Προς το περιεχόμενο

Δημοψήφισμα την επόμενη Κυριακή με αντικείμενο την πρόταση των θεσμών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε όλα τα άλλα κράτη ,που ηταν σε μνημόνια,όλα τα κόματα ηταν με την πατρίδα τους απέναντι στην τροικα και έτσι κατάφεραν και βγήκαν.

Σε τούτη την χώρα ,που γεννήθηκε η δημοκρατία και στηρίζεται πάντα στην σοφία του λαού της ,τι έγινε?Ντροπή ,πιό θάνε το αύριο?το ξέρει κανείς?

Ε ρε μαλαπέδρα  που τους χρειάζεται,σε όλους.

Συμφωνώ

Μόνο που αυτό θα έπρεπε να συμβαίνει εδώ και μερικά τουλάχιστον χρόνια ,

και με την προϋπόθεση οτι  το "όλα τα κόματα ηταν με την πατρίδα τους"  δεν σημαίνει οτι το εκάστοτε κυβερνών κόμμα έχει δίκιο και οι άλλοι άδικο.

 

Οσο για το πιο θά είναι το αύριο

Κοντός ψαλμός αλληλούια

Κυριολεκτικώς αυριο θα έχουμε την πρώτη γεύση.

Εύχομαι να κάνω τραγικό λάθος σε οτι φαντάζομαι.

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στην ενοια πατριδα βλεπεις το κοινωνικο συμφερον η το ατομικο .

αυτο το να μαζευτουν ολοι και να συμφωνησουν ειναι η μεγαλη απατη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agrevelos,επειδή είσαι λογιστής και τα ζεις από πρώτο χέρι ,δεν υπάρχουν αυτοί και οι άλλοι.

 

ΕΜΕΙΣ είμαστε.  τι να πηδήξουμε από την ταράτσα ,τι να καούμε ζωντανοί.   Ελπίζουμε σαν τον Ζαχόπουλο σε καμιά τέντα .  Αν φτάσουμε μισό μέτρο από την γη ,όλα είναι εύκολα μετά.  κάνουμε μία τσάκ και πηδάμε,στο μισό μέτρο θα φοβηθούμε?  που λέει το ανέκδοτο.

 

 

στις προτάσεις των θεσμών,

 

"απλοποίηση  φορολόγησης μισθωτών-συνταξιούχων".    όταν  οι νεοφιλελεύθεροι λένε "απλοποίηση" σημαίνει ότι έκπτωση των 2.100 πέταξε σαν το πουλάκι.

 

διαβάζεις την συγκεκριμένη λέξη και λες "πολύ ωραία συμφωνώ ,απλά πραγματάκια".

 

 

αυστηρότερα κριτήρια για το ποιος θεωρείται αγρότης.  εδώ τα έχω γράψει ,θέλουν την γη και γενικότερα αποξένωση από κάθε είδους ακίνητης περιουσίας,βλέπε ΕΝΦΙΑ. 

 

όταν δεν έχεις ακίνητα ,προσαρμόζεσαι και μετακινείσαι πιο εύκολα ώστε να καλύπτεις κενά και δεν μπορείς να είσαι αυτόνομος.

 

 

αύξηση προκαταβολής φυσικών-νομικών προσώπων στο 100%.

 

"περαιτέρω απλοποίηση συντελεστών Φ.Π.Α.".

 

το δόγμα τους "ότι αναπνέει σκοτώνεται" και "κυνηγάμε τον τσίχλα ,ενώ η τσιχλοβιομηχανία καλώς τα έχει καμωμένα".

 

Σε ένα μόνο έχουν δίκιο  που λένε "αυτοί είμαστε και σε όποιον αρέσουμε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μούτσο πιάσε το τιμόνι!



