Jump to content
Sign in to follow this  
gus

Δημοψήφισμα την επόμενη Κυριακή με αντικείμενο την πρόταση των θεσμών

Recommended Posts

Θα ησυχάσουμε μερικές μέρες από τις  <<εισπρακτικές >> θα βάλουμε επιτέλους τα κινητά στο δυνατό και θα τα σηκώνουμε χωρίς κα κοιτάζουμε ποιος μας τηλεφωνεί

Οκ, θα μπω στη mercedes μου και θα κάνω μια ωραία και ξένοιαστη βόλτα αύριο...

-- Κηρύσσουμε πτώχευση και δεν πληρώνουμε τίποτα στους δανειστές

Για την ιστορία και μόνο, μετά την χρεοκοπία του 1893 επιβλήθηκαν ( κατόπιν και άλλων γεγονότων*) το 1898 φόροι αποπληρωμής των δανειστών που ήταν οι εξής:

τα έσοδα των μονοπωλίων αλατιού, φωτιστικού πετρελαίου, σπίρτων, τραπουλόχαρτων, τσιγαροχάρτων, σμυρίδας Νάξου, ο φόρος καπνού, τα τέλη χαρτοσήμου και οι δασμοί του τελωνείου Πειραιά.

Πολλοί από εμάς είμασταν ήδη έφηβοι - 70 και 80 χρόνια μετά - όταν σταδιακά άρχισαν να εξοφλούνται και κατά συνέπεια να καταργούνται οι εν λόγω φόροι ή να αλλάζουν μορφή.

Κατά τα λοιπά ο καθένας είναι ελεύθερος να ψηφίζει - ακόμα και το άγνωστο - αρκεί να αιτιολογεί με επιχειρήματα και όχι με αμπελοφιλοσοφίες την επιλογή του.

*Στο χωριό μου λένε: Όποιος κατουράει στην θάλασσα το βρίσκει στ΄αλάτι.

Πέρα από τις αμπελοφιλοσοφίες που είναι -μέχρι ένα σημείο- σεβαστές καλό είναι να ξέρουμε γιατί και τι πάμε να ψηφίσουμε.

Εδώ μας λένε -μέσα σε 5 ημέρες !!!- να πάρουμε μία από τις κρισιμότερες αποφάσεις ως λαός και δεν ξέρουμε τι ακριβώς καλούμαστε να αποφασίσουμε.

α. Οι προτάσεις των θεσμών αποσύρθηκαν. Αρα δεν ισχύει το ΝΑΙ/ΟΧΙ για τις συγκεκριμένες αυτές προτάσεις. 

β. Την Τρίτη λήγει επίσημα η παράταση του Μνημονίου. Αρά από Τετάρτη δεν έχουμε Μνημόνια. Χαράς ευαγγέλια για ορισμένους.

γ. Την Τρίτη λήγει η προθεσμία καταβολής των δόσεων του Ιουνίου για το Δ.Ν.Τ. Τετάρτη είμαστε σε καθεστώς χρεοκοπίας. 

Αρα το ΝΑΙ/ΟΧΙ αφορά τελείως διαφορετικούς λόγους από αυτούς που μας έχει πει η κυβέρνηση. 

Αν δεν είναι προμελετημένο (που δεν θέλω να το σκεφτώ) είναι εντελώς ανήθικο.

Το σημερινό με τις τράπεζες είναι άλλο ένα δείγμα πόσο προετοιμασμένη είναι η κυβέρνηση για τις αντιδράσεις της οικονομίας. Οπως με το ζουρνά που θα βαράει και θα χορεύουν οι αγορές. 

Ο πρωθυπουργός μας καλό είναι να σταματήσει να πέφτει από τα σύννεφα και να μένει έκπληκτος από τις αποφάσεις των θεσμών και της Ευρωπαικής Τράπεζας και να πει ευθέως για ποιο λόγο θα πάμε να ψηφίσουμε το μεγάλο ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

Για ποιο λόγο λοιπόν θα ψηφίσουμε ΝΑΙ ή ΟΧΙ?

