Προς το περιεχόμενο

DATA COMMUNICATION VS EPSILONET


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δουλεψει και τις δύο εταιρείες. Θεωρώ ότι η data είναι ένα κλικ παραπάνω. Υπάρχει απλότητα στην δομή των προγραμμάτων της που εξοικειώνεσε γρήγορα. Για παράδειγμα να αναφέρω την μισθοδοσία της epsilon που με τις τόσες καρτέλλες και ο τρόπος που έχουν δομήσει το πρόγραμμα και έχουν κατανήμει τα ζητούμενα στοιχεία σου δυσκολεύουν την ζωή.

Δεν θα μιλήσω για το τι αποτελέσματα βγάζει το κάθε πρόγραμμα , θεωρώ ότι επειδή είναι από τις κορυφαίες το προσεγγίζουν σχεδόν ακριβώς.

Τα update γίνονται αυτόματα απλά με ένα κλικ . οι αυτόματες υποβολές είναι πιστεύω το κορυφαίο χαρτί της data , (έχω δει κολλήματα ατην υποβολή εντύπων της epsilon) , εξαιρετική τηλεφωνική υποστήριξη (το ανώτερο που έχω περιμένει είναι 4 λεπτά) , παραμετροποίηση από ελάχιστη ως καθόλου (κάνεις εγγραφή και έχεις έτοιμα Ε3 , ΦΠΑ , εκτύπωση βιβλίου εσόδων εξόδων,..) , μισθοδοσία απλά κάνει τα πάντα (όπως και της epsilon αλλά είπαμε η δομή της με έχει απογοητεύσει).

 

Όσον αφορά το περιβάλλον πιστεύω ότι πρέπει να το βελτιώσουν. Ειδικά στα έσοδα έξοδα και μισθοδοσία. Στην γενική λογιστική το έχουν φτιάξει. Με έχουν ενημερώσει ύστερα από ερωτήσεις ότι ήδη δουλεύουν το καινούργιο περιβαλλόν.

 

 

Τα ιδια θα λεγα και γω αλλα με αναποδα τα ονοματα των εταιρειων! Ειδικα η δομη της data ειναι μακραν χειροτερη τουλαχιστον για εμενα. Συνεχως ψαχνω τα μενου για να βρω που ειναι η επανενημερωση των εντυπων φπα, των ισοζυγιων κλπ. Με τα update και τις αυτοματες υποβολες της epsilon δεν ειχα ποτε προβλημα, αλλα για να στειλω μυφ απο τη data γενικη λογιστικη μετα απο οποιαδηποτε υποβολη στο taxis πρεπει να κλεισω το προγραμμα και να το ξανανοιξω γιατι κατι κολαει. Γενικα η data πιστευω οτι ειναι πιο χρονοβορα σε χρηση με μικροτερο κοστος σε χρημα φυσικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω data από 2004 αφού εφυγα από altec. Εκεινη την περιοδο εψαξα και την epsilon. Εχω να πω τα εξεις: Η data μπορει να μην εχει καλό λειτοργικο περιβαλλον με καλουδια ( μιλαω για τα εσοδα εξοδα οχι για γενικη λογιστικη) αλλα τα κάνει ολλα χωρις να χρειαζεται να σκεφτεις με καποια αλλαγ νομου πως θα γινει η αναβαθμιση. Αρχικά είναι δυσκολη η εκμαθηση του προγραμματος. Οι αναβθμισεις γινοται παρα πολυ γρηγορα σε καθε αλλαγη νομου. Η epsilon εχει παραπανω απο οτο χρειαζεται που κανει το προγραμμα δυσλειτουργικο. Το 60% του προγραμματος απλα δεν χρειαζεται. Οι μισθοδοσιες και των δυο ειναι χαλια και υστερουν ειδικα στην μερικη απασχοληση με μερικες ωρες και ημερες την εβδομαδα. Πρεπει να παραμετροποιησεις πολλα και παλι δεν σου βγαζει σωστη μισθοδοσια. Εχω μισθοδοσια που απλα γραφεις το προγραμμα το εβδομαδιαιο και τα υπολοιπα τα κανει το προγραμμα. Ελπιζω να μην σας κουρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος με την Εψιλον, όμως θα συμφωνήσω ότι φέτος δεν μας τα λέει καλά. Το πρόγραμμα για την υποβολή των δηλώσεων έχει καθυστερήσει τόσο που μας δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα. Σχετικά με τις δυνατότητες είναι τόσες πολλές που όντως ξεπερνούν τα όρια της χρησιμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο μενα! 

