Προς το περιεχόμενο
  • 0

Κ. ΒΑΛΑΒΑΝΗ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΤΟΥ Υ.Ο.ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΑΜΕΣΑ?


v.kourtis

Ερώτηση

Έπειτα από αυτή τη δήλωση της Κ. Βαλαβάνη θεωρώ ότι αν σεβόμαστε τους εαυτούς μας δεν θα πρέπει κανείς από εμάς(ή τουλάχιστον οι περισσότεροι από εμάς διότι υπάρχουν και οι νυφίτσες) να υποβάλλει καμμία δήλωση. Κάτω τα μολύβια,τα στυλό και τα πληκτρολόγια διότι δεν ξέρω και εγώ τί θα γίνει!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συμφωνώ....... Θυμάστε τις δηλώσεις του κυρίου Θεοχάρη? Δεν μπορώ παράταση χρειάζεται η έγκριση από την Τρόϊκα..... Βαλαβάνη : δεν μπορώ χρειάζεται έγκριση από θεσμούς.... Τι άλλαξε ? 

 

Σε αυτό το κράτος προκηρύχθηκαν εκλογές .όλοι κατέβασαν ρολά διότι η Ελπίδα ερχόταν.....ποιος νοιαζόταν προεκλογικά να ανοίξει το taxisnet 1η Φεβρουαρίου ?? έχει ο Θεός.....

 

Ποιος  θα την πληρώσει πάλι ? Οι λογιστές......... Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι πάλι θα προλάβουμε....πάλι θα υπερβάλλουμε εαυτούς και θα είμαστε εντάξει.......και πάλι η δουλειά όλων θα γίνει.......

 

αυτά προς το παρόν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ Γ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ,ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΚΑΘΕ ΤΥΧΑΙΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΚΟΥΕΙ ΘΕΩΡΙΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ Γ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ,ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΚΑΘΕ ΤΥΧΑΙΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΑΚΟΥΕΙ ΘΕΩΡΙΕΣ.

δηλ.χρειάζεται να είναι κάποιος από εμάς ντέ και καλά για να γίνουν τα αυτονόητα??? για να γίνουν κάποιες επισημάνσεις-βελτιώσεις ναί το δέχομαι. Αλλά για τα αυτονόητα ρε γαμώτο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα έχεις πάρει κράνος ε?

όχι ακριβώς. Σκέφτομαι να πάω χωρίς κράνος με ένα οπλοπολυβόλο έξω από τα σπίτια ολων αυτών που μας κάνουν με το έτσι θέλω την ζωή...μή πώ πώς (γιατί είμαι σε φόρουμ δημόσια) και απλά να τους τελειώσω με μία ρυπή αν γίνεται όλους μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι ακριβώς. Σκέφτομαι να πάω χωρίς κράνος με ένα οπλοπολυβόλο έξω από τα σπίτια ολων αυτών που μας κάνουν με το έτσι θέλω την ζωή...μή πώ πώς (γιατί είμαι σε φόρουμ δημόσια) και απλά να τους τελειώσω με μία ρυπή αν γίνεται όλους μαζί

Όρμα!θα σου φέρνω τις σφαίρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι ακριβώς. Σκέφτομαι να πάω χωρίς κράνος με ένα οπλοπολυβόλο έξω από τα σπίτια ολων αυτών που μας κάνουν με το έτσι θέλω την ζωή...μή πώ πώς (γιατί είμαι σε φόρουμ δημόσια) και απλά να τους τελειώσω με μία ρυπή αν γίνεται όλους μαζί

 

Χαλάρωσε. Θα αγχωθούμε αργότερα. Εδώ θα έχουμε κάπιταλ κοντρόλ που λέει και η Όλγα Τρέμη και εσύ στενοχωριέσαι για τις δηλώσεις? 

Πάρε και ένα τραγουδάκι να ηρεμήσεις:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΣΕ   ΜΑΣ  ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ  ΜΟΥ  !!!!

