Jump to content
  • 0

Σε δουλειά να βρισκόμαστε, δεν είναι με τα καλά τους.Ποιος θα τα κάνει αυτά?

epis
 Share

Question

Περιουσιολόγιο: Πώς θα δηλώσουμε τα περιουσιακά στοιχεία τον Ιούλιο

του Κωστή Πλάντζου

Ιούνιος 15, 2015

Σοκ για 6.500.000 φορολογούμενους που από τον επόμενο μήνα πρέπει να δηλώσουν στο Περιουσιολόγιο και το τελευταίο περιουσιακό τους στοιχείο (κινητό ή ακίνητο) καθώς και τα κρυμμένα χρήματά τους σε στρώματα και θυρίδες. Αν δεν το κάνουν, στην περίπτωση που εντοπιστούν και δεν συμπεριλαμβάνονται στη δήλωση περιουσιολογίου, θα κατάσχονται!

Η εγκύκλιος για το νέο ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο είναι πλέον έτοιμη και βρίσκεται στη φάση της συλλογής υπογραφών μεταξύ των υπηρεσιών. Με το νέο σύστημα όλοι θα δηλώσουν τα πάντα - από ακίνητα και καταθέσεις μέχρι δάνεια, οικονομικές απαιτήσεις από τρίτους και μετρητά που έχουν στο σπίτι ή σε θυρίδες. Αν παραλείψουν να δηλώσουν κάτι, κινδυνεύουν να τα χάσουν όλα, αφού θα κατάσχονται τη στιγμή που θα τα ανακαλύψει το κράτος!

Με τον τρόπο αυτό θα κληθούν να πληρώσουν συμπληρωματικό φόρο όχι μόνο όσοι δήλωναν ελάχιστα ενώ αποκαλύπτεται πως είχαν πολλά, αλλά και όσους είχαν δηλώσει ειλικρινώς όλα τα εισοδήματά τους η Εφορία θα τους καλεί να βρουν τρόπο να αποδείξουν ότι τα μετρητά ή άλλα περιουσιακά τους στοιχεία προέρχονται από τα φορολογημένα εισοδήματά τους και μόνο - και όχι από άλλα που οι ελεγκτές θα θεωρήσουν πως ήταν κρυφά και αδήλωτα. Στο υπουργείο Οικονομικών επικρατεί αναβρασμός γιατί βλέπουν και έναν άλλον μεγάλο κίνδυνο: μαζί με τα αδήλωτα εισοδήματα (π.χ. από πωλήσεις ακινήτων ή μαύρη εργασία) να φορολογηθούν και να νομιμοποιηθούν και χρήματα από εγκληματικές δραστηριότητες.

Για το «βρώμικο» χρήμα που καίει τα χέρια όσων το έχουν και δεν μπορούν να το κυκλοφορήσουν, η ασυλία με φόρο 30% -όπως προτάθηκε από την κυβέρνηση για να ισχύσει στη ρύθμιση για τις καταθέσεις στις τράπεζες- φαντάζει απίστευτα φθηνή και συμφέρουσα εφόσον ο κάτοχός τους δεν έχει πιαστεί στα πράσα να εγκληματεί.

«Θα νομιμοποιήσουμε και τους λαθρέμπορους», λέει παράγοντας του υπουργείου Οικονομικών ο οποίος αρνείται να βάλει την υπογραφή του, αλλά κρατά αποστάσεις και πιέζει να αλλάξει άρδην το σχέδιο που ετοιμάζεται.

Τον ίδιο προβληματισμό εκφράζουν και επιφανή στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, που περιμένουν να δουν δημοσιευμένη την τελική πρόταση προτού βγουν στα κάγκελα.

Φοβούνται διαρροές...

Με το νέο ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο που θα κληθούν να συμπληρώσουν όλοι οι φορολογούμενοι το καλοκαίρι, δεκάδες χιλιάδες ελληνικά νοικοκυριά θα αναγκαστούν να πληρώσουν έξτρα φόρους. Στην παγίδα θα πέσουν όσοι αγόρασαν ή πούλησαν σπίτι σε τιμή υψηλότερη από την αντικειμενική που δηλώθηκε στο συμβόλαιο, αλλά και όσα νοικοκυριά έχουν κρυμμένα μετρητά στο μαξιλάρι τους.

Συμπληρώνοντας το νέο ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο, οι 6.500.000 φορολογούμενοι θα κληθούν να απαντήσουν ακόμα και σε ερωτήσεις που δεν είχε διανοηθεί καν να περιλάβει ούτε στο πιο εξαντλητικό ερωτηματολόγιο «πόθεν έσχες» ο νομοθέτης. Εχοντας δηλώσει όλοι οι πολίτες με κάθε λεπτομέρεια ό,τι έχουν και δεν έχουν, η κυβέρνηση δεν θα χρειάζεται πια να χρησιμοποιεί τα τεκμήρια διαβίωσης για να υπολογίζει το φορολογητέο εισόδημα κάθε πολίτη. Αυτό θα προκύπτει αυτόματα από τη μεταβολή του πλούτου που κατέχει, δηλαδή την απόκτηση ή απώλεια περιουσιακών στοιχείων όπως ακίνητα, αυτοκίνητα και καταθέσεις.

Πέραν όμως του φόβου για αυθαιρεσίες στους ελέγχους, που θα τις πληρώσουν όσοι πιαστούν στη φάκα για ήδη φορολογημένα λεφτά, επιφυλάξεις εκφράζονται από τους αρμοδίους και για τον κίνδυνο διαρροής άκρως ευαίσθητων προσωπικών στοιχείων και δεδομένων.

