Προς το περιεχόμενο

Έναρξη Υποκαταστήματος και διάφορα θέματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, νέος πελάτης με κατάστημα χονδρικής θέλει να ανοίξει υποκατάστημα πώλησης φρούτων-λαχανικών.

Δεν μου έχει ξανατύχει κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος και έχω κάποιες απορίες.

Πήραμε την προέγκριση, θα του ζητήσουν στην εφορία και πιστοποιητικό υγείας;

Επίσης διαπίστωσα ότι είχε πάρει πριν χρόνια απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ λόγω έδρας σε χωριό με πληθυσμό κάτω των 2000 κλπ, βέβαια τέτοια απαλλαγή για χονδρεμπόριο δεν υφίσταται, οπότε θα του ζητήσουν στον ΟΑΕΕ να πληρώσει αναδρομικά για τα περασμένα έτη για να πάρει την ενημερότητα; Έχει τύχει σε κανέναν τέτοια περίπτωση με απαλλαγή;

Θα γίνει αυτοψία στον χώρο; Έχει βάλει διάφορα (όχι εμπορεύματα), εφ' όσον υπάρχουν τα παραστατικά φαντάζομαι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

KΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΕΛΑΤΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΠΩΛΗΣΗ ΓΛΥΚΩΝ ΚΟΥΤΑΛΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΙΔΩΝ ΔΩΡΩΝ.

1) TO ΥΠOKATAΣΤΗΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΡΕΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ 25χιλ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΟΜΟ?

2) ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Όταν το υπό μίσθωση ακίνητο είναι στην ίδια διεύθυνση με το κεντρικό,

και εφάπτεται σ αυτό,θεωρείται υποκατάστημα με βάση τα ΕΛΠ ή όχι;

Διαβάζοντας το βιβλίο του Σταματόπουλου για τα ΕΛΠ

δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο για τη περίπτωση.

Υπάρχει κάποια γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ΚΒΣ και τον ΚΦΑΣ ίσχυε ότι υποκατάστημα θεωρούνταν εγκατάσταση στην οποία διενεργείται οποιαδήποτε συναλλακτική ή παραγωγική δραστηριότητα.

π.χ Έχουμε λογιστικό γραφείο στον α όροφο ως κεντρικό. Σε περίπτωση που νοικιάσουμε γραφείο στον Β όροφο τότε αυτό θα θεωρείται υποκατάστημα. Αν υπήρχε εσωτερική επικοινωνία Α και Β τότε δεν θα θεωρούνταν υποκατάστημα.

Δες και εδώ!

http://www.forin.gr/questions/question/4155/upokatasthma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

καλησπέρα,

εταιρία με έδρα την Αθήνα θα μισθωνει βίλλες σε νησιά με σκοπό την τουριστική εκμετάλευση (υπεκμίσθωση σε Άγγλους).

Χρειάζεται για κάθε βίλλα να φτιάχω και υποκατάστημα?Η δική μου άποψη είναι πως δεν χρειάζεται καθώς η όλη διαδικασία (συμβόλαια κτλ)θα γίνεται απο την Αθήνα,εκτός του ότι είναι μπέρδεμα και κόπος να γίνεται υποκατάστημα για κάθε νομό με διάρκεια 1 έως 4 μήνες.Μου έβαλε όμως διαολιές ένας συνάδελφος και θα ήθελα την άποψη σας.

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, no slave said:

καλησπέρα,

εταιρία με έδρα την Αθήνα θα μισθωνει βίλλες σε νησιά με σκοπό την τουριστική εκμετάλευση (υπεκμίσθωση σε Άγγλους).

Χρειάζεται για κάθε βίλλα να φτιάχω και υποκατάστημα?Η δική μου άποψη είναι πως δεν χρειάζεται καθώς η όλη διαδικασία (συμβόλαια κτλ)θα γίνεται απο την Αθήνα,εκτός του ότι είναι μπέρδεμα και κόπος να γίνεται υποκατάστημα για κάθε νομό με διάρκεια 1 έως 4 μήνες.Μου έβαλε όμως διαολιές ένας συνάδελφος και θα ήθελα την άποψη σας.

 

Ευχαριστώ,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλημέρα

Έτος 2017.

Συνάπτετε συμφωνία μεταξύ εταιρείας Α και μεταφορικής εταιρείας Β.

Μπορεί η εταιρεία Α να αποθηκεύει εμπορεύματα στις (μισθωμένες) εγκαταστάσεις τις μεταφορικής εταιρείας Β με σύναψη συμφωνητικού χωρίς την υποχρέωση μεταβολής/έναρξης στο μητρώο σε εγκατάσταση εσωτερικού (αποθήκη)?

Τα εμπορεύματα θα αποθηκεύονται στους χώρους της μεταφορικής για προς διανομή σε τρίτους.

 

(edited) Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση για έναρξη  εγκατάστασης εσωτερικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, μία ερώτηση παρόμοια με του no slave...Δύο αδέρφια έχουν ο καθένας απο μια βίλλα που νοικιάζουν (με έναρξη στην εφορία, άδεια του ΕΟΤ κανονικά). Ο ένας θέλει να κάνει διακοπή εργασιών και με μισθωτήριο θα την πάρει ο άλλος αδερφός να τη δουλεύει και αυτή. Θεωρείται υποκατάστημα αυτό? Θα κόβει αποδείξεις απο ξεχωριστό μπλόκ? Θα πάρει ξεχωριστό pos? Η μια βίλλα είναι ακριβώς δίπλα απο την άλλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...