 

ΦΤΙΑΞΤΕ  ΤΟ  ΤΟ  ΡΗΜΑΔΙ   ΣΑΣ    ΝΑ  ΔΟΥΛΕΥΕΙ   ΣΩΣΤΑ    ΚΑΙ  ΜΕΤΑ   ΒΓΕΙΤΕ  ΣΤΙΣ  ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ  ΚΑΙ  ΠΕΙΤΕ   ΑΝΟΙΞΑΜΕ   ΚΑΙ  ΣΑΣ

 

ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ  !!!  

 

ΔΕΝ  ΘΑ  ΠΑΡΟΥΜΕ  ΤΟΥΣ  ΠΕΛΑΤΕΣ  ΜΑΣ  ΣΤΟ  ΛΑΙΜΟ  ΜΑΣ   ΓΙΑ  ΤΑ  ΔΙΚΑ   ΣΑΣ   ΤΑ  ΛΑΘΗ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαλάρωσε. Θα αγχωθούμε αργότερα. Εδώ θα έχουμε κάπιταλ κοντρόλ που λέει και η Όλγα Τρέμη και εσύ στενοχωριέσαι για τις δηλώσεις? 

Πάρε και ένα τραγουδάκι να ηρεμήσεις:

 

φχαριστώ φίλτατε και πολύ καλέ συνάδελφε Ponzi.Θα ηρεμήσω για 5' λεπτά ακούγοντας το τραγουδάκι. Μετά όμως θα πάω, έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και κάτι άλλο..γιατί το οικονομικό επιμελητήριο δεν δημοσιεύει αναλυτικά τον διάλογο του προεδρείου του με την κυρία πρώτη φορά αριστερά? να δούμε και εμείς βρε΄αδερφέ πώς της πατήσανε το μαχαίρι στο λαιμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι ακριβώς. Σκέφτομαι να πάω χωρίς κράνος με ένα οπλοπολυβόλο έξω από τα σπίτια ολων αυτών που μας κάνουν με το έτσι θέλω την ζωή...μή πώ πώς (γιατί είμαι σε φόρουμ δημόσια) και απλά να τους τελειώσω με μία ρυπή αν γίνεται όλους μαζί

 

Και φαντάσου να φάνε κανέναν από δαύτους - εντελώς τυχαία με οπλοπολυβόλο - έξω από το σπίτι του και να σε μαζεύουν με αυτές τις δηλώσεις που κάνεις...  :lol:

 

Θα σε φέρνουμε τσιγάρα στην στενή βρε!!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φχαριστώ φίλτατε και πολύ καλέ συνάδελφε Ponzi.Θα ηρεμήσω για 5' λεπτά ακούγοντας το τραγουδάκι. Μετά όμως θα πάω, έτσι?

με το συμπάθιο κιόλας..

 

μετά να πάρεις την κοπέλα σου και να κάνετε σεξ..

 

αύριο θα είναι όλα πιο όμορφα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και φαντάσου να φάνε κανέναν από δαύτους - εντελώς τυχαία με οπλοπολυβόλο - έξω από το σπίτι του και να σε μαζεύουν με αυτές τις δηλώσεις που κάνεις...  :lol:

 

Θα σε φέρνουμε τσιγάρα στην στενή βρε!!  :P

αχ θεούλη μου από το στόμα σου και στου θεού το αυτί!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με το συμπάθιο κιόλας..

 

μετά να πάρεις την κοπέλα σου και να κάνετε σεξ..

 

αύριο θα είναι όλα πιο όμορφα.. :)

όχι δεν μου αρέσει ποιά αυτή. Μου αρέσει η Βαλάβω. Αυτήν θέλω να τρουπήσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι δεν μου αρέσει ποιά αυτή. Μου αρέσει η Βαλάβω. Αυτήν θέλω να τρουπήσω..