Στο νέο περιουσιολόγιο θα αποτυπώνονται όλες οι μεταβολές που δηλώνει στην περιουσία του ο φορολογούμενος, αλλά θα διασταυρώνονται online και με στοιχεία που θα διαβιβάζουν και οι ίδιες οι τράπεζες ή το Κτηματολόγιο και άλλοι φορείς στην Εφορία.

Ετσι, κάθε κίνηση των πολιτών θα καταγράφεται και θα ελέγχεται, δημιουργώντας μια τεράστια βάση δεδομένων που θα εμπλουτίζεται διαρκώς.

Μάλιστα, ειδική ομάδα του υπουργείου Οικονομικών έχει ετοιμάσει ήδη τη φόρμα με τις βασικές ερωτήσεις για το νέο περιουσιολόγιο. Με βάση τα πρώτα σχέδια που καταρτίστηκαν, η «ανάκριση» κατά τη συμπλήρωσή του θα είναι πιο σκληρή και από εκείνη του «πόθεν έσχες».

Σε αντίθεση με την κλασική Δήλωση Περιουσιακής Κατάστασης, την οποία συμπληρώνουν κάθε χρόνο σχεδόν 1.000.000 υπόχρεοι, για το νέο περιουσιολόγιο δεν θα απαιτείται η αναγραφή στοιχείων συγγενών (εξ αίματος ή εξ αγχιστείας), αφού κάθε πολίτης θα υποβάλλει υποχρεωτικά τη δική του ατομική δήλωση.

Από κει και πέρα, όμως, οι ερωτήσεις σχεδιάζεται να είναι αμείλικτες. Για παράδειγμα:

■ Διαθέσιμα μετρητά: Ο φορολογούμενος θα καλείται να δηλώσει τι ποσά κατέχει σε μετρητά, σε ευρώ, δολάρια ή άλλο νόμισμα, σε ποιο μέλος της οικογένειας ανήκουν και να δικαιολογήσει την προέλευσή τους (π.χ. από ανάληψη τραπεζικών καταθέσεων κ.λπ.). Θα τονίζεται μάλιστα ότι σε περίπτωση που δεν συμπληρωθεί ο πίνακας, ο φορολογικός έλεγχος θα θεωρεί ότι ο υπόχρεος δεν έχει καθόλου μετρητά. Αυτό σημαίνει ότι όταν αποκαλυφθούν (από έλεγχο, σε μελλοντική αγοραπωλησία ή με κατάθεση σε τράπεζα κ.λπ.) η Εφορία θα μπορεί να τα μπλοκάρει ως προϊόν παράνομου πλουτισμού, να τα δεσμεύει, να τα κατάσχει ή να τα φορολογεί με βάση δρακόντειους νόμους που έχει πλέον στη διάθεσή του το υπουργείο Οικονομικών.

■ Ακίνητα: Ως αξία κτήσης των ακινήτων πρέπει να αναγραφεί το πραγματικό τίμημα και όχι η αντικειμενική τιμή με την οποία συντάχθηκε το συμβόλαιο. Θα αποκαλύπτεται και θα διασταυρώνεται έτσι τι δαπάνησε ο αγοραστής και τι εισέπραξε ο πωλητής. Θα δηλώνονται ξεχωριστά τα κτίσματα από τα οικόπεδα και τα αγροτεμάχια. Θα δηλώνονται όμως και όσα ακίνητα βρίσκονται εκτός Ελλάδας στην ειδική στήλη «Χώρα», η οποία θα περιλαμβάνεται στη φόρμα συμπλήρωσης στο Ιντερνετ. Θα εξετάζεται πότε αποκτήθηκε, πώς και με ποια τιμή κάθε ακίνητο, ποιο μέλος της οικογένειας είναι ο ιδιοκτήτης, αν υπάρχει κτίσμα στα οικόπεδα ή αν έχουν πραγματοποιηθεί πρόσθετα έργα ή βελτιώσεις στο ακίνητο κ.λπ.

■ Ι.Χ., σκάφη, ελικόπτερα: Εκτός από τις γνωστές κατηγορίες που δηλώνονταν ως τώρα στο Ε1 ή στο «πόθεν έσχες» (π.χ. κυβισμός οχήματος, μήκος σκάφους, αριθμός κυκλοφορίας ή λιμένας νηολόγησης) θα ζητείται ακόμα και το πού σταθμεύουν τα οχήματα αυτά. Για παράδειγμα, για τα σκάφη θα δηλώνεται σε ποιο πάρκινγκ σκαφών σταθμεύουν όταν δεν βρίσκονται σε λιμάνι, αλλά και η ακριβής διεύθυνση για τα Ι.Χ. για τα οποία οι ιδιοκτήτες τους έχουν παραδώσει πινακίδες για να μην πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας.

■ Επενδύσεις: Μετοχές και αμοιβαία κεφάλαια στην Ελλάδα θα δηλώνονται ξεχωριστά από τις επενδύσεις και τις καταθέσεις στο εξωτερικό. Αναλυτικά θα δηλώνονται -σε άλλον πίνακα- και όλοι οι επαγγελματικοί λογαριασμοί που τηρούν οι επιτηδευματίες.

■ Τραπεζικές θυρίδες: Θα δηλώνεται υποχρεωτικά η ύπαρξή τους (με ένα «ναι» ή ένα «όχι») και θα κατανομάζεται η τράπεζα στην οποία τηρούνται.