Για εκβιασμό οικονομικής αναταραχής της Ευρωπαικής οικονομίας και αποδοχή των ελληνικών θέσεων? 

Για παραμονή της χώρας στην Ευρωπαϊκή Ενωση ?

Για επαναφορά της δραχμής?

Για ηθελημένη χρεοκοπία και στάση πληρωμών?

Δικαίωμα της να τα θέσει και δημοκρατικά να αποφασίσουμε.Αλλά να ξέρουμε το πραγματικό διακύβευμα.

Γιατί αν είναι αυτά τότε για αυτά πρέπει να συζητάμε.Κι όχι για έγκριση ή αποδοκιμασία ανύπαρκτων προτάσεων που δεν ισχύουν πια. 

Το "πάμε στ'άγνωστο με βάρκα την ελπίδα" μπορεί ν ακούγεται ρομαντικό σε μερικούς αλλά δεν είναι πολιτική.

Αν θέλουμε να μιλάμε για πολιτική -όπως και για πολίτες-, καλό είναι να ξέρουμε για ποιο πράγμα συζητάμε.  

Να τολμήσω να ρωτήσω τι σκοπεύει να κάνει η κυβέρνηση, με την απόφαση του δημοψηφίσματος?

Εχει δηλαδή κάποιο σχέδιο? Τι θα πει στους θεσμούς με το ΟΧΙ της απόφασης? Και τι ελπίζει ότι θα αλλάξουν στις αποφάσεις τους?

Τι σκοπεύει να κάνει η ίδια αν η απόφαση είναι ΝΑΙ ?

ή κι εκεί θα ισχύσει το ρομαντικό -και δημιουργικά ασαφές-  άγνωστο?

Βλέποντας και κάνοντας? 

Εχει ο Θεός? 

Είναι καθαρό, για όποιον θέλει να το δει, ποιο είναι το ερώτημα και το διακύβευμα ..

Ναι ή Όχι στον εκβιασμό..

Ας πάρουμε τις αποφάσεις μας επιτέλους...

Ο Πάνος Τζαβέλλας γεννήθηκε το 1925 στην Κοζάνη. Έφηβο τον βρήκε ο πόλεμος του '40 και οργανώνεται στην ΕΠΟΝ. Βγαίνει στο βουνό, εντάσσεται με τον ΕΛΑΣ και αργότερα με τον Δημοκρατικό Στρατό.

Στο βουνό τραυματίζεται και ακρωτηριάζεται το δεξί του πόδι. Συλλαμβάνεται και ξεκινά ο δρόμος για τις φυλακές. Μετά από δίκες καταδικάζεται τρεις φορές σε θάνατο. Το 1958, αρρωσταίνει βαριά και το 1961 με τη βοήθεια του ΚΚΕ φεύγει στην Σοβιετική Ένωση για θεραπεία. Εκεί νοσηλεύεται τρία χρόνια και θεραπεύεται από την ασθένεια που υπέστη στις φυλακές. Παράλληλα εκεί του δόθηκε η ευκαιρία να σπουδάσει μουσική.

Επιστρέφει το 1965 στην Ελλάδα και ξεκινά την πρώτη του καλλιτεχνική δουλειά σε μπουάτ της Πλάκας, δυστυχώς όμως όχι για πολύ, μια και η δικτατορία του 1967 κλείνει τις μπουάτ και ο Τζαβέλλας βρίσκεται ξανά στη φυλακή, κατηγορούμενος για αγώνα και παράνομη δράση ενάντια στη Χούντα.