Α να χαθεις ανωμαλε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πλακα πλακα, βαλανε στο υπουργειο, σε αυτη τη νευραλγικη θεση, ενα ανθρωπο που δεν ηξερε να φτιαχνει ουτε την φορολογικη της δηλωση.... Επειδη ηξερε μακρο....

Εκει που επρεπε να τρεχει με χιλια, μαθαινε πως γινονται οι δηλωσεις.....

Τι να περιμενει κανεις απο κει και περα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έπειτα από αυτή τη δήλωση της Κ. Βαλαβάνη θεωρώ ότι αν σεβόμαστε τους εαυτούς μας δεν θα πρέπει κανείς από εμάς(ή τουλάχιστον οι περισσότεροι από εμάς διότι υπάρχουν και οι νυφίτσες) να υποβάλλει καμμία δήλωση. Κάτω τα μολύβια,τα στυλό και τα πληκτρολόγια διότι δεν ξέρω και εγώ τί θα γίνει!!!!!!!!

Λυπάμαι αλλά  θα το πω.... τα ίδια και τα ίδια....

Τα ίδια λέγαμε και πέρυσι....  τα ίδια και φέτος.... τα ίδια και του χρόνου.... και μη χειρότερα... 

Συνάδελφοι  προέτρεπαν να τις κρατήσουμε αποθηκευμένες για να πιέσουμε καταστάσεις..... 

Το αποτέλεσμα σήμερα?  φαντάζομαι και σε άλλους συνάδελφους... (που πίστεψαν?, επηρεάστηκαν?)

30 δηλώσεις εκπρόθεσμες Χ 100= 3000 προστιματάκι στο γραφείο..

Δυστυχώς δε μπορώ πια να πιστέψω τίποτα και κανέναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στέφανε έχεις άδικο.

Σύμφωνα με το σκεπτικό σου - και όσων συμφωνούν μαζί σου - θα έπρεπε στο υπουργείο υγείας να βάλουμε έναν καλό γενικό χειρουργό ή μήπως να βάζαμε έναν εξειδικευμένο νευροχειρουργό?
Στο υπουργείο αμύνης να βάλουμε έναν στρατηγό,
στο υπουργείο ναυτιλίας να βρούμε έναν καπετάνιο,
στο υπουργείο αγροτιάς να αναζητήσουμε έναν γεωπόνο,
στο υπουργείο υποδομών όλο και κάποιος πρώην υπάλληλος του ΟΤΕ θα υπάρχει και
στο υπουργείο πολιτισμού φυσικά τον Βουτσά!!!

 

Και άντε, και καλά, στα υπουργεία πες ότι βρήκαμε κάποιον να βάλουμε, όταν θα φτάναμε να διαλέξουμε πρωθυπουργό τότε τι κριτήρια θα έπρεπε να πληρεί αυτός για να τον διαλέξουμε? Μήπως μηχανικό που κάνει 360 μοίρες?

Διαφωνώ κάθετα με την πολιτική φιλοσοφία του χώρου απ΄όπου η κ. Βαλαβάνη προέρχεται.
Μέχρι στιγμής όμως έχω θετικό πρόσημο γι΄αυτήν. Δεν είναι και μικρό πράγμα να καταφέρνεις, να ξαναπουλήσεις ουσιαστικά, την ρύθμιση οφειλών, συντηρώντας μέχρι σήμερα την ονείρωξη "πρώτη φορά αριστερά". Έκανε την δική της κυβίστηση και πέρασε μέσα σε 24 ώρες από το κίνημα "δεν πληρώνω" στο "ότι πάρεις εκατό".

Άσε δε που είναι εντελώς αθόρυβη και δεν τσακώνεται στα βενζινάδικα.
Μελανό σημείο η κοτσάνα με την γνωστή "κόκκινη γραμμή" των λογιστών που είναι η προθεσμία υποβολής.
Ελπίζω ότι το έκανε απλώς για να πιέσει ώστε όλοι να ανεβάσουμε στροφές στην απόδοσή μας.

