Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε3 ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΕΠΑΓΓ.ΣΤΕΓΗΣ 3% ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ


JVA

Ερώτηση

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΒΑΖΑΜΕ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΣΤΗΝ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΕΠΑΓΓ.ΣΤΕΓΗΣ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 3% ΤΗΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΝΦΙΑ . ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΕΝΦΙΑ * 3%???? ΣΑΝ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημερα, 

Εχω μια ιδιατερη περιπτωση , παρακαλω τα φωτα σας.

 

Μου ηρθε πελατης με παντοπωλειο με εδρα το σπιτι του. πως γινεται δεν ξερω.

 

τωρα τι κανω , ε2 και ιδιοχρηση τα τ.μ. του καταστηματοσ, ως τι επαγγελματικη στεγη? αφου στο ε9 ειναι κατοικια.

 

Βοηθεια παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν εχει σημασια τι  λεει το  Ε9    , αρα  ως επαγγ/κη στεγη θα το δουμε

 

πολλα διαμερισματα  πολ/κιων   απο  κατοικιες  στα  ε9  ειναι  επαγγ/κες στεγες  γιατρων  ,  δικηγορων

 

βεβαια οφειλει  να αλλαξει το ε9 ,  αφου πρεπει να γραφουμε εκει,  την πραγματικη ΧΡΗΣΗ -ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ

 

Ν.   4223/2013

 

ΕΝΙΑΙΟΣ ΦΟΡΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ

Αρθρο 1. Αντικείμενο του φόρου 5. Για τον καθορισμό του ΕΝ.Φ.Ι.Α. λαμβάνεται υπόψη η πραγματική κατάσταση του ακινήτου. Η πραγματική κατάσταση του ακινήτου προκύπτει από την οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο. Αν δεν υπάρχει οριστική εγγραφή, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία του ακινήτου, όπως προκύπτουν από τον τίτλο κτήσης. Αν δεν υπάρχει τίτλος κτήσης, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία της πραγματικής κατάστασης του ακινήτου. Αν η πραγματική επιφάνεια του ακινήτου υπερβαίνει αυτή που αναγράφεται στην οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο ή στον τίτλο κτήσης ή στην άδεια οικοδομής ή έχει γίνει αλλαγή της χρήσης του ακινήτου, λαμβάνεται υπόψη η πραγματική επιφάνεια και η πραγματική χρήση του ακινήτου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, όμως προφανώς δεν το έθεσα σωστά.

 

κάποια τ.μ  της κατοικίας της οποίας μένει το χρησιμοποιεί για κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επίσης στους κωδικους εκμίσθωσης-ιδιοχρησης κλπ στο Ε2 δεν έχεί μπεί η θέση στάθμευσης. Προφανώς επιλέγουμε το αποθήκες κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, όμως προφανώς δεν το έθεσα σωστά.

 

κάποια τ.μ  της κατοικίας της οποίας μένει το χρησιμοποιεί για κατάστημα.

 

τι αλλο να κανεις τωρα  ??

 

το  3% της  αντικ/κης του ακινητου   -οικιας -    και αναλογια  ,   τα  τ.μ.  που χρησιμοποιει ως καταστημα 

 

καλη συνεχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τι αλλο να κανεις τωρα  ??

 

το  3% της  αντικ/κης του ακινητου   -οικιας -    και αναλογια  ,   τα  τ.μ.  που χρησιμοποιει ως καταστημα 

 

καλη συνεχεια 

Καλημέρα, 

Ναι αυτό θα κάνω , δεν έχω άλλη επιλογή.

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θέλω να πιστεύω ότι δεν καταλαβαίνω...

εμείς οι λογιστές που έχουμε τμήμα της οικίας μας ως επαγγελματική στέγη θα υπολογίσουμε ιδιόχρηση??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θέλω να πιστεύω ότι δεν καταλαβαίνω...

εμείς οι λογιστές που έχουμε τμήμα της οικίας μας ως επαγγελματική στέγη θα υπολογίσουμε ιδιόχρηση??????