■ Τιμαλφή και έργα τέχνης: Θα καταγράφονται ένα προς ένα, με αναλυτική περιγραφή, ανά είδος ή τύπο του περιουσιακού στοιχείου, το έτος και το ποσό αγοράς, ποιο μέλος της οικογένειας είναι ο ιδιοκτήτης, πώς και από πού τα απέκτησε κ.λπ.

■ Απαιτήσεις από τρίτους: Σε άλλον πίνακα θα δηλώνονται λοιπά περιουσιακά στοιχεία όπως οι απαιτήσεις από τρίτους (δάνεια κ.λπ.), αλλά και ποιο είναι το πρόσωπο που θα πρέπει να αποδώσει και πότε τα σχετικά ποσά.

Επιπλέον:

■ Τα στοιχεία που θα αναγράφονται πρέπει να συνοδεύονται και από αποδεικτικά στοιχεία.

■ Ακίνητα που έχουν ήδη καταγραφεί στη δήλωση ακινήτων Ε9 δεν απαιτείται να ξαναγραφούν αναλυτικά. Απαιτείται όμως να αναγραφεί ο αντίστοιχος αύξων αριθμός με τον οποίο συσχετίζονται στους πίνακες Ε9. Οι φορολογούμενοι θα κληθούν να συνυποβάλουν και τίτλους αγοράς, ιδιοκτησίας ή νομιμοποίησης - έστω κι αν τα ακίνητα έχουν ήδη δηλωθεί στο Ε9.

Εξετάζεται ακόμα να ζητηθούν πλήρως ενημερωμένα βιβλιάρια καταθέσεων ή και βεβαιώσεις από τις κατονομαζόμενες τράπεζες, ότι δεν τηρούνται άλλοι λογαριασμοί πέραν αυτών που καταγράφονται αναλυτικά στους πίνακες.

Και όλα αυτά με τη δέσμευση του υπουργείου Οικονομικών ότι τα στοιχεία θα χρησιμοποιηθούν αυστηρά και μόνο για φορολογικούς σκοπούς και δεν θα διαρρεύσουν σε τρίτους.

newmoney.gr

Recommended Posts

• 0

Συνάδελφε δεν αισθάνομαι κάποιο φορτίο. Αν αισθάνεσαι ότι κουβαλάς κάποιο φορτίο τότε θα ήταν καλύτερα να ξανασχεδιάσεις την επαγγελματική σου κατεύθυνση. Το επαγγελματικό σου μέλλον δεν είναι απαραίτητο πως πρέπει να περάσει μέσα από την περικοπή των λογιστικών εργασιών ή τον σχεδιασμό αυτών ανάλογα με το αν σου φορτώνουν άγχος ή κόπο ή απέχθεια ή απλώς κομματική σκοπιμότητα.

Μέχρι σήμερα - ευτυχώς - όλες οι υπηρεσίες που παρέχω εξέρχονται περνώντας από το ταμείο. Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πως τις παρέχεις δωρεάν!!! Αν αυξηθούν οι υπηρεσίες σου θα αυξηθούν και οι εισπράξεις σου - εφόσον τις προσφέρεις καλώς - και ίσως δημιουργήσεις και κάποια θέση εργασίας για κάποιον νεώτερο στον κλάδο.

Αν πάλι έχεις κάποιες προτάσεις ανάρτησέ τις μαζί με κατάλογο κρατών όπου εφαρμόζονται επιτυχώς. Παραπάνω υπάρχει άρθρο για την Δανία. Υπάρχουν και άλλα κράτη. Μέχρι και μυστικές υπηρεσίες έχουν επιστρατευθεί. Τι ακριβώς σε προβληματίζει με τη νέα εργασία; Ο πρόσθετος κόπος ή μήπως ο φόβος πως το κράτος θα κατασχέτει ότι δεν θα είναι δηλωμένο;

η Δανία θα είναι η πρώτη χώρα που θα καταργήσει το φυσικό χρήμα!

πρόσεξε εδώ αντιδρούν τραπεζίτες μέλη Δ.Σ. των κεντρικών τραπεζών.

αυτά δεν είναι μία απλή δήλωση.

ένας είπε "τα χαρτονομίσματα και τα κέρματα είναι κομμάτια της ελευθερίας του ανθρώπου".

όσο για τους &&&** που θα σφίξουν όπως έγραψες παραπάνω ,υπάρχουν σχήματα πολυεθνικών -στελέχη υπερεθνικών οργανισμών που δεν έχουν καν. Οπότε το σφίξιμο αλλού θα πάει.

Αλλο πάταξη φοροδιαφυγής και άλλο μεγάλος αδελφός.

Οι φορολογικοί παράδεισοι από ποιον ζουν , από αυτούς που λες εσύ? 

• 0

Να σας ρωτήσω κάτι και θα ήθελα να μου πείτε.

Δεν πιστευέτε ότι οι πολιτικοί στην Ελλάδα εξυπηρετούν διάφορες συντεχνίες;;

Σίγουρα, υπάρχουν πολιτικοί που μπορούν να φέρουν αλλαγές και μάλιστα, ουσιαστικές αλλαγές.

Αλλά, όταν τα πολιτικά κόμματα δημιούργησαν το πελατειακό κράτος, περιμένετε ριζοσπαστική πολιτική βούληση;;

Συντεχνίες.....

Τα τελευταία χρόνια η λέξη έγινε πολύ της μόδας.

Ναι βέβαια. Πως αλλιώς θα γινόταν; Καπιταλισμό έχουμε.

Οι πολιτικοί παντού (και όχι μόνο στην Ελλάδα) οικονομικά συμφέροντα εξυπηρετούν.

Στον καπιταλισμό (και στην Ελλάδα) οι ασκούμενες πολιτικές εξυπηρετούν τις συντεχνίες του μεγάλου κεφαλαίου.