Θέλουμε πολιτικό ένστικτο και πολιτική ακοή. Θεωρώ πως είναι καλή γάτα, δεν με απασχολεί το χρώμα της και θα φανεί χρήσιμη στο μέλλον διότι φαίνεται πως αναλαμβάνει τις ευθύνες της και δεν πετάει αετό όπως ορισμένοι συνάδελφοί της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταλαβαίνω πως το λες, ωστόσο τα δείγματα γραφής (για μένα) που έχει δώσει μέχρι τώρα είναι τα χειρότερα.

 

Το σύστημα άνοιξε μετά από 3,5 μήνες, οι δηλώσεις που κάνει προέρχονται μάλλον από "συμβούλους" παλιάς κοπής, οπότε πάλι δούλεμα θα πέσει, θεματάκια είναι ακόμα ανοικτά (ακόμα περιμένουμε ΠΟΛ, τα τεκμήρια με τους τόκους αργήσανε να το πάρουνε χαμπάρι και να το στρώσουνε κτλ κτλ κτλ) και πολλά άλλα ακόμα.

 

Δεν μπορώ να δω αυτό που λες, ότι δλδ αναλαμβάνει τις ευθύνες της, όταν επιμένει στην 30.6 αντί να δώσει μέχρι 31.7 με τη μία (και οριστικά), ενώ δεν έχουν ανοίξει το σύστημα ακόμα για τα νομικά, ενώ δεν έχουν ανεβάσει ακόμα όλα τα δεδομένα (σωστά), όταν το σύστημα κάνει ακόμα λάθη στις εκκαθαρίσεις.

 

Ο άνθρωπος που θα ηγείτο, για μένα, θα έπρεπε να γνωρίζει ήδη από φορολογικά, ώστε να μπορεί να τρέξει. Άσε τον υπουργό, ο οποίος είναι αμιγώς πολιτικό πρόσωπο, ο άνθρωπος εκεί πρέπει να βγάλει δουλειά.. σωστά και γρήγορα... Αλλιώς πάμε βήματα πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν ήταν έξω απο τον χορό. 2014..............

Ο ΣΥΡΙΖΑ αναγνωρίζει την ανάγκη συμμόρφωσης των πολιτών με τις φορολογικές τους υποχρεώσεις. Μια από τις βασικές προϋποθέσεις  για την επίτευξη αυτού του στόχου είναι και η τήρηση των υποχρεώσεων του ίδιου του Υπουργείου Οικονομικών. Ωστόσο, αυτό δεν συνέβη. Συγκεκριμένα:

-  Σύμφωνα με το άρθρο 62 του ν. 2238/1994, οι δηλώσεις φόρου εισοδήματος υποβάλλονται από την 1η Φεβρουαρίου έως την 30η Ιουνίου. Ωστόσο,  η ερμηνευτική εγκύκλιος (ΠΟΛ.1085/20.3.2014 «Κοινοποίηση διατάξεων των άρθρων 1, 3, 6, 7 και 8 του ν.4110/2013») δημοσιεύτηκε την 20η Μαρτίου 2014 και η ηλεκτρονική εφαρμογή τέθηκε σε λειτουργία την 21η Μαρτίου 2014, δηλαδή με 47 και 48 ημέρες καθυστέρηση αντίστοιχα.

-  Προέκυψαν αλλαγές στη φορολογική νομοθεσία μετά την έναρξη υποβολής των δηλώσεων – με το Νόμο 4261/2014 που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ την 5η Μαΐου 2014. Επιπλέον,  προβλεπόταν η δυνατότητα υποβολής τροποποιητικών δηλώσεων 60 ημέρες μετά την έναρξη υποβολής των δηλώσεων. Ωστόσο, η ηλεκτρονική εφαρμογή για την υποβολή τροποποιητικών δηλώσεων τέθηκε σε λειτουργία την 7η Ιουλίου 2014, μόλις 7 ημέρες πριν την καταληκτική ημερομηνία.  

- Καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου υποβολής των δηλώσεων και ιδιαίτερα κατά τις τελευταίες ημέρες πριν τη λήξη της προθεσμίας, παρουσιάζονταν σημαντικά τεχνικά προβλήματα στην ηλεκτρονική εφαρμογή, με αποτέλεσμα την καθυστέρηση υποβολής και την ταλαιπωρία πολιτών και επαγγελματιών. Το γεγονός αυτό έχει αναγνωριστεί και από το Υπουργείο Οικονομικών, το οποίο αντί να επιλύσει τα τεχνικά προβλήματα, ζητούσε από τους φορολογούμενους την υποβολή δηλώσεων κατά τις μεταμεσονύχτιες ώρες!

Με βάση τα παραπάνω, κρίνεται επιβεβλημένη η παρούσα τροπολογία - προσθήκη, με την οποία α) δεν επιβάλλεται πρόσθετος φόρος για τις εκπρόθεσμες χρεωστικές δηλώσεις, β) δεν επιβάλλεται πρόστιμο για τις εκπρόθεσμες μηδενικές ή πιστωτικές δηλώσεις, γ) υπάγονται στον αυτοέλεγχο οι εκπρόθεσμες αρχικές δηλώσεις,  δ) αναγνωρίζονται οι δαπάνες αγοράς αγαθών και λήψης υπηρεσιών και τα ιατρικά έξοδα και ε) η προθεσμία παρατείνεται για κάθε ημέρα που δεν λειτουργεί ή παρουσιάζει σημαντικά προβλήματα η ηλεκτρονική εφαρμογή του TAXISNET.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν θέλεις να δημιουργήσεις "μπάχαλο" και "ξαφνικούς θανάτους" συνήθως βάζεις μπροστά τον άσχετο.

 

εσύ από πίσω ξέρεις το αποτέλεσμα που θα δημιουργηθεί.

 

κυρία Βαλαβάνη δεν είναι κακό ,μόνη σου το δήλωσες ότι δεν ξέρεις, βρες ΕΝΑΝ λογιστή ή ΕΝΑΝ εφοριακό ΣΥΡΙΖΑ (να του έχεις και εμπιστοσύνη ,όχι για άλλο λόγο)  να σε συμβουλεύει.

 

έτσι θα "προκόψεις".

 

πχ. το να πάνε οι μισθωτοί στο τέλος ,ακόμη και τον Σεπτέμβρη δεν τρέχει τίποτα ,η πλειοψηφία έχει πληρώσει τους φόρους.

 

αμιγώς μισθοί-συντάξεις πάνε τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα ίδια κάθε χρόνο.!

Τα πράγματα είναι πιο απλά. Ετοιμάστε όσες περισσότερες δηλώσεις μπορείτε και μην κάνετε αποστολή παρά μόνο αποθήκευση. Οταν την 29/6 θα δουν οτι έχουν υποβληθεί μόνο τα 2/3 των δηλώσεων τότε την 30/6 θα δώσουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ παράταση.

Εξάλου  στην πολιτική οι διαβεβαιώσεις πάντα στο τέλος διαψεύδονται.

Το σημαντικότερο, είμαστε άνθρωποι, αν πιστεύετε οτι δεν μπορείτε να ανταποκριθείτε, πάρτε λιγότερες δηλώσεις, κάντε ένα ξεσκαρτάρισμα των τζαμπατζήδων και προπάντων μη χαλάτε την υγεία σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είπε δεν θα δοθεί παράταση.

Αλλά επειδή στις λέξεις η κυβέρνηση μας είναι άπιαστη, σε λίγες μέρες θα το ονομάσουν "φορολογική επέκταση" και θα το πάνε για Ιούλιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...