Jump to content
  • 0

Ε3 ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΕΠΑΓΓ.ΣΤΕΓΗΣ 3% ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ


Question

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΒΑΖΑΜΕ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΣΤΗΝ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΕΠΑΓΓ.ΣΤΕΓΗΣ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 3% ΤΗΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΝΦΙΑ . ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΕΝΦΙΑ * 3%???? ΣΑΝ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ?

 

Link to post
Share on other sites
  • Answers 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Popular Posts

ούτε μικρότερο..ούτε μεγαλύτερο..   θέλει ακριβώς..

και πιο πάνω τί λένε????

Recommended Posts

  • 0

Όταν έχουμε μισθωμένη κατοικία και δηλώνουμε κάποια μ2 αυτής ώς έδρα του ελευθέριου επαγγέλματος ή της όποιας άλλης επαγγελματικής δραστηριότητας δηλώνουμε στο Ε2 ιδιόχρηση και στο Ε3 δαπάνη? και στα στοιχεία του μισθωτή στο Ε2 βάζουμε το ΑΦΜ του μισθωτή δηλ. του υπόχρεου για υποβολή της δήλωσης και αντίστοιχα στο Ε3 στον πίνακα 5 βάζουμε τον αφμ του ιδιοκτήτη?

 

κανονικά με την επιλογή "ιδιόχρηση" έπρεπε να σου έβαζε αυτόματα και το ΑΦΜ του.

 

οπότε σε ΝΑΙ.  μισθωτής και εκμισθωτής το ίδιο ΑΦΜ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

κανονικά με την επιλογή "ιδιόχρηση" έπρεπε να σου έβαζε αυτόματα και το ΑΦΜ του.

 

οπότε σε ΝΑΙ.  μισθωτής και εκμισθωτής το ίδιο ΑΦΜ.

ναί το θέμα είναι πέραν του τεχνικού θέματος, αν θεωρείται ιδιόχρηση όταν υπάρχει μίσθωση ακινήτου και όχι πλήρη κυριότητα ή επικαρπία του ακινήτου

Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Σε ερώτηση σήμερα σε δύο εφορίες τι απάντηση πήρα:
 
Μπορείς να χρησιμοποιησεις ως εδρα την κατοικια σου (είτε ιδιόκτητη είτε όχι π.χ. ενοικιαζόμενη, δωρεάν παραχωρούμενη).
 
Απλά αν υπάρχει μισθωτήριο, ή η υπέυθυνη δήλωση για την παραχώρηση ως έδραw σκόπιμο είναι να υπάρχει στο ιδιωτικό συμφωνητικο του μισθωτηρίου και ο όρος οτι θα χρησιμοποιηθεί η κατοικία η τμήμα της (χωρίς απαραίτητη αναφορά σε τετραγωνικά) και για επαγγελματική έδρα! (και μου τόνισε προσοχή όχι η λέξη στέγη, γιατί εδώ μιλάμε για έδρα, άλλο έδρα άλλο στέγη)
 
Μου είπαν, ότι δεν υπάρχει η έννοια της ιδιόχρησης για τον υπολογισμού τεκμαρτού εισοδήματος γιατί δεν αφορά επαγγελματική στέγη (αλλά έδρα) γιατί απλά προκειμένου η εφορία να γνωρίζει που βρίσκεται η επιχείρηση και εφόσον δεν υπάρχει επαγγελματική στέγη πρέπει να δηλωθεί κάποιο μέρος, και δηλώνεται η έννοια της έδρας της επιχείρησης η κατοικία.
 
Και μου ξανατόνισαν ότι τα παραπάνω αφορούν σε δήλωση έδρας κάποια κατοικία και όχι σε δήλωση επαγγελματικής στέγης πχ χώρου που υπάρχει ως γραφείο ή κατάστημα (όχι ως κατοικία).
Εξάλλου, μου είπαν, ότι ήδη υπολογίζεται τεκμαρτό στον πίνακα 5 στο Ε1 δεν μπορεί να ξαναυπολογιστεί και τεκμαρτό για ιδιόχρηση, δηλαδή να υπολογισθούν για πχ ίδια τετραγωνικά δύο φορές τεκμαρτό ποσό.
Και τέλος μου τόνισαν ότι τεκμαρτό εισόδημα 3% για ιδιόχρηση υπολογίζεται σε ιδιόκτητη επαγγελματική στέγη και όχι δήλωση διαμερίσματος-κατοικίας ως έδρας (άλλο επαγγελματική στέγη άλλο έδρα).
 
Τέλος σε ερώτησή μου για τις εκπιπτόμενες δαπάνες, μου είπαν, ότι σε περίπτωση που αφορούν έδρα την κατοικία μπορούν πιο εύκολα να αμφισβητηθούν σε περίπτωση ελέγχου από ότι αν αφορούν σε επαγγελματική στέγη.
 
Τι γνώμη έχετε? 

 

τελικά αυτό ισχύει με τον 4172/2013?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο 4172 αναφέρει

 

άρθρο 39 , § 2

 

"Το εισόδημα σε είδος αποτιμάται στην αγοραία αξία. Το εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση τεκμαίρεται ότι συνίσταται στο τρία τοις εκατό (3%) της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου."

 

Δεν ξεχωρίζει τη περίπτωση της οικίας που δηλώνεται ως επαγγελματική έδρα.

 

Γνώμη μου είναι ότι αφού πρόκειτια για δωρεάν παραχώρηση , υπάρχει τεκμαρτό έσοδο.

 

Ταυτόχρονα , μπορεί να εκπεστεί και το τεκμαρτό έξοδο από την άλλη πλευρά.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο 4172 αναφέρει

 

άρθρο 39 , § 2

 

"Το εισόδημα σε είδος αποτιμάται στην αγοραία αξία. Το εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση τεκμαίρεται ότι συνίσταται στο τρία τοις εκατό (3%) της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου."

 

Δεν ξεχωρίζει τη περίπτωση της οικίας που δηλώνεται ως επαγγελματική έδρα.

 

Γνώμη μου είναι ότι αφού πρόκειτια για δωρεάν παραχώρηση , υπάρχει τεκμαρτό έσοδο.

 

Ταυτόχρονα , μπορεί να εκπεστεί και το τεκμαρτό έξοδο από την άλλη πλευρά.

ναί έτσι είναι τελικά το είδα και εγώ

Link to post
Share on other sites
  • 0
On 10/6/2015 at 6:07 ΜΜ, stamgalaios said:

Ενημερωτικά η φοροτεχνικός κ. Γεράγγελου στην τηλεόραση πριν από λίγο είπε ξεκάθαρα ότι και για τμήμα οικίας που δηλώνεται ως έδρα υπολογίζεται τεκμαρτό από ιδιόχρηση του τμηματος της οικίας που δηλώνεται ως έδρα (όπως ακριβώς γίνεται και στην ιδιόχρηση επαγγελματικής στέγης πχ γραφείο - κατάστημα).

τελικά αυτό ισχύει??

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...