Το 1971 αποφυλακίζεται με το νόμο « Μη θεραπεύσιμης ασθένειας». Έχοντας μαζέψει το υλικό απ' όλα τα Αντιστασιακά τραγούδια, αλλά και με δικές του συνθέσεις, στήνει στην Πλάκα Το Αντάρτικο Αημέρι. Γράφει κάπου στο βιβλίο του, ANTAPTO-ROCK: « Τι είναι τα τραγούδια της Εθνικής Αντίστασης 1941-1944; Είναι η καλλιτεχνική έκφραση του Έπους της Εθνικής Αντίστασης. Είναι η φωνή, του λαού μας σε μια κρίσιμη και δραματική ώρα της πατρίδας μας. Είναι ο καθρέφτης της λαϊκής ψυχής, είναι οι πόθοι και τα όνειρά του, είναι η κλαγγή των όπλων, βροντή κι αστροπελέκι, είναι κάλεσμα για μάχη, είναι η ψυχή του αγώνα»........

http://www.panostzavellas.gr/biography

Ο Πάνος Τζαβέλλας, είτε με το ντουφέκι είτε με την κιθάρα και τους στίχους του, για άλλον κόσμο αγωνίστηκε, άλλα οράματα υπηρέτησε. Δεν προσφέρεται για μουσική επένδυση της κάθε πολιτικής σκοπιμότητας και κυρίως δεν προσφέρεται για εθνικιστική εκμετάλλευση.

Κάθομαι να σκεφτώ νηφάλια,ήρεμα τι συμφέρει πρωτίστως τους πολλούς και μετά εμένα.Σκέφτομαι τα γερόντια και τα μικρά παιδιά που θα ταλαιπωρηθουν και λέω ας ψηφίσω ΝΑΙ στα μέτρα...Μετά αρχίζω και θυμάμαι κατι σημιτιδες και κατι γιωργακηδες και κατι μητσοτακηδες να κλέβουν τα λεφτά του κόσμου μέσω χρηματιστηριου, να τρώνε τα αποθεματικά των ταμείων,να διορίζουν άχρηστους και άσχετους ψηφοφόρους στο δημόσιο, να υποστείλουν σημαίες και να ευχαριστούν τους Αμερικάνους γι αυτό..μετά σκέφτομαι ότι η κρίση έχει πάνω από 5χ αυτοκτονίες..και ενώ ηθικοί αυτουργοί είναι αυτοί έχουν και το θράσος και κατεβαίνουν στις πλατείες για να διαδηλώνουν υπέρ του ΝΑΙ με πιάνουν τα διαολια μου και λέω στον εαυτό μου..ο Θεός κανέναν δεν αφήνει..θα ψηφίσω ΟΧΙ..αν υπάρχει μια ευκαιρία ίσως είναι αυτή.

Καθομαι να σκεφτω νηφαλια,ηρεμα τι συμφερει πρωτιστως τους πολλους και μετα εμενα.Σκεφτομαι τα γεροντια και τα μικρα παιδια που θα ταλαιπωρηθουν και λεω ας ψηφισω ΝΑΙ

Ενδιαφέρον.........

Σκέφτεσαι τα γερόντια που θα ταλαιπωρηθούν και σκέφτεσαι να ψηφίσεις ΝΑΙ στην περικοπή των συντάξεων.

Φυσικά το δίλημμα δεν είναι αυτό ή δεν είναι μόνο αυτό και ο καθένας θα βρεί αυτό που θα τον οδηγήσει, αλλά φαντάζομαι να αντιλαμβάνεσαι την αντίφαση σ΄αυτό που γράφεις.

Καθομαι να σκεφτω νηφαλια,ηρεμα τι συμφερει πρωτιστως τους πολλους και μετα εμενα.Σκεφτομαι τα γεροντια και τα μικρα παιδια που θα ταλαιπωρηθουν και λεω ας ψηφισω ΝΑΙ

Όλως περιέργως.. κι εγώ με τις ίδιες σκέψεις..  σκέφτομαι τα γερόντια να αργοπεθαίνουν και τα μικρά παιδιά χωρίς μέλλον ..

και λέω.. το ΌΧΙ μου θα πιάσει τόπο!!!!

Σας συνιστώ να μην αγχώνεστε για το τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα.

Αυτό το δημοψήφισμα δεν πρόκειται να γίνει (και σίγουρα όχι με αυτό το ερώτημα)

Να αγχώνεστε εάν τελικά φτάσουμε στο σημείο να γίνει το δημοψήφισμα. Τότε, καμία απάντηση δεν θα έχει καλό αποτέλεσμα.