Εσοδα - εξοδα δουλευω της DATA...Ευκολο προγραμμα, αμεσες ενημερωσεις. Ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Δουλεψα και ενα demo της EPSILON αλλα μου φανηκε αρκετα περιπλοκο. Τωρα οσον αφορα προγραμμα για συνταξη και υποβολη φορολογικων δηλωσεων, εχω δουλεψει και των 2 εταιρειων, αλλα της EPSILON ειναι μακραν καλυτερο.

Συμπερασμα: Εσοδα - εξοδα --> DATA

                       Φορολογικες δηλωσεις: --> EPSILON

 

P.S: Απο μισθοδοσια εχω δουλεψει μονο της DATA, οποτε δε μπορω να συγκρινω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά την epsilon δεν την αλλάζω, μία φορά έκανα το λάθος κι όπου φύγει φύγει (μάλλον γυρίσει γυρίσει καλύτερα).

 

Όχι ότι δεν ήταν καλή η data. Πολύ καλή ήταν αλλά πιστεύω πως όπου έχει μάθει και συνηθίσει ο καθένας...

 

Όπως επίσης πιστεύω πως data χρησιμοποιούν οι  γηραιότεροι, ενώ την epsilon οι νεότεροι.... ^_^  ( Να λείπουν τα σχόλια ;)  )

 

 

Υ.Γ.: Συνεχώς εξελίσσεται βλέπε live chat !!!

Υ.Γ.: Για taxsystem (φορολογικές δηλώσεις) έχω την πεποίθηση πως είναι μακράν το Νο 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά την epsilon δεν την αλλάζω, μία φορά έκανα το λάθος κι όπου φύγει φύγει (μάλλον γυρίσει γυρίσει καλύτερα).

 

Όχι ότι δεν ήταν καλή η data. Πολύ καλή ήταν αλλά πιστεύω πως όπου έχει μάθει και συνηθίσει ο καθένας...

 

Όπως επίσης πιστεύω πως data χρησιμοποιούν οι  γηραιότεροι, ενώ την epsilon οι νεότεροι.... ^_^  ( Να λείπουν τα σχόλια ;)  )  μπαμπίνο τ ακούς? για σένα χτυπάει η καμπάνα..έχει παραγίνει το κακό..κάτι πρέπει να κάνεις με δαύτους.. :P

 

 

Υ.Γ.: Συνεχώς εξελίσσεται βλέπε live chat !!!

Υ.Γ.: Για taxsystem (φορολογικές δηλώσεις) έχω την πεποίθηση πως είναι μακράν το Νο 1

καλή σας μέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα , καλημερα

 

ημουν ετοιμος να γραψω  οτι ειμαι  απο τους  πρωτους πελατες της DATA  στην Ελλαδα

 

και ποσο ευχαριστημενος ειμαι  

 

αλλα αυτο  με τους " γηραιοτερους  "      !!!!!!!       :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή σας μέρα..

Να υποθέσω Jim ότι έχεις epsilon ε???  :)  :)  :)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα , καλημερα

 

ημουν ετοιμος να γραψω  οτι ειμαι  απο τους  πρωτους πελατες της DATA  στην Ελλαδα

 

και ποσο ευχαριστημενος ειμαι  

 

αλλα αυτο  με τους " γηραιοτερους  "      !!!!!!!       :)

 

Θανάση σου έκοψα τη φόρα? :)  :D  :D  :D

 

Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω Jim ότι έχεις epsilon ε???  :)  :)  :)  ;)

είμαι από τις εξαιρέσεις της data.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά την epsilon δεν την αλλάζω, μία φορά έκανα το λάθος κι όπου φύγει φύγει (μάλλον γυρίσει γυρίσει καλύτερα).

 

Όχι ότι δεν ήταν καλή η data. Πολύ καλή ήταν αλλά πιστεύω πως όπου έχει μάθει και συνηθίσει ο καθένας...

 

Όπως επίσης πιστεύω πως data χρησιμοποιούν οι  γηραιότεροι, ενώ την epsilon οι νεότεροι.... ^_^  ( Να λείπουν τα σχόλια ;)  )

 

 

Υ.Γ.: Συνεχώς εξελίσσεται βλέπε live chat !!!

