Προς το περιεχόμενο
  • 0

κλειδωμενοι μεν - μετακινουμενοι δε κωδικοι Ε1 σε περιπτωση αναπηριας


PIRATIS

Ερώτηση

σε συνταξιουχο με αναπηρια 80% και ανω, υπαρχει προσυμπληρωμενος ο κωδικος 303 σαν φορολογητεο ποσο ( αλλωστε ετσι αναφερεται και στον πινακα των βεβαιωσεων ), παρ ολα αυτα αν τσεκαρεις τον κωδικο 913 της αναπηριας, αυτο το ποσο  φευγει απο τον 303 και καταληγει στον πινακα 6. κατα την υποβολη της δηλωσης το δεχεται και δεν βγαζει κανενα μηνυμα λαθους( π.χ. ο φορολογουμενος απο τ αρχεια μας δεν προκυπτει αναπηρια...........). απο τη στιγμη που δεν χτυπαει κοκκινο στην υποβολη, ειναι σωστη αυτη η μεταχειρηση, παρ ολο που ηταν προσυμπληρωμενος ο 303 στα φορολογουμενα εισοδηματα, η υπαρχει πιθανοτητα να ειδοποιηθει για τυχον ελεχο επειδη μετακινηθηκε το ποσο σε κωδικο απαλλασσομενων ποσων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σε συνταξιουχο με αναπηρια 80% και ανω, υπαρχει προσυμπληρωμενος ο κωδικος 303 σαν φορολογητεο ποσο ( αλλωστε ετσι αναφερεται και στον πινακα των βεβαιωσεων ), παρ ολα αυτα αν τσεκαρεις τον κωδικο 913 της αναπηριας, αυτο το ποσο  φευγει απο τον 303 και καταληγει στον πινακα 6. κατα την υποβολη της δηλωσης το δεχεται και δεν βγαζει κανενα μηνυμα λαθους( π.χ. ο φορολογουμενος απο τ αρχεια μας δεν προκυπτει αναπηρια...........). απο τη στιγμη που δεν χτυπαει κοκκινο στην υποβολη, ειναι σωστη αυτη η μεταχειρηση, παρ ολο που ηταν προσυμπληρωμενος ο 303 στα φορολογουμενα εισοδηματα, η υπαρχει πιθανοτητα να ειδοποιηθει για τυχον ελεχο επειδη μετακινηθηκε το ποσο σε κωδικο απαλλασσομενων ποσων?

Καλημέρα δείτε κι εδώ

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=98991&page=28

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω εστειλα με αναπηρια 81%, τσεκαρα το 913 μεταφερθηκαν τα ποσα απο το 303 στο 619 δε μου εβγαλει μηνυμα για ελεγχο για την υποβολη, εκκαθαριστικε η δηλωση κανονικα αλλα την επιστροφη του ποσου μου εβγαλε μηνυμα οτι θαγινει ελεγχος κ θα ενημερωθω ηλεκτρονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι   ,

 

ο  φορος  που  - κακως -  εχουν κρατησει   ,    μενει   στον  313  ,  για να γινει επιστροφη  ??

 

Γιατί όχι συνάδελφε Θανάση ;

Επειδή φέτος δεν το αναγράφουν στις οδηγίες ; :)

Καλησπέρα, καλή εβδομάδα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή δεν είναι κάποιο από τα λάθη του συστήματος αυτή η μεταφορά... Προχωράμε κανονικά στην αποστολή?

Αν θυμάμαι καλά μέχρι πέρυσι με τσεκαρισμένο 905 ήταν αφορολόγητες οι συντάξεις και όχι με 913...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή δεν είναι κάποιο από τα λάθη του συστήματος αυτή η μεταφορά... Προχωράμε κανονικά στην αποστολή?

Αν θυμάμαι καλά μέχρι πέρυσι με τσεκαρισμένο 905 ήταν αφορολόγητες οι συντάξεις και όχι με 913...

 

Καλησπέρα συναδέλφισσα.

Με την περίπτωση ε' της παραγράφου 2, του άρθρου 14 του νέου ΚΦΕ, από 1/1/14 ισχύει η απαλλαγή από το φόρο όχι μόνο των τυφλών ή κινητικά αναπήρων με ποσοστό αναπηρίας πάνω από 80% που ίσχυε μέχρι και τη χρήση 2013, αλλά όλων των αναπήρων με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον 80%.