ολα ειναι ρευστα και μπερδεμενα.ισως κανω λαθος σκεψεις δεν ειμαι απολυτος.μπορει κανεις να εγγυηθει μετα τι θα γινει?το εχει ζησει κανεις?οχι..οποτε δεν υπαρχει καμια αντιφαση.αλλο ειναι να τους κοψουν 100 ευρω και να παιρνουν αντι για 600 500 και αλλο να παιρνουν 100..λεω και παλι δεν ειμαι σιγουρος και δεν ειμαι απολυτος..ολα δεκτα

Εγγυήσεις δεν υπάρχουν ποτέ.

Και μετακόμιση να κάνεις σε άλλη γειτονιά δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις.

Πας όμως επειδή δεν αντέχεις άλλο τους παλιούς γείτονες.

Ο Πάνος Τζαβέλλας, είτε με το ντουφέκι είτε με την κιθάρα και τους στίχους του, για άλλον κόσμο αγωνίστηκε, άλλα οράματα υπηρέτησε. Δεν προσφέρεται για μουσική επένδυση της κάθε πολιτικής σκοπιμότητας και κυρίως δεν προσφέρεται για εθνικιστική εκμετάλλευση.

Και το "ελευθερια η θανατος" και το "μολων λαβε"  αλλοι το ειπαν, αλλοι αγωνιστικαν, αλλα οραματα για την ελλαδα ειχαν, αλλα μας εμπνεουν  ακομα και σημερα, ολους οσους θελουμε να ειμαστε Ελληνες ....ασχετως πολιτικων πεποιθησεων

ολα ειναι ρευστα και μπερδεμενα.ισως κανω λαθος σκεψεις δεν ειμαι απολυτος.μπορει κανεις να εγγυηθει μετα τι θα γινει?το εχει ζησει κανεις?οχι..οποτε δεν υπαρχει καμια αντιφαση.αλλο ειναι να τους κοψουν 100 ευρω και να παιρνουν αντι για 600 500 και αλλο να παιρνουν 100..λεω και παλι δεν ειμαι σιγουρος και δεν ειμαι απολυτος..ολα δεκτα

Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα για το μέλλον. 

Μπορούμε όμως με σιγουριά να μαντέψουμε το μέλλον των παιδιών μας αν υποκύψουμε στον εκβιασμό και στον φόβο.

Ας ματώσουμε εμείς, που ήδη ματώνουμε χωρίς νόημα, για τα παιδιά μας.

Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα για το μέλλον. 

Μπορούμε όμως με σιγουριά να μαντέψουμε το μέλλον των παιδιών μας αν υποκύψουμε στον εκβιασμό και στον φόβο.

Ας ματώσουμε εμείς, που ήδη ματώνουμε χωρίς νόημα, για τα παιδιά μας.

+1

Κάθομαι να σκεφτώ νηφάλια,ήρεμα τι συμφέρει πρωτίστως τους πολλούς και μετά εμένα.Σκέφτομαι τα γερόντια και τα μικρά παιδιά που θα ταλαιπωρηθουν και λέω ας ψηφίσω ΝΑΙ στα μέτρα...Μετά αρχίζω και θυμάμαι κατι σημιτιδες και κατι γιωργακηδες και κατι μητσοτακηδες να κλέβουν τα λεφτά του κόσμου μέσω χρηματιστηριου, να τρώνε τα αποθεματικά των ταμείων,να διορίζουν άχρηστους και άσχετους ψηφοφόρους στο δημόσιο, να υποστείλουν σημαίες και να ευχαριστούν τους Αμερικάνους γι αυτό..μετά σκέφτομαι ότι η κρίση έχει πάνω από 5χ αυτοκτονίες..και ενώ ηθικοί αυτουργοί είναι αυτοί έχουν και το θράσος και κατεβαίνουν στις πλατείες για να διαδηλώνουν υπέρ του ΝΑΙ με πιάνουν τα διαολια μου και λέω στον εαυτό μου..ο Θεός κανέναν δεν αφήνει..θα ψηφίσω ΟΧΙ..αν υπάρχει μια ευκαιρία ίσως είναι αυτή.

