Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
alekosmp

Παγίδα οι μισθώσεις τουριστικών καταλυμάτων χωρις σήμα ΕΟΤ?

Question

Προβληματίζομαι στο εξής. Μετά τις μεταβολές του 4254/2014,σε μισθώσεις με περίοδο μίσθωσης μεγαλύτερη του μήνα, το κατάλυμα δεν θεωρείται τουριστικό και συνεπώς λειτουργεί ως αστική μίσθωση χωρίς σήμα του ΕΟΤ. Αν τώρα οι μισθώσεις αυτές γίνονται σε τουρίστες χωρίς ΑΦΜ, περισσότερες από 2 φορές το χρόνο, μήπως εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 21 στο λεγόμενο "Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων"? Μήπως οι άνθρωποι βρεθούν στο μέλλον κάπου εκτεθειμένοι?

 

Βέβαια αυτό ισχύει αν η υποβολή του μισθωτηρίου γίνει χωρίς ΑΦΜ, όπου φαίνεται ότι πρόκειται για βραχυχρόνια τουριστική μίσθωση

 

Απάντηση από το υπουργείο σε αντίστοιχο ερώτημα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/23122

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Προβληματίζομαι στο εξής. Μετά τις μεταβολές του 4252/2014,σε μισθώσεις με περίοδο μίσθωσης μεγαλύτερη του μήνα, το κατάλυμα δεν θεωρείται τουριστικό και συνεπώς λειτουργεί ως αστική μίσθωση χωρίς σήμα του ΕΟΤ. Αν τώρα οι μισθώσεις αυτές γίνονται σε τουρίστες χωρίς ΑΦΜ, περισσότερες από 2 φορές το χρόνο, μήπως εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 21 στο λεγόμενο "Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων"? Μήπως οι άνθρωποι βρεθούν στο μέλλον κάπου εκτεθειμένοι?

 

Βέβαια αυτό ισχύει αν η υποβολή του μισθωτηρίου γίνει χωρίς ΑΦΜ, όπου φαίνεται ότι πρόκειται για βραχυχρόνια τουριστική μίσθωση

Τουριστικές μισθώσεις απο ιδιώτη χωρίς βιβλία  μπορεί να γίνει εαν βγάλει σήμα ΕΟΤ και αν θυμάμαι καλά δεν πρέπει να είναι πάνω απο τρις μήνες  κατ' έτος και δεν χρειάζεται ΑΦΜ  Ν. 4179/2013 . Τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιο νόμο εξαιρούσε την έναρξη σε αυτές τις περιπτώσεις, αν τον έχεις πες μας.

Ο νόμος  4252/2014 που έβαλες είναι ο ισολογισμός του κράτους μας για το 2012 ο οποίος δημοσιεύθηκε σε φεκ το 2014 , που τον βρήκες ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τυπογραφικο λάθος, 4254/2014

 

ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΙΔ.: ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ

ΙΔ.1.: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΚΜΙΣΘΩΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ

 

2. Το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 7 του άρθρου 2 του ν. 2160/1993 (Α' 118) τροποποιείται ως εξής:
«Ακίνητο που εκμισθώνεται για προσωρινή διαμονή του μισθωτή για χρονικό διάστημα μικρότερο των τριάντα (30) ημερών θεωρείται τουριστικό κατάλυμα.»

 

συνεπώς για ακίνητα που εκμισθώνονται πάνω απο 30 ημέρες ΔΕΝ θεωρείται τουριστικό κατάλυμα και δεν έχουμε να κάνουμε με τον ΕΟΤ.

 

Το πρόβλημα μου είνα πως υποβάλλουμε τα συμφωνητικά ώστε να μην μπλέξει με τον 4172/2013 ο εκμισθωτής. Εκτός αν δεν μπλέκει έτσι και αλλιώς

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τυπογραφικο λάθος, 4254/2014

 

ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΙΔ.: ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ

ΙΔ.1.: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΚΜΙΣΘΩΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΠΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ

 

2. Το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 7 του άρθρου 2 του ν. 2160/1993 (Α' 118) τροποποιείται ως εξής:

«Ακίνητο που εκμισθώνεται για προσωρινή διαμονή του μισθωτή για χρονικό διάστημα μικρότερο των τριάντα (30) ημερών θεωρείται τουριστικό κατάλυμα.»