 

ε) Οι μισθοί, οι συντάξεις και η πάγια αντιμισθία που χορηγούνται σε ανάπηρους με ποσοστό αναπηρίας τουλάχιστον ογδόντα τοις εκατό (80%).

 

Έτσι, με την επιλογή των κωδικών 913-914 κατά περίπτωση, τα ποσά μεταφέρονται από τους 301-302 κλπ, στους 619-620 (απαλλασσόμενα αλλά που οφείλεται εισφορά αλληλεγγύης).

 

Τα εισοδήματα όμως των ολικά τυφλών ή κινητικά αναπήρων με ποσοστό αναπηρίας από 80% και άνω, εξαιρούνται και από την εισφορά αλληλεγγύης.

Για τις περιπτώσεις αυτές, πρέπει να επιλέγονται οι κωδικοί 905-906 κατά περίπτωση και τα ποσά μεταφέρονται από τους 301-302 κλπ, στους 617-618 (απαλλασσόμενα που ΔΕΝ οφείλεται εισφορά αλληλεγγύης).

 

Σχετικό το:

 

...

4. Περαιτέρω, υπενθυμίζεται ότι, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγ. 2 του άρθρου 29 του ν. 3986/2011, όπως αυτές τροποποιήθηκαν με την παραγρ. 5β του άρθρου 38 του ν. 4024/2011, εξαιρούνται από την επιβολή της εισφοράς, για όλα τους τα εισοδήματα, οι κινητικά ανάπηροι με ποσοστό αναπηρίας από ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω, συνεπώς και όσοι έχουν βαριά κινητική αναπηρία 80% ακριβώς. Σημειώνεται ότι, τα άτομα με κινητική αναπηρία 80% ακριβώς, εξαιρούνται μόνο από την εισφορά και όχι από την επιβολή του φόρου εισοδήματος. Το γεγονός αυτό πρέπει να δηλώνεται υπεύθυνα, από τον ίδιο τον φορολογούμενο, στην περίπτωση 19 του πίνακα 2 της πρώτης σελίδας της δήλωσης (έντυπο Ε1) στους κωδικούς 913-914.

...

 

από την  ΠΟΛ. 1149/13 και το:

 

...

Εξαιρούνται και δεν προσμετρώνται τα εισοδήματα των προσώπων που είναι ολικώς τυφλοί, καθώς και των προσώπων που παρουσιάζουν βαριές κινητικές αναπηρίες σε ποσοστό από ογδόντα τοις εκατό (80%) και άνω, τα εισοδήματα της παρ. 1 του άρθρου 14 και της περίπτωσης γ' της παραγράφου 4 του άρθρου 45 του Κ.Φ.Ε.

...

 

από την παρ. 2, άρθρου 29, ν.3986/11.

Καλή συνέχεια. :)

 

Υ.Γ.

Εννοείται ότι επιλέγουμε και τους 001-002 κατά περίπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Υ.Γ.

Εννοείται ότι επιλέγουμε και τους 001-002 κατά περίπτωση...

Αυτό το κατά περίπτωση με σκότωσε φίλε Μπάμπη.

 

Μου θύμισε την τελευταία πολ.με τις εκπιπτόμενες δαπάνες.

 

Εννοείς ότι όταν δεν συμπληρώνουμε τα 913-905 τότε μπορούμε να το συμπληρώσουμε?

 

Ή δεν κατάλαβα καλά?

 

Γιατί ταυτόχρονα δεν νομίζω ότι θα πρέπει να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό το κατά περίπτωση με σκότωσε φίλε Μπάμπη.

 

Μου θύμισε την τελευταία πολ.με τις εκπιπτόμενες δαπάνες.

 

Εννοείς ότι όταν δεν συμπληρώνουμε τα 913-905 τότε μπορούμε να το συμπληρώσουμε?

 

Ή δεν κατάλαβα καλά?

 

Γιατί ταυτόχρονα δεν νομίζω ότι θα πρέπει να γίνει.