Αγαπητέ Spyros78

Είμαι κι εγώ Σπύρος του '76.

Ξέρω από πρώτο χέρι ότι η δική μας η γενιά (των 40 παρά και των 40+) στηρίζει τα γερόντια (ή στηρίζεται σε αυτά) και στηρίζει τα μικρά παιδιά.

Πριν λοιπόν ψηφίσεις (είτε ΝΑΙ, είτε ΟΧΙ) σκέψου "εμένα" πρώτα από όλα - εγώ εσένα θα σκεφτώ.

Το παρόν εμείς το ζούμε, εμείς το διαμορφώνουμε, εμείς θα δώσουμε λόγο στα παιδιά αργότερα.

Και ελπίζω τα παιδιά να έρθουν και να μας ζητήσουν τον λόγο αργότερα (εμείς δεν το κάναμε, συγχωρήσαμε, είπαμε "δε βαριέσαι" μπορεί να προλάβουμε λίγο "μέλι στο βάζο").

Απλά φοβάμαι πως ότι και να ψηφίσω, λάθος θα είναι... 

Ξαναρωτάω 

Είναι αλήθεια !!!!!!???????

Γνωρίζει κάποιος ??????

Στυλιανός Παττακός Αλέξης Τσίπρας. Ποια η συγγένεια τους. Ο πατέρας, ο θείος, η θεία του Τσίπρα. Αλέξης Τσίπρας: ο μετριοπαθής κομμουνιστής που κολυμπάει στο χρήμα. Το κείμενο που ακολουθεί είναι από το blog "ellinokratia".

Κείμενο:
44837940ef5ad492366329ac6f63d2a3_L.jpg"O Τσίπρας, ο “τιμητής” της δημόσιας ζωής, έχει θεία του την γυναίκα του Στυλιανού Παττακού. Ο πατέρας του ήταν αδερφός της γυναίκας του Παττακού. Το 1967 ο πατέρας Τσίπρας, είχε αναπτύξει στην Άρτα μία εργολαβική εταιρεία με κάποιες δουλειές.
Τον καιρό εκείνο υπήρχαν ανεπτυγμένες σ’ ολόκληρη την επικράτεια οι στρατιωτικές Μ.Ο.Μ.Α., οι οποίες ανελάμβαναν έργα επ’ ωφελεία του δημοσίου και με άριστα αποτελέσματα, διοικούμενες από αξιωματικούς του ελληνικού Μηχανικού. Αυτό όμως δυσαρεστούσε τους εγχώριους εργολάβους, που έβλεπαν να χάνουν χρήματα από έργα που το δημόσιο ανέθετε στις Μ.Ο.Μ.Α., δωρεάν βεβαίως!
Ο πατέρας Τσίπρας ζητά από τον παντοδύναμο τότε γαμπρό του Παττακό, να αποσύρει από την ζώνη ευθύνης της Μ.Ο.Μ.Α., την περιοχή Άρτης, ώστε να επωφεληθούν από τα έργα που πλέον δεν θα ανατίθεντο εις αυτήν. Ο γαμπρός του συναινεί και την αποσύρει.
Με “ελεύθερο” πλέον το πεδίο ο πατέρας Τσίπρας επεκτείνει τις δραστηριότητες του, αλλά υπερβάλλων εις ζήλον πλουτισμού, κατηγορείται διά οικονομικόν σκάνδαλον, το οποίο ο έντιμος γαμπρός του δεν φαίνεται να είναι πρόθυμος να το καλύψει. Διευκολύνεται, όμως, από την..... “κατάστασιν”, να διαφύγη εις αραβικήν χώρα, η οποία τότε παρουσιάζει οργασμό τεχνικών έργων, με προτίμησιν αναθέσεως, σε ελληνικές τεχνικές εταιρείες.
Μόλις πέφτει η δικτατορία, ο πατήρ Τσίπρας επιστρέφει “εν δόξη”, με το γνωστό κόλπο του αντιστασιακού. Η εταιρεία του πηγαίνει από το καλό στο καλύτερο παίρνοντας έργα του... “φασιστικού” δημοσίου και από κομμουνιστάς Δημάρχους δι’ αναθέσεως πολλές φορές, για να μη ξεχνάμε και τις “δημοκρατικές διαδικασίες”!!"