Πρόσεχε όμως, αυτά που θα έπρεπε να ξέρεις, χωρίς να στα έχω μάθει, για να μας βγάλεις απ' τη φουρτούνα. Σα καπετάνιος εγώ και οι προκάτοχοι μου, έκανα ότι μπορούσα, τώρα η σειρά σου. Τώρα είναι καιρός να δείξεις ότι τα τόσα χρόνια στο αμπάρι, στη μουτζούρα, σου έμαθαν πως να επιβιώνεις. Τα πτυχία του καπετάνιου δεν μπορούν να μας προσφέρουν τίποτα. Τώρα αυτό που μετράει είναι πως μπορείς να επιβιώσεις με τα λιγότερα δυνατά. Κάτι που σαν καπετάνιος δεν τα χρειάστηκα ποτέ, γιατί ζούσα κατάστρωμα όχι αμπάρι!
Έλα μούτσο, πιάσε το τιμόνι! Βγάλε πορεία σε αχαρτογράφητα νερά. Δείξε ότι δεν φοβάσαι να βραχείς, να πεινάσεις, να πονέσεις. Κι άμα περάσει κι αυτό, θα γυρίσω να κουμαντάρω ξανά, σε γαλήνια νερά το καράβι, με εσένα μέσα. Να σε οδηγήσω σ’ αυτά που ονειρεύεσαι, σ’ αυτά που ζηλεύεις…

Κοινός Θνητός 28-6-2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agrevelos,επειδή είσαι λογιστής και τα ζεις από πρώτο χέρι ,δεν υπάρχουν αυτοί και οι άλλοι.

 

ΕΜΕΙΣ είμαστε.  τι να πηδήξουμε από την ταράτσα ,τι να καούμε ζωντανοί.   Ελπίζουμε σαν τον Ζαχόπουλο σε καμιά τέντα .  Αν φτάσουμε μισό μέτρο από την γη ,όλα είναι εύκολα μετά.  κάνουμε μία τσάκ και πηδάμε,στο μισό μέτρο θα φοβηθούμε?  που λέει το ανέκδοτο.

 

 

στις προτάσεις των θεσμών,

 

"απλοποίηση  φορολόγησης μισθωτών-συνταξιούχων".    όταν  οι νεοφιλελεύθεροι λένε "απλοποίηση" σημαίνει ότι έκπτωση των 2.100 πέταξε σαν το πουλάκι.

 

διαβάζεις την συγκεκριμένη λέξη και λες "πολύ ωραία συμφωνώ ,απλά πραγματάκια".

 

 

αυστηρότερα κριτήρια για το ποιος θεωρείται αγρότης.  εδώ τα έχω γράψει ,θέλουν την γη και γενικότερα αποξένωση από κάθε είδους ακίνητης περιουσίας,βλέπε ΕΝΦΙΑ. 

 

όταν δεν έχεις ακίνητα ,προσαρμόζεσαι και μετακινείσαι πιο εύκολα ώστε να καλύπτεις κενά και δεν μπορείς να είσαι αυτόνομος.

 

 

αύξηση προκαταβολής φυσικών-νομικών προσώπων στο 100%.

 

"περαιτέρω απλοποίηση συντελεστών Φ.Π.Α.".

 

το δόγμα τους "ότι αναπνέει σκοτώνεται" και "κυνηγάμε τον τσίχλα ,ενώ η τσιχλοβιομηχανία καλώς τα έχει καμωμένα".

 

Σε ένα μόνο έχουν δίκιο  που λένε "αυτοί είμαστε και σε όποιον αρέσουμε".

Δεν είπα τέτοια πράγματα εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

agrevelos,επειδή είσαι λογιστής και τα ζεις από πρώτο χέρι ,δεν υπάρχουν αυτοί και οι άλλοι.

 

ΕΜΕΙΣ είμαστε.  τι να πηδήξουμε από την ταράτσα ,τι να καούμε ζωντανοί.   Ελπίζουμε σαν τον Ζαχόπουλο σε καμιά τέντα .  Αν φτάσουμε μισό μέτρο από την γη ,όλα είναι εύκολα μετά.  κάνουμε μία τσάκ και πηδάμε,στο μισό μέτρο θα φοβηθούμε?  που λέει το ανέκδοτο.

 

 

στις προτάσεις των θεσμών,

 

"απλοποίηση  φορολόγησης μισθωτών-συνταξιούχων".    όταν  οι νεοφιλελεύθεροι λένε "απλοποίηση" σημαίνει ότι έκπτωση των 2.100 πέταξε σαν το πουλάκι.

 

διαβάζεις την συγκεκριμένη λέξη και λες "πολύ ωραία συμφωνώ ,απλά πραγματάκια".

 

 

αυστηρότερα κριτήρια για το ποιος θεωρείται αγρότης.  εδώ τα έχω γράψει ,θέλουν την γη και γενικότερα αποξένωση από κάθε είδους ακίνητης περιουσίας,βλέπε ΕΝΦΙΑ. 

