Προς το περιεχόμενο

Ταξινόμηση κωδικών αποθήκης στην γραμμή του παραστατικου σε SoftOne 300


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ,πως μπορείς να αλλάξεις την ταξινόμηση που κάνει το πρόγραμμα κατά την αναζήτηση ενός κωδικού ( η και με περιγραφή) ,όταν καταχωρείς στη γραμμή του παραστατικού πώλησης ( η και αγοράς ).

 

Πχ αν επιλέξω 20* στο πεδίο «Κωδικός» θα μου φέρει ΌΛΟΥΣ τους κωδικούς που ξεκινάν με 20 αλλά όμως θα μου τους ταξινομήσει αλφαβητικά ,με αποτέλεσμα να ψάχνεις να βρεις αυτούς που έχουν υπόλοιπο .

 

Θα ήθελα να μου τους ταξινομεί ανά «Υπόλοιπο» ή με  «Τελευταία ημερομηνία Πώλησης» ή και αγοράς .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο selector που ανοίγει στο grid του ευρετηρίου έχει τη λογική της αναζήτησης στη στήλη που έχεις επιλέξει. 

Δηλαδή, αν κάνεις κλικ στον κωδικό, θα ταξινομήσει με βάση τον κωδικό, αν κάνεις στην περιγραφή, με βάση τη περιγραφή κοκ.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το εξής, να σχεδιάσεις ένα ευρετήριο ειδών με τις στήλες που επιθυμείς, όπως το υπόλοιπο, τη τελευταία ημερομηνία αγοράς – πώλησης και να το θέσεις σαν default selector.

Στη συνέχεια, όταν κάνεις αναζήτηση είδους σε παραστατικό, θα κάνεις κλικ στη στήλη που επιθυμείς ή δεξί κλικ επιλέγοντας ‘’ταξινόμηση’’. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...