Παύλος Τσίπρας
Λίγες πληροφορίες, ορισμένες από το zougla.gr για τον πατέρα του Τσίπρα, Παύλο. Πέθανε στις 29 Οκτωβρίου 2012 σε ηλικία 78 χρονών. Ο Παύλος Τσίπρας γεννήθηκε στην Άρτα το 1934, υπήρξε συνιδρυτής (με τον Ίωνα Παράσχη) της τεχνικής εταιρείας «Σκαπανεύς ΑΤΕ» που μαζί με την «ΕΔΟΚ-ΕΤΕΡ» και την «ΑΡΧΙΡΟΔΟΝ» ήταν οι τρεις εταιρείες που έπαιρναν όλα τα Μεγάλα Έργα επί 21ης Απριλίου και ήταν οι εταιρίες που ανέλαβαν την ανασυγκρότηση της Σαουδικής ΑραβίαςΗ οικονομική άνεση του επί 21ης Απριλίου, τον έκανε να χρηματοδοτεί τις δράσεις της Αρχιεπισκοπής Αθηνών, με αποτέλεσμα να τον εκτιμήσει ο αείμνηστος Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος Α΄Μέσω του μακαριστού Αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου, ο Παύλος Τσίπρας συνδέθηκε με την οικογένεια των Αλαβάνων (Ιερώνυμος και Αλαβάνοι ήσαν Τήνιοι), η οποία διαχειριζόταν επί 100 χρόνια το Προσκύνημα της Τήνου. 

Ο Παύλος Τσίπρας, πατέρας 3 παιδιών, μέχρι πρόσφατα  ήταν ο Μπόμπολας της Αφρικής!!! Πραγματικά ζάμπλουτος, είχε την δύναμη να ανεβοκατεβάζει κυβερνήσεις στην Αφρική!!! 

Ηρακλής Τσίπρας
kamarasasteras30.jpgΟ μεγαλύτερος αδελφός του Παύλου Ηρακλής Τσίπρας, υπήρξε την δεκαετία του 1950 στέλεχος της ΕΔΑ. Όταν ήρθε η 21η Απριλίου, οι Αξιωματικοί προσπάθησαν να βρουν και να συλλάβουν τον Ηρακλή, διότι ήταν φακελωμένος ως στέλεχος της ΕΔΑ. 
Δεν τον βρήκαν και γι’ αυτό συνέλαβαν τον Παύλο Τσίπρα, τον οποίο και άφησαν ελεύθερο σε λίγες ημέρες! 
Αυτή ήταν η περίφημη αντιστασιακή δράσις του μπαμπά του Αλέξη Τσίπρα.
Όσο για τον Ηρακλή Τσίπρα, έσπευσε αμέσως να τα βρει με την 21η Απριλίου, σε τέτοιο σημείο μάλιστα, που το 1968 ανέλαβε Γενικός Αρχηγός της Ποδοσφαιρικής Ομάδος του Παναθηναϊκού και από το 1971 Γενικός Αρχηγός του!

Θα σας το περιγράψω με ποδοσφαιρικούς όρους...

Με έχεις στο "πάγκο" για όλη την αγωνιστική περίοδο ενώ στις προπονήσεις τα δίνω όλα...

Παίζουμε τον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος...  που σε περίπτωση ήττας η ομάδα υποβιβάζεται ..... είμαστε στο 91' ...... και χάνουμε 1-0 ..... και με βάζεις αλλαγή!!!!????

Ξαναρωτάω 

Είναι αλήθεια !!!!!!???????

Γνωρίζει κάποιος ??????

Ληξίαρχος δεν έχω κάνει και δεν γνωρίζω.

Ότι ο πατέρας Τσίπρας ήταν εργολάβος το έχω ακούσει.

