Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΟΡΟΥ ΤΟΚΩΝ ΚΩΔ. 675.... ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?


el

Ερώτηση

Μόλις έστειλα δήλωση συνταξιούχου με εισόδημα από συντάξεις 7.924  (χωρίς καμία παρακράτηση) και από τόκους 742,34 με παρακράτηση τόκων  111,00.

 

Εκδόθηκε  Πιστωτικό εκκαθαριστικό  απο την gsis με επιστροφή φόρου  58,04!!!! (το 10% των ιατρικών δαπανών του 

κωδ.51: 580,00)

 

Έχετε υπόψιν κάτι συνάδελφοι που μου διαφεύγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μόλις έστειλα δήλωση συνταξιούχου με εισόδημα από συντάξεις 7.924  (χωρίς καμία παρακράτηση) και από τόκους 742,34 με παρακράτηση τόκων  111,00.

 

Εκδόθηκε  Πιστωτικό εκκαθαριστικό  απο την gsis με επιστροφή φόρου  58,04!!!! (το 10% των ιατρικών δαπανών του 

κωδ.51: 580,00)

 

Έχετε υπόψιν κάτι συνάδελφοι που μου διαφεύγει?

 

Τι σας κάνει εντύπωση?

Αν δοκιμάσετε να σβήσετε την παρακράτηση των 111€, τι λέτε ότι θα γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποτίθεται ότι οι τόκοι φορολογουνται αυτοτελως. Είναι δυνατόν να συμψηφιζεται ο φόρος των τόκων και να επιστρέφεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφού έχει εισόδημα από συντάξεις 7.924 χ22% =1743,28 φόρος μείον έκπτωση όρου 1743,28 =0 αναλογούν . 

 

Ιατρικά 580> 5%*7924 άρα επιστροφή 10% * 580=58 € 

 

Σωστό δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποτίθεται ότι οι τόκοι φορολογουνται αυτοτελως. Είναι δυνατόν να συμψηφιζεται ο φόρος των τόκων και να επιστρέφεται?

ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΤΙ ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ 26 % ¨Η ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ 0,10 & 0,20..... ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ .ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΦΕΤΟΣ !!!!!!!!!!!!! ??????????  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΤΙ ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ 26 % ¨Η ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΙΝΑΙ 0,10 & 0,20..... ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ .ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΦΕΤΟΣ !!!!!!!!!!!!! ??????????  

 

Αυτό που το είδατε?

Ισχύει μόνο για νπ.

Οι τόκοι φορολογούνται με 15%.

Η διαφορά με τον 2238 είναι ότι τότε φορολογούνταν αυτοτελώς, δηλ 15% και τέλος, ούτε δίνεις παραπάνω ούτε παίρνεις πίσω.

Τώρα οι τόκοι φορολογούνται κανονικά (πλην εξαιρέσεων) και αφαιρείται ο φόρος που έχει παρακρατηθεί.

 

Όσο για τα ιατρικά, αφαιρούνται από τον φόρο οποιουδήποτε φορολογητέου εισοδήματος

 

ΠΟΛ 1052/2015

Στο πεδίο εφαρμογής των εν λόγω διατάξεων δεν εμπίπτουν μόνο οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι, αλλά όλοι οι φορολογούμενοι, ανεξαρτήτως της κατηγορίας εισοδήματος που αποκτούν και εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις που θέτει το οικείο νομοθετικό πλαίσιο, καθόσον οι σχετικές διατάξεις των άρθρων 1718 και 19 δεν παραπέμπουν στην κλίμακα του άρθρου 15 (κλίμακα φορολόγησης μισθωτών - συνταξιούχων), όπως συμβαίνει με τις διατάξεις του άρθρου 16 του ν.4172/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δε φορολογουνται συναδελφε,απλα προστιθονται με το φορολογητεο εισοδημα κ τα πιανει η εισφορα αλληλεγγυης,που αυτο ειναι γνωστο απο περυσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΛΑΘΟΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ.Σε συνταξιούχο  μέ 750,00ευρώ τόκους προσθέτει το ποσόν στο φορολογητέο και βγάζει διαφορά φόρου μεταξύ 26-15 % επι του εισ/τος των τόκων......