 

συνεπώς για ακίνητα που εκμισθώνονται πάνω απο 30 ημέρες ΔΕΝ θεωρείται τουριστικό κατάλυμα και δεν έχουμε να κάνουμε με τον ΕΟΤ.

 

Το πρόβλημα μου είνα πως υποβάλλουμε τα συμφωνητικά ώστε να μην μπλέξει με τον 4172/2013 ο εκμισθωτής. Εκτός αν δεν μπλέκει έτσι και αλλιώς

 

ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΕΠΙΛΕΓΕΤΕ ΒΡΑΧΥΠΡΟΣΘΕΣΜΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ (ΟΧΙ ΑΣΤΙΚΗ)  ΑΝΕΥ ΑΦΜ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΧΕΤΕ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ασφαλώς και το δέχεται το σύστημα......

 

Μετά τι γίνετε είναι το θέμα άμα κάποιος έχει 3 σπιτια και τα νοικιάζει 3 φορές το καθένα κάθε χρόνο. Μήπως τον βγάλουν μετά από κάποια χρόνια σαν επαγγελματία με υποχρέωση να τηρούσε βιβλία απο σήμερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ασφαλώς και το δέχεται το σύστημα......

 

Μετά τι γίνετε είναι το θέμα άμα κάποιος έχει 3 σπιτια και τα νοικιάζει 3 φορές το καθένα κάθε χρόνο. Μήπως τον βγάλουν μετά από κάποια χρόνια σαν επαγγελματία με υποχρέωση να τηρούσε βιβλία απο σήμερα.

Νομίζω περισσότερο θα ήταν ο κίνδυνος εαν τα εκμίσθωνε  πάνω απο τρις φορές ανα σπίτι το έτος.  Είναι λίγο μπέρδεμα, πρέπει να ξεκαθαριστεί σε ποιες περιπτώσεις η μίσθωση είναι επιχειρηματική δραστηριότητα, όπως συμβαίνει με τα τουριστικά καταλύματα που εκεί είναι ξεκάθαρο πότε πρέπει να κάνεις έναρξη, αλλά στις λοιπές περιπτώσεις τι γίνεται ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Διόρθωση 3 φορές μέσα στο εξάμηνο! Το θέμα μου είναι πως δηλώνεται ο σκοπός της μίσθωσης ως βραχυχρόνια τουριστική η οποία κάτω απο προυποθέσεις υπάγεται στις επιχειρηματικές δραστηριότητες. Αλλιώς οι αστικές μισθώσεις δεν υποκρύπτουν τίποτα διαφορετικό απο αυτό που ήδη είναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Διόρθωση 3 φορές μέσα στο εξάμηνο! Το θέμα μου είναι πως δηλώνεται ο σκοπός της μίσθωσης ως βραχυχρόνια τουριστική η οποία κάτω απο προυποθέσεις υπάγεται στις επιχειρηματικές δραστηριότητες. Αλλιώς οι αστικές μισθώσεις δεν υποκρύπτουν τίποτα διαφορετικό απο αυτό που ήδη είναι.

Τι εννοείς πως δηλώνεται ο σκοπός της μίσθωσης ? Εαν έχει άδεια ΕΟΤ χωρίς βιβλία, τότε είναι τουριστική. Εαν δεν έχει άδεια ΕΟΤ δεν μπορεί να είναι τουριστική , απαγορεύεται!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γι αυτό και έχει όριο τους 3 μήνες η συγκεκριμένη μίσθωση. Απλά ο άνθρωπος θα παέι σε κανονική αστική μίσθωση με ΑΦΜ.

 

Επειδή ο ΕΟΤ δεν θεωρεί τουριστική την μίσθωση, δεν σημαίνει πως μετά θα παμε στην εφορία να το δηλώσουμε ως τουριστική βραχυχρόνια, επειδή και μόνο δεν έχει ΑΦΜ ο ενοικιαστής. Ας πάει να βγάλει ΑΦΜ ο ενοικιαστής.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γι αυτό και έχει όριο τους 3 μήνες η συγκεκριμένη μίσθωση. Απλά ο άνθρωπος θα παέι σε κανονική αστική μίσθωση με ΑΦΜ.

 

Επειδή ο ΕΟΤ δεν θεωρεί τουριστική την μίσθωση, δεν σημαίνει πως μετά θα παμε στην εφορία να το δηλώσουμε ως τουριστική βραχυχρόνια, επειδή και μόνο δεν έχει ΑΦΜ ο ενοικιαστής. Ας πάει να βγάλει ΑΦΜ ο ενοικιαστής.....