 

όταν δεν έχεις ακίνητα ,προσαρμόζεσαι και μετακινείσαι πιο εύκολα ώστε να καλύπτεις κενά και δεν μπορείς να είσαι αυτόνομος.

 

 

αύξηση προκαταβολής φυσικών-νομικών προσώπων στο 100%.

 

"περαιτέρω απλοποίηση συντελεστών Φ.Π.Α.".

 

το δόγμα τους "ότι αναπνέει σκοτώνεται" και "κυνηγάμε τον τσίχλα ,ενώ η τσιχλοβιομηχανία καλώς τα έχει καμωμένα".

 

Σε ένα μόνο έχουν δίκιο  που λένε "αυτοί είμαστε και σε όποιον αρέσουμε".

 

 

Kαλά τα γράφεις και λίγα λες . Ας αφήσουμε τα δόγματα των άλλων και ας πιάσουμε  τα δόγματα τα δικά μας. Καμιά μεταρύθμιση μόνοι μας θα κάνουμε ή θα λέμε ότι κάνουμε όταν μας τις επιβάλλουν από έξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριολεκτικώς αυριο θα έχουμε την πρώτη γεύση.


Εύχομαι να κάνω τραγικό λάθος σε οτι φαντάζομαι.


Καλημέρα.


 


δεν κάνεις λάθος και δεν θα είναι καλή η μέρα.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κυριολεκτικώς αυριο θα έχουμε την πρώτη γεύση.

Εύχομαι να κάνω τραγικό λάθος σε οτι φαντάζομαι.

Καλημέρα.

 

δεν κάνεις λάθος και δεν θα είναι καλή η μέρα.

 

Μακάρι συνάδελφε 

Εύχομαι ολόψυχα να  είναι όχι απλως μια καλή ημέρα , αλλά μια πάρα πολύ καλή ημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά τα γράφεις και λίγα λες . Ας αφήσουμε τα δόγματα των άλλων και ας πιάσουμε  τα δόγματα τα δικά μας. Καμιά μεταρύθμιση μόνοι μας θα κάνουμε ή θα λέμε ότι κάνουμε όταν μας τις επιβάλλουν από έξω ?

 

 

πες μου μία που θα ήθελες και θα στο επέτρεπαν.

 

το να μην παίρνει ο πεθαμένος σύνταξη? ο 30 ετών?   φυσικά και να μην παίρνει.

 

ελάχιστος φόρος επί τζίρου θα σε αφήσουν?

 

μηδενισμός της επιδότησης ΑΠΕ/διοδίων κλπ. θα σε αφήσουν?

 

θα μας εγγυηθούν τα σύνορα ,ώστε να μηδενίσουμε τις πολεμικές δαπάνες?

 

θα πάρουν κανά μετανάστη να τον ταίζουν? δεν χωράμε και δεν αντέχουμε άλλους.

 

λαθρεμπόριο-παρεμπόριο κλπ. είδες να προτείνουν κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι συνάδελφε 

Εύχομαι ολόψυχα να  είναι όχι απλως μια καλή ημέρα , αλλά μια πάρα πολύ καλή ημέρα

 

ΔΕΝ κάνεις λάθος έγραψα. και ΔΕΝ θα είναι καλή μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εἶναι ἡ πατρίδα μας

Τί εἶναι ἡ πατρίδα μας; Μὴν εἶν᾿ οἱ κάμποι;

Μὴν εἶναι τ᾿ ἄσπαρτα ψηλὰ βουνά;

Μὴν εἶναι ὁ ἥλιος της, ποὺ χρυσολάμπει;

Μὴν εἶναι τ᾿ ἄστρα της τὰ φωτεινά;

Μὴν εἶναι κάθε της ρηχὸ ἀκρογιάλι

καὶ κάθε χώρα της μὲ τὰ χωριά;

κάθε νησάκι της ποὺ ἀχνὰ προβάλλει,

κάθε της θάλασσα, κάθε στεριά;

Μὴν εἶναι τάχατε τὰ ἐρειπωμένα

ἀρχαία μνημεῖα της χρυσὴ στολή,

ποὺ ἡ τέχνη ἐφόρεσε καὶ τὸ καθένα

μία δόξα ἀθάνατη ἀντιλαλεῖ;

Ὅλα πατρίδα μας! Κι αὐτὰ κι ἐκεῖνα,

καὶ κάτι πού ῾χουμε μὲς τὴν καρδιὰ

καὶ λάμπει ἀθώρητο σὰν ἥλιου ἀχτίνα

καὶ κράζει μέσα μας: Ἐμπρὸς παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ κάνεις λάθος έγραψα. και ΔΕΝ θα είναι καλή μέρα.