Εγώ θα έλεγα πως εξυπηρετούν τάξεις, αρα οι κυβερνητικές πολιτικές εξυπηρετούν την τάξη των κεφαλαιοκρατών.

πχ εξυπηρετούν τους εφοπλιστές. αν τώρα οι φορολογικές διευκολύνσεις του εφοπλιστικού κεφαλαίου μπορεί κάποια στιγμή να εξυπηρετήσουν σε κάποια πτυχή και το βαρκάρη που κάνει μεταφορές Παξούς-Αντίπαξους, αυτό είναι απλά μια παράπλευρη συνέπεια.

Δε θα θεωρήσω το βαρκάρη και τον εφοπλιστή συντεχνία αν και κατά λέξη ασκούν το ίδιο επάγγελμα.

Προφανώς έχουν ληφθεί και αποφάσεις που έχουν κατά καιρούς εξυπηρετήσει διάφορες επαγγελματικές ομάδες.

Ακόμα και τους εργάτες. Με την πίεση των εργατικών αγώνων όμως και χωρίς ποτέ να τους καταστήσουν ισότιμους με τους κεφαλαιοκράτες που έχουν την εξουσία και ελέγχουν τους πολιτικούς. Ήταν απλά οι παραχωρήσεις του κεφαλαίου προς την εργατική τάξη κάτω από την πίεση του εργατικού αγώνα.

Είναι βολικό για το σύστημα να τσακωνόμαστε μεταξύ μας πως θα μοιράσουμε τη μιζέρια μας χαρακτηρίζοντας ο ένας τον άλλο συντεχνίτη και αφήνοντας στο απυρόβλητο το μεγάλο κεφάλαιο και την εξουσία του.

Να πχ τώρα. Καταργήσαμε τα ελευθέρια επαγγέλματα και όλοι οι αυτοαπασχολούμενοι χαρακτηρίζονται επιχειρηματίες.

Λέει η κυβέρνηση: θα βάλω φόρο στις επιχειρήσεις και αμέσως όλοι σκεφτόμαστε ότι εννοεί εμάς (μπορεί και να μας εννοεί) και φωνάζουμε. Λέει για μέτρα διευκόλυνσης της επιχειρηματικότητας και φανταζόμαστε ότι θα πάρουμε επιδότηση όπως πήρε πχ ο Μυτιληναίος και ο Κοπελούζος για τα αιολικά πάρκα (100 εκατομμυριάκια παρακαλώ).

Μην πέφτετε στην παγίδα.

Δεν υπάρχει γενικό όφελος, γενικά σωστό, γενικά λάθος.

Υπάρχει ταξικό όφελος, ταξικά σωστό, ταξικά λάθος.

• 0

............................. Τι ακριβώς σε προβληματίζει με τη νέα εργασία; Ο πρόσθετος κόπος ή μήπως ο φόβος πως το κράτος θα κατασχέτει ότι δεν θα είναι δηλωμένο;

Αν και το ερώτημα δεν απευθύνεται σε 'μένα θα δώσω τη δική μου απάντηση.

Ούτε ο κόπος (εκτός από τη δική μου και καμιά εξυπηρέτηση στο περιβάλλον μου δεν θα μπω στη διαδικασία) ούτε ο φόφος (δεν έχω κάτι να μου κατασχέσουν)

Με τρομάζει η όλο και μεγαλύτερη ανάμιξη των μηχανισμών που εξυπηρετούν μεγάλα συμφέροντα στην προσωπική μου ζωή και ο περιορισμός των ατομικών ελευθεριών.

όπως επισημαίνει ο συνάδελφος:

η Δανία θα είναι η πρώτη χώρα που θα καταργήσει το φυσικό χρήμα!

πρόσεξε εδώ αντιδρούν τραπεζίτες μέλη Δ.Σ. των κεντρικών τραπεζών.

αυτά δεν είναι μία απλή δήλωση.

ένας είπε "τα χαρτονομίσματα και τα κέρματα είναι κομμάτια της ελευθερίας του ανθρώπου".

όσο για τους &&&** που θα σφίξουν όπως έγραψες παραπάνω ,υπάρχουν σχήματα πολυεθνικών -στελέχη υπερεθνικών οργανισμών που δεν έχουν καν. Οπότε το σφίξιμο αλλού θα πάει.

Αλλο πάταξη φοροδιαφυγής και άλλο μεγάλος αδελφός.

Οι φορολογικοί παράδεισοι από ποιον ζουν , από αυτούς που λες εσύ? 

• 0

Sorry ρε παιδιά αλλά δεν το βλέπω έτσι.....

Επειδή δεν μπορούμε να πιάσουμε τη φοροδιαφυγή, άντε να μας τα δηλώσετε όλα... Μέχρι και τους πίνακες, τα χρυσαφικά (άραγε τα χρυσά δόντια πιάνονται ως τιμαλφή?), ποιος μου χρωστάει και πότε κάνει να μου τα δώσει......

Γελοία πράγματα, μόνο στη φαντασία αυτού του μ@λ@κ@ δημόσιου υπαλλήλου (που έχει στο μυαλό του την κατάσχεση και την κατάσχεση εις χείρας τρίτων ΜΟΝΟ) που τα έβγαλε μπορούν να δουλέψουν....

Προβλέπω παταγώδη αποτυχία του μέτρου... Παταγώδη........

Συμφωνώ απόλυτα.Μιά τρύπα στο νερό που λένε...

• 0

Δεν θυμάμαι Στέφανε πια ήταν η τελευταία φορά που όχι μόνο συμφώνησες σε κάτι αλλά έγραψες ή υπέδειξες προτάσεις.