νομίζω πώς όχι. Μόνο αν είχες κατάστημα-γραφείο δικό σου πέραν της οικίας. Εκτός αν άλλαξε κάτι με τον 4172. Όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες κατ'οίκον έβαζαν απλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομίζω πώς όχι. Μόνο αν είχες κατάστημα-γραφείο δικό σου πέραν της οικίας. Εκτός αν άλλαξε κάτι με τον 4172. Όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες κατ'οίκον έβαζαν απλά

και πιο πάνω τί λένε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενημερωτικά η φοροτεχνικός κ. Γεράγγελου στην τηλεόραση πριν από λίγο είπε ξεκάθαρα ότι και για τμήμα οικίας που δηλώνεται ως έδρα υπολογίζεται τεκμαρτό από ιδιόχρηση του τμηματος της οικίας που δηλώνεται ως έδρα (όπως ακριβώς γίνεται και στην ιδιόχρηση επαγγελματικής στέγης πχ γραφείο - κατάστημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενημερωτικά η φοροτεχνικός κ. Γεράγγελου στην τηλεόραση πριν από λίγο είπε ξεκάθαρα ότι και για τμήμα οικίας που δηλώνεται ως έδρα υπολογίζεται τεκμαρτό από ιδιόχρηση του τμηματος της οικίας που δηλώνεται ως έδρα (όπως ακριβώς γίνεται και στην ιδιόχρηση επαγγελματικής στέγης πχ γραφείο - κατάστημα).

έχουμε την εγκύκλιο? διότι από το άρθρο 39 του ν4172 δεν συναγεται ώς συμπέρασμα αλλά από την άλλη δεν το αποκλείει κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εχω πελάτες δύο αδέλφια (ο ένας είναι μηχανικός) που κατοικούν μαζί και έχουν ο καθένας από 50% της ιδιόκτητης κατοικίας τους.

 

Εχουν γίνει στο παρελθόν όλα τα σχετικά (υπευθυνες δηλώσεις κλπ) ωστε ο μηχανικός να το δηλώνει ως έδρα του.

Μέχρι πέρσι δεν έβαζα ιδιόχρηση κλπ.

 

Το θέμα μου φέτος είναι ότι ο ένας (ο μηχανικός) θέλει να δηλωθούν τα σχεικά στο Ε2 (τεκμαρτο μισθωμα, ιδιόχρηση κλπ) ενώ ο άλλος όχι.

 

Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρξει αν η συμπλήρωση του Ε2 και των αντίστοιχων κωδικών γίνει μόνο από τον έναν (τον μηχανικό) και όχι από τον άλλο ???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

Η ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΕΙ ΩΣ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑ ΤΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΤΗΣ ΑΝΗΚΕΙ.

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΕΚΜΑΡΤΗ ΔΑΠΑΝΗ ΜΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ (ΚΑΙ ΑΡΑ ΣΤΟ Ε3)? ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΤΟ Ε2 ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΣΟΔΟ?

ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΥ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΣΟΔΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΜΦΑΝΙΖΕ ΣΤΟ Ε3 (ΟΧΙ ΣΤΟ Ε2) 

ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε ερώτηση σήμερα σε δύο εφορίες τι απάντηση πήρα:

 

Μπορείς να χρησιμοποιησεις ως εδρα την κατοικια σου (είτε ιδιόκτητη είτε όχι π.χ. ενοικιαζόμενη, δωρεάν παραχωρούμενη).

 

Απλά αν υπάρχει μισθωτήριο, ή η υπέυθυνη δήλωση για την παραχώρηση ως έδραw σκόπιμο είναι να υπάρχει στο ιδιωτικό συμφωνητικο του μισθωτηρίου και ο όρος οτι θα χρησιμοποιηθεί η κατοικία η τμήμα της (χωρίς απαραίτητη αναφορά σε τετραγωνικά) και για επαγγελματική έδρα! (και μου τόνισε προσοχή όχι η λέξη στέγη, γιατί εδώ μιλάμε για έδρα, άλλο έδρα άλλο στέγη)

 

Μου είπαν, ότι δεν υπάρχει η έννοια της ιδιόχρησης για τον υπολογισμού τεκμαρτού εισοδήματος γιατί δεν αφορά επαγγελματική στέγη (αλλά έδρα) γιατί απλά προκειμένου η εφορία να γνωρίζει που βρίσκεται η επιχείρηση και εφόσον δεν υπάρχει επαγγελματική στέγη πρέπει να δηλωθεί κάποιο μέρος, και δηλώνεται η έννοια της έδρας της επιχείρησης η κατοικία.

 

Και μου ξανατόνισαν ότι τα παραπάνω αφορούν σε δήλωση έδρας κάποια κατοικία και όχι σε δήλωση επαγγελματικής στέγης πχ χώρου που υπάρχει ως γραφείο ή κατάστημα (όχι ως κατοικία).

Εξάλλου, μου είπαν, ότι ήδη υπολογίζεται τεκμαρτό στον πίνακα 5 στο Ε1 δεν μπορεί να ξαναυπολογιστεί και τεκμαρτό για ιδιόχρηση, δηλαδή να υπολογισθούν για πχ ίδια τετραγωνικά δύο φορές τεκμαρτό ποσό.

