Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΜΟΙΒΗ ΕΡΓΟΣΗΜΩΝ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛ.ΔΗΛΩΣΗ, ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ?


nick63

Ερώτηση

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τις αμοιβές με εργόσημο του 2014 ποιός τις δηλώνει ?

Ο επιστημονικός συνεργάτης του Taxheaven έλεγε ότι τα δηλώνει το ΙΚΑ ,

μια πελάτισά μου που δεν εμφανίζονται οι αμοιβές της με εργόσημο πήγε στο ΙΚΑ και της είπαν να τις γράψει ο λογιστής.

Πως το αντιμετωπίζετε ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τις αμοιβές με εργόσημο του 2014 ποιός τις δηλώνει ?

Ο επιστημονικός συνεργάτης του Taxheaven έλεγε ότι τα δηλώνει το ΙΚΑ ,

μια πελάτισά μου που δεν εμφανίζονται οι αμοιβές της με εργόσημο πήγε στο ΙΚΑ και της είπαν να τις γράψει ο λογιστής.

Πως το αντιμετωπίζετε ?

Ευχαριστώ

Μετά απο τηλ. στο 15515 μου απάντησαν ο ασφαλιστικός φορέας, αλλά ας περιμένουμε εως μέσα Ιουνίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά, τα εργόσημα και τα οικοδομικά τα βάζουμε με το χέρι, λόγω της φύσεως της αμοιβής...

για τα εργόσημα θα αναμένουμε είπαμε. Για τα οικοδομικά με το χέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Ασφαλιστικός Φορέας το ΙΚΑ ή ο ΟΓΑ ....κανείς άλλος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 και αν δεν εμφανίζονται ...? γιατί υπάρχει 0 343 δηλ?

Αν έχεις όρεξη να τρέχεις για έλεγχο στη ΔΟΥ τότε τα βάζεις στον 343.

Αλλά δεν πρέπει και κάτι να δουλεύει σωστά χωρίς πατέντες τελικά σε αυτό το σύστημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχετε δίκιο, σήμερα πήγα να στείλω μια δήλωση με εισοδήματα από εργόσημα και είχε τον κωδικό πορτοκαλί και χωρίς ποσό... Καλά σαράντα! Παρεμπιπτόντως, μια που έστειλα με αποδοχές μη δηλωμένες στη δήλωση (κοινωφελές πρόγραμμα ΟΑΕΔ) μου ζήτησε ταχυδρομική αποστολή της βεβαίωσης στη ΔΗΛΕΔ, οπότε μάλλον γλιτώνουμε τη ΔΟΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο ΟΓΑ τα πέρασε ???

 

μπηκα σε εναν κι τπτ δεν ειχε

 

επανέρχομαι , τελικα πηγα στον Ανταποκριτη , ο ανταποκριτης με εστειλε στα κεντρικα , τα κεντρικα ειπαν φωτοτυπίες τα Ερργοσημα ΟΓΑ αμα μου βγαλει για ελεγχο  τα στελνω στην ΔΗΛΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επανέρχομαι , τελικα πηγα στον Ανταποκριτη , ο ανταποκριτης με εστειλε στα κεντρικα , τα κεντρικα ειπαν φωτοτυπίες τα Ερργοσημα ΟΓΑ αμα μου βγαλει για ελεγχο  τα στελνω στην ΔΗΛΕΔ

Στον κωδ. 343. Στην σελίδα που θα σου βγάλει να γραψεις τους εργοδότες γράψε εργόσημα στην τελευταια σειρα με όλο το ποσό. Δεν σου βγαζει έλεγχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επανέρχομαι , τελικα πηγα στον Ανταποκριτη , ο ανταποκριτης με εστειλε στα κεντρικα , τα κεντρικα ειπαν φωτοτυπίες τα Ερργοσημα ΟΓΑ αμα μου βγαλει για ελεγχο  τα στελνω στην ΔΗΛΕΔ

 

Δεν τις βγάζει για  έλεγχο, τουλάχιστον  4 που εγώ έχω στείλει με εργόσημο που δεν είχε περαστεί, δεν είχα θέμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τί γίνεται ρε γαμώτη μου? σε κάποιους είναι ανεβασμένα και σε κάποιους όχι? προφανώς θα παίζει ρόλο η τράπεζα από την οποία πήραν τα εργόσημα. Υπάρχει κάποια πληροφορια-ανακοίνωση για το τί θα γίνει τελικά σε αυτές τις περιπτώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη ΓΓΠΣ λένε οτι τα εργόσημα θα τα περάσει το ΙΚΑ (ΠΟΛ 1051/2015) Στο ΙΚΑ λένε ο λογιστής. Τρέχα γύρευε. Τελικά αν περάσουν στον 343 θα έχει ελεγχο σε ΔΟΥ ή ΔΗΛΕΔ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη ΓΓΠΣ λένε οτι τα εργόσημα θα τα περάσει το ΙΚΑ (ΠΟΛ 1051/2015) Στο ΙΚΑ λένε ο λογιστής. Τρέχα γύρευε. Τελικά αν περάσουν στον 343 θα έχει ελεγχο σε ΔΟΥ ή ΔΗΛΕΔ;

 

οχι , δεν πανε για ελέγχο , εστειλα κι του ΙΚΑ κι του ΟΓΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι , δεν πανε για ελέγχο , εστειλα κι του ΙΚΑ κι του ΟΓΑ

ευχαριστώ συνάδελφε να σαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στη ΓΓΠΣ λένε οτι τα εργόσημα θα τα περάσει το ΙΚΑ (ΠΟΛ 1051/2015) Στο ΙΚΑ λένε ο λογιστής. Τρέχα γύρευε. Τελικά αν περάσουν στον 343 θα έχει ελεγχο σε ΔΟΥ ή ΔΗΛΕΔ;

Εγώ έστειλα μία δήλωση με εργόσημο στον 343 και δεν μου ζήτησε έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...