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη στην περίπτωση που με διαψεύσεις.

Επαγγελματίας αντιρρησίας (αν εννοείς αυτό) ή κατ' επάγγελμα επαναστάτης δεν θα βρεις σε μένα....

Και υποστήριξα την κατάργηση του κβσ ως τροχοπέδη της επιχειρηματικότητας, και σύνδραμα στην προσπάθεια για την αναγνώριση της πλήρους ασφάλισης των μερικώς απασχολουμένων, και ήμουνα σε όλους αυτούς που φωνάζανε για την κατάργηση της περαίωσης που λειτουργούσε ως άλλη κολυμπήθρα του Σιλωάμ κτλ κτλ κτλ.

Αν θες να διαβάσεις μια προσέγγισή μου για την αντιμετώπιση της ανασφάλιστης εργασίας,

http://economics.soc.uoc.gr/wpa/docs/3_Undeclared_Labour_Cournot_Oligopoly.pdf

σε απλό υπόδειγμα ή σε ένα πιο "μπερδεμένο"

http://economics.soc.uoc.gr/wpa/docs/4_Undeclared_Labour_Unionized_Oligopoly.pdf

Το ζήτημα της φοροδιαφυγής και της διαφθοράς είναι ένα άλλο μεγάλο κομμάτι, το οποίο δεν έχω μελετήσει διεξοδικά και δεν μπορώ να διατυπώσω μια συγκεκριμένη προσέγγιση αντιμετώπισης, η οποία να μην επιδέχεται σοβαρής κριτικής. Για αυτό το λόγο δεν έχω τοποθετηθεί, πλην αποσπασματικά, και κυρίως προσπαθώντας να αναδείξω τις ατέλειες του συστήματος.

Παλιά είχε τοποθετηθεί ο +lakis ότι για την αντιμετώπιση της διαφθοράς πρέπει να πιάσουμε τους τραπεζικούς λογαριασμούς. Και τότε είχα εκφράσει τις αντιρρήσεις μου σε τεχνικό επίπεδο, θεωρώντας ότι (ιδίως σε όψεως) δεν μπορείς να εξάγεις ασφαλές συμπέρασμα για το αν έχει διαπραχθεί φοροδιαφυγή ή όχι. Ανάλογη τοποθέτηση και για τη καθολική χρήση των πιστωτικών καρτών ως μέσο αντιμετώπισης της φοροδιαφυγής.

Βέλτιστο μέτρο (για μένα) θα ήταν αυτό που θα ανάγκαζε εσωτερικά τον επαγγελματία ή ιδιώτη να μην φοροδιαφύγει, και όχι με την επιβολή πειθαρχικών μέτρων. Όσο όμως αυξάνονται οι συντελεστές φορολόγησης (άμεσων ή έμμεσων φόρων), οποιαδήποτε οικονομική ή φορολογική ανάλυση γίνεται πρέπει να λαμβάνει υπόψη της τη φοροδιαφυγή ως δεδομένη και διαρκώς αυξανόμενη.

Ξαναλέω, λύση συνολική δεν έχω ακόμα στο μυαλό μου. Είμαι (και εγώ) στην αναζήτηση ακόμα, επικεντρώνοντας την προσοχή μου κυρίως στα τρωτά ενός μέτρου και στην γενικότερη αποτελεσματικότητά του. Η ανωτέρω λύση (για μένα) όπως προφανώς και για τους συναδέλφους που συμφωνήσανε μαζί μου, δεν θα είναι αποτελεσματική γιατί προτίστως αποσκοπεί σε μέτρα εξασφάλισης της είσπραξης των δημοσίων εσόδων και όχι στην αντιμετώπιση της φοροδιαφυγής.

Υγ: Στα γράφω όλα αυτά γιατί σε εκτιμώ ως συνάδελφο και επειδή θεωρώ ότι μιλάς (απότομα μεν και επί προσωπικού) καλοπροαίρετα (δε). Να είσαι σίγουρος ότι σε άλλη περίπτωση, απλά δεν θα ασχολιόμουνα.

• 0

................... της περαίωσης που λειτουργούσε ως άλλη κολυμπήθρα της Βηθλεέμ κτλ κτλ κτλ.

...........

Πάλι τά 'μπλεξες Στέφανε. :P

Στη Βηθλεέμ είχε ματζαδούρα (φάτνη δηλαδή)

η κολυμπήθρα ήταν του Σιλωάμ  και βρισκόταν στην Ιερουσαλήμ

:D  :D  :D

• 0

Πάλι τά 'μπλεξες Στέφανε. :P

Στη Βηθλεέμ είχε ματζαδούρα (φάτνη δηλαδή)

η κολυμπήθρα ήταν του Σιλωάμ  και βρισκόταν στην Ιερουσαλήμ

:D  :D  :D

Δε μου λες εσύ.........

Για αριστερός, σα πολλά δε ξέρεις από θρησκευτικά.....?????????

:P

Υγ: το διόρθωσα......

• 0

Δε μου λες εσύ.........

Για αριστερός, σα πολλά δε ξέρεις από θρησκευτικά.....?????????

:P

Υγ: το διόρθωσα......

Είναι αυτό που λένε....... "πολλά ξερεις και λίγα σ΄ωφελούν"

Αλλη μια πλάνη........

ποιος σου είπε ότι οι αριστεροί δεν ξέρουν από θρησκευτικά;

Πολλοί μάλιστα (οι περισσότεροι) γενικά αριστεροί είναι και θρήσκοι.