Αν βγάλει ΑΦΜ την κάνεις ως  αστική μίσθωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άμα δεν βγάλει ΑΦΜ και το σπίτι δεν έχει άδεια ΕΟΤ, τότε δεν την μπορεί να την στείλει καθόλου με βάση όσα είπαμε ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να θέσω και εγώ ένα ερώτημα πάνω στο θέμα σας....αλλά από την αντίπερα όχθη....

 

Ακίνητο με άδεια ΕΟΤ ''τουριστική επιπλωμένη κατοικία''.

 

Μπορεί να το μισθώνει ο ιδιοκτήτης το ακίνητο για πάνω από 1 μήνα (νέα δεδομένα αστικής μίσθωσης) σε τουρίστες, όσες φορές θέλει το χρόνο, χωρίς να υποχρεούται σε έναρξη επιτηδεύματος?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να θέσω και εγώ ένα ερώτημα πάνω στο θέμα σας....αλλά από την αντίπερα όχθη....

 

Ακίνητο με άδεια ΕΟΤ ''τουριστική επιπλωμένη κατοικία''.

 

Μπορεί να το μισθώνει ο ιδιοκτήτης το ακίνητο για πάνω από 1 μήνα (νέα δεδομένα αστικής μίσθωσης) σε τουρίστες, όσες φορές θέλει το χρόνο, χωρίς να υποχρεούται σε έναρξη επιτηδεύματος?

Απο Τουρκία είστε (αντίπερα όχθη) ?  Ο νόμος τι λεει για τις τουριστικές μισθώσεις απο ιδιώτες χωρίς έναρξη ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Να θέσω και εγώ ένα ερώτημα πάνω στο θέμα σας....αλλά από την αντίπερα όχθη....

Ακίνητο με άδεια ΕΟΤ ''τουριστική επιπλωμένη κατοικία''.

Μπορεί να το μισθώνει ο ιδιοκτήτης το ακίνητο για πάνω από 1 μήνα (νέα δεδομένα αστικής μίσθωσης) σε τουρίστες, όσες φορές θέλει το χρόνο, χωρίς να υποχρεούται σε έναρξη επιτηδεύματος?

Άποψη μου είναι πως οποισδήποτε έχει άδεια του ΕΟΤ που απαιτεί να έχει τήρηση βιβλίων, όπως η άδεια που αναφέρετε, στην περίπτωση που δεν έχει κάνει έναρξη, ή έχει κάνει αλλά δεν δηλώνει έσοδα, μπορεί στο μέλλον να κινήσει υποψίες ελέγχου. Αν θέλει να νοικιάζει τα σπίτια πάνω απο μήνα χρειάζεται την άδεια αυτή? νομίζω πως όχι γιατί μέχρι στιγμής ισχύουν αυτά που γράφουμε παραπάνω. Η ουσία είναι να δούμε αν η εφορία μπορεί να μας δημιουργήσει πρόβλημα γιατί ο ΕΟΤ μάλλον δεν θα το κάνει. Στην εφορία οι βραχυχρόνιες τουριστικές μισθώσεις είχαν δημιουργηθεί για τις επιπλωμένες επαύλεις. Τουλάχιστον αν το χρησιμοποιούσε κάποιος το σύστημα για την αποστολή μισθώσεων με λάθος άδεια πιστεύω δεν θα έπρεπε να κάνει πάνω απο 2 μισθώσεις ανα εξάμηνο, εξαιτίας του άρθρου 21 του 4172. Αυτά είναι απλά η άποψή μου μετά απο την κουβέντα με τον stavr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σίγουρα η εφορία είναι το θέμα μας. Ο ΕΟΤ από τη στιγμή που έχει εκδώσει την άδεια τελειώνει εκεί το θέμα.

 

Το ζήτημα βασικά είναι να καταργηθεί η τήρηση βιβλίων και στις κατοικίες, ή έστω υπό περιορισμούς όπως στις επαύλεις. Δε μπορεί το κράτος να υποχρεώνει το φορ. κάτοικο εξωτερικού να ανοίγει επιχείρηση, να πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές, να του στερεί τη φορολογική κατοικία, να τον υποχρεώνει να πληρώνει νταβατζιλίκια δεξιά κι αριστερά (να μη τα απαριθμήσω καλύτερα) επειδή το ακίνητο του δε πληρεί τις προϋποθέσεις για τουριστική έπαυλη.. Εννοείται πως το ίδιο ισχύει και για το φτωχό φορ. κάτοικο Ελλάδος, απλά εμάς μας έχουν δεδομένους ως φοροφυγάδες και κλέφτες.