Εχεις δίκιο συνάδελφε 

αλλά ...... εχω πάθει μια ελαφριά ? βαρύτερη ? δεν ξερω ακριβώς ,παράκρουση ,με αυτά που διαβάζω και ακούω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή σειρά:

 

-- Δημοψίφισμα

-- Αποτέλεσμα ΌΧΙ

-- Έξοδος από την Ε.Ε (το περιβόητο grexit).

-- Κηρύσσουμε πτώχευση και δεν πληρώνουμε τίποτα στους δανειστές

-- Ξεκινάμε σαν χώρα από το μηδέν

 

Δεν θα είναι εύκολο,το ξέρω! Πιθανόν να υπάρχει δέσμευση καταθέσεων ή και αλλαγή νομίσματος, το ξέρω!

Πιθανόν να καταρρεύσουν όλα για κάποιον καιρό, το ξέρω!

 

ΟΜΩΣ ,δεν θα έχουμε πάνω απ'το κεφάλι μας -σαν χώρα- κανέναν κερατά να μας κάνει κουμάντο!!!

 

Μόνο με έξοδο από την Ε.Ε. έχουμε μια ελπίδα,αλλιώς θα είμαστε πάντα δέσμιοι των Ευρωπαίων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν θα είναι εύκολο,το ξέρω! Πιθανόν να υπάρχει δέσμευση καταθέσεων ή και αλλαγή νομίσματος, το ξέρω!

Πιθανόν να καταρρεύσουν όλα για κάποιον καιρό, το ξέρω!

 

 

 

Για "κάποιον καιρό" θα έχουμε και πολλές αυτοκτονίες όμως.

Και 60% ανεργία.

Και εθνικό διχασμό (ξανά) - φροντίζει για αυτό ο Σαμαράς και το "μπουλούκι" του.

Α, και θα θυσιάσουμε μία (τουλάχιστον) γενιά.

 

Όλα είναι θέμα καλού συγχρονισμού. Η χρονική στιγμή δεν θα μπορούσε να είναι πιο ακατάλληλη για εμάς. Είτε προκλήθηκε από τους δανειστές, είτε είναι λάθος επιλογή του Τσίπρα.

 

Ο Τσίπρας δεν εκλέχθηκε από τους Έλληνες για να βγάλει τη χώρα από το ευρώ. Αν θέλαμε να βγούμε από το ευρώ, νομίζω ότι έπρεπε να το είχαμε συνειδητοποιήσει νωρίτερα και έγκαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ

Μόνο που αυτό θα έπρεπε να συμβαίνει εδώ και μερικά τουλάχιστον χρόνια ,

και με την προϋπόθεση οτι  το "όλα τα κόματα ηταν με την πατρίδα τους"  δεν σημαίνει οτι το εκάστοτε κυβερνών κόμμα έχει δίκιο και οι άλλοι άδικο.

 

Οσο για το πιο θά είναι το αύριο

Κοντός ψαλμός αλληλούια

Κυριολεκτικώς αυριο θα έχουμε την πρώτη γεύση.

Εύχομαι να κάνω τραγικό λάθος σε οτι φαντάζομαι.

Καλημέρα.

Συμφωνώ απόλυτα και σε καμιά περίπιπτωση δεν λέω οτι το εκάστοτε κόμμα που κυβερνά έχει δίκιο,μην σου πώ οτι έχει πάντα άδικο................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο θα είναι .. όπως την προηγούμενη Δευτέρα..

Λίγο πιο χαλαρά λόγω παράτασης,

Λίγο πιο σφιχτά λόγω προθεσμιών τέλους μήνα.

 

Κατά τάλλα..

 

- Πώς νιώθεις;
- Άβολα!
- Φοβάσαι;

- Ναι...
- Τι;
- Το άγνωστο.
- Και;
- Τι και;
- Τι θα ψηφίσεις;
- ΟΧΙ
- Θα ψηφίσεις ΟΧΙ, ενώ λες ότι φοβάσαι το άγνωστο; Πώς γίνεται αυτό;
- Γίνεται, διότι φοβαμαι πολύ περισσοτερο το "γνωστό"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για "κάποιον καιρό" θα έχουμε και πολλές αυτοκτονίες όμως.