Υπάρχει μια σύγχυση γενικώς.......

Εγώ βέβαια δεν είπα ποτέ ότι είμαι γενικά κι αφηρημένα αριστερός.

• 0

Καλησπέρα.Να ρωτήσω εγώ σε τι φάση βρίσκεται αυτό το πλάνο για περιουσιολόγιο?Είναι προς διαβούλευση, προς ψήφιση. θα εφαρμοστεί φέτος, τι νεότερες πληροφορίες υπάρχουν?Ευχαριστώ.

• 0

Τι ακριβώς σε προβληματίζει με τη νέα εργασία;     

Καταρχήν σε ότι με αφορά προσωπικά, δεν με προβληματίζει τίποτα από όσα αναφέρονται μ' αυτό τον εκβιαστικό λόγο, από την πρώτη φορά αριστερά :rolleyes:

Ο πρόσθετος κόπος ή μήπως ο φόβος πως το κράτος θα    κατασχέτει    ότι δεν θα είναι δηλωμένο;

Θα κατάσχει  τουλάχιστον.

Αν αισθάνεσαι ότι κουβαλάς κάποιο φορτίο τότε θα ήταν καλύτερα να ξανασχεδιάσεις την επαγγελματική σου κατεύθυνση. Το επαγγελματικό σου μέλλον δεν είναι απαραίτητο πως πρέπει να περάσει μέσα από την περικοπή των λογιστικών εργασιών ή τον σχεδιασμό αυτών ανάλογα με το αν σου φορτώνουν άγχος ή κόπο ή απέχθεια ή απλώς κομματική σκοπιμότητα.

Θεωρώ την τοποθέτηση σου τουλάχιστον παιδική.

Πάει καιρός που διαχειρίζομαι και τα άγχη μου και τις φοβίες μου σε όλα τα πεδία της ζωής μου, άρα και της επαγγελματικής.

Μπορώ ακόμα να ξεχωρίσω τι λέγεται εργασία και ποια η διαφορά της από την δουλεία  καθώς και ποιο σκοπό εξυπηρετεί.

Δεν  θα  αισθανθώ  περισσότερο  φοροτεχνικός,  επειδή θα καταγράψω τι έχει ο άλλος στο στρώμα του,(γιατί όλα τ' άλλα τα 'χουν ή διατείνονται πως μπορούν να τα βρουν, ε ας τα βρουν,  με τις off shore   και τις λίστες ΛΛΛ που πηγαινοέρχονται έχουν  ένα θεματάκι) που στην τελική  και δεδομένου της κατάστασης που υφιστάμεθα όλοι μας, αναγκάστηκε σε τέτοιου είδους λύσεις φοβούμενος μήπως χάσει τους κόπους της εργασίας του- όχι της μαύρης- όπως οι  ομολογιούχοι.

Καθώς και ότι λίγη σημασία έχει, αν εγώ  ή εσύ συμφωνούμε ή διαφωνούμε με τον χειρισμό αυτόν, αυτοί έτσι νιώθουν ότι το σώζουν.

Αντίθετα, έχει σημασία να πούμε ποιος ευθύνεται γι αυτό το χάλι.

Μου είναι δύσκολο να πιστέψω πως τις παρέχεις δωρεάν!!!     Σε αυτό έπεσες μέσα -δεν εργάζομαι δωρεάν.

Αν αυξηθούν οι υπηρεσίες σου θα αυξηθούν και οι εισπράξεις σου - εφόσον τις προσφέρεις καλώς -     μ΄αρέσει η επισήμανση     και ίσως δημιουργήσεις και κάποια θέση εργασίας για κάποιον νεώτερο στον κλάδο. 

Τώρα να σκεφτώ ότι άνοιξαν οι δουλειές :huh: 

Αν πάλι έχεις κάποιες προτάσεις ανάρτησέ τις μαζί με κατάλογο κρατών όπου εφαρμόζονται επιτυχώς. Παραπάνω υπάρχει άρθρο για την Δανία. Υπάρχουν και άλλα κράτη. Μέχρι και μυστικές υπηρεσίες έχουν επιστρατευθεί.

Αυτοί που δηλώνουν ότι θα πατάξουν την φοροδιαφυγή, ταυτοχρόνως συντάσσουν φωτογραφικές τροπολογίες.

Δεν καλούμαι εγώ να δώσω τις προτάσεις μου, καλούνται αυτοί που έχουν αναλάβει να δώσουν λύσεις,  άλλωστε έχουν προσλάβει διάφορους παρατρεχάμενους συμβούλους και γραμματείς,  εξειδικευμένους συμβούλους για να προτείνουν, να ερμηνεύουν....

Δεν  χρειάζεται να προσπαθούν  να παγιδεύσουν. 

• 0

Συνάδελφοι κάποιος Κωστής Πλάντζος έγραψε κάτι σε κάποιο newmoney.gr και εμείς αρχίζουμε τον καυγά.

Προσωπικά πιστεύω ότι σε κάθε φορολογούμενο θα πρέπει να ελέγχεται και να φορολογείται η αύξηση της καθαρής του θέσης.

Ας μην πιανόμαστε όμως από ένα "άρθρο" κάποιου δημοσιογράφου.  

Έχουμε ακούσει και διαβάσει του κόσμου τις ανοησίες από δαύτους, και αυτό το πήραμε ως δεδομένο δηλαδή?

• 0

Σε ότι με αφορά δεν υπάρχει καυγάς, απλά διαφορετικές απόψεις.

Να σημειώσω πάντως ότι πολλές από τις κατά καιρούς ανοησίες που γράφουν κάποιοι, αφού τις χωνέψουμε καλά, συχνά καταλήγουν να νομοθετούνται.

