Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε3 ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΕΠΑΓΓ.ΣΤΕΓΗΣ 3% ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ


JVA

Ερώτηση

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΒΑΖΑΜΕ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΣΤΗΝ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΕΠΑΓΓ.ΣΤΕΓΗΣ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 3% ΤΗΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΝΦΙΑ . ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΕΝΦΙΑ * 3%???? ΣΑΝ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

δεν  γνωρίζω  για  το  μικρότερο  αν  υπάρχει  πρόβλημα  αλλά αν  το  γνωρίζει  κάποιος-α  ας μας  απαντήσει   όσο   αν  υπολογίσεις  μεγαλύτερο  του  3%  κάνεις  φορολογική  αναμόρφωση    και  είσαι  οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ούτε μικρότερο..ούτε μεγαλύτερο..

 

θέλει ακριβώς..253368_245061762181061_3117507_n.jpg?oh=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ούτε μικρότερο..ούτε μεγαλύτερο..

 

θέλει ακριβώς..253368_245061762181061_3117507_n.jpg?oh=

 

:lol:

έλιωσα ρε  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

ωραίος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή πλην των άλλων εξόδων, καταχωρίζουμε στα βιβλία και την ιδιόχρηση (3%)...και συμπληρώνουμε κανονικά Ε2......ή δεν χρειάζεται να περαστεί στα βιβλία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

sophialp     εγώ  νομίζω  και  επιμένω   αν   υπολογίσω   παραπάνω  από  3%  τεκμαρτό  ενοίκιο   από  ιδιόχρηση  κάνω  αναμόρφωση  και  την  διαφορά  την  βάζω  στον  κωδ   2008 της  κατάστασης   φορολογικής  αναμόρφωσης  αρθρ.  22  &  23  ν4172/2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατί 3% και γιατί εγγραφή.

 

εάν δεν κάνω εγγραφή δεν έχω την δαπάνη ,αλλά το έσοδο θα μου καταλογιστεί.

 

κάνω 6% με εγγραφή.    οκ το έσοδο στο 6% ,το επιπλέον 3% της δαπάνης δεν αναγνωρίζεται.

 

κάνω 1%.    οκ η δαπάνη του 1% γιατί αυτή καταχώρισα  (χάνω το 2%) ,αλλά θα μου προστεθεί επιπλέον 2% στα έσοδα.

 

τώρα όταν λέμε 3% ,δεν σημαίνει ντε και καλά στο ευρώ.

 

Μιλάμε για δίκαια πράγματα ,γιατί έχετε απορίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα να συμπεράνω ...κανονικά εγγραφή με το 3%....ώστε να φαίνεται το έξοδο και Ε2 ώστε να εμφανιστεί το έσοδο...σωστά?

 

σβήσε το ερωτηματικό στο τέλος και τότε ¨θα είναι σωστά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους ,


 


βοηθήστε με εάν μπορείτε με το παρακάτω :


 


Ασφαλιστική σύμβουλος με έδρα την οικία της , στην οποία έχει πλήρη κυριότητα κατά 50% και το άλλο 50% το έχει ο σύζυγος.


 


Στο βιβλίο εσόδων εξόδων θα βάλω έξοδο ιδιόχρησης το 3% της αντικειμενικής αξίας , ήτοι 100,000 (αντικειμενική αξία) ευρώ Χ 3% = 3,000 ευρώ. Επίσης θα αναμορφώσω τα 1,500 ευρώ από το έξοδο αυτό διότι το σπίτι ανήκει κατά 50 % στο σύζυγο ο οποίος το παραχωρεί δωρεάν στη σύζυγο και κατά συνέπεια δεν εκπίπετι φορολογικά.


 


Τώρα , στο Ε1 της γυναίκας θα βάλω εισόδημα από ιδιόχρηση 1,500 ευρώ , αλλά σε ποιον κωδικό ?


 


Στο Ε2 του συζύγου θα βάλω δωρεάν παραχώρηση του 50% της οικίας και στο Ε1 θα βάλω εισόδημα από  δωρεάν παραχώρηση κατοικιών 1,500 ευρώ (είναι σωστός ο κωδικός 129?).


 


Τα λέω σωστά ρε παιδιά ή όχι ???


 


Τις προηγούμενες χρονιές δεν έκανα καθόλου υπολογισμό ιδιόχρησης , ήμουν λάθος ?


 


Σας ευχαριστώ πολύ!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

 

ΓΙΑ ΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Ή ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΧΡΟΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ?

 

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΜΙΕΣ? ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ?