Υ.Γ.: Για taxsystem (φορολογικές δηλώσεις) έχω την πεποίθηση πως είναι μακράν το Νο 1

 

σε λίγο θα μας πεις ,ότι για να δουλεύεις data πρέπει να παίρνεις ...2-3 βιάγκρα πριν!   (πλάκα κάνω ,αλλά δεν ξέρω να βάζω αυτά τα κίτρινα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω data από 2004 αφού εφυγα από altec. Εκεινη την περιοδο εψαξα και την epsilon. Εχω να πω τα εξεις: Η data μπορει να μην εχει καλό λειτοργικο περιβαλλον με καλουδια ( μιλαω για τα εσοδα εξοδα οχι για γενικη λογιστικη) αλλα τα κάνει ολλα χωρις να χρειαζεται να σκεφτεις με καποια αλλαγ νομου πως θα γινει η αναβαθμιση. Αρχικά είναι δυσκολη η εκμαθηση του προγραμματος. Οι αναβθμισεις γινοται παρα πολυ γρηγορα σε καθε αλλαγη νομου. Η epsilon εχει παραπανω απο οτο χρειαζεται που κανει το προγραμμα δυσλειτουργικο. Το 60% του προγραμματος απλα δεν χρειαζεται. Οι μισθοδοσιες και των δυο ειναι χαλια και υστερουν ειδικα στην μερικη απασχοληση με μερικες ωρες και ημερες την εβδομαδα. Πρεπει να παραμετροποιησεις πολλα και παλι δεν σου βγαζει σωστη μισθοδοσια. Εχω μισθοδοσια που απλα γραφεις το προγραμμα το εβδομαδιαιο και τα υπολοιπα τα κανει το προγραμμα. Ελπιζω να μην σας κουρασα.

ποιά μισθοδοσία έχεις? αν θές στείλε και σε P.M.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(πλάκα κάνω ,αλλά δεν ξέρω να βάζω αυτά τα κίτρινα)

 

Άστα αυτά τα κίτρινα! Είναι για τη νεολαία...  :P  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Κώστα μου, είναι Μονεμβασιά αλλά επίτρεψέ μου να μη συμφωνώ με το "ένα μέρος στο κόσμο μόνο"... :P

 

the-venetian-castle-of.jpg

 

the-venetian-castle-of.jpg

 

the-venetian-castle-of.jpg

 

4369012.jpg

 

 

Και βουνό και θάλασσα και ότι "τραβά" η ψυχή σου... :)

 

Τώρα με προκαλείς!!!

 

monemvasia2.jpg

 

440123809monemvasia_3.jpg

 

monemvasia.jpg

 

91c43e74-acbd-452a-83b5-5d0e94585898.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα αυτά τα κίτρινα! Είναι για τη νεολαία...  :P  :P

 

αφού δεν μας τα έμαθε ο καθηγητής ακόμη. Τον ρώτησα και μου είπε στο 4ο έτος με το πτυχίο θα τα μάθετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού δεν μας τα έμαθε ο καθηγητής ακόμη. Τον ρώτησα και μου είπε στο 4ο έτος με το πτυχίο θα τα μάθετε!

Ανοιχτό πανεπιστήμιο ε?

 

Ποτέ δεν είναι αργά. :)  :)

 

 

Καλησπέρα.

 

Καλό Σ/Κ/Δ !!!!  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιχτό πανεπιστήμιο ε?

 

Ποτέ δεν είναι αργά. :)  :)

 

 

Καλησπέρα.

 

Καλό Σ/Κ/Δ !!!!  B)

 

ανοιχτό ,στύλ καμπριολέ δηλ?  και όταν βρέχει τι κάνουμε κρατάμε ομπρέλες?

 

κανονικό με κεραμίδια είναι βρε.  τι φταίμε και μεις η εργαζόμενη νεολαία ,που επιλέξαμε data ,δεν έχουμε δικαίωμα στην μόρφωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω data από 2004 αφού εφυγα από altec. Εκεινη την περιοδο εψαξα και την epsilon. Εχω να πω τα εξεις: Η data μπορει να μην εχει καλό λειτοργικο περιβαλλον με καλουδια ( μιλαω για τα εσοδα εξοδα οχι για γενικη λογιστικη) αλλα τα κάνει ολλα χωρις να χρειαζεται να σκεφτεις με καποια αλλαγ νομου πως θα γινει η αναβαθμιση. Αρχικά είναι δυσκολη η εκμαθηση του προγραμματος. Οι αναβθμισεις γινοται παρα πολυ γρηγορα σε καθε αλλαγη νομου. Η epsilon εχει παραπανω απο οτο χρειαζεται που κανει το προγραμμα δυσλειτουργικο. Το 60% του προγραμματος απλα δεν χρειαζεται. Οι μισθοδοσιες και των δυο ειναι χαλια και υστερουν ειδικα στην μερικη απασχοληση με μερικες ωρες και ημερες την εβδομαδα. Πρεπει να παραμετροποιησεις πολλα και παλι δεν σου βγαζει σωστη μισθοδοσια. Εχω μισθοδοσια που απλα γραφεις το προγραμμα το εβδομαδιαιο και τα υπολοιπα τα κανει το προγραμμα. Ελπιζω να μην σας κουρασα.