Ότι η θεία του (αδερφη του πατέρα του) ήταν σύζυγος του Παττακού δεν προκύπτει.

Αν αντί να προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις έψαχνες λίγο πιο προσεκτικά θα έβρισκες πχ ότι ο Παττακός

............

Ήταν παντρεμένος με την Δήμητρα Νικολαΐδη, κόρη του Νικόλαου Γεωργίου Νικολαΐδη, συμβούλου του Ελεγκτικού Συνεδρίου. ...........

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%84%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%82_%CE%A0%CE%B1%CF%84%CF%84%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82

Και να ίσχυε όμως αυτό λίγη αξία θα είχε από μόνο του αν δεν μπορείς να βρείς αντίστοιχες συμπεριφορές στους απογόνους και στην περίπτωσή μας στον πρωθυπουργό.

Να σου πω για παράδειγμα ότι ο Μιχάλης Παττακός (προφανώς συγγενής αφού ήταν και από τα ίδια μέρη) ήταν ο επικεφαλής του ΕΑΜ στο νομό Ρεθύμνου.

Κι ακόμη όπως τραγουδούσε ο Ξυλούρης: "ο άντρας κάνει τη γενιά κι όχι η γενιά τον άντρα.."

Επίσης γνωστό είναι πως ο Αλέξης Τσίπρας ζει σε διαμέρισμα στην Κυψέλη. Δεν γνωρίζω πολλούς ζάμπλουτους που ζουν σε διαμέρισμα στην Κυψέλη.

Υπαρχει κι αυτό επίσης ως πληροφορία

http://www.topontiki.gr/article/29818/apantisi-tis-oikogeneias-toy-irakli-tsipra-ston-karatzaferi

Θα περίμενα να αντιδράς με ορθότερη κρίση και να ασκείς κριτική επί της ουσίας της πολιτικής και όχι με κουτσομπολιά.

Επίσης δεν θα περίμενα ποτέ ένας πρώην "σοσιαλιστής" να επικαλείται φασιστικά μπλογκ και site για να βρεί επιχειρήματα ενάντια σε πολιτικούς αντιπάλους της από 'δώ πλευράς.

Πρόσεξε γιατί η διολίσθηση σε σκοτεινούς δρόμους έχει δύσκολη επιστροφή. (κι ο Μπούκουρας οπαδός του Ανδρέα δήλωσε)

Φιλικά

"Απλά φοβάμαι πως ότι και να ψηφίσω, λάθος θα είναι... "

Αυτή δυστυχώς είναι ακριβώς η σκέψη μου. Ότι και να ψηφίσουμε λάθος θα είναι. Ψηφίζουμε ναι και αυτομάτως υποθηκεύουμε το μέλλον των παιδιών μας σε ένα κόσμο που άλλοι θα φτιάξουν για εμάς χωρίς να μας ρωτήσουν και όπου δεν θα έχουμε κανένα δικαίωμα, ούτε και στην ελπίδα ακόμα , ψηφίζουμε όχι και βαδίζουμε σε μονοπάτια άγνωστα και δύσβατα γιατί κάποιοι φρόντισαν με την ανοχή μας να καταστρέψουν οτιδήποτε καλό υπήρχε σε αυτή τη χώρα και ισχυρίζονται τώρα ότι εκφέρουν τον αυθεντικό λόγο.

Ποιο είναι άραγε το καλύτερο από τα 2 σενάρια? Ποιος είναι αυτός που μπορεί να μας εξηγήσει τεκμηριωμένα και με νηφαλιότητα τι θα συμβεί και στις 2 περιπτώσεις? Ποιος είναι αυτός που μπορεί να αποφασίσει για το μέλλον των παιδιών του χωρίς να έχει κανένα δεδομένο στα χέρια του.