Πολλοί "λαγοί" επιβιώνουν και σταδιοδρομούν στη ...... δημοκρατία μας

• 0

Να προσθεσω και εγω κατι πανω σε αυτο.Πριν απο ενα χρονο περιπου  με ειχαν καλεσει σε ενα meeting γνωστης ασφαλιστικης εταιρειας με θεμα το περιουσιολογιο.Το δια ταυτα ηταν να πουλησουν προιοντα "εκτος περιουσιολογιου" της εταιρειας,προιοντα δηλ.που δεν αναγραφονται στο περιουσιολογιο.Οι παρισταμενοι ηταν κυριως συναδελφοι και πιστευω οτι καταλαβαινετε τον λογο.

Νομιζω οτι πλεον γινεται αντιληπτο ποιοι προωθουν τετοιες ιδεες....... 

• 0

Συνάδελφοι κάποιος Κωστής Πλάντζος έγραψε κάτι σε κάποιο newmoney.gr και εμείς αρχίζουμε τον καυγά.

Προσωπικά πιστεύω ότι σε κάθε φορολογούμενο θα πρέπει να ελέγχεται και να φορολογείται η αύξηση της καθαρής του θέσης.

Έχουμε ακούσει και διαβάσει του κόσμου τις ανοησίες από δαύτους, και αυτό το πήραμε ως δεδομένο δηλαδή?

Αναρτήθηκε και σε άλλα site οικονομικού περιεχομένου, αλλά και πάλι που βλέπετε τον καυγά?Και ποιο είναι το πρόβλημα?

Επειδή ένα θέμα σχολιάζεται-και εσείς σχολιάσατε-δεν σημαίνει κάτι παραπάνω από αυτό ακριβώς.

Συνήθως όπου υπάρχει καπνός, κάπου εκεί κοντά υπάρχει και φωτιά.

Σε φόρουμ είμαστε και ανταλλάσσουμε απόψεις. Όποιος θέλει, όχι κατ΄ανάγκη.

Καλησπέρα κι από μένα.

• 0

Θεωρώ ότι είναι πολύ εποικοδομητική τη συζήτηση που έχουμε.

Και όπως αναφέρθηκε, απλά υπάρχουν διαφορετικές απόψεις.

Καλό σας απόγευμα. :)

• 0

Υγ: Στα γράφω όλα αυτά γιατί σε εκτιμώ ως συνάδελφο και επειδή θεωρώ ότι μιλάς (απότομα μεν και επί προσωπικού) καλοπροαίρετα (δε). Να είσαι σίγουρος ότι σε άλλη περίπτωση, απλά δεν θα ασχολιόμουνα.

Γι΄αυτό μ΄αρέσεις. Όταν πιέζεσαι πάντα υπάρχει κάτι που μπορούμε να μάθουμε εμείς οι υπόλοιποι.

Στο "απότομο" δεν θα διαφωνήσω. Συγνώμη. Είναι η πίεση χρόνου και η αίσθηση ότι απευθύνομαι σε κάποιον ιδιαίτερα γνωστό. Σε κάθε περίπτωση πρόκειται περί ελαττώματος.

Μου αρέσουν τα συμπεράσματα της μελέτης σου. Μολονότι ολιγοπώλιο υπάρχει μόνο στο μυαλό του Γιάννη (Ype) τα συμπεράσματα είναι χρήσιμα.

Είναι αυτονόητο πως δεν θα τα επαληθεύσω. Προφανώς δεν χρειάζεται.

Νομίζω όμως πως αναφέρεσαι σε μεγάλες επιχειρήσεις. Εμείς οι μικρές θα ανήκαμε στο τρίτο συμπέρασμα ( αν υπήρχε ):

- Είτε συνδυασμό αδήλωτης εργασίας και μη πληρωμής φόρων ως αποτέλεσμα της απόκρυψης εσόδων. :)

Έχω την άποψη πως μόνο ο εξαναγκασμός χρήσης του ηλεκτρονικού χρήματος θα λύσει τον γόρδιο δεσμό. Για 10-15 χρόνια ώστε να καλλιεργηθεί μια διαφορετική κουλτούρα αντιμετώπισης της οπτικής που βλέπουμε το κράτος αλλά και τους συνανθρώπους μας. Ακόμη κι αν ορισμένα δικαιώματά μας απενεργοποιηθούν. Όποιος αποπειραθεί να σηκώσει μόνος το βάρος της μη φοροδιαφυγής βγαίνει εκτός αγοράς σε χρόνο dt. Επίσης δεν με νοιάζει αν ο μισθός πάει στα 751. Κάθε δέντρο βγάζει έναν συγκεκριμένο καρπό. Δεν μπορείς να εξαναγκάσεις σε αύξηση εκτός αν το χωριό σου είναι δίπλα σε εκείνο της Χιονάτης. Εκείνο όμως που μπορείς να κάνεις είναι να παίρνει ο εργαζόμενος τα συμφωνηθέντα. Ειδάλλως ακόμη και 1500 να πάς τον μισθό ο εργαζόμενος πάλι 350 θα παίρνει!!!!