Και τέλος μου τόνισαν ότι τεκμαρτό εισόδημα 3% για ιδιόχρηση υπολογίζεται σε ιδιόκτητη επαγγελματική στέγη και όχι δήλωση διαμερίσματος-κατοικίας ως έδρας (άλλο επαγγελματική στέγη άλλο έδρα).

 

Τέλος σε ερώτησή μου για τις εκπιπτόμενες δαπάνες, μου είπαν, ότι σε περίπτωση που αφορούν έδρα την κατοικία μπορούν πιο εύκολα να αμφισβητηθούν σε περίπτωση ελέγχου από ότι αν αφορούν σε επαγγελματική στέγη.

 

Τι γνώμη έχετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Σε ερώτηση σήμερα σε δύο εφορίες τι απάντηση πήρα:
 
Μπορείς να χρησιμοποιησεις ως εδρα την κατοικια σου (είτε ιδιόκτητη είτε όχι π.χ. ενοικιαζόμενη, δωρεάν παραχωρούμενη).
 
Απλά αν υπάρχει μισθωτήριο, ή η υπέυθυνη δήλωση για την παραχώρηση ως έδραw σκόπιμο είναι να υπάρχει στο ιδιωτικό συμφωνητικο του μισθωτηρίου και ο όρος οτι θα χρησιμοποιηθεί η κατοικία η τμήμα της (χωρίς απαραίτητη αναφορά σε τετραγωνικά) και για επαγγελματική έδρα! (και μου τόνισε προσοχή όχι η λέξη στέγη, γιατί εδώ μιλάμε για έδρα, άλλο έδρα άλλο στέγη)
 
Μου είπαν, ότι δεν υπάρχει η έννοια της ιδιόχρησης για τον υπολογισμού τεκμαρτού εισοδήματος γιατί δεν αφορά επαγγελματική στέγη (αλλά έδρα) γιατί απλά προκειμένου η εφορία να γνωρίζει που βρίσκεται η επιχείρηση και εφόσον δεν υπάρχει επαγγελματική στέγη πρέπει να δηλωθεί κάποιο μέρος, και δηλώνεται η έννοια της έδρας της επιχείρησης η κατοικία.
 
Και μου ξανατόνισαν ότι τα παραπάνω αφορούν σε δήλωση έδρας κάποια κατοικία και όχι σε δήλωση επαγγελματικής στέγης πχ χώρου που υπάρχει ως γραφείο ή κατάστημα (όχι ως κατοικία).
Εξάλλου, μου είπαν, ότι ήδη υπολογίζεται τεκμαρτό στον πίνακα 5 στο Ε1 δεν μπορεί να ξαναυπολογιστεί και τεκμαρτό για ιδιόχρηση, δηλαδή να υπολογισθούν για πχ ίδια τετραγωνικά δύο φορές τεκμαρτό ποσό.
Και τέλος μου τόνισαν ότι τεκμαρτό εισόδημα 3% για ιδιόχρηση υπολογίζεται σε ιδιόκτητη επαγγελματική στέγη και όχι δήλωση διαμερίσματος-κατοικίας ως έδρας (άλλο επαγγελματική στέγη άλλο έδρα).
 
Τέλος σε ερώτησή μου για τις εκπιπτόμενες δαπάνες, μου είπαν, ότι σε περίπτωση που αφορούν έδρα την κατοικία μπορούν πιο εύκολα να αμφισβητηθούν σε περίπτωση ελέγχου από ότι αν αφορούν σε επαγγελματική στέγη.
 
Τι γνώμη έχετε? 

 

λογικο μου φαίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Σε ερώτηση σήμερα σε δύο εφορίες τι απάντηση πήρα:
 
Μπορείς να χρησιμοποιησεις ως εδρα την κατοικια σου (είτε ιδιόκτητη είτε όχι π.χ. ενοικιαζόμενη, δωρεάν παραχωρούμενη).
 
Απλά αν υπάρχει μισθωτήριο, ή η υπέυθυνη δήλωση για την παραχώρηση ως έδραw σκόπιμο είναι να υπάρχει στο ιδιωτικό συμφωνητικο του μισθωτηρίου και ο όρος οτι θα χρησιμοποιηθεί η κατοικία η τμήμα της (χωρίς απαραίτητη αναφορά σε τετραγωνικά) και για επαγγελματική έδρα! (και μου τόνισε προσοχή όχι η λέξη στέγη, γιατί εδώ μιλάμε για έδρα, άλλο έδρα άλλο στέγη)
 
Μου είπαν, ότι δεν υπάρχει η έννοια της ιδιόχρησης για τον υπολογισμού τεκμαρτού εισοδήματος γιατί δεν αφορά επαγγελματική στέγη (αλλά έδρα) γιατί απλά προκειμένου η εφορία να γνωρίζει που βρίσκεται η επιχείρηση και εφόσον δεν υπάρχει επαγγελματική στέγη πρέπει να δηλωθεί κάποιο μέρος, και δηλώνεται η έννοια της έδρας της επιχείρησης η κατοικία.
 