 

Δεν ήθελα να σε σκοτώσω φίλε Παναγιώτη. Συγγνώμη. :):wub:

Οι κωδικοί 001-002 συμπληρώνονται σε όλες τις περιπτώσεις που υπάρχει αναπηρία από 67% και άνω και όπως είναι φυσικό, συμπληρώνονται και στις περιπτώσεις που έχει συμπληρωθεί ένας από τους κωδικούς 905-906-913-914 (αναπηρία =>80%). (κατά περίπτωση :P )

Καλή δύναμη φίλε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ήθελα να σε σκοτώσω φίλε Παναγιώτη. Συγγνώμη. :):wub:

Οι κωδικοί 001-002 συμπληρώνονται σε όλες τις περιπτώσεις που υπάρχει αναπηρία από 67% και άνω και όπως είναι φυσικό, συμπληρώνονται και στις περιπτώσεις που έχει συμπληρωθεί ένας από τους κωδικούς 905-906-913-914 (αναπηρία =>80%). (κατά περίπτωση :P )

Καλή δύναμη φίλε. :)

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Νομίζω ότι στο σεμινάριο που είδα στο taxheaven υπόθηκε ότι αν συμπληρώνονται οι κωδ.913 ή ο 905 δεν μπορεί να συμπληρωθεί και ο 001 γιατί δεν μπορούμε τότε να έχουμε και την έκπτωση των 200 ευρώ.

 

Ίσως να μην κατάλαβα καλά.

 

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη και σε εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Νομίζω ότι στο σεμινάριο που είδα στο taxheaven υπόθηκε ότι αν συμπληρώνονται οι κωδ.913 ή ο 905 δεν μπορεί να συμπληρωθεί και ο 001 γιατί δεν μπορούμε τότε να έχουμε και την έκπτωση των 200 ευρώ.

 

Ίσως να μην κατάλαβα καλά.

 

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη και σε εσένα.

 

Τι να σου πω φίλε...

Διαβάζοντας όμως τα παρακάτω:

 

...

Αρθρο 17. Πρόσθετες μειώσεις φόρου - Κείμενο νόμου

Πρόσθετη μείωση φόρου ποσού διακοσίων (200) ευρώ προβλέπεται για το φορολογούμενο και τα εξαρτώμενα μέλη του:

α) πρόσωπα με τουλάχιστον εξήντα επτά τοις εκατό (67%) αναπηρία βάσει γνωμάτευσης του Κέντρου Πιστοποίησης Αναπηρίας (ΚΕ.Π.Α.) ή της Ανώτατης του Στρατού Υγειονομικής Υπηρεσίας (Α.Σ.Υ.Ε.) για την πιστοποίηση αναπηρίας. Δεν λαμβάνεται υπόψη επαγγελματική ή ασφαλιστική αναπηρία,

...

 

από τον ΚΦΕ και το:

 

Κωδικοί 001-002.

Επιλέξτε "X" πάνω στη λέξη "ΝΑΙ" εάν εσείς ή/και η σύζυγός σας παρουσιάζετε αναπηρία τουλάχιστον 67%. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να συνυποβάλλετε τις προβλεπόμενες γνωματεύσεις υγειονομικών επιτροπών, από τις οποίες να προκύπτει το ποσοστό αναπηρίας 67% και η χρονική της διάρκεια. Σε περίπτωση που έχουν εκδοθεί ελλιπείς γνωματεύσεις ή γνωματεύσεις από αναρμόδιες, βάσει του εκάστοτε ισχύοντος νομοθετικού πλαισίου, υγειονομικές επιτροπές δεν είναι δυνατό να γίνουν δεκτές για την αναγνώριση φορολογικών ελαφρύνσεων.

 

από τις οδηγίες, δε βλέπω ότι δεν μπορούν να επιλεχθούν ταυτόχρονα (και μείωση τυχόν φόρου κατά 200,00€)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και εγώ που είδα το βιβλιαράκι το ίδιο συμπέρανα.

 

Μάλλον δεν κατάλαβα καλά. :wacko:

 

Ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια. :)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Δεν ήθελα να σε σκοτώσω φίλε Παναγιώτη. Συγγνώμη.  :)  :wub:

Οι κωδικοί 001-002 συμπληρώνονται σε όλες τις περιπτώσεις που υπάρχει αναπηρία από 67% και άνω και όπως είναι φυσικό, συμπληρώνονται και στις περιπτώσεις που έχει συμπληρωθεί ένας από τους κωδικούς 905-906-913-914 (αναπηρία =>80%). (κατά περίπτωση  :P )

Καλή δύναμη φίλε.  :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Νομίζω ότι στο σεμινάριο που είδα στο taxheaven υπόθηκε ότι αν συμπληρώνονται οι κωδ.913 ή ο 905 δεν μπορεί να συμπληρωθεί και ο 001 γιατί δεν μπορούμε τότε να έχουμε και την έκπτωση των 200 ευρώ.