Και 60% ανεργία.

Και εθνικό διχασμό (ξανά) - φροντίζει για αυτό ο Σαμαράς και το "μπουλούκι" του.

Α, και θα θυσιάσουμε μία (τουλάχιστον) γενιά.

 

Όλα είναι θέμα καλού συγχρονισμού. Η χρονική στιγμή δεν θα μπορούσε να είναι πιο ακατάλληλη για εμάς. Είτε προκλήθηκε από τους δανειστές, είτε είναι λάθος επιλογή του Τσίπρα.

 

Ο Τσίπρας δεν εκλέχθηκε από τους Έλληνες για να βγάλει τη χώρα από το ευρώ. Αν θέλαμε να βγούμε από το ευρώ, νομίζω ότι έπρεπε να το είχαμε συνειδητοποιήσει νωρίτερα και έγκαιρα.

 

 

Γιατί τώρα δεν έχουμε πολλές αυτοκτονίες? http://news247.gr/eidiseis/koinonia/to-mauro-adieksodo-ths-krishs-kata-35-aykshthhkan-oi-aytoktonies-sthn-ellada.3385286.html

 

Δεν έχουμε πραγματική ανεργία 60-70%???

Μην μου πεις πως δεν θεωρείται άνεργος και αυτός που δουλεύει εποχιακά ή αυτός που δουλεύει stage π.χ...

ή ακόμα και κάποιος που δουλεύει με 3 και 60... Για μένα δεν είναι εργαζόμενος απ'την στιγμή που δεν καλύπτει ούτε τις βασικές του ανάγκες.

 

Δεν έχουμε τώρα εθνικό διχασμό?

Επίτηδες ''φυτεύουν'' την διχόνια για να κάνουν ανενόχλητοι την δουλειά τους.

 

Ή μήπως δεν έχει θυσιαστεί η γενιά μου? Τόσα άνεργα παιδιά, άλλοι στο εξωτερικό πιστεύοντας πως εκεί θα βρουν κάτι καλύτερο,

χωρίς σκέψη να κάνουν δική τους οικογένεια και κυρίως χωρίς να ελπίζουν για κάτι καλύτερο..

 

Όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της πολιτικής που ακολουθήθηκε, των μνημονιων και των μέχρι τώρα ''ΝΑΙ'' στις συμφωνίες!

 

Καιρός να πούμε ''ΟΧΙ'' και να πάμε μόνοι μας παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τώρα δεν έχουμε πολλές αυτοκτονίες? http://news247.gr/eidiseis/koinonia/to-mauro-adieksodo-ths-krishs-kata-35-aykshthhkan-oi-aytoktonies-sthn-ellada.3385286.html

 

Δεν έχουμε πραγματική ανεργία 60-70%???

Μην μου πεις πως δεν θεωρείται άνεργος και αυτός που δουλεύει εποχιακά ή αυτός που δουλεύει stage π.χ...

ή ακόμα και κάποιος που δουλεύει με 3 και 60... Για μένα δεν είναι εργαζόμενος απ'την στιγμή που δεν καλύπτει ούτε τις βασικές του ανάγκες.

 

Δεν έχουμε τώρα εθνικό διχασμό?

Επίτηδες ''φυτεύουν'' την διχόνια για να κάνουν ανενόχλητοι την δουλειά τους.

 

Ή μήπως δεν έχει θυσιαστεί η γενιά μου? Τόσα άνεργα παιδιά, άλλοι στο εξωτερικό πιστεύοντας πως εκεί θα βρουν κάτι καλύτερο,

χωρίς σκέψη να κάνουν δική τους οικογένεια και κυρίως χωρίς να ελπίζουν για κάτι καλύτερο..

 

Όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της πολιτικής που ακολουθήθηκε, των μνημονιων και των μέχρι τώρα ''ΝΑΙ'' στις συμφωνίες!

 

Καιρός να πούμε ''ΟΧΙ'' και να πάμε μόνοι μας παρακάτω.

 

Δεν διαφωνούμε (γενικά) σε αυτά που γράφετε. 

 

Πιστεύετε όμως πραγματικά ότι εμείς είμαστε ικανοί να "πάμε παρακάτω"?

