγγραφο Δ12 Α 1117818 ΕΞ 2013

του Χάρη και την ΠΟΛ 1094/17-4-2015 της Κατερίνας, δεν είναι υποχρεωτικό

να κάνει.,

Συμφωνώ.

Να πω επίσης ότι η προστασία από γονέα δεν εμποδίζει το εξαρτημένο μέλος να κάνει παράλληλα και τη δική του δήλωση.

Άλλωστε υπάρχει υποχρεώση σύμφωνα με το άρθρο 67 παρ.1 Ν.4172/2013

Τα προνοιακά επιδόματα δεν θεωρούνται εισοδήματα και γι' αυτό δηλώνονται στον κωδικό 781, λοιπές περιπτώσεις.

Επίσης, δεν υπολογίζονται στο όριο των 6.000 για το κριτήριο της εξάρτησης.

Ν.4172/2013, άρθρο 11

3. Κατά την εφαρμογή της παραγράφου 2, δεν λαμβάνονται υπόψη οι παρακάτω κατηγορίες εισοδήματος:

α) διατροφή που καταβάλλεται στο ανήλικο τέκνο με δικαστική απόφαση ή με συμβολαιογραφική πράξη ή με ιδιωτικό έγγραφο,

β) εξωϊδρυματικό επίδομα ή προνοιακά επιδόματα αναπηρίας που χορηγούνται από το κράτος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για ένα θέμα. Τέκνο φορολογούμενου, 37 ετών, με αναπηρία "νοητική διπολική διαταραχή" 67% έχει εισόδημα από συντάξεις 5625,20. Θα υποβάλλει ξεχωριστή φορολογική δήλωση. Δεν έχει παρακρατηθεί καθόλου φόρος και δεν προκύπτει φόρος για πληρωμή. Μπορεί ο πατέρας να την βάλει προστατευόμενο μέλος; Δικαιούται ο πατέρας να πάρει την έκπτωση των 200 ευρώ λόγω αναπηρίας του εξαρτώμενου μέλους;;;;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ναι, μπορεί.

Το εξαρτώμενο τέκνο παράλληλα κάνει και τη δική του δήλωση.

Μπορούν και οι δύο παράλληλα να κάνουν χρήση της μείωσης των 200 ευρώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

άγαμο Ενήλικο τέκνο  με αναπηρία 67% λαμβάνει προνοιακό επίδομα άνω των 6000. εκτός του οτι θα κάνει δήλωση μόνο του μπορεί να μπει και προστατευόμενο μέλος στην δήλωση του πατέρα του?? αν ναι τότε θα προστεθεί και το επίδομα του τέκνου στα εισοδήματα του πατέρα?

Μπορεί να μπει ως προστατευόμενο μέλος στη δήλωση του πατέρα του, αλλά το προνοιακό επίδομα θα δηλωθεί στη δήλωση του τέκνου επειδή είναι ενήλικο και κάνει τη δική του δήλωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

από την ΔΟΥ πρίν από λίγο μου είπαν ότι ή θα κάνει δήλωση μόνη της η κόρη με το επίδομα ή θα συμπεριληφθεί στην δήλωση του πατέρα της και στην οποία θα γραφεί και το επίδομα...όχι και τα δύο

και το κακο είναι ότι έστειλα την δήλωση της κόρης...

Καλώς πράξατε, δεν σας τα είπαν καλά στη ΔΟΥ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

οπότε αφου έκανα την δήλωση της κόρης με το επίδομά της να την βάλω και στην δήλωση του πατέρα χωρίς να συμπεριλάβω το επίδομα?

Ακριβώς!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μπορεί να μπει ως προστατευόμενο μέλος στη δήλωση του πατέρα του, αλλά το προνοιακό επίδομα θα δηλωθεί στη δήλωση του τέκνου επειδή είναι ενήλικο και κάνει τη δική του δήλωση.

 

 

Καλώς πράξατε, δεν σας τα είπαν καλά στη ΔΟΥ...

 

 

Ακριβώς!

να σαι καλά!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...