Ίσως να μην κατάλαβα καλά.

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη και σε εσένα.

 

Όταν επιλέγουμε 913 ή 905 τσεκάρεται αυτόματα και ο 001.... :) Δοκιμάστε το, όλα αυτόματα φέτος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν επιλέγουμε 913 ή 905 τσεκάρεται αυτόματα και ο 001.... :) Δοκιμάστε το, όλα αυτόματα φέτος!!

 

Μια χαρά όλα αυτόματα φέτος λέμεεεεεεεε :)

 

Υ.Γ.

Και εκατό τρομάρες... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια χαρά όλα αυτόματα φέτος λέμεεεεεεεε :)

 

Υ.Γ.

Και εκατό τρομάρες... :P

 

Ευχαριστώ για την απάντηση κ.Μπάμπη μου!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι ολα καλα τα λεμε αλλα οι οδηγιες λενε οτι οταν μεταφερθει το ποσο αποεπιλεγωντας και επανεπιλεγωντας τους κωδικους 905 ή 913 , το ποσο του φορου που εχει παρακρατηθει πρεπει να παει στο 613-614 που ειναι πορτοκαλι αρα δεν μπορουμε να επεμβουμε και τα ποσα παραμενουν στο 313-315 ........ θα παρω την ΓΓΔΕ την δευτερα αλλα μηπως εχει καποιος απαντηση αμεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι ολα καλα τα λεμε αλλα οι οδηγιες λενε οτι οταν μεταφερθει το ποσο αποεπιλεγωντας και επανεπιλεγωντας τους κωδικους 905 ή 913 , το ποσο του φορου που εχει παρακρατηθει πρεπει να παει στο 613-614 που ειναι πορτοκαλι αρα δεν μπορουμε να επεμβουμε και τα ποσα παραμενουν στο 313-315 ........ θα παρω την ΓΓΔΕ την δευτερα αλλα μηπως εχει καποιος απαντηση αμεσα?

Καλησπέρα και σε εσένα, μόλις ολοκλήρωσα την υποβολή σε αντίστοιχη δήλωση,ναι μεν τα ποσά παρέμειναν στον 313-315 η  εκκαθάριση όμως είναι πιστωτική, το εκκαθαριστικό επίσης δεν αναγράφει την σύνταξη στο συνολικό εισόδημα οπότε νομίζω οτί δεν υπάρχει πρόβλημα. Ελπίζω να σε βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και σε εσένα, μόλις ολοκλήρωσα την υποβολή σε αντίστοιχη δήλωση,ναι μεν τα ποσά παρέμειναν στον 313-315 η  εκκαθάριση όμως είναι πιστωτική, το εκκαθαριστικό επίσης δεν αναγράφει την σύνταξη στο συνολικό εισόδημα οπότε νομίζω οτί δεν υπάρχει πρόβλημα. Ελπίζω να σε βοήθησα

Ζητησε την δηλωση για ελεγχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και σε μενα μια απο τα ιδια , μιλησα με ταξις μου ειπαν δεν περαζει που  δεν μεταφερονται οι παρκρατησεις στο 613 , υπεβαλλα και τελειωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά τελικά οι  βεβαιώσεις αναπηρίας που είχαν δοθεί από τους ασφαλιστικούς φορείς πριν το 2011 αναγνωρίζονται ? Ή πρέπει οι άνθρωποι να περάσουν από ΚΕΠΑ?. Το εύκολο είναι να μεταφέρω τα ποσά στα αφορολόγητα  αλλά είναι σωστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα, όχι δεν μας κάλεσαν σε έλεγχο.

Εγώ 2 που έστειλα(1 με >67% & 1 με >80% )παρά το ότι είχαν τα ποσά στον 617 στην δεύτερη,  μου ζήτησε την Δήλωση στην Δ.Ο.Υ.

Δέν είχε κάτι άλλο περίεργο -απλά -βασει της ειδοποίησης τους- δεν προέκυπτε αναπηρία .

Δέν κατάλαβα το λόγο........ σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...