 

+1 για το θέμα της μισθοδοσίας στην μερική ...Σχεδόν όλες τις φόρες τη μερική απασχόληση  με το χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω data από 2004 αφού εφυγα από altec. Εκεινη την περιοδο εψαξα και την epsilon. Εχω να πω τα εξεις: Η data μπορει να μην εχει καλό λειτοργικο περιβαλλον με καλουδια ( μιλαω για τα εσοδα εξοδα οχι για γενικη λογιστικη) αλλα τα κάνει ολλα χωρις να χρειαζεται να σκεφτεις με καποια αλλαγ νομου πως θα γινει η αναβαθμιση. Αρχικά είναι δυσκολη η εκμαθηση του προγραμματος. Οι αναβθμισεις γινοται παρα πολυ γρηγορα σε καθε αλλαγη νομου. Η epsilon εχει παραπανω απο οτο χρειαζεται που κανει το προγραμμα δυσλειτουργικο. Το 60% του προγραμματος απλα δεν χρειαζεται. Οι μισθοδοσιες και των δυο ειναι χαλια και υστερουν ειδικα στην μερικη απασχοληση με μερικες ωρες και ημερες την εβδομαδα. Πρεπει να παραμετροποιησεις πολλα και παλι δεν σου βγαζει σωστη μισθοδοσια. Εχω μισθοδοσια που απλα γραφεις το προγραμμα το εβδομαδιαιο και τα υπολοιπα τα κανει το προγραμμα. Ελπιζω να μην σας κουρασα.

ποια μισθοδοσια? με ενδιαφέρει γιατι ψαχνω αυτη την περίοδο. Στελε pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με προκαλείς!!!

...

 

Δεν είχα πρόθεση να σε προκαλέσω Κώστα.

Δεν είπα ότι δεν είναι όμορφη η Μονεμβασιά. Κάθε άλλο.

Διαφώνησα στο ότι είναι η μοναδική...

Η χώρα μας δόξα τον Θεό, έχει ατέλειωτες ομορφιές και πολλές όμορφες πόλεις, που η καθεμία έχει τη δικιά της ομορφιά.

 

Δεν θα μπορούσα βέβαια να μην αναφερθώ στην αγαπημένη μου Καστρούπολη.

Μια πόλη με ιστορία πάνω από 2500 έτη!

 

Το παρακάτω πρόσφατο (5ος 2015) αφιέρωμα στην Καστροπολιτεία της Ναυπάκτου, είναι ένα από τα πολλά που έχουν προβληθεί για την πόλη.

 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα πρόθεση να σε προκαλέσω Κώστα.

Δεν είπα ότι δεν είναι όμορφη η Μονεμβασιά. Κάθε άλλο.

Διαφώνησα στο ότι είναι η μοναδική...

Η χώρα μας δόξα τον Θεό, έχει ατέλειωτες ομορφιές και πολλές όμορφες πόλεις, που η καθεμία έχει τη δικιά της ομορφιά.

 

Δεν θα μπορούσα βέβαια να μην αναφερθώ στην αγαπημένη μου Καστρούπολη.

Μια πόλη με ιστορία πάνω από 2500 έτη!

 

Το παρακάτω πρόσφατο (5ος 2015) αφιέρωμα στην Καστροπολιτεία της Ναυπάκτου, είναι ένα από τα πολλά που έχουν προβληθεί για την πόλη.

 

 

:)

 

Δεν μίλησα για την ομορφιά της. Το ξέρω πως υπάρχουν εξίσου όμορφα και ομορφότερα μέρη στην χώρα μας.

Όμως στην Ελλάδα είναι η μοναδική ως προς την κατοικία, καστροπολιτεία ! Αυτό οφείλεις να το αναγνωρίσεις ..   ;)  

 

 

Δες κι αυτό: http://www.alphatv.gr/shows/informative/60-ellada/webtv/60-ellada-monemvasia

............. στη μοναδική κατοικήσιμη και ζωντανή μεσαιωνική Καστροπολιτεία της χώρας. :) 

 

Καλημέρα.

 

Υ.Γ.: Μπορεί να υπερέβαλα λίγο για το μοναδική στον κόσμο (μπορεί και να είναι, δεν γνωρίζω σίγουρα..) :rolleyes:  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σιγα, σκιαχτηκαμε........ :P

 

Βοοοοο!  :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...