Το περιουσιολόγιο επίσης αφορά παράνομη επαύξηση περιουσίας επειδή θα καταγράψει ηλεκτρονικά την ημερομηνία απόκτησης. Σήμερα αυτή η ημερομηνία βρίσκεται σε χειρόγραφα έντυπα πόθεν έσχες όπως γνωρίζεις και μάλιστα από ορισμένα μόνο άτομα. Ο έλεγχος είναι δαπανηρός, απαιτεί πολύ χρόνο και γι΄αυτό γίνεται κατόπιν καταγγελίας ή αν για κάποιο λόγο πέσουν εκεί τα φώτα της δημοσιότητας. Αν είναι δυνατόν σε ένα ευνομούμενο κράτος να περιμένουμε την δημοσιότητα!!! Τι θα βρούμε λοιπόν αν τσεκάρουμε τους ανιψιούς και τις ανιψιές, την θείτσα και τον ξάδερφο; Έτσι θα μπορούμε να μάθουμε αναδρομικά τι έκανες π.χ. το 2003 !!! ;)

Μπορεί όντως το αποτέλεσμα να συμφωνεί με την αποψή σου. Ότι δηλαδή δεν θα καταφέρουμε τίποτε. Ακόμη και δίκιο να έχεις υπάρχει μεγάλη ανάγκη να εκφραστεί το αίσθημα του δικαίου για να κατεβεί η μισή κοινωνία από τα κεραμίδια. Ακόμη κι αν έχεις δίκιο πρέπει να βρούμε αποδείξεις για τις φαντασιώσεις που γίνονται ρεύματα και ενίοτε τόσο ισχυρά που καταλαμβάνουν την εξουσία.

Αυτές οι 2 έννοιες, ο σεβασμός στο κράτος και τις λειτουργίες του όπως η σωστή και δίκαιη συλλογή φόρων καθώς και το αίσθημα δικαίου συμπεριλαμβάνονται στην κρίση αξιών που μας ταλανίζει και που πρωτίστως πρέπει να θεραπεύσουμε άμεσα.

Αν αυτά δεν αρκούν τότε θα συνεχίσω να περιφέρομαι ως καπιταλίστας που σκοπό έχει να γεμίσει την τσεπάρα του ζητώντας νέα έντυπα, νέους νόμους και νέα γραφειοκρατία.

• 0

Δεν νομίζω να αναφέρεται προς το παρόν σε όλους.

Διαβάζοντας το πρώτο άρθρο και χωρίς να κάνει αναφορά στο ποιοι είναι υπόχρεοι, αυτό συμπέρανα. 

Άρθρο 1

Διαδικασία υποβολής δήλωσης περιουσιακής κατάστασης

1. Ο υπόχρεος υποβολής δήλωσης περιουσιακής κατάστασης (Δ.Π.Κ.) απαιτείται να είναι ενεργός χρήστης των υπηρεσιών του TAXISnet, προκειμένου να υποβάλει τη δήλωση αποκλειστικά ηλεκτρονικά, μέσω ενιαίας διαδικτυακής εφαρμογής. Η δήλωση περιουσιακής κατάστασης (Δ.Π.Κ.) υποβάλλεται από τον υπόχρεο και αφορά την περιουσιακή κατάστασή του καθώς και της ή του συζύγου και των ανήλικων τέκνων. Υποχρέωση υποβολής δήλωσης υφίσταται και στην περίπτωση που δεν έχει μεταβληθεί η περιουσιακή κατάσταση.

2. Η ταυτοποίηση υπόχρεου και συζύγου από την εφαρμογή υποβολής γίνεται με την χρήση των προσωπικών κωδικών τους στο TAXISnet. Η αίτηση για τη χορήγηση και η διαχείριση των κωδικών αυτών γίνεται αποκλειστικά από το σύστημα TAXISnet.

3. Κατά την υποβολή της Δ.Π.Κ. ο υπόχρεος οφείλει σε κάθε περίπτωση να επικαιροποιήσει την περιουσιακή του κατάσταση, σε σχέση με τη Δ.Π.Κ. του αμέσως προηγούμενου έτους και να διατηρήσει αναλλοίωτα τα στοιχεία τα οποία δεν έχουν μεταβληθεί.

4. Ο υπόχρεος υποβάλλει με τη/το σύζυγο κοινή δήλωση περιουσιακής κατάστασης και δήλωση οικονομικών συμφερόντων. Σε περίπτωση άρνησης ή αδυναμίας του ή της συζύγου του υπόχρεου να συνυποβάλει κοινή δήλωση, η δήλωση υποβάλλεται μόνον από τον υπόχρεο, ο οποίος οφείλει να αναφέρει συγχρόνως στις παρατηρήσεις του συστήματος, το γεγονός της άρνησης ή αδυναμίας.

5. Σε περίπτωση βεβαιωμένης διάστασης ή διαζυγίου, η Δ.Π.Κ. υποβάλλεται μόνο από τον υπόχρεο και αφορά μόνο τα δικά του περιουσιακά στοιχεία, ο οποίος δηλώνει συγχρόνως το γεγονός της διάστασης ή του διαζυγίου.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22352

© Taxheaven

• 0

τιμες να βγαλουμε , ποσο θα παιρνουμε ?

κι αφηστε τα υπολοιπα , γιατι να το κανουμε εμεις κλπ κλπ

αντε αρχιζω απο 60+ €

• 0

τιμες να βγαλουμε , ποσο θα παιρνουμε ?

κι αφηστε τα υπολοιπα , γιατι να το κανουμε εμεις κλπ κλπ

αντε αρχιζω απο 60+ €

Για ποιο?

Για το περιουσιολόγιο του Αλεξιάδη?

Ή για το πόθεν έσχες?

• 0

Ολοι εμείς που μέχρι σήμερα γκρινιάζουμε ,για τεκμήρια-πόθεν έσχες με τη σημερινή τους μορφή, οταν θα ισχύσουν τα νέα τεκμήρια-περιουσιολόγιο

θα τα αναπολούμε με νοσταλγία.