 

Άλλωστε με τα μέχρι τώρα δεδομένα, το κράτος θα έβαζε ποιο πολλά στα ταμεία του αν τους έστελνε στη φορολογική κλίμακα των ακινήτων παρά των επιχειρήσεων.

 

Από την αρχή του 4179/2013 δημιουργήθηκαν ερωτήματα που ποτέ δεν απαντήθηκαν. Κι αν δε κάνω λάθος τότε ανακαλύφθηκε και η τουριστική έπαυλη κατά πολλούς φορολογικά. Η ζημιά βέβαια έρχεται από τον 3842/2010 άρθρο 6, παρ. 5.....

 

Τέλοσπαντων...θα επανέλθω μόλις έχω συγκεντρώσει όλες τις πληροφορίες.

 

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δυστυχώς έχουν δώσει απαλλαγή μόνο για τις επαύλεις μέχρι στιγμής και νομίζω το έκαναν με προέκταση του Ν 4172 άρθρο 21 στον οποίο αναφέρεται οτι 3 συναλλαγές μέσα στο εξάμηνο θεωρούνται ως επιχειρηματική δραστηριότητα. Έτσι μπήκε το όριο των 2 επαύλεων, γιατι κάθε μια έπαυλη θεωρείται και ως "συναλλαγή". Θεωρητικά με την ίδια λογική έπρεπε να δώσουν ίδιες απαλλαγές και στις κατοικίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άρα δεν κάνουμε καμμία κίνηση αν δεν έχει άδεια ΕΟΤ και το νοικιάσει μέχρι και 30 μέρες? εγώ έχω περίπτωση που νοικιάστηκε για ένα μήνα σπίτι σε νησί χωρίς άδεια ΕΟΤ μέσω σάιτ του εξωτερικού σε τουρίστες

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άρα δεν κάνουμε καμμία κίνηση αν δεν έχει άδεια ΕΟΤ και το νοικιάσει μέχρι και 30 μέρες? εγώ έχω περίπτωση που νοικιάστηκε για ένα μήνα σπίτι σε νησί χωρίς άδεια ΕΟΤ μέσω σάιτ του εξωτερικού σε τουρίστες

 

Θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα.

 

Με αφορμή το ερώτημα σου, θα παραθέσω μια από τις συγκεντρωμένες σημειώσεις παρακάτω...

 

ΕΚΜΙΣΘΩΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΚΑΙ ΩΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΤΑΛΥΜΑΤΑ.  (Pomida.gr)

Είναι πλέον δυνατή η μίσθωση οποιουδήποτε είδους κατοικίας ή διαμερίσματος σε οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας, για χρονικό διάστημα τουλάχιστον ενός (1) μήνα προς οποιονδήποτε τρίτο, Ελληνα ή αλλοδαπό, για την προσωρινή διαμονή του ή για παραθεριστικούς σκοπούς.  Στην περίπτωση αυτή, ο ιδιοκτήτης το ακινήτου δεν χρειάζεται να εξασφαλίσει το ειδικό σήμα του ΕΟΤ που απαιτείται στην περίπτωση επιχειρήσεων τουριστικών καταλυμάτων και ενοικιαζομένων δωματίων, ούτε να κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία ως επαγγελματίας που ασχολείται με τον τουρισμό. Έχει όμως υποχρέωση να δηλώσει την μισθωτική συμφωνία στο ηλεκτρονικό σύστημα καταχώρησης της ΓΓΠΣ (taxisnet) όπως συμβαίνει σε κάθε άλλη περίπτωση μίσθωσης κατοικίας ή επαγγελματικής στέγης, με τα πλήρη στοιχεία και το ΑΦΜ του μισθωτή. Αν όμως ο μισθωτής είναι αλλοδαπός και μισθώσει το ακίνητο έως το πολύ τρείς μήνες μέσα στο ίδιο έτος, δεν υπάρχει υποχρέωση έκδοσης και αναγραφής του ΑΦΜ του μισθωτή, παρά μόνον του αριθμού διαβατηρίου του, της διεύθυνσης της μόνιμης κατοικίας του και της χώρας προέλευσής του.