Και μου ξανατόνισαν ότι τα παραπάνω αφορούν σε δήλωση έδρας κάποια κατοικία και όχι σε δήλωση επαγγελματικής στέγης πχ χώρου που υπάρχει ως γραφείο ή κατάστημα (όχι ως κατοικία).
Εξάλλου, μου είπαν, ότι ήδη υπολογίζεται τεκμαρτό στον πίνακα 5 στο Ε1 δεν μπορεί να ξαναυπολογιστεί και τεκμαρτό για ιδιόχρηση, δηλαδή να υπολογισθούν για πχ ίδια τετραγωνικά δύο φορές τεκμαρτό ποσό.
Και τέλος μου τόνισαν ότι τεκμαρτό εισόδημα 3% για ιδιόχρηση υπολογίζεται σε ιδιόκτητη επαγγελματική στέγη και όχι δήλωση διαμερίσματος-κατοικίας ως έδρας (άλλο επαγγελματική στέγη άλλο έδρα).
 
Τέλος σε ερώτησή μου για τις εκπιπτόμενες δαπάνες, μου είπαν, ότι σε περίπτωση που αφορούν έδρα την κατοικία μπορούν πιο εύκολα να αμφισβητηθούν σε περίπτωση ελέγχου από ότι αν αφορούν σε επαγγελματική στέγη.
 
Τι γνώμη έχετε? 

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΣΥΖΗΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ Η ΕΔΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΤΕΓΗ. ΑΡΑ ΕΔΩ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ? ΔΗΛΩΝΩ ΤΕΚΜΑΡΤΗ ΔΑΠΑΝΗ 3%  ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΣΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΣΤΟ Ε2 ΕΜΦΑΝΙΖΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΣΟΔΟ?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Από τα παραπάνω να υποθέσω ότι εάν είναι δύο οι ελευθ. επαγγελματίες (δικηγόροι) που χρησιμοποιούν την ίδια επαγγελματική στέγη (ιδιόκτητο γραφείο κατά 50% έκαστος), θα δηλώσουν από 1,5% επί της αντικειμενικής έκαστος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να υποβάλω και εγω ενα ερώτημα... εταιρεία εκμετάλευσης ακινήτων έχει ενα κτηριο το οποίο  μισθώνει στο δημόσιο.

Θα πρέπει στην περίπτωση αυτή να υπολογίσω και ιδιόχρηση 3% στο ακίνητο της εταιρείας, θεωρώντας ότι ανεξάρτητα από την μίσθωση του ακινήτου, το ακίνητο χρησιμοποιήται  για την επίτευξη του σκοπού της εταιρείας????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να υποβάλω και εγω ενα ερώτημα... εταιρεία εκμετάλευσης ακινήτων έχει ενα κτηριο το οποίο  μισθώνει στο δημόσιο.

Θα πρέπει στην περίπτωση αυτή να υπολογίσω και ιδιόχρηση 3% στο ακίνητο της εταιρείας, θεωρώντας ότι ανεξάρτητα από την μίσθωση του ακινήτου, το ακίνητο χρησιμοποιήται  για την επίτευξη του σκοπού της εταιρείας????????

Όχι βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Από τα παραπάνω να υποθέσω ότι εάν είναι δύο οι ελευθ. επαγγελματίες (δικηγόροι) που χρησιμοποιούν την ίδια επαγγελματική στέγη (ιδιόκτητο γραφείο κατά 50% έκαστος), θα δηλώσουν από 1,5% επί της αντικειμενικής έκαστος ;

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ.....ΑΤΟΜΟ ΑΣΚΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΟΥ...ΠΕΡΝΟ6ΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΠ....ΚΑΝΟΥΜΕ *3% ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ Ε2 ΩΣ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ Ε3 ΩΣ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΣΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΟΜΩΣ ΣΩΣΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν έχουμε μισθωμένη κατοικία και δηλώνουμε κάποια μ2 αυτής ώς έδρα του ελευθέριου επαγγέλματος ή της όποιας άλλης επαγγελματικής δραστηριότητας δηλώνουμε στο Ε2 ιδιόχρηση και στο Ε3 δαπάνη? και στα στοιχεία του μισθωτή στο Ε2 βάζουμε το ΑΦΜ του μισθωτή δηλ. του υπόχρεου για υποβολή της δήλωσης και αντίστοιχα στο Ε3 στον πίνακα 5 βάζουμε τον αφμ του ιδιοκτήτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...