Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση αναδρομικών ποσών με δικαστική απόφαση Ε1 2015


itsakalis

Ερώτηση

Υπάλληλος, δημοσίου εισέπραξε από Τράπεζα με κατάσχεση το 2014 σε εκτέλεση δικαστικής απόφασης επιδόματα για τα έτη 2004, 2005, 2006, 2007 και 2008. Αυτά ενώ έχουν περαστεί στο taxis στις βεβαιώσεις αποδοχών δεν φαίνεται το καθένα ποιο έτος αφορά. Επίσης η δημόσια υπηρεσία από την οποία ο μισθωτός κατέσχεσε με τη δικαστική απόφαση τα ποσά δεν του έχει χορηγήσει βεβαίωση αποδοχών.

Αυτά μπορούν να δηλωθούν σαν άθροισμα όλων των ετών, μειωμένο κατά 20% στους κωδικούς (343-344) με φόρο 0 (αφού δεν παρακρατήθηκε φόρος) στους κωδικούς (345-346) ;

Θα υπολογιστεί εισφορά αλληλεγγύης σε αυτό το ποσό το οποίο είναι παλαιοτέρων ετών όπου δεν ίσχυε αυτή τότε?

Ή συμφέρει να δηλωθούν με συμπληρωματική δήλωση στο κάθε έτος το οποίο αφορούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

η αναδρομική  σύνταξη πρέπει   να   συμπεριλαμβάνει   και   τα  αναδρομικά  μισθών  φορολογούνται    σύμφωνα  με  τον  ν 4172/13   άρθρο  8   παράγραφος  3  και  4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η αναδρομική  σύνταξη πρέπει   να   συμπεριλαμβάνει   και   τα  αναδρομικά  μισθών  φορολογούνται    σύμφωνα  με  τον  ν 4172/13   άρθρο  8   παράγραφος  3  και  4

επιτρέψτε μου να έχω τις αντιρρήσεις μου σ αυτό..

 

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το βιβλιαράκι οδηγιών αναφέρει φέτος ότι είτε με δικαστική απόφαση είτε με συλλογική σύμβαση, νόμο κτλ, τα αναδρομικά θα δηλωθούν στο έτος που αφορούν.

 

Βλέπω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμπληρωματική χειρόγραφη στο έτος που αφορούν..

 

Σωστά, ενώ μέχρι πέρσι αυτά που ήταν με δικαστική απόφαση μπορούσαμε και τα δηλώναμε στο τρέχον.

 

 

Το θέμα είναι ότι η δικαστική απόφαση γράφει ότι αφορούν τα έτη 1998 - 2010 και το συνολικό ποσό. Δε λέει πόσο αντιστοιχεί σε κάθε έτος.

Φρίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά, ενώ μέχρι πέρσι αυτά που ήταν με δικαστική απόφαση μπορούσαμε και τα δηλώναμε στο τρέχον.

 

 

Το θέμα είναι ότι η δικαστική απόφαση γράφει ότι αφορούν τα έτη 1998 - 2010 και το συνολικό ποσό. Δε λέει πόσο αντιστοιχεί σε κάθε έτος.

Φρίκη.

 

Άντε και βρίσκεις τί ποσό αντιστοιχεί σε κάθε έτος... Με την παραγραφή όμως τί γίνεται? Μπορεί να παραλάβει η δου συμπληρωματικές δηλώσεις για τόσο πίσω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άντε και βρίσκεις τί ποσό αντιστοιχεί σε κάθε έτος... Με την παραγραφή όμως τί γίνεται? Μπορεί να παραλάβει η δου συμπληρωματικές δηλώσεις για τόσο πίσω? 

 

Μπορεί να τα δηλώσει (τα εισοδήματα που αφορούν σε παραγεγραμμένα έτη) στο τελευταίο μη παραγεγραμμένο έτος: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7271

 

Το θέμα είναι αν χρειάζεται να τα δηλώσει. Γνώμη μου είναι (από τον συνδυασμό των διατάξεων 2238 και 4174) ότι μέχρι και οικ. 2008, όχι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Το θέμα είναι αν χρειάζεται να τα δηλώσει. Γνώμη μου είναι (από τον συνδυασμό των διατάξεων 2238 και 4174) ότι μέχρι και οικ. 2008, όχι.  

 

Αν χρειάζεται ή όχι μάλλον είναι υποκειμενικό. Αν δεν τα δηλώσει χάνει και το δικαίωμα για ανάλωση κεφαλαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν χρειάζεται ή όχι μάλλον είναι υποκειμενικό. Αν δεν τα δηλώσει χάνει και το δικαίωμα για ανάλωση κεφαλαίου.