Έκλεισαν οι Τράπεζες, τα ΜΜΕ πανικόβάλανε τον κόσμο, όλοι βγαίνουν και μιλούν για την επικείμενη καταστροφή και το τέλος του αύριο στη χώρα μας και όμως ακόμα δεν με έχουν πείσει. Δεν μπορώ να πιστέψω γιατί αφού είμαστε τόσο ασήμαντοι ,τόσο ανίκανοι, τόσο τεμπέληδες , τόσο παρτάκηδες ασχολούνται τόσο πολύ με το τι θα μας  συμβεί. Μήπως γιατί τελικά φοβούνται περισσότερο από εμάς? 

Αλήθεια τι γίνεται εαν δεν πάει να ψηφίσει κανεις?

Βγάζει την ουρά του απ' έξω, αφήνει την τύχη του στους άλλους και δεν έχει δικαίωμα να παραπονιέται μετά.

Έτσι κι αλλιώς δεν τον ενδιαφέρει τι γίνεται σ΄αυτό τον τόπο.

Αλήθεια τι γίνεται εαν δεν πάει να ψηφίσει κανεις?

Λέξη «idiot» που στα αγγλικά σημαίνει «ηλίθιος», χαρακτηρίζει όπως και στην Ελληνική τα άτομα χαμηλού νοητικού επιπέδου και προέρχεται από την Ελληνική λέξη Ιδιώτης.

Στην αρχαία Αθήνα σημαντικότερη αποστολή της πολιτείας ήταν η μετατροπή των ιδιωτών (των εγωκεντρικών ατόμων που ασχολούνταν με τις προσωπικές τους υποθέσεις) σε πολίτες (σε άτομα που ασχολούνται και συμμετέχουν στα κοινά). Θεωρούσαν ότι η ιδιότητα του ιδιώτη είναι μια φυσική ιδιότητα την οποία διαθέτουν όλοι οι άνθρωποι από τη φύση τους, ενώ η ιδιότητα του πολίτη είναι επίκτητο χαρακτηριστικό που διαμορφώνεται μέσω της παιδείας που παρέχει η πολιτεία. Συνεπώς το άτομο που παρέμενε «ιδιώτης»  ήταν άτομο απαίδευτο και αμόρφωτο, αφού δεν είχε εκπαιδευτεί επαρκώς στην ενασχόληση με τα κοινά.

Οταν κάποιος ρώτησε τον Βασιλιά της Σπάρτης Δημάρατο, γιατί οι Σπαρτιάτες θεωρούν άτιμους αυτούς που πετούν την ασπίδα τους και όχι αυτούς που πετούν τις περικεφαλαίες και τους θώρακες, αυτός απάντησε:

«Γιατί τις περικεφαλαίες και τους θώρακες τους φορούν για δική τους προστασία, ενώ την ασπίδα την κρατούν για να υπερασπίσουν την από κοινού παράταξη.»

Πλούταρχος (Αποφθέγματα Λακωνικά, 220 Α)

Μην με παρεξηγείτε. Δεν ειμαι ενάντια στην άσκηση των δημοκρατικών μας δικαιωμάτων, αλλα ενάντια σε αυτούς που χρησιμοποιούν την δημοκρατία για να απαλλάξουν τους εαυτούς τους απο καταστάσεις που είναι οι ίδιοι υπεύθυνοι. Για παράδειγμα το ερώτημα για εσάς είναι εαν θα πουμε ναι η όχι στα μέτρα? αμα πουμε ναι θα είναι επιτυχία? αμα πούμε όχι θα είναι επιτυχία? θα αναρωτηθεί κανείς πως φτάσαμε στο σημείο αυτο? Γιατί για κάποιους το ερώτημα δεν είναι μόνο αυτο (δλδ ναι η οχι στα μετρα).

Δημοκρατία θα ήταν να μπορούσαμε να δώσουμε σαν λαός απαντήσεις σε πολλά περισσότερα ερωτήματα. Όπως που θέλουμε να πάει η χώρα και οι άνθρωποι της. Και ασφαλώς σε πολλά άλλα. Ίσως αν το κάναμε νωρίτερα να μην φτάναμε και ως εδώ. Γιατί η δημοκρατία προφυλάσσεται μόνο από σκεφτόμενους - ενημερωμένους πολίτες, όχι μόνο από αυτούς που ψηφίζουν.