 

ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ...ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ Ε2...ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Ο ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλησπέρα σε όλους ,

 

βοηθήστε με εάν μπορείτε με το παρακάτω :

 

Ασφαλιστική σύμβουλος με έδρα την οικία της , στην οποία έχει πλήρη κυριότητα κατά 50% και το άλλο 50% το έχει ο σύζυγος.

 

Στο βιβλίο εσόδων εξόδων θα βάλω έξοδο ιδιόχρησης το 3% της αντικειμενικής αξίας , ήτοι 100,000 (αντικειμενική αξία) ευρώ Χ 3% = 3,000 ευρώ. Επίσης θα αναμορφώσω τα 1,500 ευρώ από το έξοδο αυτό διότι το σπίτι ανήκει κατά 50 % στο σύζυγο ο οποίος το παραχωρεί δωρεάν στη σύζυγο και κατά συνέπεια δεν εκπίπετι φορολογικά.

 

Τώρα , στο Ε1 της γυναίκας θα βάλω εισόδημα από ιδιόχρηση 1,500 ευρώ , αλλά σε ποιον κωδικό ?

 

Στο Ε2 του συζύγου θα βάλω δωρεάν παραχώρηση του 50% της οικίας και στο Ε1 θα βάλω εισόδημα από  δωρεάν παραχώρηση κατοικιών 1,500 ευρώ (είναι σωστός ο κωδικός 129?).

 

Τα λέω σωστά ρε παιδιά ή όχι ???

 

Τις προηγούμενες χρονιές δεν έκανα καθόλου υπολογισμό ιδιόχρησης , ήμουν λάθος ?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

 

Καλημέρα κάποια απάντηση για το προηγούμενο έχω την ίδια περίπτωση,

Απλώς είχα ξεκαθαρίσει με το μυαλό μου ότι δεν κάνουμε ιδιόχρηση και ούτε η γυναίκα δίνει το 50% στον επαγγελματία  και διαβάζοντας γενικός έχω μπερδευτεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όλο το σπίτι δήλωσε ότι χρησιμοποιεί για επαγγελματική εγκατάσταση ή τμήμα πχ.20 τετραγωνικά?

 

κοιτάξτε πως έκανε την δήλωση έναρξης/μεταφοράς τότε στην Δ.Ο.Υ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην έναρξη στην Εφορία δεν της ζητήθηκε πόσα τετραγωνικά χρησιμοποιεί.

 

Δεν υπάρχει μισθωτήριο , είναι δικό της το σπίτι κατά 50% και κατά 50% του συζύγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ?

 

ΓΙΑ ΤΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Ή ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΧΡΟΙΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ?

 

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΜΙΕΣ? ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΙΔΙΟΧΡΗΣΗ?

 

ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ...ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ Ε2...ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Ο ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης , εφόσον πρέπει να καταχωρηθεί η ιδιόχρηση στο έντυπο Ε1 θα βάλω το ποσό για τη σύζυγο στον κωδικό 146 (Ακαθάριστο εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση γραφείων???) και για τον υπόχρεο στον κωδικό 130 (Ακαθάριστο εισόδημα από δωρεάν παραχώρηση κατοικιών) , σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

 

καθαρά φορολογικά η ιδιόχρηση συμφέρει τον ελεύθερο επαγγελματία που έχει έδρα την ιδιόκτητη οικία του , διότι το έξοδο εκπίπτει κατά 26% από τα έσοδα και το ισόποσο τεκμαρτό έσοδο φορολογείται 11%.

 

Κάνω κάπου λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά:

Είναι υποχρεωτικό για το φορολογικό 2014 να υπολογισθεί ιδιόχρηση ? 

Τις προηγούμενες χρονιές δεν έκανα καθόλου υπολογισμό ιδιόχρησης , ήμουν λάθος ?

 

Κάποιος για αυτά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

 

καθαρά φορολογικά η ιδιόχρηση συμφέρει τον ελεύθερο επαγγελματία που έχει έδρα την ιδιόκτητη οικία του , διότι το έξοδο εκπίπτει κατά 26% από τα έσοδα και το ισόποσο τεκμαρτό έσοδο φορολογείται 11%.

 

Κάνω κάπου λάθος ?

 

άμα έχει κέρδη και δεν έχει άλλα ενοίκια > 12 χιλ. .

 

επαναλαμβάνω για τα σπίτια .   δεν βάζουμε όλα τα τμ.

 

όταν κάναμε έναρξη δηλώσαμε τμήμα 20 τμ. πχ. θα χρησιμεύσει ως έδρα και μπορεί η ΔΟΥ να κάνει έλεγχο κλπ.κλπ.

 

για τα 20 τμ υπολογίζουμε ιδιόχρηση και τα βγάζουμε από την ιδιοκατοίκηση .   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...