 

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ GSIS 

Τουριστική (βραχυπρόθεσμη). Πρόκειται για βραχυχρόνια μίσθωση παραθεριστικών κατοικιών, για τουριστικούς λόγους από αλλοδαπούς μισθωτές, μη μονίμους κατοίκους Ελλάδας χωρίς ΑΦΜ. Η διάρκεια αυτής της μίσθωσης πρέπει να είναι έως 3 μήνες

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι απλά για τις Επαύλεις ο Νόμος σαφώς σε απαλλάσει απο ασφάλιση, βιβλία κτλ. Μην ξεχνάμε πως η αστική μίσθωση δεν θεωρείται επιχειρηματική δραστηριότητα (με ελληνικό αφμ). Η τουριστική βραχυπρόθεσμη ισως να μπορεί να θεωρηθεί ως επιχειρηματική δραστηριότητα αν υπάρχουν πάνω απο 2 στο εξάμηνο, διότι δεν υπάρχει πουθενά κάποια ρητή απαλλαγή. Το κυρίως πρόβλημα είναι το άρθρο 21 :

 

3. Για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου ως «επιχειρηματική συναλλαγή» θεωρείται κάθε μεμονωμένη ή συμπτωματική πράξη με την οποία πραγματοποιείται συναλλαγή ή και η συστηματική διενέργεια πράξεων στην οικονομική αγορά με σκοπό την επίτευξη κέρδους. Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επαναφορά του θέματος.

 

Βλέπω υπάρχει τρελή κινητικότητα ως προς την εκμίσθωση κατοικιών για λιγότερο από 1 μήνα (μέσω airpnp κτλ). Και βλέπω ότι πολλοί ανακουφίστηκαν και πανηγυρίζουν...όμως μήπως οι πανηγυρισμοί τους βγουν σε κακό?

 

Ανασκόπηση:

 

ΝOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4336 (ΦΕΚ Α' 94/14-08-2015)

 

Αρθρο 2.

 

ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ Α.: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ, ΥΠΟΔΟΜΩΝ, ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ

…………..

 

ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ Α.3: ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

…………..

 

4. Η παρ. 1 του άρθρου 2 του ν. 4276/2014 (Α' 155) και η παρ. 7 του άρθρου 2 του ν. 2160/1993 (Α' 118) καταργούνται από 1η Νοεμβρίου 2015.

 

 

Για πάμε να δούμε τι καταργείται:

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 4276

 

Αρθρο 2. Χορήγηση Ειδικού Σήματος Λειτουργίας σε τουριστικά καταλύματα

 

1. Ακίνητο που εκμισθώνεται για προσωρινή διαμονή του μισθωτή για χρονικό διάστημα μικρότερο των τριάντα (30) ημερών θεωρείται τουριστικό κατάλυμα.

 

Για πάμε να δούμε όμως τι ισχύει στο κώδικα φορ. εισοδήματος…

 

Ν.4172_2013 - ΦΟΡ.ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ_Αρθρο 21, παρ.3

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ'

ΚΕΡΔΗ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Άρθρο 21

Κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα

 

3. Για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου ως «επιχειρηματική συναλλαγή» θεωρείται κάθε μεμονωμένη ή συμπτωματική πράξη με την οποία πραγματοποιείται συναλλαγή ή και η συστηματική διενέργεια πράξεων στην οικονομική αγορά με σκοπό την επίτευξη κέρδους. Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων. Σε περίπτωση συναλλαγών που αφορούν ακίνητα, η περίοδος του προηγούμενου εδαφίου είναι δύο (2) έτη.

 

 

Τις απόψεις σας επί του θέματος παρακαλώ.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επαναφορά του θέματος.

 

Βλέπω υπάρχει τρελή κινητικότητα ως προς την εκμίσθωση κατοικιών για λιγότερο από 1 μήνα (μέσω airpnp κτλ). Και βλέπω ότι πολλοί ανακουφίστηκαν και πανηγυρίζουν...όμως μήπως οι πανηγυρισμοί τους βγουν σε κακό?

 

Ανασκόπηση:

 

ΝOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4336 (ΦΕΚ Α' 94/14-08-2015)

 

Αρθρο 2.

 

ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ Α.: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ, ΥΠΟΔΟΜΩΝ, ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ

…………..

 

ΥΠΟΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ Α.3: ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

…………..

 

4. Η παρ. 1 του άρθρου 2 του ν. 4276/2014 (Α' 155) και η παρ. 7 του άρθρου 2 του ν. 2160/1993 (Α' 118) καταργούνται από 1η Νοεμβρίου 2015.