 

Ναι αλλά θα του στοιχίσει (ενδεχομένως) ακριβά η ανάλωση κεφαλαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από Τμήμα Εισοδήματος ΔΟΥ, σημερινή προφορική οδηγία, ότι για οικονομικά 2006-2007 μπορεί να γίνει συμπληρωματική-τροποποιητική (παραλαμβάνουν κανονικά), μόνο εφόσον πρόκειται για δικαστική απόφαση αναδρομικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι αλλά θα του στοιχίσει (ενδεχομένως) ακριβά η ανάλωση κεφαλαίου.

 

Ίσως να 'χεις και δίκιο. Βέβαια είναι θέμα πραγματικών δεδομένων που μόνο οι ίδιοι τα ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πελάτη μου έχω αναδρομικά το 1997 1998 1999 2000  2001 2002 και αποζημιωση το 2014,    Λεω να βάλω μόνο την αποζημίωση το 2014???????? Καποια γνώμη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πελάτη μου έχω αναδρομικά το 1997 1998 1999 2000  2001 2002 και αποζημιωση το 2014,    Λεω να βάλω μόνο την αποζημίωση το 2014???????? Καποια γνώμη???

 

Οι Δ.Ο.Υ. δέχονται δηλώσεις για αναδρομικά από δικαστικές αποφάσεις, όσο πίσω και να αφορούν τα έτη. 

 

Τροποποιητική για κάθε έτος που αφορούν τα αναδρομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρητά ο νόμος (άρθρο 8 παρ. 4 Ν. 4172/2013) αναφέρει ότι  "Χρόνος κτήσης του εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που ο δικαιούχος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξής του."  Δηλαδή εδώ έχουμε αναφορά στο φορολογικό έτος. 

"Κατ' εξαίρεση, για τις ανείσπρακτες δεδουλευμένες αποδοχές που εισπράττει καθυστερημένα ο δικαιούχος εισοδήματος από μισθωτή εργασία και συντάξεις σε φορολογικό έτος μεταγενέστερο, χρόνος απόκτησης του εν λόγω εισοδήματος θεωρείται ο χρόνος που εισπράττονται, εφόσον αναγράφονται διακεκριμένα στην ετήσια βεβαίωση αποδοχών που χορηγείται στον δικαιούχο."  Άρα προχωράμε σε τροποποιητικές ΜΟΝΟ εφόσον έχουμε στη βεβαίωση διακριτά τα έτη αναφοράς.

Σύμφωνα με την παρ. 5, του άρθρου 60,  "Στα εισοδήματα από μισθωτή εργασία και συντάξεις που καταβάλλονται αναδρομικά, σύμφωνα με το άρθρο 12, καθώς και στις πρόσθετες αμοιβές που δεν συμπεριλαμβάνονται στις τακτικές αποδοχές διενεργείται παρακράτηση με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο καταβαλλόμενο ποσό ανεξάρτητα από το έτος στο οποίο ανάγονται για να φορολογηθούν τα εισοδήματα αυτά.

Δηλαδή για αναδρομικά εισοδήματα από μισθούς και συντάξεις που αποκτούνται από 01/01/2014 φορολογούνται ποσοστό 20% για το σύνολο τους. (ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ 20%).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 28/5/2015 at 2:19 ΜΜ, ponzi said:

 

Μπορεί να τα δηλώσει (τα εισοδήματα που αφορούν σε παραγεγραμμένα έτη) στο τελευταίο μη παραγεγραμμένο έτος: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7271

 

Το θέμα είναι αν χρειάζεται να τα δηλώσει. Γνώμη μου είναι (από τον συνδυασμό των διατάξεων 2238 και 4174) ότι μέχρι και οικ. 2008, όχι.  

υπάρχει και ένα άλλο θέμα εδώ.Ποιό είναι αυτό??? ότι σε πολλές περιπτώσεις τους μισθούς που διεκδικούσαν οι ενάγοντες μισθωτοί , τους είχαν ήδη φορολογηθεί αφού είχαν ήδη συμπεριληφθεί στις ετήσιες βεβαιώσεις αποδοχών(γιατί τα παλαιότερα έτη 2008-2009 πχ δεν υπήρχε διάκριση περί ανείσπρακτων και εισπραχθέντων δεδουλευμένων αποδοχών), οπότε αρκετοί μπορεί να τα έχουν δηλώσει 2 φορές και να έχουν διπλοφορολογηθεί για αυτούς!!!!!!! Θέλει προσοχή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 28/5/2015 at 1:12 ΜΜ, Auditor said:

 

Σωστά, ενώ μέχρι πέρσι αυτά που ήταν με δικαστική απόφαση μπορούσαμε και τα δηλώναμε στο τρέχον.

 

 

Το θέμα είναι ότι η δικαστική απόφαση γράφει ότι αφορούν τα έτη 1998 - 2010 και το συνολικό ποσό. Δε λέει πόσο αντιστοιχεί σε κάθε έτος.

Φρίκη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...