 

Εμείς που αδειάζουμε ράφια σούπερ μάρκετ, βενζινάδικα και ΑΤΜ την ώρα που πρέπει να κάνουμε ακριβώς το αντίθετο?

 

Που δεν θα πληρώσει κανείς το παραμικρό μεθαύριο?

 

Η "κατσίκα του γείτονα" θα ψοφήσει. Αυτό είμαστε. Ή αυτό γίναμε.

 

Όσον αφορά τη γενιά μου (τη δική σας ηλικία δεν την γνωρίζω), είναι πραγματικά θλιβερό, αλλά τελείωσε. Είτε με "ΝΑΙ" είτε με "ΟΧΙ". 

 

Θυσιάστηκε για τα πλούσια 80's, τα "κερδοφόρα" 90's και τα "χρηματοδοτούμενα" και "επιδοτούμενα" 00's.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ναι θα πάρει +60%.

 

εμ τι νομίζατε θα πηγαίναμε εκδρομή το Σ/Κ χωρίς φόβο και πάθος?

 

ήδη ο Ντράγκι άρχισε τα όργανα.

 

Από το ευρώ δεν σε διώχνουν ,γιατί δεν είναι μαλάκες ,απλά φεύγεις να γλιτώσεις και αν τα καταφέρεις.

 

και όταν δεν είσαι αποφασισμένος κάτσε στα αυγά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνούμε (γενικά) σε αυτά που γράφετε. 

 

Πιστεύετε όμως πραγματικά ότι εμείς είμαστε ικανοί να "πάμε παρακάτω"?

 

Εμείς που αδειάζουμε ράφια σούπερ μάρκετ, βενζινάδικα και ΑΤΜ την ώρα που πρέπει να κάνουμε ακριβώς το αντίθετο?

 

Που δεν θα πληρώσει κανείς το παραμικρό μεθαύριο?

 

Η "κατσίκα του γείτονα" θα ψοφήσει. Αυτό είμαστε. Ή αυτό γίναμε.

 

Όσον αφορά τη γενιά μου (τη δική σας ηλικία δεν την γνωρίζω), είναι πραγματικά θλιβερό, αλλά τελείωσε. Είτε με "ΝΑΙ" είτε με "ΟΧΙ". 

 

Θυσιάστηκε για τα πλούσια 80's, τα "κερδοφόρα" 90's και τα "χρηματοδοτούμενα" και "επιδοτούμενα" 00's.  

ETΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ

 

 

 

"Ξέρεις πως δώσανε κυρ-Παντελή άλλοι τα νιάτα τους και τη ζωή να γίνει τ’ όνειρο φέτα ψωμί να φας και ‘ συ κυρ-Παντελή;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειστές οι τράπεζες αύριο:

 

http://www.bbc.com/news/world-europe-33305019

 

 

KAI EINAI MONO H ARXH......... :unsure: :unsure:

 

ΞΥΠΝΑ ΛΑΕ......

 

"Φτιασιδωμένη η ψευτιά

γυρνά στους δρόμους και γελά

μπουτίκ, βολάν και ξιπασιά

Προπό, λαχεία, διαφθορά

Κι άλλοι με ιδρώτα το ψωμί

κι άλλοι πουλάν μισοτιμής

πατρίδα λευτεριά τιμή

αρκεί να πιάσουν την καλή

να γίνουν υπουργοί

Η EOK βαρά νταγερέ

χόρευε νάιλον υπουργέ

σαν καραγκιόζης στο μπερντέ

κι εσύ να κλαις πικρέ λαE.

Ξυπνήστε

Ξυπνήστε νέες, ξυπνήστε νιοί

βγέστε απ' του τάφου τη σιωπή

δείτε του κόσμου τη ντροπή

γίνετε χίλιοι κεραυνοί

και κάψτε μας ή σώστε μας

γλιτώστε μας, ή θάψτε μας.."

 

ΤΖΑΒΕΛΑΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειστές οι τράπεζες αύριο:

 

http://www.bbc.com/news/world-europe-33305019

Θα ησυχάσουμε μερικές μέρες από τις  <<εισπρακτικές >> θα βάλουμε επιτέλους τα κινητά στο δυνατό και θα τα σηκώνουμε χωρίς κα κοιτάζουμε ποιος μας τηλεφωνεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...