Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΩΛΗΣΗ ΠΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΏΠΙΣΗ Ε1 ΚΑΙ Ε3


cathy

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΔΩΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΜΕΣΑ !

ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ( ΜΕ ΑΞΙΑ 13000,00) ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2014 ΚΑΙ ΔΙΕΚΟΨΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ .

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΠΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ .

ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΩ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΠΑΓΙΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ  Ε3 ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΥ ?

ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΕΜΦΑΝΙΣΩ ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ν. 4172/2013 άρθρο 21, παρ 1

 

1. Ως κέρδος από επιχειρηματική δραστηριότητα θεωρείται το σύνολο των εσόδων από τις επιχειρηματικές συναλλαγές μετά την αφαίρεση των επιχειρηματικών δαπανών, των αποσβέσεων και των προβλέψεων για επισφαλείς απαιτήσεις. Στα έσοδα από τις επιχειρηματικές συναλλαγές περιλαμβάνονται και τα έσοδα από την πώληση των στοιχείων του ενεργητικού της επιχείρησης, καθώς και το προϊόν της εκκαθάρισής της, όπως αυτά προκύπτουν στη διάρκεια του φορολογικού έτους. Ειδικά, για τον προσδιορισμό του εισοδήματος από αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα στα έσοδα από επιχειρηματικές συναλλαγές περιλαμβάνονται τα έσοδα από την παραγωγή γεωργικών, "πτηνοτροφικών"[1], κτηνοτροφικών, δασοκομικών, υλοτομικών και αλιευτικών προϊόντων.

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω εγώ θα τα έβαζα στο Ε3 στον κωδικό 273 ή 282 (λοιπά έσοδα), ανάλογα τη δραστηριότητα. Αν υπάρχει άλλη άποψη, παρακαλώ να με διορθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ με τους κωδικούς , αλλά θα έβαζα μόνο το κέρδος από τα πάγια , δηλαδή την αναπόσβεστη αξία.

πχ πάγιο με αξία κτήσης 10.000,00 €  αποσβεσεις έως την ημέρα πώλησης 6.000,00 €  στους κωδικούς 273 ή 282 ή 645

ανάλογα με την δραστηριότητα της επιχείρησης θα έβαζα το ποσό των 4.000,00 (αναπόσβεστο).

 

'Αλλη άποψη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ με τους κωδικούς , αλλά θα έβαζα μόνο το κέρδος από τα πάγια , δηλαδή την αναπόσβεστη αξία.

πχ πάγιο με αξία κτήσης 10.000,00 €  αποσβεσεις έως την ημέρα πώλησης 6.000,00 €  στους κωδικούς 273 ή 282 ή 645

ανάλογα με την δραστηριότητα της επιχείρησης θα έβαζα το ποσό των 4.000,00 (αναπόσβεστο).

 

'Αλλη άποψη ;

Καλημέρα,

 

Σύμφωνα με το παράδειγμα, δεν λαμβάνεται υπόψη καθόλου η αξία πώλησης. Αν είναι να μπει μόνο η διαφορά, θα πρεπε να μπει Αξία πώλησης-Αναπόσβεστη. Αλλά δεν ξέρω αν ισχύει αυτό με τον 4172/2013 ή μπαίνει ολόκληρη η αξία του τιμολογίου. Την απάντηση σε αυτό δεν την έχω. Πάντως σίγουρα με την 1073/2015 (παρ. 7, εδάφιο 2)-όπως τροποποιήθηκε με την 1103/2015- υπολογίζονται αποσβέσεις μέχρι τη τον τελευταίο μήνα που χρησιμοποιήθηκε.

 

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δίκι

 

Καλημέρα,

 

Σύμφωνα με το παράδειγμα, δεν λαμβάνεται υπόψη καθόλου η αξία πώλησης. Αν είναι να μπει μόνο η διαφορά, θα πρεπε να μπει Αξία πώλησης-Αναπόσβεστη. Αλλά δεν ξέρω αν ισχύει αυτό με τον 4172/2013 ή μπαίνει ολόκληρη η αξία του τιμολογίου. Την απάντηση σε αυτό δεν την έχω. Πάντως σίγουρα με την 1073/2015 (παρ. 7, εδάφιο 2)-όπως τροποποιήθηκε με την 1103/2015- υπολογίζονται αποσβέσεις μέχρι τη τον τελευταίο μήνα που χρησιμοποιήθηκε.

 

Καλή συνέχεια

 

 

Σωστά με διορθώνεις συνάδελεφε τα 10.000,00 € που αναφέρω από κεκτημένη ταχύτητα έγραψα αξία κτήσης. Στην πραγματικότητα ήθελα να αναφερθώ στην αξία πώλησης.

Το σκεπτικό μου είνια πάντα να βάζουμε στα λοιπά έσοδα την ωφέλεια που προκύπτει από την πώληση των στοιχείων ενεργητικού ( αξία πώλησης-αναπόσβεστη αξία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δίκι

 

 

 

Σωστά με διορθώνεις συνάδελεφε τα 10.000,00 € που αναφέρω από κεκτημένη ταχύτητα έγραψα αξία κτήσης. Στην πραγματικότητα ήθελα να αναφερθώ στην αξία πώλησης.

Το σκεπτικό μου είνια πάντα να βάζουμε στα λοιπά έσοδα την ωφέλεια που προκύπτει από την πώληση των στοιχείων ενεργητικού ( αξία πώλησης-αναπόσβεστη αξία).

Το σκεπτικό σου είναι ολόσωστο. Και παλαιότερα έτσι έμπαινε, όπως το λες!!!!

 

Δε ξέρω τώρα τί ισχύει. Πιθανότατα το ίδιο!!! Αλλά δε το χω διασταυρώσει, δε μου τυχε και κάτι ανάλογο πρόσφατα.

 

Καλή Κυριακή και καλό κουράγιο για τη συνέχεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το σκεπτικό σου είναι ολόσωστο. Και παλαιότερα έτσι έμπαινε, όπως το λες!!!!

 

Δε ξέρω τώρα τί ισχύει. Πιθανότατα το ίδιο!!! Αλλά δε το χω διασταυρώσει, δε μου τυχε και κάτι ανάλογο πρόσφατα.

 

Καλή Κυριακή και καλό κουράγιο για τη συνέχεια!!!

τελικά ισχύει αυτο? γιατί στο λογιστικό αποτελέσμα που εκτυπώνω από το λογισμικό μου δεν το λαμβάνει υπόψιν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...