 

 

Για πάμε να δούμε τι καταργείται:

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 4276

 

Αρθρο 2. Χορήγηση Ειδικού Σήματος Λειτουργίας σε τουριστικά καταλύματα

 

1. Ακίνητο που εκμισθώνεται για προσωρινή διαμονή του μισθωτή για χρονικό διάστημα μικρότερο των τριάντα (30) ημερών θεωρείται τουριστικό κατάλυμα.

 

Για πάμε να δούμε όμως τι ισχύει στο κώδικα φορ. εισοδήματος…

 

Ν.4172_2013 - ΦΟΡ.ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ_Αρθρο 21, παρ.3

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ'

ΚΕΡΔΗ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Άρθρο 21

Κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα

 

3. Για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου ως «επιχειρηματική συναλλαγή» θεωρείται κάθε μεμονωμένη ή συμπτωματική πράξη με την οποία πραγματοποιείται συναλλαγή ή και η συστηματική διενέργεια πράξεων στην οικονομική αγορά με σκοπό την επίτευξη κέρδους. Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων. Σε περίπτωση συναλλαγών που αφορούν ακίνητα, η περίοδος του προηγούμενου εδαφίου είναι δύο (2) έτη.

 

 

Τις απόψεις σας επί του θέματος παρακαλώ.....

νομίζω είναι ξεκάθαρο το ζήτημα αυτό. Και υπάρχουν και σχετικές ΠΟΛ για αυτό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επαναφέρω και εγώ το θέμα γιατί όντως υπάρχει μεγάλη κινητικότητα, και υπάρχουν και πολλά δημοσιεύματα που αναφέρουν πως μπορείς να νοικιάζεις σπίτια χωρίς έναρξη στην εφορία, σαν βραχυχρόνιες τουριστικές μισθώσεις. Είμαστε οι μόνοι που βλέπουμε το άρθρο 21 παράγραφος 3 μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον φορολογούμενο?

 

Συγνώμη συνάδελφε είναι εύκολο να μας αναφέρεις τις πολ που κάνουν το θεμα ξεκαθαρο?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

πολ.1069/15 & α.39/4172 αφορά τα φυσικά πρόσωπα & όχι τα νομικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επαναφέρω και εγώ το θέμα γιατί όντως υπάρχει μεγάλη κινητικότητα, και υπάρχουν και πολλά δημοσιεύματα που αναφέρουν πως μπορείς να νοικιάζεις σπίτια χωρίς έναρξη στην εφορία, σαν βραχυχρόνιες τουριστικές μισθώσεις. Είμαστε οι μόνοι που βλέπουμε το άρθρο 21 παράγραφος 3 μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στον φορολογούμενο?

 

Συγνώμη συνάδελφε είναι εύκολο να μας αναφέρεις τις πολ που κάνουν το θεμα ξεκαθαρο?

 

Νομίζω ότι ο v.kourtis απλά συμφωνεί με το άρθρο 21......αν κάνω λάθος να με διορθώσει

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

πολ.1069/15 & α.39/4172 αφορά τα φυσικά πρόσωπα & όχι τα νομικά.

 

ναι μιλάμε πάντα για φυσικά πρόσωπα.

 

Διορθώστε με αν καταλαβαίνω κάτι λάθος αλλά η πολ 1069/2015 αναφέρει ένα τεκμήριο που το εισόδημα δεν θεωρείται εισόδημα εξ'ακινήτων αλλά από επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

Το εισόδημα αυτό αποκτάται από φυσικά πρόσωπα ή ατομικές επιχειρήσεις ανεξάρτητα από την είσπραξή του ή μη, εφόσον έχει αποκτηθεί το δικαίωμα είσπραξής του και με την προϋπόθεση ότι ο εκμισθωτής αποξενώνεται από τη χρήση του ακινήτου, χωρίς ταυτόχρονα να παρέχει άλλου είδους υπηρεσίες στο μισθωτή (π.χ. καθαριότητα, ασφάλεια, κλπ.), οπότε χαρακτηρίζεται στο σύνολό του ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα.

 

Παρόμοιο δεν είναι και το τεκμήριο του άρθρο 21 για τις 3 ομοειδής συναλλαγές?

 

Δεν είμαστε υπέρμαχοι καμίας διάταξης του νόμου απλά θέλουμε να είναι νόμιμοι οι πελάτες μας

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...