Κ άνω κάτι λάθος??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΟ.Γι αυτό κι εγώ τρελλάθηκα .Έχει λάθος εκκαθάριση το Πρόγραμμα και μ΄έχει στείλει στην κυριολεξία.Το διόρθωσαν λένε με νεότερη έκδοση.

Πάντως είναι καλό που οι...... ΧΙΩΤΕΣ πένε 2-2  και όχι μόνο ......Παίζει μεγάλο ρόλο η ανταλλαγή πληροφοριών και απόψεων , πολύ περισσότερο βέβαια εμπεριστατομένων θέσεων.

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δε φορολογουνται συναδελφε,απλα προστιθονται με το φορολογητεο εισοδημα κ τα πιανει η εισφορα αλληλεγγυης,που αυτο ειναι γνωστο απο περυσι

 

Στην πράξη δεν προκύπτει φόρος γιατί με την παρακράτηση της τράπεζας μηδενίζεται ο φόρος που θα προέκυπτε.

 

Φορολογούνται συνάδελφε κανονικά.

Δείτε και τον νόμο:

4. Εάν οι τόκοι υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου, όπως ορίζεται στο Μέρος Τέταρτο του Κ.Φ.Ε, ο παρακρατούμενος φόρος εξαντλεί τη φορολογική υποχρέωση μόνο για τα φυσικά πρόσωπα και για το συγκεκριμένο είδος εισοδήματος του φορολογούμενου με βάση τον Κ.Φ.Ε.

 

Άλλο πέρυσι και άλλο φέτος.

Μάλλον δεν διαβάσατε καλά την απάντηση μου.

 

Αν για παράδειγμα έχουμε άνεργο, χωρίς άλλο εισόδημα (εκτός από τόκους) και χωρίς τεκμήρια. Με φόρο 100 που του έχει παρακρατηθεί από τόκους και ιατρικά 1000€.

Ποιο το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης λέτε?

Και ποιο θα ήταν πέρυσι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μαλιστα,αυτο δε σημαινει ομως οτι φορολογουνται οι τοκοι που εγραψα παραπανω

 

Τέλος πάντων.

Πείτε τα εσείς αφορολόγητα, τα λέω εγώ φορολογητέα με εξάντληση της υποχρέωσης όταν έχει γίνει παρακράτηση φόρου.

Στο ίδιο (περίπου) αποτέλεσμα καταλήγουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

-100 φέτος

0 πέρυσι

Κύριε ponzi είχα την εντύπωση ότι δεν εξαντλείται η φορολογική υποχρέωση με την παρακράτηση του φόρου των τόκων  και πάει για συμψηφισμό μόνο στα νομικά πρόσωπα....

Στα φυσικά   όπως είπα και παραπάνω  θεωρούσα ότι εξαντλείται και δε συμψηφίζεται! 

Θα σας ήταν εύκολο να μου υποδείξετε την ΠΟΛ η οποία  μου διέφυγε?

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κύριε ponzi είχα την εντύπωση ότι δεν εξαντλείται η φορολογική υποχρέωση με την παρακράτηση του φόρου των τόκων  και πάει για συμψηφισμό μόνο στα νομικά πρόσωπα....

Στα φυσικά   όπως είπα και παραπάνω  θεωρούσα ότι εξαντλείται και δε συμψηφίζεται! 

Θα σας ήταν εύκολο να μου υποδείξετε την ΠΟΛ η οποία  μου διέφυγε?

Ευχαριστώ...

 

Τι ΠΟΛ να βρω?

Ποια είναι η ένσταση σας?

Οι τόκοι δεν είναι αφορολόγητα έσοδα. Αν για παράδειγμα δηλώσετε τόκους αλλοδαπής που δεν έχουν παρακράτηση θα σας βγει το 15% με τη δήλωση.

Το "δεν συμψηφίζεται" πού το γράφει στον νόμο?

"Εξαντλείται" γράφει για τα φπ γιατί στα νπ μπαίνουν όλα στην επιχειρηματική δραστηριότητα.

Τα ιατρικά δίνουν έκπτωση στον φόρο από κάθε κατηγορία εισοδήματος, γιατί να μην δώσουν από τόκους κλπ?

Παρακράτηση έγινε, όχι αυτοτελής φορολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...